A e dini se çfarë është FOMO? Frika e ndarë nga shumica e njerëzve në mediat sociale


Ky s’ është një fenomen i ri i sjelljes njerëzore, por është në rritje të madhe në vitet e fundit për shkak të popullaritetit në rritje të rrjeteve sociale FOMO më shpesh ndodh kur shfletojmë rrjetet tona sociale dhe kuptojmë se s’ kemi qenë në një vend ku miqtë ose të njohurit tanë kanë qenë. […]

Psikologët: Jepuni fëmijëve vetëbesim


Vetëbesimi është njëra ndër dhuratat më të bukura që prindi mund t’ia bëjë fëmijës së tij. Carl Pickhardt psikologu dhe autori i 15 librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetëbesimi, do të hezitojë të provojnë gjëra të reja dhe sfiduese, përderisa ata kanë frikë nga dështimi dhe ngurrojnë përderisa mendojnë se do […]

Prej cilës lloj britme reagojmë më shpejt?


Ndryshe nga primatët, të cilët përdornin britmat për të komunikuar vetëm zemërimin dhe frikën, njerëzit bërtasin në të paktën gjashtë dimensione emocionale: zemërim, frikë, dhimbje, kënaqësi, trishtime dhe gëzime – të tilla si britmat e fëmijëve kur shohin akullore, një lodër të re etj. “Njerëzit ndajnë me speciet e tjera potencialin për të sinjalizuar rrezikun […]

Arsyet pse një grua vendos të mos kenë fëmijë dhe presioni i shoqërisë për ta gjykuar këtë vendim


“s’ dua të kem fëmijë” – është lloji i deklaratës që nxit debat ose përfundon bisedën duke i lënë njerëzit si të hutuar. Sidomos kur kjo fjali vjen nga një grua Përgjigjja është gjithmonë: “Do ndryshosh mendim më vonë”, thotë Jess Saras, 32 vjeç. Ajo s’ ka fëmijë meqë kështu ka vendosur, por pavarësisht se […]

Hyn në bankë me maskë anti Covid, ia merr të gjitha parat arkëtares


Një rast i vjedhjes ka ndodhur në mes të ditës së djeshme në kryeqytet. Një qytetare, punonjëse e një institucioni mikrofinanciar, ka raportuar në polici se një person me maskë anti Covid në fytyrë pa e ekspozuar ndonjë armë  dhe i ka marr para. Tutje viktima i ka treguar policisë se nga frika që kishte […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

Meditime të një Kirurgu italian!


Meditime të një Kirurgu italian! “ Askush nuk do te behet me kirurg”Tashme e degjojme te perseritet cdo dite.💥Ne konkurse specializimi kirurgjia eshte nder deget me pak te kerkuara. Tashme eshte kaluar nga pamundesia per tu bere kirurg për shkak te konkurences se madhe, në situaten kur kirurgjia zgjidhet pasi nuk mbetet alternative tjeter. Në […]

FOTO: Jo, s’ shihet nga Hëna dhe sekrete të tjera të Murit të Madh Kinez


Muri është rreth 21.196 kilometra i gjatë, që nga kufiri me Korenë e Veriut deri në shkretëtirën Gobi. Është shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO në vitin 1987 dhe që nga viti 2007 renditet si një nga shtatë mrekullitë e Botës. Ndërtimi filloi në shekullin e 8-të dhe zyrtarisht përfundoi në vitin 1644. Në gjendje të […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Edhe ndonjë ditë luftë kundër COVID-19 – Dita Botërore e Mjekëve në kushte pandemie


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Në një periudhë kur pandemia gëlon së përhapuri nëpër botë, mjekët janë orientimi i vetëm që mund të ofrojë ndihmë përballë kësaj sëmundjeje. Ndonëse gjithnjë janë konsideruar si një ndër kategoritë më të besuara të shoqërisë, bashkëpunimi pacientë-mjekë, prej kohës që është shfaqur virusi, është rritur ndjeshëm. Edhe në ndonjë ditë […]

Gates parashikon që bota do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2022-s


Bashkëthemeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, ka vlerësuar se bota do të jetë në gjendje të kthehet në normalitet, deri në fund të vitit 2022. Këtë proces do ta ndihmojë vaksinimi kundër COVID-19, ka thënë ai. Duke folur për gazetën polake Gazeta Wyborcza dhe transmetuesin televiziv TVN24, Gates tha se pandemia e koronavirusit është “një […]

Të punosh në pandemi, si po ndikohet produktiviteti te shqiptarët, sektorët më të prekur


