Mitet e shëndetit mendor


[ad_1] Fatkeqësisht, shumë njerëz i keqkuptojnë ose diskriminojnë ata që kanë gjendje të shëndetit mendor dhe çrregullime të përdorimit të substancave. Ky diskriminim shpesh bazohet në perceptime shoqërore negative, të pavërteta dhe të dëmshme. Këto stereotipa parandalojnë njerëzit që të marrin ndihmën e nevojshme dhe zvogëlojnë aftësinë e tyre për të qenë të shëndetshëm mendërisht. […]

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e gjakut, […]

Çaji nga kjo bimë mjekësore forcon nyjat, indin lidhor; stimulon metabolizmin dhe rigjenerimin e kolagjenit


[ad_1] Kërcelli jeshil i bargjanit përdoret në mjekësi në sëmundjet e veshkave dhe fshikëzës (pezmatimi i traktit urinar, fshikëzës së urinës), si një terapi ndihmëse për gurët e vegjël në veshka, në gjakrrjedhje, si diuretik, etj. Kjo bimë unike, e cila ka sasinë më të madhe të silicit organik që mund të gjendet diku, njihet […]

Raka: Pos pandemisë kemi luftuar edhe kundër “infodemisë”


[ad_1] Mikrobiologu kosovar, Lul Raka ka folur edhe për një problem tjetër përveç pandemisë. Duke rrëfyer përvojën e tij në emisionin “Kallxo Pernime” , Raka tha se gjatë një vit pandemie është luftuar edhe kundër ‘infodemisë’ që sipas tij, është pandemia e informatave. Ai e ka cilësuar infodeminë si shumë të rëndë dhe që ndikon […]

A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative


[ad_1] Aspirina përdoret zakonisht si lehtësues dhimbjesh të vogla dhe për reduktimin e temperaturës. Është gjithashtu një ilaç anti – inflamator dhe mund të përdoret dhe si hollues gjaku. Njerëzit me rrezik të lartë për të formuar mpiksje gjaku apo për të pësuar goditje në tru dhe atak kardiak mund ta përdorin aspirinën në mënyrë afatgjatë […]

Sulmi në zemër – simptomat më të shpeshta


[ad_1] Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e […]

Dy mënyra për të vërejtur Me kusht që po përjetoni COVID-19 apo ftohje, sipas specialistëve


[ad_1] Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash Me kusht që ke të bësh vetëm me një ftohje, thotë mjekja e kujdesit parësor Julia Auerbach, drejtoreshë mjekësore e Nuvance Primary Care and […]

Best yoga mats of 2021


[ad_1] (CNN) —   Not all yoga mats are created equally. Key things to keep in mind when mat shopping are grip, thickness, material and size — not to mention your preferred workout. If you’re an advanced yogi who prefers feeling rooted to the floor, for example, you’re going to want a thinner mat. Recovering […]

Best coffee grinders of 2021


[ad_1] (CNN) —   You may agree with film director David Lynch’s proverbial maxim that “even a bad cup of coffee is better than no coffee at all.” But if you can brew up a truly great cup o’ joe right in the comfort of your own kitchen? Well, who would say no to that? […]

Dog Supplies You Need, According to Vets


[ad_1] (CNN) —   Bringing home the new canine addition to your family is fun and exciting. It also comes with questions, especially if this is your first go-round as a pet parent. The big one is: What do I need to buy? The array of options can be overwhelming, rivaling the amount of gear […]

Best ring lights 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Ring lights are exactly what they sound like: a strip of LEDs built into a halo apparatus that provides flattering light without creating shadows or harsh lines. Early ring lights were typically designed to have the camera or smartphone sit in the middle of the light. This was to both minimize […]

Dodow sleep aid review – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   If you’re like myself and countless others, you may have trouble falling asleep at night. Dodow is looking to change that, one insomniac at a time, with its sleep aid that focuses on calm breathing. The device aims to help you relax and clear your mind as you prepare to fall […]

Si të parandaloni përhapjen e gripit në shtëpi


[ad_1] Simptomat e gripit sezonal përfshijnë ethe, dridhje, rraskapitje, humbje të oreksit, dhimbje të muskujve dhe nyjave, dhimbje në hundë dhe kongjestion të hundës, dhe dhimbje të fytit dhe kollë. Është e rëndësishme të shtriheni ndërsa jeni me grip. Është e rëndësishme që personi i infektuar të pijë shumë lëngje. Edhe pse ekzistojnë mënyra për […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


[ad_1] Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 […]

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin specialistët


[ad_1] Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet […]

Kush në të vërtetë vdes nga Covidi?!


