SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?


Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet e tjera të botës Vetëm sikur këshillat mjekësore të ishin më të qarta, Anja W, një grua 35-vjeçare në javën […]

Për vetëm në të ardhmen, Gjermania vaksinon mbi 1 milion banorë


Fushata fillimisht e ngadaltë e vaksinimit për coronavirus në Gjermani po merr shpejtësi, pasi 1 milion njerëz u vaksinuan në në të ardhmen për herë të parë, tha të enjten ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të mërkurën, mjekët e përgjithshëm administruan 730,000 vaksinime dhe qendrat rajonale të vaksinimit 360,000 […]

Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon kundër […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. Për […]

Vaksinohet me AstraZeneca Angela Merkel


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, është vaksinuar sot kundër koronavirusit me vaksinën AstraZeneca. Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i qeverisë së saj, Steffen Seibert. Në media është publikuar regjistri që dëshmon vaksinimin e Merkel në një nga qendrat e vaksinimit në Gjermani. Gjatë ditës së djeshme vecse u konfirmua lajmi që Merkel ka pranuar të […]

Merkel vaksinohet kundër Covid-19 të premten, këtë vaksinë do ta marrë


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të vaksinohet kundër sëmundjes Covid-19 të premten. Njoftohet se ajo do ta marrë vaksinën e kompanisë “AstraZeneca”, e cila në Gjermani u jepet vetëm personave mbi moshën 60-vjeçare. Kancelarja i ka 66 vjet. Përdorimi i kësaj vaksine është kufizuar vetëm për personat e moshuar edhe në shumë shtete tjera […]

Gruaja i vdiq nga COVID-19, ia la foshnjën e porsalindur – kolegët në kompaninë gjermane befasojnë me ndihmën për burrin nga Kosova


Ndonjëherë fati është i paepur, godet në mënyrë të tillë që të merr frymën dhe shumë njerëz ngrijnë përballë një tragjedie të tillë. Njëjtë gjë edhe me 150 punonjës në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt, por ata s’ u dorëzuan. Për një koleg të ri që u trondit keq nga fati, ata filluan një përpjekje të […]

Gjermani: 15 për qind e popullatës kanë marrë dozën e parë kundër Covid-19


Gjermania ka vaksinuar rreth 15 për qind të popullatës së saj me një dozë të vaksinës kundër koronavirusit, thuhet në të dhënat e Institutit Robert Koch. Sipas të dhënat të këtij Instituti, 15.2 për qind apo 12.7 milionë njerëz kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës dhe 5.9 për qind apo 4.9 milionë persona […]

DW: Vaksina kundër COVID-19 – a ka më shumë përfitime apo rreziqe?


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronavirusit të prodhuesit amerikan, Johnson & Johnson dhe sëmundjeve të trombozës. Tre nga katër raste janë regjistruar në Shtetet e Bashkuara në kuadër të një studimi klinik. Një rast thuhet se përfundoi me vdekje. Vaksina e Johnson & Johnson u lejua […]

Neurologu Morina: Prej muajit qershor në Amerikë, për herë të parë, do të përdoret një terapi biologjike kundër demencës


Gjatë bisedës me neurologun Fatos Morina u diskutua për arritjet e fundit në lëmin e neurologjisë në botë. Duke qenë pjesëmarrës në disa konferenca të zhvilluara në Gjermani, në të cilat është njoftuar edhe për risitë në fushën e neurologjisë, Morina, për portalin Familja Jonë, tregon disa nga të arriturat në këtë drejtim që pa […]

OBSH s’ rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) s’ rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës Zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris i tha agjencisë DPA se s’ ka akoma të dhëna të mjaftueshme mbi rreziqet e mundshme, Po qe se një person merr dozën e parë të vaksinës AstraZeneca ndërsa të dytën të ndonjë prodhuesi tjetër. Në deklaratat […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” mjeku specializant neurolog, Fatos Morina