Pandemia i sprovoi bizneset, duke kërkuar përshtatjen e tyre për të vijuar aktivitetin. Për punonjësit, faza fillestare u përjetua në forma të ndryshme. Disa për hir të mundësive mund të vazhdonin punën nga shtëpia dhe u përshtatën menjëherë madje duke qenë edhe më produktivë. Të tjerë u alternuan mes zyrës dhe shtëpisë sipas rastit e […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më të […]

Tre gjërat për të cilat duhet të ndaloni së kërkuari falje


Çelësi i lumturisë? Ndaloni kërkim faljen! Gratë kanë dy herë më shumë gjasa se burrat të thonë “Më vjen keq”, pa marrë parasysh situatën – dhe kjo ka një mënyrë të poshtër për të rritur stresin dhe për të ulur vetëvlerësimin. Fatmirësisht, ne mund të lirohemi nga sindroma “Më fal”. “Kur lëshojmë ankthin e shkaktuar […]

Në qoftë se këto figura ju shkaktojnë frikë, mund të keni automatonofobi


Automatonofobia është frika nga figurat e ngjashme me njeriun, të tilla si manekinët, statujat prej dylli, statujat, robotët etj. Është një fobi specifike, ose frikë nga diçka që shkakton stres dhe ankth të konsiderueshëm dhe të tepruar dhe mund të ndikojë negativisht në cilësinë e jetës së një personi. Cilat janë simptomat e automatonofobisë? Automatonofobia […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Vetëm po të Hani Ushqim Të Mykur


Ndodh shpesh që edhe ushqimi yt i preferuar të pret në besë. Kjo dallohet që në kafshatën e parë ose të dytë kur zbulon se ajo që ke në gojë është një copë e mykur. Natyrshëm lind frika Vetëm po të grimca të kësaj kafshate të mykur kanë përfunduar në stomak duke i çelur udhën […]

“Tek unë kjo gjendje zgjati dy ditë”, u prek nga Covid-19, mjeku shqiptar tregon “recetën” si e mundi virusin


Mjeku i njohur shqiptar Edmond Driçi, ka treguar se është prekur nga Covid-19 dhe madje ka infektuar edhe prindërit e tij të moshuar. Me anë të një postimi në rrjetet shoqërore mjeku ka treguar përvojën e tij personale me Covid-19 dhe “recetën” sesi arriti ai ta fitonte këtë betejë. Ai ka treguar se vetëm dy […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një krizë […]

Rrëfimi i infermieres Fetije Hyseni për përballjen me pandeminë në Klinikën Infektive


Për një vit, me vetëm pesë ditë pushim vjetor e çdo ditë pune, Fetije Kaçuri-Hyseni është përkujdesur për të infektuarit me koronavirus, të shtrirë në Klinikën Infektive në Prishtinë. Frikë, sëmundje, lodhje, vdekje e shpresë – të gjitha përjetohen brenda në të ardhmen pune, thotë Fetija, në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë. Fetije […]

Pandemia e COVID-19 në Kosovë, kur filloi dhe si u karakterizua?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kronologjia e infektimeve në Kosovë daton që prej 13 marsit të vitit 2020. Atë ditë u shënuan dy të infektuarit e parë. Lakorja e të infektuarve s’ ishte shumë e lartë, por marsi kaloi me shumë shqetësim për mënyrën se si do të manifestohej ky virus dhe sa do të ishte […]

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19?


Covid-19, një element viral që dhe pas nje viti bashkëjetesë me ne, vazhdon të jetë shumë problematik. Siç kemi përmendur me pare, Virolenca ose Potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë. Fatmirësisht, infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e Imunitetit të Tufës (pra kemi Infektime në masë, rikuperime, rehabilitime dhe […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

Psikiatri apelon kujdes psikologjik për personelin shëndetësor gjatë pandemisë


Neli Demi, mjek pskiatër tha për Euronews Albania se përveç ekspozimit të madh që mjekët e vijës së parë kanë ndaj COVID-19, problem është dhe mënyra e përjetimit personal gjatë përballjes me virusin. “Personeli shëndetësor është pjesë e popullatës. Ata kanë familjet e tyre dhe jetët e tyre. I duhet të përmbushin edhe përgjegjësitë e […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë të […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

