Arsyet më të zakonshme qojnë drejt divorcit te çiftet e moshuara


[ad_1] Kur një çift i moshuar divorcohet, pas shumë vitesh martesë, zëra të ndryshëm fillojnë të qarkullojnë.  Zakonisht ka supozime se dikush po kalon një krizë të moshës së mesme ose se ka një të dashur, raporton Psychology Today. Një burrë komentoi për divorcin e tij me psikologen Kathy McCoy: “Unë jam i sigurt se […]

Gabimet që prindërit bëjnë me fëmijët para dhe pasi të divorcohen


[ad_1] Prindërit herë pas here thonë fjalë të pamenduara sidomos me fëmijët, por duhet patur shumë kujdes me to gjatë proçesit të divorcit. Jo vetëm pasi gjërat që thonë mund të jenë një pengesë për kujdestarinë e fëmijës por edhe pasi demtojnë personat e dashur. Shprehjet apo fjalitë që s’ duhet të thoni në sy […]

Pse ndarja është e dëmshme për shëndet? Ç’duhet ndërmarrë për ta bërë më të lehtë dhe më të përballueshme


[ad_1] Sëmundjet e zemrës, stresi, depresioni, shkurtimi i jetës… Ndarja ndikon në të gjitha! Dr. Samire Gashi – Braina,Psikiatër Ndarja lë gjurmë jo vetëm në aspektin emocional, por edhe në shëndetin trupor: Sëmundjet e zemrës – Më tepër janë të atakuar personat e ndarë rrezikut për sëmundje të zemrës në raport me personat që s’ janë […]

Pse pesha e grave ndryshon pas martese?


[ad_1] Jetë e re, peshë e re! Ju ka ndodhur të dëgjoni (ose provoni) legjendën që thotë se gratë pas martese shtojnë në peshë? Epo ndodh! Dhe ka plot arsye pse! Përtacia të shëndoshë Kjo shihet të ndodhë te gratë e pasura edhe ato të një niveli mesatar. Duke qënë se punësojnë dikë, që merret […]

VIDEO: E pazakontë! Gruaja futet lakuriq në emision live, tenton të qëllojë me tullë prezantuesen


[ad_1] Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në një emision në Rumani. Siç shihet në një video, që tashmë është bërë virale në rrjetet shoqërore, një grua shfaqet tërësisht e zhveshur duke vrapuar në studion e emisionit. Ajo shihet se ka një tullë në dorë, ndërsa përpiqet të godasë drejtuesen e emisionit, Mirela Vaida. Regjisori […]

Gjendet i vdekur personi që vrau gruan 6-javëshe shtatzënë në Fier


[ad_1] Demokrat Medinaj, 29-vjeç, është gjetur i vdekur në deponinë e Fierit. Personi në fjalë është autori i krimit në familje, i cili mbrëmjen e djeshme vrau me thikë bashkëshorten e tij Irvana Hyka, 28-vjeçe, në banesën ku jetonte në lagjen “Sheq i madh” në Fier. Ndërkohë policia njofton se trupi i pajetë i viktimës […]

Pse burrat dobësohen më shpejt se gratë, tregon studimi


[ad_1] Po qe se ju dhe partneri juaj keni vendosur ndonjëherë të ndiqni të njëjtën dietë për të humbur peshë, ju mund të keni vënë re se ai është në gjendje të humbasë kilogramët e tepërt shumë më shpejt se ju. Diçka e ngjashme ndodh në të kundërt. Po qe se të dy s’ ndiqni […]

Pacientes me vjellje dhimbje barku i zbulohet një formacion tumoral në bisht të pankreasit


[ad_1] Gastroenterologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, në faqen e tij në Facebook, ka treguar për një rast mjaft të rrallë të një pacientës së tij. Kjo e fundit është paraqitur në ordinancën e tij me të vjella dhe dhimbje barku, ku pas ekzaminimit me ekografi i është gjetur një formacion tumorial në bisht të […]

Intervista e Princ Harry dhe Meghan, Pallati Mbretëror thyen heshtjen: Jemi të pikëlluar…


[ad_1] Mbretëresha Elizabeth ka reaguar për herë të parë, pas intervistës ‘bombë’ në Oprah Winfrey, të dhënë nga nipi i saj Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle. “E gjithë familja është e pikëlluar kur mësojmë se sa sfiduese kanë qenë vitet e fundit për Harry dhe Meghan”, tha Buckingham Palace në një deklaratë […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Gruaja turke e paralizuar nga një sëmundje neurologjike, shkruan libër me lëvizjen e syve


[ad_1] Një grua e re turke që vuan nga një sëmundje e rëndë neurologjike, që pamundëson për të lëvizur pjesën më të madhe të trupit, ka shkruar një libër duke përdorur vetëm sytë e saj. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Ozlem Ozalkan, 38-vjeçare, u dërgua në spital 13 vjet më parë për shkak të […]

Katër raste të dhunës në familje në Kosovë brenda 24 orëve


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka raportuar për katër raste të ndryshe të dhunës në familje. Dy raste janë në Suharekë dhe nga një rast janë në Prishtinë dhe Fushë Kosovë. Sipas raportit të policisë, dy persona janë dërguar në mbajtje. Njoftimi i plotë i Policisë së Kosovës Suharekë, 27.02.2021-13:00 – […]

KUR VAJZAT E MIA KUPTUAN SE UNË VUAJ NGA KANCERI…!


