Gashi: Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti


Avokati kosovar, Tomë Gashi tha se ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti, duke ushtruar edhe presion ndaj deputetëve.

Gashi tha se kjo është e kundërligjshme dhe e dënueshme.

Haxhi Shala Po qe se e ka ndërruar mendimin në orët e vona, gjatë vizitës së famshme të Thaçit e Haradinajt, atëherë ka pasur interferim apo presion nga ish-presidenti Thaçi”, tha Gashi.

Ai madje shtoi se “sot e 10 vjet, Vetëvendosjen e ki në pushtet”.Related posts

Hyrja e PDK-së në Qeveri – Gashi jep detaje Po qe se kanë diskutuar një mundësi të tillë


Kohwve tw fundit janw shtuar zwrat se Partia Demokratike e Kosovws do tw pwrfshihet nw Qeverinw Hoti, sidomos pas shkuarjes sw kryetarit tw saj, Kadri Veseli dhe presidentin Hashim Thaçi, nw Hagw, si tw akuzuar nga Specialja.

Por, deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi, ka thënë se partia e tij kurrë s’ ka diskutuar brenda mbledhjeve të saj futjen në qeveri.

“Ju siguroj se në asnjë takim të PDK-së s’ është diskutuar për përfshirjen e PDK-së në qeveri. Takimet tona kanë qenë të shkurta”, ka thënë Gashi në T7.

Tutje, ai tha se ka zëra brenda dhe jashtë që PDK-ja të futet në qeveri. Megjithatë, qëndrimi i PDK’së është që të mbetet në opozitë sipas Gashit.

“Vullneti i strukturave të PDK-së është të mbetemi në opozitë. Ka zëra nga jashtë dhe brenda që dëshirojnë që PDK’ja të futet në qeveri. Por, qëndrimi i PDK-së është që të mbetemi në opozitë”, shtoi Gashi. /Insajderi.org

The post Hyrja e PDK-së në Qeveri – Gashi jep detaje Po qe se kanë diskutuar një mundësi të tillë appeared first on Insajderi.

Related posts

Rezultati i Podujevës “rimëkëmb” raportet LDK- PDK


Pas shumë kundërshtimesh për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, sot tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e këtij Projektligji.

“Sot kemi debatuar si ta ndihmojmë vendin. PDK do të iniciojë një seance të jashtëzakonshme sa i takon Projektligjit ku mendojmë se edhe partitë tjera duhet ta votojnë. Propozimet tona janë amendamentuar në komisionin parlamentar dhe kanë mbështetjen e PDK-së“, ka thënë Hoxhaj në konferencë për media.

Këtë iniciativë të PDK-së e ka mbështetur partneri i koalicionit të Qeverisë Hoti, AAK-ja.

Kryetari i kësaj partie,  Ramush Haradinaj, ka mirëpritur dakordimin e partive politike për ta votuar Ligjin për rimëkëmbje ekonomike.

“Pas një vonese të gjatë, mirëpres dakordimin e forcave politike për votimin e Ligjit për rimëkëmbjen ekonomike. Izolimi për shkak të gjendjes pandemike ka qenë i tmerrshëm si për bizneset dhe ekonominë, ashtu edhe për të gjithë qytetarët në përgjithësi,” ka shkruar Haradinaj.

Paralajmërimin e PDK-së disa analistë politikë në vend e kanë parë si përafrim politik me Qeverinë Hoti për t’i shmangur zgjedhjet, ndërsa të tjerë e kanë parë si vendim në dobi të interesit nacional.

Bashkim forcash për t’i shmangur zgjedhjet

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka vlerësuar se votimi i Ligjit për rimëkëmbje ekonomike është hapi i parë për një përafrim të PDK-së me Qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

“Janë pjekur kushtet tek PDK-ja, LDK-ja dhe disa partnerë të tjerë që të gjendet një zgjidhje pasi kështu Qeveria Hoti s’ po mundet të funksionojë. Është momenti që të arrihet një pajtim minimal, Nëse ka pajtim për presidentin është mirë të bëhet publik tash për t’u tejkaluar kriza”, ka thënë ai.

Maliqi ka theksuar se duke i parë rezultatet e zgjedhjeve për kryetar të Podujevës, partitë duhet të kalkulojnë Nëse u konvenon të shkojnë në zgjedhje të reja.

