Si të shpëtojmë nga dhimbja e shputës?


[ad_1] dhimbja e shputës s’ është e pazakontë dhe mund të ndodhë për shkak të qëndrimit të zgjatur në këmbë, por edhe të një sërë gjendjesh kronike si artriti ose të leqeve të këmbëve Banjat e ngrohta të këmbëve janë një ndihmë e madhe, por edhe ushtrime të thjeshta, transmeton Telegrafi. 1. Relaksoni muskujt e […]

Katër mënyra natyrore për t’u marrë me alergjitë: Mjeku shpjegoi se çfarë mund të bëjmë për t’i zbutur simptomat


[ad_1] Sigurisht, poleni do të “sulmojë” posa të dalim nga shtëpia, por kjo s’ do të thotë se duhet të lejojmë që alergjitë të ndërhyjnë në jetën tonë normale dhe aktivitetet e përditshme Qe çfarë mund të bëni për të zbutur simptomat tuaja! – transmeton Telegrafi. 1. Kufizoni ekspozimin ndaj alergjenëve Oftalmologu dr. Alistair Lockwood […]

Udhëkryqi mes kilogramëve të tepërt dhe duhanit


[ad_1] Sapo ke lënë cigaren? Lëkura jote ka nevojë për një kohë të domosdoshme për t’u rigjeneruar. Minimumi? Një javë për të humbur gjurmët e nikotinës në duart e tua, maksimumi dy muaj për të zbehur ngjyrën gri të fytyrës… Ndoshta ka qenë ky momenti i duhur për t’i thënë mjaft cigares. Më në fund […]

Pjesët e trupit që ndërlidhen me karakterin


[ad_1] Edhe pse pamja jonë fizike varet nga gjenet tona dhe jo nga karakteristikat tona personale, ka akoma pjesë të trupit që mund të zbulojnë shumë për karakterin. Disa hulumtime kanë treguar se gjenetika mund të përcaktojë shumë gjëra në lidhje me të ardhmen tonë dhe se si i shikojmë gjërat, transmeton KP. Shikoni disa […]

I kafshoni thonjtë? Këto janë shtatë gjëra të papritura që mund t’ju ndodhin


[ad_1] A i kafshoni shpesh thonjtë? Vetëm po të për asnjë arsye tjetër, duhet të ndaleni, posa mund të ketë pasoja të këqija për shëndetin tuaj Shumë njerëz i kafshojnë thonjtë. Arsyet për këtë janë të ndryshme. Sidoqoftë, pa marrë parasysh për çfarë arsye dikush i kafshon thonjtë e tij – duket e shëmtuar, e […]

Rreziku Nga Qarkullimi i Dobët i Gjakut – Si Ta Përmirësoni Në Mënyrë Natyrale


[ad_1] Po qe se enët e gjakut të organizmit do të shtriheshin në vijë të drejtë ato do të kishin një gjatësi prej rreth 100 000 kilometra. Enët e gjakut, bashkë me zemrën dhe muskujt e tjerë janë përbërësit kryesorë të sistemit të qarkullimit të gjakut. Ky rrjet i jashtëzakonshëm e transferon gjakun në çdo […]

Zgjidhni problemin e sinuseve të dhimbshme në më pak se një minutë


[ad_1] Ndieni dhimbje dhe presion në zonën e ballit, syve dhe hundës dhe keni vështirësi në frymëmarrje? Po qe se edhe ju po luftoni me sinuset dhe po përpiqeni ta zgjidhni këtë problem në të gjitha mënyrat e mundshme, lexoni këshillat e mjekut të nderuar Alan Mendel, nga Florida. Ai ka shpikur dy mënyra për […]

Gjashtë shenja që na jep trupi kur diçka s’ funksionon


[ad_1] Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju, por është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që po përpiqet t’ju tregojë Ju thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre shenjave në trup dhe mos i anashkaloni. Çdo gjë që s’ ju duket normale, duhet ta kontrolloni. Shputa rozë Prodhuesit e kremrave shpesh […]

Cilat sëmundje i tregojnë këmbët e ftohta, ënjtja dhe thembrat e çara


[ad_1] Shumë herë me siguri keni dëgjuar që këmbët mund të jenë pasqyrë e shëndetit dhe këtu janë paralajmërimet shëndetësore që ato më shpesh japin. Plagët mund të jenë shenjë e diabetit (sëmundja e sheqerit), ftohjes së këmbëve, probleme me hipotiroidizëm… Pavarësisht se sa vëmendje dëshironi t’i kushtoni këmbëve tuaja, ekzistojnë disa kushte që s’ […]