[ad_1] Shumë prej nesh s’ e kanë guximin të ju tregojnë fëmijëve të tyre për të vërtetën e hidhur, sëmundjen e kancerit. Marrëdhënia nënë me vajzë, është e veçantë dhe më ndryshe, e mbushur me dashuri, e formësuar me emocione dhe vlera të cilat s’ jemi në gjendje as t’i përshkruajmë. Kur këto lidhje kalojnë […]

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal në një spital në Itali, ndërsa pacienti ishte zgjuar


[ad_1] Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot” ndërsa pacienti ishte zgjuar. Ky, sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, është rasti i parë në botë, i ndodhur në Torino të Italisë. Siç bëhet e ditur më tej, operacioni novator u krye të mërkurën në departamentin e urologjisë në Spitalit Molinette. Aty, shkruan ANSA, […]

Historia e jashtëzakonshme e dashurisë/ Çifti që është ribashkuar pas 70 vitesh (Fotot)


[ad_1] Një çift të cilët u ndanë gjatë gjimnazit dhe s’ u panë për 70 vite, më në fund janë ribashkuar dhe do të martohen. Sipas CNN, historia e dashurisë së tyre daton 68 vite më parë, kur Fred Paul dhe Florence Harvey u takuan për herë të pare. Dyshja u takuan kur ishin adoleshentë […]

VIDEO / Basha duke gatuar, gruaja e filmon teksa hedh piperin: Të lutem mos e posto në Instagram


[ad_1] Përveçse një politikan, kryedemokrati Lulzim Basha di të jetë edhe një burrë i përkushtuar në familje, apo një kuzhinier i mirë. Mbrëmjen e djeshme, bashkëshortja e Bashës, Aurela e ka filmuar kryedemokratin duke gatuar. Basha shihet teksa hedh piper mbi tiganin që po gatuan dhe në një moment vë re që e shoqja po […]

Tensioni i ulët në shatztani, problematik në stinën e verës


[ad_1] Presioni i ulët i gjakut është një situatë mjaft e zakonshme tek gratë e reja dhe aq më tepër në shtatzani. Me nxehtësinë e verës, vlerat e presionit të gjakut kanë tendencë të bien më tej, duke i bërë gratë shtatzëna të ndihen të pafuqishme dhe sëmurë. Presioni i ulët i gjakut në shtatzëni shfaqet […]

Të lutem, mos më godit në sy të fëmijëve!


[ad_1] Nga Gentiana Gashi dhimbje sa s’thuhet më. Duron gruaja e shkretë që nga pla-gët e marra rrënkon fatin e saj të trishtë. Fat i cili ia mori rininë e bukurinë, s’i shijoi dot. Heshtë se lotët s’i rrjedhin më ngaqë i janë tharë nga vuajtjet dhe tor-turat e njëpasnjëshme nga bashkëshorti i saj. Rënkimi […]

Jill i tha 5 herë ‘Jo’ propozimit për martesë të Biden. Historia e veçantë e dashurisë së Çiftit të Parë të Amerikës


[ad_1] Joe dhe Jill Biden kanë qenë gjithmonë krenarë për marrëdhënien e tyre të ngushtë. Kanë përjetuar bashkë sfida, si kjo fushatë, fitore, si zgjedhja president dhe humbje të mëdha, si ajo e djalit të tyre. Të gjitha këto i kanë afruar edhe më shumë bashkë. Ndaj pak minuta para se të betohej si President […]

Çfarë është Sëmundja X


[ad_1] Një grua kohët e fundit ka shfaqur simptoma të etheve hemorragjike. Ajo u testua për Ebola dhe madje edhe për koronavirus, por të gjitha raportet e saj të provave dolën të ishin negative. Tani, shkencëtarët kanë frikë se ajo vuan nga “Sëmundja X”. Por çfarë është Sëmundja X? A është ndonjë sëmundje e re […]

Flet nëna shqiptare që lindi trenjakët në orët e para të vitit 2021 në Zvicër


[ad_1] Nëna shqiptare, Ardiana Aliaj, është gruaja që lindi trenjakët e parë në Zvicër më 1 janar 2021. Ajo flet për shtatzëninë, lindjen dhe gjithashtu edhe për gëzimin që kanë dy fëmijët e saj më të mëdhenj me tre të posalindurit. Ardiana Alijaj është nëna e cila lindi trinjakë në orët e para të vitit […]

Çfarë është hyperemesis gravidarum dhe si trajtohet?


[ad_1] Të përzierat tuaja zgjasin një kohë të gjatë, janë shumë intensive dhe ju pengojnë jetën normale? Ndonjëherë të përzierat mund të jenë më serioze se ‘dukuria normale’ në fillim të shtatzënisë. Të përzierat e mëngjesit janë një ndër pjesët plotësisht normale të shtatzënisë. Kur shfaqen të përzierat, përkeqësojnë çdo gjë, por shumë shpesh edhe […]

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres


[ad_1] Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA. Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të […]

Micotaqis, drekë “në shtëpinë e tij” për Ramën. Po gruaja ku është?


