Dr. Astrit Jahjaga: dikush ka për qëllim me e zbrazë komplet këtë vend nga mjekët!


Reagim lidhur me : Gjilan: Vdes një foshnje gjatë procesit së lindjes, arrestohet doktori Shkruan: Dr. Astrit Jahjaga Skandali i radhes, definitivisht dikush ka per qellim me e zbraze komplet ket vend nga mjeket! Mendoj qe Oda e Mjekeve, duhet te ju dergoj qelesat e te gjitha spitaleve dhe institucioneve ku ofrohen sherbimet shendetesore Prokurorise […]

Gjilan: Vdes një foshnje gjatë procesit së lindjes, arrestohet doktori


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një doktor në Gjilan, pas rastit së vdekjes së një foshnje gjatë procesit së lindjes. Rasti ka ndodhur ditën e premte, rreth orës 19:00. “Viktima femër kosovare ka informuar se gjatë lindjes në repartin e gjinekologjisë, foshnja e saj ka vdekur. Me vendim të prokurorit, trupi i […]

Foshnja dy muajshe viktima më e re nga koronavirusi në Tajlandë


[ad_1] Shënohet viktima më e re e pandemisë së koronavirusit në Tajlandë. Bëhet fjalë për një foshnje dy muajshe, midis 35 personave që vdiqën nga Covid-19, në 24 orët e fundit në Tajlandë. Sipas medieve vendase, foshnja kishte probleme shëndetësore në zemër. Tajlanda sot njoftoi 2,473 raste të reja të koronavirusit, duke e çuar numrin […]

Braktiset foshnja e porsalindur në Prishtinë


[ad_1] Është braktisur një foshnje e porsalindur në Prishtinë. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, e dyshuara akoma s’ është hasur nga organet e rendit. “Raportohet se e dyshuara femër pasi ka lindur e ka braktisur foshnjën e sajë. Njësitë relevante policore kanë dal në vendin e dukurisë, ndërsa e dyshuara akoma s’ është […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


[ad_1] Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. […]

Cilat janë simptomat e hershme të çrregullimit të spektrit të autizmit ASD?


Shkruar nga psikologia Naile Rrustolli Vërejtja e hershme e sëmundjes së autizmit te fëmijët është shumë e rëndësishme. Për ta evidentuar sa më parë këtë crregullim, është e rëndësishme përcjellja në vazhdimësi e zhvillimit të fëmijës. Disa prej simptomave që mund të tregojnë shenja të autizmit janë: Kur një foshnje mbi 6 muaj s’buzëqesh me […]

Çka është autizmi dhe çfarë e shkakton?


Autizmi, i quajtur edhe autizëm infantil ose çrregullim autik, është një çrregullim i përjetshëm që shkakton një zhvillim neurologjik jonormal. Kjo është një nga pesë çrregullime të përhapura të zhvillimit (PDDs) që përfshijnë gjithashtu sindromën e Aspergerit, çrregullimin disintegrues të fëmijërisë, çrregullimin e Rett dhe çrregullimin e zhvillimit të përhapur-jo ndryshe të specifikuar (PDD-NOS), të […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


[ad_1] Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 77 pacientë me COVID-19, 16 janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 77 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi, thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 60 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 16 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 6 pacientë është shëruar gjatë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 90 pacientë me COVID-19, 15 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 90 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve katër pacientë janë në respirator (CPAP), 62 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 15 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “Një pacientë është shëruar gjatë […]

Dita Ndërkombëtare e personave me Sindromën Down: Shkaqet, llojet dhe simptomat


Dita Botërore e Sindromës Down, 21 Mars, është herët a vonë globale e ndërgjegjësimit e cila është vëzhguar zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara që nga viti 2012. Data për këtë ditë që është dita e 21-të e muajit të 3-të, u zgjodh për të treguar veçantinë e trefishimit – trisomia e kromozomit 21 i cili […]

