Ku kryhet frymëmarrja qelizore ?


Ku kryhet frymëmarrja qelizore ? a)Retikulumin endoplazmatikë b)Mitokondrie c)Lizosome d)Aparatin e Golxhit e)Sferozome

Pesë gjëra të thjeshta për t’i përdorur sa herë ndiheni pesimistë


[ad_1] Ndonjëherë, zakonet që specialistët rekomandojnë për t’u shkëputur nga humori i keq dhe për të rritur nivelet e lumturisë s’ shkojnë në një linjë me të përditshmen tonë Kush ka kohë të ulet dhe të bëjë seanca të zgjatura meditimi kur kemi 1000 gjëra të tjera për të bërë? Fatmirësisht, ka shumë gjëra të […]

Frymëmarrja e mirë – thelbësore për shëndetin


[ad_1] s’ ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto s’ ka rëndësi, Vetëm po të s’ merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i gazetarit shkencor dhe shkrimtarit James Nestor. “Do të dukej pothuajse e pa […]

Zgjidhjet Natyrale për Rigjallërimin e Organizmit pas Të Përzierave


[ad_1] Të vjellat shkaktojnë një tronditje të fortë në organizëm. Ato janë një reagim i trupit ndaj kërcënimeve të ndryshme siç janë: substancat toksike, hormonet e stresit në gjak, lëvizjet e befta, problemet me stomakun e të tjerë. Çfarë Ndodh Në Organizëm Gjatë Të Vjellave Gjithçka nis me një stimulim të një zone specifike të […]

Mënyrat Natyrale Dhe Ushqimet e Duhura Për Një Gjumë Të Qetë


[ad_1] Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çdo natë. Trupi prodhon 5 deri në 25 mikrogramë melatoninë çdo natë. Kjo sasi pakësohet me kalimin e moshës, gjë që shoqërohet me probleme me gjumin. Në këtë pikë, njeriu ka dy alternativa: të […]

Si Të Mbani Në Kontroll Rrahjet e Zemrës


[ad_1] I keni parasysh momentet kur zemra rreh aq fort sa duket sikur do të dalë nga kraharori? Këto e raste të tjera tregojnë se zemra juaj rreh në mënyrë të çrregullt. Luhatjet në rrahjet e zemrës mund të jenë pasojë e ndonjë problemi mjekësor siç janë: Tiroidja,  Aritmia, Fibrilacioni atrial e në raste më […]

Vajza mban pa dijeni mbi dorë një nga kafshët më të rrezikshme, helmi i së cilës vret 26 njerëz


Një turiste në Bali ka realizuar një video me një krijesë deti të vogël, por pa e ditur që ishte një nga kafshët më të rrezikshme në botë. Kaylin Marie ndau videon e saj duke mbajtur një oktapod të vogël në dorë, ngjyrë kaf dhe me rrathë të errët. Pasi bëri foto e video me […]

Ja pse keni dhimbje në muskuj kur jeni të shqetësuar


[ad_1] Ndiheni sikur keni vrapuar shumë, por s’ keni qenë larg nga shtrati juaj për një javë. Sa herë që e mendoni, nofulla ju shtrëngohet. Dhe po ta mendoni, gjërat në punë kanë qenë pak stresuese kohët e fundit. specialistët i thonë Bustle se dhembjet e muskujve janë një rezultat i zakonshëm i ankthit, pavarësisht Vetëm po […]

Zbuloni Shenjat Kur Trurit i Mungon Oksigjeni


[ad_1] Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuajnë nga mungesa e ajrit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar oksigjeni. Oksigjeni ushqen qelizat, indet dhe organet. Kur nivelet e oksigjenit në gjak bien atëherë trupi përballet […]

2 deri në 10 minuta për të larguar stresin


[ad_1] “Ju s’duhet ta lini stresin të vazhdojë gjatë. Ai mund të ketë efekte që të çojnë deri në humbje kujtese”, kështu shprehet profesori Alberto Oliverio. Ai sugjeron disa ushtrime që secili mund t’i bëjë me veten, për t’u larguar sadopak nga situatat që na zhysin në terr. Kohëzgjatja 2 minuta Të shtrirë ose të […]

Mungesa e Gjumit Dhe Ushqyerja – Lidhja e Fortë me Shtimin në Peshë


[ad_1] Një studim i ri të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar një lidhje të fortë mes mungesës së gjumit, ushqyerjes së keqe dhe asaj të tepërt tek gratë. Studimi është kryer nga universiteti i Kolumbias dhe kishte si qëllim përcaktimin e rolit të gjumit tek shëndeti i grave. Sipas të dhënave të studimit, gratë […]

Si të ushtroni kur keni ankth?


[ad_1] Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme. Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike […]

Përse simptomat e alergjisë përkeqësohen natën?