“Një zgjidhje e përkohshme duhet të sigurohet, dhe më vonë të shihet a krijohen kushtet për zgjedhje të reja. Besoj me rezultatet në Podujevë të gjithë e kanë të qartë dhe mund të ndodhë një skenar Nëse jo i njëjtë, atëherë i përafërt dhe secila parti e kalkulon Nëse ka interes për të shkuar në zgjedhje, ku munden me kalu edhe ma keq”, ka thënë ai.

Zgjedhjet në Podujevë janë mbajtur të dielën, Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka fituar zgjedhjet në këtë komunë në rundin e parë. Sipas rezultateve që priten të publikohen nga KQZ, Bulliqi ka fituar 51.6 për qind.

PDK-ja dhe synimet për postin e presidentit

Ramush Tahiri, analist politik në Kosovë, e ka vlerësuar si hap në dobi të interesit shtetëror paralajmërimin e PDK-së për të votuar Ligjin për rimëkëmbje ekonomike.

Sipas tij, ky vendim do të ndikojë pozitivisht për PDK-në në zgjedhjet e ardhshme.

“Mirë është që Kosova po e kalon krizën pasi vendet e tjera i kanë bërë deri më tani paketat e rimëkëmbjes dhe ne jemi duke shkuar me vendime ad-hoc. Kjo flet se për interesa të shtetit bëhen bashkë pozitë dhe opozitë dhe kjo ndikon tek PDK-ja në zgjedhjet e ardhshme, pasi dallon interesi shtetëror dhe interesi partiak”, ka thënë ai për KALLXO.com.

Sipas tij, PDK-ja si parti s’ e ka interesin për t’u bërë pjesë e Qeverisë Hoti, por ka synime për postin e presidentit.

“Unë s’ mendoj që do të jetë pjesë e Qeverisë, por janë të interesuar për postin e presidentit, e posti i presidentit është një benifit i mjaftueshëm për PDK-në Nëse ia japin partnerët e koalicionit. Nëse PDK-ja arrin marrëveshje jo vetëm me LDK-në por edhe me Aleancën, atëherë zgjidhet presidenti dhe Qeveria e vazhdon mandatin deri në fund”, ka thënë ai.

Tutje Tahiri ka theksuar se rezultatet e zgjedhjeve në Podujevë s’ kanë pasur ndikim që PDK-ja të ndryshojë vendimin e saj për Ligjin vetëm për t’i shmangur ato.

“Rezultati i zgjedhjeve në Podujevë e shpreh gjendjen në këtë komunë por edhe gjendjen e përgjithshme pasi ka një mllef ndaj qeverisjes së deritashme. s’ e di a është votë pro LVV-së apo kundër qeverisjes së deritanishme, por s’ ka ndikim në PDK-në ky votim”, ka theksuar ai.

Në Kosovë, Presidenca vazhdon të udhëhiqet nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani, kjo pasi që ish-presidenti Hashim Thaçi ka thënë dorëheqje pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale.

deri më tani kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka shpallur kandidaturën për këtë post, përderisa LDK-ja ka insistuar për një marrëveshje politike për këtë çështje.

ndërsa sot ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së Enver Hoxhaj tha që kjo parti s’ ka asnjë votë për presidentin që s’ vjen nga PDK-ja.

 ‘Tentativat’ për të votuar Ligjin për rimëkëmbjen ekonomike

Kuvendi i Kosovës në tetor të këtij viti me 64 vota për asnjë kundër dhe asnjë abstenim e ka votuar në parim i Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike – COVID – 19 pas gjashtë tentimeve.

Por, më 11 nëntor Kuvendi ka tentuar të mbajë seancë të jashtëzakonshme për të votuar në lexim këtë Projektligj i cili s’ kishte arritur të ketë kuorumin as për ta filluar seancën.

akoma pa filluar seanca e jashtëzakonshme e thirrur për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike – COVID-19, ishte mbyllur nga kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani shkaku i mungesës së kuorumit.

Ndryshe, koalicioni qeveritar i Kosovës ka dështuar të jetë vendimmarrës në Kuvend, pasi gati në të gjitha seancat plenare s’ po arrijnë që t’i grumbullojnë të gjithë deputetët që votuan për formimin e Qeverisë.