85 pacientë janë duke u trajtuar në Spitalin e Pejës, 13 nga ta në gjendje më të rëndë


[ad_1] 85 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 54 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 3 pacientë është shëruar gjatë 24 orëve të fundit. […]

Moderna nis testimin e vaksinës në foshnje dhe fëmijë të vegjël


[ad_1] Kompania amerikane e barnave Moderna tha se ka nisur studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç. Moderna është prodhuesi i parë amerikan që teston vaksinën e saj në foshnje. Kompania tha se planifikon të fusë në listën e testimit rreth 6,750 fëmijë në SHBA dhe […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 66 pacientë me COVID-19, 10 janë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 66 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve dy pacientë janë në respirator (CPAP), 46 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Siç bëhet e ditur në […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 67 pacientë me COVID-19, 11 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 67 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi, sa i përket gjendjes së pacientëve tre pacientë janë në respirator (CPAP), 51 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa katër pacientë është shëruar gjatë 24 […]

56 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 10 nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


[ad_1] 56 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 10 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. 37 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe dy pacientë janë në CPAP. Shtatë lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, pesë lindje […]

Në Spitalin e Pejës 54 pacientë me koronavirus, 10 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 54 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve, dy pacientë janë në respirator (CPAP), 38 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 625 pacientë kanë marrë trajtim emergjent […]

Të qarat e forta të bebeve, a janë më të shpeshta te djemtë?


[ad_1] Të qarat e forta të fëmijëve janë të zakonshme si për djemtë ashtu edhe për vajzat. Gjithashtu s’ ka dallime mes fëmijëve prematurë dhe atyre që lindin më vonë, atyre që ushqehen me gji apo atyre me formulë. Pavarësisht se ka dekada që bëhen hulumtime, akoma s’ ka një shpjegim pse disa foshnje qajnë më shumë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 49 pacientë me COVID-19, dhjetë në gjendje të rëndë


[ad_1] 49 pacientë të infektuar me COVID-19 janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. përmes një komunikate për medie është bërë e ditur se 2 pacientë janë në Respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë 24 orëve […]

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht duke u trajtuar janë 45 pacientë me coronavirus, prej tyre 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi. Në njoftim thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: dy pacientë janë në respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta nëntë pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa dy […]

46 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, nëntë nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


[ad_1] 46 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku nëntë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Dy pacientë janë në respiratorë dhe 36 janë në oksigjeno-terapi. Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit, në këtë spital janë shëruar katër pacientë nga COVID-19, kanë lindur […]

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 10 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 45 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve dy pacientë janë në Respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno- terapi, ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 555 pacientë […]

53 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 12 nga ta në gjendje të rëndë shëndetësore


[ad_1] 53 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 12 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Pesë pacientë janë respiratorë dhe 42 të tjerë në oksigjeno-terapi. Siç thuhet në njoftim, gjatë 24 orëve janë shëruar dy pacientë me COVID-19. “Aktualisht 53 pacientë janë duke […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 53 pacientë me COVID-19, 11 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 53 pacientë me COVID-19. Në një njoftim, sa i përket gjendjes së pacientëve gjashtë pacientë janë në respirator (CPAP), 38 pacientë janë në oksigjeno terapi kurse nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. në ato e sipër, tre pacientë janë […]

Në Spitalin e Pejës 57 pacientë me koronavirus, prej tyre 46 pacientë në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar aktualisht 57 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve gjashtë pacientë janë në respirator (CPAP), 46 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 569 pacientë kanë […]

Cilësohet si e dyshimtë, vdekja e një foshnje në Fushë Kosovë


[ad_1] Një foshnje e gjinisë mashkull të premtën është dërguar pa shenja jete në QKMF në Bresje të Fushë Kosovës. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, në trupin e foshnjës s’ është vërejtur ndonjë shenj e dukshme e dhunës. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit me vendim të së cilit […]

58 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës , 12 prej tyre në gjendje më të rëndë shëndetësore