[ad_1] Instituti i Shëndetit në Itali (ISS) ka nxjerrë disa statistika vërtet interesante mbi COVID-in në Itali. Siç dihet Italia ka qenë një ndër vendet më të prekura nga pandemia. Sipas shifrave rezulton: – Mosha mesatare e vdekjes nga Covid 81 vjeç! – Vetëm 1,1% e të vdekurve janë poshtë 50 vjeç. – 66% e të […]

Disa udhëzime se si të veproni kur gripi bëhet agresiv


[ad_1] Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura […]

Kura Më e Mirë Natyrale Kundër Kollës Dhe Të Ftohurës


[ad_1] Në këtë stinë të ashpër virozash, është shumë e rëndësishme që njerëzit të tregojnë kujdes të përforcuar për zbatimin e higjenës. Një aspekt tjetër i kujdesit ndaj virozave qëndron edhe tek përdorimi i trajtimeve natyrale kundër kollës dhe të ftohurës, si ai që specialistët e AgroËeb.org do ju tregojnë më poshtë. Kura Më e […]

Periudha Kur Gripi Bëhet Agresiv- Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura […]

11 shenja se mund të keni pasur koronavirusin pa e ditur as vetë


[ad_1] Vetëm po të keni pasur një “ftohje të keqe” në këtë sezon ose sapo keni filluar të kolliteni, është e natyrshme të pyesni veten Vetëm po të mund të keni pasur një koronavirus pa qenë i vetëdijshëm për të. Amesh A. Adalja, një shkencëtar në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë e Shëndetit, thotë se […]

Përse kanë rënë ndjeshëm rastet me grip sezonal?


[ad_1] Në një kohë kur gjithë bota po përballet me një valë në rritje me numrin e të infektuarve me COVID-19, gripi sezonal duket se është zhdukur. Mjekët kanë regjistruar shumë pak raste krahasuar me vitet e mëparshme, pikërisht në kohën ku rastet e të sëmurëve me gripe arrinin kulmin. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe […]

Efektet Që Pritet Të Sjellë Covid 19 Në Të Ardhmen


[ad_1] Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen? Vendosja e masave të rrepta për të luftuar pandeminë si mbajtja e maskave, distancimi social, larja e shpeshtë e duarve, dhe reduktimi i udhëtimeve të panevojshme, ka pasur pasoja të […]

Po qe se jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Po qe se ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Po […]

Vetëm po të jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Vetëm po të ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Vetëm […]

Osteoporoza, si të shmanget ky problem shqetësues i kockave


Osteoporoza të bën të mendosh për një sëmundje të rrallë. Fatkeqësisht s’ është aspak e vërtetë! Në mjekësi, osteoporoza njihet si shkatërruesja e heshtur e kockave në organizmin njerëzor. Kohët e fundit është vënë re një rritje e rasteve të diagnostikuara me osteoporozë, një sëmundje që 10 vjet më parë përmendej rrallë. Një ushqim i […]

Problemet me Frymëmarrjen Gjatë Dimrit – Çfarë duhet të Bëni Kujdes


[ad_1] Astma është një sëmundje inflamatore kronike e udhëve të frymëmarrjes. Ajo karakterizohet nga simptoma të ndryshueshme dhe të përsëritura si; mbajtje fryme, fishkëllima, shtrëngim kraharori dhe kollë. Këto episode mund të ndodhin disa herë në ditë ose disa herë në javë dhe veçanërisht natën. Është një patologji që prek të gjitha moshat. Sipas të dhënave […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Studimi i “The Lancet”: Koronavirusi gati tre herë më vdekjeprurës se gripi sezonal


[ad_1] Afërsisht një vit nga pandemia, është e qartë se koronavirusi i ri është më i keq se gripi sezonal dhe një studim i botuar sot, tregoi një normë vdekjesh gati tre herë më të lartë midis pacientëve me Covid-19. Kërkimi, duke përdorur të dhëna kombëtare franceze dhe i botuar në revistën The Lancet Respiratory […]

