Gjermani: gabimet e mjekëve shkaktojnë 20 mijë vdekje në vit


Megjithëse Gjermania konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë, përsëri gabimet mjekësore të mjekëve shkaktojnë një numër të konsideruar të vdekjeve. Gabimet e mjekëve në Gjermani shkaktojnë rreth 20 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan thelocal.de përcjell Gazeta Shëndeti. “Më shumë njerëz vdesin çdo vit nga gabimet në spital sesa […]

Gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit


Edhepse Kanada konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë përsëri vdekjet nga gabimet e mjekëve janë në shifra alarmante. Sipas Institutit Kanadez të Sigurisë së Pacientit, gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan Radio Canada International përcjell Gazeta Shëndeti. Ky institut po bën fushatë […]

Gabimet e mjekëve në Zvicër po çojnë deri në 3000 vdekje në vit


Sipas një analize të bërë së fundi, gabimet e mjekëve në spitalet në Zvicër po çojnë në 2,000 deri në 3,000 raste të vdekjeve në vit. Veç kësaj ata po bëhen shkaktarë të më shumë se 60,000 dëmtimeve të shëndetit të pacientëve. Siç shkruan gazeta zvicerane 20 min.ch, kjo po ndodh për shkak të mbingarkesës […]

Gabimet që prindërit bëjnë me fëmijët para dhe pasi të divorcohen


Prindërit herë pas here thonë fjalë të pamenduara sidomos me fëmijët, por duhet patur shumë kujdes me to gjatë proçesit të divorcit. Jo vetëm pasi gjërat që thonë mund të jenë një pengesë për kujdestarinë e fëmijës por edhe pasi demtojnë personat e dashur. Shprehjet apo fjalitë që s’ duhet të thoni në sy të […]

Po sillni në jetë një fëmijë tjetër? Ja gabimet që s’ duhet bërë!


Jo gjithmonë ardhja në jetë e një fëmije tjetër është diçka e mirëpritur nga fëmija i parë, sidomos Po qe se kjo ndodh gjatë 3 viteve të para të jetës, kohë gjatë së cilës fëmija dëshiron të ndihet gjithmonë në qendër të vëmendjes së prindërve. Përveç këtij fakti mund të jenë edhe disa gabime që […]

Afrim Blyta: Gabimet katastrofale të mjekëve në privat, i mbulon QKUK-ja


Neuropsikiatri Afrim Blyta ka folur për raportin e mjekëve në mes të sistemit publik dhe privat në Kosovë. Blyta ka deklaruar se kur mjekët i referojnë pacientët nga publiku në privat për të përfituar nga ta, ndërsa kur bëjnë ndonjë gabim i kthejnë pacientët në QKUK për të mbuluar gabimin. “Fatkeqësisht mjeku punon edhe në […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes. Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e […]

Si të përdorni mendjen me 10 mënyra për mendime pozitive


Njerëzit pozitivë kanë më shumë mundësi të arrijnë sukses në jetë. Që nga mendimi deri te përpjekjet e vazhdueshme, ja se si mund ta bindni veten për të mos rënë në kthetrat e pesimizmit. Këshilla për të menduar pozitivisht i shoqëron njerëzit vazhdimisht gjatë jetës, por përtej sugjerimit, përse duhet që njerëzit të jenë optimistë? […]

9 mënyra, si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht


Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, s’ është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit s’ mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të ndëshkojnë […]

Gabimet Që Bëni Kur Hani Mëngjes – Çfarë duhet Të Shmangni


Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjjithë ditës por kanë një ndikim afatgjatë në shëndet. Për të marrë përfitimet maksimale të këtij vakti, AgroWeb.org ju këshillon të shmangni duhet të shmangni 8 gabimet e mëposhtme. Mungesa E Vëmendjes Tek Ushqimi Mungesa e kohës […]

Nëntë Gabimet Që duhet Të Shmangni Për Të Gatuar Ëmbëlsira Të Shijshme


Përgatitja dhe pjekja e një ëmbëlsire perfekte është një mision i vështirë por shumë fitimprurës në aspektin e kënaqësisë. Gjithçka duhet të jetë në perfeksion, që nga masat, sasia dhe cilësia e produkteve të përdorura për të përgatitur një ëmbëlsirë nga ato që të bëjnë të lëpish gishtat. Ndodh që kur një amvisë të nisë […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

A Po Bëhet Më I Rrezikshëm Virusi? – Flasin specialistët Britanik


Pasi specialistët theksuan se varianti B.1.1.7 i SARS-CoV-2, i zbuluar për herë të parë në Anglinë Juglindore, ishte më ngjitës por jo më vdekjeprurës sesa virusi origjinal, kryeministri britanik Boris Xhonson tha më 22 janar se ky variant dukej se lidhej me një vdekshmëri më të lartë.  Dhje kjo është diçka e pazakontë.  Zakonisht viruset […]

