Skandaloze: Gazetari i ndan femrat për shtëpi dhe femrat për seks


Skandalet e gazetarëve nuk kanë të ndalur. Një tjetër skandal ka ndodhur ku një gazetar i ndan femrat në dy grupe: femra që janë për shtëpi dhe femra që janë për seks. Në emisionin e Rudinës në Tv Klan, është trajtuar një temë mjaft interesante “çfarë pëlqejnë gratë tek një burrë apo anasjelltas”. Të gjithë […]

Skandal seksual në Suedi. Gazetari i njohur nën akuza, gratë publikojnë mesazhet në Instagram


Një gazetar i të përditshmes suedeze Aftonbladet i cili sulmoi dikur themeluesin e WikiLeaks Jualian Assange duke e quajtur kriminel dhe përdhunues, është përfshirë vetë në akuza të tilla. Ai akuzohet për përdhunime dhe ngacmime seksuale, duke përfshirë edhe vajza të moshës minorene. Pretendimet ndaj gazetarit të njohur Fredrik Virtanen, e cili është prezantues edhe […]

Skandaloze: Gazetari kapet duke bërë seks në zyrë! Detajet(FOTO)


Një gazetar i një radioje është kapur në momente intime, duke kryer marrëdhënie seksuale në studion e radios ku punonte. Ai është filmuar nga kamerat e sigurisë teksa hipën të dashurën e tij mbi tavolinën e punës, e zhvesh atë dhe vijon më tej me aktin seksual. Ngjarja ka ndodhur në Kiev të Ukrainës, në […]

Policia jep detaje për sulmin fizik ndaj Visar Duriqit


[ad_1] Gazetari Visar Duriqi ka marrë lëndime trupore pasi është sulmuar mbrëmë në mesnatë rreth orës 00:20  në rrugën “Hamdi Gjarqevci”, në Fushë Kosovë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci në një prononcim për Telegrafin ka thënë se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe në bazë të informacioneve […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


[ad_1] Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma […]

“Familja jonë” me plot gjëra interesante këtë të shtunë


[ad_1] “Përgatitjet për lindje” është tema që do të diskutohet të shtunën në emisionin “Familja jonë” me mysafirët në studio. Cka konsiderohet përcjellje e mirë e shtatzënisë? Cfarë analizash duhet t’i bëjmë para dhe gjatë shtatzënisë?  Si duhet të përgatitemi nga ana emocionale dhe psikologjike për momentin dhe llojin e lindjes? Janë vetëm disa prej […]

Një e shtunë më ndryshe në “Familja Jonë”


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, ju sjellim rrëfimin e mjekëve dhe infermierëve nga Mjekimi Intensiv Qendror në QKUK. Nga vendi ku jeta dhe vdekja luftojnë ngushtë me njëra-tjetrën. Cilat janë rrëfimet e stafit mjekësor atje? Sa po ia dalin ata në luftë me pandeminë? Janë vetëm disa nga pyetjet që do t’u japin […]

Rënia e Shpeshtë e Flokëve – Zgjidhja e Përhershme e Problemit


[ad_1] Konsiderohen si gjysma e bukurisë së portretit, por kujdesi për to shpesh fillon pasi shfaqen dhe problemet e para. Probleme të cilat kryesisht kanë të bëjnë me rritjen e tyre apo rënien e shpeshtë. Një njeri i shëndetëshëm ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku, ku prej tyre 50 deri në 100 mund […]

FOTO / Gazetari publikon pamjet: “Djalli me brirë” që kërkoi rrëzimin e Berishës dhe Biden


[ad_1] Pak ditë më parë, kryeqyteti i SHBA, Washington u përfshi nga trazira të shumta ku shumë protestues pro-Trump mësynë në Kongresin amerikan për të mos lejuar certifikimin e Joe Biden si Presidenti i radhës në Amerikë. Simbol i asaj proteste të dhunshme u bë edhe një i ri i veshur në mënyrë të çuditshme, […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

VIDEO: Gazetari raportonte drejtpërdrejtë, shihni reagimin e tij pas dridhjeve të tokës


[ad_1] Kroacia është goditur sot nga një tërmet tejet i fuqishëm, i cili ka shkaktuar deri tani 5 viktima por edhe dëme të mëdha materiale. Bëhet fjalë për një tërmet me fuqi shkatërruese prej 6.2 magnitudë me epiqendër në Petrinje. Një numër i madh ushtarësh e zjarrfikësish kanë dalë në vendin e dukurisë për të […]

