Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

Gjermani: gabimet e mjekëve shkaktojnë 20 mijë vdekje në vit


Megjithëse Gjermania konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë, përsëri gabimet mjekësore të mjekëve shkaktojnë një numër të konsideruar të vdekjeve. Gabimet e mjekëve në Gjermani shkaktojnë rreth 20 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan thelocal.de përcjell Gazeta Shëndeti. “Më shumë njerëz vdesin çdo vit nga gabimet në spital sesa […]

Gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit


Edhepse Kanada konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë përsëri vdekjet nga gabimet e mjekëve janë në shifra alarmante. Sipas Institutit Kanadez të Sigurisë së Pacientit, gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan Radio Canada International përcjell Gazeta Shëndeti. Ky institut po bën fushatë […]

Shtesat për doktorët dhe policët, qeveria pas pak merr vendim


Në ora 16:00 është paraparë të nis mbledhja e radhës e qeverisë së vendit. Në rend të ditës janë të parapara 9 pika, shkruan IndeksOnline përcjell Gazeta Shëndeti. Në po të njëjten mbledhje, kabineti i Kurtit do të shqyrtojë propozim- vendimin për ndarjen e mjeteve shtesë financiare për pagesë të shtesës në pagë për sektorin […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ?


Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ? Vitamina E vepron si një antioksidues i fuqishëm që ndihmon në largimin e stresit oksidativë, i cili mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore. Kjo vitaminë është gjithashtu jetësore për funksionimin e syve, gjakut dhe muskujve. Ajo ndihmon edhe në rritjen e flokëve dhe mbajtjen e […]

Specializantëve të cilët nuk kanë EM kod nuk iu paguhen kujdestaritë në klinikat COVID


Gazeta Shëndeti mëson nga burimet e saj se mjekëve specializantë të cilët nuk kanë EM kod nuk do të paguhen për kujdestaritë në klinikat COVID. Në një email të siguruar nga burimet e Gazetës Shëndeti thuhet se  “Të nderuar drejtorë , Në mbledhjen e Komitetit të ShSKUK – së , për menaxhim të situatës me […]

Tre fëmijë nga Kosova do të dërgohen për shërim në Izrael


E ngarkuara me punë në Ambasadën e Kosovës në Izrael, Ines Demiri ka njoftuar se do t’i marrë tre fëmijë nga Kosova për shërim atje, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Demiri ka thënë se fëmijët do të dërgohen për shërim si rezultat i bashkëpunimit në mes të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe Qeverisë […]

Ja sa mjekë kanë ikur nga Kosova në vitin 2020


Sipas të dhënave nga Federata Sindikale e Shëndetësisë, vetëm në vitin 2020 nga Kosova kanë ikur mbi 100 mjekë raporton Gazeta Shëndeti. Në bazë të një hulumtimi të bërë nga kjo federatë, 90 për qind e mjekëve të rinj janë deklaruar se po të kishin mundësi, do të largoheshin nga Kosova për të punuar në […]

Ja pse Shqipëria nuk i vaksinoi mjekët kosovarë që shkuan vullnetarisht


Shqipëria nuk i ka vaksinuar mjekët nga Kosova që kanë shkuar në mënyrë vullnetare.  Këtë për KOHËN e ka konfirmuar ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi i cili ka thënë se mjekët kosovarë duhet të shkojnë në mënyrë të organizuar dhe të kenë vulën e Ministrisë së Shëndetësisë, në mënyrë që të marrin vaksinën […]

Arben Vitia dhe Haxhi Avdyli, ja si do udhëhiqet Ministria e Shëndetësisë


Javën e ardhshme pritet votimi i qeverisë së re, me Albin Kurtin kryeministrin, shkruan “Bota sot” përcjell Gazeta Shëndeti. Tashmë edhe disa nga emrat e qeverisë së re janë vendosur në letër nga bashkëpunimi Kurti-Osmani. Ministria e Shëndetësisë pritet që t’i ketë dy ministra gjatë qeverisjes Kurti. Gazeta “Bota sot” mëson se fillimisht Arben Vitia […]

A është shenjë e autizmit përdredhja e flokëve?


