Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

Çka është Gjykata ?


  Çka është Gjykata ? GJYKATË f. drejt. Organ shtetëror për dhënien e drejtësisë, që shqyrton e zgjidh çështjet gjyqësore penale e civile; ndërtesa ku ndodhet ky organ. Gjykata e Lartë: organi më i lartë i drejtësisë. Gjykatë ushtarake. vjet. Gjykatë e shkallës së parë (së dytë). Gjykata e rrethit. Vendimi i gjykatës. përmb. drejt. […]

Çka është Prokuroria ?


Çka është Prokuroria ? PROKURORI f. drejt. Organ shtetëror që ka për detyrë të kontrollojë zbatimin e përpiktë e të njëllojtë të ligjeve, nga ministritë dhe nga organet e tjera qendrore e lokale, nga gjykatat, organet e hetimit, ndërmarrjet, institucionet, organizatat, nëpunësit dhe shtetasit; zyra a ndërtesa ku punon ky organ. Prokuroria e Përgjithshme. Prokuroritë e rretheve.

6 vite burg për këngëtaren sexy nga Kosova. Avokatja: Do ankimojmë vendimin!


[ad_1] Këngëtarja Fjolla Morina është dënuar me 6 vite burgim nga gjykata për veprën penale ‘trafikim të lëndëve narkotike’. Këngëtarja e njohur u arrestua më 19 shtator pasi u kap me armë në çantë. Pasi u përball me gjykatën, ajo u la për 4 muaj në arrest shtëpie e pas saj u arratis. Përgjatë kësaj […]

Italia vendos me detyrim vaksinën, mjekët që e refuzojnë s’marrin pagën


Sipas një gjykatësi italian në qytetin Belluno, në rajonin e Venetos, personeli mjekësor që refuzon të vaksinohet s’ do të marrë pagën e tyre. Vendimi u mor pasi 11 qytetarë (tre infermierë dhe tetë personel ndihmës) të cilët punonin në dy azile në  Belluno, refuzuan të vaksinoheshin. Pas refuzimit për tu vaksinuar u mor vendimi […]

Arrest shtëpiak për personin që sulmoi infermierin në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, gjyqtari i procedurës – Refki Piraj, ka caktuar masën e arresti shtëpiak ndaj të pandehurit A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulmi ndaj personit zyrtar, nga neni 402 par. 3 lidhur me par. 1 të Kodi Penal të Kosovës. Gjykata me […]

Paraburgim ndaj një të dyshuari në Prizren për sulm seksual


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, ndaj të pandehurit Sh.B, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulm seksual. Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurit […]

Banka në SHBA transferon gabimisht 1 milion dollarë, mund të marrë mbrapsht vetëm gjysmat (


[ad_1] Me kusht që keni kaluar herët a vonë të vështirë në punë, atëherë mund të ngushëlloheni se ka edhe më keq. Një zyrtar i bankës amerikane Citibank ka miratuar disa muaj më parë transferimin e gabuar të rreth 1 miliardë dollarëve, dhe gjykata ka thënë se istitucioni mund të marrë mbrapsht vetëm gjysmën e […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin […]

Vrasja e 15 vjeçarit, një muaj paraburgim për dy të miturit në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti  për të Mitur ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të miturve: L.L., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale mbajtja në pronësi kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve dhe L.L. dhe H.G.,për shkak të veprës […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


[ad_1] Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Në “arrest shtëpie”, italiani thyen masën dhe shkon në polici: s’ rri dot me gruan


[ad_1] Një italian ka thyer masën e sigurisë “arrest në shtëpi”, vetëm se s’ donte të qëndronte në banesë më gruan e tij. I dënuari u largua nga shtëpia në Crotone, duke thyer ligjin ndërsa vajti në stacionin më të afërt policor. “Më mirë të shkoj në burg sesa të rri në shtëpi me gruan […]