Zbuloni 4 gabimet që bëni kur nisni dietën për rënie në peshë


Zbatimi i një regjimi më të shtrënguar ushqimor kërkon disa elemente të rëndësishme: mendësinë e duhur, aktivitetin fizik dhe një plan ushqimor që plotëson shumë nevoja të organizmit. Në këtë artikull do të mësoni për katër gabimet që bëni në nisjen e dietës, të cilët pengojnë suksesin e saj. Zgjedhja e ushqimeve të lehta Në […]

Gbimet Që Bëni Kur Filloni Stërvitjen – Këshillat Që duhet T’i Dini


Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund ta përcaktoni këtë. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të shmangni pirjen e kafesë ose të vishni rrobat e duhura. Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë në […]

Tri gabimet e vazhdueshme që bëni sa herë lyeni flokët


Flokët e lyer, ndryshe nga flokët natyralë, kërkojnë më shumë kujdes dhe trajtim, që pas lyerjes s’ janë më në gjendjen e mëparshme, bëhen më të ashpër, këputen më lehtë dhe humbasin shkëlqimin e dikurshëm. Megjithatë ju mund ta merrni situatën në kontroll duke shmangur gabimet mëposhtme. 1.MOS I LYENI TEK JO PROFESIONIST: Flokët ashpërsohen, sidomos […]

Gabimet të cilat shumica i bëjnë kur e ngjeshim brumin


Shikoni Nëse i bëni edhe ju këto tri gabime më të shpeshta Gabimi 1. Përdorimi i tepsisë ngjyrë të errët Mbase kjo ju tingëllon si marrëzi, mirëpo ka logjikë: tepsia e errët më shpejt nxehet dhe janë më të mëdha shanset që brumi juaj të digjet nga njëra anë, në këto fjalë e sipër mesi […]

Siguria Ushqimore – Gabimet Më Të Zakonshme Që Bëni Në Kuzhinë


Njerëzit preken shpesh nga sëmundjet që burojnë nga ushqimet e pasigurta ose të papërpunuara e të gatuara mirë. Helmimi nga ushqimi është një prej tyre. Helmimi shkaktohet nga ushqimi i kontaminuar nga bakteret siç janë campylobakter, salmonela, E. coli dhe listeria. Ndonjëherë helmimi shkaktohet edhe nga viruse dhe parazitë. Helmimi shoqërohet nga simptoma si të […]

Si po i reziston mendimit “ik më varja aspak se s’ duroj dot më”, kryeministri hap zemrën në Sarandë


Nga Lungomarja e Sarandës ku ka inspektuar punimet, gjatë një interviste, kryeministri Rama është pyetur se për çfarë do të donte të mbahej mend. Ai thotë se do që të lërë një kujtim të mirë, dhe puna që ka bërë të ketë impakt mjaftueshëm të fortë. Më tej, ai shprehet se edhe ka gabuar, por […]

Pesë këshilla për pjekjen perfekte të pulës


Megjithëse ka një mori recetash për gatimin e pulës sërisht gatimi i saj mund të jetë një sfidë e vërtetë. Mishi i pulës, një nga gatimet më të përdorura dhe të shijshme për çdo tavolinë, shkruan “AgroWeb”. Përtej të mirave shëndetësore që dhuron, ky mish është i njohur për shijen e tij të butë. Megjithëse […]

Temperatura, shenja tipike e COVID-19 te fëmijët


Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht që […]

Pesë Këshilla si të Piqni Mishin e Pulës në Mënyrë Perfekte


Mishi i pulës, një nga gatimet më të përdorura dhe të shijshme për çdo tavolinë. Përtej të mirave shëndetësore që dhuron, ky mish është i njohur për shijen e tij të butë. Megjithëse ka një mori recetash për gatimin e pulës sërisht gatimi i saj mund të jetë një sfidë e vërtetë. Gabimet më të […]

Gabimet Që duhet Të Shmangni Në Gatimin E Makaronave


Të gatuash mirë s’ do të thotë patjetër të jesh mjeshtër në kuzhinë. Megjithatë, ka disa truke që çdo amvisë duhet t’i dijë që të çojë në një nivel tjetër recetat e gatimit, sidomos ato të makaronave. Gatimi i tyre presupozohet të jetë diçka e lehtë sa hap e mbyll sytë, por e vërteta është […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Gabimet Që Po Bëni Në Përgatitjen E Lëngjeve Të Freskëta