[ad_1] Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë në Greqi, ndërsa ditën e sotme homologu i tij Kyriakos Mitsotakis organizoi një drekë në shtëpinë e tij për kreun e qeverisë shqiptare, sipas mediave proqeverisë. Në pamjet që kanë publikuar mediat greke, në drekë ndodhen Edi Rama, Mitsotakis, Nikos Dendias dhe Eleni Sourani, ish-ambasadore e Greqisë në […]

Pfizer apo Moderna? Ku jetoni mund të përcaktojë se cilën vaksinë anti-Covid merrni


[ad_1] specialistët thonë se profilet e sigurisë së vaksinave të miratuara dhe efektiviteti i tyre janë të ngjashme. Aty ku ato ndryshojnë në mënyrë thelbësore është logjistika e trajtimit dhe ruajtjes së tyre. “Disavantazhi më i madh për vaksinën Pfizer është vetëm mënyra se si duhet ruajtur dhe që kërkon trajtim dhe ngrirje të veçantë […]

Bashkëshortja nxjerr foton, shihni si dukej Basha 20 vite më parë në Holandë, para se të kthehej në Shqipëri


[ad_1] Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës Lulzim Basha është ndoshta më pak e ekspozuar ndaj medias sesa bashkëshortja e kryeministrit. Lulzim Basha dhe gruaja e tij Aurela u njohën në shkollën e mesme “Sami Frashri” dhe u martuan në Tiranë më 8 maj të vitit 2004. Ata kanë qenë bashkë në shkollë dhe, […]

KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI?


KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI? Një kohë të gjatë është besuar se vetëm gruaja është përgjegjëse për infertilitet apo për sterilitet. E veçanërisht në kohërat e shkuara, por edhe në shoqëritë e sotme primitive, gruaja është konsiderua si fajtorja e vetme pse një çift nuk ka pasur fëmijë. Madje, në praktikën time […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


[ad_1] Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga […]

Katër shenjat e zodiakut që dinë gjithçka dhe zgjidhin çdo problem sa hap e mbyll sytë


[ad_1] Akrepi Është një shenjë që ka ambicie të madhe dhe është gjithmonë një hap para të tjerëve. Ai bën një punë të shkëlqyeshme dhe vlerësohet shumë nga të tjerët. Gruaja e kësaj shenje arrin t’i kushtojë vëmendje të madhe çdo rrethane që sillet rreth tyre. Binjakët Kjo shenjë arrin të planifikojë çdo përkushtim të […]

Vdes mjeku Sylejman Dulla


[ad_1] Mbrëmjen e sontme është marrë lajmi për vdekjen e anesteziologut Sylejman Dulla. Këtë lajm e bëri të ditur gruaja e doktorit, me anë të një postimi në rrjetin social në Facebook. Sylejman Dulla, që me profesion ishte anesteziolog, së fundi punonte në Qendrën Klinike Universitare. [ad_2]

“Shaka miliarderësh”: Buffet i rekomandoi Gates të harxhonte 370 milionë dollarë në një unazë martese


[ad_1] Warren Buffett i ka bërë një shaka Bill Gates duke e nxitur atë të shpenzonte pranë 400 milion dollarë në një unazë fejese, sipas “Marrëveshjet e Warren Buffett Vëllimi 2: Krijimi i një Miliarderi”. Shefi ekzekutiv i Berkshire Hathaway ia bërë këtë rekomandim themeluesit të Microsoft kur ai dhe gruaja e tij e ardhshme, […]

Ja cilave shenja u përkasin gratë më me fat të horoskopit


[ad_1] Sipas atyre që thonë specialistët e astrologjisë dhe horoskopit, gratë më me fat u përkasin 4 shenjave zodiakale. Me fat në dashuri, karrierë dhe ekonomikisht. Lexoni më poshtë se për cilat shenja po flasim: Dashi Në vend të katërt gjejmë gruan që i përket shenjës së Dashit. Le të themi se Dashi është një shenjë […]

Detaje të vrasjes së tre policëve në Francë, sulmuesi gjendet i vdekur – ministri i Punëve të Brendshme deklarohet për sulmin e tmerrshëm


[ad_1] Burri i dyshuar për vrasjen e tre policëve në pjesën qendrore të Francës, është gjetur i vdekur ka bërë të ditur në Twitter, ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin. Tre policët janë vrarë dhe një tjetër është plagosur gjatë të shtënave që kanë ndodhur brenda një shtëpie në një fshat, ku policët reaguan pas […]

Vrasja dhe copëtimi i çiftit shqiptar, arrestohet ish e dashura e djalit të tyre


[ad_1] Vijojnë hetimet intensive të autoriteteve italiane lidhur me vrasjen e çiftit shqiptar Shpëtim dhe Teuta Pasho, të zhdukur që prej vitit 2015. Sipas asaj që raporton TGCom, një grua është arrestuar për rastin në fjalë. Bëhet fjalë për të dashurën e djalit të çiftit (në atë kohë), i cili është në një burg në […]

Biden do vaksionohet kundër COVID-19 gjatë javës së ardhshme


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të vaksionohet kundër COVID-19 gjatë javës së ardhshme. Biden ka thënë që dëshiron t’i sigurojë të gjithë amerikanët që kjo vaksinë është e sigurtë. ‘Kur e bëjë, do e bëjë publikisht që të gjithë të jenë dëshmitarë’, ka thënë Biden. ndërsa gjatë […]

Punonjësja e spitalit përfundon në kujdes intensiv pas reagimit të rëndë alergjik nga vaksina Pfizer


[ad_1] Një punëtore spitali pa histori paraprake të alergjive u pranua në kujdesin intensiv për shkak të një reagimi të rëndë që pësoi dhjetë minuta pasi bëri vaksinën e coronavirusit të Pfizer. Punonjësja e paidentifikuar pësoi një reagim anafilaktik pak pasi mori injeksionin në një spital në Juneau, Alaska, të martën. Ajo s’ kishte histori […]

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


[ad_1] Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu. Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell […]

