Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. Për […]

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit. Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2) Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në […]

KPM, ABGj dhe QKSGj i kanë dërguar letër të hapur mediave për ndalimin e gjuhës së urrejtjes


Komisioni i Pavarur i Mediave, Agjencia për Barazi Gjinore dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore i kanë dërguar letër të hapur mediave vizuele për ndalimin e promovimin e gjuhës së urrejtjes. me anë të kësaj letre të hapur, kërkohet që gjatë transmetimit të përmbajtjeve programore të evitohet gjuha e urrejtjes, gjuha vulgare dhe ofenduese, si […]

Gjashtë shenja që na jep trupi kur diçka s’ funksionon


Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju, por është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që po përpiqet t’ju tregojë Ju thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre shenjave në trup dhe mos i anashkaloni. Çdo gjë që s’ ju duket normale, duhet ta kontrolloni. Shputa rozë Prodhuesit e kremrave shpesh premtojnë […]

“Shkoja te ajo për të parë RAI-n”. Rama në Pulja rrëfen historinë me gjyshen


Kryeminsitri Edi Rama ndodhet në Itali për të kujtuar eksodin e emigrimit të shqiptarëve. Kreu i qeverisë ka mbajtur fjalën e tij në ceremoninë kujtimore në Pulja me prezencë të ministrit të jashtëm italianë Luigi di Maio. Rama u shpreh se Itali ishte dikur ëndërr për shqiptarët, ndërsa ndau edhe historinë e tij me gjyshen, […]

Gjithçka që duhet të dini rreth kancerit të gjuhës


Kanceri i gjuhës është një lloj i kancerit i cili fillon që të përhapet nga qelizat e gjuhës dhe mund të depërtojnë direkt në gjuhë. Nga kjo mund të përhapet edhe në kokë dhe qafë. Ky lloj kanceri shfaqet në pjesën e përparme të gjuhës dhe quhet kancer i gjuhës orale. Lloji më i rrezikshëm […]

Si mund të jetë çdo ditë Shën Valentini për ju?


Gjithkush ka mënyrën e vet të shprehjes së dashurisë Po qe se duam t’i tregojmë partnerit tonë për Ditën e Shën Valentinit se sa është i rëndësishëm ai për ne dhe sa e duam, është mirë të dimë se me çfarë gjuhe dashurie ai flet. Ekziston një thënie mes njerëzve: “Veprimet flasin më shumë se […]

Këngëtarja e njohur: Gjuha shqipe është trendi i momentit në muzikën gjermane


Këngëtarja e njohur shqiptare, Alida prej vitesh jeton në Gjermani, ku edhe po zhvillon karrierën e saj muzikore. Në një lidhje për ABC e Mëngjesit, ajo deklaroi se trendi më i fundit i momentit në tregun e muzikës atje është gjuha shqipe. Madje, Alida tregoi se ka marrë shumë oferta nga rrepista gjermanë për të […]

Me kusht që vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për koronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

Po qe se vini re katër ndryshime në gojë, mund të jeni i infektuar me COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

Në qoftë se vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë grupet […]

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: Tre të dhëna në gjuhën tuaj


Vitamina B12 është një lëndë ushqyese që ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore, trupit dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat. Pavarësisht nga rëndësia e saj kryesore, grupe të caktuara janë të prirura për mungesë të vitaminës B12, efektet e së cilës mund të jenë të përhershme. Mungesa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

Trupi dërgon sinjale kur është plot helme


NË ORGANIZËM çdo ditë fusim një grumbull të materieve të dëmshme, toksine, të cilat i marrim me frymëmarrje nga ajri i ndotur, cigaret apo i fusin me ushqim të cilat përmbajnë pesticide dhe substanca artificiale… Trupi rregullisht përmes djersitjes apo urinës pastrohet nga këta ndotës mirëpo Po qe se e helmojnë së tepërmi, helmet do […]

Gjuha e trupit, këto janë ​shenjat që tregojnë Po qe se partneri juaj po përpiqet të gënjejë


Sipas specialistëve të gjuhës së trupit, ka disa shenja shumë delikate për t’u parë. Po qe se partneri juaj fërkon hundën, prek qafën ose mbyll sytë, ka shumë të ngjarë që ai të mos ua thotë të vërtetën. Shumica prej nesh përdor pak gënjeshtra të bardha në jetën tonë të përditshme dhe kjo është disi […]

Si ta ndaloni gërhitjen?