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar specializanti i neurologjisë, Fatos Morina. Morina aktualisht jeton dhe vepron në Gjermani, ku edhe po e kryen specializimin në lëminë e neurologjisë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Mitrovicë), për t’i vazhduar studimet në […]

Këshillat e Virologut Gjerman: Vaksinimi Dhe Dyshimet Rreth Vaksinave


Varianti B.1.1.7 e bën virusin Corona më të rrezikshëm dhe më infektues, paralajmëron virologu i njohur gjerman, Christian Drosten. Ai thekson se vaksinimet nevojiten shumë këto kohë. Christian Drosten, virologu i njohur gjerman nga Klinika Universitare në Berlin, Charité ka shprehur keqardhje për zhvillimet e fundit që sollën pezullimin e vaksinimit me vaksinën AstraZeneca. Sipas […]

Kardiologu Fahri Beqa: 656 mijë të vaksinuar vetëm dje në Gjermani, 290 mijë nga ta në ordinancat e mjekëve familjarë


Kardiologu Fahri Beqa, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka treguar se Gjermania ka shënuar një rekord të ri ditor sa i përket numrit të të vaksinuarve brenda ditës kundër koronavirusit. Ai thekson se 656 mijë persona janë vaksinuar vetëm dje, ku 290 nga të vaksinuarit e kanë kryer këtë proces në […]

Çfarë lloj trombozash janë ato që kanë ngjallur frikë për vaksinën anti-Covid?


Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh kanë ndaluar përkohësisht vaksininimin me  AstraZeneca, përderisa brenda një kohe të shkurtër ka pasur mjaft raste të një tromboze të një lloji të rrallë që kanë ndodhur pas një […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në Gjermani. […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild am […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina e […]

specialistët garanci për vaksinat/ Efektet anësore serioze pas vaksinimeve janë akoma një përjashtim absolut


Efektet anësore serioze pas vaksinimeve kundër koronavirusit janë akoma një përjashtim absolut. Pas pothuajse nëntë milionë vaksinimesh, Instituti Paul Ehrlich (PEI), përgjegjës për sigurinë e vaksinave në Gjermani, përmendi një kuotë prej vetëm 0.3 problemesh të rënda për 1000 doza vaksinash.  Vaksinimet janë “një masë efektive për të frenuar pandeminë e Coronas dhe për të […]

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


Themeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.  Në Gjermani, pronarët […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të shpërndajmë […]

Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin 2020 […]

Këto janë masat e reja kundër COVID-19 në Gjermani


Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka publikuar masat e reja kundër Covid-19, shkruan Indeksonline. Masat e mëparshme kundër pandemisë COVID 19 në Gjermani do të shtyhen deri më 18 prill. Gjatë Pashkëve duhet të ketë një zvogëlim shumë të gjerë në të gjitha kontaktet për disa ditë. Arsyeja për këtë është rritja e […]

Themeluesit e BioNTech-ut parashikojnë “fundin e kufizimeve për shkak të COVID-19”


Strategjia e kufizimeve në pandeminë e coronavirusit shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer – Özlem Türeci dhe Ugur Sahin – gjakftohtësi duhet edhe vetëm për disa muaj. Shpikësit e vaksinës Biontech/Pfizer, Özlem Türeci dhe Ugur Sahin presin që masat e kufizimit në Gjermani për shkak të […]

Shefi i BioNTech: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


Themeluesi i BioNTech, kompanisë gjermane të bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri, përdorimi i së cilës është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës. Në Gjermani, pronarët […]

EMA: “Vaksina AstraZeneca është efektive dhe e sigurt”


Një analizë fillestare e Agjencisë Evropiane të Medikamenteve (EMA) konstatoi se AstraZeneca është e sigurt, pasi Gjermania dhe vendet e tjera anëtare të BE pezulluan përdorimin e saj. AstraZenecaAgjencia Evropiane e Medikamenteve rekomandon vazhdimin e përdorimit të vaksinës së prodhuesit AstraZeneca. Drejtoresha e EMA-s, Emer Cooke tha pas një takimi të veçantë në Amsterdam se […]

Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas? 


