Skandaloze: Gazetari i ndan femrat për shtëpi dhe femrat për seks


Skandalet e gazetarëve nuk kanë të ndalur. Një tjetër skandal ka ndodhur ku një gazetar i ndan femrat në dy grupe: femra që janë për shtëpi dhe femra që janë për seks. Në emisionin e Rudinës në Tv Klan, është trajtuar një temë mjaft interesante “çfarë pëlqejnë gratë tek një burrë apo anasjelltas”. Të gjithë […]

Gazetarët kërkojnë që të jenë prioritet në vaksinim


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka paralajmëruar se do t’i drejtohet institucioneve kompetente, në mënyrë që gazetarët në Kosovë, të trajtohen me prioritet kur është në pyetje imunizimi i tyre kundër koronavirusit. Për dallim nga Kosova, disa shtete të rajonit veç kanë nisur që të imunizojnë punonjësit e mediave. Kryetarja e Asociacionit të […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

Zemaj: s’ do të ketë lirim të masave, ata që shkelin ligjin të dënohen


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se vaksinat antiCOVID pritet të arrijnë në Kosovë në muajin shkurt. Zemaj ka shtuar se janë duke punuar intensivisht në këtë aspekt. “Jemi duke punuar intensivisht, e mira është që kemi siguruar zinxhirin e ftohjes, dhe sigurisht që vaksinat e para pritet të arrijnë në […]

Rama: Do ta fillojmë vaksinimin brenda janarit


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po e organizon mbledhjen online me gazetarët për fund të vitit. Në këtë mbledhje u diskutua edhe për sigurimin e vaksinës kundër koronavirusit. Për këtë cështje, kreu i qeverisë u shpreh se janë pranë një marrëveshjeje dhe vaksinimi pritet të fillojë gjatë muajit janar. “Do të ketë përsëri një […]

Gazetarja e pavarur që raportoi për shpërthimin e koronavirusit në Wuhan, dënohet me katër vite burg


[ad_1] Një gazetare e pavarur kineze që raportoi nga Wuhani në kulmin e shpërthimit fillestar të coronavirusit, është burgosur për katër vjet nga një gjykatë e Shangait, tha avokati i saj të hënën. Sipas CNN, ish-avokatja, Zhang Zhan udhëtoi në qytetin qendror kinez në muajin shkurt për të raportuar mbi pandeminë dhe përpjekjet pasuese për […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

OSBE ndihmon me mjete mbrojtëse, gazetarët, fotoreporterët dhe kameramanët në Prishtinë


Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK, ka pranuar donacion, mjete mbrojtëse, xhaketa dhe jelekë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë për gazetarët, fotoreporterët dhe kameramanët e medieve në Prishtinë. “Në donacionin e siguruar, shpërndarja e të cilit do të fillojë të hënën, bëjnë pjesë: 55 xhaketa, 55 jekelë, 50 veshje mbrojtëse, 50 mburoja fytyre, […]

AGK-ja reagon pas sjelljes së Hekuran Muratit me gazetaren


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar ndaj sjelljes së deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati në drejtim të gazetares Leoreta Abazi, të cilën e ka cilësuar si të pahijshme dhe të papranueshme. Murati përderisa ishte pyetur se sa para të kursyera i ka në Trust, ia ka kapur dhe shtyrë mikrofonin gazetares. […]

KE kërkon ashpërsimin e luftës kundër dezinformimit


[ad_1] Brukseli kërkon të ashpërsojë luftën kundër dezinformimit, në një kohë kur antivaksinat janë në ofensivë, në një plan të gjerë veprimi për të mbrojtur demokracinë, prezantuar sot, që parashikon gjithashtu të inkuadrojë reklamat politike dhe të mbrojë më mirë gazetarët. Komisioni Europian synon të riforcojë kodin e tij të praktikave të mira kundër dezinformimit […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe […]

Jemi duke prirë pothuajse në të gjitha vendvotimet


[ad_1] Kandidati për kryetar të komunës së Podujevës nga rradhët e LDK-së, Nexhmi Rudari, ka mbajtur një konferencë për media, ku ka thënë se partia e tij po prinë në shumicën e vendvotimeve. “Presim rezultate të mira, procesi i numërimit po vazhdon, por sipas informacioneve nga vendvotimet që i kemi, jemi duke prirë pothuajse në […]

