Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


[ad_1] Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha […]

I realizoi dëshirën e fundit të ëmës në karrocë, e ftoi të vallëzojë në dasmën e tij – tri ditë më vonë ndërroi jetë


[ad_1] Një djalë ka arritur që dëshirën e fundit të ëmës së tij të sëmurë t’ia realizojë, ta ngrit nga karroca dhe ta fut në mes të dasmorëve për një vallëzim mes të ëmës dhe të birit në ditën e tij më të lumtur – martesën. Terri Hightower, 57-vjeçe nga Clarksville, Tennessee, ishte diagnostifikuar me […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

​CIA pyet njerëzit e zakonshëm: Testoi aftësitë tuaja, sa është ora në këtë foto?


[ad_1] Në prag të dimrit, CIA lëshoi një enigmë duke u kërkuar njerëzve të zakonshëm të zbulonin se sa ishte ora në foto. “Testoni aftësitë tuaja analitike. Sa është ora në foto?, shkruan agjencia e inteligjencës amerikane në Twitter. Sipas detajeve në këtë shkrepje dimri, është e nevojshme të konkludohet Po qe se idili i […]

Komposto Me Ftonj – Merrni Recetën Më Të Mirë Si Ta Bëni Vetë Lehtësisht Në Shtëpi


[ad_1] Kjo është stina perfekte për të përgatitur këtë recetë të lehtë kompostoje me ftonj. Njësoj si mollët dhe dardhët, kompostoja e ftoit ka një aromë dhe shije që të mrekullon. Kompostoja e ftoi është perfekte për t’u servirur si një ëmbëlsirë e vetme por dhe mund ta përfshini në shumë receta të tjera. Ngjyra […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Voton kandidati i PDK-së për kryetar të Podujevës


[ad_1] Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Naim Fetahu ka votuar në shkollën fillore “Esat Mekuli”, në fshatin Dobratin për zgjedhjet e kësaj komune që po mbahen sot. Fetahu theksoi para gazetarëve se zgjedhjet lokale janë të një rëndësie të veçantë. “Sot është një ditë e veçantë për qytetarët e komunës sonë, […]

Atiq: Kishte tendencë që vëzhguesit të mos lejohen në qendrat e votimit


[ad_1] Kandidati për kryetar të Mitrovicës së Veriut nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq thotë se në këtë komunë pati tendencë që vëzhguesit të mos lejohen në qendrat e vitimit. Por sipas tij kaloi ky problem pasi që KQZ internvenoi, raporton Gazeta Blic. Ai ftoi qytetarë të dalin të votojnë. “Sapo e kreva procesin e votimit. […]

Njesia anti-terror e merr në pyetje, Floresha Rasha thotë se pas vdekjes së burrit e martuan me Lavdrim Muhaxherin


[ad_1] Anti-terrori në Policinë e Shtetit, ka marrë në pyetje Floresha Rashën, një nga të riatdhesuarat nga Kampi Al Howl në Siri. Oficerët e Anti-terrorit e kanë pyetur nënën e 3 fëmijëve, se si iku në Siri dhe kush i kontaktoi. Ajo u shpreh se ishte bashkëshorti i saj Diamant Rasha, i cili u vra […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

“Alarm për Qeverinë e Kuvendin”: Shpend Ahmeti thotë se për dy orë mbi 500 biznese aplikuan në programin për grante


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se brenda dy orëve, mbi 500 biznese kanë aplikuar në programin për grante. Ahmeti përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo duhet të jetë alarm për Qëverinë dhe Kuvendin. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese kanë aplikuar në […]

“O moj bukuroshe” – Kryetari i Pejës në ndejë me muzikë live kur qyteti që ai drejton është në karantinë


[ad_1] Kryetari i Pejës Gazmend Muhaxheri, pavarësisht se komuna që ai drejton është në zonën e kuqe dhe ka orë policore pas orë 19:00, mbrëmë u pa në një ndejë me muzikë live nën shoqërimin e disa personave, shkruan Insajderi. Emisioni i INDOKS: Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës […]

E ftuan t’i bashkohet fushatës “Liria ka emër”, Leonora Jakupi i reagon deputetes së PDK-së


