Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes. Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e […]

Si të përdorni mendjen me 10 mënyra për mendime pozitive


Njerëzit pozitivë kanë më shumë mundësi të arrijnë sukses në jetë. Që nga mendimi deri te përpjekjet e vazhdueshme, ja se si mund ta bindni veten për të mos rënë në kthetrat e pesimizmit. Këshilla për të menduar pozitivisht i shoqëron njerëzit vazhdimisht gjatë jetës, por përtej sugjerimit, përse duhet që njerëzit të jenë optimistë? […]

Vaksina anti-Covid në Kosovë – 1 mijë e 300 farmacistë presin të futen në listën e vaksinimit


Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës, Arianit Jakupi ka thënë në një intervistë se kanë kërkuar nga ministria e Shëndetësisë që farmacistët e licencuar të futen në listë për vaksinim. “Barnatoret si institucione shëndetësore japin një nga segmentet e caktuara të shëndetësisë ku pacientët furnizohen me produkte mediciale dhe në mënyrë që mos të […]

Ishte kulla më e gjatë dhe më luksoze e banimit në botë, por tani pronarët në New York po jetojnë një makth


Ndërtesa impresionuese e projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Viñoly u shndërrua në ferr për pronarët e saj milionerë, pasi pati probleme në ashensorë, përmbytje dhe kërcitje të tmerrshme në strukturë. Kulla e gjatë 426 metra në 432 Park Avenue, e cila u bë ndërtesa më e lartë e banimit në botë në vitin 2015, ishte […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të ketë […]

Pesë gabime më të shpeshta të cilat duhet t’i evitoni gjatë stërvitjeve


Keni vendosur të shkoni në palestër, tashmë ushtroni muaj të tërë, mirëpo ju duket se s’ po arrini rezultate… Vazhdimisht pësoni lëndime të cilat jua pamundësojnë ushtrimet e rregullta? Është e sigurt që po bëni diçka gabim, ndoshta mu disa nga këto gabime: 1. s’ shtrini muskujt para dhe pas ushtrimit Edhe pse duket monotone […]

A Po Bëhet Më I Rrezikshëm Virusi? – Flasin specialistët Britanik


Pasi specialistët theksuan se varianti B.1.1.7 i SARS-CoV-2, i zbuluar për herë të parë në Anglinë Juglindore, ishte më ngjitës por jo më vdekjeprurës sesa virusi origjinal, kryeministri britanik Boris Xhonson tha më 22 janar se ky variant dukej se lidhej me një vdekshmëri më të lartë.  Dhje kjo është diçka e pazakontë.  Zakonisht viruset […]

Gabimet të cilat shumica i bëjnë kur e ngjeshim brumin


Shikoni Nëse i bëni edhe ju këto tri gabime më të shpeshta Gabimi 1. Përdorimi i tepsisë ngjyrë të errët Mbase kjo ju tingëllon si marrëzi, mirëpo ka logjikë: tepsia e errët më shpejt nxehet dhe janë më të mëdha shanset që brumi juaj të digjet nga njëra anë, në këto fjalë e sipër mesi […]

Të gjithë i bëjnë tri gabime me vezët e ziera, ato janë shumë të rrezikshme: Ju i hani kur u ka mbaruar afati, pa e ditur as vetë!


I preferoni vezët e ziera? Është mirë, meqenëse ky variant i gatimit është më i shëndetshëm. Por çfarë bëni me ato të cilat i keni zier dhe s’ i keni ngrënë? Sa gjatë mund t’i mbani në frigorifer? Shkencëtarët e Agjencisë Amerikane të Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) thonë që vezët e ziera do të jenë […]

specialistët shpjegojnë se si ëndrrat mund të ngatërrohen me kujtimet tuaja


A keni pasur ndonjëherë një kujtim kaq të gjallë sa betoheni se ka ndodhur, por askush s’ mund ta verifikojë atë? Ndonjëherë kufiri midis realitetit tuaj të zgjuar dhe përvojave të ëndërruara mund të mjegullohet. Pra, a mund të shkaktojnë kujtime të rreme ëndrrat? Përgjigja e shkurtër është po. Për fillestarët, kujtesa njerëzore është mjaft […]

Agjencia franceze paralajmëron: Fikni pajisjet 5G në fluturim, rrezikojnë avionin


Autoriteti francez i aviacionit civil (DGAC) ka thënë se gjenerata e re e telefonave smart 5G mund të ndikojnë në sistemin e aeroplanëve gjatë fluturimit. andaj, ky institucion rekomandon që telefonat e tillë të fiken gjatë fluturimit. “Përdorimi i pajisjeve 5G në aeroplan mund të rrezikojë apo të ndërhyjë në atë mënyrë që të bëhen […]

