Sëmundjet dhe kushtet e zakonshme të lëkurës


[ad_1] Ka qindra gjendje të lëkurës që prekin njerëzit. Kushtet më të zakonshme të lëkurës mund të kenë disa simptoma që janë të ngjashme, andaj është e rëndësishme të kuptoni ndryshimet midis tyre, transmeton Gazeta Sinjali. Njerëzit duhet të punojnë ngushtë me një dermatolog për të diagnostikuar dhe trajtuar çdo gjendje të lëkurës për të […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Probiotikët Për Shëndetin – Përse duhet t’i Merrni Patjetër Tani?


Pavarësisht strategjive të zbatuara anë e mbanë botës, shkalla e infeksionit të COVID-19 po rritet dita ditës duke vënë rrezik sistemet shëndetësore të të gjithë globit. Në një kohë kur industria farmaceutike është zhytur kokë e këmbë në kërkime shkencore për të zbuluar vaksinën, kjo e fundit s’ do të jetë gati në të ardhmen […]

Si përhapet coronavirusi në tri situatat e tona të përditshme?


[ad_1] Rreziku i infeksionit me coronavirus është më i madh në ambiente të mbyllura, por mund të zvogëlohet duke aplikuar të gjitha masat në dispozicion për të kontrolluar infeksionin. El Pais publikoi një përmbledhje interesante të gjasave të infektimit në tre skenarë të përditshëm bazuar në zbatimin e masave të sigurisë dhe gjatësinë e ekspozimit […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

Pasojat e koronavirusit: Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka paralajmëruar se shtyrja e fushatave për vaksinat e fruthit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) mund të prekë 117 milionë fëmijë. Në një deklaratë nga UNICEF-i thuhet se për shkak të pandemisë së koronavirusit janë shtyrë fushatat e vaksinave të fruthit […]

COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Shtyrja e vaksinimit nga fruthi rrezikon mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën për shkak se procesi është ndërprerë si pasojë e situatës së krijuar nga COVUD-19. Për këtë arsye OBSH bën thirrje të merren masa të menjëhershme për vijimin e vaksinimit. Mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën rrezikojnë jetën për shkak […]

Mund të dilni jashtë për vrap? Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi?


Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin dhe mënyrën si mund të ndërpritet zinxhiri i transmetimit të COVID-19. Izolimet do të zgjasin më shumë se dy javë. Për të parandaluar një valë të dytë, qeveritë duhet të gjejnë […]

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës Është formuar më 5 qershor të vitit 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën […]

Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së


Tritan Kalo, infektolog Më pak kakofoni, më pak konfuzion e alarm në masën e popullatës së gjerë. Në Buletinin e Gripit të datës 4 Shkurt 2019, Departamenti i Epidemiologjisë dhe Kontrollit të sëmundjeve Infektive në ISHP, shprehet qartazi se: “…në rritje është edhe aktivitetit i gripit i cili është i përhapur dhe me intensitet mesatar, […]

Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese


Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese Çfarë sëmundje është Fruthi? Si njihet ndryshe Fruthi Morbilli? Me çka përcillet klinikisht Fruthi? Si manifestohet fruthi në lëkurë? Fruthi ose morbilli, e njohur edhe si e “keqja e vogёl”, ёshtё sёmundje ngjitёse virale, qё klinikisht pёrcillet me temeraturё tё lartё, me shenja tё shprehura katarrale dhe paraqitjen e ekzantemës […]

error: Content is protected !!