‘Coronaphobia’ është një çrregullim i ri i pandemisë: Ja çfarë duhet të dini


Pasi analizuan gati 500 studime që adresonin alarmin dhe panikun që njerëzit po ndjenin gjatë pandemisë, studiuesit krijuan termin ‘coronaphobia’ Këtë term e përkufizuan si “një përgjigje të tepruar të shkaktuar nga frika e kontraktimit të virusit që shkakton COVID-19, duke çuar në shqetësim të tepruar të shoqëruar mbi simptomat fiziologjike, humbje personale, rritje të […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të BBC […]

Problemet që sjell mungesa e vitaminës D


Vitamina D është thelbësore për shëndetin e megjithatë shumë njerëz s’ e kuptojnë rëndësinë e saj. specialistët thonë se në një pikë të jetës, njerëzit përballen me rënien e niveleve të vitaminës D, ndonëse s’ e kuptojnë një gjë të tillë. Nivelet e ulëta të vitaminës D manifestohen me një sërë simptomash siç janë: energjia […]

Çfarë Pasojash Ka Zemërimi dhe Emocionet Negative Tek Zemra


Emocioni i zemërimit është një nga më sfiduesit dhe më drobitësit për shpirtin dhe organizmin. Zemërimi shpesh është burimi i zgjedhjeve të gabuara, marrëdhënieve të prishura dhe akteve të dhunës. Por trauma më e madhe që shkakton zemërimi është pikërisht në organizëm. Zemërimi dobëson trurin, sistemin imunitar, tretjen dhe zemrën. Çfarë Pasojash Ka Zemërimi Tek […]

Shenjat që tregojnë se jeni nën ndikimin e energjisë negative dhe si t’i rezistoni asaj


Një sulm mendor është një energji negative e drejtuar ndaj një personi me një qëllim të vetëdijshëm ose të pavetëdijshëm për të shkaktuar dëm. Dëmtimi mund të ndikojë në gjendjen mendore, emocionale, fizike ose shpirtërore të një individi. Një individ mund të rrezatojë energji negative me vetëdije ose pa vetëdije. Për shembull, dikush është xheloz […]

Si të përballeni frikën nga gjilpëra


Frika nga gjilpëra quhet tripanofobi dhe është shumë e përhapur Shkaktari shpesh s’ është i njohur, mund të jetë përvojë traumatike që ka të bëjë me gjilpërën që nga fëmijëria, apo mund të jetë e papërcaktuar. Simptomat e tripanofobisë përfshijnë marramendjen, të fikët, ankthin, sulmet e panikut, rënie të presionit të gjakut, rrahje të shpejta […]

Keni frikë nga gjilpëra dhe dëshironi të merrni vaksinën? Si të përballeni me këtë ndjenjë shqetësimi të shpeshtë


Frika nga gjilpëra quhet tripanofobi dhe është shumë e përhapur Shkaktari shpesh s’ është i njohur, mund të jetë përvojë traumatike që ka të bëjë me gjilpërën që nga fëmijëria, apo mund të jetë e papërcaktuar, transmeton Telegrafi. Simptomat e tripanofobisë përfshijnë marramendjen, të fikët, ankthin, sulmet e panikut, rënie të presionit të gjakut, rrahje […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e teknologjisë […]

Forca e dyfishtë e Fitore Zenelaj ndaj luftës me kancerin e gjirit


Altina Marmullaku Fitore Zenelaj është njëra ndër personat e cila e fitoi luftën me sëmundjën e kancerit. Ajo ishte vetëm 29-vjeçare kur zbuloi shenjat e para. Në një prononcim për portalin Familja Jonë, Fitorja tregon historinë se si e ka kuptuar sëmundjen dhe për vështirësitë që ka pasur në rrugëtimin e saj gjatë luftës me […]

Varianti i Afrikës së Jugut: Simptoma e cila ka shumë të ngjarë të çojë në shtrim në spital


Varianti i Afrikës së Jugut ka qenë i lidhur me 105 raste në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani dhe ky numër ka të ngjarë të rritet ndërsa përparon renditja e gjeneve. Varianti i Afrikës së Jugut është shumë më i transmetueshëm se paraardhësi i tij. Ekzistojnë gjithashtu frika në rritje se mutacioni ka më […]

Shenjat që tregojnë se vuani nga ankthi


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente te çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

Shenjat që Tregojnë se Vuani nga Ankthi – Kujdesi që Ju duhet


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

Çfarë është trypanofobia dhe si ta përballojmë atë?


