SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

Për vetëm në të ardhmen, Gjermania vaksinon mbi 1 milion banorë


Fushata fillimisht e ngadaltë e vaksinimit për coronavirus në Gjermani po merr shpejtësi, pasi 1 milion njerëz u vaksinuan në në të ardhmen për herë të parë, tha të enjten ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të mërkurën, mjekët e përgjithshëm administruan 730,000 vaksinime dhe qendrat rajonale të vaksinimit 360,000 […]

Shoqata e Pacientëve bën thirrje të sigurohen më shumë vaksina kundër Covid-19


Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) ka thënë se në Dita e të Drejtave të Pacientëve e gjen Kosovën më shumë se kurrë tjetër të ekspozuar ndaj një rreziku të madh shëndetësor siç është pandemia COVID-19. “Menaxhimi i pandemisë që nga fillimi u shoqërua me shumë probleme, gjë që ndikoj në shkelje […]

Kryemadhi: s’ fle në shtrat me Metën, në këtë moshë që jemi ne s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se s’ fle me presidentin Ilir Meta. Sipas saj, presidenti aktualisht është angazhuar me Kushtetutën dhe demokracinë, ndaj e ka lënë pas dore marrëdhënien bashkëshortore. “Në këtë moshë që jemi ne, s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit. Aktualisht s’ fle me presidentin. Është me kushtetutën dhe demokracinë”, ka […]

Vaksinimi në Shtetet e Bashkuara


Në Shtetet e Bashkuara vazhdon me shpejtësi fushata për vaksinimin e 328 milionë banorëve. Por shtetet e ndryshme janë duke përparuar me ritme të ndryshme. Vendosni kursosin mbi secilin shtet amerikan për të mësuar se sa doza janë administruar, sa njerëz janë vaksinuar plotësisht dhe cila është përqindja totale e vaksinimit të popullësisë në shtet. […]

Pfizer/BioNTech së shpejti në Kosovë, çka duhet të dini?


Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për synim shpërndarjen e vaksinave në vendet në zhvillim, tha të hënën se 100,620 dozat në fjalë do të arrijnë gjatë rundit të tretë të shpërndarjes, që […]

Deri në qershor, Kosova do të sigurojë mbi 100 mijë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech


Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech, në periudhën nga muaji prill deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim. COVAX publikoi të hënën një listë me 146 vende të […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Haliti: Kemi shumë pak vaksina, s’mjaftojnë as për 50% të stafit mjekësor


Ka filluar vaksinimi i stafit mjekësor ka filluar edhe në komunën e Vitisë. Kryetari i kësaj komune, Sokol Haliti, tha se dozat e vaksinës kundër Covid-19 s’ janë të mjaftueshmë për vaksinimin as të 50 për qind të stafit mjekësor. “Dje ka filluar fushata e vaksinimit. Mirë ka shkuar, me një rregullaritet të plotë. Me […]

Qeveria mban mbledhje në ora 15:00, pritet vendimi rreth masave të reja


Qeveria e Kosovës sot do të mbajë mbledhje në ora 15:00, ndërsa pritet të merret vendim rreth masave të reja. Telegrafi merr vesh se në kuadër të masave të reja do të jetë ndalim qarkullimi i qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në rastet urgjente. Po ashtu, institucionet publike dhe private të arsimit […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po trajtohen […]

OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë


Nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më e […]

Infeksionet ditore me COVID, të larta


ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve të […]

Albin Kurti merr vaksinën antiCOVID: Ftoj të gjithë qytetarët të vaksinohen


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pasi ka marrë vaksinën kundër koronavirusit. Kurti ka ftuar qytetarët që të vaksinohen, “Si kryeministër i Kosovës, s’ jam këtu që të shfrytëzojë privilegjin për të marrë vaksinën i pari, por që t’i inkurajojë të gjithë qytetarët që të vaksinohen, meqenëse mbrëmë kanë ardhur kontingjenti i […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

Infektologu Ilir Tolaj thotë se Kosova e ka kaluar pandeminë më lehtë se shtetet e tjera


