Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme. përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë. Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve […]

Përfundon greva e Enlirat Durakut, arrihet marrëveshja për rritjen e pagesave


[ad_1] Pas 20 ditëve grevë, infermieri Enlirat Duraku ia ka arritur qëllimit për rritjen e pagesave. Ish-sekretari i Shoqatës së Infermierëve realizoi një grevë 20-ditore me qëllim të rritjes së pagesave ndaj punonjësve shëndetësor. Duraku, me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se tashmë është arritur që njëra nga këto kërkesa të realizohet, […]

Punëtorët e Telekomit e ndërpresin grevën pas arritjes së marrëveshjes për zhbllokimin e xhirollogarive


[ad_1] Është anuluar protesta e punëtorëve të Telekomit, pas arritjes së marrëveshjes për zhbllokimin e xhirollogarive, shkruan Gazeta Blic. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate për media të sindikatës së punëtorëve të Telekomit. Aty thuhet se ditëve në vazhdim do të bëhen publike detaje nga marrëveshja: Komunikata e plotë: Të nderuar media të […]

Punëtorët e Telekomit të Kosovës hyjnë në grevë


[ad_1] Punëtorët e Telekomit të Kosovës pritet që brenda pak minutave të fillojnë grevën në objektin e Postës së madhe. Lamih Balaj pas bisedës me zëvendëskryeministri Besnik Tahiri, dhe Ministrin për Ekonomi dhe Ambient, Bleirm Kuqi kanë marrë vendim që të shpërndahen dhe të fillojnë grevën. Greva sot do të fillojë për punëtorët e Prishtinës […]

Bjellorusia do të bëhet fuqi bërthamore


[ad_1] Alyaksandr Lukashenka ka hapur zyrtarisht centralin e parë dhe të vetëm bërthamor në Bjellorusi, duke thënë se ky shtet i Evropës Lindore “do të kthehet në fuqi bërthamore”. “Stacioni bërthamor Astravets përbën një hap drejt së ardhmes dhe garantimit të sigurisë së energjisë së këtij shteti”, ka thënë Lukashenka në një adresim me anë […]

Pas pezullimit të konkursit, Sindikata e KEK-ut paralajmëron greva


[ad_1] Nënkryetari i Sindikatës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës, Nexhat Llumnica, ka paralajmëruar greva, pas pezullimit të konkursit për 171 vende pune në KEK, nga ana e Bordit të Përkohshëm të kësaj Ndërmarrje publike. Llumnica ka shkruar në ‘Facebook’ se të gjitha qeverisjet në Kosovë që nga paslufta s’ kanë lejuar zhvillimin e […]

Opozita bjelloruse bën thirrje për grevë të përgjithshme


[ad_1] Opozita bjelloruse ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë vendin më 26 tetor si presion ndaj, Alyaksandr Lukashenkas, për të dhënë dorëheqje. Udhëheqësja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya, bëri thirrje që greva të vazhdojë pas goditjes së protestave në Minsk dhe qytete të tjera më 25 tetor. Gjatë ndërhyrjes, policia përdori […]

error: Content is protected !!