Rrahja e gazetarit Valon Syla, flet Policia


[ad_1] Gazetari Valon Syla është sulmuar fizikisht para disa minutave në qendër të Prishtinës. Rastin për Gazetën Express e ka konfirmuar edhe zëdhënsja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, ku thanë se kanë dalur në vendin e dukurisë. “Rreth orës 12:00 kemi pranuar informatën se një person është sulmuar fizikisht në […]

Sulmohet fizikisht gazetari Valon Syla


[ad_1] Gazetari kosovar, Valon Syla, është sulmuar fizikisht para pak minutash në Prishtinë, saktësisht në afërsi të lagjes “Pejton” në Prishtinë. Sulmi fizik ndaj tij vjen pas deklaratave që i ka bërë lidhur me mërgimtarët dhe ardhjen e tyre në Kosovë, Analisti Valon Syla është rrahur ditën e sotme nga një qytetar. Në videon e […]

Gazetari Arben Manaj tregon përvojën e babait të tij 83-vjeçar që u vaksinua kundër koronavirusit


[ad_1] Gjysmë milionë të moshuar dhe punonjës të shëndetësisë janë vaksinuar deri më sot në Britani, vendi i parë që e filloi vaksinimin ndaj koronavirusit. Vetëm tre veta në mbarë botën kanë pasur reagime ndaj vaksinës, për shkak të alergjive të rënda që këta pacientë kanë pasur më parë. Korrespodenti i Top Channel në Londër, […]

Gazetari Rexhep Rifati nderohet me “Diellin Dardan” për Vepër Jetësore


[ad_1] Tetë krijues marrin çmime dhe mirënjohje të ndryshme, ndër ta për veprimtari jetësore, gazetari Rexhep Rifati merr çmimin „Dielli Dardan“ E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 10:00 Shqipe Bytyçi Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, për nder të festës së 28 NËNTORIT ka ndarë mirënjohje për zhanre të ndryshme arti në mërgatë. Tetë krijues […]

“Unë s’muj me punu me nxënës si ti”, rrëfimi i Shkurtës që e përjashtoi mësuesi nga klasa pasi kishte probleme me shikim


[ad_1] Shkurta Bregovina nga Obiliqi e cila është diagnostifikuar me kufizime në shikim, sot në Ditën Ndërkombëtare për persona me aftësi të kufizuar, ajo ka bërë një postim në të cilin ka treguar se si është paragjykuar në shkollë. Ajo ka treguar se si u paragjykua kur nisi të shkonte në shkollë, e kjo nisi […]

Konkursi për drejtor të shërbimeve të përbashkëta po procedohet në mënyrë të kundërligjshme.


[ad_1] Kryesia e Sindikatës së RTK-së me anë të një komunikate ka reaguar lidhur me pozitën si drejtor i Financave, Administratës dhe zyrës ligjore në RTK. Në komunikatë thuhet se në këtë pozitë po tentohet të punësohet një person i cili në kohën sa Uran Ismaili kishte qenë ministër i Shëndetësisë, atij në QKUK i […]

Gazetari i njohur imiton për herë të parë Edita Tahirin


[ad_1] Gazetari nga televizioni publik Gëzim Bimbashi është një ndër më të komentuarit përse imitoi shumë fytyra publike. Së fundmi Bimbashi ishte i ftuar në emisionin “Sui Generis” ku rrëfeu për jetën e tij mbrapa kamerave por që s’ la anash imitimin ndaj politikanëve. Për herë të parë ai në këtë emision imitoi ish- ministren […]

Gazetari i njohur imiton Albin Kurtin në emisionin “Sui Generis”


[ad_1] Gazetari nga televizioni publik Gëzim Bimbashi është një ndër më të komentuarit ngase imitoi shumë fytyra publike. Së fundmi Bimbashi ishte i ftuar në emisionin “Sui Generis” ku rrëfeu për jetën e tij mbrapa kamerave, por që s’ la anash imitimin ndaj politikanëve. Kësaj radhe ai zgjodhi ta imitoj liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin, […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