Vaksinimi mund të shkaktojë një frikë të vërtetë për shumë njerëz, por ka mënyra për ta kaluar atë. Për javë të tëra, specialistët e shëndetit publik kanë folur për rëndësinë e vaksinimit kundër COVID-19. Dhe, me të vërtetë, ju duhet vetëm t’i  shikoni të dhënat e fundit për të parë se sa tepër jetike është […]

Viti Nis Me Rritjen e Çmimeve të Miellit dhe Vajit


Viti i ri 2021 nisi me rritjen e çmimeve të cigareve, miellit dhe vajit në pikat e pakicës në vend. Çmimet e paketave të cigareve u shtrenjtuan me 10 lekë si rrjedhoje e rritjes së akcizës nga 1 janari me 5 lekë. Çmimi mesatar për paketë shkoi në 260 lekë ose 4 për qind më […]

Mospërfillja e nënave në fëmijëri mbetet në ADN dhe ka një ndikim në pasardhësit e tyre


Nënat të cilat kanë qenë të lëna pas dore apo janë keqtrajtuar në fëmijëri mund t’u transmetojnë fëmijëve të tyre gjurmë neurologjike dhe te ta është vërejtur lidhje më e madhe ndër pjesë të caktuara të trurit, mirëpo ndikimi i kësaj s’ është i njohur Këto gjurmë ndërmjet brezave janë zbuluar se ndikojnë në zhvillimin […]

Si Të Përgatisni Një Dezinfektues Në Kushtet e Shtëpisë


Frika nga Koronavirusi ka nxitur në treg një kërkesë të jashtëzakonshme të produkteve bazë farmaceutike për parandalimin e gripit. Këtu përfshihen edhe solucionet dezinfektuese. Sipas të dhënave të bëra publike në emisionin Opinion në Klan TV, një sasi e vogël dezinfektuesi që deri pak ditë kushtonte 100 lekë, tani po shitet për 600 lekë. Si […]

Pasojat e Koronavirusit Do Ndjehen edhe Pas një Viti


Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë s’ janë: të shëndetshëm. dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike si frika dhe depresioni, janë ndër pasojat më të shpeshta afatgjata të një infektimi me SARS-CoV-2, shkruajnë studiuesit në rezultatet e publikuara në revistën […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

Dashuria e vërtetë e pajis njeriun me besim të plotë [dukuri Interesante]


 Aeroplani çante mes reve drejt destinacionit përfundimtar, ndërkohë që disa nga pasagjerët i kishte zënë gjumi, e të tjerë bisedonin. Në një moment, aeroplani e humbet ekuilibrin dhe të gjithë i mbërthen paniku, përveç një fëmije të vogël. Ai dukej sikur s’ i ndjen problemet me të cilat përballej aeroplani. Përbri tij, ishte ulur një […]

Studimi paraprak, vaksina mbron ndaj varianteve të reja të coronavirusit


Një hulumtim i ri sugjeron se vaksina kundër koronavirusit nga kompania Pfizer mund të mbrojë nga një mutacion i gjetur në dy variante shumë ngjitëse të COVID-19 që kanë shpërthyer në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Variantet po shkaktojnë shqetësim global ndërsa janë identifikuar edhe në vende të tjera. Frika e përhapjes së […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë […]

A duhet mbajtur maskat edhe pas shërimit nga COVID-19? Përgjigjet Lul Raka


Përgjatë afro një ore sa ishte i ftuar në emisionin “Takim virual me Shëndritin”, Lul Raka foli edhe për cështjen e mbajtjes së maskave nga personat që e kanë kaluar koronavirusin. Sipas tij, mbajtja e maskave është edhe më tutje e dobishme pasi akoma jemi në sezonën e gripave që mund të kenë efekte negative […]

COVID-19: Mitet e zakonshme të demantuara nga OBSH


Coronavirus dominoi vitin 2020 dhe frika se do të vazhdoj në vitin 2021 është mjaft e madhe. Sidoqoftë, kjo s’ është arsye për të përhapur lajme të rreme. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, fjalët se rrjetet mobile 5G përhapin COVID-19 – është informacion i rremë. “Viruset s’ mund të udhëtojnë në valët e radios ose […]

Ish-anëtari zbulon sekretet e dëshmitarëve të Jehovait


Në Shqipëri është një komunitet i vogël “tradhëtarësh” të dëshmitarëve të jehovait, që kanë hapur një faqe “ish dëshmitarët e Jehovait”. Top Story arriti të lidhej me njërin prej tyre, por që refuzoi të japë një intervistë. Personi rrëfeu se kishte qenë për 15 vite më radhë pjesë e Dëshmitarëve të Jehovait dhe vetëm 2 […]

Shtatë strategji që të përballeni me xhelozinë në lidhje romantike


A jeni xheloz? Epo kjo do të ketë efekt të keq në lidhjen tuaj, andaj provoni këto strategji që do iu ndihmojnë. Në qoftë se jeni në një lidhje, është shumë normale që të ndjeheni xheloz herë pas herë, sidomos Në qoftë se keni ndjenja të forta për partnerin tuaj Por edhe pse të qenit […]

Në Kohë Pandemie, Muaji Dhjetor Na Mëson të Praktikojmë më Shumë Mirënjohjen!