Enti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në broshurën e produktit. “Një lidhje […]

Përse zgjohemi para se të bjerë alarmi


Ju ka ndodhur shpesh që mëngjeseve të zgjoheni përpara se të bjerë zilja e zgjimit, por kurrë s’ e keni ditur vërtet se përse ndodh. Përveç faktit të rutinës së zgjimit, një studim i veçantë flet për një “orë të brendshme zgjimi”, që të gjithë ne e disponojmë. Po atëherë, përse na ndodh që të […]

Gjermani, vala e radhës e COVID-19 mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit


Gjermania do të përballet me një valë të re të COVID-19 në javët e ardhshme, që mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit i infektimeve që dëshmoi vendi në dhjetor, sipas Institutit “Robert Koch” (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes. “Trendi aktual tregon se numri i rasteve ka të ngjarë të jetë më […]

Sa i lartë është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol vendimtar në përhapjen e koronavirusit. Sipas specialistëve jashtë aerosolet shumë shpejt e humbasin rrezikshmërinë. “Kjo ka të bëjë me faktin, […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në të […]

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga coronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do të […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë i […]

Qytetarë të shumtë në Prekaz, vlerësojnë sakrificën e familjes Jashari


Në 23-vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, qytetarë të shumtë po bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së familjes Jashari. Qytetari Sylë Dervishi thotë për KosovaPress, se vjen në këtë vend çdo 5 mars për të përkujtuar sakrificën e familjes Jashari, pasi me flijimin e tyre u fitua […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi që […]

Skepticizmi ndaj vaksinës mes punonjësve të kujdesit shëndetësor


Rreth gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në shtëpitë e të moshuarve në Francë s’ duan të vaksinohen, sipas një grupi ekspertësh që drejtojnë operacionet e vaksinimit. Skepticizmi ndaj vaksinave është vënë re edhe në vende të tjera të botës, me pretendimet për shpejtësinë e prodhimit të vaksinës dhe kohën shumë të shkurtër të testimeve. […]

Masat anti-COVID në Evropë, ashpërsim në Çeki dhe Finlandë, lehtësim në Gjermani e Danimarkë


Forcat policore dhe ushtarake në Republikën Çeke ngritën 500 pika kontrolli në mbarë vendin, ndër më të prekurit nga coronavirusi në BE, duke shënuar me masa kufizuese 1-vjetorin e rënies së pandemisë. Rreth 30 mijë efektivë u përfshinë në operacionin e paprecedent për të siguruar zbatimin e masave. Në Finlandë, kryeministrja Sanna Marin njoftoi aktivizimin […]

Studimi/ Në qoftë se dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni?!


kurse pushojmë trupin, mendja jonë s’ është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e para […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për 100,000 […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e profesionistëve […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e tilla […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se një […]

Pleskavica Tradicionale – Shija Fantastike e Ballkanit


Një vizitë në Prizren, Pejë apo Prishtinë s’ mund të imagjinohet pa shijen e mrekullueshme të pleskavicës. Një lloj qofteje e madhe hamburgeri e pjekur në skarë që shoqërohet  me pite, djathë, salca picante, patate të skuqura, spec djegës, sallatë dhe kastraveca turshi. Ky lloj hamburgeri i përhapur gjërësisht në mbarë Ballkanin konsiderohet një konkurent […]

Britania e Madhe “infekton vullnetarë me koronavirus”


Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër, kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar të […]

Varianti i ri i koronavirusit po përhapet shpejt në Gjermani


Varianti më infektiv i COVID-19, i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe, po përhapet me shpejtësi në Gjermani, paralajmëroi sot ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn. “Varianti, i njohur me emrin shkencor B117, tani përbën mbi 22 % të infektimeve në vend, në krahasim me pothuajse 6 % më pak se dy […]