Infektologu Ilir Tolaj, që prej fillimit të pandemisë është shquar me mendimet ndryshe përbrenda komunitetit shëndetësor. I njëjti ka folur së fundmi për situatën pandemike në vend, duke thënë se Kosova ka kaluar pandeminë e COVID-19 më mirë se shtetet tjera, duke renditur disa arsye për këtë. “duhet me pranu që Kosova e ka kalu […]

Leonardo DiCaprio ngre sërish zërin për Vjosën: Lumi është kurorëzuar si zemra blu e Europës


Aktori Leonardo DiCaprio ka publikuar në “Instagram” dokumentarin “Vjosa Forever”, i cili bën thirrje për bashkim në luftën për të ardhmen e lumit. Aktori i famshëm bën thirrje për firmosjen e peticionit, me qëllim shmangien e ndonjë katastrofe mjedisore që mund të ndodhë. Në Instagram DiCaprio i bën një përshkrim të mrekullueshëm Lumit Vjosa. “Lumi […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit me […]

Shqipëria do të pranojë mbi 15 mijë doza të vaksinës së Pfizerit


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu njofton se të hënën në mbrëmje do të pranojnë mbi 15 mijë doza të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane Pfizer. Manastirliu njoftoi se me këtë kontingjent të ri do të përfundojë vaksinimi i stafit mjekësor dhe do të vazhdojë vaksinimi i personave mbi 80 vjeç. “Sot […]

Katër shtatzëna me COVID-19 po marrin trajtim në Klinikën Gjinekologjike


Në repartin COVID në Klinikën Obstetrike Gjinekologjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës momentalisht janë duke u trajtuar 4 gra shtatzëna. Gjendja e tyre shëndetësore është stabile, dy prej tyre së shpejti pritet të lindin pasi janë në javët e fundit të shtatzënisë. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress drejtori i kësaj Klinike, Jakup […]

Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri prej 8,190 doza të vaksinave të Pfizerit


Shqipëria do të pranojë të hënën edhe 8,190 doza të reja të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane, Pfizer. Kështu ka njoftuar në Facebook, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu duke shtuar se fushata e vaksinimit do të vazhdojë për personat mbi 80 vjeç. “Sot ne kemi mbi 4,600 jetë mjekësh, infermierësh e […]

Kur mund të arrihet imuniteti i tufës?


Zyrtarët shëndetësorë në botë janë në garë për të vaksinuar mjaftueshëm njerëz, në mënyrë që të ndalet përhapja e sëmundjes COVID-19, por çfarë nënkupton “mjaftueshëm” në këtë aspekt, është akoma një gjë e debatueshme. Qëllimi është që të arrihet ajo që njihet si “imuniteti i tufës”, që nënkupton se mjaftueshëm njerëz do të jenë imunë […]

Italia do ta padisë Pfizerin, kompania ka ngadalësuar prodhimin e vaksinave


Një vendim nga Pfizer dhe BioNTech për të zvogëluar numrin e dozave të vaksinave që ata dërgojnë në vendet evropiane ka detyruar zyrtarët shëndetësorë të ngadalësojnë planet e vaksinimit, me të paktën një shtet anëtar të BE-së që ka kërcënuar me veprime ligjore ndërsa tensionet mbi furnizimet e kufizuara rriten. Kontratat e Pfizer dhe BioNTech […]

Krasniqi: Vetëm vaksinimi i përgjithshëm ndikon në menaxhim të pandemisë COVID-19


Gjatë muajit janar ka rënë numri i qytetarëve të Kosovës të prekur me COVID-19 që kërkojnë trajtim spitalor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe Spitalet e Përgjithshme. Por ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se dukuritë e fundit si fushata zgjedhore dhe zgjedhjet e jashtëzakonshme […]

Fushata e mjekëve për të bindur amerikanët të vaksinohen ndaj koronavirusit 


Dy vjet më parë, në janar 2019, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hezitimi për t’u vaksinuar ishte ndër 10 kërcënimet më të mëdha për shëndetin global. Kjo ishte para se COVID-19 të përhapej në të gjithë globin. Mjekët tashmë po punojnë për ta kapërcyer këtë hezitim. Edhe pse shkencëtarët shpejtuan për të gjetur një […]