COVID-19: Holanda do të shkojë në “mbyllje të rreptë” për të paktën pesë javë


Holanda do të hyjë në një bllokim të dytë të rreptë për të paktën pesë javë, ka njoftuar kryeministri i vendit. Sipas SkyNews Holanda është vendi tjetër evropian që njofton se do të zbatojë masa të rrepta gjatë periudhës festive, pas një rritjeje të infeksioneve, me Gjermaninë që më parë njoftoi kufizime të ngjashme. Njerëzit në […]

Gabimet Që Bëni Kur Sëmureni Me Grip – Këshillat e Duhura


[ad_1] Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për gabimet që duhet të shmangni kur jeni sëmurë. Anashkaloni pushimin Trupi plogështohet kur është sëmurë dhe i shterojnë energjitë. Trupi ka nevojë për pushim […]

Të Ngrohtë Apo Të Ftohtë – Si duhet Ta Konsumoni Qumështin  


[ad_1] Qumështi është burim i shkëlqyer i kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Ai i ofron organizmit shumë përfitime shëndetësore. Sigurisht, qumështi është ndër produktet që konsumohet rregullisht pothuajse nga të gjithë njerëzit. Disa preferojnë ta pijnë qumështin të ngrohtë dhe pjesa tjetër të ftohtë. Por cila është mënyra më e mirë e konsumimit për të […]

Kështu është jeta kur simptomat e COVID-19 s’ do të ‘zhduken’


[ad_1] ndërsa shumë simptoma të coronavirusit priren të jenë të ngjashme me ato që mund të përjetoni me gripin, coronavirusi është shumë më i rrezikshëm për një larmi arsyesh. Përveç faktit që disa pacientë kanë simptoma të rënda të coronavirusit që kërkojnë shtrimin në spital, coronavirusi mund të zgjasë më shumë se gripi. Pra, ndërsa […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


[ad_1] Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e […]

Ushqimet Më Të Mira Kundër Bllokimit të Hundëve, Ftohjes dhe Gripit


[ad_1] Me kusht që jeni nga ata që vuajnë rregullisht nga bllokimi i hundëve dhe e keni shumë të vështirë të rimëkëmbeni nga e ftohura, atëherë është koha për disa ndryshime në jetën tuaj. Hundët e bllokuara janë një makth i vërtetë dhe janë në varësi të imunitetit. Studimet kanë treguar se ndjeshmëria ndaj të […]

Ndërhyn policia, anulohet për sot vaksinimi për grip sezonal


[ad_1] Mëngjesin e sotëm ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal në nivel vendi por në Prishtinë procesi u anulua pak kohë pasi filloi. Grumbuj njerëzish janë parë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në kryeqytet, po për shkak të mos respektimit të masave anti- COVID Policia e Kosovës ka shpërndarë turmën e njerëzve. […]

Tri shenja që tregojnë a keni grip sezonal apo Covid-19


[ad_1] Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni Po qe se është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë? Këtu, mjekët shpjegojnë se si të dallojnë Po qe se keni ftohje të zakonshme ose diçka që kërkon pak më shumë kujdes mjekësor, […]

Këshilla e biologes së njohur: Ja si ta kuptosh me anë të kollës, kush ka kovid dhe kush jo!


[ad_1] Është e vështirë në këtë sezon, të kuptosh Po qe se je i infektuar me kovid apo Po qe se ke grip. Shenjat janë thuajse të njëjta. Megjithëse në një intervistë në mediat italiane, është publikuar para pak kohësh një shembull nga biologia Barbara Gallavotti, që me anë të tingullit të kollës së dy […]

Tri shenja që ju tregojnë Me kusht që keni një grip sezonal apo diçka më shumë


[ad_1] Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni Me kusht që është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë? Këtu, mjekët shpjegojnë se si të dallojnë Me kusht që keni ftohje të zakonshme ose diçka që kërkon pak më shumë kujdes mjekësor, […]

