Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Pesë shtetet me numrin më të lartë të infektimeve


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shteti më i prekur nga Covid-19. Sipas Universitetiti Jons Hopkins, Shtetet e Bashkuara kryesojnë me 33 milionë të infektuar dhe rreth 586 mijë viktima. Në vendin e dytë është India me mbi 24 milionë të infektuar dhe 270 mijë vdekje nga Covid-19. Madje India gjatë muajit Maj po […]

Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në Gjermani ?


Shërbimi shëndetësor në Gjermani është mjaft i decentralizuar. Secili prej 16 shteteve e ndan përgjegjësinë me qeverinë qendrore për ndërtimin dhe funksionimin e spitaleve, ndërkohë që ofruesit e sigurimeve shëndetësore, të rregulluar nga shteti, ushtrojnë një lloj kontrolli mbi kostot e funksionimit. Nga 2 030 spitalet e Gjermanisë, 790 janë me pronësi publike, 820 me […]

Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Gjermani: gabimet e mjekëve shkaktojnë 20 mijë vdekje në vit


Megjithëse Gjermania konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë, përsëri gabimet mjekësore të mjekëve shkaktojnë një numër të konsideruar të vdekjeve. Gabimet e mjekëve në Gjermani shkaktojnë rreth 20 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan thelocal.de përcjell Gazeta Shëndeti. “Më shumë njerëz vdesin çdo vit nga gabimet në spital sesa […]

Gjenet e trashëguara 50 mijë vjet më parë mund të rrisin riskun ndaj Covid-19


[ad_1] akoma shumë duhet të mësohet për shkaqet dhe origjinën e koronavirusit, por këtyre po i shtohet një faktor që shkon në fillimin e njerëzimit. Sipas disa hulumtuesish nga Gjermania dhe Suedia, personat që kanë një variabël gjenetike që buron nga Neandertalët, kanë një rrezik shumë më të lartë për të pasur pasoja të rënda […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


[ad_1] Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin […]

Çfarë po ndodh me COVID në Evropë?


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, Gjermania ka forcuar masat në kufirin më Poloninë. Ministri i Shëndetësisë në Varshavë, Adam Niedzielski shprehet se pjesa më e madhe e të infektuarve janë shkaktuar nga varianti britanik i virusit. Në vetëm 24 orët e fundit është raportuar për 21 mijë raste të reja. Polonia zgjati javën e katërt të […]

AstraZeneca, pas EMA-s edhe specialistët amerikanë dalin në një përfundim…


[ad_1] Pas provave të kryera nga specialistët amerikanë në lidhje me vaksinën e prodhuar nga Oxford-AstraZeneca, ka rezultuar se kjo vaksinë është e sigurt dhe shumë efektive. Në këtë studim, morën pjesë 32 mijë vullnetarë, të shpërndarë në tre shtete, Amerikë, Kili dhe Peru. Nga rezultatet e marra, është arritur në përfundimin se vaksina është […]

“Sapo të më vijë radha, do bëj AstraZeneca. Djali im e bëri para dy ditësh në Angli”


[ad_1] Kryeministri italian, Mario Dragi, tentoi të siguronte italianët mbi vaksinën e Astrazeneca-s, që u pezullua këtë javë para se të shpallej sërish e sigurt, duke thënë se ai do ta bënte vetë atë. “Unë s’ e kam prenotuar akoma radhën time për tu vaksinuar, por grupi i moshës time tashmë ka filluar të imunizohet, […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Gjermani, vala e radhës e COVID-19 mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit


[ad_1] Gjermania do të përballet me një valë të re të COVID-19 në javët e ardhshme, që mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit i infektimeve që dëshmoi vendi në dhjetor, sipas Institutit “Robert Koch” (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes. “Trendi aktual tregon se numri i rasteve ka të ngjarë të jetë […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


[ad_1] Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


[ad_1] Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi […]