Nexhmi Rudari u thotë gazetarëve se i kanë shkelur rregullat kundër COVID-19


[ad_1] Një numër i madh i mbështetësve të LDK-së janë parë në selinë e kësaj partie në Podujevë. Kandidati i kësaj partie për të parin e komunës, Nexhmi Rudari ishte aty bashkë me kryetarin e shtabit të LDK-së, kur u pyet nga gazetarët se pse ka lejuar një numër të madh të militantëve të mbledhen […]

Tensione në konferencën e KQZ-së


[ad_1] Një situatë tensionuese ka qenë sot në konferencën për media të KQZ-së, në të cilën u tregua për mbarëvajtjen në zgjedhje në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Në fund të konferencës, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, pyeti gazetarët nëse kanë ndonjë pyetje, por fjalën deshi ta marrë anëtari i KQZ-së nga radhët e […]

Trump sinjalizon se është i përgatitur të largohet nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1]   Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë Në qoftë se Joe Biden konfirmohet zyrtarisht si presidenti i ardhshëm i SHBA-së nga ana e Kolegjit Elektoral. “Sigurisht, do ta bëj. Dhe ti e di atë”, tha Trump më 26 nëntor, kur u pyet nga gazetarët në Shtëpinë […]

Fushata “Mos e fshih dhunën” bën bashkë piktorët dhe gazetarët kundër dhunës ndaj gruas


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare për eliminimit e dhunës ndaj gruas, Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK), ka lansuar fushatën me moton “Mos e fshih dhunën”. Kaltrina Ajeti, drejtoreshë e IKMK-së theksoi se “me anë të kësaj fushate bëjmë thirrje që përtej cdo norme sociale dhe statusi ekonomik, dhuna të mos arsyetohet dhe të mos […]

Sa herë që e kritikojmë, Shpend Ahmeti përgjigjet me arrogancë


[ad_1] Këshilltari komunal nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Egzon Azemi, në debatin “Jeta në Komunë” deklaroi se kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, shfaq arrogancë sa herë që kritikohet në Kuvendin Komunal. Sipas tij, debati me Shpend Ahmetin në Asamble pamundësohet, meqenëse siç thotë Azemi, ai e kalon debatin në çështje personale. “Arroganca e […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

AGK ndan 4 çmime vjetore për gazetari


[ad_1] Në kushte pandemie u ndanë sot katër çmime në fushën e gazetarisë në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Çmimin për Ekonomi “Ibrahim Rexhepi” e fitoi redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza dhe kryeredaktorja Jeta Xharrra me emisionin “Jeta në Kosovë” për hulumtimin “Monopoli me dritë të diellit-ZRrE dhe Devolli. Visar Prebreza tregoi për vështirësitë  në zbulimin […]

Gazetarët e BIRN fitojnë çmimin për gazetarinë për ekonomi “Ibrahim Rexhepi”


[ad_1] Gazetarët e BIRN Kosovës janë shpërblyer me çmimin e parë për storjen më të mirë në gazetarinë ekonomike. Emisioni “Monopoli me Dritë të Diellit – ZRRE dhe Devolli”, është vlerësuar me çmimin e parë nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe OSBE. Autori i emisionit, Visar Prebreza ka rrëfyer për punën disa mujore që […]

Jam lodhur duke më fajësuar për çdo gjë te Barcelona


[ad_1] Lionel Messi, ka thënë se është i lodhur duke e fajësuar për problemet te Barcelona. Argjentinasi ishte akuzuar nga ish-agjenti i Antoine Griezmannit se ia ka vështirësuar jetën sulmuesit francez te blaugranët, raporton Reuters. Eric Olhats e kishte akuzuar Messin se ka tepër kontroll te Barcelona, duke thënë se kjo e bënte të vështirë […]

“Përtej lajmeve të këqija- tejkalimi  i besimit duke raportuar mbi zgjidhjet” – trajnim për gazetarët