[ad_1] 58 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 12 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Pesë pacientë të tjerë janë në respirator, në këto fjalë e sipër 37 të tjerë janë në oksigjeno-terapi. Në raportin 24-orësh të këtij spitali po ashtu bëhet e […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 68 pacientë me COVID-19, 13 janë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht janë duke u trajtuar 62 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi për media, thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve pesë pacientë janë në respirator (CPAP), 43 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “62 pacientë janë […]

STUDIMI: Foshnjat e lindura nga nënat e infektuara me Covid-19 kanë antitrupa


[ad_1] Të pesë foshnjat e lindura nga gratë me e infektuara me COVID-19 gjatë një studimi në Singapor kanë pasur antitrupa kundër virusit, megjithëse studiuesit thanë se s’ është akoma e qartë se çfarë niveli të mbrojtjes mund të ofrojë kjo. Gjetjet nga një studim i 16 grave pjesëmarrëse, gjithashtu zbuluan se shumica ishin të […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 64 pacientë me COVID-19, prej tyre 48 me oksigjeno terapi


[ad_1] 64 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me CCOVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 4 pacientë janë në Respirator (CPAP), 48 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi nga ky […]

Meshkujt baballarë vërtet s’ dëgjojnë natën të qarët e bebes apo vetëm shtiren?


[ad_1] Femrat e kanë të zhvilluar instinktin për shkak të të cilit reagojnë fuqishëm ndaj të qarit të bebes, madje edhe Po qe se s’ janë nëna! Shumica e nënave të rraskapitura dyshojnë që parterët e tyre shtireshin që po flinin derisa fëmija në gjysmë të natës qan. Mirëpo, një hulumtim më i ri tregon […]

Në Spitalin e Pejës 64 pacientë me koronavirus, 45 prej tyre në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 64 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve 45 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 14 pacientë janë në gjendje më të rëndë dhe tre pacientë janë në respirator (CPAP). Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 254 […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 56 pacientë me koronavirus, 12 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë janë duke u trajtuar 56 pacientë me COVID-19. Në njoftimin e bërë për media thuhet se tre pacientë janë në Respirator (CPAP), 40 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 12 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në […]

Tensioni i ulët në shatztani, problematik në stinën e verës


[ad_1] Presioni i ulët i gjakut është një situatë mjaft e zakonshme tek gratë e reja dhe aq më tepër në shtatzani. Me nxehtësinë e verës, vlerat e presionit të gjakut kanë tendencë të bien më tej, duke i bërë gratë shtatzëna të ndihen të pafuqishme dhe sëmurë. Presioni i ulët i gjakut në shtatzëni shfaqet […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 71 pacientë më COVID-19, 11 janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 71 pacientë me COVID-19, ndërsa 54 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, e katër  pacientë janë në respirator (CPAP). Sipas njoftimit, për 24 orë janë shëruar tre pacientë nga COVID-19. “Aktualisht 71 pacientë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 73 pacientë me COVID-19, prej tyre 12 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me Covid-19 janë duke u trajtuar 73 pacientë  me Covid-19, prej të cilëve 12 janë në gjendje më të rëndë. Sipas njoftimit nga ky spital, katër pacientë janë në respirator dhe 55 të tjerë janë në oksigjeno terapi. “73 pacientë  janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e […]

Kur fillojnë të zvarriten foshnjat


[ad_1] Të jesh dëshmitar i zvarritjes së bebes tuaj për herë të parë është një ndodhi e paharrueshme. Ajo është gjithashtu një nga shumë piketat e para që prindërit fillojnë të presin me padurim pasi të mbajnë fëmijën e tyre të ri në krahë. Përafërsisht, foshnjat fillojnë të zvarriten kur të jenë rreth 6 muajsh. […]

Çfarë e shkakton humbjen e dëgjimit?