Këto tipare fëmijët i trashëgojnë nga babai


[ad_1] Pyesni veten se çfarë karakteristikash trashëgojnë fëmijët nga baballarët e tyre? Mos u shqetëso, përse shkenca ka përgjigjen për këtë pyetje. Pamja e jashtme Fëmija trashëgon 60 për qind të gjeneve të babait, dhe 40 për qind të nënës, kur bëhet fjalë për pamjen e jashtme. Kështu, një fëmijë mund të trashëgojë disa karakteristika […]

Mënyrat e Reja – Si Të Përdorni Xhenxhefilin E Freskët Në Gatime


[ad_1] Xhenxhefili është një zhardhok që ofron përfitime të mëdha shëndetësore. Vlerat e tij shtrihen përtej tretjes, dhembjeve muskulare dhe infeksioneve. Xhenxhefili është gjithnjë pjesë e një zgjedhjeje të mençur ushqimore. Këtë zhardhok mund ta përdorni në mënyra shumë të larmishme, jo vetëm në përgatitjen e ushqimeve, por edhe në dekorimin e shtëpisë apo në […]

2 deri në 10 minuta për të larguar stresin


[ad_1] “Ju s’duhet ta lini stresin të vazhdojë gjatë. Ai mund të ketë efekte që të çojnë deri në humbje kujtese”, kështu shprehet profesori Alberto Oliverio. Ai sugjeron disa ushtrime që secili mund t’i bëjë me veten, për t’u larguar sadopak nga situatat që na zhysin në terr. Kohëzgjatja 2 minuta Të shtrirë ose të […]

Sindroma e tunelit të kyccit të dorës, një nga shqetësimet më të sikletshme në shtatzëni


[ad_1] Kjo sindromë shkaktohet nga lëvizjet e përsëritura të dorës dhe të kyçit. Ndoshta do të habiteni kur të mësoni se kjo sindromë shfaqet edhe te gratë shtatzëna, që ndryshimet hormonale, ënjtja dhe shtimi në peshë mund ta ngjeshin nervin, që ndodhet poshtë ligamentit të tunelit karpal të kyçit të dorës. Ky ligament është një […]

Çfarë është sindroma Hallopeau


[ad_1] Sindroma Hallopeau është një patologji shumë e rrallë dhe pse shumë ekspertë mendojnë se në të vërtetë ajo nëndiagnostikohet. Në çdo rast, rastet e njohura janë shumë pak dhe shumica kanë të bëjnë me gratë në moshën e mesme. Emri i kësaj patologjie vjen nga mjeku francez François Henri Hallopeaui cili ka dhënë një […]

Dëmet që Shkakton diabeti (sëmundja e sheqerit) tek Muskujt – Këshilla Si të Parandaloni dhimbjen


[ad_1] Po qe se vuani nga diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe ndjeni pa pritur dhimbje të muskujve apo gjatë lëvizjes problemi mund të jenë tendinat tuaja. Tendinat janë një masë  fibrash të pasura me kolagjen të cilat lidhin muskujt me kockat dhe mundësojnë lëvizjen e gjymtyrëve. Dëmtimi apo lëndimi i tyre mund të sjellë dhimbje […]

Çomleku i Shijshëm – Receta Speciale e Përgatitjes në Shtëpi


[ad_1] Po qe se ka një recetë që fiton mbi të gjitha fantazitë e shijes, është ajo e recetës shqiptare të përgatitjes së çomlekut. Mënyra e gatimit të tij dhe shija e mrekullueshme është me të vërtetë speciale dhe të përfshin tërësisht. Magjepsëse dhe e plotë në aromë, për këtë pjatë s’ mbeten fjalë ç’të […]

Faktet Interesante Që s’ I Dinit Për Kockat Tuaja


[ad_1] Shpeshherë kur bie fjala për shëndetin tonë harrojmë t’i kushtojmë vëmendje shëndetit të kockave. Duke qenë se ato janë struktura mbajtëse e peshës tonë, kanë një rol të rëndësishëm për mirëqenien fizike. Për këtë arsye, AgroWeb.org ju liston 7 fakte interesante rreth kockave dhe mënyrat e duhura për t’u kujdesur për to. Njerëzit lindin […]

Tri arsyje pse ënjtën gishtat e duarve


[ad_1] Ënjtja e gishtave ndodh për një sërë arsyjesh, ndonjëherë edhe të padëmshme, por ka raste kur mund të paralajmërojë edhe problem më të rënda shëndetësore, shkruan Living. Tri nga shkaqet kryesore pse ënjtën gishtat janë: shpërdorimi me kripën, osteroartriti dhe problemet me veshka. shpërdorimi me kripën Teprimi me ushqimet shumë të kripura mund t’ju […]