Arrestohen në Lezhë dy persona që u shpallën në kërkim ditë më parë


[ad_1] Dy persona që janë shpallur në kërkim ditë më parë nga Policia e Shqipërisë, janë vënë në pranga me dyshimin për kryerjen e veprave penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Heqja e paligjshme e lirisë”. Sipas policisë është arrestuar, K.K., 25 vjeç, banues në fshatin Barbullojë, Lezhë. Atij kishte mundur të largohej me […]

22-vjeçari arrestohet në Pejë për “vrasje në tentativë”


[ad_1] Policia e Kosovës – Njësia për Reagim pranë Stacionit Policor në Pejë, sot ka arrestuar personin e kërkuar me urdhëresë nga Gjykata Themelore në Prishtinë për veprën penale “Vrasje në tentativë” Njësiti për Reagim pran Stacionit Policor në Pejë, pas një pune operative ka arrit që ta arrestoi të dyshuarin L. L. Lindur me […]

Arrestohet një laborant në IKSHPK për marrje ryshfeti


[ad_1] Policia e Kosovës, gjegjësisht hetues nga Njësiti Rajonal për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, gjatë ditës së sotme kanë arrestuar një laborant të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës lidhur me dyshimet se “është duke u kryer ( apo ka për tu kryer) vepra penale e korrupsionit”. Personat përgjegjës menjëherë […]

Pesë muaj burg për shmangie nga tatimi


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm ka dënuar me pesë muaj burg të pandehurin G.P., përse ka kryer veprën penale shmangie nga tatimi, por të cilin dënim s’ do ta vuajë pasi që masa e burgimit është zëvendësuar me gjobë prej 800 eurosh. Në një komunikatë për media thuhet se i pandehuri gjatë […]

Një muaj paraburgim për personin që vrau babanë e tij në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të pandehurit M.H.,për shkak të dyshimit të bazuar ka kryer veprën penale vrasja e rëndë nga neni 173 par.1 nënpar.1.3 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK-së). Në njoftimin […]

Paraburgim për të dyshuarin që vrau nga pakujdesia 58 vjeçaren në Podujevë


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit M.ZH për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Vrasje nga pakujdesia”. Të pandehurit M.ZH. gjykata i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji. Gjykata ka vlerësuar […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


[ad_1] Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e […]

“Kam vrarë njeri! Ndjesë të madhe familjes”, shprehet në gjykatë polici që vrau Klodianin


[ad_1] Nevaldo Hajdaraj, polici shqiptar që vrau Klodian Rashën ditë më parë, foli para gjykates lidhur me vrasjen që kreu ai gjërsa ishte në detyrë. Personi në fjalë i ka kërkuar këtij institucioni të vendosë se c’do të bëhet me të, pasi, sic tha, s’ ka të drejtë të kërkojë mbrojtje. “Kam vrarë një njeri. […]

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kreu dhunë në familje


[ad_1] Gjykata Themelore në Ferizaj – Divizioni Penal, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit O.T. shtetas i Republikës së Kosovës, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”. Gjyqtari i procedurës paraprake të Departamentit të Përgjithshëm – […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


[ad_1] Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, […]

Irani do të shqyrtojë rastin e tre të rinjve të dënuar me vdekje


[ad_1] Gjykata Supreme e Iranit tha se do të rishikojë rastet e tre të rinjve, të cilët janë dënuar me vdekje në lidhje me protestat anti-qeveritare në nëntorin e vitit 2019. “Rasti do të rishikohet nga një tjetër tribunal”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Supreme, ku s’ jepen më shumë detaje. Tre burrat u dënuan […]

Partia e Albin Kurtit ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, bashkë me avokatin e aktivistin Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet për hidrocentralet që po dëmtojnë Lumbardhin e Deçanit. Sipas […]

VV-ja ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur padi për hidrocentralet në Deçan. përmes një njoftimi për media, thotë se koordinatori i qendrës së kësaj partie në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, dorëzoi sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës […]

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje ngrenë padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet përgjegjëse për hidrocentralet që po shkatërrojnë Lumbardhin e […]