Renditja e FORBES: Angela Merkel e pakonkurueshme, gruaja më e fuqishme në botë për të dhjetin vit radhazi. Surprizë vendi i tretë


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel duket se është e pakonkurueshme. Edhe këtë vit, për të dhjetin vit radhazi, ajo u shpall gruaja më e fuqishme në botë, sipas Forbes. Merkel pritet të tërhiqet nga politika në 2021-shin, por gjatë këtij viti ajo u vlerësua gjerësisht për mënyrën se si e menaxhoi pandeminë e koronavirusit në […]

Për pesë ditë gruaja 105-vjeçare nga Turqia mposhti koronavirusin


[ad_1] Një grua turke 105-vjeçare në Stamboll ka “mundur” coronavirusin në vetëm pesë ditë. Sipas mediave të huaja, pasi vuri re simptoma si dobësi dhe humbje të oreksit, Huriye Baskapan dhe fëmijët dhe nipërit e saj shkuan në spital për diagnostikim dhe trajtim. Ajo u shtrua në spital kur testi i saj COVID-19 doli pozitiv […]

Burri nga Mitrovica ankohet në Polici se gruaja i ka iku në drejtim të paditur


[ad_1] Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur se një burrë nga Mitrovica është ankuar se bashkëshortja i ka ikur nga shtëpia dhe s’ di asgjë për vendndodhjen e saj. shkruan Gazeta Blic. Rr. Mbretëresha Teute, Mitrovicë Jug 04.12.2020 – 10:30. Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se bashkëshortja e tij, viktima femër kosovar […]

Video emocionuese: Infermierja ndërmjetëson komunikimin e pacientes me COVID me familjen- Ajo mbylli sytë!


[ad_1] Një video rrëqethëse që tregon një infermiere të Çikagos që ndërmjetëson një komunikim të një pacienteje 85-vjeçare me familjen, përmes tabletit, ndërsa i thotë familjarëve se “ajo mbylli sytë, ju dëgjoi”, kur ata i thanë “të duam” nga ekrani. Infermierja Alma Abad është kujdesur për Florence Bolton në njësinë e kujdesit intensiv në Chicago, […]

LIVE – Dosja e Karaçevës


[ad_1] Sheshi i Ferizajt është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i komunës, Agim Aliu, përmes një njoftimi bëri të ditur se mijëra drita u ndezën nga duart e femijëve, e gjitha kjo nën tingujt e muzikës festive. “Mijëra drita u ndezën sonte nga duart e fëmijëve, nën tingujt e muzikës festive, për ta ndriçuar […]

Gruaja nga Gjermania u lë fqinjve 7.5 milionë dollarë


[ad_1] Banorët e një komuniteti në Gjermaninë qendrore kanë trashëguar papandehur një pronë dhe aksione me vlerë prej 7.5 milionë dollarëve apo 6.2 milionë euro, pas vdekjes se një fqinje të moshuar, raporton CNN. Renate Wedel kishte jetuar në rrethin e Weiperfelden të Wasdsolms në Hesse të Gjermanisë qendrore me burrin e saj, Alfred Wedel, […]

dukuri e rëndë në Malishevë, fëmijët ndalojnë babain deri sa tentoi ta ther nënën e tyre


[ad_1] Disa fëmijë kanë ndaluar babain e tyre deri sa ky i fundit tentoi që me thikë ta theri me thikë nënën e tyre. Kjo ka ndodhur në Komunën e Malishevës mbrëmë ndërsa rasti është lajmëruar mëngjesin e sotëm. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com, Zëdhënësi i Policisë në Gjakovë, Nysret Xhurkaj. I njëjti ka […]

Tomografia kompjuterike zbulon moshën e vdekjes dhe sëmundjet e mumieve 2 mijë vjet më parë


[ad_1] Studiuesit gjermanë zbuluan përmes tomografisë kompjuterike të tre mumieve moshën e vdekjes, gjatësinë dhe sëmundjet e njerëzve që jetuan 2 mijë vjet më parë. Shkencëtarët skanuan mbetjet e tyre me tomografi kompjuterike. Dy nga këto mumie kanë një histori të veçantë, ato gjenden në Gjermani, por u gjetën më shumë se 400 vjet më […]

Gruaja raporton për dhunë psikike nga bashkëshorti


[ad_1] Policia e Kosovës njofton e një grua ka raportuar se bashkëshorti i saj është në vazhdimësi duke ushtruar dhunë psikike ndaj saj. Sipas policisë rasti ka ndodhur dje rreth orës 17:05. Tutje policia sqaron se me vendim t prokurorit viktima është dërguar në strehimore ndërsa i dyshuari pas intervistimit është liruar në procedurë të […]

Gjermani: Familja shumanëtarëshe nga Kosova refuzon testimin, ruhet nga forca të sigurisë


[ad_1] E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 15:25 albinfo.ch Markus Spiske Avatar of user Markus Spiske Markus Spiske @markusspiske @markusspiske Është bërë e ditur se një familje nga Kosova në Gjermani ka këmbëgulur të mos bëjë testimin për Covid, me gjithë kerkesat e shumta nga autortitet e këtij shteti, transmeton albinfo.ch. Gazeta gjermane Blid shkruan […]

Simptomë e re e gjatë e COVID-19: Mund të bëjë që dhëmbët e të infektuarve të bien


[ad_1] Shumica e njerëzve që preken nga COVID-19, por i mbijetojnë virusit s’ u garantohet gjithmonë një shërim i plotë. “ndërsa shumica e personave me COVID-19 kurohen dhe kthehen në shëndetin normal, disa pacientë mund të kenë simptoma që mund të zgjasin me javë ose edhe muaj pas shërimit nga sëmundja”, shpjegon Qendrat për Kontrollin […]