Gjermania shtyn sërish izolimin


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel, takohet sot me 16 kryeministrat e landeve për të diskutuar për masat e reja. Por, sikurse citojnë mediat gjermane, në bazë të një drafti që është zbuluar nga dje, do të ketë lehtësira të vogla, por izolimi do të zgjatet deri më 28 mars. Luleshitësit, dyqanet e librave dhe kopshtarisë […]

STUDIMI: Vaksinimi i të moshuarve në fillim është më i dobishëm pasi shpëton më shumë jetë


[ad_1] Sipas një studimi të botuar nga Akademia Kombëtare e Shkencave (PNAS), vaksinimi i të moshuarve jo vetëm që shpëton jetën e tyre por edhe të shumë të tjerëve. Me zbulimin dhe zhvillimin e disa vaksinave në të gjithë botën, pjesë e diskutimit kanë qenë edhe sesa efektive apo cilat grupmosha duhet të përfshihen në […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


[ad_1] Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


[ad_1] specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


[ad_1] Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Si duhet të rriten eksportet/ specialistët: Duhen sa më shumë produkte, sytë drejt Europës Qendrore


[ad_1] Tregtia e jashtme duket se ka kaluar gropën e thellë për shkak të goditjes së pandemisë dhe po ndjek një trend pozitiv këtë fillim viti. specialisti për ekonominë, Gent Beqiri, shpjegon se kriza ka ndryshuar tërësisht marrëdhëniet tregtare duke shpërbërë edhe një pjesë të mirë të arritjeve në tregti deri para pandemisë. Diversifikimi shton […]

Gjermania i del në ndihmë Portugalisë në luftë kundër koronavirusit


[ad_1] Gjermania ka vendosur t’i dalë në ndihmë Portugalisë kundër koronavirusit. Duke pasur parasysh që shërbimi shëndetësor atje është mbingarkuar, Gjermania ka nisur drejt Portugalisë njerëz specialistë të kujdesit intensiv dhe ventilator për shpëtimin e jetës së njerëzve të prekur me COVID-19. Gjermania në fillim të pandemisë e ndihmoi edhe Italinë që ishte dëmtuar së […]

Bosnja konfirmon rastin e parë të transmetimit të koronavirusit nga njeriu te kafshët shtëpiake


[ad_1] Shkencëtarët nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare në Sarajevë paraqitën të dhëna të rëndësishme që ata i hasën gjatë hulumtimit mbi coronavirusin. Një nga të dhënat e fundit është se një rast i transmetimit të njëanshëm të virusit nga njerëzit tek kafshët shtëpiake është zbuluar në Bosnje-Hercegovinë. Siç thanë ata më tej, është një qen […]

COVID-19: Rregullat e BE-së për shtetet joanëtare


[ad_1] Bashkimi Evropian ka vendosur disa rregulla për udhëtarët që vijnë nga shtetet të cilat s’ janë anëtare të bllokut. Rregullat e reja parashohin hyrjen e vetëm atyre qytetarëve, vendet e të cilëve s’ kanë shumë ose aspak raste të të infektuarve me koronavirus. Ambasadorët e BE ranë dakord për masën e re për udhëtimet […]

Varianti i ri i COVID-19, Gjermania ndalon udhëtimet me 5 vende


[ad_1] Gjermania ka vendosur që të ndalojë hyrjen e qytetarëve që vijnë nga vendet e prekura rëndë nga variantet e COVID. Duke filluar nga dita e nesërme deri më 17 shkurt. Gjermania do të ndalojë udhëtimet me Britaninë e Madhe, Irlandën, Portugalinë, Brazilin dhe Afrikën e Jugut. Masa do të jetë e vlefshme dhe do […]

Rriten shpresat për gjetjen e kurës finale ndaj kancerit


[ad_1] Maya Margit , The Jerusalem Post Një ekip studiuesish të udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Tel Aviv kanë deklaruar se ata mund të kenë zbuluar “thembrën e Akilit” të qelizave kancerogjene , të cilat mund të çojnë në zhvillimin e një grupi krejtësisht të ri të ilaçeve dhe trajtimeve të kancerit në të […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