Klinaku tregon se kur do t’i konfirmohet aktakuza Hysni Gucatit nga Specialja


[ad_1] Faton Klinaku nga OVL–UÇK ka bërë të ditur se me datën 11 dhjetor, sikurse për Nasim Haradinaj, do të konfirmohet aktakuza edhe për ish-kreun e kësaj organizate, Hysni Gucati nga Gjykata Speciale, shkruan GazetaBlic. “Në bazë të avokatit të Nasim Haradinajt, Bas Martens, aktakuza është e njëjtë për të dytë dhe me datën 11 […]

“Nasim Haradinajt do t’i konfirmohet aktakuza nga Specialja më 11 dhjetor”


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së OVK UÇK Faton Klinaku ka bërë të ditur se Nasim Haradinajt do t’i konfirmohet aktakuza nga Gjykata Speciale më 11 dhjetor, ndërsa me datën 15 dhjetor 2020 do të mbahet seanca gjyqësore. “Në bazë të avokatit të Nasim Haradinajt, Bas Martens, me datën 11 dhjetor 2020 konfirmohet aktakuza, ndërsa me […]

Paqartësi në fund të mandatit të Presidentit Trump


[ad_1] Kur kanë mbetur më pak se shtatë javë nga përfundimi i mandatit të tij katër-vjeçar disa pyetje kanë mbetur akoma pa përgjigje mbi Presidentit Donald Trump. A do ta pranojë ai humbjen ndaj Presidentit të zgjedhur Joe Biden? deri më tani, zoti Trump s’ ka bërë asnjë lëshim nga qendrimi i tij dhe as […]

9 vite burg të akuzuarit për vrasjen në tentativë të policit


[ad_1] Gjykata Themelore në Gjilan ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit B. M. Ai akuzohej se ka kryer dy vepra penale. Vrasje e rëndë në tentativë dhe armë mbajtje pa leje.  B.M., akuzohej se më 28.03.2020, rreth orës 13:00 minuta, në fshatin Vërbovc, Komuna e Kllokotit, pas një mosmarrëveshje të mëhershme lidhur me detyrën […]

Të ndërtojmë mekanizma lokal kundër dhunës në familje


[ad_1] Zyra për komunikim publik e Ministrisë së Drejtësisë ka njoftuar për takimin virtual të zëvendësministrit të Drejtësisë, Florian Dushi, njëherësh Koordinator Nacional kundër dhunës në familje, në kuadër të fushatës së “16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës në familje me bazë gjinore”, që ka filluar më 25 nëntor. Në njoftim thuhet se gjatë këtij […]

Një muaj paraburgim për të dyshuarin i cili tentoi ta vrasë një person në Prizren


[ad_1] Një muaj paraburgim është caktuar për të pandehuri D. M., në Prizren nën dyshimet për vrasje në tentativë, dhe armëmbajtje pa leje. Gjykata në Prizren ka njoftuar se masa e paraburgimit është caktuar bazuar në mënyrat dhe rrethanat në të cilat është kryer vepra penale, dhe provat e mbledhura deri më tani. I panderuari.D. […]

Paditet Ministria dhe ZRrE-ja për lejet e KELKOS-it


[ad_1] “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike ka dërguar sot në gjykatë rastin e saj të parë – një rast i cili ka të bëjë me të drejtën e qytetarëve në ambient të pastër dhe të shëndetshëm. “Qendra jonë i trajton rastet e shkeljeve të institucioneve publike të cilat dëmtojnë shumë qytetarë dhe përmes padive dhe […]

Lirohen nga akuza për mashtrim të kosovarëve me bileta të rreme


[ad_1] Për më tepër, duke qenë se ata ishin mbajtur në paraburgim për shkak të dyshimit fillestar urgjent në atë kohë, ata kanë të drejtë për kompensim E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 15:15 albinfo.ch Që nga e hëna, tre persona janë gjykuar nga Gjykata Penale e Bazelit për përfshirjen e tyre në shitjen e […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që e vrau gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që vrau e gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

Dorëzohet padi ndaj Ministrisë dhe ZRRE-së për lejet e Hidrocentraleve në Grykën e Deçanit


[ad_1]   Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike (CSL), platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) organizon konferencën për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji. Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike do të dërgojë padi […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Haradinaj: Kam informata se s’ jam më subjekt i hetimit të Speciales