[ad_1] Këngëtarja Leonora Jakupi ka reaguar pasi deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha e ftoi t’i bashkohet fushatës “Liria ka emër”. me anë të një postimi në Facebook ajo i është drejtuar deputetes duke i thënë se ajo e bënë këtë qe dy dekada por jo nën petkun e një partie politike e […]

E ftoi t’i bashkohet fushatës “Liria ka emër”, Leonora Jakupi i reagon deputetes së PDK-së: Tash e 22 vjet e bëjë këtë gjë


[ad_1] Këngëtarja Leonora Jakupi ka reaguar pasi deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha e ftoi t’i bashkohet fushatës “Liria ka emër”. me anë të një postimi në Facebook ajo i është drejtuar deputetes duke i thënë se ajo e bënë këtë qe dy dekada por jo nën petkun e një partie politike e […]

Grabovci demanton Zekën: kurrë s’ jam kontaktuar nga Specialja


[ad_1] Ish shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci ka reaguar pas deklaratës së Milaim Zekës se ndaj Grabovcit është ngritur aktakuzë nga Specialja. Grabovci e ka quajtur deklaratë të “budallakavt”, atë çka tha Zeka, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan se kurrë s’ është kontaktuar nga askush, e lëre diçka më shumë. Smirgjinjtë dhe […]

Kryetari i Pejës arsyeton dhënien e tenderit për kompaninë e fëmijëve të Ramiz Kelmendit


[ad_1] Në prill të këtij viti, përmes procedurës së negociuar, Komuna e Pejës i ftoi tri kompani që të ofertojnë në një tender prej 100 mijë eurove. E, tri kompanitë e përzgjedhura dolën se kanë një emër të përbashkët – Ramiz Kelmendi. Komuna e Pejës u kërkoj ofertë kompanisë “Express store”, që sipas ARBK-së është […]

Jill Biden, zonja e parë e Amerikës


[ad_1] Jill Tracy Jacobs Biden e ka aspiruar prej vitesh titullin e zonjës së parë, duke iu afruar më shumë se kurrë në 2008, kur emërimi i bashkëshortit të saj si zëvendëspresident i Barack Obamës, e bëri zonjën e dytë të Shteteve të Bashkuara. Gjatë periudhës 8-vjeçare në këtë detyrë Jill ka qenë një nga […]

Rexha do të dalë i pafajshëm


[ad_1] Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar aktakuzën e konfirmuar ndaj anëtarit deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, nga Gjykata Speciale. Selimi ka qenë komandant dhe anëtar i  Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Haradinaj ka shkruar se Rexhep Selimi do të dalë i pafajshëm dhe se s’ ka gjykatë që mund […]

Trump thotë se është duke fituar në këtë shtet të madh


[ad_1] Donald Trump siguron se është duke fituar në Pensilvani – megjithatë kanë mbetur edhe miliona kuti-votimesh për t’u numëruar. We are winning Pennsylvania big, but the PA Secretary of State just announced that there are “Millions of ballots left to be counted.” — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 4, 2020 “Ne po e fitojmë […]

PDK publikon shpërdorimet me buxhetin e komunës të Nexhmi Rudarit: Prokuroria të nisë hetimet


[ad_1] Komuna e Podujevës që udhëhiqet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po akuzohet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) atje. Kryetari i degës së PDK-së, njëherit kandidat për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu ka denoncuar sipas tij shpërdorimet dhe keqpërdorimet që janë bërë në buxhetin e komunës së Podujevës. Për këtë Fetahu thirri […]

Ish-Miss Kosova, Ana Mehmetaj i kërkon vallëzim sensual Enver Petrovcit


[ad_1] Aktori i njohur dhe njëherësh profesor i akademisë së Arteve, Enver Petrovci ka qenë i ftuar në emisionin “Kojshia Show”. Ai pati rastin që të rrëfejë fillimet e karrierës së tij, teksa tregonte se si hyri në botën e aktrimit. Po ashtu, në mesin e emisionit pati rastin të jetë edhe ish-miss Kosova Ana […]

Në Vjenë u promovua „Pranverë e helmuar“, libër që u kushtohet mbi 8 mijë fëmijëve të helmuar në Kosovë