Eurostat: Ndryshimet Klimatike Po Ndikojnë Keq Bujqësinë Edhe Në Shqipëri


[ad_1] Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të tërë sezonin e pranverës deri në maj në Kontinentin Europian. Këto ndryshime e kanë ndikuar negativisht prodhimin bujqësor kudo në Europë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, raporton Eurostat. Dimri i butë, i cili favorizoi […]

Mos u nisni në Gjermani pa dëshmi se jeni negativë nga COVID-19


[ad_1] Gjermania, më 22 janar, ka shtuar 25 vende në listën e atyre që kanë rrezik të lartë për shpërndarjen e koronavirusit. Vendet që janë listuar si të rrezikshme për shpërndarjen e COVID-19, gjatë hyrjes në Gjermani duhet të dëshmojnë se kanë dalë së fundi negativë nga koronavirus (testi jo më i vjetër se 48 […]

Merkel: Gjermania duhet ta marrë seriozisht variantin e ri të Covid-19


[ad_1] Në një konferencë për shtyp, kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje se gjermanët duhet ta marrin seriozisht përhapjen e variantit të ri të Covid-19. Ajo shtoi se mutacioni i ri është një kërcënim dhe kjo e bën më të vështirë menaxhimin e situatës pandemike në vend shkruan CNN, transmeton GazetaShneta. “Mutacioni i virusit është një […]

Gjermania vendosë masa të reja kundër COVID-19


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Gjermani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se Gjermania ka marrë masa të reja në luftë me koronavirusin. Më tutje, në njoftim bëhet e ditur se masat e ndërmarra në janar do të zgjasin deri në mes të muajit shkurt, saktësisht deri më 14 shkurt, […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara […]

OBSh dhe Gjermania do t’i dhurojnë Kosovës pajisje dhe produkte mjekësore në vlerë prej 2.17 milionë eurosh


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) në bashkëpunim me Qeverinë e Republikës Federale të Gjermanisë do t’i dhurojnë donacion: pajisje dhe produkte mjekësore, në vlerë prej 2.17 euro për Ministrinë e Shëndetësisë/Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës. Me rastin e pranimit të këtij donacioni, të enjten, më 14 janar 2021, në ora 13:00 në […]

Zbulohet si erdhën vaksinat në Shqipëri; Detaje dhe origjina


[ad_1] Vaksina anti-Covid e cila po përdoret sot në ditën e dytë në Shqipëri është dërguar në të ardhmen më parë(11/1/2021) nga Gjermania për atje dhe është transportuar “dorazi” nga Aeroportin e Rinasit deri në ISHP. në të ardhmen më parë kryeministri Rama ka lënë në mister vendin, i cili i ofroi Shqipërisë 970 dozat […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


[ad_1] Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka […]

Problemet e shteteve evropiane me COVID-19: Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve


[ad_1] Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve si pasojë e rritjes së shpejtë të numrit të rasteve me COVID-19. Këtë e tha vetë kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, i cili shprehet i shqetësuar me gjendjen që po kalon vendi, shkruan CNN. Ndërkohë, numri i lartë i viktimave në Gjermani ka arritur […]

Mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19 në Gjermani


[ad_1] Gjermania po vazhdon të regjistrojë mijëra raste të reja të infektuara me COVID-19 dhe qindra viktima si pasojë e këtij virusi. 13 mijë e 483 raste të infektuara me COVID-19 janë raportuar në 24 orët e fundit në Kosovës, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe, sipas faqes botërore të statistikave, worldometers.info, 473 persona kanë […]

Gjilani pranon 5 respiratorë, 42 karroca dhe 36 shtretër hidraulik nga bashkatdhetarët nga Gjermania