Lëngjet e frutave dhe të perimeve janë një nga mënyrat më të mira dhe të shpejta për të marrë vitaminat, mineralet dhe antioksidantët që na nevojiten, pasi ato përthithen drejtpërdrejtë nga sistemi i qarkullimit të gjakut. Për këtë arsye AgroWeb.org dëshiron të ndajë me ju disa këshilla që do t’ju ndihmojnë t’i përgatisni ato në […]

Test personaliteti: Mënyra se si e mbledh dorën grusht, tregon diçka të veçantë për ty


Varianti A Ke një personalitet të ndjeshëm dhe një imagjinatë të fortë. Do të ndihesh i mbrojtur dhe i trajtuar me sinqeritet. Të pëlqen të ndihmosh njerëz, je entuziast, emeton energji, je person kurioz, aventurier dhe argëtues. Ndonjëherë ke dëshirë të bësh pjesë në një grup, të të njohin e të pranojnë. Kjo është diçka […]

Shenja tipike e Covid-19 tek fëmijët: temperatura e lartë


Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht që […]

Tiparet dhe karakteristikat unike të Ujorit, ja 21 sekretet e personalitetit të kësaj shenje


Sot futemi zyrtarisht në sezonin e Ujorit, për të qëndruar deri në 18 shkurt.  Për të kuptuar këtë shenjë, ju thjesht duhet të shikoni nga pranë tiparet dhe karakteristikat unike që përbëjnë personalitetin e Ujorit, dhe sot do të bëjmë pikërisht këtë. Këtu janë 21 nga tiparet dhe karakteristikat më të zakonshme të shenjës së […]

Gabimet Që Shkaktojnë Probleme Serioze Të Veshkave


Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm. Ato filtrojnë gjakun, pastrojnë organizmin, prodhojnë hormone, dhe ruajnë ekuilibrat e mineraleve dhe lëngjeve. specialistët paralajmërojnë se Po qe se njeriu s’ përkujdeset për to, pasojat do të jenë të rënda. Zakonisht, njerëzit neglizhojnë shëndetin duke u ushqyer keq dhe duke anashkaluar rëndësinë e ushqyerjes për shëndetin e […]

PROBLEME ME GJUMIN E BEBIT? 20 GABIMET QË PRINDËRIT BËJNË


Probleme me gjumin e bebit A ke probleme me gjumin bebit juaj? Ndoshta jeni duke bërë këto 20 gabime të zakonshme që ne prinderit s’ e dimë që ndikojnë te gjumi. Është e lehtë të bësh një gabim e bëjmë përditë por kjo s’do të thotë se s’ mund të regullojmë dhe të ndikojmë për […]

Tri këshilla të fuqishme për kapërcimin e ankthit të palestrës


Disa njerëz plotësisht e duan të shkojnë në palestër. Por, ata që vërtet i përkushtohen ushtrimeve janë të paktë. Për shumicën prej nesh, është një luftë. Jo vetëm që kërkon energji dhe vetë-disiplinë, por ekziston edhe problemi i vetëbesimit. Po qe se s’ jeni të kujdesshëm, kjo mund të shndërrohet shpejt në ankth ndaj palestrës. […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

Zbulo se si e shfaq stresin, sipas shenjës tënde të horoskopit


Gjendjet stresuese kanë burime të shumta, por e rëndësishme është të dini sit ë menaxhoni këto situata. Po qe se deri me tani s’ e keni gjetur çelësin e qetësisë, lexoni më poshtë metodat që ju rekomandojnë yjet. Dashi 21 mars-19 prill Merrini gjërat me qetësi Dashi njihet si një shenjë që e do punën […]

Gabimet Që Bëni Kur Sëmureni Me Grip – Këshillat e Duhura


Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për gabimet që duhet të shmangni kur jeni sëmurë. Anashkaloni pushimin Trupi plogështohet kur është sëmurë dhe i shterojnë energjitë. Trupi ka nevojë për pushim absolut. […]

VIDEO / Edhe Hajdari keq me matematikën, bën gafën e radhës: Në vitin 1990 isha 3 vjeç, sot jam 30


Deputetja Rudina Hajdari është e njohur për gabimet që bën gjatë fjalimeve të saj. deri më tani ajo është shpjeguar se gabimet vijnë prej faktit se ajo ka jetuar për shumë kohë në Amerikë, gjë që i ka shkaktuar probleme me shprehjen në shqip. Mirëpo dje gafa ishte matematikore. Në ditën e Rinisë, 8 dhjetor, […]

Paditet Ministria dhe ZRrE-ja për lejet e KELKOS-it


“Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike ka dërguar sot në gjykatë rastin e saj të parë – një rast i cili ka të bëjë me të drejtën e qytetarëve në ambient të pastër dhe të shëndetshëm. “Qendra jonë i trajton rastet e shkeljeve të institucioneve publike të cilat dëmtojnë shumë qytetarë dhe përmes padive dhe mjeteve […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. Zhvillimi […]