Flet babai i 29-vjeçares shtatzënë që vdiq në QKUK pas infektimit


[ad_1] Gruaja 29 vjeçe nga Prizreni vdiq bashkë me foshnjën e saj, ndërsa në muajin dhjetor ajo do t’i mbushte një vit martesë. Ishte infektuar me Covid dhe ndonëse më vonë rezultoi negative, ajo s’ mundi të dalë e gjallë nga QKUK-ja. Ardita Martinaj – Pervizaj nga Prizreni ka ndërruar jetë të enjten në QKUK. […]

Shpërblimi prej 100 frangash për gjetësin e parave kritikohet si koprraci


[ad_1] Sipas mendimit të tij, s’ është në rregull të dërgosh në polici diçka që ke gjetur, me shpresën se do të marrësh një shpërblim të lartë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Rasti i shqiptarit me prejardhje nga Kosova, Eduardt Latifi, i cili ka dorëzuar në polici një shumë të hollash që ka […]

Burri dyshon se gruas së tij e cila vdiq gjatë intervenimit s’ ju vendosën stendat


[ad_1] Një vdekje e dyshimtë është raportuar se ka ndodhur dje rreth orës 15:20, në një spital në Prishtinë. Policia ka bërë të ditur se një burrë ka raportuar në polici se gruaja e tij ka humbur jetën gjatë një intervenimi në një spital. Sipas ankuesit, gruaja e tij ka vendosur disa stenda para disa […]

I vdes gruaja në spital, dyshon se mjekët s’ ia vendosën stendat aspak


[ad_1] Një grua ka humbur jetën gjatë një intervenimi në spital. Burri i saj ka kërkuar nga policia që të hetojë rastin e saj përse dyshon se pavarësisht vendosjes së stendave tek gruaja e tij para disa muajve, gjendja e saj s’ u përmirësua. Ai dyshon se këto stenda s’ janë vendosur aspak. Trupi i […]

Sa gjatë do të jetoni? Matni vëllimin e belit tuaj dhe do të mësoni


[ad_1] Zbulim i shkencëtarëve londinezë Po qe se ju intereson edhe sa ditë ju kanë mbetur në këtë botë, sekreti fshihet në një llogari të thjeshtë: Merrni një metër – mbase mund edhe të zgjasni jetëgjatësinë tuaj! Shkencëtarët e shkollës afariste “Cass” në Londër theksojnë që treguesi më i mirë i jetëgjatësisë është vëllimi i […]

Vjosa Osmani i akordon Urdhrin e Lirisë, Rifat Jasharit


[ad_1] UD. e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në “Ditën e Flamurit” ka vendosur t’i akordojë “Urdhrin e Lirisë” Rifat Jasahrit. Osmani në shkrimin e saj flet pë sakrificën e familjes Jashari dhe në veçanti bacës Rifat para dhe pas luftës. Ajo tutje potencon se me mesazhet e tij, Rifati […]

Ndërron jetë nga koronavirusi gruaja shtatzënë 29-vjeçare në QKUK


[ad_1] Një 29-vjeçare shtatzënë, ka humbur jetën nga koronavirusi në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Rasti është bërë i ditur nga QKUK. E ndjera ka qenë shtatzënë në javën e 27-të, dhe ndonëse ka qenë nën monitorimin e konziliumit mjekësor, s’ është arritur të shpëtohet as foshnja, raporton Gazeta Shneta. Gruaja ishte pranuar fillimisht në […]

Kohë Covidi, gruaja nxjerr banderolën në ballkon: As s’ ju vijmë mysafirë, as mos hajdeni!


[ad_1] Edhe pse jemi në kohë pandemie dhe duhet mbajtur distanca e duhen evituar takimet me njëri-tjetrin, sërish shumë qytetarë s’ i zbatojnë rregullat duke shkuar mysafirë tek të afërmit apo duke pritur mysafirë. Kështu një grua në Turqi ka vendosur t’ia bëjë të qartë të gjithëve se ajo as s’ pret mysafirë dhe as […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


[ad_1] Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

“ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”, Meghan Markle zbulon tragjedinë që i gjë korrikun e kaluar


[ad_1] Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka pasur një abort spontan në muajin korrik. Gruaja e Princit Harry shkroi në detaje për këtë përvojë, duke thënë se gjë një mëngjes korriku, kur ajo po kujdesej për djalin e saj Archie. “Unë e dija, ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, po humbja të […]

Gruaja në Gjakovë raporton për dhunën seksuale që burri ushtronte ndaj saj


[ad_1] Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunës në familje në Gjakovë. Sipas njoftimit, para katër ditëve, rreth orës 05:00 të mëngjesit, viktima ka raportuar se burri i saj ka ushtruar dhunë fizike dhe dhunë seksuale ndaj saj. Në lidhje me këtë rast është arrestuar i dyshuari dhe me urdhër të prokurorit […]

Publikohen detaje për sulmin terrorist që tronditi Zvicrën: Akti makabër u krye nga një 28-vjeçare, simpatizante e ISIS’it


[ad_1] Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane që ka bërë sulmin në Lugano, ishte e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të Shtetit islamik (ISIS). Policia ka prova se gruaja kishte shprehur simpati për milicinë terroriste IS, ka thënë Cathy Maret nga fedpol (Policia federale) për televizionin e […]