[ad_1] Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik e ka kthyer në rivlerësim tenderin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për blerjen e 5,000  tabletëve, furnizim për digjitalizimin e shkollave me pajisje të shërbimeve online për shkollat e të verbërve. Gjykata e tenderëve vendimin e marrë më 21 tetor, e ka marrë si pjesërisht të bazuar ankesën […]

Organizatorët e fushatës së Biden besojnë se shpejt do të certifikohen rezultatet në Georgia


[ad_1] Rezultati i zgjedhjeve presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Georgia do të certifikohet pasi të përfundojë rinumërimi i disa votave të mërkurën. Këtë e bëri të ditur Patrick Moore, këshilltar ligjor i fushatës së Joe Biden, transmeton Klan Kosova. “Statusi aktual siç e kuptojmë është se të gjitha 159 qarqet e […]

Biden paralajmëron për pasoja të rënda nga pandemia


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Amerikës, Joe Biden parashtroi vizionin e tij për ekonominë amerikane, në një kohë kur vendi është goditur rëndë nga pasojat e pandemisë. Pas një sesioni informimi mbi gjendjen në vend, Biden foli dje mbi masat që do të marrë administrata e tij për të rigjallëruar ekonominë, ndërkohë që akuzoi Presidentin […]

Heshtja njëjavore e Trump pas humbjes së zgjedhjeve


[ad_1] Pasi media amerikane parashikoi fitues demokratin Joe Biden, Presidenti Trump ka qëndruar përgjithësisht në heshtje, përveç postimeve në Twitter ku ka ngritur pretendime për mashtrime të gjera me votat. Të enjten presidenti publikoi në Twitter një koment mbi “zgjedhje të manipuluara”. (Siç ka ndodhur në shumë postime të fundit të presidentit, Twitter vuri një […]

Rama paralajmëron qytetarët: Që të mos shkojmë te mbyllja e madhe, bëni mirë të respektoni rregullat


[ad_1] Në mbyllje të komunikimit të gjatë të zhvilluar sot nga Kryeministria me gazetarët, Rama bëri edhe një herë thirrje shqiptarëve që të respektojnë rregullat minimale për të mos shkuar tek ajo që ai e quan “mbyllja e madhe”.“Kam parë shumë intelektualë dhe humoristë në faqen time që thonë “jo po nga ora 22:00 deri […]

Është “turp” që Trump s’ e pranon rezultatin


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se është “turp” që presidenti Donald Trump s’ e ka pranuar akoma rezultatin e zgjedhjeve në SHBA. “Si mund ta them këtë me takt? Mendoj se s’ do ta ndihmojë trashëgiminë e presidentit”, tha Biden në një gjë në Dellauer. Mediat amerikane e kanë […]

COVID-19/ Nga nesër pas orës 22:00 kush s’ bindet gjobë dhe burg deri në 8 vite


[ad_1] Kush thyen karantinën ndëshkohet me 10 mijë lekë të reja.Çdo i infektuar me Covid-19 që s’ zbaton karantinimin nga pakujdesia merr gjobë deri në vite burg.Kur ka pasoja të rënda në njerëz, personi në fjalë rrezikon 3 deri në 8 vite burg.Referuar rasteve të vetëvrasjeve, Manastirliu tha se pacientët po trajtohen me psikologë, ndërsa […]

Donald Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë


[ad_1] Presidenti Donald Trump është kthyer në Shtëpinë e Bardhë, rreth orës 3:13 [kohë lokale], pasi e kishte kaluar mëngjesin në kursin e golfit në Virginia. Trump i përshëndeti gazetarët derisa po futej brenda Shtëpisë së Bardhë, shkruan CNN. Donald Trump ishte në kurs të golfit derisa CNN dhe mediat e tjera publikuan projeksionet që […]

Rexhep Selimi del para Gjykatës ditën e mërkurë në ora 11:00


[ad_1] Ish-shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi, do të paraqitet para Gjykatës Speciales për herë të parë të mërkurën në orën 11:00. Aktakuza kundër Rexhep Selimit u konfirmua më 26 tetor 2020. Ai u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 nëntor 2020 dhe u transferua në objektin e paraburgimit të […]