Gërhitja gjatë gjumit padyshim se është një gjë e bezdisshme për njerëzit me të cilët ndani një dhomë, por që s’ paraqet ndonjë problem serioz shëndetësor. Gërhitja ndodhë më së shpeshti kur gjuha, goja, fyti dhe udhët e frymëmarrjes dridhen ndërkohë që ne flemë. Gërhitja ndodh edhe kur jemi duke fjetur në shpinë. Personat që […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, shkruan […]

Si ta ndalojmë gërhitjen?


Gërhitja gjatë gjumit padyshim se është një gjë e bezdisshme për njerëzit me të cilët ndani një dhomë, por që s’ paraqet ndonjë problem serioz shëndetësor. Gërhitja ndodh më së shpeshti kur gjuha, goja, fyti dhe udhët e frymëmarrjes dridhen ndërkohë që ne flemë. Gërhitja ndodh edhe kur jemi duke fjetur në shpinë. Personat që […]

Gazetari Rexhep Rifati nderohet me “Diellin Dardan” për Vepër Jetësore


Tetë krijues marrin çmime dhe mirënjohje të ndryshme, ndër ta për veprimtari jetësore, gazetari Rexhep Rifati merr çmimin „Dielli Dardan“ E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 10:00 Shqipe Bytyçi Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, për nder të festës së 28 NËNTORIT ka ndarë mirënjohje për zhanre të ndryshme arti në mërgatë. Tetë krijues marrin […]

Si të ndaloni gërhitjen – tri ndryshimet që duhet t’i bëni


Gërhitja është e bezdisshme, por normalisht s’ është një problem i madh. Po qe se gërhitja po ndikon në cilësinë e jetës tuaj, ka shumë ndryshime që mund të bëni për të ndaluar gërhitjen.  Çfarë e shkakton gërhitjen? Gërhitja është shumë e zakonshme dhe zakonisht shkaktohet nga gjëra që mund të ndryshoni. Gërhitja ndodh kur […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime virtuale […]

Gjuha shqipe, pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali


E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 10:40 albinfo.ch Së fundmi, është bërë e ditur se gjuha shqipe bëhet pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali, transmeton albinfo.ch. Studiuesja dhe pedagogia shqiptare në Itali, Ledi Shamku Shkreli, jep kontributin e saj me përgatitjen e një kapitulli për gjuhën shqipe, i cili zë një vend të […]

Komiteti shqiptar i ‘Eurodramës’ hap thirrje për drama të përkthyera


Komiteti shqiptar i “Eurodramës”, ka publikuar thirrje të hapur për drama të përkthyera në gjuhën shqipe. Për sezonin 2020 – 2021, Komiteti i gjuhës shqipe i “Eurodramës” është i ngarkuar që të përzgjedhë drama të përkthyera në gjuhën shqipe, nga njërën prej gjuhëve që është pjesë e “Eurodramës”. Komiteti shqiptar i “Eurodramës” koordinohet nga Qendra […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Monthey – Chablais


E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch 28 nëntori ishte herët a vonë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në në Monthey – Chablais, transmeton albinfo.ch. Duke qenë se shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë dashur nga populli ynë që […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë […]

108 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë


Sot 108 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të parë e mbajti  më 28 nëntor 1912, me aktin e shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar nga Perandoria Osmane. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë ishte kurorëzim i përpjekjeve shekullore dhe […]

Mësimdhënësi pretendon se ndaj tij u ushtrua dhunë fizike nga zyrtarët policorë në Mitrovicë


Mësimdhënësi Nehat Bublica rrëfeu sonte në KALLXO.com dhunën psikike dhe fizike që ai pretendon se i ka përjetuar nga disa zyrtarë policorë në Stacionin Policor Jugu në Mitrovicë. Bublica tregon se ishte thirrur nga policia për të dhënë deklaratë për një rast të kanosjes. Ai në këtë rast ishte i dyshuar ndërsa rrëfen se si […]

