Problemet me tiroiden te të rinjtë – sinjalet që jep trupi


[ad_1] Problemet me tiroiden s’ vërehen vetëm te njerëzit në moshë madhore por edhe tek të rinjtë. Në rastin e tyre, simptomat e problemeve me tiroiden, shpesh nënvlerësohen, neglizhohen, madje i atribuohen edhe stresit ose ushqyerjes. specialistët thonë se problemet me tiroiden mund të shfaqen në çdo moshë, por njerëzit ndërgjegjësohen për to në moshën […]

Faktet e Rëndësishme Për Humbjen e Kujtesës


[ad_1] Kujtesa është lozonjare dhe luan shumë me ne. Falë saj, ruajmë momente të çmuara të fëmijërisë ama nga ana tjetër s’ arrijmë të gjejmë çelësat e celularin, ndonëse e kemi në vesh. Të dhënat ku bazohet AgroWeb.org, thonë se ka disa lloje të kujtesës dhe truri ka metoda të veçanta për të harruar. Psikologët […]

Shkenca: Harresa është shenjë e inteligjencës së lartë


[ad_1] Të harruarit, shpeshherë, është lidhur me mungesë inteligjencën, sipas praktikës së përditshme. Megjithatë një studim i kryer nga Universiteti i Torontos pretendon të kundërtën. Sipas tyre, memoria e fortë është një aset i mbivlerësuar, derisa harresa mund të jetë një përfitim inteligjence, transmeton lajmi.net. “Është e rëndësishme për trurin që të harrojë informacione jo-relevante […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


[ad_1] Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata […]

A ndikon vërtet COVID-19 në harresë?


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Një cështje e ngritur së fundi edhe nga specialistët e shëndetit mendor është ajo se a ndikon koronavirusi në harresë. Personat e infektuar së fundi me COVID-19 kanë shfaqur simptoma të tilla pas shërimit, mirëpo s’ kanë qenë të bindur Nëse ka qenë pikërisht virusi shkaktar i drejtpërdrejtë në këtë […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

A Ndikojnë dhembjet e Kokës tek Përshpejtimi i Plakjes së Trurit – Kujdesi që Ju duhet


[ad_1] Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimerit të cilit i referohet AgroWeb.org, çdo 3 sekonda në botë dikush preket nga dementia apo Alzhaimer. Përhapja me shpejtësi e kësaj sëmundje pritet të rritet përsëri përgjatë 20 viteve të ardhshme. […]

Shtatë mënyra drithëruese se si stresi mund të ndryshojë fizikisht trurin tuaj


[ad_1] Në doza të vogla, stresi mund t’ju motivojë të përfundoni një detyrë të caktuar apo të arrini një qëllim, por kur stresi bëhet kronik, ju mund të filloni të përjetoni të gjitha llojet e efekteve anësore dhe simptomave, si rezultat. Stresi mund të shkaktojë edhe ndryshime fizike në trurin tuaj: 1 – Mund të […]

5 mënyra kuptimplota për të shprehur dashurinë që e forcojnë lidhjen – Gazeta Tribuna


[ad_1] Ne e dimë se sa e rëndësishme është t’i tregoni të dashurit tuaj ndjenjat e vërteta. Kjo është arsyeja pse ne ju sugjerojmë që të përpiqeni të gjeni mënyrën më efektive për t’ju shprehur dashurinë tuaj. Kushtojini vëmendje ideve të mëposhtme, ne mendojmë se do të zbuloni se ato janë saktësisht ato që gjysma […]

Pse na ndodh t’i harrojmë numrat e telefonit kur s’ i shkruajmë


[ad_1] Na ndodh jo rrallë herë që numrat apo ndonjë datë ose adresë ta harrojmë shumë shpejt Po qe se s’ e shkruajmë. Padyshim kjo s’ paraqet ndonjë problem mendor ose shëndetësor, por ka një shpjegim psikologjik pse na ngjanë një gjë e tillë. Terry Pettijohn në librin e tij “Psikologjia, një hyrje koncize” llojet […]

Kjo është karakteristika kryesore e njerëzve inteligjentë: Deri tani është konstatuar si një e metë!


[ad_1] Të jesh harrestar, në shumicën e rasteve, zakonisht shkon krah për krah me inteligjencën e reduktuar. Mirëpo, shkencëtarët e thonë të kundërtën Në situatat e përditshme njerëzit ankohen që shpesh harrojnë, dhe kjo mund të jetë goxha zhgënjyese. Edhe pse trajtohet si karakteristikë e keqe, harresa realisht është shenjë inteligjence, konstatojnë shkencëtarët. Një studim […]

“Bolero në vilën e pleqve”, në festivalin e filmit të Varshavës


[ad_1] E Enjte, 1 Tetor 2020 – 11:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se filmi “Bolero në vilen e pleqve”, me regji të Spartak Pecanit, prodhuar nga shtëpia kinematografike “Eclipse S.A.”, është përzgjedhur në Fusion International Film Festival, i cili do të zhvillohet në dhjetor 2020 në Varshavë, përcjell albinfo.ch. nevojitet theksuar se ky film […]