SHBA, Ekipi i tranzicionit premton shpërndarje më të shpejtë vaksinash


Ekipi i tranzicionit i Presidentit të Zgjedhur, Joe Biden tha të premten se administrata e ardhshme do të veprojë më me shpejtësi për të shpërndarë vaksinat kundër koronavirusit, sapo të vijë në Shtëpinë e Bardhë më 20 janar. Zyra e zotit Biden tha se do të eliminojë praktikën që po ndjek administrata e Presidentit Trump […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë të […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur Vit […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

Isa Mustafa raportin e BE-së e quan manipulim


Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas studimit të publikuar nga e Parlamentit Evropian (PE), që kishte vlerësuar se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Mustafa me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur këtë studim manipulim. “Disa […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Sot shënohet Dita Botërore kundër Skllavërisë


Sot është Dita Botërore për Zhdukjen e Skllavërisë, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen kundër formave moderne të skllavërisë, të tilla si shfrytëzimi seksual, puna e fëmijëve, martesat e detyruara dhe rekrutimi me forcë i fëmijëve për përdorim në konfliktet e armatosura. Kjo ditë përkon me datën e miratimit, nga Asambleja e Përgjithshme, […]

Pfizer gati të nisë shpërndarjen e vaksinave në dhjetor


Firmat farmaceutike Pfizer dhe BioNTech mund të nisin shpërndarjen në Evropë të dozave të vaksinës së tyre të përbashkët anti-COVID që këtë muaj. Firmat dërguan këtë të martë aplikimin e tyre pranë Agjencisë Evropiane të Barnave “EMA” për aprovimin për përdorim urgjent të produktit të tyre, që renditet mes vaksinave me efektshmërinë më të lartë […]

Raport i KDI-së, temat dhe sfidat më të mëdha të kuvendit gjatë këtij viti


Instituti Demokratik i Kosovës organizoi një panel diskutimi për pozitën e Kuvendit përballë dialogut Kosovë-Serbi. Pjesë e këtij paneli të diskutimit janë: Fitore Pacolli nga VV, Blerta Deliu nga PDK, Time Kadriaj nga AAK dhe qytetarë që ishin bërë pjesë e këtij diskutimi. Violeta Haxholli nga KDI shpalosi raportin për punën e Kuvendit nga janari […]

Bulliqi komenton shtrimin e udhëve në fshatin e tij në ditën e zgjedhjeve


Dje, edhe pse e diel dhe ditë e zgjedhjeve, në Podujevë kompania e kontraktuar nga pushtetit lokal doli në terren për të shtruar disa rrugë me zhavorr. KALLXO.com raportoi drejtpërdrejt derisa ekskavatorët shtronin zhavorrin në udhët e fshatit Lluga. Nga ky fshat vjen edhe fituesi i zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. […]

Franca përballet me rezistencë të publikut ndaj vaksinës kundër Covid-19


ndërsa autoritetet franceze përgatiten të shfaqin strategjinë e tyre të shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit këtë javë, ata po përballen me skepticizëm në vend, ndërsa sondazhet tregojnë se shumë njerëz s’ i besojnë vaksinës. Franca është një ndër vendet më të goditura të Evropës nga pandemia e COVID-19-s. Më shumë se 50,000 njerëz kanë ndërruar […]

Kryeministri Hoti i përgjigjet Ganimete Musliut për 28 Nëntorin


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës i është përgjigjur deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu e cila e kritikoi për vendimin e tij që e hëna të jetë ditë pune dhe të mos ketë pushim për shkak të festës së 28 Nëntorit. Hoti u arsyetua në atë se deputetët e kanë […]

Për herë të parë pas pavarësisë s’ u shënua 28 Nëntori


Deputetja e PDK-së Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, që të sillet si zot shtëpie ose të largohet nga detyra. Musliu tha se për herë të parë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës s’ u shënua dita e flamurit kombëtar, ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari dhe dalja e UÇK-së […]

Pas humbjes në Podujevë, vjen më në fund edhe reagimi i Isa Mustafës


Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, duke […]

Përfundon rinumërimi i votave në Wisconsin, rikonfirmohet fitorja e Biden


Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, duke […]