[ad_1] Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ka informata që Gjykata Speciale s’ është duke e hetuar më. Haradinaj ka bërë të ditur se do të kandidojë për President të Kosovës. Po i njëjti kishte dhënë dorëheqje nga kryeministri pasi kishte marrë ftesë nga Specialja. “Kam informata se […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon kërkesën e ish-kryeshefes së IPK-së për masë të sigurisë


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon padinë e ish-kryeshefes së IPK-së


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Vrasja e të dyshuarit për vjedhje në Shtime, dënohet mërgimtari bashkë me të vëllanë


[ad_1] Gjykata Themelore në Ferizaj ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarve A. N. dhe N. N. Ata sipas Prokurorisë së Ferizajt, akuzoheshin se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale vrasje në tejkalim të mbrojtjes së nevojshme. Të akuzuarit A. N., iu shqitua dënim burgimi në kohëzgjatje prej një viti, ndërsa të akuzuarit tjetër N. […]

Pas protestës së krushjanëve reagon Gjykata e Apelit


[ad_1]   Banorë të Krushës së Madhe dhe të Vogël dhe familjarë të viktimave të luftës në këtë zonë protestuan sot para Gjykatës së Apelit pas uljes së dënimit prej 22 në 11 vite për të dënuarin Darko Tasiq. Këta qytetarë vendimin për përgjysmimin e dënimit e konsideruan të padrejtë. Pas kësaj proteste me anë […]

​Gjykata e Apelit deklarohet lidhur më rastin e kriminelit serb Darko Tasiq


[ad_1] Gjykata e Apelit ka reaguar pas protestës që është bërë para objektit të kësaj gjykate, lidhur me zbutjen e dënimit për të akuzuarin për krime lufte, Darko Tasiq. Prishtinë, 03.12.2020 – Gjykata e Apelit ka përcjellë më vëmendje reagimet dhe shqetësimet që kanë ardhur pas publikimit të vendimit të kësaj gjykate, lidhur më rastin […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

Banorë të Krushës nisen për Prishtinë për të protestuar kundër përgjysmimit të dënimit të Tasiqit


[ad_1] Gjykata e Apelit ia përgjysmoi dënimin prej 22 vjetësh që kishte marrë Gjykata Themelore në Prizren në 11 vjet kriminelit të luftës, Darko Tasiq. Të irrituar nga ky vendim krushjanët, familjarë të viktimave të Tasiq, janë nisur drejt Prishtinës për të protestuar kundër këtij vendimi. Ata janë tubuar në Krushë dhe nga aty u […]

“Vota e Etem Arifit ishte legjitime, Kurti s’mund të kthehet kryeministër”


[ad_1] Analisti Ramush Tahiri ka folur për vendimin që do ta merr Gjykata Kushtetuese në lidhje me rastin e votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë Hoti. Ai ka thënë se Kushtetuesja s’do të merr vendim që votën e Arifit ta shpallë të pavlefshme dhe se këtij të fundit s’ mund t’i merret mandati pasi […]

Isa Mustafa: Pres që Specialja t’i trajtojë edhe vrasjet ndaj zyrtarëve të LDK-së


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se marrëveshja e nënshkruar nga Avdullah Hoti në Washington duhet të zbatohet, pavarësisht se tani po ndërrohet administrata në SHBA. Në Rubikon të Klan Kosovës ai tha se do të ishte gabim fatal Vetëm po të sillemi ndryshe. “Jam i bindur që marrëveshja e nënshkruar në Washington […]

“Arifi po përdoret si pretekst për të shkuar vendi në zgjedhje”


[ad_1] Avokati Besnik Berisha, i cili sot ka përfaqësuar Qeverinë e Kosovës në seancën dëgjimore në rastin e trajtimit të votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti. Sipas tij sa i përket një praktike të tillë gjithçka ka qenë e qartë deri në vitin 2017, kur Gjykata Supreme kishte marrë […]