Ja se kush mund të hyjë në zonat e karantinuara në Kosovë gjatë vikendit


[ad_1] Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i është bashkuar ekipit të televizionit Kanal 10. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Sadiku, i cili televizionin Kanal 10 e quan televizion të gazetarëve. “TV Kanal 10, shtepia ime e re #televizionigazetareve”, ka shkruar Sadiku. Kushtrim Sadiku, për vite me radhë, është njëri ndër gazetarët më të […]

Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i bashkohet televizionit Kanal 10


[ad_1] Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i është bashkuar ekipit të televizionit Kanal 10. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Sadiku, i cili televizionin Kanal 10 e quan televizion të gazetarëve. “TV Kanal 10, shtepia ime e re 🎥#televizionigazetareve”, ka shkruar Sadiku. Kushtrim Sadiku, për vite me radhë, është njëri ndër gazetarët më të […]

Jakup Krasniqi pritet të dalë para Gjykatës të hënën


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë njoftuar se të hënën, më 9 nëntor prej orës 11:00, ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi do të dalë para gjyqtarit të Gjykatës Speciale. “Më 9 nëntor në orën 11:00 paradite, do të mbahet paraqitja e parë e Jakup Krasniqit në sallën e gjyqit të Dhomave […]

Do të flas atje përderisa më shkon zani më mirë


[ad_1] Deputeti i LVV-së, Rexhep Selimi para nisjes së tij për në Hagë, ka bërë homazhe tek varri i aktivistit të LVV-së, Astrit Dehari në përvjetorin e vdekjes së tij. I pyetur nga gazetarët pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, Selimi s’ ka preferuar të flasë për rastin e tij, ai madje ka thënë […]

Do të flas atje pasi më shkon zani më mirë


[ad_1] Deputeti i LVV-së, Rexhep Selimi para nisjes së tij për në Hagë, ka bërë homazhe tek varri i aktivistit të LVV-së, Astrit Dehari në përvjetorin e vdekjes së tij. I pyetur nga gazetarët pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, Selimi s’ ka preferuar të flasë për rastin e tij, ai madje ka thënë […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

AGK-ja kërkon ndriçimin e rasteve të gazetarëve të vrarë dhe të zhdukur


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kërkuar zbardhjen e fatit të 12 gazetarëvë të vrarë gjatë dhe pas luftës në Kosovë si dhe katër të tjerëve që rezultojnë të zhdukur. AGK-ja e ka bërë këtë në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Mosndëshkimit për Krimet ndaj Gazetarëve. me anë të një njoftimi ky Asociacion ka […]

Çmimet për storiet më të mira gazetareske në fushën e shpenzimeve publike


[ad_1] Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese, BIRN Kosova, në kuadër të projektit të promovimit të rolit të ZKA-së në kuadër të projektit të mbështetur nga Ambasada Holandeze në Prishtinë, shpall Thirrje për: Tri storiet më të mira në temën e shpenzimit të parasë publike Kriteret e konkursit Storiet duhet të jenë të publikuara nga data […]

Tenderi 5 mln euro për kompaninë e ministrit Kuçi – zyrtarët përgjegjës për kontratën, “ikin” nga gazetarja


[ad_1] Kompania Hidroterm, me 100% kapital i Ministrit të Ekonomisë në Kosovë, Blerim Kuçi, fiton tenderin rreth 5 milion euro për ndërtimin e spitalit ‘Nëna dhe fëmija’, Prizren. Sipas tij fitues është shpallur para se të bëhej ministër dhe deputet. Procedura e tenderit ka zgjatur rreth 1 vit, pasi ka patur shumë ankesa nga operatorët […]

Një gruaje iu pre koka! Detaje të reja të sulmit me thikë në Nice të Francës


[ad_1] Një gruaje iu pre koka nga një sulmues me thikë i cili gjithashtu vrau dy persona të tjerë pranë një kishe në qytetin francez të Nice të enjten, tha policia, në një sulm që kryebashkiaku i qytetit e përshkroi si terrorizëm. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, kryebashkiaku Christian Estrosi tha në Twitter sulmi me thikë […]