Biden prezanton kabinetin e tij: Këta janë disa prej emrave që shkruajnë historinë e SHBA-së


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden, ka prezantuar zyrtarisht njerëzit e parë që ai i ka zgjedhur për kabinetin e tij, derisa pritet të ndodhë tranzicioni i pushtetit. Vetëm po të konfirmohet, Avril Haines do të jetë gruaja e parë që do të bëhet Drejtoreshë e Inteligjencës Kombëtare, derisa Alejandro Mayorkas do të […]

“Nasim Haradinaj është sot në burg si rezultat i këshillave të Tomë Gashit”


[ad_1] Gazetarja dhe prezantuesja, Edlira Qefalija, ka thënë se nënkryetari i OVL të UÇK’së, Nasim Haradinaj, është në burg si pasojë e këshillave të gabuara. Qefalija thotë se Haradinaj është në burg si rezultat i këshillave të avokatit Tomë Gashi. “Nasim Haradinaj është sot në burg si rezultat i këshillave të Tomë Gashit”, ka thënë […]

Ekipi i Bidenit shpall emrat e të emëruarve për udhëheqjen e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

Ministri i Arsimit: Kongresi i Manastirit jetësoi ëndrrën për një alfabet të unifikuar shqip


[ad_1] Ministri i Arsimit dhe Shkencës Ramë Likaj ka deklaruar se Kongresi i Manastirit i 1908-ës, falë përpjekjes së intelektualëve të shquar të kohës, jetësoi ëndrrën shumëvjeçare për një alfabet të unifikuar shqip. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se Dita e Alfabetit- 22 nëntori, është njëra nga datat më të rëndësishme të […]

Tronditet SHBA-ja: Nëna vret tre fëmijët, më pas bën vetëvrasje


[ad_1] Një ndodhi e rëndë ka ndodhur në qytetin Marion në Virxhinia mëngjesin e së premtes. Një grua po dyshohet se ka vrarë tre fëmijët e saj, e më pas ka bërë vetëvrasje. Policia në Virxhinia ka gjetur trupat e pajetë të dy fëmijëve dhe gruas 27-vjeçare. “Zyra e Sherifit të Qarkut Smyth tha se […]

Tmerret e masakrës në Poklek


[ad_1] Në një dokumentar të KALLXO.com për masakrat në vendin tonë në luftën e fundit më 1999, është folur edhe për masakrën e fshatit Poklek të Drenasit. Në fshatin Poklek kanë mbetur të vrarë 54 persona, me 17 prill të vitit 1999. Sipas të mbijetuarve, nga 54 viktimat e kësaj masakre, 24 prej tyre kanë […]

Prokurori: 16 vjet burg për kosovaren që tentoi të mbyste të shoqin me helm


[ad_1] Sipas prokurorit, kosovarja 53 vjeçe, duhet të dënohet me 16 vjet burg dhe 15 vjet dëbim nga Zvicra për veprën penale tentim vrasjeje E Premte, 20 Nëntor 2020 – 17:35 albinfo.ch Në procesin gjyqësor për tentim vrasjeje që po zhvillohet në Gjykatën e Qarkut në Cyrih kundër një çifti kosovar, të enjten, prokurori ka […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Mrekulli në kohë koronavirusi: Një paciente me Covid-19 sjell në jetë binjakët, ndërsa vetë ishte në koma


[ad_1] Një paciente e infektuar me Covid-19 ka sjellë në jetë dy binjakë ndërsa ishte në gjendje kome. Kur gruaja u zgjua nga koma e kishte shumë të vështirë të besonte se binjakët ishin dy fëmijët e saj. Kjo mund të quhet vërtet një mrekulli në kohë koronavirusi. Perpetual Uke, konsulente e reumatologjisë në qytetin […]

Vajza 13 vjeçe, e detyruar të martohet me një burrë 48 vjeç, do t’i duhet të kujdeset për fëmijët e tij që janë në të njëjtën moshë me të


[ad_1] Asnaira Pamansag Mugaling u bë gruaja e pestë e Abdulrzak Ampatuan, pas një ceremonie një ditore në qytetin Mamasapano muajin e kaluar dhe tani do të kujdeset për fëmijët e tij, të cilët janë në moshën e saj, shkruan “The Sun”. Nusja fëmijë kishte veshur një fustan të bardhë tradicional ndërsa ishte ulur pranë […]

E reja ndërron jetë nga Covid-19 dhe lë pas 13 femijë


[ad_1] 35-vjeçarja, Sonia Partridge ndërroi jetë për shkak të Covid-19, duke lënë pas 13 fëmijet e saj dhe partneren Kerry Ann. Sonia kishte dy fëmijë të saj dhe Kerry gjashtë, ndërsa pesë të tjerët janë përmes dhuruesit të spermës. Kerry tha se gruaja e saj i donte të gjithë me një pasion dhe se kujdesi […]

Nënës kosovare i refuzohet pasaporta, ajo angazhon asamblenë komunale


[ad_1] meqë nëna e tre fëmijëve s’ dëshiron të presë, kërkesa e saj tani do të trajtohet në mbledhjen e asamblesë komunale, me kërkesën e saj E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 16:20 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Frank Augstein) Në mbledhjen e ardhshme të asamblesë së komunës Kaisten, kantoni Aargau, do të shqyrtohen dhjetë kërkesa për […]