“Familja jonë” s’u xhirua këtë javë, autorja e emisionit tregon arsyet


[ad_1] Dashamirët e emisionit “Familja jonë” s’ do të kenë mundësi të ndjekin gjëra të reja këtë të shtunë dhe të diel. Kjo pasi autorja e emisionit, Saranda Bujupi- Rama, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Lajmin e bëri të ditur vetë ajo, përmes një postimi në Facebook, me c’rast u bëri apel publikut që t’i […]

Covid, Mjeku imunolog: Pse s’ Duhen Përdorur Antibiotikët dhe Kortizonikët


[ad_1] Mjeku imunolog Genc Sulçebe shprehet se përse s’ duhet të bëhen antibiotikët dhe kortizonikët ngase ato e ulin sistemin imuntar. Këto mjekime duhet të bëhen vetëm për personat mbi 60 vjeç ndërsa për të tjerët duhet të bëhen në stadin e vonshëm, pas 10 ditëve. “Stop antibiotikëve stop kortizonikëve, ulin sistemin imunitar. Është një infeksion […]

Covid, Mjeku Mezini: Ja Shenja e Alarmit Kur duhet t’i Drejtoheni Spitalit


[ad_1] Mjeku Arjan Mezini ka sqaruar se kur të sëmurët me koronavirus, që shërohen në shtëpi, duhet t’i drejtohen spitalit. Në studion e “Open”, mjeku u shpreh se shenjë alarmi duhet të konsiderohet temperatura e lartë, 39, që mund të vazhdojë për ditë me radhë. Sipas tij, në këtë moment tregon se ka një komplikacion […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Ministri Zemaj optimist për terapinë plazmë: specialistët po bëjnë punë intensive


[ad_1] Afro një muaji më parë, Ministria e Shëndetësisë hartoi një grup punues për hartimin e një protokolli për përdorimin e plazmës konvalescente për pacientët me koronavirus. Sipas ministrit Zemaj, grupi i specialistëve është duke punuar intensivisht, në mënyrë që të fillojë sa më shpejtë tretmani i pacientëve me këtë metodë. Në një intervistë dhënë […]

s’ ndiheni mirë, keni ftohje apo grip?


[ad_1] Laboratori OLIVE Këto jan simptomet e ftohjes:• Kokëdhembje te rralla,• Temperatura normale,• Dhemje të lehta të trupit,• Teshtitje,• Rrjedhje hundësh,• Skuqje të fytit,• Kollitje të thatë (të lehtë). Këto janë simptomet e gripit:• Kokëdhembje të theksuara,• Temperaturë të lartë që zgjatë 3 deri 4 ditë,• dhimbje të rënda të trupit,• Lodhje dhe plogështi që […]

COVID-19: Vullnetari i dytë përshkruan efektet anësore të vaksinës së re Moderna – më e fundit


[ad_1] Një vaksinë e re e zhvilluar nga Moderna ofron 95 për qind efektivitet kundër COVID-19, tregojnë të dhënat e hershme nga kompania amerikane Moderna. Rezultatet janë në përputhje me ato të dërguara nga vaksina e Pfizer javën e kaluar. Neal Browning, vullnetari i dytë që morri vaksinën Moderna kundër COVID-19 gjatë fazës së provës […]

Kundër Gripit – Produktet Dhe Bimët Mjekësore Që duhet Të Përdorni


[ad_1] Erëzat dhe bimët mjekësore janë ndër aleatët më të mirë të organizmit në stinën e gripit. Ato forcojnë sistemin imunitar dhe e ndihmojnë atë të mbrojë organizmin në mënyrë më efikase ndaj viruseve. Për më tepër, ato ndihmojnë në shërimin e trupit nga infeksionet shumë herë më shpejt. Në këtë artikull të AgroWeb.org do […]

Gjithçka që duhet të dini për gripin


[ad_1] Gripi është një infeksion viral që sulmon sistemin tuaj të frymëmarrjes – hundën, fytin dhe mushkëritë tuaja. Zakonisht quhet grip, por s’ është i njëjtë me viruset e “gripit” të stomakut që shkaktojnë diarre dhe të vjella. Për shumicën e njerëzve, gripi kalon vetë. Por ndonjëherë, gripi dhe ndërlikimet e tij mund të jenë […]