Edi Rama refuzon këshillat e Komisionit Europian për kodin zgjedhor


[ad_1] Kryeministri shqiptar Edi Rama refuzoi prerazi një kërkesë të përsëritur nga Bashkimi Europian që partia e tij të presë një opinion ndërkombëtar para se të vijojë me disa ndryshime në kodin zgjedhor, për të cilat opozita thotë se synojnë t’i japin partisë së tij një avantazh aritmetikor të padrejtë në zgjedhjet e vitit të […]

Koronavirusi mbyll zyrën e gazetës prestigjioze


[ad_1] Për herë të parë që prej themelimit te saj, gazeta prestigjioze italiane “La Repubblica” zyrat e saj i kishte bosh. Falë mundësisë që ofron teknologjia, gazetarët i janë rikthyer punës në distancë pasi njëri nga punonjësit rezultoi pozitiv me Covid-19. Lajmin për mbylljen e redaksisë e njoftoi drejtori i gazetës Maurizio Molinari. The post […]

Fidan Jupolli ironizon me pasurimin e familjarëve të Isa Mustafës e Haki Rugovës


[ad_1] Pas publikimit të dokumentarit të InDoks “Istogu, Principata e LDK-së”, me autor Visar Duriqi, gazetari Fidan Jupolli, ka ironizuar me pasurimin e të parit të LDK-së Isa Mustafa, dhe të parit të Istogut, së fundmi të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, Haki Rugova, shkruan Insajderi. Jupolli, në një shkrim në Facebook, duke ironizuar […]

​Mbi 100.000 bjellorusë demonstrojnë para skadimit të ultimatumit për Lukashenkon


[ad_1] Më shumë se 100.000 qytetarë dolën në një demonstratë të re sot kundër presidentit autoritar Alexander Lukashenko, pak para skadimit të afatit të dhënë nga opozita për të dhënë dorëheqjen. Protestuesit u përleshën me policinë në Minsk dhe shërbimet e sigurisë hodhën të paktën 10 bomba shoku ndaj tyre, raporton Reuters. Ministria e Punëve […]

​Koronavirusi mbyll redaksinë e gazetës prestigjoze, gazetarët punë në distancë


[ad_1] Për herë të parë që prej themelimit te saj, gazetata prestigjoze italiane “La Repubblica” zyrat e saj i kishte bosh. Falë mundësisë që ofron teknologjia, gazetarët i janë rikthyer punës në distancë pasi njëri nga punonjësit rezultoi pozitiv me Covid-19. Lajmin për mbylljen e redaksisë e njoftoi drejtori i gazetës Maurizio Molinari. [ad_2]

Deklarata interesante që Trump dha kur shkoi sot për të votuar


[ad_1] Presidenti Donald Trump votoi të shtunën në shtetin e Floridas, ndërsa rivali i tij demokat ishte në Pensilvania në një aktivitet fushate. Presidenti Trump ndryshoi vitin e kaluar regjistrimin nga Nju Jorku në Florida, duke e bërë banesën e tij verore në Florida adresën e tij kryesore gjë që bën të mundur që ai […]

Qeverisja Lladrovci mes lavdeve e kritikave 


[ad_1] Me krenarinë e renditjes lart në vlerësimin e performancës në Drenas, Ramiz Lladrovci zbarkoi në debatin “Jeta në Komunë” për t’u përballur me opozitën e pabindur në saktësinë e vlerësimit. Dhënia e tenderëve të shumtë për një kohë të shkurtër ndaj dy kompanive, mungesa e ujit të pijes, mbyllja e shkollave në tri fshatra, […]

Presidenti bullgar në karantinë


[ad_1] Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, la një udhëtim zyrtar në Estoni, pasi u bë e ditur se, së voni, ka qenë i ekspozuar ndaj coronavirusit. Radev u kthye të martën në Bullgari dhe u fut në karantinë. Ministri bullgar i Shëndetësisë, Kostadin Angelov, tha se Radev, më 16 tetor, ka qenë në kontakt me […]

AGK ndan çmimet për çrrënjosjen e varfërisë


[ad_1] Në një manifestim duke respektuar masat kundër COVID-19, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në bashkëpunim me Ekipin e OKB-së së Kosovës kanë shënuar sot Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë në kudër të së cilës ka ndarë çmime për gazetarët për çrrënjosjen e varfërisë. Kryetarja e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Gentiana Begolli ka […]

