OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin 2020 […]

Covid s’ ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021


Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë s’ i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.  Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili duhet […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të shfaqin […]

U vaksinuam, po tani? Çfarë po planifikon Europa për hapjen dhe udhëtimet


Pak pas fillimit të vaksinimit në BE vendet anëtare kanë nisur diskutimin për “të drejtat eventuale” për të vaksinuarit. Qeveria daneze deklaroi të mërkurën (03.02) se është duke përgatitur një certifikatë digjitale për koronavirusin, një aplikacion në smartphone, përmes të cilit mund të dëshmohet vaksinimi. hollësitë akoma s’ janë sqaruar, por certifikata, sipas autoriteteve daneze […]

Mandarinat një Ndër Kultivarët më Fitimprurës në Bujqësi


Mbjellja e agrumeve dhe posaçërisht mandarinave është një aktivitet bujqësor fitimprurës, sipas vlerësimeve të specialistëve. Duke marrë në konsideratë një rendiment në vit normal në 50 tonë për hektarë dhe një çmim me shumicë 35-45 lekë për kilogram, të ardhurat bruto për hektarë janë 2.2 milionë lekë, duke e renditur atë në aktivitet me fitimprurëse […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

Shumë shtete ashpërsojnë masat kundër koronavirusit


Shtetet në mbarë botën po ashpërsojnë masat kundër koronavirusit, teksa vaksinimi ka nisur në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Përveç rritjes së rasteve të reja, shtetet po vendosin kufizime për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, që është më i transmetueshëm. Shtetet në mbarë botën po vendosin masa […]

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’. Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë të […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga 39% […]

Mënyrat e Duhura Për Të Ruajtur Bakllavanë


Bakllavaja është një ëmbëlsirë fantastike, për origjinën e së cilës, Greqia, Turqia dhe shumë vende të Lindjes së Mesme s’ po bien dakord edhe sot. Asirianët pretendojnë se ata e kanë bërë bakllavanë të parët që në shekullin e 8 para Krishtit, duke bërë petën e bukës, mbushur me arra dhe mjaltë dhe pjekur në […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Mjalti i Maresë – Produkti Me Shijen e Veçantë Nga Shqipëria


Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet më shumë vështirësi. Mjalti me veti të veçanta mjekësore vjen nga vetëm katër vende të botës siç janë; jugu i Portugalisë, Sardenja, Shqipëria dhe Greqia. Shija e tij është një përzierje e pazakontë e të […]

Greqia ashpërson masat në Kakavijë ndaj personave që rezultojnë pozitiv me COVID në testet e shpejta


Qeveria greke ka shtrënguar masat antiCOVID në pikën kufitare të Kakavijës.Duke filluar nga dita e nesërme (7 dhjetor), personat që do rezultojnë pozitiv në testet e shpejta (Rapid test) s’ do t’u lejohet hyrja në territorin helen.Kjo masë është vendosur nga autoritetet fqinje për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Veç kësaj, do të ketë dhe […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në ujërat […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari që […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

Sa vdekjeprurës është koronavirusi?


Në Gjermani numri i vdekjeve si pasojë e infektimit me Corona ka arritur këto ditë shifra rekord. Por çfarë do të thotë rritja e numrit të vdekjeve? Dhe a po vdesin më shumë njerëz se në pranverë? Emisioni i Indoks: Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur ndjeshëm. […]

Greqia zgjat izolimin kombëtar deri më 7 dhjetor


Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri më 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rriten, thanë zyrtarët qeveritarë. Rritja e rasteve të reja me sëmundjen COVID-19 në Greqi po ndodh që prej muajit tetor, që ka detyruar qeverinë që të shpallë izolim mbarëkombëtar për të dytën […]