Bullgaria s’ ishte fashiste, kemi histori të përbashkët


Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES, të publikuar të mërkurën, kreu i qeverisë maqedonase, ka përdorur një retorikë krejt ndryshe nga ajo e ditëve të kaluara, kur autoritetet në Shkup akuzonin palën bullgare për mohim të […]

Maqedonia e Veriut beson në marrëveshje të shpejtë me Bullgarinë


Maqedonia e Veriut ka paralajmëruar mundësinë e kapërcimit të dallimeve me Bullgarinë, e cila ka bllokuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Dy vendet, siç bëhet e ditur, kanë shkëmbyer dokumente dhe oferta për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, por zyrtarisht s’ jepen detaje mbi përmbajtjen e tyre. Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka deklaruar se […]

Cakaj: Serbia po kryen spastrim etnik “të maskuar” të shqiptarëve në Luginë


Ministri në detyrë për Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj, thotë se Serbia po kryen një tjetër spastrim etnik të shqiptarëve, duke theksuar se këtë herë ky veprim po fshihet me veprime burokratike. Cakaj tha se në një kohë kur Serbia do të mbajë vitin e ardhshëm të censusit kombëtar, ka nisur […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e diagnozave […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në diasporë […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët pa […]

Presidenti dhe kryeministri maqedonas ua urojnë në shqip shqiptarëve Ditën e Alfabetit


Më 22 nëntor 1908, në Kongresin e Manastirit, është bërë unifikimi i alfabetit të gjuhës shqipe. Në përvjetorin e 112-të, liderët e Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev kanë uruar Ditën e Alfabetit në gjuhën shqipe. Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë se gjuha dhe kultura janë themele […]

“Gjuha shqipe, nga alfabeti në drejtshkrim” – ekspozitë me dokumente e fotografi të rralla


Dokumente dhe fotografi me vlera të veçanta dhe me rëndësi të jashtëzakonshme që nga Kongresi i Manastirit e deri te Kongresi i Drejtshkrimit i Gjuhës Shqipe u prezantuan në kalanë e Tiranës. Ekspozita e titulluar “Gjuha shqipe, nga alfabeti në drejtshkrim” dhe e organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia Telegrafike Shqiptare zgjoi […]

Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e kontesteve […]

Zëvendëskryeministri bullgar: Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e kontesteve […]

Deputetja zvicerane viziton shkollën shqipe në Uster (ZH)


“Organizimin e mësimit në gjuhën amtare unë e vlerësoj lart, është një punë shumë e mirë”- tha në mes tjerash deputetja e Parlamentit zviceran znj. Priska Seiler – Graf E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 19:24 albinfo.ch Të enjten, më 19 nëntor 2020, Shkolla Shqipe në Uster kishte dy mysafirë të nderuar: deputeten e Parlamentit […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i përket […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Vetoja e Bullgarisë, vjen reagimi i Qeverisë maqedonase


Pas vetos së Bullgarisë për çeljen e negociatave me BE-në ka reaguar edhe Qeveria jonë duke e quajtur vendimin e Bullgarisë si një dështim për udhën evropiane dhe ka deklaruar se identiteti maqedonas dhe gjuha maqedonase s’ janë subjekt i negociatave dhe se do vazhdohet për gjetjen e një zgjidhje për të ardhmen e vendit […]

Bullgaria bllokon fillimin e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut


Bullgaria ka bllokuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, për shkak të mosmarrëveshjes historike gjuhësore me fqinjin e saj. Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva tha më 17 nëntor se Bullgaria s’ do të miratojë kornizën e negociatave për Maqedoninë e Veriut pasi të dyja vendet e Ballkanit […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes


Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e më […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes dhe vjedhje të historisë bullgare


Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e […]

Mbetet i panjohur fati i ushtarëve nga Kosova të zhdukur gjatë shërbimit në Ushtrinë Jugosllave