Banorët e Krushës nesër në protestë


[ad_1] Këshilli organizativ i fshatrave Krushë e Madhe dhe Krushë e Vogël kanë thirrur protestë për nesër, pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Apelit për uljen e dënimit për 11 vite ndaj të dënuarit për krime të luftës në Kosovë, Darko Tasiqi. Sipas një njoftimi në rrjetin social “Facebook“, protesta fillon prej orës 11:00 […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është […]

Ministrja kthehet në punë, në të ardhmen pasi mungoi në gjykim nën arsyetimin se pati kontakt me një të infektuar


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, u takua sot me shefin e EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark. “Ministrja Haradinaj-Stublla u shpreh se EULEX mund të  ketë rol të rëndësishëm në informimin e vazhdueshëm të Brukselit dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për përparimin e Kosovës në fushën e sundimit të rendit dhe ligjit. […]

Seanca dëgjimore e Kushtetueses po cilësohet si e zbehtë


[ad_1] Seancën e sotme dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese për kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti, njohës të Kushtetutës po e vlerësojnë si të zbehtë nga të gjitha palët e përfshira. Njohësi i Kushtetutës Mazllum Baraliu për GazetaBlic thotë se vota e deputetit tashmë të arrestuar Etem Arifi në zgjedhjen e qeverisë Hoti është kundërligjore, por […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar […]

Përfundon seanca e Gjykatës Kushtetuese për votën e Etem Arifit, vendimi “në ditët në vijim”


[ad_1] Pas më shumë se katër orëve, ka përfunduar seanca dëgjimore e Gjykatës Kushtetuese për votën diskutabile të deputetit Etem Arifi ndaj qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës. Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese kanë dëgjuar argumentet e palëve të përfshira në këtë çështje. Më 3 qershor, vota për qeverinë e Kosovës nga Etem Arifi po kontestohet […]

Dështon sërish seanca në rastin e njohur si ‘Çekiçi’


[ad_1]   Arsye e mosmbajtjes së seancës, ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues. Prokuroria akuzon, Gëzim Retkocerin dhe Osman Spahiu, për vrasjen e Naim Hajrizit. Kryetari i trupit gjykues, gjyqtari Vesel Ismajli e arsyetoi mungesën e anëtares së trupit gjykues, Fatime Dërmaku dhe tha se ishte e pamundur të gjejnë një anëtar tjetër të […]

Daka: Ne s’ mund të parandalojmë personat me akuza të kandidojnë për deputet


[ad_1] Valdete Daka, Kryetare e Këshillit Qëndror Zgjedhor (KQZ), pas pyetjeve të parashtruara nga gjykatësja e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Cakaj-Nimani, në seancën publike që po mbahet nga kjo gjykatë, u shpreh se KQZ s’ është në gjendje t’i parandalojë personat me akuza të kandidojnë për deputetë. Daka iu është referuar rastit të Zafir Berishës, pas […]

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese s’ e lejon deputetin e LDK-së të dalë nga seanca


[ad_1] Kryetari i Komisionit Parlamentar për Legjislacion, Shkamb Manaj, (deputet i LDK-së) s’ është lejuar që të lë në gjysmë dëgjimin fillestar i cili po ndodh në këto momente nga Gjykata Kushtetuese për rastin e votës së Etem Arifit. “Kryetare a ka mundësi 20 minuta me më lirua prej takimit që kam një agjendë”, ka […]

Qorrolli: Rasti Arifi në Gjykatën Kushtetuese shpërfaq gjendjen e rëndë juridike në Kosovë


[ad_1] Profesori i drejtës ndërkombëtare, Vigan Qorrolli, me anë të një shkrimi në Facebook, ka theksuar se rasti Arifi ne Gjykaten Kushtetuese e shperfaq gjendjen e rëndë juridike në Republikë. “Gjykata qe sjellin vendime kunder ligjeve dhe ligje qe jane te papajtueshme me dokumentin themeltar te shtetit: Kushtetuten” Qorrolli thekson se vendi perveç rregullimit politik, […]

Këshilltari i Osmanit: Kuvendi është njoftuar një vit më vonë për votën e deputetit Arifi


[ad_1] Këshilltari ligjor i ushtrueses së detyrës së presidentit, Artan Murati, përgjatë seancës publike të mbajtur nga Gjykata Kushtetuese ka thënë se Kuvendi i Kosovës është njoftuar vonë lidhur me jo-ligjshmërinë e supozuar të votës së deputetit nga radhët e pakicave, Etem Arifi. Ai ka konsideruar që është e rëndësishme që të njoftohet për diçka […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj 2020


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Mbrojtja e VV-së: Deputeti Arifi është jashtë mandatit kushtetues, ka dënim të formës së prerë!