AGK ndan 4 çmime vjetore për gazetari


[ad_1] Në kushte pandemie u ndanë sot katër çmime në fushën e gazetarisë në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Çmimin për Ekonomi “Ibrahim Rexhepi” e fitoi redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza dhe kryeredaktorja Jeta Xharrra me emisionin “Jeta në Kosovë” për hulumtimin “Monopoli me dritë të diellit-ZRrE dhe Devolli. Visar Prebreza tregoi për vështirësitë  në zbulimin […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

Deputeti i VV-së: Pas kësaj deklarate, Driton Selmanaj s’ e meriton të jetë as qytetar i Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit të Kosovës, Driton Selmanajt. Kur gazetari Parim Olluri në emisionin “Pressing” në T7 ka thënë se “Saranda Bogujevci është e mbijetuar e një masakre”, Selmanaj ia ka kthyer duke thënë ” “Jemi lodhur me këso gjëra” . “Driton Selmanaj pas deklaratës së […]

Selmanaj për Bogujevcin tha se “jemi lodhur me këso gjëra”, vjen reagimi i Albulena Haxhiut: Më turp s’ ka!


[ad_1] Ish- deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu i ka reaguar zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili duke e komentuar rastin e Saranda Bogujevcit, tha se “jemi lodhur me këso gjërash”, raporton Gazeta Blic. Ajo këtë deklaratë e ka quajtur turp. “Kjo Qeveri që s’ lodhet vetëm nga kërkesat e Vuqiqit e pazaret kundër Kosovës, duhet të […]

“90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë”


[ad_1] Gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se pjesa më e madhe e dëshimtarëve në Speciale janë shqiptarë. “Kur ty të thotë një Prokurori që i kemi 153 dëshmitarë plus 15 që kanë dalë të ri këto dy ditë, unë kam informacion se 90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë, s’ janë serbë”, deklaroi Zeka. Një […]

Milaim Zeka tregon cilat do të jenë arrestimet e radhës nga Specialja


[ad_1] Gazetari Milaim Zeka në DPT te Fidani në T7 ka thënë se do të ketë arrestime të radhës fillimisht nga anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm e pastaj në zonat operative. Zeka tha se personat që arrestohen s’ dihen fillimisht me emra por vijnë vetëm si shifra dhe deri në momentin e fundit s’ dihen […]

Dokumentar i vitit 1980 mbi ardhjen e gastarbajterëve nga Kosova në Zvicër


[ad_1] “Shumica që vijnë, këtë e bëjnë nga halli meqenëse s’ kanë pasur ndonjë zgjidhje tjetër mbijetese” E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 17:45 albinfo.ch   Pamja e parë hapet me një grup të rinjsh shqiptarë nga Kosova, të posaardhur në Zvicër, duke kënduar këngë folklorike me çifteli. Kështu fillon një dokumentar i realizuar nga […]

LAJMI I FUNDIT: Federata gjermane merr vendim për Joachim Löw


[ad_1] Disafata historike e Gjermanisë nga Spanja s’ pritet të vendosë shumëçka sa i përket të ardhmes së tij. Kjo pasi federata gjermane ka marrë vendim që të vazhdojë bashkëpunimin me të, përcjell GazetaBlic. Këtë lajm e ka shpërndarë edhe gazetari italian Francesco Porzio. Kujtojmë se Gjermania mbrëmë shënoi humbje historike nga Spanja, me rezultat […]

Dështon fillimi i gjykimit të ish-ministrit Endrit Shala për sulm ndaj gazetarit


[ad_1] Ka dështuar të nisë gjykimi ndaj deputetit Endrit Shala, i akuzuar për sulm ndaj gazetarit të  “Indeksonline”, Ensar Ramadani. Sipas prokurorisë Shala, akuzohet për veprën penale sulm dhe lëndim i lehtë trupor. Arsyeja e dështimit të seancës fillestare ishte mungesa  e Shalës dhe Ramadanit. Për këtë arsye seancën e radhës u caktua për 23 […]

Të dielën spektakël në Suharekë, mbahen garat e “Motocrossit”


[ad_1] Një tjetër rast pozitiv me koronavirus te Interi. Bëhet fjalë për mbrojtësin serb, Aleksander Kolarov, përcjell GazetaBlic. Majtaku 35 vjeçar tashmë është vet-izoluar. Lajmin për rezultimin me virusin me kurorë, e konfirmoi edhe gazetari italian, Giovanni Capuano. “Kolarov pozitiv me Covid-19”, shkroi Capuano. #Inter, #Kolarov positivo al #Covid19 — Giovanni Capuano (@capuanogio) November 17, […]