Kallxo.com ka shkruar se në mungesë të deputetëve të pozitës, në këtë sesion vjeshtor Kuvendi s’ ka miratuar asnjë ligj, me përjashtim të marrëveshjeve ndërkombëtare.

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeveRelated posts

Ne s’ kemi vota për asnjë President tjetër Po qe se s’ është nga PDK-ja


Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha në një konferencë për media se tashmë kanë diskutuar për pozitën e presidentit të Kosovës.

Hoxaj ka thënë s e pozita e presidentit t’i takojë Partisë Demokratike të Kosovës Po qe se kërkohen votat e kësaj partie.

Më tej, ai ka thënë se s’ kanë vota për asnjë kandidat tjetër që s’ vjen nga PDK.

“Ne kemi debatuar në PDK këtë çështje. PDK është në opozitë dhe mbetet në opozitë, por janë tema të karakterit nacional. Presidenti i cili zgjidhet në Kuvendin e Kosovës s’ është vetëm i PDK por edhe i opozitës dhe qytetarëve. andaj Po qe se ka kërkesa nga Qeveria që ta marrin mbështetjen e PDK ne jemi të gatshëm që të ulemi dhe të bisedojmë, por në atë rast kur kërkohen votat e PDK-së edhe kandidati duhet të jetë i PDK-së. Ju e dini që këtë mandat e ka pasur Thaçi i cili në të kaluarën ka qenë kryetar i PDK-së që ka heq dorë prej pozitës së kryetarit dhe është bërë president i Kosovës. Po qe se dikush kërkon vota të PDK-së duhet ta dijë se Gjykata Kushtetuese ia ka ndërpre mandatin dhunshëm dhe ne duam që ky mandat me vota të PDK-së t’i takojë PDK-së dhe s’ kemi vota për asnjë kandidat tjetër që vjen prej partive në pushtet”, ka deklaruar Hoxhaj.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi kishte dhënë dorëheqje pas ngritjes së aktakuzës ndaj tij nga ana e Prokurorisë së Dhomave të Specializuara.

Pas njoftimit për ngritjen e aktakuzës nga ana e Speciales në qershor të këtij viti, Thaçi ishte zotuar se do të japë dorëheqje Po qe se aktakuza ndaj tij konfirmohet.

“Ashtu siç kam premtuar, s’ do te lejoj që para gjyqit të dal presidenti. Unë sot jap dorëheqje nga pozita e Presidentit të Republikës së Kosovës. Ftoj forcat politike të dëshmojnë maturinë që kërkon koha dhe të mos lejojnë të thellohemi në krizë kushtetuese e institucionale”, kishte thënë presidenti në konferencën për media në Prishtinë në ditën kur dha dorëheqje.Related posts

Sot është ​datëlindja e ish-presidentit Ibrahim Rugova


Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer.

Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion ndërkombëtar po hedh akuza ndaj UÇK-së.

”Mendoj që s’ e kam njoftë ndonëse ai ka qenë shok i Afrim Zhitisë dhe Afrim Zhitia ka qenë daja im. Shumë prej shokëve të Afrim Zhitisë kam pasur rastin t’i njohë”.

”s’ e di a kam pasur rast ta takojë Behajdin Allaqin. Për të kam dëgjuar pas luftës. Kam dëgjuar edhe në burg sa kemi qenë, ka pasur këso propaganda”.

”Por fjalët për të, miqësia e tij me Ukshin Hotin, miqësia e tij me Bedrush Çollakun dhe tregimet e rrëfimet e shumta për historinë e Behajdin Allaqit, ka bërë që unë pastaj ta ndërtoj një respekt të madh për figurën e tij”.

”Në ndërkohë e kupton që Behajdin Allaqit s’ i dihet varri, dhe është i shpallur hero madje dhe s’ dihet për të më asgjë”.

”Këtë pyetje e kam bërë në Kuvend dhe mendoj që këtë e kam bërë me të drejtë. Këtë duhet që Hashim Thaçi ta sqarojë”.

”Në momentin kur unë kam bërë pyetjen në Kuvend e kam bërë pa e ditur aspak historinë reale, por e kam pyetur si personin kyq”.

”Ky Behajdin Allaqi që po shpallet hero, e s’ po i dihet varri – në njërën anë kisha dëgjuar akuza por në anën tjetër një vlerësim superior për figurën e tij, por që në të vërtetë mendoj se ka qenë hero dhe person i rëndësishëm për Lëvizjen në Kosovë – duam ta dijmë ku e kemi heroin dhe çka ka ndodhur me të”.