Ndjenja e mirënjohjes mund të duket si një sfidë kohët e fundit, në një botë të mbushur me lajme alarmante, distancime shoqërore dhe plane të anuluara të udhëtimit. Sidoqoftë, mirënjohja mund të jetë më e rëndësishme se kurrë për të mbrojtur shëndetin tonë mendor dhe fizik gjatë kohërave të pasigurta. Të harxhosh kohë për të […]

Shpjegimet Shkencore Për 11 Reagime Të Çuditshme Të Trupit


Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm. Shumë prej proceseve të trupit shpesh s’ kanë kurrfarë kuptimi, por kjo s’ do të thotë se s’ janë të shpjegueshme shkencërisht. Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës. Një irritim i tillë shkakton lemzën […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se vendet […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që të […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Kerofobia, frika e të qënit i lumtur


E keni provuar ndjesinë e diçkaje që duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, dhe shihni se majft gjëra kanë ndodhur në favorin tuaj së fundmi dhe ju duket e dyshimtë? Disa persona s’ mund ta kapërcejnë këtë ndjesi, dhe fati i tyre i mirë merr një kthesë të keqe në mendje. Njerëzit që […]

Si Duhen Ruajtur Vezët Në Frigorifer? – Mënyra E Duhur Për Të Zgjatur Freskinë E Tyre


Në shumicën e supermarketeve në Shqipëri, bikerinat me vezë ruhen në frigorifer. Në disa vende të tjera Evropiane, vezët e ambalazhuara ruhen në temperaturë ambienti, meqë besohet se ruajtja në frigorifer konsiderohet si e panevojshme. Përpjekja për kontrollin e cilësisë është një nga dukuritë më të përditshme me të cilën përballen konsumatorët. Mbi të gjitha […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen shumë […]

Jesse Owens, njeriu me ngjyrë që ia prishi planet Hitlerit për Lojërat Olimpike 1936


Në vitin 1933, pak pasi e mori pushtetin si kancelar i Gjermanisë, synimet e Adolf Hitler kishin të bënin me planet e tij për t’i shëndrruar Lojërat Olimpike Verore dhe Dimërore të vitit 1936 në një sukses për regjimin e tij. me anë të këtyre lojërave olimpike Hitleri priste të shpërfaqte racën e tij superiore […]

Sa Kohë i duhet Koronavirusit të Përhapet Në Familje?


Shkencëtarët kanë zbuluar se në 53% të rasteve, një person që jeton me dikë të sëmurë me koronavirus, do të infektohet patjetër. Në 75% të rasteve, infektime të tilla ndodhin brenda 5 ditëve nga shfaqja e virusit në familje. Sipas shkencëtarëve, virusi përhapet shumë shpejt në grupe e komunitete dhe e gjen shumë lehtë udhën […]

Në javën e 38 të shtatzanisë u prek nga Covid/ Rrëfimi i infermieres shqiptare në Itali: Ishte ferr, në intubim dëgjoja gjithçka


Silvana Rudaj, infermiere shqiptare që jeton në Milano, s’ është një nga ata njerëzit që e kaluan lehtë infektimin me koronavirus. 29 vjeçarja ishte në javën e 38 të shtatzanisë kur u prek nga sëmundja. Gjendja e saj u përkeqësua ndjeshëm, aq sa i detyroi mjekët ta vendosnin në intubim. Ishte një makth të cilin […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka sqaruar […]

Balaj: Një profil i rrejshëm në “Facebook” po shantazhon në emër tim, drejtësia ta tregojë të vërtetën për dëmet që ia kanë shkaktuar Telekomit


Kryetari i Federatës Sindikale të punëtorëve të PTK-së, Lamih Balaj, ka reaguar me anë një postimi në FB, pasi që siç ka thënë ai, një profil i rrejshëm në Facebook “po shpërndan shantazhe në emër të tij. Balaj thotë se këtë rast e ka paraqitur sot në Policinë e Kosovës, derisa i ka bërë thirrje […]