[ad_1] Me siguri pyesni përse simptomat tuaja përkeqësohen sapo dielli të perëndojë dhe të vijë nata Sipas një hulumtimi të botuar në revistën Journal of Allergy and Clinical Immunologu është zbuluar e dhëna që 74 për qind e personave janë të ekspozuar ndaj 3 deri në 6 alergjenëve në dhomën e gjumit, transmeton Telegrafi. Një […]

Si të ushtroni në mënyrë të sigurt kur keni ankth


[ad_1] Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike […]

Ushqimet që Nxisin Metabolizmin dhe Uljen në Peshë


[ad_1] Shpesh flitet për metabolizëm aktiv dhe jo aktiv dhe rolin e rëndësishëm që luan në përcaktimin e peshës trupore. Metabolizmi është çdo proces i trupit që përdor energji, këtu përfshihet tretja, frymëmarrja, qarkullimi i gjakut apo funksionimi i trurit. Pra, në fjalë më të thjeshta është çdo proces jetësor që kryen organizmi për të funksionuar […]

FOTO: Puthja e jetës, historia e fotos së rrallë që fitoi çmimin Pulitzer në vitin 1968. Ka miq që s’ janë miq dhe ka miq që janë më tepër se vëllezër


[ad_1] Kjo foto e bërë nga Rocco Morabito më 1967  që u quajt “Puthja e jetës”, tregon dy elektriçistët Champion Randall dhe JD Thompson në majë të një shtylle elektrike. ndërsa bënin kontrollin rutinë, Champion preku linjën e tensionit të ulët në pjesën e sipërme të shtyllës. Mbi 4000 volt elektricitet përshkoi trupin e tij […]

Stresi dhe mërzia nxisin dhembjet e reumatizës


[ad_1] Njerëzit që vuajnë nga reumatizma shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhembjeve të tyre. Lidhja mes reumatizmës dhe motit sipas shkencëtarëve s’ është klinikisht domethënëse. Kjo do të thotë se deri më tani s’ është gjetur një lidhje e fortë mes simptomave të reumatizmës dhe motit të keq. […]

Puthja e jetës


[ad_1] Kjo foto e bërë nga Rocco Morabito më 1967  që u quajt “Puthja e jetës”, tregon dy elektriçistët Champion Randall dhe JD Thompson në majë të një shtylle elektrike. ndërsa bënin kontrollin rutinë, Champion preku linjën e tensionit të ulët në pjesën e sipërme të shtyllës. Mbi 4000 volt elektricitet përshkoi trupin e tij […]

Stresi Dhe Mërzia Nxisin dhembjet e Reumatizmës


[ad_1] Njerëzit që vuajnë nga reumatizma shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhembjeve të tyre. Lidhja mes reumatizmës dhe motit sipas shkencëtarëve s’ është klinikisht domethënëse. Kjo do të thotë se deri më tani s’ është gjetur një lidhje e fortë mes simptomave të reumatizmës dhe motit të keq. […]

E përcaktuar në ADN-në tuaj: A mund ta ndryshoni veten dhe të jeni një person mëngjesi


[ad_1] Thellë në labirintin e ADN-së suaj, një koleksion i vogël gjenesh ushtron një ndikim të fuqishëm Me kusht që jeni person mëngjesi apo mbrëmjeje Gjithashtu, për qasjen ndaj mëngjesit ose mbrëmjes ndikojnë një numër faktorësh – hormonet, rrezet e diellit, mosha, madje edhe vendi ku jetoni. Me kusht që jeni natyrshëm të prirur të […]

Sa Minuta Ju Duhen Për Të Fjetur – Kur duhet Të Shqetësoheni Për Problemet Me Gjumin


[ad_1] Momenti që shtrihesh për të fjetur në shumë raste shoqërohet me numërimin e pavullnetshëm të minutave deri sa gjumi të vijë. Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë treguar se të paktën 75 përqind e njerëzve shqetësohen për kohën që u duhet t’i zërë gjumi. Të rrallë janë ata njerëz që i zë gjumi […]

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit


9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog ☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato


[ad_1] Afërsisht 80 për qind e njerëzve që kontraktojnë COVID-19 shërohen brenda dy javësh. Por studimi i ri sugjeron që edhe pasi pacientët të kalojnë rrezikun, simptomat mund të zgjasin. Në një studim italian të botuar në JAMA, 87 për qind e pacientëve të shtruar në spital për COVID-19 ishin akoma duke luftuar me kollë, […]

Tri ushtrime të thjeshta që luftojnë tensionin e lartë të gjakut


[ad_1] “Stresi aktivizon hormonet që rrisin presionin e gjakut”, tha Sandra Tsai, kardiologe në Universitetin e Stanford School of Medicine. “Stresi kronik mund ta ndalojnë trupin nga kthimi në nivelet e pushimit, të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit”, vazhdoi ajo. Por ushtrimet që përfshijnë frymëmarrje të thellë dhe gjimnastikë, si joga, mund […]