Gjykata e Lartë e Pensilvanisë hedh poshtë padinë që sfidonte zgjedhjet


Gjykata më e lartë e Pensilvanisë të shtunën në mbrëmje hodhi poshtë një urdhër të një gjykate më të ulët që kishte ndaluar shtetin të çertifikonte dhjetëra gara të zgjedhjeve të 3 nëntorit në padinë e fundit të depozituar nga republikanët që po përpiqen të sfidojnë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden në këtë […]

Rakiq e Simiq thyejnë heshtjen zgjedhore


Kandidati i Listës Serbe, Milan Radojeviq ka shfrytëzuar të drejtën e votës në veri të Mitrovicës, i shoqëruar nga udhëheqësit e kësaj partie. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Goran Rakiq dhe deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq përmes një konference për media, kanë thyer heshtjen zgjedhore, duke kërkuar nga qytetarët e Mitrovicës së Veriut që të dalin […]

Gjykata e Apelit hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. […]

Gjykata hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. […]

“Jam shëruar”, komentuesit s’ i besojnë versionit të Abrashit


Faqen e Facebook-ut, të ministrit Abrashi, e kanë vërshuar komentet e qytetarëve të cilët kërkojnë llogari nga ai, se pse ka dalë nga izolimi, pasi që, s’ i ka bërë akoma 14 ditë që nga infektimi me COVID-19, shkruan Insajderi. VIDEO Ai në replikat e tij me komentuesit, ka thënë se është shëruar, dhe se […]

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare


Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka publikuar projektin për “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë dhe Burimeve të Ripërtritshme në Kosovë”. Qëllimi i projektit nga INDEP ishte mbështetja e institucioneve por edhe sektorit biznesor në Kosovës për zbatimin e eficincës së energjisë dhe arritjes së synimeve të dakorduara nga marrëveshjet ndërkombëtare. Doruntina Musa, hulumtuese në INDEP, […]

Fushata “Mos e fshih dhunën” bën bashkë piktorët dhe gazetarët kundër dhunës ndaj gruas


Në ditën ndërkombëtare për eliminimit e dhunës ndaj gruas, Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK), ka lansuar fushatën me moton “Mos e fshih dhunën”. Kaltrina Ajeti, drejtoreshë e IKMK-së theksoi se “me anë të kësaj fushate bëjmë thirrje që përtej cdo norme sociale dhe statusi ekonomik, dhuna të mos arsyetohet dhe të mos fshihet”. […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me vullnet […]

Skocia bëhet vendi i parë që jep falas produktet higjienike menstruale


Skocia është bërë vendi i parë që ka bërë falas dhe universale produktet menstruale në objektet publike, shkruan CNN. Parlamenti Skocez dje votoi unanimisht në favor të projektligjit për produktet menstruale, pasi ligjvënësit fillimisht kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre. Kjo do të thotë që produktet e ciklit menstrual do të jenë në dispozicion për t’u […]

Dita për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, e gjeti Kosovën me gjashtë gra të vrara vetëm në 2020-ën


Dënimet e gjykatave të Kosovës ndaj të akuzuarve për vrasje të grave, thirrjet për të drejtat e njeriut, protestat e marshimet, s’ po mjaftojnë që njerëzit të vetëdijesohen për të drejtat themelore njerëzore. ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ e gjen Kosovën me shumë gra e vajza viktima të dhunës e të vrasjes. […]

Në prezencë të Kurtit, Bulliqi fton që kundërshtarët të goditen me bisht sakice


Tashmë ka filluar fushata zgjedhore e kandidatëve për kryetar komune të Podujevës. Kandidati për kryetar nga radhët e Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi, ndërkohë që përkrah kishte kreun e VV-së, Albin Kurtin u prit nga një familje e Llapit. Në një video dëgjohet se teksa ishin duke biseduar, Bulliqi në prezencë të Kurtit ka ftuar që kundërshtarët […]

Austria planifikon të nisë vaksinimin kundër COVID-19 në janar


Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rudolf Anschober. Sipas tij, më të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe profesionistët shëndetësorë, do të vaksinohen të parët, transmeton AFP. Ky shtet do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës me anë […]