Pas tre dekadash, akoma s’ dihet se çfarë i gjë me dhjetëra ushtarëve të rekrutuar shqiptarë të Kosovës që u zhdukën ndërsa shërbenin në Ushtrinë Popullore Jugosllave gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Muhamet Gashi kujton se ishte herët a vonë me shi më 30 qershor 1991 kur djali i tij Veseli u largua për […]

Reagon këshilltari i Osmanit: Presidentja po kritikohet e sulmohet nga i madh e i vogël në Serbi, çuditërisht edhe nga disa të “rikthyer” në LDK


Këshilltari i u.d., të presidentes së Kosovës, Faton Peci i është kundërpërgjigjur anëtarit të LDK-së, Anton Berisha, pasi ky i fundit e ka konsideruar si jodiplomatike gjuhën që ka përdorur Osmani ndaj Bashkimit Evropian, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Peci ka thënë se në intervistën e dhënë në Associated Press, Osmani, sipas tij, […]

Kadrijaj befasohet me heshtjen e BE-së ndaj kërcënimeve të Vuçiqit


Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj thotë se s’ befasohet nga kërcënimet e Aleksandër Vuçiqit, por po befasohet nga heshtja e vendeve të BE-së ndaj këtyre deklaratave. Kërcënimet e Vuçiqit s’ na frikësojnë, përse s’ jemi frikësu as kur ua treguam vendin në vitet 98/99, shkruan Kadrijaj, përcjellë Gazeta Blic. Ajo thotë se Kosova është vend […]

“Lockdown” shpallet fjala e vitit nga “Collins Dictionary” |Revista Monitor


“Lockdown” është shpallur fjala e vitit 2020 nga “Collins Dictionary”, pas një rritje të mprehtë të përdorimit të saj gjatë pandemisë. Ajo “përmbledh përvojën e përbashkët të miliarda njerëzve nëpër botë” – shkruan Collins. Leksikografët regjistruan përdorimin e fjalës ‘lockdown’ më shumë se 250.000 herë gjatë 2020, nga 4,000 herë vitin e kaluar. Fjalë të […]

Udhëheqja e LAPSH pritet nga Ambasadori i Kosovës në Bernë


Vizitë e përfaqësuesve të Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë «Naim Frashëri» Zvicër në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bernë E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 22:45 albinfo.ch Sot, më 9 nëntor ’20, në ambasadën e Republikës së Kosovës në Bernë, nga ambasadori i sapoemëruar z. Sami Ukelli, u prit një ekip i kryesisë […]

Në Kroaci, gratë shqiptare luftojnë paragjykimin dhe normat patriarkale


Kroacia ka qenë prej kohësh shtëpi për mijëra shqiptarë nga i gjithë Ballkani, por gratë, midis tyre, kanë luftuar kundër paragjykimeve dhe normave patriarkale për vendin e tyre në shoqëri. A po ndryshojnë gjërat?   Mrija Kajtazi dhe Vera Lekaj Dedaj u vendosën secila me familjet e tyre në Kroaci nga Kosova e tyre amtare, […]

“Kjo është tepër e rëndë dhe fyese” – Vazhdon kundërshtimi i pas mbishkrimit “Erlli Dita”


Asambleisti më i vjetër i LDK’së në Prizren, Haziz Hodaj, ka reaguar pas mbishkrimeve të vendosura nën sloganin e Lëvizjes Vetëvendosje në një park lojërash në këtë komunë, madje kjo me gabime të rënda drejtshkrimore. Anëtari i kryesisë, Hodaj me anë të një reagimi në rrjetin social Facebook, i ka quajtur këto gabime të shkrimit […]

Të afërmet e rektorit punësohen në Universitetin e Pejës, studentët e denoncojnë


Një kallëzim penal i dorëzuar nga një grup studentësh në Pejë e denoncon rektorin e Pejës për disa shkelje përfshirë për punësimin e disa familjareve të tij në këtë universitet. Mbesa, e afërmja e bashkëshortes dhe e fejuara e djalit të rektorit Fadil Millaku, punojnë në këtë universitet. Rektori ka mohuar ndikimin për të gjitha […]