Si ta çlironi trupin nga stresi dhe dhimbja


[ad_1] Studimet kanë treguar se stresi mund të shkaktojë shumë efekte negative në shëndet, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe fizike të njeriut. Secili prej nesh ndihet i përgjumur, i rraskapitur dhe tepër emocionale pa ndonjë arsye herë pas herë dhe arsyeja mund të jetë pikërisht stresi. “Bright Side” ka renditur disa ushtrime që duhet […]

Bronkiti Dhe Pneumonia – Dallimet Dhe Të Përbashkëtat


[ad_1] Bronkiti është një sëmundje që shkaktohet nga infeksioni ose irritimi i udhëve të frymëmarrjes. Ai shkakton ngushtimin e udhëve të frymëmarrjes, irritimin dhe mbushjen e tyre me sekrecione. Bronkiti mund të jetë kronik dhe akut dhe trajtimet bëhen në varësi të llojit. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, bronkiti akut është i përkohshëm dhe shkaktohet […]

Aktivitetet Më Të Mira Fizike Për Ata Që Vuajnë Nga Sëmundjet E Zemrës


[ad_1] Kur bëhet fjalë për gjetjen e ushtrimeve më të mira për sëmundjet e zemrës,gjërat mund të jenë pak të ndërlikuara. Diçka që është tepër intensive mund të rrisë rrezikun për të pësuar një sulm në zemër,gjithashtu edhe një aktivitet jo shumë intensiv mund të ketë efekte të dëmshme. Por si mund të ushtroheni ? […]

Si futet koronavirusi në tru, pasojat e rënda tek pacientët


[ad_1] Koronavirusi mund të arrijë të prekë edhe trurin e njeriut, pasi merret nga një person me anë të hundës dhe më pas të ‘kapet fort’ në mukusin e saj. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundmi raporton “Daily Mail”. Kjo është prova e parë e bërë publike që koronavirusi mund të […]

Mike Tyson rikthehet në ring, ky është rezultati i tij ndaj Roy Jones


[ad_1] Mike Tyson u rikthye para pak minutave në ring, duke barazuar me Roy Jones. Të dy luftëtarët patën momente mbresëlënëse gjatë një beteje që u vendos jo zyrtarisht si një barazim nga gjyqtarët e WBC. Tyson dhe Jones luftuan tetë raunde dy minutëshe, dhe të dy dolën të qeshur dhe dukshëm të shëndetshëm nga […]

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë


[ad_1] Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku s’ mund të dalim nga shtëpia pa të që është kthyer në një kërkesë ligjore Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos […]

Në qoftë se fëmija merr frymë kështu, urgjentisht çojeni te mjeku: Këtë video duhet ta shikojnë të gjithë prindërit!


[ad_1] Blogere dhe nëna Charlie O’Brien ka publikuar një video të bebes së saj, e cila është xhiruar vitin e kaluar, por e cila shumë prindërve do t’u ndihmojë “Kur Luna ishte vetëm katërjavëshe, ishte e qetë gjatë gjithë ditës dhe mezi qante, gjë që është gjë e pazakonshme për të”, ka thënë në video. […]

Produkti Që Të Jep Energji Në Mëngjes Më Shumë Se Sa Kafja


[ad_1] Kafeina që gjendet tek kafeja ofron një alternativë më të mirë zgjimi se fruktoza që gjendet tek molla. Megjithatë, specialistët thonë se secila prej këtyre alternativave ofron përfitime disi të komplikuara. Për shembull, Nëse ju kryeni aktivitet fizik që në mëngjes, molla do të ishte alterantiva e duhur meqë i jep organizmit energjinë e […]

6 Këshilla Praktike Nga Mjekët Kundër Mbipeshës dhe Obezitetit


[ad_1] Obezitet është një sëmundje kronike që ,mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilëson atë si një nga shkaqet kryesore të shfaqjes së shumë sëmundjeve vdekjeprurëse si: Sëmundjet kardiovaskulare Sëmundjet e kockave, artriti, osteoartriti presioni i lartë i gjakut diabeti (sëmundja e sheqerit) Kanceri Probleme frymëmarrjen Sipas mjekëve dhe […]

Gromësirat e Shpeshta – Si Të ‘Përktheni’ Mesazhet Që Po Ju Dërgon Trupi


[ad_1] Në pjesën më të madhe të rasteve, gromësira shkaktohet nga gëlltitja e tepruar e ajrit që s’ arrin kurrë në stomak por grumbullohet në ezofag. Njeriu mund të gëlltisë teprica ajri gjatë kohës që është duke ngrënë apo pirë nxitimthi, duke përtypur çamçakëzi, duke pirë duhan, ose duke pirë pije të gazuara. Në kushte […]

Ke Të Sëmurë Në Familje? Ja Si Mund Të Mbrohesh


[ad_1] Sado të fiksuar të jemi pas higjenës apo pastërtisë në këto kohë pandemie, shmangia e ekspozimit ndaj virusit apo baktereve të tjera është e pamundur Po qe se një apo disa anëtarë të familjes janë të sëmurë. Sipas mjekëve, Po qe se një anëtar i familjes preket nga një sëmundje infective, të tjerët do […]