Përdredhja e flokëve tek fëmijët mund të fillojnë si një mekanizëm përballues për stresin ose lodhjen gjatë viteve të fëmijërisë, transmeton Gazeta Sinjali përcjell Gazeta Shëndeti. Meqenëse është e vështirë të shprehësh emocione të komplikuara ose të kontrollosh emocionet kur je fëmijë, ndonjëherë trupi merr përsipër dhe krijon një mekanizëm fizik përballimi, shkruan WebMD. Përdredhja […]

Skandaloze: Infermierja sulmohet në Klinikën Infektive


Një infermiere është sulmuar sot fizikisht në Klinikën Infektive, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, ku tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:30. “Sot rreth orës 14:30 kemi pranuar informatën për një sulm fizik që ka ndodhur brenda objektit […]

Qeveria ua premtoi, por punëtorët shëndetësorë nuk kanë marrë asnjë cent shtesë


Edhe pse ishte e paraparë që punëtorët shëndetësorë do të merrnin shtesa edhe për muajin shtator, këta të fundit përveç rrogës bazë, nuk kanë marrë asgjë shtesë, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Në fund të muajit tetor, Qeveria e Kosovës, mori vendim që t’u ndajë pagesa shtesë punëtorëve shëndetësorë, për shkak të kontributit që […]

Kriza e COVID-19: BE ndan 26.5 milionë euro për Kosovën


Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës kanë nënshkruar një kontratë, sipas së cilës Kosova do të përfitojë 26.5 milionë euro si ndihmë për zbutjen e krizës që po shkakton koronavirusi. Pagesa  20.5 milionë do të bëhet në fund të këtij viti. Në vecanti këto fonde do të përdoren për t’u ndihmuar ndërmarrjeve të vogla, për […]

OBSH: Moti i ftohtë s’ndikon në transmetimin e Koronavirusit


OBSH apo Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se koronavirusi mund të transmetohet në të gjitha kushtet e motit dhe se s’ka asnjë arsye për të besuar se moti i ftohtë është vdekjeprurës për virusin. Bora dhe shiu mund ta bëjnë të vështirë transmetimin e virusit nga sipërfaqet e ndotura, por ai transmetohet kryesisht nga personi […]

Skandaloze: Mjekëve Specializantë nuk iu paguhen shtesat e premtuara nga Qeveria


Ditë më parë Qeveria e Kosovës i ka ekzekutuar shtesat për punëtorët shëndetësor por jo edhe për Mjekët Specializantë. Ky veprim i Qeverisë po vlerësohet si tejet skandaloz nga shumë mjekë dhe infermierë të cilët thanë për Gazetën Shëndeti se ishin dhe janë mjekët specializantë shtylla kryesore e luftës ndaj Pandemisë COVID-19. Vërtetë kjo është […]

12 mjekë shqiptarë punojnë në një spital të njohur të Gjermanisë


  Është bërë e ditur se vetëm në spitalin „St. Georg Klinikum Eisenach gGmbH“, i cili spital daton që mbi 200 vjet, punojnë 12 mjekë që vijnë nga Kosova, shkruan albinfo.ch përcjell Gazeta Shëndeti. Prezenca, kontributi dhe të arriturat e diasporës sonë në të gjitha lëmitë si në atë ekonomike, sociale, shkencore e kulturore janë […]

Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar


Edhepse kemi Qeveri e re, Ministër të ri të Shëndetësisë dhe gjithashtu edhe gjendje të jashtëzakonshme të shkaktuar nga Coronavirusi, përsëri problemet e vjetra me pagesa për mjekët specializantë po vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri. Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë […]

Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë


Janë shënuar dy rastet e para me koronavirus në Kosovë, raporton Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë të jashtëzakonshme.  Sipas ministrit Arben Vitia bëhet fjalë për një vajzë të moshës 20 vjeçare, shtetase e Italisë dhe një burrë të moshës 77  vjeçe, nga […]

Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo


Përderisa në Shqipëri mjekët dhe infermierët stimulohen me nga 1 mijë euro në muaj plus pagën, në Kosovë lëre që nuk ndodh kjo por përkundrazi atyre madje nuk iu lejohet as pushim dhe as shtesa. Kjo gjë duhet të ndryshoj dhe të stimulohen maksimalisht punëtorët shëndetësor sepse angazhimi i tyre në luftën me koronavirusin rrezikon […]

Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin


Autoritetet italiane të shtunën filluan t’i angazhojnë mjekët e dalë në pension si pjesë e përpjekjeve urgjente për ta forcuar sistemin e shëndetësisë me 20 mijë anëtarë shtesë. Kjo është njëra nga masat e marra gjatë takimit të kabinetit qeveritar, i cili zgjati tërë natën. Në 24 orët e fundit, në Itali u raportua shifra […]

Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent


Disa spitale në Lombardi, Itali, kanë shfaqur shqetësimin lidhur me mungesën e mjekëve, duke qenë se numri i të shtruarve është shumë i lartë përcjell Gazeta Shëndeti. Për shkak të koronavirusit, Italia po kalon ditë të zymta pasi deri më tani 34 shtetas italianë kanë humbur jetën. Ndërkohë së fundmi qeveria italiane ka marrë vendimin […]

Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit


  Dr.Luljeta Hetemi-Biokimiste, është shumë e njohur për qasjen e saj profesionale në fushën e biokimisë dhe në hulumtimet shkencore mbi Autizmin, përvojën si doktoreshë edhe jashtë vendit dhe standardet, protokollet e reja në fushën e biokimisë. Dr.Hetemi, e vlerësuar nga bota akademike, shpesh ftohet edhe nëpër intervista e panele për të folur në lidhje […]

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane


Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj. Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti. “Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, kinema apo restorant? Është normale. […]

Vakitë në QKUK


Shkruan: Berat Dakaj përcjell Gazeta Shëndeti Vakitë në QKUK Sot, sipas rekomandimit të mjekut të QKUK-së të para një jave, bëra një kontroll të këmbës në Ambulancën e re Specialistike në kompleksin e QKUK-së. Por, për ta bërë këtë kontroll, fillimisht u dashtë, sa për sy e faqe, të paraqitem në Qendrën e Mjekësisë Familjare […]

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani


Shkruan: Zana Aliu Miftari, mjeke e diplomuar në fakutetin e Mjekësisë në Shkup, përcjell Gazeta Shëndeti. Postimi i plotë i Zana Aliut: ”Përderisa isha në dyshime a të vazhdoj të punoj dhe të kontriboj në vendin tim të mjerë ose të dal jashtë më saktësisht në Gjermani që të vazhdoj karierën time në një shtet […]

Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri. Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar për muajin janar 2020 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit dhjetor 2019 […]

Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët


Izraeli është një nga shtetet më të fuqishme në botë. Ky shtet e vlerëson mjaft shumë punën e mjekut dhe veçanërisht kur janë kujdestarë përcjell Gazeta Shëndeti. Kryetari i komitetit drejtues ndërkombëtar për Bioetikë Prof. Amnon Carmi tregon se si funksionon kujdestaria e mjekëve në Izrael. Prof. Amnon Carmi thotë se ne në Izrael i […]

Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t’i sulmuar mjekët dhe infermierët


Shënim: Ky shkrim nuk është shkruar për të ofenduar askënd por thjesht për të paraqitur realitetin i cili po ndodh çdo ditë në trojet tona.  Ankesat e qytetarëve janë të shumta ndaj personelit shëndetësor edhepse iu ofrohen shërbimet dhe kushtet më të mira shëndetësore konform kushteve të cilat ekzistojnë në institucionet shëndetësore publike. Sjelljet e […]

Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë


Sukseset e mjekëve shqiptarë të Kosovës nuk kanë të ndalur. Arritjet e tyre profesionale po përhapen në përmasa edhe më të gjëra kombëtare dhe ndërkombëtare shkruan Gazeta Shëndeti.  Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë. Shoqata Ndërkombëtare e Profesionistëve të Lartë (IAOTP) e ka vlerësuar Dr.Gazmend Bojën, punën dhe […]

Abuzimi emocional – Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?


 Çka është abuzimi emocional?  Çfarë efekte mund të lë abuzimi emocional? Abuzimi emocional, mund të lë efekte afatgjata.  Çfarë dëme tjera mund të kemi nga abuzimi emocional? Nga abuzimi emocional, mund të keni edhe dëme shëndetësore fizike, psikologjike e ndonjëherë të dyjat. Një person që është subjekt i abuzimit emocional, mund të përjetojë këtë abuzim […]

Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?


Dhimbja abdominale, është dhimbje që shfaqet poshtë kërthizës. Zakonisht një person që ka dhimbje në pjesën e poshtme të abdomenit, ndjehet i fryrë dhe i mbushur. Janë disa arsye pse ndodh dhimbja në këtë pjesë të abdomenit ose pelvikut e ato janë: Konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë Stresi Në disa raste dhimbjet në […]

Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?