Vritet gazetari i Radios “Evropa e Lirë” në jug të Afganistanit


[ad_1] Elyas Dayee, gazetar i Radios Evropa e Lirë, është vrarë të enjten në provicën afgane Helmad, si pasojë e një bombe që i është ngjitur në makinën e tij. Omer Zwak, zëdhënës i guvernatorit të provinces, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se bomba e ngjitur në makinën e Dayee, ka vrarë gazetarin […]

Mesazh me tritol biznesmenit që po ndërton hotelin, asnjë njoftim nga policia


[ad_1] Një biznesmen me inicialet V.M., ka marrë një mesazh me anë të një sasie të konsiderueshme tritoli. ngjarja ka ndodhur mesnatën e kaluar në Dhërmi, pikërisht aty ku biznesmeni po ndërton një hotel.Gazetari i Report Tv Elton Qyno shkruan se ky mesazh dyshohet të jetë bërë nga konkurentë të biznesmenit, dhe që operon në […]

Elita Rudi dhe Milaim Zeka fillojnë të qajnë në studio pasi zbulojnë një sekret të përbashkët


[ad_1] Dy nga çiftet e puntatës e radhës në “Shiko Kush LUAN” ishin Milaim Zeka dhe partnerja e tij, Edlira Qefalija edhe Gjiko së bashku me partneren e tij Elita Rudin. Siç e dimë tashmë, Gjiko u shpreh para disa javësh publikisht se s’ do dëshironte që Elita ta ftonte më Milaimin në emisionin e […]

Joe Biden president, gazetari i CNN shpërthen në lot gjatë transmetimit të drejtpërdrejt


[ad_1] Televizioni amerikan CNN ishte një prej mediumeve të para që ka raportuar për fitoren e demokratit Joe Biden, që rrëmbeu 20 votat elektorale në Pennsylvania dhe kështu u bë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara. Rrjeti amerikan pretendon me bindje të plotë që Biden ka fituar 20 votat elektorale në Pennsylvania dhe se […]

Ja se kush mund të hyjë në zonat e karantinuara në Kosovë gjatë vikendit


[ad_1] Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i është bashkuar ekipit të televizionit Kanal 10. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Sadiku, i cili televizionin Kanal 10 e quan televizion të gazetarëve. “TV Kanal 10, shtepia ime e re #televizionigazetareve”, ka shkruar Sadiku. Kushtrim Sadiku, për vite me radhë, është njëri ndër gazetarët më të […]

Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i bashkohet televizionit Kanal 10


[ad_1] Gazetari i njohur, Kushtrim Sadiku, i është bashkuar ekipit të televizionit Kanal 10. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Sadiku, i cili televizionin Kanal 10 e quan televizion të gazetarëve. “TV Kanal 10, shtepia ime e re 🎥#televizionigazetareve”, ka shkruar Sadiku. Kushtrim Sadiku, për vite me radhë, është njëri ndër gazetarët më të […]

Grenell bëhet ‘horë’ nga gazetari amerikan pas konferencës për shtyp!


[ad_1] Kampanja e kandidatit republikan për të parin e SHBA’ve – Trump mbajti një konferencë për shtyp në Nevada, duke hedhur akuza të pabazuara për mashtrim në këtë shtet, ku Joe Biden ka një epërsi të ngushtë. Kur një gazetar i MSNBC pyeti këshilltarin e fushatës – Richard Grennell mbi akuzat, ai u largua prej […]

Baton Haxhiu del me bluzën “Liria ka emër, UÇK”, tregon pse vendosi ta përçojë këtë mesazh


[ad_1] Gazetari Baton Haxhiu i ftuar në “Abc Radar” me Jonida Shehun e dha mesazhin e tij për arrestimin e ish-kreut të Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi me anë të veshjes. “Liria ka emër, UÇK”, shkruhej në bluzën të cilën gazetari kishte veshur në studio. “Kjo është bluza e parë që vesh me mesazh. Në […]

“Familja jonë” me shumë gjëra interesante të shtunën


[ad_1] Plot befasi dhe gjëra interesante do të ketë këtë javë në “Familja jonë”. Të ftuar në pjesën e parë të emisionit janë gjinekologu Memli Morina dhe pulmologu Flamur Marku, me të cilët do të diskutohet për gratë shtatzëna me COVID-19. Sigurisht, edhe këtë javë do të jetë i pranishëm gazetari Shëndrit Lumi, me çka […]