Greqia në mbyllje të përgjithshme, spitalet e stërmbushura


Greqia ka shtyrë lockdown-in (mbylljen) e përgjithshëm deri në datën 7 dhjetor. Lajmi i bë i ditur para pak minutash, nga zëdhënësi i qeverisë, në një konferencë për shtyp. Shtyrja konsiderohej e domosdoshme, pasi në vend vazhdon akoma të ketë një numër të lartë vdekjesh. Kështu vetëm gjatë nëntorit, mbi 1.200 persona kanë ndërruar jetë. […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut


Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit. Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”. […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Greqia mbyll shkollat fillore dhe kopshtet


Greqia merr një tjetër masë për frenimin e përhapjes së koronavirusit, duke vendosur mbylljen e shkollave fillore dhe kopshteve. Ministrja e Arsimit, Niki Kerameos tha se fëmijët do të zhvillojnë mësim online dhe përmes platformave alternative. Vendimi vjen një javë pasi Greqia hyri në izolimin e dytë. Një javë pas izolimit të dytë, Greqia merr […]

Anija turke “Oruc Reis” i afrohet vijës së kuqe, rikthehen tensionet Turqi-Greqi


Vetëm disa javë zgjati qetësia mes Turqisë dhe Greqisë. Ankaraja ka nisur sërish përshkallëzimin e tensioneve, pasi anija “Oruc Reis” ka nisur lëvizjen dhe kërkimet në det deri më 23 nëntor. Mediat greke raportojnë se anija turke ndodhet më pak se 20 milje në lindje të Rodosit. Zona e studimit nga turqit është përcaktuar 12 […]

Greqia merr vendim të ri, kopshtet dhe shkollat fillore do të mbyllen nga e hëna


Greqia që nga dita e hënë ka vendosur të mbyllë shkollat fillore dhe parashkollorin, apo kopshtet në të gjithë vendin. Në të njëjtën kohë, specialistët sugjerojnë që gjimnazet të qëndrojnë të hapura, siç u bë në bllokimin e parë. Vlerësohet se vendimi për të mbyllur arsimin fillor do të “tërheqë zvarrë” kopshtet që veprojnë nën […]

Mësoni 14 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza


Pasaportat janë të nevojshme Po qe se dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si qëndrojnë vendet e […]

Haxhiu kritikon Hotin për menaxhimin e pandemisë: Të ka humbur busulla


Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, për menaxhimin e pandemisë së COVID-19. Haxhiu me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se Hotit ‘i ka humbur busulla’. “Zotëri Hoti, ju ka humbur busulla, s’ po dini çka po deklaroni as çka po bëni! Si është […]

Tri vajzat shqiptare, kanë fituar një konkurs ndërkombëtar të teknologjisë në SHBA


Tri vajzat shqiptare 16-vjeçare kanë ndërtuar një apliakcion mbështetjeje për viktimat e dhunës në familje, duke e bërë botën pak më të mirë. E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 14:00 albinfo.ch Tri vajzat 16-vjeçare shqiptare nga Greqia – Arla Hoxha, Dea Rrozhani dhe Jonada Shukarasi, kanë zhvilluar një aplikacion për të ndihmuar viktimat e dhunës […]

Nje 17-vjeçar te kuqezinjtë, talenti shkodran merr ftesën e shumëpritur


Kapiteni i kuqezinjve U17, Mario Mitaj ka marrë ftesën për të qenë në Kombëatren U21 të Shqipërisë. Edhe pse në moshë të vogël, Mitaj është aktivizuar këtë sezon me AEK e Athinës, duke u bërë lojtari më I ri që ka veshur fanellën e skuadrës greke. Djaloshi 17 vjeçar aktivizohet në mbrojtje dhe në mesfushë, […]

Greqia vendos izolimin total, Mitsotakis: Nga 534 € për të papunët dhe 800 € ata që humbasin punën


Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka informuar mbi ”Lock-Down”-in e dytë që do të hyjë në fuqi nga e shtuna e kësaj fundjave.Ai deklaroi se Lock-Down do të zgjasë vetëm 3 javë deri më 30 nëntor, por do të shihet si do të vijojë situata. Mitsotakis sqaroi se Lock-Down do të jetë i ngjashëm me atë […]