Ekrem Hyseni dhe Besian Mustafa e demantojnë keq “Faqen” që e mbështet Vetëvendosjen: Kjo është shpifje


Deputeti Ekrem Hyseni dhe ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa, e kanë demantuar lajmin e publikuar nga një faqe e quajtur “Llapi Press”, e cila mbështet Lëvizjen Vetëvendosje, e cila raportoi gjatë ditës se djali i Agim Veliu e ka sulmuar deputetin Ekrem Hyseni. Në shkrimin e “Llapi Press”, thuhej se prezent ka qenë edhe ministri, […]

“Dy javë pas masave jologjike, numrat e infektimeve njëjtë ose më të larta se para dy jave”


Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, po vazhdon të kritikojë masat e Qeverisë kundër pandemisë. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Në një postim në Facebook, ai tha se edhe pas dy javëve masat s’ dhanë ndonjë efekt derisa numrat e infeksioneve ose janë të njëjtë ose janë më të rritur. Emisioni Pa Maskë: “Dy javë pas masave […]

Shpend Ahmeti ‘godet’ Qeverinë: Dështoi me masat e vendosura, po e shkatërron ekonominë, dhe s’po e ndihmon aspak


Kryetari i Prishtinës e ka kritikuar Qeverinë Hoti, në lidhje me masat e vendosura para dy javësh. Ai ka shkruar se këto masa s’kanë pasur asnjë efekt sa i përket numrit të të prekurve, pos që e kanë dëmtuar ekonominë, raporton Gazeta Blic. “Qytetarët e bizneset vazhdojnë të paguajnë taksat e dënimet. Ata po e […]

“Deri tani mbi 750 mjekë të infektuar me koronavirus, 70 janë në izolim”


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka dekoruar, post mortem, me Medaljen Presidenciale të Meritave punonjësit shëndetësorë të cilët derisa ishin në vijën e parë të luftës me pandeminë janë infektuar me COVID-19 dhe kanë ndërruar jetë. Një veprim të tillë e sheh si lajm shumë të mirë kryetari i Odës së Mjekëve të […]

Mbi 750 mjekë të infektuar me Covid-19, 70 janë në izolim


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka dekoruar, post mortem, me Medaljen Presidenciale të Meritave punonjësit shëndetësorë, të cilët derisa ishin në vijën e parë të luftës me pandeminë janë infektuar me COVID-19 dhe kanë humbur jetën. Një veprim të tillë e sheh si lajm shumë të mirë kryetari i Odës së Mjekëve të […]

Gattuso i frustruar pas humbjes nga Milani: Bërryli i Ibrahimovic dukej si goditje e Mike Tyson


Gennaro Gattuso ishte kritik ndaj vetes dhe lojtarëve të tij të Napolit pas një humbjeje 3-1 në shtëpi ndaj Milanit. Ky ishte një duel ballë për ballë në krye të tabelës dhe Zlatan Ibrahimovic, ish shoku i skuadrës së Gattusos, u tregua vendimtar me dy gola në Stadio San Paolo. Tiemoue Bakayoko mori dy kartona […]

Joe Biden feston sot ditëlindjen, më i moshuari President i SHBA-së


Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbush 78 vjeç të premten. Pikërisht pas dy muajsh, ai do të marrë frenat e një kombi të përçarë politikisht, duke u përballur me krizën më të rëndë shëndetësore në një shekull, papunësinë e lartë dhe diskriminimin racor. ndërsa lufton me këto çështje, Biden do të përpiqet të arrijë një […]

Kemi 15 raste në gjykatë ku komunat s’ e kanë respektuar vendimin e Ministrisë


Venera Çerkini, drejtoreshë e Departamentit ligjor në Ministrinë e Pushtetit Lokal ka folur lidhur me vendimet për shfrytëzim të pronave nga Ministria e Pushtetit Lokal. Ajo në emisionin “Jeta në Komunë” tha se kanë 15 raste në gjykatë ku komuna s’ ka respektuar vendimin e MPL-së. “Asnjë akt i komunës s’ mund të miratohet dhe […]

Gabimet Që duhet Të Shmangni Kur Përgatisni Çajin e Kamomilit


Është stinë virozash dhe problemet shëndetësore që shkaktohen krahas trajtimit me ilaçe padyshim kërkojnë edhe kujdes në lidhje me ushqyerjen. Çaji i kamomilit është më i miri për qetësimin dhe lehtësimin e dhembjeve të organizmit nga virozat. Është fantastik në lehtësimin e dhembjeve të barkut, dhembjeve të stomakut por edhe kokës. Ndaj dhe është më […]