“Biden do ta ketë të vështirë të punojë me politikanët në Kosovë”


[ad_1] Gazetari, Gazmend Syla, ka folur për zgjedhjet presidenciale që janë duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Ai ka thënë se shqiptaro-amerikanët do ta votojnë apo e votojnë atë që mendojnë se i përmbush interesat e tyre. “Ata atje lidhen me nevoja praktike se për kë votojnë, do të thotë kush […]

Sipas gazetarit austriak: Njëri nga sulmuesit e mbrëmshëm kishte rrënjë shqiptare


[ad_1] Gazetari austriak, Florian Klenk, thotë se njëri nga sulmuesit e mbrëmshëm në Austri ka prejardhje shqiptare. me anë të një postimi në Twitter, Klenk shprehet se i njëjti ka qenë shënjestër e shërbimeve sekrete ushtarake. “Kërkova disa detaje lidhur me njërin nga terroristët. Emri i tij është Kurtin S., i lindur në vitin 2000 […]

Gazetari austriak identifikon një të dyshuar për sulmin terrorist në Vjenë, thotë se ka “rrënjë shqiptare”


[ad_1] Gazetari austriak Florian Klenk, me anë të një postimi në Twitter, ka thënë se ka hulumtuar rreth një të dyshuari për sulmin e mbrëmshëm terrorist në Vjenë për të cilin thotë se është një 20 vjeçar me prejardhje shqiptare nga Maqedonia e Veriut. “Kam hulumtuar disa detaje rreth terroristit. Emri i tij është Kurtin […]

Gazetari austriak identifikon një autor të sulmit terrorist në Vjenë, thotë se ka “rrënjë shqiptare”


[ad_1] Gazetari austriak Florian Klenk, me anë të një postimi në Twitter ka thënë se ka hulumtuar rreth ‘terroristit’ të mbrëmshëm dhe ka parë se është me prejardhje shqiptare me moshë 20 vjeçare. Klenk tha se prindërit vijnë nga Maqedonia e Veriut. “Kam hulumtuar disa detaje rreth terroristit. Emri i tij është Kurtin S., i […]

Gazetari austriak: Një nga terroristët e sulmit në Austri ishte me rrënjë shqiptare


[ad_1] Gazetari austriak Florian Klenk, me anë të një postimi në Twitter ka shkruar se njëri nga terroristet e sulmit të së hënës në Austri, ka rrënjë shqiptare. me anë të një postimi në Twitter, ai ka thënë se i njëjti ka qenë në shënjestër të shërbimit sekret ushtarak. Klenk thotë se ai ishte një […]

“Personi i vrarë nga policia mbante rrip shpërthyes dhe një qese me municion”


[ad_1] Një sulm terrorist ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Vjenë të Austrisë. Deri tash është raportuar se së paku dy persona janë vrarë, ndërsa Spitali i qytetit të Vjenës thotë 15 persona të plagosur kanë kërkuar trajtim mjekësor. Njëri nga persona e vdekur mbeti i vrarë pasi u qëllua nga forcat e rendit. Gazetari […]

Dosja e prokurorisë – Si u tentua djegia e veturës së gazetarit në Mitrovicë


[ad_1] Prokuroria e Mitrovicës ka ngritur aktakuzë ndaj një personi për veprën penale  “Zjarrvënia”. I njëjti akuzohet për tentim-djegien e veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi në Mitrovicë Sipas aktakuzës së siguruar nga Kallxo.com, me 13 qershor të këtij viti, rreth orës 23:30, i shtyrë nga motive të ulëta, si rezultat i mendimeve e qëndrimeve të […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori ‘anonim’ i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Shqipëri, sulmohet me eksploziv shtëpia e gazetarit nga Lezha


[ad_1] Një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer në orët e para të së premtes në portën e oborrit të shtëpisë së gazetarit të News 24 në Lezhë, Elidon Ndreka, një gjë kriminale e dënuar me forcë nga Unioni i Gazetarëve. Shpërthimi dukuri pak minuta pas mesnate në banesën e gazetarit në fshatin Balldre, ndërsa fatmirësisht […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori “anonim” i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Donte të kthehej në vend, shqiptarja që ishte shtatzënë gjendet e vdekur në kampin e ISIS-it