[ad_1] Gjykata Kushtetuese po mban live seancën dëgjimore në lidhje me kushtetueshmërinë e deputetit Etem Arifi, raporton Gazeta Blic. Avokati i LVV-së, Blerim Sallaku, ka theksuar se deputeti Etem Arifi është jashtë mandatit kushtetues. “Neni 29 e ndalon për të qenë deputet, e ndalon që zoti Arifi të jetë deputet Vetëm po të është dënu […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Kushtetuesja sot pritet të vendos për Qeverinë Hoti


[ad_1]   Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi […]

Kushtetuesja sot pitet të vendos për Qeverinë Hoti


[ad_1]   Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi […]

specialisti i sigurisë: Aktakuzat e Gjykatës Speciale s’e destabilizojnë vendin, por e dëmtojnë atë


[ad_1] specialisti i sigurisë në Kosovë, Nuredin Ibishi ka komentuar aktakuzat e Gjykatës Speciale për krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), shkruan GazetaBlic. Në një intervistë për GazetaBlic, Ibishi ka thënë se aktakuzat e Dhomave të Specializuara, sipas tij, s’e destabilizojnë vendin, por që siç ka thënë ai, e dëmtojnë atë në disa aspekte. […]

Hoxhaj: Aktakuzat e ngritura nga Gjykata Speciale janë goditje në kurriz të PDK-së


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj aktakuzat e ngritura nga Gjykata e Hagës ndaj ish-eprorëve  të UÇK-së i konsideron goditje në “kurriz” të PDK-së, shkruan Gazeta Blic. Hoxhaj në RTK, ka theksuar se në këtë gjendje kërkohet qartësi dhe mendim strategjik për sfidat që i ka vendi. “Aktakuzat e […]

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale


[ad_1] Shefqet Bylykbashi ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale në Hagë për t’u paraqitur si dëshmitar. Lajmin e ka konfirmuar Organizata e Veteranëve të UÇK-së, dega në Lipjan. “Veteranë të respektuar të UÇK-së, dhe ju qytetarë të Kosovës, ju njoftoj se sot ju ka konfirmuar ftesa nga Gjykata Speciale me seli në Hagë, veteranit të […]

Gjykata Speciale i dërgon ftesë një veterani të UÇK-së


[ad_1] Dega e  Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Lipjan ka njoftuar se Gjykata Speciale i ka dërguar ftesë veteranit të UÇK-së, Shefqet Bylygbashi. Bylygbashi është ftuar në cilësinë e dëshmitarit. “Veteranë të respektuar të UÇK-së, dhe ju Qytetarë të Kosovës, ju njoftoj se sot ju ka konfirmuar ftesa nga Gjykata specijale me […]

Dënim me burg e gjobë ndaj ish-drejtorit të Gjimnazit në Malishevë 


[ad_1]   Izet Hoti, ish drejtori i gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, u dënua me 8 muaj burgim dhe 1 mijë euro gjobë. Edhe herën e parë, i njëjti ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, trupi gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika, bashkë me anëtarët […]

Është i tmerrshëm përgjysmimi i dënimit ndaj Darko Tasiqit


[ad_1] Dëshmitari i krimeve të luftës  në Krushë të Vogël, Agron Limani e ka cilësuar të papranueshëm dhe të tmerrshëm përgjysmimin e dënimit ndaj të dënuarit për krime të luftës në Kosovë, Darko Tasiqit. “Është e tmerrshme. Për një vrasje në Kosovë me çdo të drejtë gjykatat e Kosovës i kanë dënuar dy persona me […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Apeli ia përgjysmon dënimin të akuzuarit për masakrën në Krushë të Vogël