[ad_1] Ka shumë kushte që mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit. Ekzistojnë 3 kategori të humbjes së dëgjimit që mund të kontribuojnë në problemet tuaja me dëgjimin: Humbja e dëgjimit përçueshëm ndodh kur valët e zërit s’ mund të arrijnë në veshin e brendshëm për shkak të një bllokimi të një lloji, të tilla si […]

67 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, nëntë nga ta në gjendje të rëndë shëndetësore


[ad_1] 67 pacientë janë duke u trajtuar me COVID-19 në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku nëntë nga ta janë në gjendje të rëndë shëndetësore. Dy pacientë janë me respiratorë dhe 47 të tjerë janë me oksigjeno-terapi. Në raportin 24-orësh po ashtu bëhet e ditur se dy pacientë janë shëruar nga sëmundja, ndërsa 195 pacientë […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 61 pacientë me COVID-19, 8 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, aktualisht janë duke u trajtuar 61 pacientë me COVID-16, ndërsa sa i përket gjendjes së pacientëve 42 janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta tetë pacientë janë në gjendje më të rëndë. Sipas një njoftimi, katër pacientë janë shëruar gjatë 24 orëshit të fundit nga koronavirusi. “Katër pacientë […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 58 pacientë me koronavirus- 8 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me coronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se aktualisht duke u trajtuar janë 58 pacientë, ku 31 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 8 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacientë është në Respirator […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 58 pacientë me koronavirus – tetë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me koronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se aktualisht duke u trajtuar janë 58 pacientë, ku 31 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 8 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacientë është në Respirator […]

Kujdes me antibiotikët në shtatzani, sidomos gjatë tremujorit të parë


[ad_1] Një studim nga University College në Londër, botuar në British Medical Journal, zbuloi se disa antibiotikë të jepen zakonisht, siç janë klaritromicina dhe eritromicina (dhe të gjithë të tjerët që i përkasin klasës makrolide), mund të shoqërohen me një rrezik të defekteve të mëdha kongjenitale te foshnja e porsalindur, veçanërisht keqformimet e zemrës, Po qe se […]

Në cilat raste kryhet lindja e asistuar me forceps dhe vakum


[ad_1] Në qoftë se dhembjet e lindjes zgjatin më shumë se ç’duhet ose shfaqen komplikacione, mund të kërkoni ndihmë mjekësore. Për të ndihmuar lindjen, në rastet kur qafa e mitrës është hapur plotësisht dhe fetusi ka zbritur në pozicionin e duhur, por e ka të vështirë të dalë jashtë, mund të përdoren pajisje si forcepsi […]

Në Spitalin e Pejës 60 pacientë me COVID-19, 11 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 60 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 43 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, një pacient është në respirator (CPAP). Në 24 orëshin e fundit, tre pacientë janë shëruar nga COVID-19. Gjatë vikendit […]

Vazhdon tretmani i pacientëve me koronavirus në Pejë – të hospitalizuar 66 persona


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me koronavirus. Në raportin 24 orësh për koronavirus në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, bëhet e ditur se janë të hospitalizuar 66 pacientë, përcjell Telegrafi. Prej tyre, 46 pacientë janë në oksigjeno-terapi, 14 pacientë janë në gjendje të rëndë, ku njëri nga […]

PROBLEME ME GJUMIN E BEBIT? 20 GABIMET QË PRINDËRIT BËJNË


[ad_1] Probleme me gjumin e bebit A ke probleme me gjumin bebit juaj? Ndoshta jeni duke bërë këto 20 gabime të zakonshme që ne prinderit s’ e dimë që ndikojnë te gjumi. Është e lehtë të bësh një gabim e bëjmë përditë por kjo s’do të thotë se s’ mund të regullojmë dhe të ndikojmë […]

Në Spitalin e Pejës 80 pacientë me COVID-19, prej tyre 12 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 80 pacientë me COVID-19, ndërsa prej tyre 12 janë në gjendje më të rëndë. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 47 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 12 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacient është shëruar nga Covid-19 gjatë […]