Çfarë duhet dhe s’duhet të bëni Vetëm po të dikush po kalon një krizë epilepsie


[ad_1] Vetëm po të bëhet fjalë për një mik, një të afërm apo për një të huaj që rastësisht po kalon një krizë epileptike para syve tanë, s’ duhet të përfshihemi në panik. Edhe pse është një gjendje që mund të gjenerojë frikë të fortë, sidomos Vetëm po të ju ndodh për herë të parë, […]

Si Të Përkujdeseni Për Këmbët Në Stinën e Ftohtë Të Dimrit


[ad_1] Dimri është i ashpër, veçanërisht për këmbët dhe thembrat që plasariten më shpejt. Përkujdesja për këmbët në ditët e ftohta është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj. Në AgroWeb.org do të mësoni hapat bazë të përkujdesjes për këmbët tuaja, sidomos pas një dite të lodhshme e të ftohtë. Si Të Përkujdeseni Për Këmbët Në […]

Si ta çlironi trupin nga stresi dhe dhimbja


[ad_1] Studimet kanë treguar se stresi mund të shkaktojë shumë efekte negative në shëndet, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe fizike të njeriut. Secili prej nesh ndihet i përgjumur, i rraskapitur dhe tepër emocionale pa ndonjë arsye herë pas herë dhe arsyeja mund të jetë pikërisht stresi. “Bright Side” ka renditur disa ushtrime që duhet […]

Menyra Speciale e Përgatitjes së Kadaifit me Petë – Receta me Ëmbëlsi Fantastike


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetësuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Lëkura e Ashpër Nga i Ftohti – Kur Është e Rrezikshme Dhe Si Ta Trajtoni


[ad_1] Dimri është ulur këmbëkryq dhe s’ po ikën, duke u shoqëruar me temperatura të ftohta dhe ngrica. Me këto temperatura, është e udhës që çdo njeri të informohet për simptomat e morthit, një problem që prek shumë njerëz që ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për identifikimin […]

Gjuha e trupit, këto janë ​shenjat që tregojnë Po qe se partneri juaj po përpiqet të gënjejë


[ad_1] Sipas specialistëve të gjuhës së trupit, ka disa shenja shumë delikate për t’u parë. Po qe se partneri juaj fërkon hundën, prek qafën ose mbyll sytë, ka shumë të ngjarë që ai të mos ua thotë të vërtetën. Shumica prej nesh përdor pak gënjeshtra të bardha në jetën tonë të përditshme dhe kjo është […]

Receta Më e Mirë e Gatimit me Mish dhe Lakër të Bardhë – Si Ta Përgatisni Në Mënyrën Më Të Shijshme


[ad_1] Lakra është një nga perimet më të përdorura në kuzhinën shqiptare. Atë e përdorim në sallata të ndryshme kryesisht me simotrën e saj të kuqe, karrota e majdanoz. Lakrën e përgatisim edhe në turshi për tu dhënë shije mbrëmjeve dimërore. Lëngu i turshisë së saj shuan etjen për vlera të rëndësishme. Kjo perime e […]

Tri mënyra të thjeshta për të ulur tensionin e gjakut


[ad_1] Sipas një raporti të ri, personat me presion të shëndetshëm të gjakut kanë 50 për qind më pak të ngjarë të vuajnë nga ndërlikime të rënda nga COVID-19. Por, ilaçet për uljen e presionit të gjakut mund të jenë të kushtueshme dhe sjellin efekte anësore të padëshiruara. Lajmi i mirë: Studimet zbulojnë se këto […]

Si të Përgatisni Kadaifin e Shpejtë me Sherbet dhe Arra


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetsuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Kur Është Koha E Duhur Për Të Shtuar Kripën Në Gatim


[ad_1] Kripa ka aftësinë të transformojë plotësisht shijen e gatimeve tona. Megjithatë, sfida më e madhe me kripën qëndron tek koha e shtimit të saj në gatim. Po qe se hedhim shumë apo pak kripë, shija e një pjate mund të tjetërsohet. Na ndodh të gjithëve që shpesh të tregohemi dorëlëshuar ose të pavëmendshëm me […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


[ad_1] Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: […]

Artriti Reumatoid Shkurton Jetën e Njeriut Me Tre Vjet – Kujdesi Që duhet Të Tregoni


[ad_1] Artriti reumatoid dhe osteoartriti janë dy sëmundje që futen në kategorinë e përgjithshme të sëmundjes së artriti. Këto dy sëmundje kanë shumë aspekte të përbashkëta por dallojnë nga njëra tjetra. Ndryshimet mes tyre do t’i mësoni në AgroWeb.org duke lexuar më poshtë. Mosha Osteoartriti është një sëmundje që prek më shumë të moshuarit, ndërkohë […]