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka pranuar të hënën pesë respiratorë të oksigjenit, 30 karroca, 36 shtretër hidraulik dhe 12 karroca shëtitëse, nga bashkatdhetarët nga Gjermania, Bahri Tahiri, Deli Nitaj dhe Arian Sfarqa. Në emër të kryetarit Lutfi Haziri, donacionin e ka pranuar nënkryetari Arbër Ismajli, i cili i ka falënderuar bashkatdhetarët nga Gjermania, sikurse edhe […]

Mbi 30 aeroplanë pritet të aterojnë sot në Prishtinë, fluks ka edhe në pikat kufitare


[ad_1] Po vazhdon edhe sot ardhja e mërgimtarëve për të kaluar pushimet e fundvitit në vendlindje. Mbi 30 aeroplanë pritet të aterojnë sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, raporton IndeksOnline. Fluturimet janë nga vende të ndryshme, por më së shumti do të këtë nga Zvicra e Gjermania. ndërsa përveç aeroportit, fluks të madh […]

Gjermania- numër rekord ditor të të vdekurve shkaku i koronavirusit


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë gjermanë raportuan sot numrin e tyre më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga pandemia e coronavirusit. Associated Press raportoi se zyrtarët të Institutit gjerman, Robert Koch, i cili shërben si autoriteti më i lartë shëndetësor i vendit, regjistroi 962 vdekje gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën në mëngjes, citon thehill. Pak […]

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani paralajmëron: Ekziston rreziku i një vale të re të COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka paralajmëruar për rrezikun e një vale të re të coronavirusit dhe kjo pikërisht për shkak të kthimit nga pushimet të qytetarëve me prejardhje nga Evropa lindore dhe juglindore. “Bazuar në atë që po shoh, po bëhen shumë vizita tek familjarët nga Gjermania në drejtim të Evropës […]

Gjermania rrezikohet nga një valë e re e infeksionit, shkak të kthyerit Ballkani dhe Turqia


[ad_1] Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka paralajmëruar se Gjermania mund të futet në një valë tjetër infeksionesh me COVID-19, pasi shumë persona që udhëtuan më herët drejt Ballkanit dhe Turqisë pritet të kthehen këto ditë. “Nga gjithçka që shoh, përsëri ka shumë vizita tek të afërmit nga Gjermania në Europën Lindore, Ballkanin dhe […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


[ad_1] Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Shqipëria Në Mesin e Vendeve që Kanë Marrëveshje me COVAX


[ad_1] Shqipëria është në grupin e vendeve që ka firmosur me COVAX, një nismë ndërkombëtare që synon të bashkojë burimet midis kombeve të pasura dhe të varfra, për të siguruar një qasje më të barabartë të vaksinave në të tërë botën, por shpërndarja reale e vaksinave do të lërë pas vendet me të ardhura të […]

Vlora Thyen Rekord – 340 Tonë Bimë Mjekësore Të Eksportuara Në Javën e Fundit Të Nëntorit


[ad_1] Në rajonin e Vlorës eksportet e bimëve mjekësore u rritën në 349 tonë në javën e fundit të muajit nëntor të këtij viti, kundrejt 290 tonëve që ishin në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Lindita Kondi përgjegjëse në Qendrën e Eksporteve Vlorë tha për ATSH-në se, “në qarkun jugor po shtohet interesi […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


[ad_1] Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i […]

COVID-19: Gjermania mund të futet në “karantinë të fortë” pas shtimit të rasteve


[ad_1] Gjermania po e konsideron opsionin e futjes në “karantinë të fortë” që nga 27 dhjetori, pas shtimit të infektimeve me koronavirus. Nëse rregullat e reja do të hynin në funksion, në shtetin gjerman do të punonin vetëm supermarketet. Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, kancelarja Angela Merkel pritet të ketë një takim me […]

Agjencia evropiane e lajmeve rendit Tiranën mes 5 qyteteve që duhen vizituar për Krishtlindje