Ai madje tregon pse sipas tij ish-presidenti Hashim Thaçi është personi i cili mund të flas rreth rastit të Allaqit, njofton Klan Kosova.

”Përgjigjien e kam kërkuar nga ai [Hashim Thaçi] meqenëse ai është njeriu kyq i luftës. Në atë kohë s’ kam aluduar në asgjë, dhe pastaj kemi folur edhe me familjen dhe këto janë tregime të mëpastajme të historisë së tij si ka shkuar në Drenoc e me radhë”.

The post Liburn Aliu për Behajdin Allaqin: Hashim Thaçi duhet të sqarojë – duam ta dimë ku e kemi heroin appeared first on GazetaBlic.

Related posts

Enver Hoxhaj: Dialogu në formën që është i shërben vetëm Serbisë


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se Gjykata Speciale e ka marr peng dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai gjithashtu tha dialogu në formën që është i shërben vetëm Serbisë.

Në RTK, Hoxhaj, ka thënë se në mënyrën se si është udhëheqë dialogu nga ish qeveria Kurti dhe tani nga kjo Hoti, e kanë marrë peng dialogun dhe e kanë degraduar atë.

“Unë mendoj që Gjykata Speciale e ka marr në peng dialogun. Unë mendoj që vet qeveritë, si ajo Kurti dhe kjo Hoti në mënyrën si e kanë udhëheqë dialogun, e kanë marrë peng dialogun. E kanë dëgradu dialogun. Ajo marrëveshja e Ëashingtonit si draft është negociu nga presidenti Hashim Thaçi dhe e dini që ajo marrëveshje ka pasur të nënshkruhet në qershor”, ka thënë Hoxhaj.

“Dialogu në formën që është i shërben vetëm Serbisë për të hapë dhe të mbyllë kaptina të reja dhe s’ i shërben Kosovës që ta përmbyllë shtetndërtimin”, ka thënë tutje Hoxhaj.Related posts

Liburn Aliu për Behajdin Allaqin: Hashim Thaçi duhet të sqarojë – duam ta dimë ku e kemi heroin


Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer.

Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion ndërkombëtar po hedh akuza ndaj UÇK-së.

”Mendoj që s’ e kam njoftë ndonëse ai ka qenë shok i Afrim Zhitisë dhe Afrim Zhitia ka qenë daja im. Shumë prej shokëve të Afrim Zhitisë kam pasur rastin t’i njohë”.

”s’ e di a kam pasur rast ta takojë Behajdin Allaqin. Për të kam dëgjuar pas luftës. Kam dëgjuar edhe në burg sa kemi qenë, ka pasur këso propaganda”.

”Por fjalët për të, miqësia e tij me Ukshin Hotin, miqësia e tij me Bedrush Çollakun dhe tregimet e rrëfimet e shumta për historinë e Behajdin Allaqit, ka bërë që unë pastaj ta ndërtoj një respekt të madh për figurën e tij”.

”Në ndërkohë e kupton që Behajdin Allaqit s’ i dihet varri, dhe është i shpallur hero madje dhe s’ dihet për të më asgjë”.

”Këtë pyetje e kam bërë në Kuvend dhe mendoj që këtë e kam bërë me të drejtë. Këtë duhet që Hashim Thaçi ta sqarojë”.

”Në momentin kur unë kam bërë pyetjen në Kuvend e kam bërë pa e ditur aspak historinë reale, por e kam pyetur si personin kyq”.

”Ky Behajdin Allaqi që po shpallet hero, e s’ po i dihet varri – në njërën anë kisha dëgjuar akuza por në anën tjetër një vlerësim superior për figurën e tij, por që në të vërtetë mendoj se ka qenë hero dhe person i rëndësishëm për Lëvizjen në Kosovë – duam ta dijmë ku e kemi heroin dhe çka ka ndodhur me të”.

Ai madje tregon pse sipas tij ish-presidenti Hashim Thaçi është personi i cili mund të flas rreth rastit të Allaqit, njofton Klan Kosova.