Bie nataliteti gjatë vitit 2020, lindën më pak foshnje sesa në vitin 2019


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka njoftuar se në vitin 2020 ka pasur më pak lindje sesa në vitin 2019. Kjo është bërë e ditur në raportin e publikuar për treguesit makroekonomikë dhe socialë, transmeton Telegrafi. “Sipas statistikave vitale, të dhënat për periudhën 9 mujore 2020, krahasuar me periudhën e njëjtë 2019 janë: […]

Foshnja e parë në vitin 2021 është vajzë, lindi në orën 00:01


[ad_1] Gjatë ndërrimit të motmoteve, saktësisht në orën 00:01, ka lindur një foshnje në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Bëhet fjalë për një vajzë, nëna e së cilës është nga komuna e Ferizajt. Lajmin e ka bërë të ditur ushtruesi i detyrës si drejtor i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi. [ad_2]

Në Spitalin e Pejës 13 pacientë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 82 pacientë me koronavirus. Në njoftimin e bërë për media thuhet se 4 pacientë janë në Respirator (CPAP), 64 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 674 pacientë […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


[ad_1] Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por […]

130 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 21 nga ta në gjendje të rëndë shëndetësore


[ad_1] 130 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 21 prej tyre janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Katër pacientë janë në respiratorë, 89 me oksigjeno-terapi dhe 21 në gjendje më të rëndë shëndetësore. Në raportin 24-orësh të këtij spitali gjithashtu bëhet me dije se janë […]

Pediatrët paralajmërojnë të gjithë prindërit për dy teste që duhet bërë fëmijëve që në muajin e parë të jetës


[ad_1] OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të kryera tek të gjitha foshnjat menjëherë pas lindjes ose në muajin e parë të jetës, të nevojshme për të identifikuar defektet në dy shqisat […]

Në Spitalin e Pejës 141 pacientë me COVID-19, 108 prej tyre në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 141 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, tre pacientë janë në respirator (CPAP), 108 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 24 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa dy pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Gjatë vikendit, në Spitalin […]

E mitura lind foshnje në spitalin e Gjakovës


[ad_1] Një vajzë e mitur nga Rahoveci e ka lidhur një foshnje. Policia e Kosovës bën të ditur se rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:00. “Nga Spitali i Gjakovës është informuar se viktima (e mitur), ka lindur një foshnje. Me vendim të prokurorit, rasti shkon në procedurë të rregullt”, njofton PK-ja në raportin 24 […]

E mitura nga Rahoveci lind një foshnje


[ad_1] Një e mitur nga Rahoveci ka lindur dje në Spitalin e Gjakovës. Për këtë rast, Policia e Kosovës është njoftuar nga vetë spitali. me anë të raportit 24 orësh, Policia ka bërë me dije se rasti po hetohet për “Bashkëjetesë me personin nën moshën 16-vjeçare”. “Rahovec 03.12.2020 – 13:00. Nga Spitali i Gjakovës është […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus – 19 prej tyre në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se, 3 pacientë janë në respirator, 101 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe nga këta 19 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit të fundit në Spitalin […]

14 të vdekur nga Covid-19 në Shqipëri, në mesin e tyre një foshnje 16 muajshe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 836 raste të reja me koronavirus dhe 15 viktima. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 490. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye […]

Mrekulli në kohë koronavirusi: Një paciente me Covid-19 sjell në jetë binjakët, ndërsa vetë ishte në koma


[ad_1] Një paciente e infektuar me Covid-19 ka sjellë në jetë dy binjakë ndërsa ishte në gjendje kome. Kur gruaja u zgjua nga koma e kishte shumë të vështirë të besonte se binjakët ishin dy fëmijët e saj. Kjo mund të quhet vërtet një mrekulli në kohë koronavirusi. Perpetual Uke, konsulente e reumatologjisë në qytetin […]

