Murati: Janë ngrirë 1 milion euro që kanë të bëjnë me shpërlarjen e parave dhe financim të terrorizmit


Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar sot se janë ngrirë rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet se kanë të bëjnë me financim të terrorizmit dhe shpërlajrjen e parave. Këtë deklaratë Murati e tha në një konferencë për media, ku deklaroi se paratë e ngrira dyshohet se kanë të bëjnë edhe […]

Dalin pagesat e para për punëtorët e gastronomisë


[ad_1] Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Këtë e ka bërë të ditur, vet ministri Murati me anë të një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook. Murati, ka bërë të ditur se Komisioni […]

AGK-ja reagon pas sjelljes së Hekuran Muratit me gazetaren


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar ndaj sjelljes së deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati në drejtim të gazetares Leoreta Abazi, të cilën e ka cilësuar si të pahijshme dhe të papranueshme. Murati përderisa ishte pyetur se sa para të kursyera i ka në Trust, ia ka kapur dhe shtyrë mikrofonin gazetares. […]

Opozita akuzon qeverinë, thotë se Pakoja e Rimekëmbjes i dedikohet vetëm një oligarku


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se Pakoja e Rimekëmbjes Ekonomike i dedikohet një oligarku, duke aluduar në biznesmenin nga Shqipëria, Samir Mane. Sipas partisë më të madhe opozitare, Projektligji i miratuar sot favorizon oligarkët dhe të pasurit, ndërsa dëmton taksapaguesit e varfër. “E pamë që u dëshmua ajo që kemi thënë që nga fillimi që […]

Ligji për Rimëkëmbje po bëhet për grupe të interesit


[ad_1] Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje tha se kjo qeveri s’ bënë ligje për qytetarët. Këto ligje sipas tij bëhen për individ, për grupe të interesit, për klane të afërta me këto parti. “Sa prej qytetarëve kanë pa prej pakos që i paskan shpërnda 365 milion euro… Në këtë qeveri ilegale kush përfitoj, përfituan […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Bulliqi viziton KB Llapi: Mbështetja për ta do të rritet


[ad_1] Paraditen e së hënës Lëvizja Vetëvendosje hapi fushatën zgjedhore në Podujevë me kandidatin për kryetar të kësaj komune Shpejtim Bulliqi. E gjatë mbrëmjes kandidati për të parin e Podujevës bashkë me asamblistët dhe me deputetin e Vetëvendosjes, Hekuran Muratin vizituan KB Llapin. Bulliqi thotë se ky klub ka vazhduar punën e palodhshme me pak […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

Kuvendi s’arriti ta sigurojë kuorumin, dështon seanca plenare


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ arriti assesi që të vazhdojë me seancën për mbajtjen e dy interpelancave të kryeministrit Avdullah Hoti, për arsye të mungesës së kuorumit. Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvebdosje, Arbërie Nagavci, tha se pasi në sallë kanë qenë vetëm 44 deputetë dhe rrjedhimisht s’ ka pasur kourim, për vazhdimin […]

Bekë Berisha: Në AKP është punësuar motra e gruas së Kurtit


[ad_1] Deputeti i VV-së, Hekuran Murati ka pyetur Drejtorin Menaxhues Agjencisë Kosovare për Privatizim, Valon Tolaj, Nëse në shkurt të këtij viti është punësuar vajza e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi, Ermirë Kuçi. Ndonëse s’ e mohoi, Tolaj tha se“Çdo proces ka qenë transparent dhe s’ i komentoj punësimet për familjarë të kolegëve të […]

Murati pyet Tolajn për punësimin e vajzës së Blerim Kuqit në AKP


[ad_1] Po vazhdon mbledhja e Komisionit Hetimor për procesin e privatizimit, në të cilin po intervistohet drejtori i Agjencisë Kosovare për Privatizim, Valon Tolaj. Në këtë komision, anëtari Hekuran Murati ka pyetur Tolajn Po qe se është punësuar vajza e ministrit të tanishëm Blerim Kuqi në një pozitë në departamentin e financave në AKP. “Emirë […]