Këto 4 pozicione të zakonshme seksi që në fakt mund të jenë të rrezikshme


[ad_1] Seksi është një nga pikat më kryesore të një lidhje, pra sigurisht, për ta bërë sa më interesante jetën tuaj intime, ju duhet të provoni pozicione të ndryshme, shkruan “News24”. Por a mund të jetë kjo e rrezikshme? Po, ka disa pozicione që do të lëndojnë partnerin tuaj më shumë sesa mendoni, transmeton lajmi.net. […]

“Është vetëm maja e ajsbergut”-Virologia që zbuloin Covid-in bën parashikimin e frikshëm


[ad_1] Shi Zhengli, shkencëtarja kineze, e cila izoloi kodin gjenetik të Covid-19, njihet si “gruaja lakuriqe” përse prej vitesh ka studiuar lakuriqet tek të cilët ishte formuar koronavirusi. Një vit më parë, Shi Zhengli ishte në një konferencë kur i telefonuan që të kthehet në Ëuhan, meqë në një spital ishin shtruar dy pacientë me […]

Rusia po e fsheh gjendjen me pandeminë: Spitalet po mbi popullohen me kufoma


[ad_1] Pamjet e spitaleve të mbipopulluara tregojnë se numri aktual i vdekjeve në shtetin rus është shumë më i lartë sesa tregojnë të dhënat zyrtare. “Trupi i pajetë bartet me një barelë në repartin e spitalit ndërsa pacientët me coronavirus po luftojnë për jetën e tyre vetëm disa metra larg. Gruaja e moshuar po merr […]

Dëshmitarja tregon për rolin e të akuzuarve në shqyrtimin e aplikacioneve për statusin e veteranëve të UÇK-së


[ad_1] Në gjykimin ndaj dy zyrtarëve të MPMS-së, Sanije Rexha dhe Kushtrim Bala, të akuzuar për keqpërdorime me formularët për njohjen e statusit të veteranëve të UÇK-së, është dëgjuar dëshmitarja Shqipe Krasniqi. Sanije Rexha, gruaja e ish-komandantit të UÇK-së, Abedin Rexha, i njohur si “Sandokani”, dhe Kushtrim Bala, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe […]

Kjo është Jill Biden, gruaja e presidentit të ri amerikan


[ad_1] Jill Biden së shpejti do të hyjë në histori si Zonja e Parë që s’ do të braktisë punën e saj gjatë qëndrimit në Shtëpinë e Bardhë. Por kush është zonja e parë e parë e Amerikës?! Nga edukatore te mbrojtëse e bashkëshortit të saj dhe më tepër, BBC sjell një raport të plotë […]

Rrëfimi i gruas nga Mitrovica: Një burrë po shkon në të pame dhe po kërkon borxh të rremë


[ad_1] Një grua nga Mitrovica ka bërë një rrëfim të padëgjuar më herët për një mashtrues që po shfrytëzon vdekjen e personave në këtë komunë për të kërkuar para. Ajo thotë se një person(emër i njohur për redaksinë), kishe shkuar për të ngushëlluar për babain e saj dhe në fund i kishte thënë se i […]

Publikohen të dhëna shtesë për gruan që është zhdukur, identiteti dhe mosha


[ad_1] Rukije Kajoviq 60-vjeçare, me kombësi boshnjake është gruaja që është zhdukur që nga data 6 nëntor të këtij viti. Për herë të fundit është parë pranë Pejës, Banjës, atë ditë ka pasur të veshur pantallona të kaltër, xhaketë dhe kapelë të zezë. Operacioni për gjetjen e saj pritet të nis sonte, ka konfirmuar Ridvan […]

FOTO: “E adhuroj punën time të re”, ish-gruaja e djalit të Berishës bëhet infermiere


[ad_1] E ndërsa e gjithë Bota është mbërthyer nga koronavirusi, shumë mjekë apo infermierë janë rreshtuar në vijën e parë në mënyrë që të japin kontributin e tyre për trajtimin e të sëmurëmve me Covid-19. Një prej tyre është edhe ish-gruaja e Shkëlzen Berishës, Sadije Berisha. Ajo ka nisur punën si infermiere ndihmëse në një […]

Hakmarrja e McCain? Fitorja e Bidenit në Arizona është më shumë se aq


[ad_1] Është goxha joshëse të thuhet se humbja e Presidentit Donald Trump në Arizona është hakmarrja e senatorit të ndjerë John McCain, raporton CNN. Si kandidat, Trump për senatorin e Arizonas i cili u mbajt 5 vite e gjysmë në burgun famëkeq të Vietnamit me nofkën ‘Hanoi Hilton’ tha, “Ai s’ është hero lufte. Ai […]

Mërgimtari nga Gjermania theret me thikë nga ish-gruaja e tij


[ad_1] Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prishtinë. Sipas Policisë së Kosovës, shtetasi shqiptar i Gjermanisë ka raportuar se pasi ka shkuar te ish bashkëshortja e tij, për ta vizituar vajzën e tij, e dyshuara e ka therur me thikë. Rasti ka ndodhur në kryeqytet dje rreth orës 18:07. Policia bën të […]

Shtetasi i Maqedonisë, edhepse pronar garazhi, merr 500 mijë franga “social”


[ad_1] Për vite me radhë, një çift nga Maqedonia e Veriut, me vendbanim në Winterthur ka marrë pa të drejtë para nga mirëqenia sociale prej disa qindra mijë frangash. Burri do të mbajë 1 vit burg ndërsa gruaja është dënuar vetëm me kusht E Premte, 13 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në […]