FOTO: “Performanca” e Ramës me gazetarët në emision, rrjeti shpërthen në humor nga ‘memet’


[ad_1] Kryeministri Edi Rama, ka bërë mbrëmjen e djeshme një “performancë”  në emisionin “Opinion”. Ai ka sulmuar gazetarët me fjalor banal, ka bërtitur gjatë pjesës më të madhe të emisionit dhe u ngrit në këmbë mjaft i tensionuar, kur po diskutohej për aferën e inceneratorëve. Madje gjatë momentit kur u çua në këmbë, Rama ka […]

Komisioni për buxhet e transfere miratoi raportin financiar të RTK-së


[ad_1]   Komisioni parlamentar për Buxhet dhe Transfere i Kuvendit të Kosovës e ka miratuar raportin financiar të Radio Televizionit të Kosovës për muajt korrik-shtator, si dhe programin e shpenzimeve për periudhën tetor-dhjetor 2020. Në këtë takim drejtori i Bordit dhe drejtori i Përgjithshëm i RTK-së i kanë shpalosur përpara anëtarëve të Komisionit problemet me […]

Politikani ekstremist sllovak dënohet me 4 vjet burg


[ad_1] Në atë që shihet si një hap i rëndësishëm në përballjen me ekstremizmin, politikani më popullor i ekstremit të djathtë në Slovaki, partia e të cilit ka deputetë në parlament, u dënua për përdorim ilegal të simboleve neo-naziste.   Politikani i ekstremit të djathtë Marian Kotleba në Sllovaki u dënua me katër vjet e […]

Jo të gjithë njerëzit janë pozitivë, këto janë 5 llojet e njerëzve toksikë që kurrë s’ duhet t’i mbani pranë


[ad_1] Njerëzit s’ janë të gjithë pozitivë. Sipas bota.al, këto janë 5 llojet e njerëzve që s’ duhet t’i mbani pranë vetes pasi janë negativ e toksikë. 1. Ata që s’ e pranojnë fajin “Njerëzit që e kanë të shkatërruar jetën e tyre, kanë një tendencë të fortë për t’i fajësuar njerëzit e tjerë kur […]

Kryetari i Senatit shmang Shtëpinë e Bardhë për shkak të COVID-19


[ad_1] Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin amerikan, Mitch McConnell, tha se s’ ka qenë në Shtëpinë e Bardhë si në gusht, për shkak të mënyrës se si e ka trajtuar pandeminë COVID-19. McConnell, 78 vjeç, i mbijetuar nga poliomieliti, tha se ka folur shpesh me presidentin Donald Trump me anë të telefonit, por s’ […]

Trump pritet të dalë nga spitali, thotë Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Gjendja e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vazhdoi të pëmirësohet gjatë natës dhe Shtëpia e Bardhë është optimiste se ai do të dalë nga spitali, ku po trajtohet për sëmundjen COVID-19, gjatë ditës së sotme. Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, tha në një intervistë për Fox News se […]

Presidenti Trump mund të dalë nga spitali të hënën


[ad_1] Mjekët thanë të dielën se gjendja e Presidentit Donald Trump po përmirësohet ndërsa ai trajtohet për COVID-19 në një spital ushtarak dhe se presidenti mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë si të hënën, ku mjekimi do të vazhdojë. Mjekët që po kurojnë Presidentin Trump thanë se i kishin dhënë atij oksigjen plotësues dy […]

Trump thotë se ndihet “shumë më mirë” dhe “do të kthehet së shpejti”


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkura, Donald Trump, i cili po trajtohet për sëmundjen COVID-19 në një spital ushtarak pranë Uashingtonit, tha se ndihet “shumë më mirë” dhe se shpreson se “do të kthehet së shpejti”, për të përfunduar fushatën, përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. Në një video 4-minutëshe të publikuar të shtunën në […]

Si do të ndikojë në zgjedhjet presidenciale infektimi i Donald Trump me COVID-19 ?