Ke Të Sëmurë Në Familje? Ja Si Mund Të Mbrohesh


[ad_1] Sado të fiksuar të jemi pas higjenës apo pastërtisë në këto kohë pandemie, shmangia e ekspozimit ndaj virusit apo baktereve të tjera është e pamundur Po qe se një apo disa anëtarë të familjes janë të sëmurë. Sipas mjekëve, Po qe se një anëtar i familjes preket nga një sëmundje infective, të tjerët do […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 diagnostikohen më vonë me sëmundje mendore


[ad_1] Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia. Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 u diagnostikuan më vonë me sëmundje mendore


[ad_1] Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit […]

Si ta forcojmë imunitetin e hundës për luftimin e COVID-19


[ad_1] Këto ditë, shqetësimet tona rreth “sezonit të sëmundjeve” janë rritur përtej frikës nga një ftohje ose grip i thjeshtë. ndërsa asgjë s’ mund të na bëjë totalisht të paprekshëm nga sulmet virale, forcimi i imunitetit të hundës së trupit mund të ndihmojë, pohon mjeku-shkencëtar William W. Li, “Mendoni për sistemin tuaj imunitar si super […]

Mjeku i famshëm ka treguar se çfarë do të ndodhë Po qe se infektoheni me coronavirus dhe grip njëkohësisht


[ad_1] Ata të cilët janë të infektuar me coronavirus kanë rrezik dyfish më të lartë që të vdesin Po qe se njëherësh sëmuren edhe nga gripi, paralajmëron Dr. Simon Stevens, drejtor ekzekutiv i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse është shumë me rëndësi që njerëzit të vaksinohen, prejse Po qe se njëherësh […]

Mjeku i famshëm ka zbuluar se çarë do të ndodhë Me kusht që infektoheni me coronavirus dhe grip njëkohësisht


[ad_1] s’ është mirë! Ata të cilët janë të infektuar me coronavirus kanë rrezik dyfish më të lartë që të vdesin Me kusht që njëherësh sëmuren edhe nga gripi, paralajmëron Dr Sajmon Stivens, drejtor ekzekutiv i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse është shumë me rëndësi që njerëzit të vaksinohen, meqenëse Me […]

Këshilla Praktike Për Qetësimin e Simptomave të Gripit


[ad_1] Stina e gripit po afron dhe është e nevojshme që njeriu të mësojë jo vetëm për rëndësinë e higjenës dhe parandalimit por edhe masat për zbutjen e simptomave. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për hapat e duhur në zbutjen e simptomave të gripit. Këshilla Për Zbutjen e Simptomave të Gripit AgroWeb.org […]

Sa i njihni efektet anësore nga keto dieta?


[ad_1] Keto dieta njihet si dieta që sjell efekt më të shpejtë në heqjen e peshës së tepërt. Por, sa janë të informuar njerëzit për efekt anësore të saj? Asapak, shkruan Medical Daily. Duke i shmangur yndyrat dhe karbohidratet, keto dieta i heq kilogramët e tepërt shumë shpejt. Kjo ndodh nga limitimi i konsumimit të karbohidrateve, […]

Infektologu Salih Ahmeti tregon dallimin mes gripit sezonal dhe COVID-19


[ad_1] Gripi sezonal dhe COVID-19 kanë simptoma pothuajse të njëjta. Kështu thotë në një intervistë për KALLXO.com Infektologu Salih Ahmeti. Ai tha se është shumë e vështirë të dallohen këto dy sëmundje. “Dallimi klinik s’ është i lehtë meqenëse të dy sëmundjet, qoftë gripi sezonal qoftë COVID-19, shoqërohen me manifestime klinike respiratore shumë të përafërta, […]

Kosova, akoma në pritje të vaksinës kundër gripit sezonal


[ad_1] Vaksinat kundër gripit sezonal akoma s’ kanë arritur në Kosovë. Sipas Zyrës për Informim në Ministrinë e Shëndetësisë, pritet që vaksinat të arrijnë në Kosovë kah mesi i muajit nëntor. “Këtë vit kemi paraparë t’i vaksinojmë rreth 500 mijë njerëz kundër gripit sezonal. Rreth 160,500 dozat e para i presim në mesin e muajit […]