Shtatë arsye pse s’ duhet ta vishni kurrë të njëjtën rrobe dy ditë rresht


Mesatarisht, sa netë me radhë vish të njëjtën pizhame në shtrat? Kur u anketuan, burrat thanë se prisnin mesatarisht 13 ditë për të ndryshuar, ndërsa gratë mesatarisht 17. Shumë prej nesh s’ mendojnë dy herë për të hedhur të njëjtën palë pizhame disa net me radhë. Por, rezulton se veshja e të njëjtë e tyre […]

Shtatë gabime në kujdesin e lëkurës që bëni çdo ditë pa e kuptuar


Obsesioni ynë për kujdesin ndaj lëkurës përfundimisht ka përparuar me kalimin e viteve – veshjet tona të bukurisë janë të mbushura me serume efektive, pastrues të formuluar mirë dhe më shumë maska Edhe Po qe se jeni të fiksuar pas kujdesit ndaj lëkurës, diçka mund t’ju ketë shpëtuar ose diku keni lexuar një informacion të […]

Skandaloze: Kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk në Spitalin Rajonal të Pejës


Burimi: Gazeta Skandal Ngjarje në Spitalin e Pejës Skandaloze: Kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk në Spitalin Rajonal të Pejës Një ankesë ka arritur ditën e sotme në Gazetën Skandal ku në një shkrim të gjatë tregohet se si po kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk. Në ankesë shkruan se si është e mundur që […]

Gabime lehtësisht të evitueshme që njerëzit bëjnë kur vrapojnë në dimër


Pavarësisht se sa i përkushtuar jeni në rutinën tuaj të vrapimit në dimër, zgjimi ditë pas dite nga moti i errët, i zymtë dhe i ftohtë mund të jetë problemi juaj. Një studim i Universitetit të Arizonës Veriore zbuloi se ngrirja e madhe mund të rrisë shpejtësinë tuaj me 29 për qind, dhe kjo është […]

Si po i reziston mendimit “ik më varja aspak se s’ duroj dot më”, kryeministri hap zemrën në Sarandë


Nga Lungomarja e Sarandës ku ka inspektuar punimet, gjatë një interviste, kryeministri Rama është pyetur se për çfarë do të donte të mbahej mend. Ai thotë se do që të lërë një kujtim të mirë, dhe puna që ka bërë të ketë impakt mjaftueshëm të fortë. Më tej, ai shprehet se edhe ka gabuar, por […]

Vakti I Mëngjesit – 8 Shakaqet Që Po Ju Bëjnë Të Shtoni Peshë


Një mëngjes i mirë dhe i ekuilibruar ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur, ushqen trupin me lëndët e duhura ushqyese dhe ju jep energji gjatë gjithë ditës. Megjithatë akoma shumë njerëz gabojnë në mënyrën se si e përgatisin mëngjesin dhe këto gabime mund të jenë shakaku i peshës së tepërt trupore. Më […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me dashurinë […]

PROBLEME ME GJUMIN E BEBIT? 20 GABIMET QË PRINDËRIT BËJNË


Probleme me gjumin e bebit A ke probleme me gjumin bebit juaj? Ndoshta jeni duke bërë këto 20 gabime të zakonshme që ne prinderit s’ e dimë që ndikojnë te gjumi. Është e lehtë të bësh një gabim e bëjmë përditë por kjo s’do të thotë se s’ mund të regullojmë dhe të ndikojmë për […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë – […]

Këto Gjëra s’ duhet T’i Bëni kurrë Pasi Keni Ngrënë


Ngrënia e një dreke apo darke me familjen dhe shoqërinë, shpesh kthehet në një gosti që s’ ka fund. Ka njerëz që preferojnë që në fund të një vakti të pijnë një çaj, të hanë fruta, ëmbëlsira apo të bëjnë një sy gjumë. Të gjithë ne e dimë sa i parezistueshëm është gjumi pasi kemi […]

Të prirura për të qenë të pakënaqura, ja cilat janë gratë më pak të lumtura të horoskopit


Gratë s’ janë kurrë të lumtura, por ka disa që janë veçanërisht të prirura për të qenë të pakënaqura. Është një tipar i karakterit të natyrshëm që nga lindja, shkruan Revista Psikologji. 1-Gaforrja Gaforrja është në krye të listës së grave më pak të lumtura në Zodiakut. Gratë e kësaj shenje duket se kanë frikë […]

Pas sa ditësh nis efekti i vaksinës kundër Covid-19


Efekti mbrojtës i vaksinës anti-Covid nis 15 ditë pas injektimit dhe do të zgjasë të mesatarisht një vit. Gjithashtu, edhe personat që vuajnë nga alergjitë mund të marrin vaksinën. Vetëm në rastet kur një persona ka pasur episode të rënda nga alergjitë, duhet të konsultohet me mjekët. Dhe protokolli i vaksinës e qartëson këtë gjë, […]

Theu rregullat e Covid-19, prindërit i japin një mësim Rita Orës


Thyerja të rregullave të izolimit e ka kthyer atë në ndër personazhet më të përfolur javëve të fundit. Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Rita Ora, prej disa kohësh është në qendër të vëmendjes dhe po kritikohet nga fansat, pasi ka thyer dy herë rregullat që ka marrë qeveria britanike për frenimin e Covid-19. Rita […]

​Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim


Gjetja e ilaçit ideal për të trajtuar COVID-19 ka qenë ndoshta ndjekjet shkencore më sfiduese të shekullit 21. ndërsa koronavirusi vazhdon marshimin e tij të papërmbajtur, nevoja për një ilaç mrekulli-bërës po intensifikohet. VIDEO: Duke siguruar një shpresë, një studim i ri ka zbuluar se një ilaç oral antiviral eksperimental, MK-4482 / EIDD-2801, i njohur […]

“Djaloshi që lante enët dhe donte të ishte si Ronaldo”, Uzuni flet për të përditshmen spanjolle “AS”


Myrto Uzuni mbase po kalon momentet më të mira në karrierën e tij profesionale. Kjo pasi djaloshi nga Berati, mesjavën e shkuar i shënoi gol gjigantit italian Juventus, në ndeshjen që skuadra hungareze ku luan 25 vjeari, Ferencvaros u mposht 2-1, përcjell GazetaBlic. Megjithatë, paraqitja fenomenale ka rënë në sy të të gjithëve. Kësisoj, e […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e Graçanicës […]

Artan Mehmeti tregon arsyen e humbjes së thellë të Kosovës mbrëmë, shpresë për ndeshjen ndaj Islandës


Kosova ka pësuar humbje të thellë 91-67 nga Sllovakia, në takimin e tretë në rrethin e parë kualifikues për Botërorin 2023. Basketbollistët kosovarë s’ ishin aspak në elementin e tyre mbrëmë, dhe pandemia mund të jetë një arsye për këtë. Mungesat e mëdha te Kosova, sidomos ajo e Dardan Berishës ishin vendimtare për rrjedhën e […]

Nga shtatë fjalë, kandidati për doktoratë, Flakron Shala, një e shkruan mirë në koment


Djali i deputetit Haxhi Shala, Flakron Shala, është përkujdesur që në postimin e fundit në Facebook të mos lëshojë shumë gabime drejtshkrimore, por niveli i standardit të tij gjuhësor në komente lë shumë për të dëshiruar. Duke iu përgjigjur një miku në rrjete shoqërore rreth një klubi kosovar të futbollit, i shkolluari jashtë vendit shkruan […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit dhe […]

Trump fal ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn


Presidenti Trump shpalli falje të plotë për këshilltarin e tij të parë të sigurisë kombëtare, Michael Flynn, të cilit iu desh të përballej me një betejë të gjatë ligjore me prokurorët federalë, si rrjedhojë e hetimit për çështjen e Rusisë. Presidenti Trump e njoftoi lajmin në Twitter në prag të festës së Falënderimeve. “Është nderi […]

Atalanta bëhet vetëm skuadra e dytë italiane që fiton në “Anfield Road”, Gasperini shumë i lumtur!


Gian Piero Gasperini beson se Atalanta mori fitoren e saj historike jashtë Liverpoolit prejse ata shprehën konceptet e tyre të futbollit shumë mirë. Ishte një ndryshim i taktikës, duke rënë Duvan Zapata dhe Luis Muriel për të përdorur Josip Ilicic dhe Papu Gomez si sulmues në një lëvizje 3-5-2. La Dea është vetëm skuadra e […]

Milani kërkon “hakmarrjen” në Francë, Bonera flet për mungesën e Ibrahimovic


Daniele Bonera ka insistuar që Zlatan Ibrahimovic dëshiron të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur dhe thotë se barazimi ndaj Lille s’ do të jetë i mjaftueshëm. Ish-mbrojtësi do të ulet edhe njëherë në stolin e Milanit nesër pasi të dy Stefano Pioli dhe ndihmësi i tij janë pozitivë për COVID. “duhet të […]

Zafir Berisha thotë se është ofendim për të që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën e presidentes


Koordinatori Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë e Kosovës, Zafir Berisha me anë të një shkrimi në ‘Facebook’ ka thënë se Kosova duhet të shkojë urgjentisht në zgjedhje, për të bërë zgjidhje për çështjen e presidentit. Me disa gabime drejtshkrimore, Berisha ka shkruar se është ofendim për Kosovën që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën e […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


“Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër kësaj, […]

“Shpërthen” Gattuso: Po qe se s’ ndryshoni sjellje, unë jap dorëheqjen


Napoli humbi 1-3 përballë Milanit në “San Paolo” të dielën në mbrëmje, ndërsa trajneri Gennaro Gattuso u shfaq mjaft i zhgënjyer me paraqitjen e të tijve, duke theksuar se “bëmë rolin e profesorit në fushë dhe dolën në pah mangësitë tona”. Furia e trajnerit italian s’ u përmbajt as në dhomat e zhveshjes, ku pas […]

Gattuso i frustruar pas humbjes nga Milani: Bërryli i Ibrahimovic dukej si goditje e Mike Tyson


Gennaro Gattuso ishte kritik ndaj vetes dhe lojtarëve të tij të Napolit pas një humbjeje 3-1 në shtëpi ndaj Milanit. Ky ishte një duel ballë për ballë në krye të tabelës dhe Zlatan Ibrahimovic, ish shoku i skuadrës së Gattusos, u tregua vendimtar me dy gola në Stadio San Paolo. Tiemoue Bakayoko mori dy kartona […]

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?


