Tri gra shtatzëna me Covid-19 po trajtohen në Gjinekologji, 203 foshnje më pak se vjet


[ad_1] Në Klinikën e Gjinekologjisë në tre mujorin e parë të vitit 2021 ka pasur gjithsej 1 mijë e 929 lindje, ku prej tyre 699 kanë përfunduar me prerje cezariane, ka konfirmuar në një intervistë, drejtori i kësaj Klinike, Jakup Ismajli. Madje, ai tha se, krahasuar me vitin e kaluar, në këtë Klinikë kanë lindur […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Gjinekologu Dardan Baftiu pas shpërthimit në Ferizaj: “Mu mbushën sytë me lot kur pashë kolegët që vinin nga shtëpia për të ndihmuar”


[ad_1] Gjinekologu Dardan Baftiu me anë të një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se pas shpërthimit në Steakhouse në Ferizaj është mahnitur nga mobilizimi i stafit të spitalit në të cilin punon, duke thënë se kolegët vinin nga shtëpia për të ndihmuar pacientët. Postimi i plotë: “Pas fatkeqesise ne Steakhouse, me rastisi te […]

I kemi vetëm dy mjekë infektologë


[ad_1] Jeton Zeqiri, drejtor i Spitalit Rajonal të Ferizajt, ka thënë në debatin “Jeta në Komunë” se tashmë kanë adaptuar hapësirën më të madhe të spitalit në hapësirë për trajtimin e COVID-19. Zeqiri ka treguar se aktualisht kanë katër punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19, por që sipas tij kjo mungesë s’ po ndikon në […]

Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me ‘operacionet e virgjërisë’


        Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me ‘operacionet e virgjërisë’ 15:11, 12/01/2020   Duket se mjekët britanikë janë vënë përballë akuzave se po fitojnë shuma të mëdha parash nga operacionet për të rikthyer virgjërinë e vajzave të cilat duan të martohen “të paprekura”. Në një artikull publikuar së fundmi nga “Daily […]

Çka janë gypat e Falopit?


  Gypat e Falopit apo Tubat e Falopit Gypi apo tubi i Falopit është organ që lidhet me mitrën. Gruaja ka 2 gypa apo tuba të Falopit, 1 në secilën anë të mitrës. Pas ovulacionit, 1 prej 2 gypave apo tubave të Falopit e transporton vezëzën e pjekur te mitra. Pra gypi ose tubi i […]

Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus


Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus Femrat me lupus mund të kenë dhe kanë foshnja të shëndetshme. Ka disa gjëra të cilat duhet t’i keni parasysh nëse jeni shtatzënë ose mendoni të mbeteni shtatzënë: Shtatzënia te femrat me lupus konsiderohet një rrezik i madh, por shumica e femrave me lupus i zhvillojnë foshnjat në […]

Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas


Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve ka reaguar lidhur me rastin e vajzës nga Drenasi , e cila pas keqtrajtimit seksual nga hetuesi policor Vesel Veseli kishte mbetur shtatzënë, ndërsa kishte kryer abort në klinikën private të gjinekologut Fehmi Ahmeti. Sipas kësaj shoqate, gjinekologu Ahmeti është shënjestruar pa të drejtë, pasi që nuk ka bërë asnjë […]

Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes


Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme dhe periudha e shtatzënisë nuk bën përjashtim. Shkencëtarët thonë se kjo mund të ndikojë në inteligjencën dhe zhvillimin e fëmijës së ardhshëm dhe shkakton probleme të tjera më vonë në jetë. A është ky stres i dëmshëm dhe mund të […]

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!


Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme për të pasur fëmijë. “Fari Xheladini dhe bashkëshortja ime Elemedina Xheladini jemi një çift i ri me banim në Fribourg të Zvicres. “Përndryshe ne jemi me prejardhje nga Kumanova. Ne si […]

Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?


Sigurisht që Gjinekologët janë mjekët e parë të cilët femrat nuk preferojnë t’i vizitojnë. Vizita gjinekologjike shkakton emocion, frikë dhe ndjenjën e turpit tek femrat megjithëse mund të zgjasë shumë pak. Nuk duhet harruar se kontrolli gjinekologjik është një element i domosdoshëm për jetën e një femre. Me anë të këtij kontrolli diagnostikohen shumë sëmundje. […]

Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe Gjinekologjisë Shqiptare, themeluesi i spitalit të Tiranës 1920


Prof. Dr. Flamur TARTARI Duke marrë shkas nga përurimi i spitalit të ri kirurgjikal, në Tiranë, nga ana e kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, unë si kirurg i vjetër prej 52-vitesh, e kam të drejtën morale të them disa fjalë, për historikun e spitalit të Tiranës, të cilët i kam shkruar në disa libra […]

28 foshnje, për 24 orë në QKUK


28 foshnje, për 24 orë në QKUK 28 lindje janë regjistruar gjatë 24 orëve në Klinikën e Gjinekologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. 18 foshnje i përkasin gjinisë femërore, kurse 10 gjinisë mashkullore. 5 prej lindjeve janë realizuar me operacion, ndërsa 9 gra janë bërë nëna për herë të parë.