”Përgjigjien e kam kërkuar nga ai [Hashim Thaçi] prejse ai është njeriu kyq i luftës. Në atë kohë s’ kam aluduar në asgjë, dhe pastaj kemi folur edhe me familjen dhe këto janë tregime të mëpastajme të historisë së tij si ka shkuar në Drenoc e me radhë”.Related posts

Janë ndarë 20 milionë euro për mbrojtjen e të akuzuarve potencialë në Speciale


Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se kanë ndarë shtatë milionë për mbrojtje të të akuzuarve potencialë në Gjykatën Speciale dhe 13 milionë rezervë.

Selimi përballë Kreshnik Gashit tha se ai ka nënshkruar tri udhëzime administrative për ndihmë për akuzuarit potencialë në Speciale.

“Nga këto 20 milionë do të ndahen fonde për mbrojtjen e tyre, do të ndahen fonde për përkrahjen e  familjeve të tyre që parashihet me një udhëzim tjetër ku parashihen udhëtimet e tyre, vizitat etj. Dhe i fundit për ata që shpallen të pafajshëm kompensimi i shpalljes së tyre të pafajshëm”, tha Selimi.

Ministri Selimi tha se momentalisht e kanë infrastrukturën e  mirë ligjore që të ketë llogaridhënie, kontroll dhe balancë në dhënien e këtyre parave.

“E kemi stafin i cili është duke kaluar nëpër verifikim ngase do të punojmë me çështje konfindenciale. Posa të arrihet ky verifikim që e kam bërë kërkesën unë mendoj që atëherë do të jemi operacional që t’i shqyrtojmë kërkesat e mbrojtjes atje. E kemi bërë legjislacionin, e kemi futur tërë stafin që të merret me verifikim të prapavijës së tyre dhe do të fillojmë punën” tha Selimi.

 

Sipas tij, me dijeninë  e tij më herët ka qenë një vendimmarrje kolektive në Qeveri që të ndahen këto fonde të ndihmës.

Ai tha se  mendon që ka ndodhur derisa ftesaat që janë bërë atëherë kanë qenë ftesa të paqarta.

“s’ është ditur. Edhe pse ligji na ka obliguar t’i mbrojmë të akuzuarit potencialë por s’ e kemi ditur se si janë thirrur si dëshmitarë apo si të akuzuar, apo si viktimë”, tha Selimi.

ndërsa për avokatët ai tha se kanë vendosur tre parametra.

Sipas tij, palët që zgjedhin avokatë çmimet e punëve-orëve të tyre do të maten me tre parametra.

“Parametri i tarifës së Odës së Avokatëve të Kosovës, tarifa e Odës së Avokatëve të Holandës dhe tarifës nga shteti prej të cilit vjen avokati”, tha Selimi.

Dhomat e Specializuara të Kosovës para gati një muaji kishin publikuar kërkesën për arrest dhe pretendimet për arrestimin e ish- Presidentit Hashim Thaçi, deputetin e LVV-së, Rexhep Selimin, ish-kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin dhe ish- zëdhënësin e UÇK-së, Jakup Krasniqin.

Në këtë kërkesë përshkruhen pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

Në këtë kërkesë për arrest, saktësisht pikat 10 dhe 11 tregojnë se janë kryer pagesa si mbështetje financiare për personat e akuzuar potencial të Gjykatës Speciale e të cilat pagesa pretendohet se janë kryer pa kritere.

Aktakuza e publikuar në mbrëmjen e gjashtë nëntorit akuzoi Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Rexhep Selimin e Jakup Krasniqin se kishin kryer krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit gjatë viteve 1998 dhe 1999.

Katër ish krerët e UÇK-së, akuzohen se gjatë kësaj periudhe kishin ndaluar persona civil në mënyrë të paligjshme duke i trajtuar në mënyrë mizore, torturuar dhe zhdukur.

Në mesin e shumë akuzave bëjnë pjesë edhe ato të vrasjeve të paligjshme.

Pjesë e aktakuzës 68 faqëshe të Prokurorisë janë pretendimet për vrasje të paligjshme nga pjesëtarët e UÇK -së.

Këto vrasje theksohet se janë kryer në territore të ndryshme të Kosovës dhe Shqipërisë. Sipas prokurorisë ato janë kryer në Likoc, Jabllanicë, Llapushnik, Drenoc, Malishevë, Bajgorë, Majac, Zllash, Kleçkë, Kukës dhe Rahovec.