[ad_1] Me shumicën e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zonës Shengen në “lockdown” dhe vendosjes së ndalimit të hyrjeve, udhëtarët e Krishtlindjeve që duan të provojnë sesi festohen Krishtlindjen jashtë vendit, s’ janë në gjendje të vizitojnë disa nga qytetet evropiane të njohura për atmosferën e tyre të Krishtlindjeve. Por, Agjencia e njohur e […]

LIVE – Dosja e Karaçevës


[ad_1] Sheshi i Ferizajt është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i komunës, Agim Aliu, përmes një njoftimi bëri të ditur se mijëra drita u ndezën nga duart e femijëve, e gjitha kjo nën tingujt e muzikës festive. “Mijëra drita u ndezën sonte nga duart e fëmijëve, nën tingujt e muzikës festive, për ta ndriçuar […]

Gruaja nga Gjermania u lë fqinjve 7.5 milionë dollarë


[ad_1] Banorët e një komuniteti në Gjermaninë qendrore kanë trashëguar papandehur një pronë dhe aksione me vlerë prej 7.5 milionë dollarëve apo 6.2 milionë euro, pas vdekjes se një fqinje të moshuar, raporton CNN. Renate Wedel kishte jetuar në rrethin e Weiperfelden të Wasdsolms në Hesse të Gjermanisë qendrore me burrin e saj, Alfred Wedel, […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në […]

Njoftim nga Ambasada Gjermane: Ja çfarë duhet të dini për udhëtimet drejt Kosovës


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 11:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Për të gjithë shtetasit e Republikës së Kosovës, si dhe ata që kanë nënshtetësi të Gjermanisë: Nëse keni ndërmend të udhëtoni për pushimet e fundvitit në Kosovë, ju lutemi të lexoni me vëmendje njoftimin e detajuar të kolegëve tanë nga Ambasada e Gjermanisë në […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


[ad_1] Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme […]

​Gjermania i dorëzon anije raketore Izraelit në kohën e tensioneve me Iranin


[ad_1] Gjermania i ka dorëzuar Izraelit sot anijen e parë nga katër sosh të blera dhe oficeri më i lartë detar izraelit vlerësoi se kjo do të përmirësojë aftësinë e vendit për t’iu kundërvënë rivalëve rajonalë, përfshirë shtetin e Iranit. Blerja e katër anijeve raketore dhe tre nëndetëseve nga gjiganti industrial gjerman Thyssenkrupp ka qenë […]

Merkel paralajmëron përballjen me valën e tretë të COVID-19 në Gjermani


[ad_1] Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka paralajmëruar se ky shtet mund të goditet nga vala e tretë e koronavorusit, Po qe se qytetarët s’ i respektojnë masat parandaluese. “Ne akoma duhet të jemi tepër, tepër të kujdesshëm gjatë dimrit. Përndryshe menjëherë do të përballemi me valën e tretë”, është shprehur Merkel, transmeton Klan Kosova. […]

BREXIT pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Po qe se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi […]

Në BE, vetëm si maqedonas; Borisov mohon pakicën maqedonase


[ad_1] Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se maqedonasit do të anëtarësohen në Bashkimin Evropian vetëm si maqedonas që flasin gjuhën maqedonase. “Ne do të hyjmë në BE si maqedonas që flasin maqedonisht! Ne shohim drejt Evropës, kjo është mënyra e vetme për të nesërmen tonë më të mirë. Populli maqedonas gjithmonë […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Rreth 60% më pak mërgimtarë nga Zvicra këtë vit në Kosovë


[ad_1] Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve […]

Udhëheqësi i opozitës ruse thirrje BE-së: Godisni me sanksione oligarkët rusë


[ad_1] Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin. “s’ ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që s’ udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente me anë të lidhjes me videokonferencë. […]

Ambasada e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës në Berlin, me plan bashkëpunimi