Albin Kurti flet për gjendjen e tij pas infektimit me coronavirus


[ad_1] Ish-kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se do ta vazhdoj vetizolimin edhe pse sot ka kaluar pasditen e parë pa simptoma. Kurti me anë të një postimi në Facebook ka treguar se ka përdorur hapat e nevojshëm për ta tejkaluar më lehtë virusin i cili po lë viktima masive në të gjithë botën. “Kam marrë […]

COVID ka “zhdukur” gripin? specialistët flasin për fenomenin e çuditshëm, rastet bien me 98% në të gjithë globin


[ad_1] ndërsa rastet me koronavirus vijojnë të rriten, specialistët e shëndetësisë kanë paralajmëruar jo pak për rrezikun e infektimit në të njëjtën kohë edhe me virusin e gripit. Kjo bëri që shumë vende të fillonin menjëherë vaksinimin e grupeve më të riskuara me vaksinë e grupit. Por duket se ka ‘një problem kurioz’: gripi, me […]

Klinika e Pediatrisë kërkon testime më të shpejta fëmijët


[ad_1] Duke e parë situatën me koronavirus dhe kohën e gripave sezonalë, Klinika e Pediatrisë kërkon që të ketë testime më të shpejta ndaj COVID-19. Sfidë për ta do të jetë diferencimi i fëmijëve me gjendje gripale dhe atyre me COVID-19, andaj u bëjnë thirrje institucioneve të shëndetësisë që të kenë teste më të shumta […]

Rikthehet gripi i shpendëve:Dy raste në Holandë


[ad_1] Dy mjellma kanë rezultuar pozitivë me gripin e shpendëve në Holandë dhe po ashtu një rosë e ngordhur dyshohet se ishte e infektuar me këtë grip, transmeton indeksonline. Ministria e Buqësisë Natyrës dhe Cilësisë së Ushqimit atje  u kërkoi fermerëve t’i mbajnë të gjitha shpendët  brenda, në mënyrë që të mos përhapet virusi më […]

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?


[ad_1] Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më të mëdha që vijnë nga përdorimi pa kriter i këtyre barnave është nxitja e zhvillimit, shumimit dhe përhapjes së mikrobeve që u rezistojnë fort antibiotikëve. Çdo vit në vendet e Bashkimit Evropian rreth 25.000 njerëz […]

Shenjat e mundshme që tregojnë se e kemi kaluar COVID-19 pa dijeni


[ad_1] Të gjithë duam ta dimë Po qe se kemi qenë të infektuar me Covid-19, apo jo, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të një gripi të thjeshtë, apo simptome që kemi pasur gjatë këtyre muajve. Doktori i sëmundjeve infektive në Universitetin e Utah, Adam Spivak, thotë se kushdo që […]

Rama: Mbani maskat që të shmangim një mbyllje të dytë


[ad_1] Gjithashtu kryeministri Rama gjatë kësaj konference solli në vëmendje dhe domosdoshmërinë mbajtjes së maskave për të evituar një mbyllje të dytë për shkak të koronavirusit. “Sfidat e përditshme të sistemit arsimor që nga ministrja tek punonjësi i fundit. duhet të jenë vigjilent në çdo moment më tepër se askush, mësuesit janë në kontakt me […]

Kosova akoma pa vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Në Kosovë akoma s’ ka filluar vaksinimi i qytetarëve kundër gripit sezonal. Ndonëse në muajin shtator është thënë se janë siguruar 160 mijë e 500 dozë të vaksinës kundër gripit, që janë blerë nga Ministria e Shëndetësisë me anë të Agjencisë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF), ato do të arrijnë në Kosovë […]

Kundër Infeksioneve të Sinusit – Mënyrat Natyrale të trajtimit


[ad_1] Infeksioni apo bllokimi i sinuseve mund të ketë një sërë arsyesh të cilat nisin që nga faktorët e jashtëm deri tek sëmundjet kronike. Kjo e bën këtë problem përveçse shumë të shpeshtë tek njerëzit e si pasojë edhe shumë të bezdisshëm. Me siguri e mbani mend herën e fundit kur keni pasur hundë të […]

Përmbledhje e emisionit “Familja jonë”, dita e shtunë


[ad_1] Familja jonë e vazhdoi rrrugëtimin  edhe këtë javë në Kanal 10. Siç tashmë i ka mësuar shikuesit e saj me tema edukative, shëndetësore dhe familjare edhe në këtë javë s’ pati përjashtim. Emisioni i së shtunës pati larmishmëri temash dhe deklaratash, por, duke ditur se jemi në kohë pandemie, boshti i emisionit iu dedikua […]

