Asamblistja nga Gjilani tregon se si arriti që të vaksinohet në Serbi


Asamblistja e pavarur në Gjilan, Arta Haziri-Nuhiu sot e mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer, kundër Covid-19. Por e njëjta këtë vaksinë s’ e ka marrë në Kosovë. Ajo e zgjodhi Preshevën si vend për tu imunizuar ndaj koronavirusit. Në emisionin “Frontal”, në T7, ajo tha se s’ ka shtetësi të Serbisë, por se […]

Vdekja e dy vëllezërve për herët a vonë nga koronavirusi në Malishevë, flasin familjarët


Dy vëllezër nga Malisheva kanë humbur jetën brenda një dite si pasojë e infektimit me koronavirus. Armend Mazreku, familjar i tyre tha se babi dhe xhaxhai i tij kanë qenë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit pas infektimit me virusin Covid-19. Ai në emisionin “Frontal”, në T7, ka thënë se tretmani në spital nga […]

Mjeku nga Podujeva shtrihet në emergjencë pas publikimit të videos


Pulomologut Ibrahim Hoti, i cili u dërgua mbrëmë në mbajtje, meqenëse në një video të publikuar në media shihet duke mos i ofruar ndihmë shëndetësore një qytetari, i është rënduar gjendja shëndetësore. T7 raporton se i njëjti është duke marrë trajtim mjekësor në Emergjencën e Podujevës. Shkaku i rastit, ai është duke u përballur me […]

Punëtori dërgohet në gjendje të rëndë në QKUK pas lëndimit në punë, arrestohet pronari dhe mbikëqyrësi


Një punëtor është lënduar rëndë gjatë kohës sa po punonte në fshatin Bresje të Fushë Kosovës dhe është dërguar në QKUK. Sipas mjekut, gjendja shëndetësore e të lënduarit është e rëndë. Policia e Kosovës ka arrestuar pronarin dhe mbikëqyrësin e firmës. “Fsh. Bresje, Fushë Kosovë 26.02.2021 – 12:40. Viktima mashkull  kosovar ka kërkuar ndihmë mjekësore, pasi […]

Mjekët në Spitalin e Mitrovicës i heqin një pacientit tumorin me peshë 15 kilogramë


Në Repartin e Kirurgjisë të Spitalit të Përgjithshëm të Mitrovicës, një ekip mjekësh, i përbërë nga kirurgë dhe gjinekologë, kanë kryer me sukses një operacion të rrallë. Pacientit të moshës 65 vjeçare, mjekët ia kanë larguar një masë tumorale me peshë rreth 15 kilogramë në vendin e ngjitjes se zorrëve për muri të barkut. “Gjendja […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 vjeçarit, […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar nga […]

I përmirësohet gjendja shëndetësore njërit nga të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj, i cili po trajtohet në Turqi


42 persona mbeten të lënduar nga shpërthimi i bombolës së gazit që dukuri gjatë kësaj jave në një restorant në Ferizaj. Si pasojë e këtij shpërthimi nga 42 të lënduarit, 6 prej tyre u lënduan më rëndë ku janë dërguar për trajtim jashtë vendit. Katër u dërguan në Turqi ditë më parë, ndërsa dy të […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

Sot dërgohen në Austri edhe dy prej të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj


Dy nga të lënduarit nga shpërthimi i bombolës së gazit që gjë gjatë kësaj jave, pritet që sot të dërgohen për shërim në Grac të Austrisë. Enver Xhokli dhe Fidan Gashi, ishin në mesin e 42 personave të cilët pësuan lëndime pas shpërthimit të bombolës, ku gjashtë prej tyre ishin më rëndë të lënduar. Ministri […]

Shkaqet që vinë deri tek lindja e një fëmije prematurë dhe kujdesi ndaj tyre


Altina Marmullaku Foshnjat e lindura para javës së 37-të të shtatëzanisë quhen foshnja të parakohshme ose fëmijët prematurë, mirëpo sa është i rrezikuar shëndeti i fëmijëve kur ata lindin para kohe. Një një intervistë për portalin Familja Jonë, Neonatologe Emirjeta Bajrami thotë se lindjet parakohe janë me rrezik varësisht, sa parakohe është lindja, sa më […]