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve


[ad_1] Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, meqenëse ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, Oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, mbasi do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen e […]

Ruajtja e shëndetit mendor në kohë të vështirësive me pandeminë Covid-19


[ad_1] Shqetësimet dhe ankthi në lidhje me sëmundjen COVID-19 si dhe ndikimi i tij mund të jenë mbizotëruese.Distancimi social u bën atë edhe më sfidues. Pandemia COVID-19, ka sjell shumë ndryshime në mënyrën se si e jetoni jetën tuaj dhe bashkë me të edhe pasigurinë, ndryshimet në rutinat e përditshme, presionet financiare dhe izolimin shoqëror […]

Çfarë Është Duhanpirja Tretësore Dhe Pse Është Një Shqetësim Në Rritje


[ad_1] Duhanpirja tretësore ka të bëjë me mbetjet e nikotinës dhe kimikateve të tjera të tymit, në sipërfaqe të ndryshme. Njerëzit ekspozohen ndaj këtyre substancave me anë të prekjes apo thithjes së molekulave të ngelura në këto objekte. Mbetjet e nikotinës dhe kimikatet e duhanit kombinohen me pluhurat e tjerë të shtëpisë, duke krijuar një […]

Vetëm 6 % e Njerëzve u Infektuan me Covid në Ambjente të Hapura


[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, studime të shumta kanë treguar se COVID-19 transmetohet në ambiente të mbyllura dhe studimi i fundit ka treguar se nga të gjitha rastet, gjashtë për qind e pacientëve morën virusin jashtë, kryesisht në koncerte dhe ndodhi sportive. Në një studim të 25.000 rasteve, i cili akoma s’ […]

Cka duhet të dimë rreth apneas së gjumit?


[ad_1] Apnea e gjumit paraqet probleme me frymëmarrje gjatë kohës kur flemë. Frymëmarrja ndalon si shkak i ndonjë problemi me frymëmarrje ose ndonjë problemi në tru. Apnea e gjumit mund të jetë shumë e rrezikshme për shëndetin tonë, pasi, përvec vështirësive në frymëmarrje, ajo mund të sjellë edhe probleme të tjera shëndetësore si sulmi në […]

Përse s’ i Duroni Dot Zhurmat e të Ngrënit? – Sëmundja që Shkakton Zemërim


[ad_1] E keni parasysh momentin kur dikush mbllaçitet pranë jush? Për disa persona, kjo zhurmë është e lehtë për tu injoruar. Megjithatë, shumë njerëz acarohen dhe bezdisen prej këtyre tingujve. Një reagim i tillë njihet si misofonia dhe ka të bëjë me një reagim të tepruar emocional ndaj një zhurme ose tingulli të caktuar. Përveç […]

Rezultatet e studimit/ Ja sa përqind e njerëzve u infektuan me COVID-19 në ambient të hapur


[ad_1] Në një studim të 25.000 rasteve, i cili akoma s’ është shqyrtuar, rreth gjashtë për qind e rasteve kanë të bëjnë me infeksion në hapësirë të hapur, siç janë ngjarjet sportive ose koncertet. Këto janë zona të rrethuara ku distanca fizike s’ respektohej ose ku njerëzit qëndronin për një kohë dhe lëviznin, duke folur […]

Pse goja jonë mban erë të keqe pas gjumit?


[ad_1] Frymëmarrja e keqe gjatë natës lidhet direkt me mungesën e salivas. Saliva është një substancë e lëngshme e cila prodhohet vetvetiu në gojën tonë gjatë ditës, mirëpo gjatë natës prodhimi i saj pakësohet ose s’ prodhohet aspak. Mungesa e salivas në bën gojën e thatë dhe kësisoj marrim frymë jo mirë. Kur goja jonë […]

Gjatë ushtrimeve mund të përjetojmë asmë, ja pse


[ad_1] Ushtrimet janë gjëja më e mirë që mund të bëjmë për trupin tonë, por jo gjithmonë ato sjellin efekte pozitive shëndetësore. Mund të tingëllojë paksa paradoksale, por gjatë ushtrimeve mund të keni simptoma të asmës, sidomos personat që kanë shtrëngim bronkial të vazhdueshëm Vjen si e befasishme, megjithatë janë mbi 90 për qind e […]

Cilat shenja tregojnë se jeni stresuar më shumë se që duhet?


[ad_1] Stresi është kudo dhe ndonëse një sasi e mjaftueshme e stresit është e dobishme, stresi i tepërt mund t’ju sëmurë fizikisht dhe mendërisht. Hapi i parë për të kontrolluar stresin është njohja e simptomave të tij, e cila është më e vështirë nga sa mendoni. Pjesa më e madhe e njerëzve janë mësuar të […]

7 arsye pse duhet të bëni joga çdo mëngjes – Gazeta Tribuna


[ad_1] Ja pse duhet të filloni të bëni joga që prej sot. Kur kemi përgjegjësi dhe përkushtime të ndryshme, siç janë puna, shkolla, familja etj, është normale që të harrojmë diçka ose thjeshtë ta neglizhojmë. Për këtë arsye një numër i madh i personave e lënë pas dore kujdesin për veten siç janë ushtrimet dhe […]

Si duhet të veprojmë kur foshnja pëson ngufatje?