Gjermania në izolim deri në dhjetor


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë pret që masat për mbrojtje nga koronavirusi do të vazhdojnë gjatë tërë dimrit, ndërsa jeta s’ do t’i kthehet normalitetit në dhjetor ose në janar. Gjermania vetëm të enjten ka konfirmuar 21 mijë raste të reja, ndërsa numri total ka arritur në 727 mijë. Më shumë se 11 mijë persona kanë […]

Vaksina antiCOVID – ja kur do t’i kthehemi jetës normale sipas shkencëtarit që e shpiku vaksinën


[ad_1] Profesori Ugur Sahin deklaroi sot se jeta mund të kthehet në normalitet në Britani të Madhe, Evropë dhe SHBA deri në “mes të vitit të ardhshëm”. Shkencëtari që qëndron prapa vaksinës Pfizer ka thënë për Sky News se njerëzit në Britani të Madhe mund të vaksinohen kundër koronavirusit nga mesi i muajit të ardhshëm. […]

​Vaksina antiCOVID – ja kur do t’i kthehemi jetës normale


[ad_1] Profesori Ugur Sahin deklaroi sot se jeta mund të kthehet në normalitet në Britani të Madhe, Evropë dhe SHBA deri në “mes të vitit të ardhshëm”. Shkencëtari që qëndron prapa vaksinës Pfizer ka thënë për Sky News se njerëzit në Britani të Madhe mund të vaksinohen kundër koronavirusit nga mesi i muajit të ardhshëm. […]

​Arrestohet një infermiere në Angli, akuzohet për vrasjen e tetë foshnjave


[ad_1] Një infermiere nga Anglia u arrestua për herë të tretë sot, por tani nën akuzën se është fajtore për vdekjen e disa foshnjave. Policia thotë se gruaja u arrestua përsëri nën akuzat për vrasjen e tetë foshnjave dhe përpjekjen për të vrarë nëntë të tjera, në një njësi neonatale në Spitalin Chester, në jug […]

Milaim Zeka shtrihet në spital


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka është shtrirë sot në spital, shkruan GazetaBlic. Kështu ka bërë të ditur gruaja e Zekës, Edlira Qefalija Zeka. Ajo ka shkruar se kanë pasur një mëngjes me sukses, derisa Zeka shihet i shtrirë në një shtrat të spitalit. në këtë kohë, akoma s’ dihet se çfarë probleme […]

Merkel ka disa fjalë për Bidenin në fjalimin e parë pas fitores së tij


[ad_1] Kancelarja gjermane Angela Merkel pas fitores së Joe Biden në garën për president të Amerikës, ka mbajtur fjalimin e saj të parë publik. Merkel e përgëzoi Bidenin”me gjithë zemër”, duke thënë se ai e njeh mirë Gjermaninë dhe Evropën dhe ajo kishte kujtime të bukura nga takimi me të. Ajo gjithashtu uroi Kamala Harrisin […]

Kaq i pasur është Joe Biden, kjo është paga e tij si President i SHBA-së


[ad_1] Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore […]

Cila është pasuria e Joe Biden dhe sa do të paguhet si president i ShBA-së


[ad_1] Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Policia po e heton rastin e vdekjes së gruas kosovare në një spital jasht vendit


[ad_1] Një grua nga Prishtina ka humbur jetën derisa ka qenë duke u trajtuar në një spital jashtë vendit. Rastin në Policinë e Kosovës e ka lajmëruar bashkëshorti i viktimës, pasditen e së premtes. Sipas Policisë, ankuesi dyshon se deri te vdekja e gruas kishte ardhur nga neglizhenca e mjekëve të spitalit. “Ankuesi mashkull kosovar […]

Covid-19: Pacientja me kancer, ishte asimptomatike me koronavirus ngjitës për 70 ditë


[ad_1] Një 71-vjeçare doli pozitive për SARS-CoV-2, virusi i të cilës ishte i pranishëm në traktin e sipërm të frymëmarrjes. Ajo s’ tregoi asnjë shenjë të virusit koronavirus, përveç rezultatit pozitv të testit shkruan Express.co.uk. s’ kishte simptomat si kollë të vazhdueshme, temperaturë të lartë, humbje ose ndryshim të shqisës së saj të shijes ose […]

Prishtinë, i vdes gruaja në një spital jashtë vendit, ankohet për neglizhencë të mjekëve


[ad_1] Një qytetar nga Prishtina është ankuar në Polici për vdekjen e gruas së tij, e cila kishte shkuar për shërim në një spital jashtë vendit dhe atje kishte vdekur. Sipas Policisë, ankuesi dyshon se deri te vdekja e gruas kishte ardhur nga neglizhenca e mjekëve të spitalit. Rasti është raportuar të premten rreth orës […]

“Është koha për të shëruar Amerikën”


[ad_1] “Popull, njerëzit e këtij vendi folën. Na e dhanë një fitore të qartë, një fitore bindëse”, tha presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, në fjalimin e parë pas fitores. “I përulem besimit që më keni dhënë. Zotohem se do të jem president që s’ përpiqet të ndajë, por të bashkojë, që […]

Kush është Kamala Harris, e para grua zv. Presidente e SHBA


[ad_1] Kamala Harris theu një nga tavanet e qelqta më të larta të botës të shtunën teksa u zgjodh zëvendës presidentja e parë grua e Amerikës, ndërsa bëri histori dhe ndihmoi për t’i sjellë fundin sundimit të trazuar të Donald Trump. Harris gjithashtu ka qenë Kryeprokurorja e parë me ngjyrë e Kalifornisë dhe gruaja e […]

error: Content is protected !!