Greqia mbyllet për tri javët e ardhshme si masë ndaj COVID-19


Qeveria e Greqisë ka vendosur të mbyllet për tri javët e ardhshme, për ta parandaluar përhapjen e COVID-19, raporton Reuters. Vendimi do të hyjë në fuqi prej ditës së shtunë. Greqia, ashtu si edhe shtetet e tjera evropiane, kanë shënuar numra të lartë të të infektuarve gjatë javëve të fundit. /familjajone

Greqia futet për herë të dytë në karantinë, aktivitetet që do të mbeten të hapura


Greqia ka vendosur një bllokim të dytë në të gjithë vendin për të ndaluar rritjen e shifrave të të infektuarve me COVID-19.Kështu ditën e nesërme është vendosur që kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe kreun e Komitetit të specialistëve të dalin në një deklaratë dhe të komunikojnë vendimin, me të cilin është dakordësuar edhe BE.Mësohet se bllokimi […]

Në Mal të Zi ndalohet një kamion me sasi të madhe të drogës


Në Mal të Zi është ndalur një kamion, në të cilin është gjetur një sasi e konsiderueshme e drogës. Policia shqiptar thotë se kamioni në fjalë në Mal të Zi ka hyrë nga Shqipëria dhe se nëpër Shqipëri ka kaluar tranzit. Kamioni, sipas Policisë së Shtetit, ka ardhur nga Greqia dhe se destinacion kishte vendet […]

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi arriti të hënën në 79. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Autoritetet turke thanë se 79 vetë kanë humbur jetën – që të gjithë në qytetin e Izmirit. Përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar edhe në tetë ndërtesa banimi në Izmir. Autoriteti për […]

Mali i Zi, drejt formimit të qeverisë


Gjermania, nga sot, futet në izolim të pjesshëm, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Numri i rasteve të reja në këtë vend u rrit të hënën për 12,097. Të dhënat e Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive tregojnë se numri i përgjithshëm i të infektuarve në Gjermani aktualisht qëndron në 545,027. Në 24 orët e […]

Gjermania dhe disa vende të tjera të Evropës futen në izolim


Gjermania, nga sot, futet në izolim të pjesshëm, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Numri i rasteve të reja në këtë vend u rrit të hënën për 12,097. Të dhënat e Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive tregojnë se numri i përgjithshëm i të infektuarve në Gjermani aktualisht qëndron në 545,027. Në 24 orët e […]

Izolimi në Britani mund të zgjasë më shumë se një muaj


Një pjesëtar i kabinetit qeverisës në Britani, ka paralajmëruar se masat e mbylljes, që janë paralajmëruar se do të jenë në fuqi për katër javë, mund të zgjasin më gjatë, teksa edhe shtetet e tjera evropiane po aplikojnë masa të reja për të frenuar përhapjen e coronavirusit. Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se shteti i […]

Shkrimi i dhimbshëm i babait të 17-vjeçarit që vdiq në tërmet me shoqen 15 vjeçe


E gjithë Greqia dhe ishulli Samos kanë mbajtur zi për vdekjen e dy të rinjve, Aris 17 vjeç dhe Claire 15 vjeçe, të cilët i zuri sipër një mur që u shemb si pasojë e lëkundjeve të forta të tërmetit që goditi dje Turqinë dhe Greqinë. Sipas banorëve, dy fëmijët ishin larguar nga shkolla dhe […]

Mbi 245 milionë euro deficiti tregtar në muajin shtator


Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -4.5 për qind në muajin shtator 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 245.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 257.2 milionë eurosh në vitin 2019. eksporti mbulon importin […]

Turqia e Greqia regjistrojnë 14 viktima e mbi 500 të lënduar nga tërmeti


14 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e tërmetit që dukuri gjatë ditës së sotme në Turqi dhe në Greqi. Të dhënat zyrtare tregojnë se në Turqi janë shënuar 12 viktima ndërsa në Greqi dy. CNN ka raportuar se në Turqi të paktën 20 ndërtesa në qytetin e Izmirit janë shkatërruar. Tërmeti që dukuri […]