[ad_1] Prindërit dhe mjekët shpesh janë të provuar më raste të ndryshme shëndetësore që iu ndodhin fëmijëve të tyre, përkatësisht pacientëve. Një ndër problemet që haset kryesisht të foshnjat është ai i ngufatjes së tyre. Duke ditur se periudha e foshnjërisë është shumë delikate, është e domosdoshme të kihet kujdes se si veprohet me ta […]

Çfarë i Bën Stresi Zemrës – Si Ta Shmangni Dhe Trajtoni


[ad_1] Stresi, depresioni, ankthi dhe probleme të tjera mendore, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thotë një studim i ri, të cilit i referohet AgroWeb.org. Studimi 4-vjeçar analizoi intensitetin e shqetësimeve mendore mes 200 mijë individëve të shëndetshëm mbi moshën 45 vjeçare. Historiku familjar i këtyre individëve s’ përfshinte raste të sëmundjeve të […]

Si ndikon meditimi në shëndetin mendor?


[ad_1] Për ndoshta mijëra vjet, njerëzit në botën e Lindjes e kanë ndryshuar vetëdijen e tyre me anë të meditimit. Kjo formë e përqëndrimit tash praktikohet në shumë vende të botës, pasi shihet si metodë e largimit e të këqijave shpirtërore dhe shëndetësore.Meditimi paraqet një formë të përqëndrimit e cila ka për qëllim shlodhjen dhe […]

A duhet bartur maskën gjatë aktiviteteve fizike?


[ad_1] Nëse ushtroni në shtëpinë tuaj apo gjeni vend jashtë shtëpisë në të cilën lehtë do të mund t’i përmbaheni distancës fizike, maska s’ ju është e nevojshme. Mirëpo, duhet ta mbani me vete kur jeni jashtë në rast që me dikë ju takohen udhët. Dr. Rajeev Fernando, infektolog, i cili që nga viti 2014 […]

Disa mënyra të thjeshta për të lehtësuar dhembjet e kokës


[ad_1] Për shumë njerëz vitet e fundit me dinamizmin me shpejtë të jetës, kokëdhimbjet janë bërë të zakonshme. Në disa raste ato janë pasojë e ndonjë problemi shëndetësor, por në të shumtën janë rezultat i stresit, dehidrimit, qëndrimit vonë në punë apo ngarkesës së tepruar me ushtrime fizike. Derisa ekzistojnë mënyra të trajtimit të kokëdhimbjeve duke […]

A nevojitet bartur maskën gjatë aktiviteteve fizike? specialistët janë unanimë


[ad_1] Dr. Rajeev Fernando, infektolog, i cili që nga viti 2014 njihet si një nga mjekët më të mirë të New York-ut, ka shpjeguar që mënyra më e mirë që të shmangni çfarëdo situate të pakëndshme me maskën, që të vendosni për stërvitje në ambient të hapur apo ambiente virtuale Me kusht që ushtroni në […]

Funksionon Vërtet – Kura Tradicionale me Gjethe Dafine për Shëndetin e Pankreasit


[ad_1] Gjethet e dafinës janë fantastike në vlerat çudibërëse që ofrojnë për shëndetin e mirë të të gjithë organizmit. Që nga lashtësia e deri në ditët e sotme kurat shëruese me përbërës kryesor gjethet e dafinës janë ndër më populloret në gjithë botën. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një kurë fantastike të përdorimit të gjetheve […]

Koronavirus, a do t’i prekim sërish këto atraksione të pazakonta turistike? |Revista Monitor


[ad_1] Nga Guri irlandez i Blarney (Blarney Stone) te muri me çamçakëz në Seattle, disa atraksione turistike janë në rrezik për shkak të pandemisë së Covid-19.   Për shekuj me radhë, udhëtarët që shpresonin të merrnin si dhuratë “dhuntinë e elokuencës”, duhet të ngjiteshin deri në majë të një kështjelle mesjetare, të shtriheshin në bark […]

Si të Jetoni Shëndetëshëm në 8 Hapa të Thjeshtë


[ad_1] Ruajtja e shëndetit është një punë që zgjat gjithë jetën. specialistët e AgroWeb.org këshillojnë që secili prej nesh mund të ndërmarrë disa hapa të vegjël çdo ditë për t’u ndjerë më mirë dhe për të shmangur shumë probleme shëndetsore. Janë identifikuar 8 hapat kryesorë prej të cilave njerëzit e shëndetshëm s’ heqin kurrë dorë. […]

Mbi 100 persona me kancer, të infektuar edhe me COVID-19


[ad_1] Në Kosovë, rreth 120 pacientë të cilët vuajnë nga kanceri, janë prekur edhe me COVID-19, sëmundje që e shkakton koronavirusi. Megjithëkëtë, asnjë rast s’ ka përfunduar me vdekje. Adelina (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) është njëra nga ta, e cila, krahas kancerit në gji që e ka diagnostikuar […]