BIK-u reagon pas sulmeve në Vjenë: Atak mbi vlerat njerëzore e hyjnore


Bashkësia Islame e Kosovës ka reaguar pas sulmit terrorist mbrëmjen e kaluar në Vjenë. me anë të një komunikate për media BIK’u ka thënë se sulmi në Vjenë është vepër e dënueshme dhe e papranueshme. Ky është postimi i plotë i BIK: “Kush vret një njeri është sikur të ketë vrarë mbarë njerëzimin” . Kurani […]

Tri fazat e degradimit të komunikimit publik- mediet s’ duhet t’u japin hapësirë degraduesve


Fatkeqësisht, sot, këtë formë të komunikimit publik të degraduar, të ftuarit publik e kanë bartur edhe në mediet tradicionale, e sidomos në debatet televizive, të cilat në të vërtetë bartin përgjegjësinë kryesore në krijimin e opinionit publik dhe që deri më sot, kanë prezantuar vlerat kryesore të shoqërisë. Mediet kredibile dhe profesionale, sot, duhet të […]

Pasiguria dhe sfidat e komunitetit LGBTI në Kosovë


Komuniteti LGBT vazhdonë të ballafaqohet me sfida të përditshme. Në një anketë të Raportit nga Instituti Kombëtar Demokratik (NDI) thuhet që vetëm 3 për qind e të anketuarve do ta pranonin dhe mbështesnin fëmijën e tyre Po qe se është person LGBT, ndërsa 97 për qind kanë thënë të kundërtën, se s’ do t’i lejonim […]

Komedia ‘Fluturim mbi Teatrin e Kosovës’ botohet në gjuhën frënge


Komedia e Jeton Nezirajt, “Fluturim mbi Teatrin e Kosovës” është përkthyer në gjuhën frënge nga Sébastien Gricourt dhe Evelyne Noygues. Tashme komedia e Nezirajt është në dispozicion të lexuesve francezë. Lami për botimin dhe daljen në treg të komedisë, “Fluturim mbi Teatrin e Kosovës” është dhënë edhe nga Ambasada e Francës në Kosovës në Facebook. […]

Deputeti i Kuvendit të Kosovës: Të shkarkohet ambasadori Qëndrim Gashi, ose s’ votojmë asnjë ligj


Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit turk, Fikrim Damka ka kërkuar sot që të shkarkohet ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, në të kundërtën s’ do të votojnë asnjë ligj. Damka deklaroi se sjellja e Gashit përbën një mosrespektim të madh për botën islame dhe vlerat e njerëzimit. Damka tha se […]

Shfaqja nga Beogradi hapi festivalin e teatrit në Prishtinë


Edicioni i tretë i festivalit të teatrit, “Kosovo Theater Showcase” filloi të martën (27 tetor) në Teatrin Oda në Prishtinë me shfaqjen “Balava”, (Jargëmadhe) e produksionit Heartefact Fund në Beograd. Ky festival përkrah mbrojtjen e vlerave demokratike, respektimin e të drejtave të njeriut dhe lirinë e fjalës. Aktorët nga Serbia, Mirjana Karanoviq, Jasna Gjuriciq, Jovana […]

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet


Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për këtë ka folur kryetari i kësaj komune, Samajl Latifi. Ai ka shpjeguar se në qytetin që ai drejton flitet një gjuhë e përzier dhe jo tamam gjuha bullgare. “në të vërtetë […]

Shpirti i aktorit Bekim Fehmiu jeton në festivalin e Beogradit


Dhjetë vjet pas vdekjes së aktorit të njohur të epokës jugosllave Bekim Fehmiu, trashëgimia e shqiptarit të Kosovës vazhdon të frymëzojë një festival arti në Beograd që kërkon të promovojë tolerancë dhe bashkëpunim ndërkufitar.   Kur festivali “Mirëdita, Dobar Dan!” të hapë dyert e tij të enjten në mbrëmje në Beograd, tashmë do të jetë […]