Situata me koronavirus – Rëndohet gjendja në Spitalin e Pejës


[ad_1] Si pasojë e rritjes së numrit të pacientëve me koronavirus, edhe në Spitalin e Pejës është rritur numri i personave që po qëndrojnë të shtrirë në spital. Aty aktualisht po trajtohen 110 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 88 pacientë janë me oksigjenoterapi dhe nga këta 17 pacientë janë në gjendje […]

110 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 17 prej tyre janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës është rritur numri i pacientëve të infektuar ne COVID-19. Sipas një njoftimi nga ky spital aktualisht janë duke u trajtuar 110 pacientë me coronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 88 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 17 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “Gjatë vikendit të […]

76 pacientë me COVID po trajtohen në Spitalin e Pejës, 68 në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, aktualisht po trajtohen 76 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 68 pacientë janë në oksigjeno-terapi ndërsa nga këta 15 pacientë janë në gjendje më të rëndë. 2 pacientë janë shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Raporti 24 orësh: • Dje në Spitalin e […]

Përmbytet gomonia në Mesdhe, vdesin 6 persona, mes tyre një foshnje


[ad_1] Një gomone u përmbyt mëngjesin e sotëm në Mesdhe, duke u marrë jetën 6 personave, mes tyre një foshnje. Ajo ishte vetëm gjashtë muajshe dhe vdiq në krahët e mjekëve të urgjencës në bordin e anijes spanjolle “Open Arms”. Djali i vogël u shpëtua nga gomonia ku ishin edhe 120 persona të tjerë në […]

E rëndë: Gjendet foshnja shqiptare e braktisur në mes të qytetit, ishte nxirë nga të ftohtit (Foto)


[ad_1] Një foshnje shqiptare është gjendur e braktisur në mes të qytetit të Tiranës. Fëmija është gjetur nga një qytetare para derës së shtëpisë. Sipas një dëshmitareje, foshnja ishte i nxirë tërësisht si pasojë e mosushqyerjes. Zonja që e kishte gjetur e kishte ushqyer dhe foshnja kishte filluar të këndellet. E njëjta tani ndodhet në […]

​Arrestohet një infermiere në Angli, akuzohet për vrasjen e tetë foshnjave


[ad_1] Një infermiere nga Anglia u arrestua për herë të tretë sot, por tani nën akuzën se është fajtore për vdekjen e disa foshnjave. Policia thotë se gruaja u arrestua përsëri nën akuzat për vrasjen e tetë foshnjave dhe përpjekjen për të vrarë nëntë të tjera, në një njësi neonatale në Spitalin Chester, në jug […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 59 pacientë me coronavirus – shtatë prej tyre në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, aktualisht janë duke u trajtuar 59 pacientë me coronavirus, 52 nga pacientët janë në oksigjeno terapi ku shtatë prej tyre janë në gjendje më të rëndë. Në raportin e publikuar nga Spitali i Pejës thuhet se, gjatë fundjavës 540 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësor dhe nga këta […]

Si të parandalojmë dhe trajtojmë tharjen e lëkurës tek foshnjat dhe problemet me lëkurë atopike?


[ad_1] Bashkë me ndryshimin e temperatures nga jashtë dhe ardhjen e stinës së dimrit zakonisht me se shumeti ndikohet lekura jone, por mbi te gjitha edhe me e ndjeshme e sensitive behet lekura e foshnjave. Meqe dimri po afron ne kemi zgjedhur qe kesaj radhe te ju flasim si ta parandaloni nje gje te tille […]

36 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, tetë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht po trajtohen 36 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 25 janë në oksigjeno-terapi, ndërsa tetë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit dy pacientë janë shëruar nga COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 121 […]

35 pacientë me Covid-19 të shtrirë në Spitalin e Pejës, 6 në gjendje të rëndë


[ad_1] Javët e fundit është rritur dukshëm numri i të infektuarve me virusin Covid-19 në Kosovë, duke e quar në rreth 4 mijë numrin e rasteve aktive. Kjo ka bërë që edhe nëpër spitalet e Kosovës, qytetarët të kërkojnë edhe më shumë ndihmë mjekësore. Aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, po trajtohen 35 pacientë […]