Shtatë Gabime Që Po Sëmurin Zemrën Tuaj – Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Një regjim i shëndetshëm ushqimor dhe një aktivitet i rregullt fizik janë thelbësore për një shëndet të mirë të zemrës. Megjithatë, ky shëndet mund të minohet lehtë falë disa veprimeve në dukje të padëmshme që njeriu bën çdo ditë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për veprimet e gabuara që […]

Të Mbash Shpinën Drejt – Përse Është E Rëndësishme Për Shëndetin


[ad_1] Mënyra e të qëndruarit ulur ose në këmbë dhe ecja janë një pjesë e rëndësishme e një stili të shëndetshëm jetese. Njerëzit zakonisht s’ i kushtojnë vëmendje mënyrës se si ecin dhe qëndrojnë, duke anashkaluar kështu rëndësisë që pozicionimi i trupit ka në shëndet. Mësoni më poshtë të renditura nga AgroWeb.org ndryshimet që ndodhin […]

Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)


[ad_1] Është e rëndësishme që fizioterapeutët manual dhe ata qëpërdorin ushtrime korrigjuese të kenë një njohuri të mirë mbibio-mekanikën e kafazit të kraharorit dhe pjesës torakale tështyllës kurrizore (zona e vertebrave T) si dhe lidhjes së tyre me frymëmarrjen optimale. Frymëmarrja është modeli jonë i lëvizjes kryesor dhe me i rëndësishëm, si dhe më i […]

Çka është Torakocenteza (Punkcioni pleural)?


Burimi: Dr. Flamur Marku – Pulmolog Torakocenteza ose punksioni pleural është një procedurë për të hequr lëngun nga hapsirat pleurale. Një gjilpërë vihet përmes murit të gjoksit në hapësirën pleurale. Hapësira pleurale është hapesire e vogel midis pleurave të mushkërive. Pleura është një shtresë e dyfishtë e membranave që rrethojnë mushkëritë. Brenda hapësirës është një […]

Sa Kalori i Duhen Trupit Çdo Ditë – Si Të Mbani Peshën e Duhur


[ad_1] Në kohët e sotme kur shumë njerëz janë në kërkim të perfeksionit, kaloritë janë si gogoli. Kaloritë janë një term me të cilin abuzohet shumë, sidomos për njerëzit që kanë nevojë të dobësohen. specialistët e AgroWeb.org sqarojnë se kaloritë janë shumë më tepër se një njësi matëse e një ushqimi që të shëndosh. Në […]

Gërhitja për jetë të gjatë


[ad_1] Sqarimi thotë: Frymëmarrja e ngadalësuar e aktivizon zemrën dhe ia bën shprehi kursimin e shpenzimit të oksigjenit. Zemra e personave të cilët gërhasin, gjithherë është e gatshme për situata të paparashikuara. Sipas mendimit të shkencëtarëve, gërhitja është e dobishme sidomos pas moshës 65 vjeçe të jetës, transmeton Telegrafi. Gërhitja shkaktohet kur oksigjeni që thithim […]

Këshilla për menaxhimin e menopauzës dhe sëmundjeve tiroide!


[ad_1] Kur jeni një grua mbi 40 vjeç, simptoma të tilla si lodhja, mjegulla e trurit dhe ndryshimet në peshë janë të zakonshme.  Por a janë ato për shkak të gjendjes së tiroideve, apo është e lidhur me menopauzën?  Le të shqyrtojmë atë që ju nevojitet të dini rreth perimenopauzës, menopauzës dhe tiroides tuaj dhe si të […]

Çka është paneli elektrolit?


[ad_1] Çfarë po tesohet? Elektrolitet janë minerale që gjenden në indet e trupit dhe në gjak në formën e kripërave të tretur. Si grimca të ngarkuara elektrike, elektrolitet ndihmojnë lëvizjen e lëndëve ushqyese brenda dhe mbeturinave jashtë qelizave të trupit, ruajnë një ekuilibër të shëndetshëm të ujit dhe ndihmojnë në stabilizimin e nivelit të acidit […]

4 Hapat Për Një Mendje Të Gjallëruar


[ad_1] Pranvera është stina e zgjimit, fillimit të ri dhe gjallërisë. Në ditët e para të kësaj stine, njerëzit pastrojnë shtëpinë, dollapet dhe gjithçka tjetër materiale. Por pastrimi në thelb është diçka që s’ nevojitet orientuar vetëm tek sendet materiale që na rrethojnë. Ne mund të pastrojmë edhe trurin. Po, trurin! 4 Hapat Për Një […]