OBSH sheh 17% rënie të rasteve, por specialistët thonë se variantet e COVID-19 shfaqin kërcënim të ri


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të enjten një rënie prej 17 për qind të rasteve të reja me COVID-19 në të gjithë botën, një trend i regjistruar në të gjashtë rajonet që monitoron. Por, siç shkruan Euronews, kjo statistikë shpresëdhënëse mund të maskojë të dhëna jo të plota nga vendet më të vogla dhe […]

7,036 raste aktive dhe 1,544 të vdekur nga koronavirusi


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 64.341 raste nga 266.585 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.544 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 55.761 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.036. Ndryshe, ditë […]

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19


Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, infektologu Valbon Krasniqi, thotë se Nëse merren parasysh dukuritë që kanë ndodhur së fundmi në Kosovë, përfshirë rikthimin e nxënësve në shkolla, pastaj fushatat e partive politike dhe tubimet në masë, në javët në vazhdim mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19. Krasniqi, […]

Debati në Bundestag: Largimi i mjekëve nga Kosova e ka çuar shëndetësinë në një gjendje alarmante


Partia Alternativa për Gjermaninë kërkon anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor për shkak të pandemisë. Por kjo kundërshtohet nga shumica. Partia djathtiste në Bundestag, Alternativa për Gjermaninë, AfD, ka kërkuar të mërkurën me anë të një mocioni në parlamentin gjerman anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Argumenti kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e shkaktuar […]

Çertifikimi GLOBALG.A.P në Grup. Bileta e Eksportuesve të Fruta – Perimeve Drejt Tregjeve të BE


Sektori i fruta-perimeve po përjeton një bum prodhimi dhe eksportesh prej disa vitesh tashmë. Nxitja e prodhimit me anë të shtimit të sipërfaqeve të kultivuara dhe investimet në ngritjen e pikave moderne të grumbullimit të produkteve të cilat janë të destinuara për eksport kanë ndikuar në një rritje eksponenciale të eksporteve në vitet e fundit. […]

Studimi: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022


Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The Economist” (shih hartën në fund). Shumica e vendeve dhe ato të zhvilluara pritet ta krijojnë imunitetin e tufës në fund të këtij viti. Economist Inteligjence Unit (EIU) e bëri përllogaritjen duke […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në Itali […]

Varianti britanik i COVID tek ne? Gazeta gjermane: 22-vjeçarja erdhi nga Shqipëria…


Teksa autoritetet shqiptare pohojnë se zyrtarisht s’ kanë identifikuar ndonjë rast me variantin britanik të COVID19, edhe pse ka dyshime qe ka mbërritur, gazeta gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung, shkruan se një vajzë shqiptare, ka shkuar e infektuar në Gjermani. Në shkrimin e saj, gazeta gjermane shkruan se 22-vjeçarja u kthye nga Shqipëria në Gjermani dhe […]

Vajza e kthyer nga Shqipëria konstatohet me mutacionin anglez të Covid-19 në Gjermani


Mediat gjermane raportojnë për shfaqjen për herë të parë të mutacionit anglez të koronavirusit në rajonin e Hochtaunus. Siç raporton “Faz.net“, mutacioni B.1.1.7 u konstatua tek një vajzë 22-vjeçare, e cila ishte kthyer nga Shqipëria. Mjekët dyshuan fillimisht për koronavirusin që ka qarkulluar deri më tani, por pas analizave në një laborator më të specializuar […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë vaksinat […]

Varianti i ri i COVID-19, Gjermania ndalon udhëtimet me 5 vende


Gjermania ka vendosur që të ndalojë hyrjen e qytetarëve që vijnë nga vendet e prekura rëndë nga variantet e COVID. Duke filluar nga dita e nesërme deri më 17 shkurt. Gjermania do të ndalojë udhëtimet me Britaninë e Madhe, Irlandën, Portugalinë, Brazilin dhe Afrikën e Jugut. Masa do të jetë e vlefshme dhe do të […]