Shkencëtarët ‘të shtangur’ nga reagimi negativ gjatë pandemisë


Pandemia COVID-19 ka qenë veçanërisht sfiduese për shkencëtarët që përpiqen të ndalojnë pandeminë globale duke u ndeshur në të njëjtën kohë me dyshimet e njerëzve në lidhje me shkencën dhe pikëpyetjet rreth synimeve të shkencëtarëve. “Është shumë dëshpëruese, shumë e mërzitëshme dhe zhgënjyese… kolegët tanë, po poshtërohen”, thotë Dr. Barun Mathema, ndihmës profesor i epidemiologjisë […]

Gjashtë Gabimet Në Mëngjes Që Pengojnë Rënien Në Peshë


‘Fillimi i mbarë, gjysma e punës,’ thotë një shprehje mjaft popullore shqiptare. Kjo shprehje vlen shumë edhe për mëngjesin, një vakt që përcakton të gjithë mbarëvajtjen e ditës. Çdo ritual që njeriu ndjek me përpikmëri në mëngjes do të përcaktojë vaktin e drekës, djegien e kalorive apo akumulimin e tyre. Studimet, të cilave i referohet […]

Twitter cakton hakerin e famshëm për shef të sigurisë


Rrjeti social Twitter, i ekspozuar ndaj kërcënimeve serioze të sigurisë, ka punësuar një nga hakerët më të famshëm në botë për të zgjidhur problemet, nga gabimet inxhinierike deri në përhapjen e dezinformatave. Kompania emëroi sot Peiter Zatko, i njohur me emrin e hakerit Mudge, në pozicionin e shefit të sigurisë dhe i dha kompetenca të […]

Krasniqi: Fjalimi i Albin Kurtit ishte i shkëlqyeshëm


Profesori Universitar, Milazim Krasniqi e ka quajtur të shkëlqyeshëm, fjalimin e kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rreth arrestimeve nga ana e Gjykatës Speciale, shkruan Gazeta Blic. Në reagimin e tij, Krasniqi thotë se konferenca e Kurtit, është dashur të fillojë me fjalët: Janë bërë shumë gabime në të kaluarën në Kosovë. s’ kemi pse […]

Humbi dy penallti mbrëmë, vjen mesazhi nga Sergio Ramos


Sergio Ramos humbi dy penallti gjatë barazimit 1-1 të Spanjës kundër Zvicrës të shtunën në mbrëmje, megjithatë kapiteni s’ po pranon ta lëshojë atë. Ai kishte konvertuar 25 penallti me radhë për Spanjën dhe Real Madrid para këtyre dy humbjeve, dhe në Instagram ai bëri thirrje që të gjithë tani të përqendrohen në ndeshjen e […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes së […]

Ata që ecin shpejt duhet ta dinë këtë – Gazeta Tribuna


Ne ecim shumë më shpejt krahasuar me brezin e prindërve apo gjyshërve tanë. Edhe pse ngjan një lajm fantastik për shëndetin dhe fizikun, ka diçka që çalon tek e ecura shpejt! Studime të kryera së fundmi, pasi analizuan rreth 32 vende bazuar në shpejtësinë e ecjes së tyre, arritën në përfundimin se është jeta moderne […]

Vjeshta – Koha Më E Mirë Për Të Humbur Peshë, Çfarë duhet Të Bëni


Fillimi i vjeshtës është periudha ideale për të përmbushur qëllimet e vëna në të mirë të shëndetit, punës, bukurisë e të tjerë. Në fakt, sipas dietologëve, fillimi i vjeshtës mund të krahasohet lehtë me Janarin dhe fillimin e vitit. Vjeshta ofron mundësinë e një fillimi të ri. Shkolla ka filluar, puna ka rinisur, vera ka […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës […]

Lira turke shënon ngritje pas dorëheqjes së dhëndrit të Erdoganit


Monedha turke lira shënoi ngritje të vlerës së saj, pasi dhëndri i presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan dha dorëheqjen si ministër i Financave. Ekonomistët thanë se dorëheqjet e Berat Albayrak – burrit të vajzës së madhe të Erdoganit, Esra – dhe Murat Uysal, kreut të Bankës Qendrore, gjatë fundjavës, janë sinjal se Turqia po pranon […]

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka vlerësohet me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Sporteve të Tiranës


Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, është vlerësuar ditën e sotme me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Sporteve i Tiranës. Ky titull i është dhënë kreut të qeverisë së futbollit shqiptar me motivacionin “Për kontributin e çmuar në promovimin e modeleve dhe praktikave në të mira në fushën e sportit dhe […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 centë, […]