[ad_1] Presidenti i Amerikës ka deklaruar se fundi i pandemisë tashmë po shihet ndonëse vetë ai tani është bërë pjesë e pandemisë, qështjes më prominente në shtetin të cilin e udhëheqë, SHBA, dhe jo vetëm.   Donald dhe Melania Trump kanë rezultuar të dy pozitivë për COVID-19, vetëm katër javë para zgjedhjeve presidenciale. Kjo do të […]

OBSH: 180 Vaksina AntiCOVID-19 në Zhvillim


[ad_1] Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të tërë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori s’ ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota […]

Zidane flet për transferimin e mundshëm të Jimenezit në Real Madrid


[ad_1] Sulmuesi meksikan Raul Jimenez është lidhur me një transferim të mundshëm te skuadra e Real Madridit, gjatë afatit kalimtar të verës. Trajneri i Realit, Zinedin Zidane gjatë konferencës për media para ndeshjes ndaj Valladolidit është pyetur për transferimin e mundshëm të meksikanit. Trajneri francez ka thënë se ka mjaft lojtarë në skuadër dhe është […]

Salih Mustafa – Komandant Cali, të hënën del par Gjyatës Speciale


[ad_1] Të hënën, më 28 shtator në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. Këtë e ka konfirmuar përmes një komunikate për media Zyra e Prokurorisë së Specializuar. Aktakuza kundër Salih Mustafës u konfirmua më 12 qershor 2020. […]

Trump përmend fletëvotimet e pavlefshme si provë për manipulime të mundshme në zgjedhje


[ad_1] Presidenti i SHBA Donald Trump vazhdon të hedhë dyshime mbi integritetin e zgjedhjeve, duke shprehur shqetësim për mashtrim të mundshëm me fletëvotimet postare, një skenar që shumë zyrtarë thonë se po zmadhohet së tepërmi. “Duam të sigurohemi që zgjedhjet do të jenë të ndershme dhe unë s’ jam i sigurt se mund të jenë”, […]

Si portalet partiake po mbushin zbrazëtinë në media


[ad_1] Nga titujt s’ e merr kurrë lajmin e plotë, por ato të japin një ide. Kështu ndodh me disa mbulime të garës presidenciale në SHBA kohët e fundit. Ja disa tituj që bëjnë përshtypje: “Lewis thotë se liberalët e çmendur të qyteteve po i bëjnë njerëzit në Minesota të votojnë për Trumpin.” “Bideni shkon […]

Zyrtarë republikanë kundër hezitimit të Presidentit Trump për transferimin paqësor të pushtetit


[ad_1] Zyrtarë kryesorë republikanë theksuan rëndësinë e një tranzicioni paqësor të pushtetit në Shtetet e Bashkuara, ndonjë ditë pasi Presidenti Donald Trump refuzoi të angazhohet për një premtim të tillë, Po qe se ai humbet përballë kandidatit demokrat Joe Biden. “Do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë”, tha presidenti në përgjigje të […]

Nis Java Europiane e Sportit në Kosovë


[ad_1] Sot në Kosovë ka filluar Java Europiane e Sportit, e cila organizohet edhe në vendet e tjera europiane nga 23 deri më 30 shtator. Ky është viti i tretë radhazi që Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës dhe federatat e sportit e organizojnë këtë ndodhi e cila […]

Zyra e Prokurorit të Specializuar falenderon mediat që s’ i publikuan dosjet e dorëzuara në zyret e OVL të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit Special ka reaguar pas rasteve të dorëzimit të mijëra dosjeve të kësaj Gjykate nga persona akoma të panjohur në zyret e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në deklaratën e lëshuar për media, kjo Zyra e Prokurorit të Specializuar dorëzimin e dosjeve në zyret e OVL të […]

Gjykata Speciale falenderon mediat që s’ i publikuan dosjet e dorëzuara në zyret e OVL të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale e Republikës së Kosovës ka reaguar pas rasteve të dorëzimit të mijëra dosjeve të kësaj Gjykate nga persona akoma të panjohur në zyret e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në deklaratën e lëshuar për media, kjo gjykatë dorëzimin e dosjeve në zyret e OVL të UÇK-së e […]

error: Content is protected !!