Kosova s’ bën teste për HIV gjatë pandemisë


Ditën Ndërkombëtare të AIDS-it, më 1 dhjetor, Kosova e shënon pa asnjë rast të diagnostikuar me virusin HIV (virusi i mungesës së imunitetit) këtë vit. Kjo për shkak faktit se që nga muaji mars, kur u paraqitën rastet e para me koronavirus në Kosovë, asnjë person s’ është testuar për virusin HIV në Klinikën Infektive. […]

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President


Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, po vlerëson se kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, kandidaturën për president po e bënë si një “kart” në momentin kur dëshiron të marr më tepër pushtet, shkruan Gazetablic. Ajo në një intervistë për GazetaBlic, ka theksuar se Haradinaj s’ është i […]

HAJDUTË, mos u gëzoni! JOQ Albania s’ është mbyllur


përmes një reagimi në faqen web, JOQ Albania, faqja më e ndjekur nga shqiptarët, kanë shkruar se faqja e tyre në facebook është mbyllur pa arsye dhe se po punohet për rikthimin e faqes. Sipas reagimit të JOQ Albania, “Ky sulm, vjen gjithashtu ne nje kohe, kur vendi eshte duke pritur Zgjedhjet Parlamentare, dhe frika […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Fushë-Kosovë, arrestohet pasi kanosi policët


Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu i ka quajtur gënjeshtra dhe dezinformata pretendimet e Lëvizjes Vetëvendosje se vetura të MPB-së, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Veliu në një prononcim për KALLXO.com tha se veturat janë në shfrytëzim të KQZ-së. “Komenti im është që Vetëvendosja nga frika sigurisht […]

Ministri Agim Veliu deklarohet për veturat e MPB-së në Podujevë


Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu i ka quajtur gënjeshtra dhe dezinformata pretendimet e Lëvizjes Vetëvendosje se vetura të MPB-së, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Veliu në një prononcim për KALLXO.com tha se veturat janë në shfrytëzim të KQZ-së. “Komenti im është që Vetëvendosja nga frika sigurisht […]

Zvogëlohet numri i përdoruesve të qymyrit në kryeqytet, por vazhdon shitja ilegale e tij


Me të filluar sezoni i dimrit, edhe ndotja e ajrit në masë më të madhe është e dukshme. Faktor kryesor në ndotje shihet të jetë edhe përdorimi i qymyrit nga ana e qytetarëve në vendin tonë, edhe pse bazuar në të dhënat e hulumtimit të realizuar në kuadër të projektit “Zhvillimi i kapaciteteve për Kontrollin […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por […]

Vaksina mund të mos i jap fund krizës me koronavirus


Pavarësisht pritjeve për qasje në vaksinë për koronavirus brenda disa javëve, Shteteve të Bashkuara dhe amerikanëve do t’iu duhen disa muaj – ndoshta edhe i tërë viti 2021 – përpara se gjërat t’i kthehen normalitetit dhe që njerëzit të mund të shkojnë nëpër kinema, të ndjekin një ndeshje basketbolli apo të përqafojnë gjyshen. Shpërndarja e […]

Problemet që me vite vështirësojnë jetën e qytetarëve të Leposaviqit 


Projekte të lëna në gjysmë dhe premtime të pambajtura e kanë lënë komunën e Leposaviçit të pazhvilluar dhe në mesin e komunave të vetme në Kosovë ku gjen rrugë të fshatrave të pa asfaltuara e  pa trotuare ndërsa banorët e zonës ankohen edhe për ujin i cili rrjedh skaj një deponie ilegale të mbeturinave. Në […]

Fjalët e fundit të të vrarit nga forcat serbe në Krushë


Mehmet Krasniqi, i mbijetuar i masakrës së Krushës ka rrëfyer për KALLXO.com se si ka shpëtuar nga shtëpia ku forcat serbe dogjën shumë persona nga ky fshat. Deri më sot për masakrat në Krushë të Vogël dhe Krushë të Madhe është dënuar vetëm një person, Darko Tasiq, i cili është dënuar me 22 vite, por […]

Rekomandimi i specialistëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit


Po qe se vuani nga ankthi, me siguri keni menduar apo tashmë keni filluar terapinë te psikoterapeuti. Pos bisedës klasike dhe zbulimit të shkaktarit të problemit, ekzistojnë teknika të ndryshme me të cilat mund të qetësoni shpirtin e shqetësuar, të ngadalësoni rrjedhën e mendimeve, të përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore dhe të liroheni nga frika. Ushtrimet […]

Si t’u thoni njerëzve që jeni të infektuar me COVID-19?