Gjykata Speciale s’ arrin të sqarojë pse njoftoi se viktimat sipas aktakuzës ishin ‘katolikë’


  Gjykata Speciale njoftoi mbrëmë se ka konfirmuar aktakuzën për krime të luftës ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi, kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës – Kadri Veseli, deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje – Rexhep Selimi, kryetarit të Këshillit Kombëtar të Nisma-s, Jakup Krasniqi. Në njoftimin për ngritjen e aktakuzës ndër të tjera thuhet se “Ndër viktimat përfshihen […]

Çfarë të bëni pas një debati? Të gjitha këshillat për të bërë paqe me partnerin tuaj


Një debat, i madh apo i vogël, s’ është kurrë argëtues. Ndoshta fillon me një mosmarrëveshje të lehtë dhe përfundon duke përplasur derën dhe duke ikur. Çfarë të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj pas një sherri? Bërja e paqes pas një debati, ndonjëherë, duket se është e ndërlikuar. Pasi keni vërtetuar se […]

Detaje nga takimit Batatina-Ademi, s’ka më mëshirë për gjyqtarët e futbollit në Kosovë


Janë zbuluar hollësitë e takimit Batatina – Ademi. Kryetrajneri i Llapit, Tahir Batatina sot është takuar me kryetarin e FFK’së, Agim Ademin pas polemikave të shumta që kishte në ndeshjen e fundjavës mes Llapit e Dritës – e zhvilluar në stadiumin “Zahir Pajaziti”, në kuadër të xhiros së 10’të të Superligës së Kosovës, shkruan GazetaBlic […]

Llapi i vazhdon garat në Superligë, krerë të skuadrës dalin me vendim


Klubi i futbollit Llapi do t’i vazhdojë garat në Superligën e Kosovës në futboll. Një vendim i tillë ka ardhur pas një takimi që krerë të klubit nga Podujeva e kishin me kreret e Federatës së Futbollit të Kosovës. Llapi ditën e djeshme kishte paralajmëruar tërheqjen nga garat pas pretendimeve se është dëmtuar në ndeshjen […]

Tre shenjat e horoskopit që fajësojnë veten për gjithçka


Gaforrja Sipas astrologjisë, shenja e Gaforres s’ merr lehtë asnjë lloj pengese. Ajo është në harmoni me emocionet e saj,kështu që tenton të reagojë me zemrën e saj më shumë sesa me mendjen. Asaj s’ i pëlqen të bëjë gabime ngaqë dotë peshojë rëndë në ndërgjegjen e saj, veçanërisht Po qe se gabimi mund të […]

“Boll luajtën me letra në dhomat e VAR-it, Interit iu mohua penallti”


Në Itali s’ mungojnë kurrë polemikat në lidhje me gabimet e arbitrave. Interi s’ shkoi më shumë se një barazim 2-2 në duelin e djeshëm shtëpiak përballë Parmës, teksa zikaltrit pretenduan për një penallti të paakorduar. Francesco Graziani s’ është përmbajtur aspak në deklaratën e fundit. I ftuar në Sportmediaset XXL, ish-sulmuesi i kombëtares së […]

Pogba kërkon falje: Shkaktova një penallti idiote!


Paul Pogba bën “mea culpa” pas humbjes së Manchester United ndaj Arsenalit. Ishte pikërisht një penallti naive e shkaktuar nga francezi, që rezultoi vendimtare në përcaktimin e fituesit (e shndërroi në gol Aubameyang). Pogba e pranoi se performanca e ekipit s’ ishte e mirë dhe ai mori përgjegjësinë pasi shkeli Hector Bellerin brenda zones. “Bëmë […]

Gabimet që femrat i bëjnë gjatë grimit


Grimi qëllim ka që të nxjerrë në pah pjesët më të bukura të fytyrës se femrës. Por pothuajse të gjitha femrat bien pre e gabimeve gjatë grimit, që zakonisht e përkeqësojnë dukjen. Fillimisht, aq shumë informacion ka nëpër portale të ndryshme ku ju japin këshilla, truke dhe listë gjërash që duhet të ndiqni kur vendosni […]

Njerëzit duhet të japin llogari


Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett i ftuar në RTV Dukagjini, ka folur në lidhje me skandalin e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Kosnett tha se preferon që t’i shmanget diskutimeve specifike, por deklaroi se njerëzit duhet të japin llogari. “Qytetarët e meritojnë që ta dijnë […]

Klinika Digjitale ju mundëson hapjen e Kartelës Elektronike Shëndetësore


Falë zhvillimit teknologjik, digjitalizimi gradualisht ka filluar të depërtojë edhe tek mjekët dhe pacientët Kosovar. Derisa dosjet e vjetra shëndetësore të pacientëve, akoma në disa vende ruhen në formë letre, Klinika Digjitale tani ofron anëtarësimin dhe hapjen e Kartelës Elektronike Shëndetësore Personale për të gjithë qytetarët. pranë 75% e mjekëve raportojnë se kartela elektronike iu […]

Mourinho “shpërthen” ndaj gjyqtarëve: Si mund të gaboni kur keni VAR?


Trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho ka kritikuar VAR, duke thënë se s’ ka asnjë justifikim për gjyqtarët të cilët po gabojnë tani. Mourinho beson se gjyqtarët mund të humbin incidentet kryesore në kohë reale duke pasur parasysh shpejtësinë e furishme të lojës, sidoqoftë, ai s’ mund të pranojë që gabimet të mos korrigjohen duke pasur […]

​Kërkohet rikthimi i kontrolleve mjekësore në pikat kufitare


Shtetet fqinje kanë regjistruar numër në rritje të rasteve të reja ditore me COVID-19 në javën e fundit, por megjithatë, në asnjë prej pikave kufitare s’ ka kontrolle mjekësore siç ishin aplikuar në muajt e izolimit. Komisioni për Shëndetësi pritet t’i drejtohet me kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë për të kuptuar se kur do të kthehen […]

Si të Përgatisësh Sherbetin e Ëmbëlsirave në Mënyrën e Duhur


Sherbeti është një nga përbërësit kryesor që u jep shije shumë ëmbëlsirave tradicionale shqiptare. E ku ka kuptim bakllavaja apo kadaifi pa sherbetin? Ndaj, duke qenë se festat po afrojnë AgroWeb.org ju sjell mënyrën e duhur të përgatitjes. Edhe pse duket shumë i lehtë për t’u përgatitur, fundja duhet vetëm të përziesh sheqerin me ujin. […]

Drita – Gjilani, mbyllet pjesa e parë pa gola


Është mbyllur pjesa e parë pa gola ndërmjet Dritës dhe Gjilanit. Derbi gjilanas nisi me shumë kujdes nga të dy skuadrat, duke tentuar që t’i shfrytëzojnë gabimet e njëri-tjetrit. Xhevdet Shabani kishte rast të mirë për gol në minutën e 33’ nga gjuajtja e lirë, por goditjen e tij e priti portieri Enea Koliçi. Një […]

“Të akuzuarit për vepra të korrupsionit po lirohen dhe pasuria e tyre po mbetet e pa prekur”


Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave. Blerta Ibërdemaj nga zyra ligjore e BIRN dhe Internews Kosova tha se njëra nga veglat kryesore për goditjen dhe dobësimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit është sekuestrimi dhe konfiskimi i pasurisë së fituar me anë të veprave penale. […]

Zbuloni se cilat janë 9 karakteristika që e bëjnë një person shumë tërheqës


Zbuloni se cilat janë këto nëntë karakteristika që e bëjnë një person shumë tërheqës. Jeff Haden, një nga njerëzit më me ndikim dhe më të popullarizuar në Linkedln dhe autor i pothuajse 30 librave të biznesit dhe komunikimit, shpjegoi se si disa njerëz mund të fitojnë lehtësisht besimin e të gjithëve dhe të krijojnë një […]

I afrohet fundi gjykimit të ish-zyrtarit të gjendjes civile


Në procesin gjyqësor ndaj Shkelzen Ahmetit, ish-zyrtar i gjendjes civile në Gjakovë, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, i akuzuari dha mbrojtjen e tij. Prokuroria pretendon se Shkelzen Ahmeti, personit N.N, ia kishte verifikuar të dhënat personale pa i verifikuar ato duke bërë që ai të regjistrohet nën […]

Donald Trump dhe Joe Biden fushatë në shtetet kyçe


Kjo është java e parë e kthimit të Presidentit Donald Trump në fushatën zgjedhore që nga diagnostikimi me COVID-19 dhe njoftimi nga mjekët e tij se ai s’ e transmeton më virusin. Kur kanë mbetur tre javë deri në ditën e zgjedhjeve, Donald Trump dhe kandidati demokrat për president, Joe Biden, po vizitojnë shtetet fushëbetejë […]

Stresi është i rrezikshëm, ja se si ndikon ai tek ju bazuar në shenjën tuaj të zodiakut


Siç e dimë të gjithë, stresi mund të jetë mjaft i rrezikshëm, veçanërisht për ndikimin që mund të ketë tek ne. Në shoqërinë moderne, koha e lirë për veten tonë është gjithnjë e më e vogël dhe stresi është gjithmonë pranë, i gatshëm të na sulmojë. Është i pashmangshëm, herët a vonë të gjithë e […]