Tron ditet Greqia, tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.5


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë sot se Projektbuxheti për vitin 2021 i përgjigjet sfidave ekonomike të shkaktuara nga pandemia. Hoti ka thënë se kanë arritur që t’i adresojnë shumicën e kërkesave të ministrive në projekte zhvillimore. Ndryshe, Qeveria e Republikës së Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e të rregullt, ku ka miratuar Projektligje […]

Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar


BIRN tregon udhët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jete më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen. Kur ishte 14 vjeç, nëntë nga shokët e klasës të Besi Handrojit […]

Greqi/ 1,259 raste të reja me Covid-19 dhe 12 vdekje


Greqia duket se ka hyrë në një valë të rrezikshme infektimesh nga koronavirusi dhe parashikimet e specialistëve u konfirmuan në mënyrën më të keqe, pasi ajo theu për herë të parë barrierën e 1.000 rasteve të reja në vend.Ministria e Shëndetësisë në Greqi ka njoftuar për 1,259 raste të reja me Covid. Numri i të […]

Konfiskohen 352 makina të vjedhura në 22 shtete të Evropës, në operacion u përfshi edhe Kosova


Një total prej 352 makinave të vjedhura janë konfiskuar teksa kanë qenë në rrugë për destinacionin e tyre final, si rezultat i një operacioni të mbështetur nga Agjencia e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EUROPOL). Në kuadër të këtij operacioni janë konfiskuar edhe 1,077 pjesë të vjedhura të makinave bashkë me dhjetëra dokumente të […]

Lavrov anulon vizitën në Ballkan


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetor se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, ka […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri shtete […]

Trafikonte drogë me vlerë 6 milionë euro/ Flet shqiptari i arrestuar në Greqi: E dija se po transportoja cigare


Një nga personat që u arrestua në mëngjesin e 8 tetorit teksa është përpjekur për të tranportuar drogë vlera e të cilës shkonte vlerë 6 milion euro nga Greqia në Turqi ka mohuar se është përfshirë në trafikimin e lëndës narkotike. Ai është shprehur se s’ e dinte se çfarë kishte brenda pakove, sakaq ka […]

Turqia shtrin kërkimet në Mesdheun lindor, reagon Greqia


Turqia tha se do të zgjate veprimtarinë kërkimore për naftë të anijes së saj, Oruc Reis në një zonë të diskutueshme të Mesdheut lindor deri më 4 nëntor. Njoftimi nxiti reagimin e Greqisë, e cila të dielën bëri të ditur se do të paraqesë një ankesë rreth asaj që e quajti “veprim i paligjshëm”. Turqia […]

Fillon në Bularat ceremonia përkujtimore për Kacifas


Ka filluar në Bularat ceremonia përkujtimore  në 2 vjetorin e vrasjes së Kostandin Kacifas. Autoritetet shqiptare kanë vendosur që ceremonia për të, të mbajet këtë të shtunë për të shmangur “përplasjen” me kremtimin e 28 tetorit të ditës së “JO-së”, ose ndryshe fillimi i luftës italo-greke, e cila konsiderohet nga vendi fqinjë si festë kombëtare. […]

Vendoset orë policore në Athinë dhe qytete tjera greke


Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejmë të coronavirusit. “Ne kemi për qëllim që të zvogëlojmë qarkullimin dhe tubimet gjatë natës, që favorizon përhapjen e virusit”, tha Mitsotakis, gjatë një adresimi televiziv, ku njoftoi […]

Çështja e detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës


Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe ministrin […]

Turqia e Greqia në prag të nisjes së luftës


Greqia po kërkon që të forcojë ushtrinë me anë të rekrutimeve të reja. Ministri i Mbrojtjes, Nikos Panagiotopoulos ka njoftuar se së shpejti qeveria do të marrë vendimin për të zgjatur shërbimin ushtarak nga 9 në 12 muaj të detyruara për të gjitha kategoritë e qytetarëve që mund ta kryejnë me detyrim. Sipas tij, kjo […]