Në spitalin e Pejës 22 pacientë me coronavirus, shtatë prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në spitalin e Pejës aktualisht po trajtohen 22 pacientë me COVID-19, ndërsa prej tyre 17 janë oksigjeno-terapi. Në njoftimin për media thuhet se nga këta pacientë shtatë janë në gjendje më të rëndë. “19 operacione janë kryer gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Numri i lindjeve gjatë 24 orëve […]

5 pacientë në gjendjetë rëndë në Spitalin e Pejës


[ad_1] Në Spitalin e Pejës 218 pacientë kanë marrë trajtim emergjent, ndërsa 18 prej tyre janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm,shkruan GazetaBlic. Në të njëjtin spital aktualisht janë duke u trajtuar 21 pacientë të prekur me COVID-19. 14 nga këta pacientë janë në Oksigjeno-terapi, ndërsa pesë pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë 24 […]

Pejë, 25 pacientë me koronavirus, katër në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, janë duke u trajtuar 25 pacientë me koronavirus ku katër prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. ‘’Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 611 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë dhe nga këta 43 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.17 lindje kanë […]

Ushqyerja me gji dhe antibiotikët: Çfarë duhet të dini?


[ad_1] Nënat që ushqejnë me gji sëmuren ndonjëherë. Kur kjo të ndodhë, s’ është aspak argëtuese, meqenëse s’ ka kurrë një kohë të mirë që një prind të sëmuret, apo jo? ndërsa jo të gjitha sëmundjet ose problemet mjekësore kërkojnë përdorimin e antibiotikëve, disa e bëjnë këtë, duke përfshirë infeksionet e veshit, sinusit ose ecuritë […]

Që nga fillimi i pandemisë 23 foshnje të braktisura


[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë COVID-19 vështirësi në trajtimin e pacientëve kanë pasur edhe Klinika e Neonatologjisë në QKUK. Xhevdet Gojnovci Drejtori i  Klinikës së Neonatologjisë, në intervistë për portalin “Familja jonë” tha se që nga fillimi i pandemisë Klinika e Neonatologjisë në QKUK është ballafaquar edhe me trajtimin e rasteve të foshnjëve të […]

Tre pacientë janë shëruar nga Covid-19 ndërsa katër të tjerë janë në gjendje të rëndë në Pejë


[ad_1] Tre pacientë janë shëruar pas infektimit me koronavirus në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës ndërsa katër të tjerë janë në gjendje të rëndë. Kjo është bërë e ditur me anë të një njoftimi nga Spitali i Pejës, përcjell Gazeta Insajderi. “3 pacientë janë shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Aktualisht po trajtohen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale në botë


[ad_1] Maska është kthyer në një mjet të pandashëm për gjithsecilin prej nesh. Në gjithë botën janë rikthyer masat e rrepta dhe një prej tyre është mbajtja e maskës në çdo ambient. Së fundmi, disa foto të mrekullueshme kanë qarkulluar në mediat sociale, ku shihet një foshnje e porsalindur që i heq maskën mjekut. Gjinekologu […]

Kamenicë, çiftet do të marrin nga 200 euro per foshnjat e porsalindura


[ad_1] Komuna e Kamenicës përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur do të ofrojë mbështetje financiare për foshnjat e porsalindura. Në njoftim thuhet se tani e tutje, çiftet do të subvencionohen me nga 200 euro si mbështetje për foshnjat e porsalindura. Kryetari i komunës, Qëndron Kastrati ka thënë se lindja dhe rritja e […]

Pejë, 19 pacientë me koronavirus, gjashtë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë janë duke u trajtuar 19 pacientë, gjashtë prej të ciléve në gjendje të rëndë. “7 lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. 3 lindje kanë qenë normale dhe 4 me prerje cezariane. Kanë lindur 7 foshnje, 6 të gjinisë mashkullore dhe […]