Në gjurmët e “botës së harruar” arbëreshe


Katundet e Kalabrisë e kanë frymëzuar gazetarin dhe studiuesin letrar Arben Veselaj të shkruajë librin “Triptikon Arbëresh.” Në gjurmim të gjenezës së letërsisë shqipe, Veselaj ka sjellë një rrëfim, siç e quan ai, “flashback” i filleve të kësaj letërsie. Autori në një intervistë për KALLXO.com ka shpalosur ekspeditën e tij deri në botimin e këtij […]

Mijëra tekste mësimore të dërguara në Diasporë


E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 10:00 albinfo.ch Ndër mijëra tekste mësimore të dërguara rishtas në të gjitha shkollat e gjuhës e kulturës shqiptare në Diasporë për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021 janë dhe botimet dygjuhëshe të Qendrës së Botimeve për Diasporën. Jo vetëm në Evropë, por edhe në SHBA janë dërguar me […]

A Ka Një Lidhje Mes Kripës Dhe Stresit – Çfarë duhet Të Keni Kujdes


Gjuha e njeriut është shumë e ndjeshme ndaj shijeve të cilat përcaktojnë edhe nepsin ndaj ushqimeve të caktuara. Shija e kripur mund të mos ketë përfitime të mëdha por nxit dëshira dhe neps të paparë. E gjithë kjo dëshirë për të kripurat ka nxitur shumë pikëpyetje në mesin e specialistëve sipas të cilëve ka një […]

A e dini sa e rrezikshme është kur qeni lëpin fëmijën tuaj?


Është shumë e rëndësishme të krijojmë kujdes për kafshët shtëpiake. Dashuria e tyre pa kushte na bën të ndihemi më mirë dhe kurrë s’ ndihemi vetëm në praninë e tyre. Por kur bëhet fjalë për marrëdhënien midis qenit dhe fëmijës, duhet të kemi kujdes Mund të jetë diçka argëtuese për fëmijën dhe për ju teksa […]

Sëmundja e Parkinsonit: Shenjat në gojë të cilat mund të paralajmërojnë se jeni në rrezik


Sëmundja e Parkinsonit është një gjendje progresive me anë të së cilës sinjalet e komunikuara midis trurit dhe sistemit nervor prishen. Kjo shkakton një numër dëmtimesh, shumë prej të cilave kanë të bëjnë me lëvizjen. Simptomat shpesh janë delikate në fillim por bëhen mjaft të theksuara ndërsa gjendja përparon. Ndonjëherë mund të ketë shenja paralajmëruese […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të vitit […]

Kina kërcënon Tajvanin me ndërhyrje ushtarake, pas miratimit të ligjeve pro-amerikane


Një ndryshim qëndrimi nga partia kryesore e opozitës tajvaneze, e cila tradicionalisht shihej si e afërt me Pekinin, ka forcuar thirrjet që Kina të përdorë forcën ushtarake për ta gjunjëzuar këtë territor të vetë-qeverisur. “s’ ushqejmë më iluzione,” shkruante Hu Xijin, kryeredaktor i Global Times, një ndër organet e shtypit të kontrolluara nga qeveria kineze. […]

Vetëvendosje thotë që raporti i progresit lavdëroi qeverinë Kurti


Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se në Raportin e Progresit për vitin 2020 janë theksuar veprimet e qeverisë të cilës i printe Albin Kurti. Taulant Kryeziu, nga LVV ka thënë se Kosova mbetet akoma larg integrimit në Bashkimin Evropian, madje sipas tij, është edhe pas Bosnje Hercegovinës. “Derisa e kemi Serbinë që ka hapur 18 kapituj […]

Diskursi ofendues ndaj shqiptarëve, paralajmërim i politikës serbe


Përdorimi i termeve apo cilësimeve ofenduese ndaj shqiptarëve të Kosovës, në diskursin publik të politikanëve të Serbisë, s’ është asgjë e re dhe është vetëm vazhdimësi e diskursit që publicistika dhe politikanët në Serbi e kanë pasur që nga vitet 80 dhe 90 të shekullit të kaluar, vlerëson publicisti Milazim Krasniqi. Kjo formë e diskursit […]

Vulin i del në mbrojtje përdorimit të termit ‘shiptar’


Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka hedhur poshtë ankesat nga ministrja e jashtme e Kosovës për përdorimin e termit ‘shiptar’ nga ana e tij, term ky që cilësua si gjuhë urrejtjeje nga njw gjykatë e Beogradit në vitin 2018.   Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin deklaroi të hënën se ai do të vazhdojë […]

Gjendet lidhja në mes të ADN dhe të shkruarit me dorë të majtë


Shkenctarët tashmë kanë gjetur lidhje në mes të ADN dhe të shkruarit me dorën e majtë. Udhëzimet e gjetura shpalosin po ashtu ndryshimet në strukturën dhe funksionin e trurit të mëgjarashëve, sidomos në pjesët që kanë të bëjë me gjuhë. Ekipi në Universitetin e Oksfordit, që njëkohësisht zhvilloi këtë studim, thotë se njerëzit majtakë janë […]

Përse Gjon s’ shkruhet John?


Intervistë për albinfo.ch me Gjon’s Tears [Gjon Muharremaj] mbi identitetin, Eurovizionin, pyetjet pa përgjigje dhe jetën në Mars E Shtunë, 3 Tetor 2020 – 16:40 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Gjonin e “takova” për herë të parë në Bibliotekën Kantonale dhe Universitare të Fribourg-ut. Ishte aty me një grumbull pyetjesh, përgjigjet e të cilave shpresonte […]

Pse ‘dëgjoni’ zëra brenda kokës tuaj kur mendoni?


Kur kemi mendime të vetëdijshme, shpesh mund të dëgjojmë një zë brenda kokës sonë. Një studim i ri po zbulon pse ndodh kjo. Pse i përfshijmë tingujt e fjalëve në mendimet tona kur mendojmë pa folur? A janë ato vetëm një iluzion i nxitur nga kujtesa jonë e të folurit të hapur? Këto pyetje kanë […]

10 mënyra për të puthur më mirë – Gazeta Tribuna


Ka shumë mënyra që të putheni me interes romantik se sa një prekje e buzëve. Puthja është shumë e veçantë, në veçanti kur keni puthjen e parë, transmeton lajmi.net. Që nga ndryshimi i humorit e deri tek disa emocione të bukura, puthja ka një ndikim shumë të rëndësishëm. Këto janë disa nga mënyrat se ti […]

Kampion në Kosovë, arkitekt në Lihtenshtajn, pingpongist i suksesshëm në Zvicër


Linor Çitaku flet për Albinfo.ch, për sukseset në Kosovë, Lihtenshtajn dhe në Zvicër E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 11:00 albinfo.ch Shqiptarët janë të suksesshëm në vendet ku jetojnë e veprojnë. Ata janë shembull të integrimit, por edhe suksesit. Njëri ndër ta është edhe Linor Çitaku. Ai në një intervistë për albinfo.ch flet për karrierën […]

Filloi mësimi i gjuhës shqipe në Parma të Italisë


Dita e parë e shkollës në Parma, viti XII shkollor 2020-2021 E Hënë, 28 Shtator 2020 – 9:20 albinfo.ch Ashtu siç ishte paralajmëruar nga parapërgatitjet mujore, sot në Parma filloi viti i ri shkollor 2020-2021. E veçanta e këtij fillimi ishte mënyra e organizimit për shkak të koronavirusit, shkruan albinfo.ch. Në pamundësi për të bërë […]

Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian


Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, David Geer, vlerëson se sundimi i ligjit mbetet një nga kriteret kryesore në udhën e këtij vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian përskaj edhe kushteve tjera që kanë të bëjnë me demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut dhe raportet e mira me shtetet fqinje. […]

Gazeta “L’est Republicain” shkruan për sipërmarrësin shqiptar në Francë


E Mërkurë, 23 Shtator 2020 – 8:40 albinfo.ch Së fundmi, gazeta franceze “L’est Republicain” i ka dedikuar një artikull sipërmarrësit shqiptar në Francë, Eridan Skana. Ai është një nga rastet e suksesshme të integrimit të shqiptarëve në vendet e Europës, duke u bërë drejtues i kompanisë, në të cilën u punësua për herë të parë, […]