Roja bredgetare greke bllokon 1,2 ton marihuanë


Roja bredgetare greke bllokoi rreth 1,2 ton marihuanë dhe arrestoi dy persona në një zonë bregdetare në Peloponez. Sipas informacioneve të para, operacioni në shkallë të gjerë, në tokë dhe në det, përfundoi me bllokimin e një skafi, që sipas mediave greke erdhi nga Shqipëria dy ditë më parë dhe me arrestimin e dy personave. […]

Jam i befasuar me kritikat e shumta ndaj nesh


Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, ka folur në konferencë për media, para ndeshjes ndaj Greqisë, që luhet të mërkurën në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në Ligen e Kombeve. Trajneri zvicerian ka thënë fillimisht se kanë pasur shumë probleme në skuadër me lëndimin e lojtarëve. Ai ka treguar se Kosova s’ […]

Gjermania paralajmëron Turqinë kundër “provokimeve” në Mesdheun lindor


Gjermania i bëri thirrje Turqisë që t’iu japë fund “provokimeve” në Detin Mesdhe, pas vendimit të Ankarasë për të dërguar atje një anije kërkimore për gaz. “Ankaraja duhet t’iu japë fund provokimeve, Në qoftë se është e interesuar për bisedime”, tha të martën ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, vendi i të cilit mban presidencën […]

Kryeministri zhvillon bisedë telefonike me homologun grek


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis. Sipas komunikatës së lëshuar nga ZKM, Hoti dhe Mitsotakis  kanë diskutuar për zhvillimet politike në vend, thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, kryesisht në fushën ekonomike, procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për procesin […]

Bernard Challandes thotë se s’ do të japë dorëheqje pas humbjes nga Maqedonia e Veriut


Bernard Challandes është pyetur në konferencë për media se a do të japë dorëheqje nga posti i trajnerit të Kosovës, pas humbjes me rezultat 2-1, nga Maqedonia e Veriut. Trajneri zvicerian ka deklaruar se s’ do të japë dorëheqje, duke u fokusuar në ndeshjet e radhës të Kombëtares së Kosovës, që i ka ndaj Sllovenisë […]

Turqia tërheq anijen kërkimore nga Mesdheu


Të hënën anije kërkimore turke u kthye në port nga ujërat e kontestuara pranë Qipros, sipas një faqeje interneti që merret me lëvizjet e anijeve në det. Flota detare turke kishte thënë muajin e kaluar se anija Yavuz do të qëndronte në ujërat mesdhetare lindore në jugperëndim të Qipros deri më 12 tetor. Por, faqja […]

Hoti pret deputetin grek, Andreas Patsis


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur sot deputetin grek, Andreas Patsis, i cili njëherit është edhe anëtar i Partive Popullore Evropiane (EPP). Zyra e Kryeministrit njofton se Hoti dhe Patsis biseduan për zhvillimet politike në vend, menaxhimin e luftës kundër pandemisë COVID-19, planin për rimëkëmbje ekonomike, procesin e dialogut final ndërmjet Republikës së Kosovës […]

Greqia vazhdon t’i mbajë kufizimet për qytetarët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë


Greqia ka rinovuar deri në 12 tetor masat kufizuese me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë. Sipas ministrisë greke të  shëndetësisë,mbeten në fuqi kufizimet e lëvizjes për shtetasit shqiptarë që s’  kanë leje qëndrim qyrwi në vend ose që dëshirojnë të udhëtojnë për qëllime turistike drejtë Greqisë. Deri në datën 12 tetor,të drejtën për te […]

Kosova i bashkohet aksionit të INTERPOL-it, arrestohen 166 persona


Kosova është pjesë e shteteve pjesëmarrëse në një aksion të kryer nga INTERPOL-i dhe Europoli ku është luftuar krimi i organizuar me ç’rast janë arrestuar 166 persona. Sipas një njoftimi të INTERPOL-it bëhet e ditur se gjatë këtij aksioni të zhvilluar në Evropën Juglindore është luftuar imigracioni ilegal, trafikimit me armë zjarri dhe trafikimi me […]