Keni frikë t’u tregoni njerëzve që keni COVID-19, virusin që ka vrarë mbi një milion njerëz në të gjithë botën? s’ je vetëm Niro Feliciano, një psikoterapiste njohëse dhe drejtuese e ‘podcastit’ “Përballja me normalen e re të COVID-19”, ka trajtuar shumë pacientë që janë diagnostikuar me coronavirus dhe ajo tha për ‘TODAY’ se shumë […]

Shaip Kamberi flet për pasivizimin e vendbanimit për shqiptarët në Serbi


Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, në një intervistë përballë Jeta Xharrës ka folur për pasivizimin e vendbanimit që Serbia po bën për shqiptarët. “Pasivizimi i vendbanimeve është proces në të cilin policia e Serbisë verifikon në një vendbandim për personin konkret a jeton aty apo jo, kjo është fushatë vetëm ndaj shqiptarëve”, […]

A është druajtja një sëmundje?


Nga ata që druhen kur shkojnë nëpër festa, te të tjerët që s’ hyjnë nëpër dyqane dhe ata që s’ dalin nga shtëpia. Kur ndrojtja bëhet sëmundje. Të gjithë kemi provuar të paktën një formë të ankthit shoqëror:kur kemi pasur përplasje me një individ të seksit të kundërt; kur kemi takuar një punëdhënës të fuqishëm; […]

10 gjëra që duhet t’i kujtoni vetes kur ndiheni të bllokuar


Ne të gjithë ndihemi të bllokuar në një moment apo në një tjetër – në një marrëdhënie të keqe, në një punë të gabuar, në biznes, ose përgjithësisht në jetë. Cilado që të jetë situata, bllokimi s’ na bën të ndiheni mirë me veten. Ne mund ta humbim veten Po qe se s’ ndihemi mirë […]

Pikturat e hebrejes së vrarë, gjenden në një shtëpi në Pragë pas 78 viteve


Rreth 700 piktura dhe vizatime nga një piktore hebreje të vrarë gjatë Holokaustit, janë zbuluar në një shtëpi gati të shkatërruar në periferi të Pragës. Punimet e Gertrud Kauders, i cila studioi në Akademinë e Arteve të Bukura të Pragës, u gjetën pas mureve dhe nën dërrasat e dyshemesë. Stërmbesa e Kaudersit, e cila jeton […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Covid-19 & Shëndeti Mendor, ndikimi në punëtorët e rinj shëndetësorë


Shkruan: Hana Llabjani Për disa do të thotë të punosh nga distanca, por puna e stafit shëndetësor s’ është distanca, të mësosh mënyra të reja për të qëndruar i sigurt në vendin e punës dhe përgjegjësite e kujdesit. Pavarësisht nga mosha ose rrethanat, është me rëndësi jetike që të kujdesemi për shëndetin mendor dhe të […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e […]

s’ do që të mërzisësh askënd, këto janë 10 shenja që tregojnë se ti përpiqesh t’i plotësosh dëshirat e të tjerëve më shumë sesa të tuat


Nganjëherë është shumë e vështirë të jemi të lumtur ndërkohë që përpiqemi që të plotësojmë kërkesat e të tjerëve, andaj ne kemi disa këshilla se si të ndaloni këtë pa e mërzitur askënd. Të qenit pozitiv dhe përpjekja për t’i bërë të gjithë të lumtur s’ zgjatë shumë. Në qoftë se përpiqeni shumë, atëherë do […]

s’ doni të mërzisni askënd, këto janë 10 shenja që tregojnë se ti përpiqesh t’i plotësosh dëshirat e të tjerëve më shumë sesa të tuat


Nganjëherë është shumë e vështirë të jemi të lumtur ndërkohë që përpiqemi që të plotësojmë kërkesat e të tjerëve, andaj ne kemi disa këshilla se si të ndaloni këtë pa e mërzitur askënd. Të qenit pozitiv dhe përpjekja për t’i bërë të gjithë të lumtur s’ zgjatë shumë. Po qe se përpiqeni shumë, atëherë do […]

Nëna vetushqyese strehohet nga Komuna e Obiliqit në banesë të shkatërruar


Kjo është Hazbije Brahimi, nënë vetushqyese nga qyteti i Obiliqit. Për shkak të kushteve të vështira dhe mungesës së vendbanimit, Komuna e Obiliqit ka vendosur t’i japë një strehim. Mirëpo, ajo çfarë Hazbija, nëna e një vajzë 10-vjeçare, ka gjetur pasi ka hapur derën është një gjendje e mjerueshme. “Këtu është një katrahurë e madhe. […]