Marmalata e Shijshme e Ftoit – Si ta Përgatisni Vetë në Shtëpi


[ad_1] Marmalata e ftoit përgatitet krejt lehtë dhe është fantastike për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e reçelit dhe marmalatave shqiptare janë fantastike, të shijshme e plot ëmbëlsi, por si shija e marmalatës të ftoit s’ ka! Është e pamundur të mungojë në kuzhinën e amvisave shqiptare, të cilat e përgatisin çdo […]

Metoda e Saktë e Përgatitjes së Omletës me Shije Perfekte


[ad_1] Veza është baza e një mëngjesi të bollshëm por edhe të shëndetshëm. Gatimi i vezës dhe në veçanti omletës është art. Ajo është pikënisja e karrierës së shumë prej shefave më në zë të kuzhinës. Me përbërësit e duhur, omleta mund të transformohet në një gatim epik për të lëpirë gishtat. Recetat e gatimit […]

Ambasada e Suedisë ndriçon objektin me të kuqe sipas nivelit të ndotjes në Prishtinë


[ad_1] Ambasada e Suedisë në Prishtinë ka ngritur alarmin për nivelin e cilësisë së ajrit në kryeqytet. Sipas një njoftimi për media dhe një foto të publikuar nga ambasada, çdo mbrëmje objekti kthehet në një ngjyrë që tregon nivelin e ndotjes. Ambasada  ka publikuar një foto ku shihet se  objekti është ndriçuar me dritë të […]

Si Ta Përdorni Limonin Për Shëndetin e Flokut dhe Lëkurës


[ad_1] Limoni është një nga agrumet më të shëndetshme për organizmin e njeriut. Ai forcon imunitetin, pastron organizmin dhe ndihmon për rënien nga pesha. Limoni është shumë i pasur me vitamina dhe minerale që përpos të tjerave i bëjnë shumë mirë flokut dhe lëkurës. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të […]

Si Të Përgatisni Brumin e Picës Vetë në Shtëpi


[ad_1] Pica është një ushqim i dashur nga të gjithë. Shija e saj të bën të lëpish gishtat e madje të të hapë menjëherë oreksin sa herë që kujtohemi për të. Por kjo s’ do të thotë që picat që porosisni në restorant apo piceri janë të shëndetshme, për vetë faktin se për përgatitjen e […]

Qofte Shtëpie me Patate – Krokante, Të Ngrohta, Të Shijshme


[ad_1] Po qe se doni të konsumoni diçka të shijshme për të plotësuar oreksin por edhe për ta kënaqur atë, zgjidhja më ideale do të ishin disa qofte krokante me patate. Krejt lehtë për t’u përgatitur në shtëpi me përbërësit që gjenden në kuzhinën e secilit prej nesh. Qoftëzat me patate përtej shijes unike të […]

Përse ju Thyhen Vazhdimisht Thonjtë – Si ti Trajtoni Lehtë në Shtëpi


[ad_1] Thonjtë janë një ndër pjesët më delikate dhe të brishta të të gjithë trupit. Funksioni primar i tyre është që të mbrojë gishtat dhe pjesën e butë të tyre nga dëmtimet e jashtme. Për persona të tjerë, thonjtë mund të luajnë edhe një rol të rëndësishëm estetik. Megjithatë shpesh mund të hasni probleme me […]

Pse Ju Kruhen Duart Shpesh – Zbuloni Arsyet


[ad_1] Përtej besytnive mbi lidhjen e kruarjes së duarve dhe parave, ajo është zakonisht një simptomë e tharjes së lëkurës, flluskave ose puçrave që prekin gjymtyrët. Ndjesia e pickimit dhe kruarjes vërehet në sipërfaqe të gishtave, nën lëkurë, ose në disa prej gishtave. Në shumicën e kohës, kruarja e gishtave s’ është një problem shqetësues. […]

Keni kujdes nga ushqimet e kriposura, ju sjellin efekte anësore


[ad_1] Po qe se jeni adhurues i ushqimeve të kripura dhe i hani rregullisht ato, ndoshta s’ jeni plotësisht i vetëdijshëm për atë çfarë i ndodh trupit tuaj. Shoqata Amerikane e Zemrës në të vërtetë rekomandon të rriturit të mos konsumojnë me shumë se 2,300 miligramë në ditë, ndërkohë që kufiri ideal sipas tyre është […]

“Princi i fjetur” i Arabisë Saudite tregon shenja jete pas 15 vjetëve në koma


[ad_1] Një princ saudit i cili ka qenë në koma për rreth 15 vjet më në fund ka treguar shenja shprese për familjen e tij këtë javë. Princi i quajtur edhe si “princi i fjetur” Al-Waleed bin Khalid Al-Saud ka treguar shenja shërimi, megjithëse ishte në koma për 15 vjet, duke tundur dorën në përgjigje të […]

9 gjërat që ua mësojnë gratë e forta çikave t’veta?!