Konfirmohen tri raste me variantin e ri të koronavirusit në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një konferencë për media ka thënë se ditëve të kaluara IKSHPK-ja ka dërguar 35 monstra në Gjermani për variantin e  ri të virusit COVID-19. Zemaj ka thënë se nga 35 mostra, tri mostra jan pozitiv me variantin e ri të Covid-19. “Nga 35 mostra që i kemi dërguar, 3 […]

Vaksina e AstraZeneca s’ iu rekomandohet personave mbi 65 vjeç në Gjermani


Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit i qeverisë gjermane ka vendosur se vaksina AstraZeneca s’ mund të përdoret tek njerëzit mbi moshën 65 vjeçare. Sipas rekomandimit të Komisionit Gjerman të Vaksinimit, ndryshe nga vaksinat Pfizer, vaksinat AstraZeneca duhet të përdoren vetëm tek njerëzit nën moshën 65 vjeçare. Më herët, informacioni doli nga disa burime se vaksina […]

Një tigër dhe dy luanë të infektuar me COVID në Suedi, njëri vritet si pasojë e simptomave në frymëmarrje


Një tigër dhe dy luanë janë infektuar me Covid në një kopësht zoologjik në Suedi. Simptoma të virusit shfaqi edhe personeli që u kujdes për këto kafshë. Një prej tyre doli pozitiv, ndërsa tre të tjerët po presin rezultatet e testimit. Tigri i infektuar, një femër 17-vjeçare u vra për shkak të simptomave të rënda […]

Eurostat: Ndryshimet Klimatike Po Ndikojnë Keq Bujqësinë Edhe Në Shqipëri


Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të tërë sezonin e pranverës deri në maj në Kontinentin Europian. Këto ndryshime e kanë ndikuar negativisht prodhimin bujqësor kudo në Europë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, raporton Eurostat. Dimri i butë, i cili favorizoi disa […]

Këngëtarja e njohur: Gjuha shqipe është trendi i momentit në muzikën gjermane


Këngëtarja e njohur shqiptare, Alida prej vitesh jeton në Gjermani, ku edhe po zhvillon karrierën e saj muzikore. Në një lidhje për ABC e Mëngjesit, ajo deklaroi se trendi më i fundit i momentit në tregun e muzikës atje është gjuha shqipe. Madje, Alida tregoi se ka marrë shumë oferta nga rrepista gjermanë për të […]

Ku është bërë vaksina Oxford / AstraZeneca?


Pas aprovimit të vaksinës Pfizer / BioNTech vitin e kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), dha miratimin për vaksinën e Universitetit të Oxfordit / AstraZeneca për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock përshkroi miratimin e vaksinës si një “hap masiv përpara” për luftën e Mbretërisë së Bashkuar kundër […]

Mos u nisni në Gjermani pa dëshmi se jeni negativë nga COVID-19


Gjermania, më 22 janar, ka shtuar 25 vende në listën e atyre që kanë rrezik të lartë për shpërndarjen e koronavirusit. Vendet që janë listuar si të rrezikshme për shpërndarjen e COVID-19, gjatë hyrjes në Gjermani duhet të dëshmojnë se kanë dalë së fundi negativë nga koronavirus (testi jo më i vjetër se 48 orë). […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i famshëm […]

Gjermania vendosë masa të reja kundër COVID-19


Ambasada e Kosovës në Gjermani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se Gjermania ka marrë masa të reja në luftë me koronavirusin. Më tutje, në njoftim bëhet e ditur se masat e ndërmarra në janar do të zgjasin deri në mes të muajit shkurt, saktësisht deri më 14 shkurt, ndërsa […]

5,279 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, infektologu Ramadani flet për variantin e ri


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 56.412 raste nga 211.689 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.420 raste të vdekjes. IKShPK gjithashtu bën të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 281 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri […]

