21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Tetë muaj që kur shpërtheu epidemia e coronavirusit, cilat janë planet e ardhshme?

Maqedonia e Veriut sot ka regjistruar numrin me të lartë të të infektuarve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Nga 3 mijë e 398 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 1 mijë e 406 pacientë kanë rezultuar pozitivë, apo 41 për qind e të testuarve.

Ministria e Shëndetësisë regjistron edhe 21 viktima, ndërsa ISHP raporton për 937 persona të shëruar.

Numri i përgjithshëm i të prekurve që nga fillimi i epidemisë ka arritur bilancin e 50 mijë e 15.

Shkupi mbetet qyteti më i rrezikuar me numrin më të madh të rasteve aktive, incidencën dhe mortalitetin më të lartë. Ndërkohë Tetova, Gostivari, Prilepi dhe Kumanova gjithashtu janë kategorizuar si qytetet në të cilët transmetimi i virusit është në rritje të vazhdueshme si pasojë e vatrave jashtë kontrollit.

Qytetet e tjera si Ohri, Manastiri, Strumica dhe Velesi kanë vatra të njohura dhe shpërndarja e virusit është nën kontroll., raporton Alsat-M.

Related posts