Covid-19: Gjermania nis vaksinimin e popullsisë në dhjetor


Gjermania ka ndezur makinën e saj të kualiduar organizative për planin e vaksinave. Po lëvizin në mënyrë të shpejtë për të përshtatur qendra të vjetra tregtare, si ish-aeroporte, stadiume, qendra panairesh, salla koncertesh, e deri edhe fusha. Dhe po kërkon në mënyrë frenetike vullnetarë ndërmjet mjekëve në pension, stazhierë, infermierë, ushtarakë, deri edhe veterinarë dhe […]

​Hapet fushata “T’i japim vendin ngjyra”, Majlinda Kelmendi shpallet ambasadore e kësaj nisme


Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, kanë lansuar sot fushatën “T’i japim vendit ngjyra”, fushatë kjo e cila parasheh që brenda 10 viteve në të tërë Kosovën të mbillen 1.8 milion drunj. Në lansimin e fushatës, krahas drejtuesve të lartë të KOK-ut dhe ‘Ta pastrojmë Kosovën’ morën pjesë […]

Lansohet fushata për mbjelljen e 1.8 milionë drunjëve, “T’i japim vendit ngjyra”


“Ta Pastrojmë Kosovën” dhe Komiteti Olimpik i Kosovës kanë lansuar fushatën “T’i japim vendit më shumë ngjyra”, për mbjelljen e 1.8 milionë drunjëve në të gjithë Kosovën. Ceremonia e fushatës do të realizohet në Këndin Olimpik, i cili ndodhet brenda kampusit universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë pjesëtarë nga Ministria […]

Parashikimi i motit për ditët në vazhdim


Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë […]

Lansohet fushata për mbjelljen e 1.8 milion drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”


Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë […]

Ekipi ligjor i Presidentit Trump distancohet nga avokatja Powell


Ekipi ligjor i fushatës së Presidentit Donald Trump po distancohet nga avokatja konservatore Sidney Powell. Vendimi erdhi për shkak të deklaratave kundërthënëse të zonjës Powell, e cila vazhdimisht ka ngritur akuza të rënda për manipulime votash në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, por duke mos ofruar asnjë provë të vetme. Ekipi ligjor i fushatës së […]

Shpejtim Bulliqi në prani të Albin Kurtit: Naj kujt që punon mbrapsht edhe naj bisht sakice me ja dhanë naj herë bon (VIDEO)


Këtë të hënë është hapur zyrtarisht fushata zgjedhore në Komunën e Podujevës për zgjedhjet për kryetar që mbahen më 29 nëntor. Më të nisur fushata, kandidatët për kryetar të komunës kanë nisur takimet me qytetarë. Kështu ka vepruar edhe kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi. Ai bashkë me kreun e partisë, Albin Kurti, kanë qëndruar […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri Avdullah […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës të […]

Zgjedhjet në Podujevë, nesër fillon fushata zgjedhore


Partitë politike nesër do të nisin edhe zyrtarisht fushatën pesë ditore për të parin e komunës së Podujevës. Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Naim Fetahu i Partisë Demokratike të Kosovës janë në garë që të marrin mandatin afatshkurtër deri në zgjedhjet e ardhshme komunale 2021. Javë më […]

Një gjykatës në Pensilvani hedh poshtë kërkesën e Trumpit për votat me postë


Një padi nga fushata e presidentit amerikan Donald Trump, me anë të së cilës kërkohej ndalimi i certifikimit të miliona votave me postë në Pensilvani, është hedhur poshtë nga një gjykatës federal. Në vendimin e 21 nëntorit, gjykatësi Matthew Brann shkruan se fushata e Trumpit ka përdorur “argumente të pabazuara ligjore dhe akuzime spekulative… të […]

Lajm i mirë: Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit


Universiteti i Oksfordit publikoi rezultatet paraprake të studimit të tij për Covid-19 që janë inkurajuese për të moshuarit sipas shkencëtarëve që po mbikqyrin provat me vaksinën. Ata thonë se në fazën e dytë të provave kanë zbuluar se vaksina është e sigurt për të moshuarit dhe ajo shkakton një reagim mjaft të fortë të sistemit […]

Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit


Universiteti i Oksfordit publikoi rezultatet paraprake të studimit të tij për Covid-19 që janë inkurajuese për të moshuarit sipas shkencëtarëve që po mbikqyrin provat me vaksinën. Ata thonë se në fazën e dytë të provave kanë zbuluar se vaksina është e sigurt për të moshuarit dhe ajo shkakton një reagim mjaft të fortë të sistemit […]

Digjet një tjetër billbord i “Liria ka emër”


Në fshatin Babimofc të Obiliqit është djegur edhe një billbord “Liria ka emër” që i paraqet si “heronj të luftës dhe paqes” Kadri Veselin dhe Hashim Thaçin, dy ish-figurat qendrore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dy fotografi të cilat po qarkullojnë në rrjetet shoqërore, po shfaqin gjendjen para dhe pas shkatërrimit të billbordit, i cili […]

Anglia tregon “muskujt” me 5 gola ndaj Shqipërisë


Përfundoi sot fushata eliminatore e Shqipërisë U21 për kampionatin e ardhshëm europian. Kuqezinjte e drejtuar nga Mustedanagiç ishin totalisht të pafuqishëm për të frenuar “furinë” e Anglisë U21, e cila fitoi me rezultatin e thellë 5-0. Për 90 minuta, “3 luanët” e dominuan pa asnjë diskutim takimin në stadiumin e Ulvëruemptonin. Shqipëria U21 e mbyll […]

Trump mohon se e ka pranuar fitoren e Bidenit


Presidenti amerikan, Donald Trump ka mohuar se e ka pranuar fitoren e rivalit të tij, Joe Biden, në zgjedhjet e 3 nëntorit. Më herët me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, ai për herë të parë shkroi: “Ai fitoi, pasi zgjedhjet u manipuluan”. Kjo ishte hera e parë që Trump përmendi fitoren e […]

Mbështetës të Trumpit protestuan në Uashington


Një javë pasi demokrati, Joe Biden, fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA, dhjetëra mijëra mbështetës të presidentit, Donald Trump, marshuan në Uashington, për të protestuar ndaj rezultateve, dhe për t’i bërë jehonë pretendimeve të tij – të pabazuara – për mashtrim zgjedhor. Duke mbajtur flamuj dhe të veshur me kapele të stolisura me parullën e Trumpit […]

Latifi: Fushata “Liria ka emër” po diskriminon Gucatin, Haradinajn dhe Mustafën


Analisti, Blerim Latifi ka reaguar ndaj organizatorëve të fushatës “Liria ka emër”, pasi që në kampanja e tyre po del të jetë diskriminuese. Latifi, me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka pyetur se pse s’ po vendosen edhe emrat e ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) të Hysni Gicatit, […]

specialisti gjerman: Marrëveshja e Washingtonit do t’i mbetet historisë, s’hapen ambasadat në Jerusalem


Pas fitores së Joe Biden, marrëveshja e 4 shtatorit në mes të Serbisë dhe Kosovës e nënshkruar në Washington do t’i mbetet historisë. Kështu ka thënë për Express specialisti gjerman dhe njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor, Bodo Weber. Sipas tij, nga ato që janë nënshkruar nën ndërmjetësimin e Trump do të mbijetojë pjesërisht […]

Një mik i mirë në kohë të vështira 


Një përgjigjie ndaj shkrimit të Aidan Hehhir lidhur me Presidencën në ardhje të Joe Biden si dhe ndikimin e saj në Kosovë.  Të hënën e lexova shkrimin e Aidan Hehir, “Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën,” e cila ofron një pikëpamje të një gote gjysmë të zbrazët lidhur me atë se […]

Japonia po përballet me një valë tjetër të coronavirusit, por “kjo valë e tretë” është shumë më ndryshe


Një valë tjetër e COVID-19 duket se po merr vrull në Japoni, por një numër i madh i rasteve asimptomatike krahasuar me shpërthimet dhe transmetimet e mëparshme që ndodhin në familje dhe vendet e punës po i detyrojnë zyrtarët të rishikojnë mënyrën se si ata të gjurmojnë infeksionet e grupeve dhe është duke forcuar nevojën […]