Ndaj Sllovenisë duhet të luajmë filozofinë tonë të lojës


Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, ka folur në konferencë për media para ndeshjes ndaj Sllovenisë, që luhet të dielën nga ora 20:45, në kuadër të Ligës së Kombeve. Challandes thotë se i ka vrenjtur gabimet që i kanë bërë për tri ndeshjet e fundit të Kosovës. “Por, mendoj se s’ jam aq budalla […]

Gabimet që bëni kur hani mëngjes, çfarë duhet të shmangni – Gazeta Tribuna


Cilat janë ushqimet që duhet të shmangni në mëngjes? Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjjithë ditës, por kanë një ndikim afatgjatë në shëndet. Për të marrë përfitimet maksimale të këtij vakti, këshillohet të shmangni 8 gabimet e mëposhtme. Mungesa e vëmendjes tek ushqimiMungesa e kohës dhe ritmi i shfrenuar i […]

Disa gjëra që s’ duhet të ua tregoni prindërve


Edhe Po qe se jeni të lidhur shumë me familjen, janë disa gjëra që s’ bën t’i tregoni atyre – kjo mbasi ata mund të lëndohen. Më poshtë mund t’i lexoni disa prej rasteve që s’ bën t’i flisni me antarët e familjes. Për problemet që i keni në lidhje Po qe se familjarëve ua […]

Këto janë disa nga shenjat që tregojnë se dikush është xheloz për jetën tënde, lexojini


Imagjinoni këtë, ju keni arritur më në fund ëndrrën për të cilën keni punuar aq shumë dhe ju ndjeheni sikur s’ ka asnjë mënyrë që të mund të jeni më të bekuar se sa jeni në këtë moment. Pas një kohe, në një bisedë të rastësishme me një person, ju merrni një koment të hidhur […]

Problemet e Përditshme Që Dëmtojnë Trurin – Gabimet Që nevojitet Të Shmangni


Truri, shëndeti i tij dhe ushqyerja e tij shpesh s’ marrin vëmendjen e duhur. Njerëzit fokusohen më shumë tek trupi dhe harrojnë që mendja ka nevojë për përkujdesje. 5 Problemet Që Dëmtojnë Trurin Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për 5 problemet që dëmtojnë shëndetin e trurit. Kripa e Tepërt Studimet […]

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë nevojitet Të Bëni


Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë. Ato mund ta bëjnë atë më të fortë ose mund të shkaktojnë dëmtime të parikuperueshme. Rëndësia e Mëlçisë Në Organizëm Mëlçia është një organ i rëndësishëm që mbron organizmin nga substancat e dëmshme dhe toksinat […]

Përballja me koronavirusin, dimri mund të jetë i vështirë, por ekziston një shpjegim shkencor që jep edhe shpresë!


Dimri vjen shpejt dhe bashke mete eshte edhe koha e ftohjes dhe gripit. Kjo ka ngritur frikën se coronavirusi do të rritet kur stinët të ndryshojnë, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para. Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër me […]

Kremi Kundër Diellit – Cilët Janë Përbërësit e Dëmshmëm Dhe Çfarë nevojitet të Keni Kujdes


Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës. Aplikimi i solucioneve të duhura kundër diellit është hapi i duhur për të mbrojtur lëkurën. Megjithatë, një proces i tillë kërkon kujdes, meqenëqë gabimet në aplikimin e këtij sistemi mbrojtës mund të […]

5 Gjëra Që Të Shtyjnë Të Hash Tepër 


Ushqimi ka një shije të jashtëzakonshme, në shumicën e rasteve. Kjo na shtyn që shpesh ta teprojmë me të ngrënit. Por shija e jashtëzakonshme është vetëm një nga shtysat e mëdha që na mundësojmë të dashurohemi me ushqimin më tepër se ç’nevojitet. Disa njerëz janë fatlumë dhe arrijnë të mbajnë nën fre nepsin e të […]

Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani


Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes. Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të jetë një cikël normal i gjallërimit të flokut. Megjithatë, në shumë raste numri i flokëve të rëna është aq i madh sa natyrshëm lind shqetësimi se […]

Rënia Në Peshë – Sekretet dhe Gabimet Që Duhet Të Mësoni


Rënia në peshë është një proces që nuk ka të bëjë vetëm me aktivitetin fizik. Ajo ka të bëjë edhe me konsumin e më pak kalorive. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se për të rënë në dorë duhet të hiqni dorë nga ushqimet që ju pëlqejnë. Lexoni më poshtë këshillat e AgroWeb.org se si […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale


  Shkruan: Leutrim Maxhuni Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.   Në […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]