Vdes mjekja shqiptare, Eni Doko


Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka humbur jetë në moshë të re. Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg ka dhënë lajmin e hidhur me anë të një postimi në rrjete shoqërore, por s’ jep detaje për arsyen e vdekjes. “Me hidhërim të thellë ndajmë lajmin e largimit […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

Problemet e shteteve evropiane me COVID-19: Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve


Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve si pasojë e rritjes së shpejtë të numrit të rasteve me COVID-19. Këtë e tha vetë kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, i cili shprehet i shqetësuar me gjendjen që po kalon vendi, shkruan CNN. Ndërkohë, numri i lartë i viktimave në Gjermani ka arritur në […]

Mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19 në Gjermani


Gjermania po vazhdon të regjistrojë mijëra raste të reja të infektuara me COVID-19 dhe qindra viktima si pasojë e këtij virusi. 13 mijë e 483 raste të infektuara me COVID-19 janë raportuar në 24 orët e fundit në Kosovës, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe, sipas faqes botërore të statistikave, worldometers.info, 473 persona kanë ndërruar […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë – […]

31-vjeçari hidhet nga ballkoni, meqenëse… humbi ndeshjen në PlayStation!


Një ndodhi e rëndë ka ndodhur në Gjermani ku një 31-vjeçar, pasi humbi një lojë futbolli në PlayStation kundër kushëririt të tij, u hodh nga banesa. Kjo ndodhi dukuri në Nordrhein-Westfalen teksa një i afërm i 31 vjeçarit erdhi për vizitë në shtëpinë e këtij të fundit. Policia gjermane njofton se pasi ata pinë diçka, […]

Humbi video-lojën në internet, hidhet nga ballkoni


Pasi humbi një lojë në internet, një lojtar 31-vjeçar nga provinca gjermane e Nordrhein-Westfalen kërceu nga ballkoni i katit të parë të një shtëpie në Willebadessen në Gjermani. Një i afërm erdhi për të vizituar të riun dhe pasi ata pinë diçka, siç njoftoi policia, ata luajtën futboll me anë të një video konzole. Pasi […]

FOTO/ “Illyrian Pure Sport”, kjo është makina e parë shqiptare, një “përbindësh” luksoz me 840 kuaj fuqi


Së shpejti, tregu i automobilëve luksozë mund të ketë një makinë të projektuar nga një kompani shqiptare. Kompania “Arrera Automobili”, në pronësi të një shqiptari planifikon të fusë në prodhim super veturën të quajtur Illyrian Pure Sport, e cila pritet të ketë një motor të madh me një fuqi prej 840 kuaj fuqi. “Pure Sport […]

Mënyrat befasuese se si asimetria e trurit ndikon në jetën tonë të përditshme


Rreth 10% e njerëzve shkruajnë me dorën e majtë, ndërsa rreth 90% shkruajnë me të djathtën. Pothuajse çdokush e di Po qe se janë mëngjarashë, shkruajën me të djathtën, ose, në raste shumë të rralla, ambideksore. Dora përcaktohet nga truri ynë. Pjesa e majtë e trurit kontrollon pjesën e djathtë të trupit, ndërsa pjesa e […]

Shumë shtete ashpërsojnë masat kundër koronavirusit


Shtetet në mbarë botën po ashpërsojnë masat kundër koronavirusit, teksa vaksinimi ka nisur në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Përveç rritjes së rasteve të reja, shtetet po vendosin kufizime për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, që është më i transmetueshëm. Shtetet në mbarë botën po vendosin masa […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, Singapor, […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga 39% […]

Duket si përrallë nga e kaluara, jetojnë pa celular, pa krime, kanë një fabrikë dhe….