Përkeqësohet gjendja e infermierit që është në grevë, shtrihet në emergjencën e QKUK-së


Infermieri Enlirat Duraku është shtirirë në Klinikën Emergjente për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore. Durakut iu është përkeqësuar gjendja shëndetësore për shkak të hyrjes së grevë urie. Tashmë janë bërë 16 ditë qëkur ai është në grevë, shkruan Gazeta Shneta. Ky veprim i infermierit në fjalë është në shenjë proteste për rritjen e pagesës […]

Të Ngrohtë Apo Të Ftohtë – Si duhet Ta Konsumoni Qumështin  


Qumështi është burim i shkëlqyer i kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Ai i ofron organizmit shumë përfitime shëndetësore. Sigurisht, qumështi është ndër produktet që konsumohet rregullisht pothuajse nga të gjithë njerëzit. Disa preferojnë ta pijnë qumështin të ngrohtë dhe pjesa tjetër të ftohtë. Por cila është mënyra më e mirë e konsumimit për të marrë […]

Kryetari i Malishevës e mposht koronavirusin


Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj është shëruar nga koronavirusi. Komuna e Malishevës ka bërë të ditur se Begaj ndonëse është duke u trajtuar akoma në Klinikën Infektive në QKUK, në testin e fundit për covid-19, ka rezultuar negative. “Kjo është konfirmuar nga familjarët e kryetarit, të cilët janë informuar për rezultatin e testit […]

Kjo është gjendja shëndetësore e dy të plagosurve në Deçan


Një përleshje fizike ka ndodhur mes pesë personave në komunën e Deçanit, katër prej tyre janë plagosur, ndërkohë që janë përdorur thikat. Të lënduarit, pasditen e së enjtes janë dërguar për trajtim mjekësor në Spitalin e Pejës, por dy nga ta janë dërguar për trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak të […]

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj rezulton negativ nga COVID-19


Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj është shëruar nga COVID-19, por që akoma është duke u trajtuar në Klinikën Infektive të QKUK-së. Lajmin e ka bërë të ditur komuna, me anë të një publikimi në Facebook. “Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ndonëse është duke trajtuar akoma në Klinikën Infektive në QKUK, në […]

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?


E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me coronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të Grave […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të IKSHP, […]

Stafi tregon gjendjen shëndetësore të Vjosa Osmanit


U.d e presidentit të vendit, Vjosa Osmani është në gjendje stabile shëndetësore dhe është duke vazhduar obligimet e saj Kushtetuese. Për Gazetën Express, këshilltari për media i u.d të presidentit, Bekim Kupina ka thënë se kabineti në presidencë dhe në Kuvend po vazhdon punën normalisht. Dje gjatë ditës, u.d e presidentit Vjosa Osmani ka njoftuar […]

Nënkryetari i Malishevës flet për gjendjen e kryetarit Ragip Begaj


Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha ka thënë se gjendja shëndetësore e kryetarit të komunës, Ragib Begaj është e rënduar. Nënkryetari shtoi se megjithë këtë sipas mjekëve, gjendja e Begajt ka filluar të marrë stabilitet. “Kryetari është në gjendjen në të cilën është, me parametrat shpresëdhënës meqenëse akoma gjendja e kryetarit mbetet e rënduar, […]

I infektuar me COVID-19, kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, në gjendje të rëndë shëndetësore


Kryetari i Komunës së Malisheves, Ragip Begaj, ishte infektuar me COVID-19 në fillim të këtij muaji dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar, andaj ishte dërguar në Klinikën Infektive të QKUK-së. Gjendja shëndetësore e kryetarit Begaj është e rëndë. Kështu ka thënë për KALLXO.com nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha. “Gjendja akoma është tepër e […]

Ministrja e Financave infektohet me COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Bajrami tha se sot është testuar për COVID-19 dhe se ka rezultuar e infektuar me koronavirus transmeton portali Info. “Për dy javë, do të jem në vetizolim dhe do të punoj nga distance për aq sa më lejon gjendja shëndetësore”, tha ajo. Gjithashtu ministrja Bajrami […]