Sëmundjet kronike të veshkave janë një humbje progresive e funksionit të veshkave,gjatë një periudhe kohore që zgjat nga disa muaj deri në disa vite.  Secila nga veshkat ka rreth një milion filtra të imëta, të vogla të quajtur nefrone. Nëse nefronet janë të dëmtuara, ato ndalojnë së punuari.  Për një farë kohe, nefronet e shëndetshme […]

Si matet funksioni i veshkave?


Cili është treguesi kryesor i funksionit të veshkave? Treguesi kryesor i funksionit të veshkave është niveli i kreatininës në gjak.  Nëse funksioni i veshkave ngadalësohet, niveli i kreatininës rritet.   Kontrolli i nivelit të kreatininës mund të bëhet nga një analizë gjaku.  Funksioni i veshkave matet më së miri nga një indikator i quajtur GFR(Shkalla […]

Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?


Shumica e individëve që janë të prekur nga sëmundjet kronike të veshkave në fazat e hershme nuk kanë simptoma, ndaj kalojnë pa u diagnostikuar.  Ne inkurajojmë dhe u bëjmë thirrje të gjithë njerëzve të kryejnë kontrolla nëse ata janë të rrezikuar nga sëmundjet e veshkave, si dhe të kryejnë ekzaminimet për të parë funksionimin e […]

Çka është Transplanti i veshkave?


   Çka është Transplantimi i veshkave? Transplanti i veshkave është një ndërhyrje ku një veshkë e shëndetshme (e dhuruar) vendoset në trup për të kryer ato funksione të cilat veshka e sëmurë nuk i kryen dot më.  Çka konsiderohet Transplanti i veshkave? Transplanti i veshkave konsiderohet si trajtimi më i mirë për shumë individë me […]

Çka është Dializa?


Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetëshme? Veshkat e shëndetshme pastrojnë gjakun dhe largojnë lëngjet e tepërta në formën e urinës. Po ashtu, të njëjtën gjë bëjnë edhe me substanca të tjera për ruajtjen e trupit në gjendje të shëndetshme.   Çka është Dializa dhe çka zëvendëson? Dializa zëvëndëson funksionet pastruese të gjakut kur veshkat nuk […]

Çka është Dializa peritoneale?


   Çka është Dializa peritoneale? Dializa peritoneale është një tjetër formë e dializës e përdorur për largimin e produkteve të dëmshme dhe lëngjeve të tepërta.  Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale? Dializa peritoneale funksionon sipas të njëjtave parime si dializa, por gjaku pastrohet teksa është brenda trupit dhe jo në pajisje duke shtuar lëngje […]

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës


Vala e ikjes së mjekëve nga Institucionet publike shëndetësore nuk ka të ndalur.  Pakënaqësitë e mjekëve rreth pagës, kushteve të punës dhe problemeve tjera në institucionet publike shëndetësore si duket janë shkaktarët kryesorë të ikjes së mjekëve nga këto institucione. Së fundi Gazeta Shëndeti është informuar nga burime brenda Spitalit Rajonal të Mitrovicës se këtë […]

“Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani”, Rama replikon ashpër me komentuesin


Kryeministri Rama nuk e ka problem që shpeshherë të replikojë me komentuesit dhe këtë e ka treguare dhe sot në këtë ditë feste. Teksa ka publikuar një video për arritjet e qeverisë, ai ka hasur në komentet e pakënaqura të qytetarëve. Një qytetar i ka komentuar Ramës se në një kohë kur ai prenzaton punën […]

Çka është leukemia?


  Cilat mosha i prek më shumë leukemia? Ku paraqitet më shumë leukemia te meshkujt te femrat? Leukemia  apo kanceri i gjakut shumëherë mendohet si sëmundje vetëm e fëmijëve, por në fakt leukemia prek më shumë të rriturit, kurse zakonisht paraqitet më shumë te meshkujt sesa te femrat. A mund të parandalohet leukemia? A ka […]

Çka janë Lipidet në gjak?


Shkruar nga: Dr. Edis Demiri “Lipidet në gjak” eshte një term që përdoret për definimin e të gjitha substancave të yndyrshme ne gjak, ku përfshihen kolesteroli dhe trigliceridet. Disa persona kanë ngritje të nivelit të yndyrave në gjak dhe kjo rrjedhimisht rit mundesinë për probleme me arterie dhe të sulmit ne zemër.  Çka është kolesteroli? […]

Cilat janë shkaqet e migrenës?