[ad_1] Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin e Veprimit të Përbashkët të të […]

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit


[ad_1] Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria. Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, këtë vit kanë qenë më pak në […]

Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës në Berlin, konkretizojnë planin e bashkëpunimit për vitin 2021


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 17:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin […]

Gjermania zgjat bllokimin e pjesshëm


[ad_1] Bllokimi i pjesshëm i Gjermanisë për të parandaluar përhapjen e COVID-19 do të zgjatet deri më 20 dhjetor, vendosën sot në mbrëmje krerët federalë dhe shtetërorë, pas një dite negociimi të çështjes. “Megjithëse rregulloret aktuale, të cilat kanë qenë në vend për më shumë se tre javë, kanë treguar shenja të ndalimit të përhapjes […]

Ndryshimet e nuhatjes, mund të ofrojnë informacione kyçe në lidhje me sjelljen e coronavirusit


[ad_1]  Një grup shkencëtarësh ka ndaluar për të studiuar fenomenin e “parosmia”: një ndryshim në perceptimin e aromave, pas një humbje të zgjatur të saj. Shkencëtarët po hetojnë prova të reja që mund të shpjegojnë se si coronavirusi sulmon sistemin nervor falë studimit të humbjes së nuhatjes, e cila ndodh në disa pacientë për disa muaj pas […]

Mbi 18 mijë raste të reja me COVID-19 në Gjermani


[ad_1] Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 18,633 në 961,320, treguan të mërkurën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infective, raporton Reuters. Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 410 në 14,771, tregoi numri. […]

Hotelet e Kosovës pas hapjes patën mbi 6 mijë e 800 vizitorë


[ad_1] ASK tregon se për shkak të pandemisë, me vendim të Qeverisë së Kosovës, hotelet kanë qenë të mbyllura gjatë muajve prill dhe maj 2020. andaj, të dhënat e publikuara në këtë tremujor shfaqin rezultatet vetëm të muajit qershor 2020, pasi hotelet kanë filluar të punojnë nga data 01 qershor 2020. Në muajin qershor Kosovën […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

Gjermania ka regjistruar mbi 10 mijë raste të reja me koronavirus


[ad_1] Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 10,864 në 929,133, treguan të hënën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infective, raporton Reuters. Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 90 në 14,112, tregoi shifra. […]

​Pandemia e Covid 19 vendos në sprovë spitalet gjermane


[ad_1] Gjermania konsiderohej mbështetje për vendet e tjera evropiane dhe një model suksesi në luftën ndaj koronavirusit, gjatë valës së pranverës. Ajo po ashtu ngrihej në qiell për një nga sistemet më të mira shëndetësore në botë. Por sot, edhe ajo, po fillon ta shohë veten në vështirësi me më shumë infektime se në çdo […]

Qytetarët gjermanë, me peticion, kërkojnë kthimin e mamisë kosovare


[ad_1] “Lajmi na ka tronditur. Mamia e jonë u arrestua dhe deportua nga policia në një aksion të shpejtë nate, në banesën e saj. Kështu, ajo është shkëputur nga një mjedis ku ishte integruar mirë, nga puna, miqtë dhe familja” E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjermania po vuan prej kohësh krizën e […]

Skandal në Parlament, sulmohen fizikisht deputetët e Merkel


[ad_1] Sikur të mos mjaftonin përplasjet e dhunshme me policinë, përkrahësit e djathtë gjermanë ja kanë dalë të hyjnë edhe në Bundestag, të ftuar nga partia populiste e krahut të djathtë, Alternativa për Gjermaninë, AFD. Ata kanë sharë, ofenduar, sulmuar verbalisht e fizikisht deputetët e Merkel duke krijuar një atmosferë aspak të këndshme. Ky skandal […]