Hykmete Bajrami pozitive me koronavirus


Ministria e Financave, Hykmete Bajrami, ka rezultuar positive me koronavirus. Këtë gjë e ka konfirmuar vetë Bajrami përmes një njoftimi në Facebook. ‘Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në vetëizolim dhe do të punoj nga distanca për aq sa me lejon gjendja shëndetësore. […]

Ministrja Hykmete Bajrami infektohet me COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Bajrami me anë të një postimi në Facebook ka thënë se do të jetë në vetizolim për dy javë. Njoftimi i plotë: Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në vetëizolim […]

Hykmete Bajrami infektohet me COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka rezultuar pozitive me COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar vetë ajo. ” Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Për dy javë, do të jem në vetëizolim dhe do të punoj nga distanca për aq sa me lejon gjendja shëndetësore. Shëndet për ju dhe familjet […]

Lind nëna me COVID-19 – Gjendja e nënës dhe fëmijës është stabile


Sot në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK ka lindur një grua e infektuar me COVID-19. Ndonëse lindja u krye me “prerje cezariane” gjendja shëndetësore e nënës dhe fëmijës është e mirë. Kështu deklaron Jakup Ismajli, drejtor i Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Në një pronocim për “Familja jonë” Ismajli shprehet se gjendja e […]

Bernard Challandes sërish pozitiv me COVID-19, mungon në ndeshjen kundër Moldavisë


Trajneri  i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes do t’i mungojë ekipit edhe në ndeshjen e nesërme kundër Moldavisë. Federata e Futbollit të Kosovës ka njoftuar se edhe në rezultatet e sotme në testin për COVID-19 përzgjedhësi Challandes ka dalë pozitiv. Federata ka thënë se ekipin kombëtar në ndeshjen e nesërme do ta drejtojë ndihmësi i […]

Challandes sërish pozitiv – GazetaBlic


Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes do t’i mungojë ekipit edhe në ndeshjen e nesërme kundër Moldavisë. Në fakt, edhe në rezultatet e sotme në testin për Covid-19 përzgjedhësi Challandes ka dalë pozitiv. Kësisoj, ekipin kombëtar në ndeshjen kundër moldavëve do ta drejtojë ndihmësi i parë, Muharrem Sahiti. Fatmirësisht, gjendja shëndetësore e përzgjedhësit Challandes […]

Zëdhënësi i komunës së Preshevës jep detaje për shëndetin e kryetarit Shqiprim Arifi


Gjendja shëndetësore e kryetarit të Preshevës, Shqiprim Arifi sot ka nis të përmirësohet. Lajmin e dha zëdhënësi i komunës Mendurim Presheva. Presheva ka dhënë detaje për shëndetin e Arifit i cili prej një jave ishte në vetizolim pavarësisht se dy herë kishte rezultuar negativ në Covid-19. “Gjendja për momentin është stabile dhe në krahasim me […]

COVID, Aparatet e Oksigjenit në Shtëpi Blihen Deri në 800 Euro


Covidi i ka bërë shqiptarët mjekë popullorë. Ata janë të prirur të mos shkojnë në spital, por të shërohen në banesë edhe kur janë në gjendje të vështirë për jetën. Treguesi kryesor i këtij trendi është përdorimi i aparateve të oksigjenit në kushte shtëpie, që në rrjetet shoqërore  ofrohen për t’u shitur me vlerën 700- […]

Vdes nga coronavirusi aktori i njohur shqiptar


Aktori i mirënjohur i humorit dhe regjisori, Koço Devole, është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare pas infektimit prej disa ditësh nga coronavirusi. Ai ndërroi jetë në spitalin Infektiv ku edhe po trajtohej. Devole kishte marrë një trajtim mjekësor paraprak në këtë spital dhe në 31 tetor u lirua prej tij pasi gjendja shëndetësore u […]

Ndiente dhimbje në gji, doktorët s’ e kuptonin se kishte kancer – Historia e Sarah Dickinson