[ad_1] Kthimi i katër fëmijëve dhe një gruaje në Shqipëri nga kampi famëkeq Al-Hol ishte një ndodhi e gëzueshme për të gjithë. Por akoma ndodhen fëmijë dhe gra të cilat s’ kanë pranuar të kthehen, siç është rasti i Eva Dumanit. Në lidhje më këtë çështje ka folur edhe gazetari Taulant Kopliku në emisionin “Open”, […]

Gazetari i Insajderit shpalos detaje ekskluzive për aferën e 2 mln eurove të Thesarit


[ad_1] Autori i emisionit dokumentar Indoks, prodhim i Insajderit, Visar Duriqi, ka thënë se zyrtari i arrestuar i Thesarit, Labinot Gruda dhe pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 mln euro, Kadri Shala, kanë bashkëvepruar me njëri-tjetrin së paku prej muajit mars të 2020-s. Në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, gazetari Duriqi […]

Shefi i antiterrorit në Shqipëri: Janë identifikuar edhe 4 familje për t’i kthyer nga Siria


[ad_1] Shefi i antiterrorit në Shqipëri, Gledis Nano, i cili ka qenë i përfshirë në misionin e rikthimit të qytetarëve shqiptarë nga kampi Al- Hawl ka treguar detaje të misionit të kryer në Siri. Ndër të tjera Nano tha se janë identifikuar edhe 4 familje të tjera që janë transferuar tashmë për më shumë siguri […]

Shkrimtarja Shqipe Sylejmani promovoi librin “Bürde & Segen“ në Cyrih


[ad_1] Shkrimtarja shqiptare nga Zvicra promovoi librin e saj “Bürde & Segen“ E Premte, 23 Tetor 2020 – 10:20 albinfo.ch “Bürde & Segen“ Është bërë e ditur se shkrimtarja shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Zvicër, Shqipe Sylejmani, ka promovuar mbrëmë botimin e librit të saj më të fundit në gjuhën gjermane “Bürde & […]

Opps: Xhemajl Rexha ‘rikthehet’ në Interaktiv


[ad_1] Gazetari Xhemajl Rexha, i njohur prej vitesh si drejtues i emisionit Interaktiv në KTV, nga para disa muajsh ka kaluar në një televizion tjetër, në Kanal 10, ku tani e drejton emisionin Prime Time. Por, emisionin e sontëm, e hapi sikur në kohërat e vjetra. Rexha sonte gjatë hapjes së emisionit Prime Time në […]

Seks online para kamerës së Zoom gjatë “mbledhjes”, shkarkohet gazetari dhe shkrimtari i njohur


[ad_1] Një incident i sikletshëm para kompjuterit i ka kushtuar jo pak gazetarit Jeffrey Toobin. I gjendur vetëm në zyrë, duke mos qenë në dijeni se platforma Zoom ishte aktive, Toobin ka vendosur të relaksohet. Nga ana tjetër kanë qenë të shumtë “spektatorët”, kolegë të tij, që kanë parë shkrimtarin e New Yorker dhe analist […]

Plot befasi të shtunën në “Familja jonë”


[ad_1] Edhe këtë shtunë  “Familja jonë” do të jetë mysafire në shtëpitë tona me tema interesante dhe të ftuar të veçantë, më fillim nga ora 17:00 në Kanal 10. Në pjesën e parë të emisionit do të jetë i ftuar infektologu Izet Sadiku me të cilin do të diskutohet në lidhje me pandeminë COVID-19 dhe […]

Reagon gazetari i Insajderit, Visar Duriqi: Avni Çakmaku është totalisht idiot


[ad_1] Gazetarin Visar Duriqi, i cili është edhe autor i InDoks, prodhim i Gazetës Insajderi, ka reagguar ndaj ofendimeve të rënda që iu bënë nga Avni Çakmaku nga Partia “Fjala, gjate nje debati televiziv. Duriqi përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është e pritshme një fyerje e tillë nga një person totalisht i […]

Shtënia me armë zjarri në veturën e gazetarit Kajtazi, goditje e rëndë për lirinë e shprehjes 


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka dënuar ashpër sulmin me armë zjarri në drejtim të veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi. AGK-ja ka kontaktuar Policinë e Kosovës, të cilët kanë deklaruar se rasti është duke u hetuar. “Rasti është iniciuar dhe po hetohet si “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”. Në vend të dukurisë në […]

AGK: Sulmi ndaj veturës së gazetarit është sulm ndaj interesit publik dhe demokracisë