Masat mbrojtëse të COVID-19 gjithashtu do t’ju mbrojnë nga ftohjet, gripi


[ad_1] Të njëjtat masa paraprake të marra për të shmangur COVID-19 gjithashtu do të ndihmojnë në mbrojtjen nga ftohjet dhe gripi. ndërsa autoritetet shëndetësore përgatiten për një sezon të ftohtë dhe gripin që do të përkojë me COVID-19, specialistët po inkurajojnë publikun që të vazhdojë të praktikojë higjienë të mirë të duarve, distancim fizik dhe […]

QKMF në Therandë vazhdon testimin për COVID-19 për stafin arsimor


[ad_1] Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Therandë së bashku me ekipet e Qendrës Rajonal të shëndetit publik në Prizren është duke vazhduar fokusin e saj nëpër Institucionet Arsimore për testim ndaj COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur drejtoresha e Shëndetësisë në Therandë, Besa Kuqi. “Në ambientet e QKMF- Therandë ka vazhduar testimi i […]

Zemaj shënon Ditën e të Moshuarve nga Shtëpia e të Moshuarve


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend zemaj, Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve e nisi nga Shtëpia e të Moshuarve. “Ditën e sotme të punës e nisa nga Shtëpia e të Moshuarve, për të festuar së bashku Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve ku patëm një diskutim për “Pandemitë: A ndryshojnë ato mënyrën si e adresojmë moshën dhe […]

Lul Raka: Gripi sezonal, hapja e shkollave dhe kafeterive kërcënuese për përhapjen e Covid-19


[ad_1] Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D) ka mbajtur tryezë diskutimi me temën “Bashkëjetesa e pandemisë Covid-19 me gripin sezonal: Sa kemi kapacitet të tretmanit?”. Në këtë tryezë u tha se fillimi i vitit të ri shkollor, hapja e kafeterive dhe gripi sezonal mund të jenë kërcënues për përhapje  të Coronavirusit. Në këtë tryezë ishte i […]

“Refugjatët na kanë thënë, kanë ardhur nga Vlora dhe nga të dyja anët e Vjosës”. Pa asistencë mjekësore dhe në luftë, si e përballuan shqiptarët Gripin Spanjoll


[ad_1] Nga Kreshnik Kuçaj   Kur ka kaluar një shekull nga pandemia e ashtuquajtur gripi spanjoll, është e pamundur që të nxjerrësh konkluzione se cili ka qenë impakti në botë dhe në Shqipëri. Shpërthimi i kësaj pandemie erdhi një një kohë lufte, ku lajmet dhe statistikat ishin të censuruara e si rrjedhojë, impakti i saj […]

Tmerri i quajtur pandemi Covid-19


Shkruan : Dr.Istref Plkakolli Rënia e kurbës pandemi Covid 19 në fund të muajit maj si rënia e parë dhe tani në fund të shtatorit si rënia e dytë jep shpresë solide se po shkojmë drejtë një normalizimi. Mbase, ne nuk e dimë se sa të tilla rënie e ngritje do t’i ketë pandemia. Ka […]

Mjekja e Shëndetit Publik Për AgroWeb: Muajt Kur duhet të Bëni Vaksinën e Gripit Sezonal


[ad_1] Me nisjen e stinës së vjeshtës një nga problemet e tjera alarmante në lidhje me shëndetin është gripi sezonal. Këtë vit situata mund të jetë pak më e vështirë duke marrë parasysh se gjendemi akoma në rrjedhën e pandemisë së COVID-19. Gripi, edhe pse shumë e konsiderojnë diçka kalimtare, në të vërtetë është shumë […]

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative për COVID-19


[ad_1] Çfarë mendon një nga specialistët më të njohur gjermanë për Coronën për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirativë dhe kundërshtarëve të vaksinës? Virusi s’ është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve s’ u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht […]

Sa është shkalla e rrezikshmërisë nga Covid-19 tek personat që kanë sëmundjen e kancerit?