Miçigan, gjykata refuzon padinë e ekipit të Presidentit Trump


Një gjykatë në shtetin Miçigan refuzoi të premten një kërkesë nga mbështetësit e presidentit amerikan Donald Trump për të bllokuar çertifikimin e votave dhe emërimin e një audituesi të pavarur në Detroit, ku u votua në masë pro Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Vendimi shënon një hap prapa për Presidentin Trump dhe republikanët që po […]

Joe Biden thellon fitoren, siguron edhe Arizonën


Presidenti i zgjedhur i ShBA-së, Joe Biden e thelloi rezultatin e fitores dhe siguroi edhe shtetin e Arizonës, i cili ka 11 vota elektorale, pothuajse një javë pas 3 nëntorit. Me fitoren në Arizona, Biden siguron 290 vota elektorale, ndërsa presidenti Donald Trump 217. Sipas rregullave të ShBA-së, që një kandidat të zgjidhet president, i […]

Joe Biden thellon fitoren me Arizonën


Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në shtetin e Arizonës, raportuan mediat amerikane më 12 nëntor. NBC, CBS, ABC, dhe CNN e shpallën fitues Bidenin në këtë shtet, i cili ka 11 vota elektorale, pas pothuajse një javë që kur u mbajtën zgjedhjet presidenciale më 3 nëntor. Me fitoren në Arizona, Biden ka 290 vota […]

Kosova së shpejti me 12 nënstacione për monitorim të cilësisë së ajrit


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës së shpejti do të pajiset me 12 nënstacione monitoruese të ajrit në të gjithë Kosovën. Sipas IKSHPK, ky projekt për Cilësinë e Ajrit do të sigurojë që të gjithë Kosovarët të kenë qasje në informacione të sakta dhe të besueshme për cilësinë e ajrit, të cilat mund të […]

Trump shpallet fitues në Alaska


Donald Trump është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale në shtetin e Alaskës, një fitore që s’ do të ndryshojë rezultatin përfundimtar të këtij procesi. Mediat amerikane kanë bërë këtë njoftim bazuar në numërimin e votave, tetë ditë pas ditës së votimit. Me tri vota Alaskës, sa ka Kolegji Elektoral në këtë shtet, numri total i […]

Trump s’ e pranon rezultatin e zgjedhjeve, fillon hetimi i tyre


Prokurori i përgjithshëm, William Barr, ka autorizuar prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara që të nisin hetime për parregullsitë në procesin e votimit, pavarësisht se s’ ka të dhëna për të mbështetur pretendimet e presidentit Donald Trump se ai ka humbur zgjedhjet ndaj demokratit Joe Biden për shkak të mashtrimeve të përhapura zgjedhore. Si përgjigje […]

Departamenti i Drejtësisë do të hetojë pretendimet për mashtrime me vota në SHBA


Prokurori i Përgjithshëm, William Barr ka autorizuar prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara që të nisin hetime për parregullsitë në procesin e votimit, pavarësisht se s’ ka të dhëna për të mbështetur pretendimet e presidentit amerikan,Donald Trump se ai ka humbur zgjedhjet ndaj demokratit, Joe Biden për shkak të mashtrimeve të përhapura zgjedhore. Si përgjigje […]

Agjencia qeveritare e ngarkuar me tranzicionin s’ e ka njohur fitoren e Joe Biden


ndërsa Presidenti Donald Trump ka refuzuar të pranojë humbjen e zgjedhjeve dhe pretendon për manipulime në numërimin e votave, administrata e tij akoma s’ ka filluar të ndihmojë fituesin e parashikuar, Presidentin e zgjedhur Joe Biden, në fazat fillestare të marrjes së kontrollit të qeverisë. Agjencia qeveritare që njihet shkurtimisht si GSA ose Administrata e […]

Trump shkarkon Sekretarin e Mbrojtjes, ja kush e zëvendëson


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha të hënën se Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper kishte “përfunduar punë” dhe se Christopher Miller, drejtori i Qendrës Kombëtare të Antiterrorizmit, do të jetë Sekretari i ri i Mbrojtjes. Vendimi, sipas Trumpin do të hyjë në fuqi menjëherë. Esper, i cili ishte përplasur me Trump lidhur me […]