[ad_1] Të dënuarit me 22 vite burgim për krime të luftës në Krushë të Vogël i është ulur dënimi nga Gjykata e Apelit. Darko Tasiqit dënimi prej 22 vite i është përgjysmuar në 11 vjet. Me vendimin e Apelit ai do t’i mbajë 11 vite burgim pasi u gjet fajtorë për krime të luftës kundër […]

I akuzuari për krime lufte denohet me 11 vjet burgim


[ad_1] Departamenti Special i Gjykatës së Apelit, ka njoftuar se e ka aprovuar pjesshëm ankesën e mbrojtësve të akuzuarit D.T. Aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Prizren, i datës 22.06.2020, dhe se është ndryshuar vetëm sa i përket cilësimit juridik të veprës penale dhe vendimit mbi dënim. Gjykata e Apelit, gjeti se në veprimet e të […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


[ad_1] Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para […]

Specialja edhe në dokumentin e fundit thotë se katolikët konsideroheshin kundërshtarë të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale beson se gjatë luftës në Kosovë, ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) i kanë konsideruar si kundërshtarë të tyre katolikët në Kosovë. Në vendimin për konfirmimin e aktakuzës kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit të publikuar të hënën, pretendohet se katolikët në Kosovë ishin […]

Enver Hasani tregon Po qe se është legjitime vota e Etem Arifit për qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese akoma s’ ka marrë vendim lidhur me kushtetutshmërinë e themelimit të Qeverisë Hoti. Lëvizja Vetëvendosje ka deponuar në qershor kontestimin e votës të deputetit tashmë të arrestuar, Etem Arifi. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka folur në emisionin “DPT te Fidani” rreth kësaj çështje. A e konsideron Hasani legjitime votën e […]

Gjykata Speciale publikon dosjen e plotë mbi 200 faqe ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Një dosje prej 235 faqesh, është publikuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara në Hagë. Dosje kjo që përmbanë, vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte. I njëjti vendim është marrë më 26 […]

Ministria e Ambientit i rriti borxhet për 32 milionë euro


[ad_1] Mangësi e dobësi, lëshime e parregullsi janë evidentuar edhe në raportin e vitit 2019 për Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë (MMPH) që tashmë njihet si Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Ministria s’ ka arritur ta adresoj as gjysmën e rekomandimeve të vitet paraprake, akoma paguan zyrtarë pa punuar, ministria vonohet në realizimin e […]

Shtyhet seanca ndaj dy hetuesve policor, të akuzuar për ryshfet


[ad_1] Seanca ndaj dy hetuesve të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi, të akuzuar nga Prokuroria për marrje të ryshfetit është shtyrë. Hetuesi Menxhiqi, poashtu akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo seancë është shtyrë pasi, i akuzuari Lavdim Osmani gjendet në izolim, që e ka babanë e sëmurë me […]

Miftaraj për zërat se Vjosa Osmani shkeli Kushtetutën: Këtë gjë e përcakton vetëm Gjykata Kushtetutese


[ad_1] Njohësi i çështjeve juridike, Ehat Miftaraj, thotë se i vetmi organ që mund të thotë se u.d. e Presidentit, Vjosa Osmani, e ka shkelur Kushtetutën e vendit, me shkarkimin e djalit të Haxhi Shalës, nga pozita e Konsullit në Pragë, është Gjykata Kushtetuese. Në një përgjigje për Gazeta Blic, Miftaraj thekson se edhe Nëse […]

Gjykata e Lartë e Pensilvanisë hedh poshtë padinë që sfidonte zgjedhjet


[ad_1] Gjykata më e lartë e Pensilvanisë të shtunën në mbrëmje hodhi poshtë një urdhër të një gjykate më të ulët që kishte ndaluar shtetin të çertifikonte dhjetëra gara të zgjedhjeve të 3 nëntorit në padinë e fundit të depozituar nga republikanët që po përpiqen të sfidojnë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden në […]

Miftaraj: A ka Gjykatë Speciale për këta që po na i ofendojnë heronjtë me përmendore 50 centë