[ad_1] Të premten në mjediset e hotel „Eurohaus“ në Vjenë është bërë përurimi i librit „Pranverë e helmuar“ i publicistit dhe veprimtarit të shquar në Austri, Hazir Mehmeti. E Diel, 25 Tetor 2020 – 13:20 Arben Gjinaj Libri „Pranverë e helmuar“, i cili është një shenjë kujtimi e respekti për nxënësit e helmuar shqiptarë në […]

Qytetarët po paguajnë shtrenjtë për ilaçe, për shkak të mos unifikimit të çmimeve


[ad_1] Deputeti nga radhët e AAK-së, Arbër Tolaj, ka thënë sot në seancën e Kuvendit se janë alarmante të dhënat e Odës së Farmacistëve të Kosovës, e që sipas tij dëshmojnë se qytetarët po paguajnë 10 milionë euro shtesë më tepër sesa qytetarët e vendeve në rajon, për të njëjtat barna. “ndërsa, në anën tjetër […]

Si Të Përgatisni Shurupin e Shijshëm të Ftoit


[ad_1] Ftoi është një frut kokëfortë, por ama i ëmbël shumë. Në Shqipëri, ftoi është kultivuar që në kohët e lashta dhe gjendet me bollëk në zonat e Përmetit, Korçës, Pogradecit dhe Beratit, por edhe në zonat qendrore të vendit. Ftoi është një frut pak i pazakontë, i lidhur ngushtë me mollët dhe dardhët. Ai […]

LDK kërkon që Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike të votohet sot në lexim të dytë


[ad_1] Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka falënderuar deputetët për votimin e projektligjit të Rimëkëmbjes Ekonomike në lexim të parë. Gashi ftoi deputetët për një seancë tjetër për t’i bashkangjitur propozimet e tyre për këtë projektligj. “Ju falënderoj shumë për këtë projektligjit, Me kusht që kini vullnet meqenëse krejt grupet parlamentare kanë […]

Asamblisti i LVV-së ngre padi ndaj Shpend Ahmetit


[ad_1] Asamblisti i Kuvendi Komunal të Prishtinës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Egzon Azemi, tre ditë më parë pati deklaruar se është kërcënuar nga Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal, ku po diskutohej buxheti. Nga dokumenti i siguruar nga KALLXO.com, Azemi ka njoftuar se e ka paditur për shpifje […]

Përse Gjon s’ shkruhet John?


[ad_1] Intervistë për albinfo.ch me Gjon’s Tears [Gjon Muharremaj] mbi identitetin, Eurovizionin, pyetjet pa përgjigje dhe jetën në Mars E Shtunë, 3 Tetor 2020 – 16:40 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Gjonin e “takova” për herë të parë në Bibliotekën Kantonale dhe Universitare të Fribourg-ut. Ishte aty me një grumbull pyetjesh, përgjigjet e të cilave […]

U kërcënova nga Shpend Ahmeti


[ad_1] Në një mbledhje të jashtëzakonshme është mbledhur kuvendi i komunës së Prishtinës e ku po diskutohet për buxhetin. Asamblisti i Vetëvendosjes, Egzon Azemi thotë të jetë kërcënuar nga kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. Azemi me anë të një postimi thotë se është kërcënuar nga kryetari Ahmeti e që po ashtu thotë se […]

Komuna e Prizrenit nga sot ofron kujdesin shëndetësor shtëpiak për të moshuarit


[ad_1] Për herë të parë në Kosovë, Komuna e Prizrenit nga sot do të ofrojë Shërbimin Geriatrik apo shërbimin shtëpiak për të moshuarit, të cilët s’ kanë mundësi të shkojnë deri në Qendrat e Mjekësisë Familjare për shërbime shëndetësore. Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, me rastin e realizimit të vizitave të para tek […]

Çfarë duhet të bëjmë kur jemi të zemëruar?


Çfarë duhet të bëjmë kur jemi të zemëruar? Zemërimi mund të jetë helmues dhe shkatërrues. Por në anën tjetër është një ndjenjë njerëzore dhe normale. Nuk mund t’i ikim gjithmonë kësaj ndjenje dhe nuk duhet t’i shmangemi kur në fakt ka shumë gjëra në jetë për të cilat edhe ia vlen të zemërohemi. Mendoni për […]

error: Content is protected !!