Trump shkarkon Sekretarin amerikan të Mbrojtjes


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të hënën se Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper kishte “përfunduar punë” dhe se Christopher Miller, drejtori i Qendrës Kombëtare të Antiterrorizmit, do të jetë Sekretari i ri i Mbrojtjes. Vendimi, sipas Trumpin do të hyjë në fuqi menjëherë. Esper, i cili ishte përplasur me Trump lidhur me […]

Biden fillon përgatitjet për tranzicion pushteti


Demokrati Joe Biden, i parashikuar si fitues i zgjedhjeve presidenciale në garën me Presidentin Trump, filloi pa vonesë të dielën përgatitjet për të marrë në dorë qeverisjen dhe anulimin e disa politikave të administratës Trump pasi të bëhet inaugurimi më 20 janar. Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe zëvendësja e tij e zgjedhur Kamala Harris, […]

Kush është Kamala Harris, e para grua zv. Presidente e SHBA


Kamala Harris theu një nga tavanet e qelqta më të larta të botës të shtunën teksa u zgjodh zëvendës presidentja e parë grua e Amerikës, ndërsa bëri histori dhe ndihmoi për t’i sjellë fundin sundimit të trazuar të Donald Trump. Harris gjithashtu ka qenë Kryeprokurorja e parë me ngjyrë e Kalifornisë dhe gruaja e parë […]

Kush është Biden, Presidenti i 46-të i ShBA-së?


Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e Kolegjit […]

“Amelika, Amelika. Gleneli, Gleneli”


Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë e […]

Reagon Trump: Këto zgjedhje janë larg fundit


Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë e […]

Reciprocitet në pandemi


Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral – […]

Ne do t’i fitojmë zgjedhjet amerikane


Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral – […]

Biden pranë për t’u bërë president: Fiton në shtetet vendimtare


Demokrati Joe Biden është vënë të premten buzë fitores në betejën presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi ka thelluar epërsinë e tij kundruall presidentit Donald Trump në shtetet vendimtare të Pennsylvanias dhe Georgias tri ditë pas votimeve. Bideni mban epërsinë me 264 votat e Kolegjit Elektoral dhe Me kusht që i siguron edhe […]

Për Joe Biden, Pensilvania është çështje personale


Për Joe Biden, Pensilvania është personale Vendlindja e tij Scranton ka një rol qendror në identitetin e tij si “Scranton Joe” ishte thelbësore edhe për mesazhet e tij Scranton kundrejt Park Avenue që ai përdori për votuesit e klasës punëtore, veçanarisht në Pensilvani dhe mesperëndimin e sipërm, raporton CNN. Fushata e Biden pret të fitojë […]

Biden më pranë fitores, Trump me akuza për procesin zgjedhor


Numërimi i votave nëpër shtetet kyçe është duke vazhduar në Shtetet e Bashkuara. Kandidati për president i Partisë Demokratike, Joe Biden, është më pranë fitores, ndërsa ai republikan, njëherësh president i SHBA-së, Donald Trump, ka bërë akuza që sulmonin procesin demokratik të vendit. Në tri nga katër shtete kyçe, ku fituesi s’ është parashikuar akoma, […]

Hidhet poshtë kërkesa e Trumpit për ndaljen e numërimit të votave në Miçigan


Një gjyqtare në Miçigan ka hedhur poshtë një kërkesë të fushatës së presidentit Donald Trump, që kanë kërkuar ndërprerjen e numërimit të votave në këtë shteti. Gjykatësja Cynthia Stephen tha më 5 nëntor se ka pasur probleme kur është bërë kërkesa për ndaljen e votimeve. Seanca dëgjimore për këtë rast, erdhi në kohën kur pothuajse […]

Trump deklaratë nga Shtëpia e Bardhë: s’ do të lejojmë korrupsionin të vjedhë këto zgjedhje kaq të rëndësishme


Konferencën për median nga Shtëpia e Bardhë Donald Trump e nisi me këtë deklaratë: Po qe se do të numërohen votat legale, unë fitoj shumë lehtë. Po qe se numërohen votat joligjore ata do të përpiqen të vjedhin zgjedhjet tona. Tashmë kam fituar disa shtete kyçe” Trump gjithashtu pretendon se sondazhi i medieve para votimit […]