[ad_1] Ehat Miftaraj nga KDI ka ironizuar lidhur me shtatoret e përuruara në Prizren të heronjve kombëtarë, Adem Jasharit dhe Skendërbeut. “A ka mandat Gjykata Speciale me i ndjek penalisht këta që po na ofendojnë heronjtë kombëtar me këto përmendoret gjithçka 50 centë?”, ka shkruar ai në facebook. Gjatë ditës së sotme janë përuruar shtatoret […]

Gjykata e Apelit hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


[ad_1] Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 […]

Gjykata hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


[ad_1] Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 […]

Enver Hoxhaj thotë se s’ do të kandidojë për President


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha sonte se s’ do të jetë kandidat për president. Ai ka marrë detyrën e kreut të partisë pas ngritjes së aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe thotë se do të kryejë këtë punë me përgjegjësi. Tutje ai tha se në […]

SHBA, rekord shtrimesh në spital me COVID


[ad_1] Në SHBA numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në spitale arriti në 90 mijë të premten pas një dyfishimi në muajin e fundit. Ndërkohë specialistët presin që grumbullimet familjare me rastin e festave të sjellin një valë tjetër infeksionesh. Shkalla e shtrimeve në spital, tashmë në nivelin më të lartë që nga […]

Gjykata e Apelit refuzon kërkesën e prokurorisë ndaj të pandehurit për veprën penale


[ad_1] Gjykata e Apelit, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka refuzuar kërkesën e prokurorisë për dënim ndaj të pandehurit që dyshohej për kryerjen e veprës penale “vrasje e rëndë”. Sipas një njoftimi për media, transmeton Telegrafi, aktgjykimi i lirues, nga Gjykata Themelore në Gjakovë tashmë është i vërtetuar. “Pjesa e aktgjykimit të gjykatës së shkallës […]

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


[ad_1] Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës. ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën […]

Kërcënimi i ministrit Krasniqi – Gjykata para disa ditësh e riktheu në punë sekretarin e shkarkuar


[ad_1] Sekretari i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Burim Rreci, është përfolur sot në media se ka kërcënuar Ministrin e tij, Vesel Krasniqin. Se ky kërcënim është bërë e ka konfirmuar edhe vet ministrit Krasniqi. ”Tani jam në takim me zyrtarë policorë hetues pikërisht për këtë çështje”, ka thënë ai për Express. akoma s’ dihet […]

Veseli s’donte të arrestohej nga Specialja


[ad_1] Dy javë para se të arrestohej dhe të dërgohej në Hagë për gjykim nga Gjykata Speciale, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, kishte pranuar se do të dorëzohej vullnetarisht dhe ndaj tij s’duhej të ketë urdhërarrest po që se i konfirmohet aktakuza. Sipas një dokumenti të fundit të publikuar nga Specialja lidhur […]

I mbijetoi luftës, u vra pas luftës


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës, ka folur për vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës. Zyrtari i LDK-së dhe bashkëpunëtori i afërt i presidentit Ibrahim Rugova, Xhemajl Mustafa, u vra në vitin 2000 në hyrje të ndërtesës ku banonte. Në intervistë, Besian Mustafa theksoi dështimin e drejtësisë […]

Besian Mustafa përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, në një intervistë për KALLXO.com jep një rrëfim lidhur me vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës, zyrtar i lartë i LDK-së, i ekzekutuar 20 vjet më parë në Prishtinë. Ai flet për dyshimet dhe jep detaje të dukurisë. Gjithashtu, Besian Mustafa tregon Po qe […]

Konfirmohet mandati i Gykatës Speciale


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës (Gjykata Speciale) kanë dalë me njoftim lidhur me mandatin. Në njoftim thuhet se mandati i Dhomave të Specializuara dhe i Zyrës së Prokurorit të Specializuar ka vazhduar dhe do të vazhdojë deri sa Këshilli i Bashkimit Evropian të njoftojë për përfundimin e mandatit. Më 26 nëntor 2020, Dhoma e […]

error: Content is protected !!