Rëndësia e Fizioterapisë në frymëmarrje – COVID-19


Shkruan: Shendrit Lumi – Fizioterapist Është e rëndësishme që fizioterapeutët manual dhe ata qëpërdorin ushtrime korrigjuese të kenë një njohuri të mirë mbibio-mekanikën e kafazit të kraharorit dhe pjesës torakale tështyllës kurrizore (zona e vertebrave T) si dhe lidhjes së tyre me frymëmarrjen optimale. Frymëmarrja është modeli jonë ilëvizjes kryesor dhe me i rëndësishëm, si dhe më i çrregulluari.” Shumë profesionistë në fushën e shëndetit janë në dijeni të faktitse si frymëmarrja ndikon në posturë, vendosjen e funksioneve tëtrupit. Ky artikull paraqet një përmbledhje të anatomisë sëfrymëmarrjes, strategjive të vlerësimit dhe të trajtimit qëndihmojnë klientët të marrin frymë në një mënyrë mëfunksionale dhe të veçante sidomos në këto kohë pandemie, e qëky virus po atakon më shumë funksionet respiratore. Gjatë përpjekjes për të marrë frymë, kafazi i kraharorit ka aftësinë unike për të rritur dimensionet e tij përpara/prapa dheanësore në të njëjtën kohë. Struktura më përgjegjëse përgjenerimin e presionit negativ brenda kraharorit është diafragma(Fig, 1). Marrja e frymës bën që diafragma të kontraktohet dhetë lëvizi në mënyrë të pavarur. Ky veprim i shtrin muskujt duke krijuar një reduktim të presionit në kraharor dhe një rritje tësasisë së ajrit të futur brenda në mushkëri. Kurse nxjerrimfrymën jashtë, diafragma relaksohet, dhe rikthehet forma normale, ndërkohë që hapësira e ajrit në mushkëri reduktohetduke shkaktuar nxjerrjen e ajrit jashtë (Fig. 2). Çdo rritje nëpresionin abdominal përmes marrjes së frymës drejton harqete shtyllës kurrizore duke shkaktuar një rritje në bllokimin dhestabilitetin e pjesës torakale të shtyllës kurrizore dhe të kafazitkraharor. Ky veprim i pavullnetshëm punon në bashkëpunim të ngushtëme strukturat e tjera të cilat shpesh i quajmë si “kryesoret”. Përshkak të lidhjes së ngushtë ndërmjet frymëmarrjes dhestrukturave kockore, çdo gjë që dobëson diafragmën gjithashtundikon negativisht në pjesën torakale të shtyllës kurrizore dhefunksionet e kafazit të kraharorit. Kur artikulacionet e trupitbllokohen, modelet normale të frymëmarrjes përkeqësohen. Nukka shumë rëndësi nëse merrni pjesë në aktivitete konkurruesesportive ose thjesht ngrini një fëmijë nga ulsja e makinës, muskujt kryesore duhen përfshirë në mënyrën e duhur. Çrregullimi, në çdo strukturë që lidhet me frymëmarrjen na bënmë të predispozuar ndaj dëmtimeve dhe dhimbjes. Rikthimi i funksionit pakëson koston metabolike të lëvizjes Kur tensioni, trauma dhe postura e keqe ndryshojnë bio-mekanikën dhe përkeqësojnë ngadalë lëvizjen kryesore, zakonisht është e lehtë të verifikohet me anë të ekzaminimit me prekje. Për shkak se lëvizjet e çrregullta të pakoordinuara janëmë pak efektive, këto ndryshojnë ngarkesën mbi trup dhemodelet e aktivizimit të muskujve. Shumë dhimbje kronikezhvillojnë “amnezi lëvizjeje” dhe nuk janë në gjendje tëpërshkruajnë ose të ndiejnë ndryshimet në modelet e tyre tëlëvizjeve. Por, problemet e mëposhtme shpesh ndodhinparalelisht me frymëmarrje të dobësuar dhe humbje tëfrymëmarrjes së duhur me diafragmë: Dhimbja kronike e pjesës së poshtme të kurrizit Dhimbje kokë të shpeshta tensionimi Ngarkesë e sistemit emocional, stres i lartë dhe ankth ivazhdueshëm Tërheqje e vazhdueshme posturale për shkak të posturës sëqëndrimit në zyrë, etj. Pozicione të përsëritshme dhe të dhimbshme të brinjëve Kafazi i kraharorit dhe muskujt kryesor të tij punojnë si një njësidhe koordinimi i lëvizjeve është thelbësor. Manifestimi idhimbjes nëse një brinjë humb aftësinë për t’u koordinuar nëmënyrën e duhur me pjesën tjetër të kafazit të kraharorit dheshtyllën kurrizore si pjesë të një njësie funksionale. Kjo do tëishte e ngjashme me një skuadër vozitëse ku njeri prej anëtarëvevepron jo në sekuencë me grupin. Funksionet e brinjëve tëndryshuara mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje, lëvizje të kufizuara të shpatullave, dhe dhimbje në zona të tjera, dhe mbrojtje të