[ad_1] Nëna ime është grua e fortë. E keni parasysh, ai lloji i gruas që mbetet nënë e vetme, me dy fëmijë nën moshën 4 vjeçe, dhe kurrë s’ dyshon se a do të jetë e mjaftueshme për ta. Lloji i gruas që mund të zgjidh çdo problem me një telefonatë, dhe ta kalojnë çdo […]

U ndesh me këmbë të thyer dhe fitoi në 2 raunde, Khabib poston foto nga dëmtimi


[ad_1] Khabib Nurgadomedov ia doli të mposhtë për peshat UFC Justin Geathje pas dy raundesh lojë, edhe pse këmba e kampionit rus ishte e dëmtuar dhe një nga gishtat ishte thyer prej dy javësh. Ka qenë vetë sportisti rus që ka publikuar pamje nga këmba e tij, teksa trajneri Javier Mendez ka zbuluar dëmtimin. “Ai […]

Çfarë Thonë Duart Për Shëndetin e Organizmit Tuaj? – Sinjalet Për Sëmundjet


[ad_1] s’ është aspak rastësi që kur studentët e Mjekësisë mësojnë mënyrat e ekzaminimit të pacientëve, e nisin këtë vëzhgim gjithnjë nga duart. Duart rrëfejnë shumë për shëndetin e njeriut e në këto kohë të vështira ato mund të paralajmërojnë edhe praninë e COVID-19 në organizëm. Koronavirusi Ndoshta shumë s’ e dinë por në disa […]

Si t’i nxirrni nga koka për vetëm 11 minuta mendimet negative?


[ad_1] Mendimet negative janë të rrezikshme për shëndetin fizik dhe mendor. Kur ndieni nevojën që të zvogëloni ndikimin e mendimeve negative dhe të zvogëloni ndikimin e tyre të dëmshëm, janë disa mënyra që funksionojnë që të i largojmë nga koka Uluni rrafsh në pozë të lehtë me këmbë të kryqëzuara. Bashkoni shuplakat, vendosni njërën mbi […]

Të Rinjtë – Brezi i Rrezikuar Nga Artriti Reumatoid


[ad_1] Momenti kur Lady Gaga foli hapur për sfidën e përballjes së përditshme me dhembjet kronike të artritit reumatoid, ishte domethënës për arsyen se shumë njerëz s’ e dinin që kjo sëmundje mund të prekë edhe vajza dhe gra të shëndetshme. Çfarë Është Artriti reumatoid? Kjo është një sëmundje autoimunitare e cila shfaqet kur sistemi […]

Byrek me Qumësht dhe Vezë – Shije Fantastike në Tryezë


[ad_1] Byreku është një ushqim tradicional i vendeve të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë. Ballkani njihet ndryshe si Vendi i Gjakut dhe Mjaltit, por me dashurinë e madhe që njerëzit e kësaj zone kanë për gatimet me brumë, pa frikë mund të shtojmë edhe Vendi i Byrekut. Byreku është huazuar nga recetat e Perandorisë Osmane dhe variante […]

Ju ka ndodhur që thonjtë tuaj të marrin ngjyrë të kaltër? Kjo është arsyja


Ka raste kur pamja e thonjëve tanë të marrë një ngjyrë të çuditshme që anon nga e kaltra. Edhe pse s’ është e shoqëruar me ndonjë dhimbje ose probleme të tjera shëndetësore, kjo dukuri s’ është për t’u lënë mënjanë. Sipas një artikulli të uebsajtit Healthline, ky ndërrim i ngjyrës paraqitet për shkak të mungesës […]

Pse na rrudhosen gishtrinjtë kur i fusim në ujë?


[ad_1] Lëkura është ajo që na mbulon trupin rreth e përqark.  Në disa raste ajo merr një formë tjetër, sidomos te gishtrinjtë kur këta të fundit janë në ujë. Kjo dukuri s’ është shumë e rrezikshme për shëndetin tonë, derisa gjithsecili e kemi provuar këtë ndjesi. Kërkimet thonë ka një arsyje se pse ndodh kjo […]

Xhensila me tatuazh unik kushtuar personit më të shtrenjtë të saj


[ad_1] Këngëtarja Xhensila Myrtezaj ka vendosur që t’i dedikojë një tatuazh vajzës së saj, Ajkës. Në gishtat tregues të dy duarve, artistja ka ndarë shkronjat e emrit të vajzës, që në plotësi përbën emrin Ajka. Xhensila ia shtoi edhe një psalm të Biblës këtij postimi, i cili ka të bëjë me fëmijët. View this post […]

Truku për pastrimin e sinuseve, ndihmon te gjendjet kronike


[ad_1] Sinuset e mbyllura mund të vështirësojnë jetën e përditshme dhe të krijojnë probleme me frymëmarrje të vështirësuar, dhimbje koke, por edhe me probleme te dëgjimit të dobësuar. Dr.Alan Mandell nga Florida, praktikues i kiropraktikës, ka treguar edhe dy mënyra për pastrimin e sinuseve për të cilat do t’ju nevojiten më pak se dy minuta, […]

