1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve


[ad_1] 1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. “Do të vijë një kohë kur heshtja jonë do të jetë më e fuqishme, se zëri që ju po mbytni sot”. Ishin këto fjalët […]

Sindikata e Infermierëve paralajmëron protesta – të pakënaqur me shtesat e ndara nga Qeveria


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës, ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke zhvlerësuar punën e infermierëve. Sindikata e Infermierëve thekson se ditëve në vazhdim do të ndërmarr hapa konkret për realizimin e kërkesave të tyre. Reagimi i plotë: Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vazhdimin e shtesave në pagë edhe për tre […]

Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme. përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë. Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve […]

Infermierët anulojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat


[ad_1] Infermierët, mamitë dhe profesionistët e tjerë shëndetësor kanë marrë vendim që ta pezullojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, u ka kërkuar grevistëve ta ndërpresin grevën pasi do të iu plotësohen kushtet. Tashmë kur është e sigurt se vendi do të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditëve, greva […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


[ad_1] Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të […]

Sot protestojnë punëtorët e Telekomit


[ad_1] Punëtorët e Telekomit do të mbajnë një protestë një orëshe para objekteve kryesore të Telekomit në të gjitha qendrat e Kosovës. Protersta do të nis në ora 11:00. “Javët e fundit ka qenë të renda për Telekomin e Kosovës dhe për neve si punonjës. Fillimisht, janë bllokuar xhirollogaritë dhe me dt:29.10.2020 janë tërhequr të […]

Punëtorët e Telekomit ultimatum Qeverisë: Keni 72 orë për ta zgjidhur çështjen e xhirollogarive


[ad_1] Punëtorët e Telekomit kanë paralajmëruar protesta e greva Po qe se Qeveria e Kosovës s’ ndërmerr asnjë hap për t’i zhbllokuar llogaritë dhe kthimin e mjeteve në llogarinë e Telekomit, të cilat janë bllokuar e tërhequr nga kompania “Dardafon”, kompania amë e Z-Mobile, si pasojë e borxhit ndaj saj. Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve […]

Flet Lamih Balaj: Po, na i kanë blloku llogaritë, dikush nga Telekomi u ka treguar “Devollëve” se i kemi 2.5 milionë


[ad_1] Kryetari i Federatës Sindikale e Punëtorëve të Telekomit të Kosovës, Lamih Balaj e ka konfirmuar për Gazeta Blic bllokimin e llogarive bankare nga ana e kompanisë së drejtuar nga Blerim Devolli, për shkak të borxhit milionësh. “Po, tash sa e kuptova edhe unë që na janë bllokuar llogaritë”, tha ai. “I ka thanë dikush […]

Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva


Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës, Basri Sejdiu ka kërkuar nga qeveria të reagojë sa më shpejtë para se të shpërthejnë grevat dhe protestat nga stafi mjekësor. Ky rebelim i mjekëve po vjen pasi Gjykata Kushtetuese anuloi Ligjin për Pagat, me anë të të cilit parashihej rritje e pagave për punëtorët e shëndetësisë. […]