21 pacientë me Covid-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 4 në gjendje të rëndë


[ad_1] Aktualisht në Spitalin e Pejës, po trajtohen 21 pacientë të prekur nga Covid-19, e prej tyre 15 janë me oksigjeno terapi e 4 në gjendje më të rëndë. Siç bëhet e ditur në këtë raport gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 215 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë, dhe […]

20 pacientë me Covid të shtruar në Spitalin e Pejës, njëri nga ta në gjendje të rëndë


[ad_1] Në raportin ditor Spitali i Pejës ka njoftuar se aktualisht janë duke u trajtuar me Covid-19, 20 pacientë, prej tyre me oksigjeno terapi po trajtohen 9, ndërsa në gjendje më të rëndë është një pacientë. Tutje bëhet e ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 210 pacientë kanë […]

Rajonet e BE-së Ku Njerëzit Do Të Jetojnë më Gjatë


[ad_1] Një foshnje që ka lindur në vitin 2018 në Bashkimin Evropian, parashikohet se do të ketë një jetëgjatësi mesatare prej 81 vite. Parashikimi në të gjitha rajonet e vendeve të BE-së është më i lartë për jetëgjatësinë e gjinisë femërore, pasi parashikohet një jetëgjatësi prej 83.7 vjeç ndërsa për meshkujt 78.2 vjeç. Rekordin e […]

Pejë, 17 pacientë me koronavirus, dy në gjendje të rëndë


[ad_1] 17 pacientë me koronavirus po trajtohen ne Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, prej të cilëve dy janë në gjendje të rëndë. “Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 190 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë, dhe nga këta 17 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm. 5 lindje kanë qenë […]

Fakte intersante për shtatzëninë


[ad_1] Çfarë të gjithë dimë për shtatzëninë? Marramendje, dhembje shpine, naze, ndërrim i disponimit etj. Por  a e dini për shembull që disa foshnje thjesht s’ qajnë kur lindin? me anë të këtij artikulli ne do ua shpjegojmë edhe disa gjëra që s’ thuhen shpesh për shtatzëninë Shtatzënia s’ zgjatë gjithmonë 9 muaj. Ajo mund […]

Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj


Nga Mr. Ph Laureta Berisha Kosumi – Farmaciste VITAMINA D Vitamina D ështe ndër vitaminat e vetme që trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetvetiu. Burimi kryesor në prodhimin e vitaminës D janë rrezet e diellit. Vitamina D eshte e domosdoshme per rregullimin e nivelit te kalciumit dhe fosforit ne organizmin tonë, duke luajtur rol kyq […]

Pasojat e koronavirusit: Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka paralajmëruar se shtyrja e fushatave për vaksinat e fruthit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) mund të prekë 117 milionë fëmijë. Në një deklaratë nga UNICEF-i thuhet se për shkak të pandemisë së koronavirusit janë shtyrë fushatat e vaksinave të fruthit […]

COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Shtyrja e vaksinimit nga fruthi rrezikon mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën për shkak se procesi është ndërprerë si pasojë e situatës së krijuar nga COVUD-19. Për këtë arsye OBSH bën thirrje të merren masa të menjëhershme për vijimin e vaksinimit. Mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën rrezikojnë jetën për shkak […]

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës Është formuar më 5 qershor të vitit 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën […]

Vitamina B6 – Roli dhe funksioni i saj


Vitamina B6 është një kompleks komponimesh i përbërë nga tri komponente (piridoksin, piridoksal dhe piridoksamin) nga të cilat secila ka vlerat e saja biologjike. Vitamina B6 lind si koenzimë në procesin e dekarboksilimit të aminoacideve, transaminimit, sintezës dhe zbërthimit të triptofanit, përveç saj ka rol të rëndësishèm dhe në metabolizmin e acideve yndyrore të pangopura. […]

error: Content is protected !!