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar ashpër sulmin me armë zjarri ndaj veturës së gazetarit të gazetës Reporteri, Shkumbin Kajtazit. AGK vlerëson se ky sulm rëndon jo vetëm klimën e të bërit gazetari, por edhe jetën e gazetarëve, ndërsa fton organet kompetente që ta hetojnë sa më shpejt këtë rast. “Për […]

Agim Bahtiri i del në mbrojtje gazetarit Kajtazi, dënon sulmin ndaj tij


[ad_1] Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtriri, ka reaguar pas sulmit me armë që është kryer ndaj veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi gjatë natës së mbrëmshme në Mitrovicë. Bahtiri ka dënuar sulmin, derisa ka kërkuar nga institucionet e drejtësisë që të zbardhin rastin sa më shpejtë dhe ta trajtojnë me prioritet të lartë. Vetura […]

Policia vazhdon hetimet për sulmin ndaj veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi


[ad_1] Policia e Kosovës është duke i vazhduar hetimet për sulmin me armë ndaj veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi gjatë natës së mbrëmshme në qytetin e Mitrovicës. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës në rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti, tha për KALLXO.com se rasti është duke u hetuar si shkaktim i rrezikut të përgjithshëm. “Rasti ka […]

Vrasja e biznesmenit Niko Goro/ Zbrardhet motivi, autori i vrasjes një elektriçist


[ad_1] Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta ka mëshuar se shkak i këtij konflikti ka qenë një borxh prej 70 mijë eurosh që biznesmeni Niko Goro i kishte Kliti Lekës. Report Tv mëson se Kliti Leka, me profesion elektricist i kishte bërë rrjetin elektrik në pallatin e ndërtuar nga Niko Goro, por ky i fundit […]

BIRN Kosova dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave


[ad_1] Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave. Labinot Leposhtica, Kordinator i Zyrës Ligjore dhe Monitorimit në BIRN dhe Inernews Kosova tha se raporti është titulluar qëllimisht “Recesioni i Drejtësisë” pasi sipas tij duke i krahasuar rastet e korrupsionit të vitit 2017, 2018 dhe 2019 ka […]

Pezullohet gazetari që do të moderonte debatin Trump-Biden


[ad_1] Një gazetar veteran në Shtetet e Bashkuara, i cili është zgjedhur për të moderuar debatin e dytë midis presidentit amerikan, Donald Trump, dhe sfiduesit të tij, Joe Biden, u pezullua, pasi pranoi se ka gënjyer se llogaria e tij në Twitter është hakuar. Steve Scully, gazetar i kanalit kabllor C-SPAN, u pezullua për kohë […]

Gazetari i KALLXO.com shpërblehet me çmim për hulumtimin për ambient


[ad_1] Organizata ÇOHU ka ndarë tri çmime për shkrimet më të mira që trajtojnë tema të ambientit, të publikuara në mediat online dhe të shkruara të Kosovës në periudhën tetor 2019 – shtator 2020. Gazetari i KALLXO.com Behar Mustafa është shpërblyer me çmimin e dytë me shkrimin “Shteti financon degradimin e ambientit” i publikuar me […]

Familja Jonë – Roli i infermierëve gjatë pandemisë COVID-19 (VIDEO)


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë” do të flasim për rolin e infermierëve në pandeminë COVID-19 dhe punën e tyre në luftën ndaj këtij virusi. Gjithashtu do të dëgjojmë rrëfimin prekës të 18 vjeçares Anisa Bllaca e cila gati 4 javë qëndroi nën menaxhimin e aparaturave ndihmëse në Intenzivë duke luftuar me COVID-19. Cilat […]

Dënimi me burg për gazetarin hulumtues në Mal të Zi kritikohet si proces ‘Kafkesk’


[ad_1] Sindikatat dhë vëzhguesit ndërkombëtarë të mediave kanë parashikuar një vendim gjykate në Mal të Zi, duke dënuar gazetarin e shquar Jovo Martinoviq nën akuzen për trafikim droge, duke e quajtur atë në të ardhmen të zezë për shtypin, shkruan Balkan Insight. Mbrojtësit e lirisë së shtypit të enjten dënuan një vendim të gjykatës së […]