Kjo masazh në këmbët tuaja do ju ndihmoj të flini më rehat – Gazeta Tribuna


[ad_1] Këto janë hapat që duhet të ndiqni për një masazh në këmbët tuaja, që të keni një gjumë më të rehatshëm. Sindroma e pagjumësisë është gjetur tek 1/3 e popullsisë. Dhe kjo mund të ketë pasoja serioze. Është shumë me rëndësi ti kushtoni vëmendje se si flini natën dhe të mundoheni ta stabilizoni gjendjen […]

Ky ndryshim zbulon sigurt sëmundjen e rrezikshme të kancerit malinj


[ad_1] Kanceri i mushkërive është një ndër llojet më të shpeshta dhe më të rënda të kancerit, në këto e sipër diagnoza e kësaj sëmundjeje malinje shpesh është e rëndë, për shkak të simptomave të padallueshme në fazën e hershme të kancerit Shenjat e sëmundjes kanë tendencë që të zbulohen vetëm kur kanceri ka arritur […]

Si të kontrolloni shpejt Po qe se ka kamera të fshehura në dhomat e zhveshjes


[ad_1] Kamerat e fshehura në dhomat e zhveshjes  janë fatkeqësisht një dukuri e zakonshme, veçanërisht pasi teknologjia e mbikëqyrjes bie në çmim dhe rritet në fuqi dhe funksionalitet në të njëjtën kohë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ekzistojnë arsye krejtësisht legjitime (ose të paktën ato që ligji i përcakton si “legjitime”) pse një […]

Tri mënyra për t’u mbrojtur nga viruset e ndryshme


[ad_1] specialistët e sëmundjes infektive thonë se s’ duhet të shpenzoni qindra dollarë që të mbrohemi nga Coronavirusi ose viruse të tjera. Mjekët kanë rekomanduar disa nga mënyrat, të cilat e ulin rrezikun nga viruset e ndryshme për 64 përqind! Më poshtë gjeni disa mënyra të thjeshta për të rregulluar rutinën tuaj për të mos […]

Si Të Përdorni Hudhrën Si Kurë Kundër Reumatizmës


[ad_1] Artriti reumatoid është një sëmundje që karakterizohet nga një problem autoimun dhe inflamator që ndikon në shëndetin e gjymtyrëve. Kjo do të thotë se sistemi imunitar i njeriut del nga shinat dhe sulmon organizmin. Sëmundja është e menaxhueshme përmes medikamenteve apo trajtimeve bimore. Simptomat E Artritit Reumatoid dhimbja e Kyçeve dhimbja është simptoma kryesore […]

Mënyrat Për Llogaritjen E Moshës Së Organizmit


[ad_1] Dita e lindjes konsiderohet si një tregues i saktë i moshës së njeriut. Ndonjëherë, në varësi të gjendjes fizike dhe stilit të jetës ndodh që trupi të ketë një paraqitje dhe funksionalitet krejt të ndryshëm. Madje njeriu mund të ngjajë më i ri ose më i moshuar se çfarë tregohet në çertifikatën e lindjes. […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

Shenjat paralajmëruese nga buzët tuaja për shëndetin


[ad_1] Ne shpesh mendojmë për buzët tona vetëm për sa i përket bukurisë. Ato janë një tipar kryesor dhe ne i përdorim buzët tona për të puthur, ngrënë dhe natyrisht, për të folur. Por, buzët mund të zbulojnë gjithashtu problemet themelore të shëndetit nga një sëmundje e mëlçisë deri te herpesi. Ekspertja Hari Simran thotë […]

Shtatë ushtrime të thjeshta që ju ndihmojnë të digjni kalori edhe kur shihni TV


[ad_1] Duket sikur s’ është e mundur të digjni kalori në mënyrë efektive gjatë kohës që shihni TV, por kjo s’ është e vërtetë Ekzistojnë disa ushtrime efektive që janë të lehta për tu bërë në shtëpi dhe s’ keni nevojë për pajisje të posaçme për to. 1. Ushtrimi i pëllëmbës së dorës Ky ushtrim […]

Çka është Artriti Reumatoid? Shkaqet, shenjat, simptomat


Artriti reumatoid ( AR) është sëmundje sistemike kronike progreduese e indit lidhor që manifestohet me ndryshime destruktive në artikulacione dhe ndonjëherë prek edhe tetivat, sytë dhe organet e brendshme. Sëmundja prek të gjitha racat dhe është e përhapur në gjithë botën. Sëmundja mund të paraqitet në çdo moshë, por më së shpeshti paraqitet ndërmjet moshës […]