Mërgimtarët nga Zvicra prijnë me ardhjet e tyre në Kosovë këtë vit


[ad_1] E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 15:35 albinfo.ch Është bërë e ditur se mërgimtarët nga Zvicra prijnë për nga numri i ardhjeve në Kosovë këtë vit, për dallim nga shtetet e tjera nga bota, me theks të veçantë nga Evropa, shkruan albinfo.ch. Sipas të dhënave nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” dhe Byroja […]

Gjermania ndryshon ligjin për mbrojtjen nga infektimet


[ad_1] Bundestagu dhe Këshilli Federal duan të vendosin mbi bazë më të sigurtë ligjore masat që merren në kuadër të pandemisë. Projektligji është i kontestuar. Kundërshtarët e politikës së Coronës kanë paralajmëruar protesta. Bundestagu këshillohet këtë të mërkurë për të marrë një vendim mbi reformën e ligjit të mbrojtjes nga pandemitë. Me rregulloret e reja […]

LAJMI I FUNDIT: Federata gjermane merr vendim për Joachim Löw


[ad_1] Disafata historike e Gjermanisë nga Spanja s’ pritet të vendosë shumëçka sa i përket të ardhmes së tij. Kjo pasi federata gjermane ka marrë vendim që të vazhdojë bashkëpunimin me të, përcjell GazetaBlic. Këtë lajm e ka shpërndarë edhe gazetari italian Francesco Porzio. Kujtojmë se Gjermania mbrëmë shënoi humbje historike nga Spanja, me rezultat […]

Mijëra gjermanë protestojnë kundër planeve për masa ndaj pandemisë


[ad_1] Disa mijëra njerëz u mblodhën të mërkurën në Berlin për të protestuar kundër planeve të kancelares, Angela Merkel, që të fitojë më shumë kompetenca për të zbatuar kufizimet që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit. Parlamenti i Gjermanisë pritet të miratojnë ligje që mund të lejojë qeverinë të vendosë kufizime siç është distanca fizike; […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


[ad_1] Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e […]

Spanja e “shkel” Gjermaninë (VIDEO)


[ad_1] Spanja ka shënuar fitore me rezultat 6-0, ndaj Gjermanisë, ndeshje e vlefshme për Grupin 4, të Ligës A, në Ligën e Kombeve. Në këtë ndeshje ka shkëlqyer sulmuesi i Manchester Cityt, Ferran Torres duke shënuar hat-trick. Alvaro Morata e hapi serinë e golave duke shënuar për 1-0, në minutën e 17’. Për 2-0, shënoi […]

Me gjithë pandeminë, mërgata solli rreth 800 milionë euro në Kosovë


[ad_1] Pavarësisht pandemisë dhe krizës ekonomike në rrafshin global, mërgata shqiptare ishte më solidare në raport me familjet në Kosovë E Martë, 17 Nëntor 2020 – 21:35 albinfo.ch Edhe pse kohë pandemie COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës […]

Formacionet zyrtare: Spanjë – Gjermani


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Spanjë –Gjermani, e cila luhet në kuadër të Grupit 4, të Ligës A në Ligën e Kombeve. Fituesi i këtij dueli do të kualifikohet për ndeshjet finale të Ligës së Kombeve. Spanja do të luajë me formacionin 4-2-3-1. Alvaro Morata do të jetë në qendër të sulmit. ndërsa, […]

Bullgaria bllokon fillimin e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut


[ad_1] Bullgaria ka bllokuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, për shkak të mosmarrëveshjes historike gjuhësore me fqinjin e saj. Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva tha më 17 nëntor se Bullgaria s’ do të miratojë kornizën e negociatave për Maqedoninë e Veriut pasi të dyja vendet e […]

Spanjë – Gjermani, formacionet zyrtare


[ad_1] Spanja dhe Gjermania takohen sonte. Dy kombëtaret e mëdha evropiane luajnë sonte me fillim nga ora 20:45, në kuadër të Ligës së Komebeve, përcjell GazetaBlic Sport. Aktualisht Gjermania ndodhet në vendin e parë në grup me 9 pikë, një më shumë se Gjermania. Pak para ndeshjes, janë publikuar edhe formacionet zyrtare. Ja përbërjet: Spain […]