E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me coronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të Grave […]

Zekirija Ramadani e kërkon titullin e kampionit me Prishtinën


Prishtina ka shënuar fitore me rezultat 4-2, ndaj Trepçës ’89, ndeshje e vlefshme për xhiron e 13-të në Superligën e Kosovës. Pas ndeshjes, trajneri i kryeqytetasve, Zekirija Ramdani, ka thënë se e kërkojnë titullin e kampionit në këtë sezon. “Objektiv kemi titullin kampion dhe s’ duhet ta fshehim këtë gjë. Ndodhemi 11 pikë prapa vendit […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se si […]

Bekë Berisha për përplasjet fizike të deputetëve: Ne s’ jemi simpozium shkencor aty për me mbajtë veç fjalime


Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka deklaruar se fjalosja e së enjtes në Kuvendin e Kosovës mes LVV-së dhe LDK-së, ‘s’ ka qenë edhe ku me dit se çfarë’, por që shtoi se gjithsesi zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj duhet të marr përgjegjësi për deklaratat drejtuar deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci. “Ajo s’ ishte ndonjë përplasje ku […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

Biden: Beteja me koronavirusin kërkon një komandant të përgjithshëm


Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden deklaroi të mërkurën se beteja kundër koronavirusit “është si të hysh në luftë, duhet një komandant i përgjithshëm”. Zoti Biden pritet të bëhet presidenti i 46-të i SHBA, pas ceremonisë së betimit më 20 janar. Gjatë një tryeze të rrumbullakët të zhvilluar përmes internetit me punonjës të kujdesit shëndetësor, […]

Dëmtimi e mbajti jashtë finaleve, Roshi në mbështetje të Kombëtares


Shqipëria po luan në këto momente me Bjellorusinë sfidën e fundit në grupin 4 të Ligës C për Nations League. Në stadium për të mbështetur kuqezinjtë në këtë finale është edhe Odise Roshi. “Raketa” e kuqezinjve është I dëmtuar dhe s’ ka qenë gati për trajnerin Reja. Kujtojmë se në ndeshjet e fundit ai është […]

Trump shkarkon zyrtarin që kundërshtoi pretendimet e tij për zgjedhjet


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shkarkuar nga puna një zyrtar të lartë federal të sigurisë kibernetike, i cili tha se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin të sigurta, dhe i cili hodhi poshtë pretendimet e presidentit për mashtrim masiv. Trump njoftoi më 17 nëntor se ai kishte marrë vendim të pushojë nga […]

Nagavci: s’ mund të ketë unitet rreth klubit të stërvjetëruar politik, vendit i duhen zgjedhje


Deputetja e VV-së, Arbërie Nagavci, me anë të një shkrimi në Facebook thotë se s’ mund të ketë unitet pa legjitimitet, raporton Gazeta Blic. Nagavci thotë se kur do të që lind nevoja thirrjet për unitet duhet të kenë qëllim dhe bosht. Ajo përmend disa raste kur në Kosovë ka patur unitet por s’ ka […]

Rrëfimi i gruas nga Mitrovica: Një burrë po shkon në të pame dhe po kërkon borxh të rremë


Një grua nga Mitrovica ka bërë një rrëfim të padëgjuar më herët për një mashtrues që po shfrytëzon vdekjen e personave në këtë komunë për të kërkuar para. Ajo thotë se një person(emër i njohur për redaksinë), kishe shkuar për të ngushëlluar për babain e saj dhe në fund i kishte thënë se i ndjeri […]

Deputetja e VV-së paralajmëron rrëzimin e qeverisë Hoti


Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të kryeministrit […]

Kusari-Lila paralajmëron rrëzim të Qeverisë: Kur të votohet mocioni mund të mbesin vetëm disa deputetë të LDK-së që s’ do votojnë për


Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të kryeministrit […]

Krasniqi: Fjalimi i Albin Kurtit ishte i shkëlqyeshëm


Profesori Universitar, Milazim Krasniqi e ka quajtur të shkëlqyeshëm, fjalimin e kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rreth arrestimeve nga ana e Gjykatës Speciale, shkruan Gazeta Blic. Në reagimin e tij, Krasniqi thotë se konferenca e Kurtit, është dashur të fillojë me fjalët: Janë bërë shumë gabime në të kaluarën në Kosovë. s’ kemi pse […]

“Koalicioni ka përçarje për poste e pozita, të shkojmë në zgjedhje për Qeveri kredibile”