Pompeo përshëndet gatishmërinë e Greqisë për pakte detare me fqinjët


Shtetet e Bashkuara përshëndesin gatishmërinë e Greqisë për të kërkuar marrëveshje detare me fqinjët e saj në rajon, thanë Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo dhe ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias pas bisedimeve që patën të hënën në Selanik. Sekretari Pompeo po zhvillon një vizitë dy-ditore në Greqi mes tensioneve të shtuara rajonale për […]

Greqia i kërkon Turqisë të dënojë incidentin me flamurin


Greqia i bëri thirrje të dielën Turqisë të dënojë dhe hetojë atë që tha se ishte ishte një fyerje ndaj flamurit të saj kombëtar në ishullin grek të Kastellorizos. Media greke raportoi se flamuri kombëtar bardh e blu që valëvitej mbi një kodër, ishte ngjyrosur me bojë të kuqe. Ishulli Kastellorizo ndodhet shumë pranë bregdetit […]

Diaspora shqiptare dhuron pajisje dhe banka shkollore në vendlindje


Diaspora shqiptare në Greqi, respektivisht komuniteti shqiptar në Hania dhuron pajisje dhe banka shkollore në vendlindje E Shtunë, 26 Shtator 2020 – 11:00 albinfo.ch Diaspora shqiptare, pavarësisht largësisë, është pranë me ndihmat e saj humanitare karshi vendlindjes, shkruan albinfo.ch. I tillë është edhe Arjan Zoto, një mërgimtar nga Greqia, i cili është vlerësuar nga […]

BE duhet ta respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin


Ish ministri i Integrimit Evropian në Qeverinë Kurti, Blerim Reka në një shkrim të gjatë në publikuar në profilin e tij në Facebook ka folur për Gjykatat Kushtetuese të Kosovës dhe Shqipërisë në raport me marrëveshjet ndërkombëtare që këto dy shtete i kanë pasur ndër vite. Sipas Rekës, në Kosovë dhe në Shqipëri, gjatë viteve […]

Qindra migrantë në Greqi të infektuar me COVID-19


Më shumë se 240 migrantë në një kamp të ri, të përkohshëm në ishullin grek të Lesbos, janë infektuar me koronavirusin e ri, tha të hënën Agjencia e Shëndetit Publik në Greqi. Rezultatet dolën pas testimit të rreth 7.000 personave. Më 8 shtator, një zjarr që shpërtheu në kampin Moria të ishullit Lesbos, detyroi 12.000 […]

13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (13.05.2020) janë testuar 11048  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 880 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   688 pacientë të shëruar 161 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (12.05.2020) janë testuar 10802  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 876 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   682 pacientë të shëruar 163 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (11.05.2020) janë kryer testuar 10559  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 872 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   654 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (10.05.2020) janë testuar 10438  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 868 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   650 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (08.05.2020) janë testuar 10044  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 850 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndëruar jetë   620 pacientë të shëruar 199 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   – Instituti i Shëndetit Publik


7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (07.05.2020) janë testuar 9806  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 842 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   605 pacientë të shëruar 206 numri i rasteve aktive Shpërndarja sipas rretheve […]

5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (05.05.2020) janë testuar 9266  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 820 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   570 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara […]

3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 795 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   531 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 789 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   519 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (01.05.2020) janë testuar 8498 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 782 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   488 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve […]

Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë


Nëse jetoni në një nga këto 7 shtete, atëhere jeni me fat. Shëndeti është thesaroi jonë më i madh dhe në një vend ku ka doktorë të mirë, ka një popullsi të shëndetshme shkruan Gazeta Shëndeti.  Le t’iu hedhim një sy cilat vende kanë disa nga mjekët më të famshëm në botë: 7. Greqia Greqia sigurisht […]

error: Content is protected !!