Sarah Dickinson ndiente shpesh dhimbje të gjirit para shtatzënisë. dhimbja në këtë pjesë të trupit filloi të shtohej, por ajo e konsideronte si dicka normale para procesit të shtatzënisë. Ndonëse mjekët i thanë që ishte dicka normale, pasi po hapeshin kanalet e qumështit, por një ultratingull tregoi se dicka s’ shkonte. Sarah kishte kancer. Është […]

​Mjeku i Maradonas tregon për gjendjen e tij shëndetësore


Legjenda e futbollit botëror, Diego Aramndo Maradona, u shtrua në spital të hënën pasi ishte ndjerë keq për disa ditë. Ai ndihej i dobët dhe kishte nevojë për përkrahje në çdo paraqitje të tij publike. Mjeku i tij personal, Leopoldo Luque, ka deklaruar sot se gjendja shëndetësore e 60 vjeçarit ka filluar të përmirësohet dhe […]

Tenton të vetëvritet një e mitur në Prizren, shpëtohet nga një kalimtar


Një 14-vjecare nga komuna e Prizrenit ka tentuar të vetëvritet, mirëpo u shpëtua nga një kalimtar. Arsyjet që cuan drejt tentimit të vetëvrasjes së vajzës në fjalë akoma janë të paqarta. Sipas asaj që thotë Policia e Kosovës, gjendja shëndetësore e vajzës është e mirë, raporton Telegrafi.

Mjeku Arbër Ulaj vuan nga një sëmundje e rëndë, ka nevojë për ndihmën tuaj


Stomatologu dr. Arbër Ulaj është duke u përballur me sëmundjen e rëndë “Encefalitis Autoimun”, për shërimin e së cilës duhet trajtim jashtë vendit me kosto 100 mijë euro. Dr. Arbër (Binak) Ulaj prej 4 muajsh është duke u ballafaquar me një sëmundje të rrezikshme të quajtur “Encefalitis Autoimun”. Sipas mendimit të mjekëve që janë duke […]

I dyshuari për plagosjen në Pejë, në arrati


Prokuroria në Pejë ka arritur që të identifikoj të dyshuarin për plagosjet në Pejë të cilat ndodhën sot. I njëjti sipas zëdhënësit të Prokurorisë së Pejës, Shkodran Nikçi është në arrati. “Lidhur me rastin, prokurori kujdestar, ka identifikuar edhe të dyshuarin por i njëjti është duke u kërkuar pasi që pas rastit është larguar nga […]

E mitura nga Rahoveci dërgohet në ambulantë, dyshohet se përdori narkotikë


Një e mitur është dërguar në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Rahovec në gjendje jo të mirë shëndetësore. Sipas raportit policor, po dyshohet se e njëjta kishte përdorur substanca narkotike të llojit marihuanë. Në raportin policor thuhet se dyshimet janë që cigaren me narkotik e ka marrë nga një person i dyshuar. Gjendja shëndetësore e […]

​12 pacientë në Klinikën Infektive me COVID-19, një në gjendje kritike


Në orët e hershme të mëngjesit është shënuar viktima e 27 nga koronavirusi në Kosovë. Infektologu Valbon Krasniqi ka bërë të ditur se pacientja që ka ndërruar jetë është një 63-vjeçare nga Dragashi, e cila përveç infeksionit me koronavirus ka pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese. “Fatkeqësisht sot kishim viktimën e 17-të në klinikën infektive […]

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës Është formuar më 5 qershor të vitit 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën […]

Çka është leukemia?


  Cilat mosha i prek më shumë leukemia? Ku paraqitet më shumë leukemia te meshkujt te femrat? Leukemia  apo kanceri i gjakut shumëherë mendohet si sëmundje vetëm e fëmijëve, por në fakt leukemia prek më shumë të rriturit, kurse zakonisht paraqitet më shumë te meshkujt sesa te femrat. A mund të parandalohet leukemia? A ka […]

Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës


Është formuar në vitin 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën e kulitetit të ujit, ajrit, ushqimit, PZI (programi i zgjëruar […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]

error: Content is protected !!