Ngritja e aktakuzave dhe fillimi i gjykimeve nga Gjykata Speciale ndaj ish-krerëve më të lartë të UÇK-së, e ka rënduar situatën politike në vend ka thënë deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari- Lila. Madje, ajo thotë se duhet reflektim serioz sa i përket aspektit të drejtësisë. “Situata aktuale është e rënduar. Përkundër dallimeve politike […]

Isa Mustafa tha se s’ është më deputet i LDK-së, vjen kundëpërgjigja nga Haxhi Avdyli: Dikush duhet t’i thotë stop


Deputeti i LDK-së Haxhi Avdyli ka folur për përplasjet me kryetarin Isa Mustafa. Thotë se Mustafa ka bërë shumë gabime në politike, për shkak të karrierës dhe dëmtimit të LDK’së. Mustafa madje tha se Avdyli s’është më deputet u LDK-së. “Probleme personale s’ kemi, janë probleme politike. Në disa raste ka bërë gabime trshanike në […]

Votuesit e Trump të dëshpëruar dhe revoltuar përballë fitores së Biden


Kur Joan Martin mësoi se Joe Biden ishte shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale, kjo infermiere në pension dhe mbështetëse e presidentit Donald Trump ishte thellësisht e tronditur. Për t’i dhënë vetes forcë, ajo mendoi se si shtëpia e saj e kaloi uraganin Katrina kur ai goditi qytetin e saj të lindjes Pikajni në Misisipi, në […]

​Bajqinovci: Hoti dhe Bajrami janë intervistuar nga task-forca


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci ka deklaruar se kryeministri dhe ministrja Hykmete Bajrami janë intervistuar në lidhje me 53 milionë euro e Bechtel Enka-s, për çka shtoi se ka edhe kallëzim penal për tre zyrtarë dhe një ish-ministër të LDK-së. Bajqinovci ka akuzuar kryeministrin se ka shkarkuar task-forcën shkaku se Hoti dhe zyrtarët e […]

Edi Rama i reagon ashpër Vuçiqit pas kërcënimit të Kosovës me luftë


Kryeministri Edi Rama ka folur për Kosovën dhe komentoi deklaratat provokuese të Aleksandër Vuçiq. Sipas Ramës s’ ka asnjë mundësi që Kosova dhe Serbia të përfshihen në luftë. “Për çfarë lufte flitet. Çfarë lufte provokoi Vuçiq. Serbia e ka humb luftën. Kosova është një shtet i pavarur dhe demokratik. Po, Kosova ka bërë shumë gabime […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e Bashkuara? […]

BE dëshiron të shkëputet nga OBSH – Planifikon krijimin e një institucioni për pandemitë


Evropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente. Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po bën […]

Deputetja e AAK-së: Haradinaj më i përshtatshmi për president, dorëheqja e tij si kryeministër ishte dinjitoze


Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka thënë se Ramush Haradinaj është kandidati më i përshtatshëm për president të Kosovës. Ajo tutje ka shtuar se për shkak të situatës së rënduar në planin ndërkombëtar vendi po futet në disa filtra gjykues që për Haradinajn janë të njohura. “Tri herë ai ka marrë një rrugë që tash […]

KF Feronikeli kërcënon lojtarët: Të jeni të bindur se do t’i paguani shtrenjtë këto mossukeses


Drenica ka triumfuar sot përballë Feronikelit në derbin drenicak. Te skuadra e Feronikelit menjëherë janë shfaqur problemet e para pas kësaj humbje, atje ku reaguan tifozët dhe klubi përmes një komunikate. Feronikeli shkruan se do të ndëshkohen të gjithe ata që s’ japin maksimumin për klubin. Madje atje kërcënhohen edhe lojtarët se do të paguajnë […]

“Kjo është tepër e rëndë dhe fyese” – Vazhdon kundërshtimi i pas mbishkrimit “Erlli Dita”


Asambleisti më i vjetër i LDK’së në Prizren, Haziz Hodaj, ka reaguar pas mbishkrimeve të vendosura nën sloganin e Lëvizjes Vetëvendosje në një park lojërash në këtë komunë, madje kjo me gabime të rënda drejtshkrimore. Anëtari i kryesisë, Hodaj me anë të një reagimi në rrjetin social Facebook, i ka quajtur këto gabime të shkrimit […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 centë, […]

Shefi austriak kundër-terrorizmit pezullohet nga puna pas sulmit në Vjenë


Zyrtarët austriakë kanë bërë të ditura dështime tjera para incidentit që ka lënë të vdekur katër persona të hënën në mbrëmje në Vjenë. Kjo situatë ka nxitur shefin kundër-terrorizmit të këtij qyteti, Erich Zwettler që të largohet nga kjo pozitë. Policia ka thënë se ai është pezulluar nga detyra me kërkesën e tij. deri më […]