Diaspora thyen rekord në dërgimin e remitencave


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 9:20 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin tetor 2020, diaspora ka dërguar rreth 22 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar, […]

Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë


[ad_1] Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë Në gjykimin ndaj Naser Pajazitajt, në seancën e së hënës, ka vazhduar dëgjimi i dëshmitarit Qendrim Jusaj. Naser Pajazitaj po akuzohet për vrasjen e tani të ndjerës, Donjeta Pajazitaj. Lidhur me këtë rast, dëshmitarit Jusaj i është ofruar në shikim video […]

Gjermania akuzon zyrtarin e zyrës për media se spiunoi për Egjiptin


[ad_1] Prokurorët gjermanë kanë njoftuar se kanë akuzuar një punonjës të zyrës për media të qeverisë, për spiunim për një shërbim inteligjent egjiptian. Të hënën, prokurorët federalë thanë se burri i identifikuar vetëm si Amin K, kishte përdorur pozicionin e tij në zyrën për media (për shërbim të vizitorëve), për të marrë informacion për Shërbimin […]

Një studim i madh zbuloi se ku përhapet coronavirusi më së shumti, por gjithashtu ofron zgjidhje


[ad_1] Një nga gjërat kryesore në krijimin e një strategjie për të luftuar COVID-19 dhe përcaktimin e masave të nevojshme epidemiologjike për këtë qëllim është identifikimi i qartë i vendeve dhe situatave që janë më të rrezikuara, meqë ato përfaqësojnë një mundësi për përhapjen masive të virusit. Vende të tilla mund të identifikohen me anë […]

Fshati Llashticë i pastër, mërgimtarët paguajnë bashkëfshatarin për mirëmbajtje


[ad_1] E Diel, 15 Nëntor 2020 – 10:20 albinfo.ch Për fshatin Llashticë thuhet se është i pasur me natyrë e mirë, ajër i pastër, vend karakteristik me male, shtëpi të bukura, pastërti, këto janë disa nga karakteristikat që e karakterizojnë këtë fshat të komunës së Gjilanit, transmeton albinfo.ch. Llashtica ka afërsisht 2.300 banorë. shumica e […]

Gjermania fiton ndaj Ukrainës (VIDEO)


[ad_1] Gjermania ka shënuar fitore me rezultat 3-1, ndaj Ukrainës, ndeshje e vlefshme për Grupin 4 të Ligës A, në Ligën e Kombeve. Roman Yaremchuk i kaloi mysafirët në epërsi në minutën e 12’. Leroy Sane i barazoi shifrat në minutën e 23’, pas asistimit të Leon Goretzkës. Për 2-1, shënoi Timo Werner në minutën […]

Gjermani – Ukrainë, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Gjermania e ka mbyllur pjesën e parë me rezultat 2-1, ndaj Ukrainës, ndeshje e vleshme për Ligën A, të Grupit 4, në Ligën e Kombeve. Të parët që kaluan në epërsi ishin mysafirët me Yaremchukin në minutën e 12’. Gjermanët e barazuan rezultatin me golin e Sanes, pas asistimit të Leon Goretzkës. Goretzka asistoi […]

Bëhet i ditur orari i ndeshjeve për Kampionatin Europian “Euro 2020”


[ad_1] Të enjten janë kompletuar të gjithë grupet për kampionatin Europian “Euro 2020”, që do të mbahet në vitin 2021. 20 kombëtare do të marrin pjesë në fazën e grupeve në “Euro 2020”. Grupi i vdekjes po cilësohet, Grupi F, me kombëtare si Portugalia, Franca, Gjermania dhe Hungaria. Kampionati Europian do të nisë më 11 […]

error: Content is protected !!