Rëndësia e Fizioterapisë në frymëmarrje – COVID-19


Shkruan: Shendrit Lumi – Fizioterapist Është e rëndësishme që fizioterapeutët manual dhe ata qëpërdorin ushtrime korrigjuese të kenë një njohuri të mirë mbibio-mekanikën e kafazit të kraharorit dhe pjesës torakale tështyllës kurrizore (zona e vertebrave T) si dhe lidhjes së tyre me frymëmarrjen optimale. Frymëmarrja është modeli jonë ilëvizjes kryesor dhe me i rëndësishëm, si dhe më i çrregulluari.” Shumë profesionistë në fushën e shëndetit janë në dijeni të faktitse si frymëmarrja ndikon në posturë, vendosjen e funksioneve tëtrupit. Ky artikull paraqet një përmbledhje të anatomisë sëfrymëmarrjes, strategjive të vlerësimit dhe të trajtimit qëndihmojnë klientët të marrin frymë në një mënyrë mëfunksionale dhe të veçante sidomos në këto kohë pandemie, e qëky virus po atakon më shumë funksionet respiratore. Gjatë përpjekjes për të marrë frymë, kafazi i kraharorit ka aftësinë unike për të rritur dimensionet e tij përpara/prapa dheanësore në të njëjtën kohë. Struktura më përgjegjëse përgjenerimin e presionit negativ brenda kraharorit është diafragma(Fig, 1). Marrja e frymës bën që diafragma të kontraktohet dhetë lëvizi në mënyrë të pavarur. Ky veprim i shtrin muskujt duke krijuar një reduktim të presionit në kraharor dhe një rritje tësasisë së ajrit të futur brenda në mushkëri. Kurse nxjerrimfrymën jashtë, diafragma relaksohet, dhe rikthehet forma normale, ndërkohë që hapësira e ajrit në mushkëri reduktohetduke shkaktuar nxjerrjen e ajrit jashtë (Fig. 2). Çdo rritje nëpresionin abdominal përmes marrjes së frymës drejton harqete shtyllës kurrizore duke shkaktuar një rritje në bllokimin dhestabilitetin e pjesës torakale të shtyllës kurrizore dhe të kafazitkraharor. Ky veprim i pavullnetshëm punon në bashkëpunim të ngushtëme strukturat e tjera të cilat shpesh i quajmë si “kryesoret”. Përshkak të lidhjes së ngushtë ndërmjet frymëmarrjes dhestrukturave kockore, çdo gjë që dobëson diafragmën gjithashtundikon negativisht në pjesën torakale të shtyllës kurrizore dhefunksionet e kafazit të kraharorit. Kur artikulacionet e trupitbllokohen, modelet normale të frymëmarrjes përkeqësohen. Nukka shumë rëndësi nëse merrni pjesë në aktivitete konkurruesesportive ose thjesht ngrini një fëmijë nga ulsja e makinës, muskujt kryesore duhen përfshirë në mënyrën e duhur. Çrregullimi, në çdo strukturë që lidhet me frymëmarrjen na bënmë të predispozuar ndaj dëmtimeve dhe dhimbjes. Rikthimi i funksionit pakëson koston metabolike të lëvizjes Kur tensioni, trauma dhe postura e keqe ndryshojnë bio-mekanikën dhe përkeqësojnë ngadalë lëvizjen kryesore, zakonisht është e lehtë të verifikohet me anë të ekzaminimit me prekje. Për shkak se lëvizjet e çrregullta të pakoordinuara janëmë pak efektive, këto ndryshojnë ngarkesën mbi trup dhemodelet e aktivizimit të muskujve. Shumë dhimbje kronikezhvillojnë “amnezi lëvizjeje” dhe nuk janë në gjendje tëpërshkruajnë ose të ndiejnë ndryshimet në modelet e tyre tëlëvizjeve. Por, problemet e mëposhtme shpesh ndodhinparalelisht me frymëmarrje të dobësuar dhe humbje tëfrymëmarrjes së duhur me diafragmë: Dhimbja kronike e pjesës së poshtme të kurrizit Dhimbje kokë të shpeshta tensionimi Ngarkesë e sistemit emocional, stres i lartë dhe ankth ivazhdueshëm Tërheqje e vazhdueshme posturale për shkak të posturës sëqëndrimit në zyrë, etj. Pozicione të përsëritshme dhe të dhimbshme të brinjëve Kafazi i kraharorit dhe muskujt kryesor të tij punojnë si një njësidhe koordinimi i lëvizjeve është thelbësor. Manifestimi idhimbjes nëse një brinjë humb aftësinë për t’u koordinuar nëmënyrën e duhur me pjesën tjetër të kafazit të kraharorit dheshtyllën kurrizore si pjesë të një