muskujve. Gjithashtu, brinjët që nuk ndodhen nënjë linjë mund të pickojnë nervat ndërmjet brinjëve, duke tejçuardhimbje përgjatë brinjëve, dhe me raste edhe në muret e kraharorit (frika për atak zemre). Virtualisht është e pamundur që të mbivlerësohet ndikimi ifrymëmarrjes mbi pjesën torakale të shtyllës së kraharorit dhelëvizshmërinë e brinjëve si dhe stabilitetin postural. Muskujt e diafragmës, abdominale, dhe ato që ndihmojnë në frymëmarrjeprodhojnë rreth 21,000 frymëmarrje në ditë. Një diafragmë e fortë dhe që lëviz lirshëm shërben si muskuli kryesor përfrymëmarrje, duke lejuar që muskujt e tjerë ndihmës tëqëndrojnë të butë dhe të relaksuar. Një diafragmë e dobët shkakton një tonus pushues të lartë nëpjesën e sipërme të muskujve të kafazit kraharor të tillë siskalenet, trapezi i sipërm, levator skapula, dhe pektoral. Latissimus dorsi, muskujt pektoral (të kraharorit) nuk mendohentë jenë muskuj ndihmues në frymëmarrje, por mund tëpërfshihen në modele të gabuara të lëvizjeve të tilla sifrymëmarrja paradoksale, ku abdomeni (barku) lëviz brenda dhejashtë gjatë frymëmarrjes. Ky çekuilibrim i shpeshtë i muskujvekrijon tërheqje në shpatull, mbajtjen e kokës përpara, dhehumbje të lordozës lumbare. Postura me kokën përpara mund tëshkaktojë dhimbje poshtë oksipitalit dhe dhimbje cerviko-torakale, pasi këto zona janë tashmë duke mbartur ngarkesë tëtepërt për të kompensuar pjesën torakale të shtyllës kurrizore qëështë në hiper-kifozë. Një mënyrë, shpesh e nënvlerësuar për të lehtësuar qafën dheshpatullat e ngacmuara ose dhimbjen e mesit, është duke përmirësuar lëvizshmërinë e kafazit të kraharorit. Në Fig. 3, demonstrohet teknika e ngritjes së kafazit të kraharorit dhezonës së legenit. Në Fig. 4, aktivizohet një diafragmë e bllokuarndërsa mobilizohet kafazi i kraharorit. Kurse personi merrfrymë, ai lehtësisht shtyn bërrylat kundrejt duarve të terapistitdhe qëndron deri sa të numërohet deri në 5. Gjatë nxjerrjes sëfrymës, gishtat e terapistit punojnë nën kafazin e kraharorit dheshtyjnë të gjithë ajrin e bllokuar në muskujt e diafragmës(përsëriteni 5 herë). Ushtrime shtëpie për frymëmarrjen Çdo individ me probleme frymëmarrjeje duhet që të marri këshilla për ushtrime. Një rutinë bazë efektive është që personitë vendosi njërën dorë mbi pjesën e poshtme të barkut dhetjetrën në pjesën e sipërme të kraharorit, menjëherë poshtë fytit. Udhëzojeni që të nxjerrë barkun jashtë kurse merr frymëngadalë dhe me qetësi, plotësisht nga hunda dhe me forcë e fusinbarkun brenda kurse nxjerrin frymën jashtë përmes gojës(Fig. 2). Me kalimin e moshës dhe kurse pjesa torakale e shtyllëskurrizore fillon të bllokohet, fillon kompensimi i frymëmarrjes. Ne e konsiderojmë frymëmarrjen si diçka që kryhetautomatikisht. Fizioterapeutët shpesh ndihen fajtor qëneglizhojnë vlerësimin e frymëmarrjes dhe trajtimin në favor tëstrategjive korrigjuese. Por, frymëmarrja është një nga lëvizjet më esenciale përtrajtimin jo vetëm të stabilitetit të shtyllës kurrizore dhedhimbjes muskulo-skeletore, por dhe lodhjes kronike dheankthit. Ka një numër teknikash dhe mënyrash që ju mësojnë tëmerrni frymë si yoga, fitnes fashial dhe forma të ndryshmerehabilitimi funksional. Trajtimi i çrregullimeve dhe të mësuarite mënyrës së duhur për të marrë frymë janë esenciale për njëshëndet optimal dhe për kryerjen e aktiviteteve sportive./Familja Jonë

Cilat janë proceset jetësore të qelizës dhe çka shfrytëzon qeliza për tu kryer këto procese?


Proceset jetësore të qelizës janë: të ushqyerit, frymëmarrja, lëvizja, ndjeshmëria, taitja, shumimi etj. Për tu kryer këto procese qeliza shfrytëzon energji.

Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?


  Problem të madh në moshën e fëmijërisë krijon bajamja e tretë, e cila për shkak të pozitës së vet specifike në kokë, çon deri te frymëmarrja e vështirësuar me hundë. Krijimi i sekrecionit të madh të cilin fëmijët  ose nuk dinë ose nuk mund ta nxjerrin jashtë, çon deri te përhapja e infeksionit në veshin e […]

error: Content is protected !!