[ad_1] Intervistë me Ilir Kurtishin, drejtor i Klinikës së Onkologjisë Që nga shfaqja e pandemisë në mars të këtij viti në Kosovë, virusi COVID-19 ka prekur pothuajse të gjitha kategoritë e njerëzve, duke mos anashkaluar as ata me sëmundjen e kancerit. Ndonëse shkalla e imunitetit te këta të fundit është shumë më e ulët, prapëseprapë […]

Rakia Kundër Koronavirusit? Mësoni Çfarë Thonë specialistët


[ad_1] “I vetmi ilaç në të cilin besojnë shqiptarët, është rakia. Dhe qenka ilaç me të vërtetë,” kështu besohet të ketë shkruar Fan Noli në një letër dërguar Milto Gurrës në Janar të vitit 1919. Megjithatë, s’ është vetëm Noli. Shqiptarët zënë be e rrufe për vlerat fantastike të rakisë e cila në përmbajtjen e […]

A mund të pimë alkool kur jemi duke marrë medikamente?


[ad_1] Alkooli shpesh mund të shkaktojë ndërveprim me barnat që mund të jeni duke përdorur, ndonjëherë edhe me produkte bimore. Ndërveprimi i alkoolit me barnat mund të shkaktojë simptomat si më poshtë: – Nauze dhe te vjella– dhimbje koke– Përgjumje– Marramendje– Dobësi– Ndryshime të presionit arterial– Ndryshim në sjellje– Humbje të koordinimit– Aksidente Përzierja e […]

Deputeti i VV-së shërohet nga COVID-19


[ad_1] Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të […]

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal


[ad_1] Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018


[ad_1] Gjatë vitit 2018 në Kosovë kanë vdekur 63 qytetarë nga sëmundjet ngjitëse, sipas statistikave që KALLXO.com i ka marrë në Ministrinë e Shëndetsisë. Sëmundja që më së shumti ka shkaktuar vdekje është sëmundja e Sepsis apo infeksionit të gjakut e cila është sëmundje ngjitëse dhe mori jetën e 21 qytetarëve. Nga Infiltratio pulmo kanë […]

Çka është Gripi?


Gripi (influenca) është një infeksion viral ngjitës i rrugëve dhe organeve të frymëmarrjes. Vlerësohet që 5-20% e popullsisë vuan nga gripi çdo vit. Karakteristikat kryesore të gripit janë fillim i përnjëhershëm dhe ngritja e temperaturës, dhimbje muskujsh, dhimbje gryke dhe kollitje e thatë në fillim (pa ekspektorim). Sëmundja prek të gjitha grup moshat. Edhe pse […]

Mikrobiologët dhe infektologët flasim për dallimin mes koronavirusit dhe virusit sezonal


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, jo rrallë herë janë shpërfaqur edhe të dhënat për numrin e infektimeve dhe fataliteteve që shkakton virusi sezonal. Infektologët dhe mikrobiologët, megjithatë tërheqin vërejtjen se koronavirusi i ri është më i ashpër nga virusët sezonalë, pikërisht për shkak të përhapjes së shpejtë që […]

Mund të dilni jashtë për vrap? Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi?


Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin dhe mënyrën si mund të ndërpritet zinxhiri i transmetimit të COVID-19. Izolimet do të zgjasin më shumë se dy javë. Për të parandaluar një valë të dytë, qeveritë duhet të gjejnë […]

Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së


Tritan Kalo, infektolog Më pak kakofoni, më pak konfuzion e alarm në masën e popullatës së gjerë. Në Buletinin e Gripit të datës 4 Shkurt 2019, Departamenti i Epidemiologjisë dhe Kontrollit të sëmundjeve Infektive në ISHP, shprehet qartazi se: “…në rritje është edhe aktivitetit i gripit i cili është i përhapur dhe me intensitet mesatar, […]

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?


Gripi, i ashtuquajtur, i derrave (Swine Flu), është një sëmundje akute e rrugëve të frymëmarrjes, i shkaktuar nga viruse gripale të tipit A, që origjinën e kanë nga derrat. Prof. Dr. Hamdi Ramadani,  infektolog Pandemia e Gripit A H1N1, i ashtuquajtur si gripi i derrave, është një sëmundje që në mënyrë mjaft të rrufeshme dhe […]

error: Content is protected !!