Humbja e parë pas 24 ndeshjeve, Dalot: Jemi shumë të zhgënjyer


Diogo Dalot pranon që Milani ‘bëri gabime që ne zakonisht s’ i bëjnë në humbjen 3-0 në shtëpi ndaj Lille. Kjo ishte humbja e tyre e parë që nga marsi në të gjitha garat, dhe i vendos ata të dytët në grupin e Europa League. “Ne jemi të zhgënjyer, kemi filluar mirë në zotërim dhe […]

Humbja e parë pas 24 ndeshjeve, Daliot: Jemi shumë të zhgënjyer


Diogo Dalot pranon që Milani ‘bëri gabime që ne zakonisht s’ i bëjnë në humbjen 3-0 në shtëpi ndaj Lille. Kjo ishte humbja e tyre e parë që nga marsi në të gjitha garat, dhe i vendos ata të dytët në grupin e Europa League. “Ne jemi të zhgënjyer, kemi filluar mirë në zotërim dhe […]

LAJMI I FUNDIT: Kadri Veselit i konfirmohet aktakuza nga Specialja


Kryetarit të PDK-së Kadri Veselit, i është konfirmuar aktakuza nga Prokuroria Speciale. Këtë e ka bërë të ditur vetë PDK me anë të një komunikate për media. Njoftimi i plotë: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara se gjyqtari i procedurës paraprake ka konfirmuar aktakuzën kundër meje. me anë të […]

Konfirmohet aktakuza për Kadri Veselin


Është konfirmuar aktakuza e Gjykatës Speciale ndaj ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Kështu ka bërë të ditur vet Veseli me anë të një komunikate për media ku ka thënë që dje ka marrë vendimin për konfirmim të aktakuzës. Postimi i plotë i PDK-së: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave […]

Çfarë të bëni pas një debati? Të gjitha këshillat për të bërë paqe me partnerin tuaj


Një debat, i madh apo i vogël, s’ është kurrë argëtues. Ndoshta fillon me një mosmarrëveshje të lehtë dhe përfundon duke përplasur derën dhe duke ikur. Çfarë të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj pas një sherri? Bërja e paqes pas një debati, ndonjëherë, duket se është e ndërlikuar. Pasi keni vërtetuar se […]

Delvina humbet në shtëpi, akuza për arbitrim të njëanshëm


Ekipi i Delvinës ka humbur në takimin e sotëm përballë Maliqit, takimi i parë për këtë sezon futbollistik. Ndeshja ka përfunduar me rezeltatin 1-3 me tre gola të shënuar në pjesën e parë.Pas kësaj humbjeje ka reaguar edhe KF Delvina, të cilët shkruajnë në facebook: Le ta kthejne te gjithe koken lart humbem 1 ndeshje […]

Statovci: Llapi mund të dal në Evropë, vetëm Po qe se Ballkanin dhe Dritën i kap virusi


Në Superligën e Kosovës deri me tani janë zhvilluar dhjetë xhiro. Nga dhjetë ndeshje skuadra nga Podujeva, Llapi gjendet në pozitën e parafundit me pesë pikë të tubuara. Padyshim që takimi më i përfolur në këtë xhiro ka qenë në mes Llapit dhe Dritës, takim ky i zhvilluar në “Zahir Pajaziti” në Podujevë, ku gjilanasit […]

Detaje nga takimit Batatina-Ademi, s’ka më mëshirë për gjyqtarët e futbollit në Kosovë


Janë zbuluar hollësitë e takimit Batatina – Ademi. Kryetrajneri i Llapit, Tahir Batatina sot është takuar me kryetarin e FFK’së, Agim Ademin pas polemikave të shumta që kishte në ndeshjen e fundjavës mes Llapit e Dritës – e zhvilluar në stadiumin “Zahir Pajaziti”, në kuadër të xhiros së 10’të të Superligës së Kosovës, shkruan GazetaBlic […]

Zbatimi i rekomandimeve të Auditorit në komunën e Shtimes


Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) së bashku me Zyrën Kombëtare të Auditimit dhe Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar kanë organizuar debatin për mbështetjen e shoqërisë civile për të rritur mbikëqyrjen publike dhe llogaridhënien në institucionet publike. Redaktori përgjegjës i BIRN-it, Visar Prebreza prezantoi gjetjet e Auditorit komunën e Shtimes, duke thënë se ka pasur […]

Molliqaj: Kurti ka tendenca të qarta autoritare, Mustafa dinak e Thaçi meritor për luftën


Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka treguar se çfarë mendon për liderët politik në vend. Molliqaj ka thënë se LDK dhe Rugova kanë kontribuar në liri, por sipas tij s’ janë liria e vërtetë. “Përpjekja e Rugovës dhe LDK-së deri në ’95 për mua është regresive, mendoj që ka kontribuar në lirinë dhe çlirimin […]

