Maqedoni e Veriut: 31 viktima dhe 657 raste të reja me koronavirus, kurohen 920 persona


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut920 qytetarë u kuruan nga koronavirusi, 31 humbën jetën dhe 657 të tjerë rezultuan pozitivë në testet për COVID-19. Nga 920 të shëruarit, pjesa më e madhe janë nga Shkupi 349, nga Prilepi 70, nga Struga 60, nga Gostivari 45, nga Kumanova 37 dhe po aq nga […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: Dalja […]

Maqedoni e Veriut, 22 viktima dhe 1 mijë e 342 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit, 22 pacientë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi dhe janë regjistruar 1.342 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Rastet e reja dalin pas testimit të 3.399 mostrave. Raste e reja janë regjistruar në: Shkup-479, Kumanovë-52, Dibër-20, Shtip-45, […]

21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste me koronavirus në Maqedoninë e Veriut


Maqedonia e Veriut sot ka regjistruar numrin me të lartë të të infektuarve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Nga 3 mijë e 398 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 1 mijë e 406 pacientë kanë rezultuar pozitivë, apo 41 për qind e të testuarve. Ministria e Shëndetësisë regjistron edhe 21 viktima, […]

Brenda 24 orësh 40 të vdekur në Maqedoninë e Veriut


Shifra të frikshme të vdekjeve në Maqedoninë e Veriut, 40 të vdekur për 24 orëMinistria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se 40 qytetarë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi vetëm në 24 orët e fundit. Dhjetë nga viktimat janë nga kryeqyteti, në Prilep janë regjistruar pesë viktima. Nga tre viktima kanë […]

990 raste të reja dhe 24 viktima me COVID-19 në Maqedoninë Veriore


Instituti i Shëndetit Publik i Maqedonisë Veriore njoftoi sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2655 teste, prej të cilave 990 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 24 persona kanë ndërruar jetë me sëmundjen infektuese dhe 382 pacientë janë shëruar. Instituti i Shëndetit Publik i Maqedonisë Veriore njoftoi sot se në 24 orët […]

Maqedonia në krizë të thellë nga COVID, numër rekord vdekjesh


Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 kanë ndërruar jetë gjithsej 30 persona, numri më i lartë i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. në këto fjalë e sipër, nga gjithsej 3042 testime, 947 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, shkruan Portalb.mk. 30 persona kanë ndërruar jetë, edhe […]

Situatë alarmante në Maqedoninë Veriore, 13 të vdekur dhe 1 mijë e 275 raste të reja


Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka publikuar bilancin ditor të viktimave dhe rasteve të reja ditore me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 3 331 teste të dyshuara për COVID-19 dhe prej tyre 1 mijë e 275 kanë rezultuar pozitivë. Kryeson Shkupi me 519, Tetova me […]

KEDS njofton ku do ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve


Punime të domosdoshme për sigurinë e sistemit. Prishtina 1. Në NS 110/10 kV Prishtina 1 do të ndërprehet: NS 10/0.4 kV Qagllavica 2 (Kodi: 19000034033) prej orës 10:00-15:00 Vendet: Nje pjese e Qagllavices. Arsyeja: Promontimi I shtyllave Peja 1. Në NS 35/10 kV Peja II do të ndërprehet: Dalja 10kV Rugova  (kodi:50051006 ) prej orës […]

Punimet në rrjet, pa rrymë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investive dhe punëve të tjera nesër disa vendbanime në Kosovë do të mbesin pa rrymë. Koha më e gjatë pa rrymë të enjten do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas KEDS-it. Rajoni i Prishtinës Punime në projekte […]

Pa rrymë 8 deri 12 orë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve edhe nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në lokalitete të ndryshme të vendit. Me 12 orë ndërprerje të energjisë elektrike do të përballet rajoni i Ferizajt nga nesër në mbrëmje, ndërsa disa lokalitete në rajonin e Prishtinës s’ […]

Valon Ademi, triumfues në konkursin e arkitekturës në Vjenë


“Kur e pamë modelin tek 20 projektet më të mira jemi habitur. s’ e prisja të fitonim mbasi ishin 400 ide, 400 koncepte, 400 plane të ndryshme … “ E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 10:30 Fjorda Llukmani Studentët shqiptarë që jetojnë në Austri janë të shumtë në numër. Megjithëse s’ kemi shifra të sakta, […]

Gjinekologia shqiptare Hatije Ismaili shpallet “Mjeku më i mirë në Slloveni”


Gjinekologia nga Gostivari, Hatije Ismaili, është dekoruar nga presidenti slloven, Borut Pahor, me çmimin “Mjeku më i mirë në të tërë Slloveninë”. Hatije Ismaili lindi në Gostivar, ku mbaroi shkollën fillore dhe dy vitet e para të shkollës së mesme. Më pas u transferua në shkollën e mesme të Mjekësisë në Mitrovicë, ku përfundoi vitin […]

Xhemile Fetaji dorëzon në Thurgau fidanin e mollës të dhuruar më 1 gusht


Në manifestimin e 1 Gushtit në Rütli, secilit kanton i qe dhënë nga një fidan molle. Dhe, ky fidan simbolikisht u dorëzua dje E Enjte, 1 Tetor 2020 – 13:55 albinfo.ch Më 1 gusht të këtij viti, për nder të festës kombëtare të Zvicrës, Presidentja Federale Simonetta Sommaruga pati ftuar dy njerëz nga secili kanton në […]

Mjeku shqiptar i cili fitoi çmimin Nobel për Mjekësi


Ferid Murati (i lindur më 14 shtator 1936) është mjek dhe farmacist me famë botërore, i cili fitoi çmimin Nobel për fiziologji dhe mjekësi në vitin 1998. Origjina e tij është nga Llakavica e Gostivarit, pikërisht për këtë edhe spitali i përgjithshëm i Gostivarit mbart emrin e tij. Ai është qytetar nderi i komunës së […]