Ndalohen 16 të rinj maqedonas për fyerje ndaj shqiptarëve


Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve, në lagjen Gjorçe Petrov, në dalje të Shkupit në drejtim të Tetovës. Aksioni i policisë erdhi pas një videoje të publikuar në Facebook ku shiheshin një grup të rinjsh duke brohoritur […]

Shefqet Gashi, mësuesi i parë shqiptar në Austri


Është emëruar mësues i gjuhës shqipe nga organet arsimore të Kosovës në vitin 1987. Prej atëherë, mësuesi i parë shqiptar në Austri, Shefqet Gashi, ka punuar pa ndërprerë në profesionin fisnik të mësuesit E Premte, 11 Shtator 2020 – 19:00 Hazir Mehmeti Shefqet Gashi lindi në fshatin Llapushnik, komuna e Drenasit. Kreu Shkollën Normale, Studimet […]

Autizmi është çrregullim neuro-zhvillimor, që karakterizohet me vështirësi në tri fusha


Autizmi është çrregullim neuro-zhvillimor, që karakterizohet me vështirësi në tri fusha: fushën e ndërveprimit shoqëror, komunikimit, sjelljeve të kufizuara dhe sjelljeve përsëritëse. Fëmija me autizëm në aspektin e ndërveprimit social ka vështirësi në krijimin e kontaktit social dhe realizimin e lojës me tjetrin, vështirësi në përgjigjen ndaj emocioneve të të tjerëve ose mungesën e modelimit të sjelljes të tjetrit […]

Gjuha e Trupit – Sa e Rëndësishme Është dhe Si ta Kuptoni


Gjuha e trupit ofron shumë informacion, për atë që di të lexojë e të kuptojë. Sigurisht që s’ është e njëjta gjë me leximin e mendjes, por gjuha e trupit është shumë e qartë dhe e lexueshme. Sipas specialistëve, vetëm 7 përqind e komunikimit të njeriut bazohet tek fjala e thënë. 38 përqind e mesazheve […]

Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës


Qendra e Botimeve për Diasporën ka bërë të ditur se këtë vit ka ardhur me një risi të librave për diasporën, në mënyrë që gjuha shqipe të mësohet më lehtë nga fëmijët shqiptarë nga diaspora, shkruan albinfo.ch. Përrallat më të bukura klasike për fëmijë do të jenë në duart e fëmijëve të diasporës në një […]

Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen kërkesat e pacientëve për këtë shërbim mjekësor


Manjola Dervishi Në një intervistë për tirananews.al, mjeku logoped Erges Eskiu teksa shpjegon se kur është e nevojshme që një fëmijë ose i rritur t’i drejtohet mjekut logoped, ngre dhe një shqetësim.   Sipas tij numri i mjekëve logoped që punojnë në shtet është shumë i ulët, krahasuar kjo edhe me sistemin privat.  “Përllogaritet që pacientët […]

Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE


Më shumë se 600 mjekë në Kosovë janë të papunë, prej të cilëve, sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 janë mjekë specialistë. Institucionet publike shëndetësore, në anën tjetër, kanë kumtuar se kanë nevojë edhe për 5 mijë mjekë të rinj që të punësohen. Ndërkohë në Odën e Mjekëve të Kosovës, gjatë vitit […]

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen


Pas një stërvitjeje shumë impenjative ose pasi kemi ngrënë një hamburger me qepë, ata përreth nesh nuk mund t’i mbijetojnë aromës që nxjerrim. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, një dush i këndshëm, pak deodorant dhe një pastë dhëmbësh mund të zgjidhnin situatën. Por, nuk është gjithmonë kështu. Kjo për shkak se aroma që […]

Eritrocitet


Fjala Eritrocit rrjedh nga gjuha greke erythros që do të thotë “kuq” dhe kytos do të thotë ”qelizë”. Eritrocitet apo qelizat e kuqe të gjakut janë qeliza të imta të cilat nuk kanë bërthamë , nuk ndahen dhe vazhdimisht formohen krijohen në palcën e kuqe të eshtrave. Nën minkroskop mund të shohim se eritrocitet kanë […]