Tre shenjat e horoskopit që fajësojnë veten për gjithçka


Gaforrja Sipas astrologjisë, shenja e Gaforres s’ merr lehtë asnjë lloj pengese. Ajo është në harmoni me emocionet e saj,kështu që tenton të reagojë me zemrën e saj më shumë sesa me mendjen. Asaj s’ i pëlqen të bëjë gabime ngaqë dotë peshojë rëndë në ndërgjegjen e saj, veçanërisht Po qe se gabimi mund të […]

“Boll luajtën me letra në dhomat e VAR-it, Interit iu mohua penallti”


Në Itali s’ mungojnë kurrë polemikat në lidhje me gabimet e arbitrave. Interi s’ shkoi më shumë se një barazim 2-2 në duelin e djeshëm shtëpiak përballë Parmës, teksa zikaltrit pretenduan për një penallti të paakorduar. Francesco Graziani s’ është përmbajtur aspak në deklaratën e fundit. I ftuar në Sportmediaset XXL, ish-sulmuesi i kombëtares së […]

Interi dështoi përsëri sonte, Conte fajëson futbollistët e tij


Ka përfunduar ndeshja në mes Interit dhe Parmas.  Rezultati përfunditmar ishte 2 me 2, shkruan GazetaBlic. Ishte një ndeshje shumë interesante me gola, duele e spektakël. Gervinho ishte vendimtar në këtë takim ku shënoi dy gola fantastikë në portën e Interit. Për Interin realizoi golin e parë Brozovic, ndërsa Perisic shënoi golin e barazimit për […]

Botohet artikulli i parë i shkruar nga një kompjuter: Njerëzimi mos të ketë frikë, s’ do ta shkatërrojmë


duhet të vinte edhe ky moment. Pas 70 vitesh nga novela “Unë, Roboti” i Isaac Asimov, për herë të parë në historinë e publicistikës botohet një artikull i shkruar nga dikush, ose diçka, që s’ ka të bëjë me qeniet njerëzore. Bëhet fjalë për GPT-3, që s’ është pseudonim letrar, por emri i modelit të […]

Mourinho “shpërthen” ndaj gjyqtarëve: Si mund të gaboni kur keni VAR?


Trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho ka kritikuar VAR, duke thënë se s’ ka asnjë justifikim për gjyqtarët të cilët po gabojnë tani. Mourinho beson se gjyqtarët mund të humbin incidentet kryesore në kohë reale duke pasur parasysh shpejtësinë e furishme të lojës, sidoqoftë, ai s’ mund të pranojë që gabimet të mos korrigjohen duke pasur […]

Coronavirusi, ky “mjeshtër i mashtrimit”: specialistët shpjegojnë se pse COVID-19 është kaq vdekjeprurës


Një virus i thjeshtë ka sjellë jetët e njerëzve në vështirësi të mëdha. Ne jemi përballur me kërcënime virale më parë, përfshirë pandemitë, megjithatë bota s’ mbyllet për çdo infeksion të ri ose gjatë sezonit të gripit. Pra, çfarë ka të bëjë me këtë coronavirus? Cilat janë çuditë e tij që shfaqin një kërcënim unik […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa dy […]

Administrata Tatimore s’ ka pasur humbje por vetëm fitime


Në gjykimin ndaj ish-shefit të Njësitit të Hetimeve të Administratës Tatimore të Kosovës, Safet Krasniqi, i cili është duke u përballur me akuzat për korrupsion, janë dëgjuar disa dëshmitarë të propozuar nga Prokuroria Speciale. Krasniqi po akuzohet se që nga viti 2013 e deri në vitin 2019 sa ka qenë në krye të Hetimeve të […]

Arsyetimi i Elezajt për çmimin mbi 1000% më të shtrenjtë të emulusionit


Një emision i “Drejtësia në Kosovë” i transmetuar gjatë këtij viti kishte shfaqur në pah faktet se një metër katror emulsion e cila kushtonte 5 deri në 10 cent në një tender të Klinës ishte paguar 1.2 euro, apo mbi 1000 % më shtrenjtë. Në lidhje me këtë hulumtim për herë të parë në debatin […]

“Të akuzuarit për vepra të korrupsionit po lirohen dhe pasuria e tyre po mbetet e pa prekur”


Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave. Blerta Ibërdemaj nga zyra ligjore e BIRN dhe Internews Kosova tha se njëra nga veglat kryesore për goditjen dhe dobësimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit është sekuestrimi dhe konfiskimi i pasurisë së fituar me anë të veprave penale. […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të vitit […]

Çfarë loje duhet të luajë Kosova për ta mposhtur Maqedoninë e Veriut?