Nëna vetushqyese strehohet në banesë të shkatërruar nga Komuna e Obliqit


Kjo është Hazbije Brahimi, nënë vetushqyese nga qyteti i Obiliqit. Për shkak të kushteve të vështira dhe mungesës së vendbanimit, Komuna e Obiliqit ka vendosur t’i japë një strehim. Mirëpo, ajo çfarë Hazbija, nëna e një vajzë 10-vjeçare, ka gjetur pasi ka hapur derën është një gjendje e mjerueshme. “Këtu është një katrahurë e madhe. […]

Djali i Ukshin Hotit për Kadri Veselin: Ju jeni hero i gjallë i kombit tonë


Djali i veprimtarit të madh të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, Andini, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Në shkrimin e tij, Hoti thotë se heronjtë e kanë fatin e shkruar me sfida, teksa shton se këta janë heronjë të gjallë të kombit tonë. Shkrimi i plotë: Heronjtë e kan […]

Trump ngre padi në tri shtete, konteston rezultatin zgjedhor


ndërsa Demokrati, Joe Biden, është shumë pranë t’i fitojë 270 vota elektorale që i duhen për t’u shpallur president, kampi i presidentit Donald Trump, ka nisur proceset gjyqësore, strategji që Trump e kishte paralajmëruar me javë: duke sulmuar integritetin e procesit zgjedhor në shtetet ku rezultati do të nënkuptonte humbje, shkruan AP. Demokratët qeshën me […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha financat […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Çfarë është sindroma e kasolles?


Izolimi i pandemisë COVID-19 ka lënë probleme psikologjike që s’ duhet të nënvlerësohen. Shumë kanë njohur simptomat e sindromës së kasollëes, një ndjenjë që përzien frikën, pasigurinë dhe ankthin me mendimin e thjesht për t’u rikthyer në normalitet pas muajsh të terë izolimi. Mirëpo, çfarë është në të vërtetë kjo sindromë, cilat janë shkaqet e […]

Ankthi dhe depresioni, problemet më të shpeshta në pandemi


Në Qendrën për shëndetin mendor në Prishtinë, puna gjatë pandemisë COVID-19 ka ndryshuar. Neuropsikiatri Sami Rexhepi, drejtor i kësaj qendre, tha për Radion Evropa e Lirë se gjatë gjithë kohës u kanë ofruar ndihmë njerëzve me anë të telefonit, ku janë angazhuar gjashtë ekipe psikiatrish, të cilët kanë punuar nga katër orë çdo ditë. Në […]

Parashikimi i horoskopit për sot, e diele 25 tetor


Dashi Mungesa e vullnetit tuaj mund t’ju bëjë viktimë të rrethanave. Do të jeni në humor për të udhëtuar. Eksploroni mundësinë e krijimit të marrëdhënieve të reja, për lumturi më të madhe. Ju do të keni probleme në bindjen e partnerit/partneres që t’i përshtatet planeve tuaja. Demi Mendoni pozitivisht, në mënyrë që të kapërceni pasiguritë […]

Aurora Dollenberg: Kosova, Nëse e mban nën kontroll pandeminë, s’ do të ketë valë të tretë


Intervistë për albinfo.ch e mjekes shqiptare, Aurora Meta- Dollenberg, e specializuar në Gjermani, e cila flet për situatën aktuale në Gjermani, Shqipëri dhe Kosovë. E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Aurora Meta – Dollenberg Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, […]

Filmat horrorë janë të dobishëm në disa aspekte, ja pse


Zhanri horror i filmave është shumë i shikuar në të tërë botën. Mjafton të kontrollosh një listë të filmave më të ndjekur në botë dhe aty do të gjesh patjetër edhe këtë lloj zhanri. Është e padiskutueshme se janë interesantë dhe shfaqin ndodhi tunduese, mirëpo frika që ata ta dhurojnë mund të ju bëjë të […]

Frika nga vdekja, pse vjen ajo sipas psikologëve


Pothuajse secilit nga ne na ka ndodhur të paramendojmë procesin e vdekjes, të cilin në shumicën e rasteve e kemi marrë si dicka aspak të këndshme dhe të frikshme. Arsyjet lidhur me frikën ndaj vdekjes, sipas psikologëve, lidhen me atë se s’ kemi nga t’i shpëtojmë asaj. Duke mos e ditur se cka na vjen […]