Shkaqet e Migrenës Shkaqet e migrenës janë ende të paqarta për doktorët, por besohet se është një çrregullim neurovaskular. Teoria kryesore lidhet me ndjeshmërinë e tepruar të lëvores së trurit dhe me kontrollin anormal të neuroneve të dhimbjes. Kushte të tilla psikologjike si depresioni dhe ankthi mendohet të jenë gjithashtu shkaktarë të nxitjes së migrenës. […]

Gabimi që ka bërë Gjykata Kushtetuese në raport me Ligjin e pagave


Gjykata Kushtetuese nuk ua ka kumtuar institucioneve vendimin për pezullimin e Ligjit të pagave. Për aq kohë sa është kështu, sipas njohësve, vendimi nuk ka efekt juridik. Vendimin, që ka nxitur greva në disa sektorë, Kushtetuesja e ka bërë të ditur javën e shkuar, nëpërmjet një informate për media. Por, atë si të plotë nuk […]

Çka është Migrena? – Neurologjia


Migrena… Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Terapia e kokëdhembjes më të shpeshtë të njerëzimit – migrenës – bazohet në dy shtylla. Shtyllën e parë e përbën përdorimi i një bari i cili sa më shpejt të jetë e mundur mundëson ndaljen e dhembjes dhe rikthimin e individit në gjendjen sa më normale të funksionimit. Mirëpo, […]

Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë


Mosrritja e pagave ashtu siç u ishte premtuar ka zhgënjyer punëtorët shëndetësorë në vend, të cilët edhe më shumë kanë shprehur interesim për të ikur nga vendi. Fluksi i ikjes së mjekëve thuhet se tashmë ka filluar të rritet. Pezullimi i Ligjit të Pagave nga ana e Gjykatës Kushtetuese ka shtyrë profesionistët shëndetësorë të interesohen […]

Gjeniu shqiptar nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë


Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar presionin dhe për të parandaluar kështu vdekjen së parakohshme nga një goditje në zemër ose infarkt. Në pranverën e vitit 2019, ndodhi e pabesueshmja në kongresin Europian të kardiologjisë. E gjithë audienca, ka qëndruar […]

Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)


Shumë punëtorë të shtetit janë futur në grevë për shkak të pezullimit të ligjit për pagat. Për këtë fjala Grevë u bë më e përdorura në mediet online dhe ato të shtypura shkruan Gazeta Shëndeti. Por, në Bashkinë e Beratit, përkatësisht komunën e Zhepës në Shqipëri, disa banorë banojnë në Grevë. Greva është një nga […]

Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës


Mëdyshje për grevën tetorëshe, madje refuzim të saj pati edhe në shëndetësi. Jo të gjitha klinikat e Qendrës Klinike, Universitare të Kosovës (QKUK) i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. Kirurgët, Sindikata e Mamive dhe e Infermierëve dolën kategorikisht kundër grevës së thirrur nga Federata, shkruan sot gazeta “Zëri” përcjell […]

A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës


Nga sot sektori i shëndetësisë dhe ai i arsimit kanë filluar grevën në shenjë pakënaqësie për pezullimin e Ligjit për Pagat nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës. Edhe pse Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se sektori i shëndetësisë do të hyjë sot në grevë 8 orëshe, por kirurgët kosovar nuk  po e […]

Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo


Nga 16 deri në 40 për qind të pagës bazë do të jenë shtesat që do të përfitojnë zyrtarët policorë në rast se hyn në fuqi Projektudhëzimi Administrativ për shtesën e posaçme në pagë për rrezikshmëri të zyrtarëve policorë dhe punonjësve të Inspektoratit Policor të Kosovës (IPK). Në Policinë e Kosovës, në bazë të Projektudhëzimit […]

Skandaloze: Pacientet me dhimbje menstruale dhe probleme gjinekologjike po udhëzohen te Kirurgu


Burimi: Faqja “Udhëzime pa kritere” Faqja “Udhëzime pa kritere” është njoftuar nga shumë burime të ndryshme se në Spitalet Rajonale dhe QKUK po udhëzohen pacientet te Kirurgu për probleme gjinekologjike dhe dhimbje menstruale ose dhimbje në fund të barkut ose në pelvik në vend se të udhëzohen te Gjinekologu! Ata kanë porositur që të mos […]

Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet


Hurmat kanë një gamë të gjerë vlerash shëndetësore dhe ushqyese, duke i bërë ato frutat më të shëndetshëm në planet. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave natyrale që janë thelbësore për trupin të funksionojë siç duhet. Sheqeri natyral që gjendet te hurma është alternativa perfekte e sheqerit të rregullt. Janë të lehta për […]

QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme


Drejtori i Shëndetësisë në Prizren, Visar Shehu, përmes një njoftimi në faqen e tij në facebook, njofton se ky dikaster në shërbim të pacientëve ka siguruar pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme përcjell Gazeta Shëndeti. Shkrimi i plotëPajisjet laboratorike si: Numërues biokimik sasia 2 copë, Imunoanajlizer sasia 1 copë,Hemostazë sasia 1 copë, tashmë […]

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj


Shtatzënia është një nga proceset më të mahnitshme në botën njerëzore, e vetëm nëna arrin ta përjetojë një gjë kaq të perfeksionuar. Por në momentin e komplikimeve të shtatzënisë, i gjithë procesi kthehet në makth. Një nënë kosovare pati disa komplikimeve, por që në fund gjithçka u kthye në normalitet. Nëna ka rrëfyer historinë e […]

Kjo shenjë tregon se rrezikoheni nga kanceri i zorrëve


Kanceri i zorrëve ndikon në zorrët e mëdha të përbëra nga rektumi dhe zorra e trashë. Qelizat në trup normalisht ndahen dhe rriten në mënyrë të kontrolluar, por kur kanceri zhvillon këto qeliza, ato ndryshojnë dhe rriten në një mënyrë të pakontrolluar. Kanceri i zorrëve është një nga llojet më të zakonshme të kancerit të […]

Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në


Në emailin e Gazetës Shëndeti kanë arritur disa emaile ku disa pacientë ankohen se janë detyruar që të largohen nga Klinika sepse Kirurgu Dr.Besnik Bicaj që e realizon procedurën (Gazeta ka mësuar se procedura quhet ERCP) ka dhënë dorëheqje.  Në letër tutje thuhet se jemi në gjendje shumë të rëndë shëndetësore dhe jemi zverdhur tërësisht […]

Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e tyre


Siç e keni vërejtur edhe ju ndjekës të Gazetës Shëndeti kohët e fundit lajmet e rreme kundër Mjekëve në Kosovë dhe trojet tjera shqiptare pothuajse janë ndalur. Siç jeni në dijeni nuk kalonte as edhe një ditë që të mos kishte në mediat shqiptare një lajm të pavërtetë kundër Mjekëve. Por kohët e fundit këto […]

Kajsia ilaç për zemrën


Kajsia është një frut e cila për herë të parë është kultivuar në Kinë, ndërsa persianët janë të parët që e kanë zbuluar këtë frut. Kajsia është e pasur me vitamina të ndryshme dhe fibra. Numri i lartë i fibrave që gjenden te Kajsia ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit të keq në trupin e njeriut […]

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!


Shkroi: Mr.Ph.Laureta Berisha Kosumi, farmaciste Pse vitamina B12 është e rëndësishme për organizimin tuaj?  Trupi i njeriut ka nevojë për vitaminë B12 për të krijuar qelizat e kuqe të gjakut, për të mbështetur mirëfunksionimin e sistemit nervor, ADN-n, ARN-n dhe për të kryer funksione të tjera shumë të rëndësishme në organizëm. Një i rritur duhet […]

Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë


Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë, madje ndodh e kundërta ato dobësohen. A e dini se për çdo 2 kg peshë që shtoni, gjunjëve i shtohet një presion prej 9 kg në çdo këmbë. Andaj mundoheni të ushqeheni shëndetshëm./Dr.Besnik Ibishi / Gazeta Shëndeti

Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a


Tani Gazeta Shëndeti nga shumica e lexuesëve po konsiderohet si “Engjulli mbrojtës” i Mjekut, Infermierit dhe Pacientit.  Një pjesë e madhe e ndjekësve tanë kanë shkruar se Gazeta Shëndeti ka bërë revolucion në degën e gazetarisë në trojet shqiptare ku shkruajnë se me mjaft dinjitet po e mbron të drejtën e Mjekut, Infermierit dhe Pacientit. […]

Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë


Nëse jetoni në një nga këto 7 shtete, atëhere jeni me fat. Shëndeti është thesaroi jonë më i madh dhe në një vend ku ka doktorë të mirë, ka një popullsi të shëndetshme shkruan Gazeta Shëndeti.  Le t’iu hedhim një sy cilat vende kanë disa nga mjekët më të famshëm në botë: 7. Greqia Greqia sigurisht […]

Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së


   Gazeta Shëndeti do të shkruan të vërtetën dhe vetëm të vërtetën dhe do ta sqaroj në hollësi këtë lajm. Ky lajm (Kosova Sot: Ndërron jetë pacienti, i cili zvarritej ne korridor dhe nuk iu ofrua ndihma nga QKUK-ja) se gjoja pacientit në fjalë nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, nuk është aspak i vërtetë. […]

Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave


  Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin për Pagat. Ky projektligj pritet të hyjë në fuqi në tetor të 2019″ës. Nga një dokument që e ka siguruar Gazeta Shëndeti mësohet se ky ligj hyn në fuqi 9 muaj pas publikimit në Gazetën zyrtare të Republikës së Kosovës. Pra Ligji i Pagave […]

Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?


  Problem të madh në moshën e fëmijërisë krijon bajamja e tretë, e cila për shkak të pozitës së vet specifike në kokë, çon deri te frymëmarrja e vështirësuar me hundë. Krijimi i sekrecionit të madh të cilin fëmijët  ose nuk dinë ose nuk mund ta nxjerrin jashtë, çon deri te përhapja e infeksionit në veshin e […]

Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?


    Gazeta Shëndeti në bazë të informacioneve që ka siguruar ka mësuar se vitin e tyre të parë, Mjekët në Gjermani marrin afërsisht 4000 euro në muaj, dhe pas 3 deri 5 vitesh kjo mund të rritet në më shumë se 5000 euro në muaj.   Mjeku Specialist paguhet rreth 5600 euro në muaj […]

Eritrocitet


Fjala Eritrocit rrjedh nga gjuha greke erythros që do të thotë “kuq” dhe kytos do të thotë ”qelizë”. Eritrocitet apo qelizat e kuqe të gjakut janë qeliza të imta të cilat nuk kanë bërthamë , nuk ndahen dhe vazhdimisht formohen krijohen në palcën e kuqe të eshtrave. Nën minkroskop mund të shohim se eritrocitet kanë […]

Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur


27 vjeçari nga Mitrovica, R.M, ishte duke qëndruar në një biznes të familjes kur disa persona ishin futur me armë dhe kishin shkrepur 3 herë. Një plumb e kishte marrë 27 vjeçarin në shpinë dhe i kishte dalë nga përpara, duke i shkaktuar plagë të rënda, shkruan gazetametro.net. R.M ishte dërguar me ambulancë në Emergjencën […]

Kirurgu shqiptar me famë botërore


Prof. Rifat Latifi mjek dhe profesor i mirënjohur në nivelin ndërkombëtar. Gjatë karrierës së tij ai ka punuar në universitete dhe qendra spitalore me emër nëpër Amerikë, si Texas, Filadelfia, New York, Doha. Aktualisht, është profesor i kirurgjisë dhe president i Kolegjit të Kirurgëve Amerikan për shtetin e Arizonës. Prof. Rifat Latifi, është krijues dhe implementues i […]

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin


Një gotë ujë në mëngjes Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin Konsumimi i ujit mëngjes apo pirja e ujit në mëngjes luan rol të rëndësishëm në funksionimin normal të organizmit. Pas sa orëve Trupi dehidratohet apo dehidrohet? Pas shtatë ose tetë orëve të Gjumit, trupi juaj dehidratohet ose dehidrohet.  Çka ndihmon konsumimi i […]

Mjeku shqiptar i cili fitoi çmimin Nobel për Mjekësi


Ferid Murati (i lindur më 14 shtator 1936) është mjek dhe farmacist me famë botërore, i cili fitoi çmimin Nobel për fiziologji dhe mjekësi në vitin 1998. Origjina e tij është nga Llakavica e Gostivarit, pikërisht për këtë edhe spitali i përgjithshëm i Gostivarit mbart emrin e tij. Ai është qytetar nderi i komunës së […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

Të punosh si Mjek në Kosovë!


Të punosh si mjek në Kosovë do të thotë të jesh i nënçmuar, i nëperkëmbur dhe i përbuzur. Të jesh mjek do të thotë te kryesh 6 vjet Mjekësi e përgjithshme, 6 specializim , +/-3 doktoraturë dhe tërë jetën e mbetur studim. Do të thotë të kalosh jetën në stres, të kalosh kohë më shumë në spital se […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]