Ndoshta s’ do e besoni, por ka edhe një fshat që jeton pa celular, pa borxhe, pa krime; shtëpitë janë të rrethuara nga akra pyjore me një liqen për të notuar në në të ardhmen të ngrohtë. Shumica e ushqimeve janë gati për ju dhe mbrëmjet mund të shpenzohen në një barbeque me komunitetin duke […]

Varianti i ri i virusit arrinë edhe në Gjermani


Një variant i ri i COVID-19 që është duke u përhapur shpejtë në Britaninë e Madhe është zbuluar gjithashtu edhe në Gjermani. Personi i infektuar me këtë variant të ri të virusit fillimisht ka fluturuar në Frankfurt nga Britania e Madhe më 20 dhjetor dhe u konfirmua pozitiv herët a vonë më pas.

Gjermania- numër rekord ditor të të vdekurve shkaku i koronavirusit


Zyrtarët shëndetësorë gjermanë raportuan sot numrin e tyre më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga pandemia e coronavirusit. Associated Press raportoi se zyrtarët të Institutit gjerman, Robert Koch, i cili shërben si autoriteti më i lartë shëndetësor i vendit, regjistroi 962 vdekje gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën në mëngjes, citon thehill. Pak më […]

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani paralajmëron: Ekziston rreziku i një vale të re të COVID-19


Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka paralajmëruar për rrezikun e një vale të re të coronavirusit dhe kjo pikërisht për shkak të kthimit nga pushimet të qytetarëve me prejardhje nga Evropa lindore dhe juglindore. “Bazuar në atë që po shoh, po bëhen shumë vizita tek familjarët nga Gjermania në drejtim të Evropës Lindore, […]

Gjermania rrezikohet nga një valë e re e infeksionit, shkak të kthyerit Ballkani dhe Turqia


Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka paralajmëruar se Gjermania mund të futet në një valë tjetër infeksionesh me COVID-19, pasi shumë persona që udhëtuan më herët drejt Ballkanit dhe Turqisë pritet të kthehen këto ditë. “Nga gjithçka që shoh, përsëri ka shumë vizita tek të afërmit nga Gjermania në Europën Lindore, Ballkanin dhe Turqinë,” […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin PCR […]

Sahin dhe Tureci, pronarë të BioNTech shpallen persona të vitit nga Financial Times


Financial Times (FT) i ka shpallur “Persona të Vitit” themeluesit e kompanisë farmaceutike BioNTech, dr. Uğur Şahin dhe bashkëshorten e tij dr. Özlem Türeci. “Çifti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm shkencor dhe komercial duke zhvilluar vaksinën kundër COVID-19 në më pak se një vit”, raportoi Financial Times. Me zhvillimin e kandidatit të parë për […]

Produktet e Sipërmarrjeve Shqiptare Më Të Kërkuarat në Kanada e Gjermani


Një kompani në Elbasan, e cila prodhon dezinfektantë dhe detergjentë të certifikuar nga BE. Kompania eksporton në shtete si Kanada, Gjermani, Itali, Kosovë. “Me punën që bëni ju këtu në kushtet e pandemisë që duhen sa më shumë dezinfektantë është një gjë shumë e mirë, por fakti se nga këtu prodhohet edhe për Gjermani dhe […]

Shqipëri- Që nga fillimi i pandemisë 28 mjekë humbën jetën


Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu thotë se Shqipëria është renditur ndër vendet me numrin më të lartë të humbjes së mjekëve, si pasojë e coronavirusit. me anë të një postimi në Facebook, ku publikoi disa shifra në lidhje me viktimat nga Covid-19 ndër bluzat e bardha, ish-deputeti tha se mbrojtja dhe fillimi i vaksinimit te […]

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu. Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell Telegrafi, […]

Grupi i parë i vaksinave për COVID-19 të Pfizer/BioNTEch arrin në Kanada


Vaksinat e para për COVID-19 zbarkuan në tokën kanadeze të dielën, ka thënë kryeministri Justin Trudeau, dhe disa kanadezë pritet të zhveshin mangët e tyre për një vaksinim që nga dita e hënë. Kjo pasi që, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëhen këtë javë vendet e para perëndimore pas […]