Vdes gazetari Nazmi Misini


[ad_1] ka ndërruar jetë sot gjatë ditës gazetari kosovar Nazmi Misini. Sipas një njoftimi, Misini ka ndërruar jetë gjatë orëve të pasditës së sotme. Ai për shumë vjet ka punuar si gazetar në Radio Kosovë e në RTK, ndërsa është pensionuar vitin e kaluar. Misini do të varroset nesër, ditë e hënë, në ora 16:00, […]

Mediat dhe shoqëria civile të bashkohen në luftë kundër korrupsionit


[ad_1] Organizata Joqeveritare “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me gazetën “Koha javore” organizuan gjatë fundjavës në Ulqin, trajnimin “Qeverisja e mirë dhe antikorrupsioni”, në të cilin morën pjesë përfaqësues të mediave në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe aktivistë të shoqërisë civile. Koordinatori i OJQ “Horizonti i Ri”, Nazif Veliqi, ka treguar se synimi […]

Debati i parë presidencial, Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë


[ad_1] Presidenti amerikan Donald Trump tha të dielën se do të kërkojë që sfiduesi i tij demokrat për zgjedhjet e 3 nëntorit, ish-Nënpresidenti Joe Biden, të bëjë testin për drogë para ose pas debatit të tyre këtë të martë në mbrëmje. Ai sugjeroi se paraqitja jo e njëtrajtshme e zotit Biden në debatet e mëparshme […]

Dosja FinCen hedh dritë mbi rrjedhjen e parave të fshehura në Rusinë e Putinit


[ad_1] Në verën e vitit 2015, dega e britanike e Barclays në Nju Jork lajmëroi si të dyshimtë një transferim prej 1 milion dollarësh te ish-nënkryetari i Bashkisë së Moskës, Iosif Ordzhonikidze për “shërbime këshillimi”. Transferimi u bë nga një kompani e quajtur BEM Global Corp., e cila kontrollohet nga biznesmeni që merret me pasuri […]

Trump përmend fletëvotimet e pavlefshme si provë për manipulime të mundshme në zgjedhje


[ad_1] Presidenti i SHBA Donald Trump vazhdon të hedhë dyshime mbi integritetin e zgjedhjeve, duke shprehur shqetësim për mashtrim të mundshëm me fletëvotimet postare, një skenar që shumë zyrtarë thonë se po zmadhohet së tepërmi. “Duam të sigurohemi që zgjedhjet do të jenë të ndershme dhe unë s’ jam i sigurt se mund të jenë”, […]

Zyrtarë republikanë kundër hezitimit të Presidentit Trump për transferimin paqësor të pushtetit


[ad_1] Zyrtarë kryesorë republikanë theksuan rëndësinë e një tranzicioni paqësor të pushtetit në Shtetet e Bashkuara, ndonjë ditë pasi Presidenti Donald Trump refuzoi të angazhohet për një premtim të tillë, Po qe se ai humbet përballë kandidatit demokrat Joe Biden. “Do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë”, tha presidenti në përgjigje të […]

Pamje nga vendi ku u vra nga Policia i kërkuari për tentim vrasje


[ad_1] Forca të shumta të Policisë së Kosovës kanë rrethuar zonën në vendin ku rreth orës 19:30 gjatë një përleshjeje me armë zjarri me policë mbeti i vrarë B.Sh. i njohur me nofkën “Qorri”. Policia ka njoftuar se personi që mbeti i vrarë në përleshjen e armatosur po kërkohej që një kohë të gjatë për […]

Qipro përfaqësohet nga këngëtarja shqiptare në Eurovision


[ad_1] E Hënë, 21 Shtator 2020 – 10:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Eleni Foureira, pritet të përfaqësojë për herë të dytë Qipron në Eurovision 2021, transmeton albinfo.ch. Të premten në mëngjes shfaqja “Stin Folia ton Koukou” bëri këtë zbulim të papandehur në lidhje me Eurovisionin e radhës. […]

Detaje nga aktgjykimi i Gjykatës së Prizrenit ndaj Darko Tasiq, i cili u shpall fajtor për Krime Lufte në Krushë të Vogël


[ad_1]   Gjykata e Prizrenit më 22 qershor të këtij viti, e kishte gjetur fajtor të akuzuarin Darko Tasiq dhe i kishte shqiptuar 22 vite burgim. Darko Tasiq, i cili deri në vitin 1999 kishte jetuar në Krushë të Vogël bashkë me familjen e tij, u akuzua nga Prokuroria Speciale për vepra krime të luftës […]

error: Content is protected !!