njësie funksionale. Kjo do tëishte e ngjashme me një skuadër vozitëse ku njeri prej anëtarëvevepron jo në sekuencë me grupin. Funksionet e brinjëve tëndryshuara mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje, lëvizje të kufizuara të shpatullave, dhe dhimbje në zona të tjera, dhe mbrojtje të muskujve. Gjithashtu, brinjët që nuk ndodhen nënjë linjë mund të pickojnë nervat ndërmjet brinjëve, duke tejçuardhimbje përgjatë brinjëve, dhe me raste edhe në muret e kraharorit (frika për atak zemre). Virtualisht është e pamundur që të mbivlerësohet ndikimi ifrymëmarrjes mbi pjesën torakale të shtyllës së kraharorit dhelëvizshmërinë e brinjëve si dhe stabilitetin postural. Muskujt e diafragmës, abdominale, dhe ato që ndihmojnë në frymëmarrjeprodhojnë rreth 21,000 frymëmarrje në ditë. Një diafragmë e fortë dhe që lëviz lirshëm shërben si muskuli kryesor përfrymëmarrje, duke lejuar që muskujt e tjerë ndihmës tëqëndrojnë të butë dhe të relaksuar. Një diafragmë e dobët shkakton një tonus pushues të lartë nëpjesën e sipërme të muskujve të kafazit kraharor të tillë siskalenet, trapezi i sipërm, levator skapula, dhe pektoral. Latissimus dorsi, muskujt pektoral (të kraharorit) nuk mendohentë jenë muskuj ndihmues në frymëmarrje, por mund tëpërfshihen në modele të gabuara të lëvizjeve të tilla sifrymëmarrja paradoksale, ku abdomeni (barku) lëviz brenda dhejashtë gjatë frymëmarrjes. Ky çekuilibrim i shpeshtë i muskujvekrijon tërheqje në shpatull, mbajtjen e kokës përpara, dhehumbje të lordozës lumbare. Postura me kokën përpara mund tëshkaktojë dhimbje poshtë oksipitalit dhe dhimbje cerviko-torakale, pasi këto zona janë tashmë duke mbartur ngarkesë tëtepërt për të kompensuar pjesën torakale të shtyllës kurrizore qëështë në hiper-kifozë. Një mënyrë, shpesh e nënvlerësuar për të lehtësuar qafën dheshpatullat e ngacmuara ose dhimbjen e mesit, është duke përmirësuar lëvizshmërinë e kafazit të kraharorit. Në Fig. 3, demonstrohet teknika e ngritjes së kafazit të kraharorit dhezonës së legenit. Në Fig. 4, aktivizohet një diafragmë e bllokuarndërsa mobilizohet kafazi i kraharorit. Kurse personi merrfrymë, ai lehtësisht shtyn bërrylat kundrejt duarve të terapistitdhe qëndron deri sa të numërohet deri në 5. Gjatë nxjerrjes sëfrymës, gishtat e terapistit punojnë nën kafazin e kraharorit dheshtyjnë të gjithë ajrin e bllokuar në muskujt e diafragmës(përsëriteni 5 herë). Ushtrime shtëpie për frymëmarrjen Çdo individ me probleme frymëmarrjeje duhet që të marri këshilla për ushtrime. Një rutinë bazë efektive është që personitë vendosi njërën dorë mbi pjesën e poshtme të barkut dhetjetrën në pjesën e sipërme të kraharorit, menjëherë poshtë fytit. Udhëzojeni që të nxjerrë barkun jashtë kurse merr frymëngadalë dhe me qetësi, plotësisht nga hunda dhe me forcë e fusinbarkun brenda kurse nxjerrin frymën jashtë përmes gojës(Fig. 2). Me kalimin e moshës dhe kurse pjesa torakale e shtyllëskurrizore fillon të bllokohet, fillon kompensimi i frymëmarrjes. Ne e konsiderojmë frymëmarrjen si diçka që kryhetautomatikisht. Fizioterapeutët shpesh ndihen fajtor qëneglizhojnë vlerësimin e frymëmarrjes dhe trajtimin në favor tëstrategjive korrigjuese. Por, frymëmarrja është një nga lëvizjet më esenciale përtrajtimin jo vetëm të stabilitetit të shtyllës kurrizore dhedhimbjes muskulo-skeletore, por dhe lodhjes kronike dheankthit. Ka një numër teknikash dhe mënyrash që ju mësojnë tëmerrni frymë si yoga, fitnes fashial dhe forma të ndryshmerehabilitimi funksional. Trajtimi i çrregullimeve dhe të mësuarite mënyrës së duhur për të marrë frymë janë esenciale për njëshëndet optimal dhe për kryerjen e aktiviteteve sportive./Familja Jonë

error: Content is protected !!