Të enjten nga ora 20:45 Kosova e luan ndeshjen më të rëndësishme në histori të saj, atë me Maqedoninë e Veriut, në stadiumin “Tose Proeski”, në Shkup. Ëndrra për të luajtur në Kampionatin Europian “Euro 2020”, i cili mbahet më 2021, realizohet Nëse mposhtet Maqedonia e Veriut. “Dardanët” fillimisht duhet ta kalojnë pengesën e quajtur […]

Shpenzoni shumë? Këto zakone të thjeshta do t’ju ndihmojnë të kurseni para


Me kusht që habiteni se sa shpejt ju mbarohen paratë, mendoni se sa ju kushtojnë zakonet e përditshme, shkruan botasot.info. A shpenzoni 10 apo 15 dollarë për ushqime të shpejta çdo ditë? A vraponi për të blerë diçka që në të vërtet s’ iu duhet? A bëni blerje të ndryshme vetëm për të qenë në […]

Ministria e Arsimit tregon arsyen vonesës së bursave të studentëve elitarë


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka treguar se vonesat e bursave për studentët elitarë për vitin akademik 2019/2020 të cilat jepen nga kjo ministri janë vonuar për shkak të gabime teknike tek xhirollogaritë e studentëve të cilat janë lëshuar nga Institucionet e Arsimit të Lartë. “Ministria e Arsimit dhe Shkencës njofton se, mosekzekutimi i mjeteve […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i ka […]

Gjyqtari bëri disa gabime, me qëllim apo pa qëllim s’ e di


Llapi e ka nisur sezonin me humbje duke u mposhtur nga Gjilani me rezultat 0-1, në stadiumin “Zahir Pajaziti”, në Podujevë. Pas ndeshjes, ka folur trajneri i Llapit, Tahir Batatina. Batatina ka thënë se e ka ditur se e pret ndeshje e vështirë ndaj Gjilanit. “E kemi ditur që na pret një ndeshje e vështirë […]

COVID-19 shuan ikonën e muzikës


Tommy DeVito, një nga anëtarët e grupit të famshëm “The Four Seasons”,ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 92-vjeçare, pas luftës së ashpër me COVID-19. Lajmin e hidhur e ka dhënë  miku i tij, aktori Alfred Nittoli  me anë të një postimi në Facebook. “Shoku im i dashur Tommy ka ndërruar jetë mbrëmjen e […]

Vdekjet e “dyshimta” nga COVID-19


Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur nga […]

Kemi bërë gabime amatoreske, më vjen keq për tifozët


Gjilani ka pësuar humbje të thellë me rezultat 4-0, nga Feronikeli në Drenas në kuadër të xhiros së parë në Superligë. Pas ndeshjes ka folur trajneri i Gjilanit, Gentian Mezani, duke thënë se kanë bërë gabime amatoreske, të cilat s’ guxojnë t’i bëjnë skuadra e tij. “Kemi bërë gabime amatoreske, jo vetëm që s’ na […]

Shtatë Gabime Që Po Sëmurin Zemrën Tuaj – Çfarë duhet Të Bëni


Një regjim i shëndetshëm ushqimor dhe një aktivitet i rregullt fizik janë thelbësore për një shëndet të mirë të zemrës. Megjithatë, ky shëndet mund të minohet lehtë falë disa veprimeve në dukje të padëmshme që njeriu bën çdo ditë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për veprimet e gabuara që njeriu […]

Në Uashington, për marrëveshje finale me Serbinë


Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se në takimin e 2 shtatorit në Uashington, Kosova nevojitet të shkojë për marrëveshje përfundimtare me Serbinë. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ish-kryeministri i Kosovës, Haradinaj, thotë se nevojitet të shfrytëzohet vëmendja që po ia jep SHBA-ja zgjidhjes së mosmarrëveshjeve ndërmjet Kosovës […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në Klinë, […]

Skandaloze: Pacientet me dhimbje menstruale dhe probleme gjinekologjike po udhëzohen te Kirurgu


Burimi: Faqja “Udhëzime pa kritere” Faqja “Udhëzime pa kritere” është njoftuar nga shumë burime të ndryshme se në Spitalet Rajonale dhe QKUK po udhëzohen pacientet te Kirurgu për probleme gjinekologjike dhe dhimbje menstruale ose dhimbje në fund të barkut ose në pelvik në vend se të udhëzohen te Gjinekologu! Ata kanë porositur që të mos […]

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale


  Shkruan: Leutrim Maxhuni Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.   Në […]

7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës


1.Veprimet flasin më tepër se fjalët. Mund të kesh vërtet qëllime të mira dhe të mendosh se ato të bëjnë një person të mirë. Mirëpo, ligji i Karmës thotë se mendimet e mira, të cilat nuk i vendos në praktikë, shërbejnë më tepër për ta dëmtuar Karmën tënde personale.  2.Çdo gjë ka vlerë. Nëse zgjedh […]

Që të jesh Mjek…


Prof. Dr. Andrea GUDHA: Që të jesh mjek… Hyrje “Mos bëj dëm” titullohet libri bestseller i neurokirugut anglez i ditëve të sotme Henry Marsh, i përkthyer dhe i shqipëruar në mënyrë të përsosur nga eminenca e neurokirurgjisë  shqiptare  Prof. Mentor Petrela e Dr.Florian Dashi. Vet titulli i librit është intrigues. Eshtë një libër histori njerëzore […]