Sekretari i Bordit të AKP-së: s’ kam pasur kurrë presion për privatizimin


[ad_1] Sekretar i Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim, Arben Limani ka larguar përgjegjësitë nga vetja për gjitha privatizimet që kanë ndodhur në vend. Ai gjatë raportimit në Komisionin Hetimor për procesin e Privatizimit, tha se roli i sekretariatit brenda AKP-së, është teknik dhe se gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve. Ndërkohë theksoi se […]

Dështon edhe votimi i tri projektligjeve për marrëveshje ndërkombëtare


[ad_1] prejse s’ janë mbështetur nga LVV-ja ka dështuar edhe miratimi i tri projektligjeve për tri marrëveshje ndërkombëtare. Asaj ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim lidhur me financimin e programit – nxitja dhe levimi i mundësive për sigurimin e ujit, Marrëveshjes së Kredisë për likuiditet të urgjencës së infrastrukturës vitale, ndërmjet Republikës […]

Çmimi i shitjes s’ ka qenë i rëndësishëm


[ad_1] Ish-zëvendës Kryesuesi i Bordit të AKP-së, Naser Osmani, gjatë raportimit në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë tha se s’ ka qenë i rëndësishëm çmimi i shitjes. “Për mua s’ ka qenë i rendësishëm çmimi i shitjes por procesi i shitjes me kanë transparent e jokorruptiv”, tha Osmani. Osmani, i […]

Po kthehet sistemi i qeverisjes së kaluar, ku është normale të vidhet Thesari


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje me anë të një konference për media ka folur për skandalin e dy vjedhjeve që ndodhen në Kosovë gjatë dy ditëve të fundit. Gjatë ditës së djeshme, institucionet e vendit njoftuan se janë vjedhur 2 milionë euro nga buxheti i thesarit të shtetit, ndërsa sot gjatë ditës u lajmëruar se është vjedhur […]

Po kthehet sistemi i qeverisjes së kaluar, ku është normale të vjedhjet thesari


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje përmes një konference për media ka folur për skandalin e dy vjedhjeve që ndodhen në Kosovë gjatë dy ditëve të fundit. Gjatë ditës së djeshme, institucionet e vendit njoftuan se janë vjedhur 2 milionë euro nga buxheti i thesarit të shtetit, ndërsa sot gjatë ditës u lajmëruar se është vjedhur kasaforta e […]

Ratifikohet Marrëveshja Kornizë për Kredi, për financim të sektorit publik për reagim emergjent ndaj COVID-19


[ad_1] Me 82 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim është ratifikikuar Marrëveshja Kornizë për Kredi ndërmjet Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës dhe Kosovës – instrumenti për financim të sektorit publik për reagim emergjent ndaj COVID-19. Ministrja e Financave Hykmete Bajrami ka kërkuar nga deputetët ta votojnë këtë marrëveshje pasi sipas saj ky […]

s’ ka kuorum për votimin e marrëveshjes së kredisë për likuiditet të urgjencës së infrastrukturës vitale


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur kuorum për për ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë për likuiditet të urgjencës së infrastrukturës vitale, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se vetëm 61 deputet kanë marr pjesë në votim. Ministrja e Financave Hykmete Bajrami […]

Kontrata për homologim të veturave ka skaduar, s’ mund të paditet shteti


[ad_1] Në Kuvendin e Kosovës është duke vazhduar të diskutohet për heqjen e homologimit për veturat që vinë nga jashtë. Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka deklaruar se kompania Devolli s’ ka mundësi ta dërgojë shtetin në arbitrazh për çështjen e homologimit për shkak që sipas saj, kontrata ka skaduar. “Për ta dërguar dikë në arbitrazh ekziston […]

Rreth 200 milionë euro do të tërhiqen nga Trusti Vetëm po të miratohet Projektligji


[ad_1] Komisionit për Buxhet dhe Transfere ka shqyrtuar raportin vjetor të punës së Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për vitin 2019. Me të gjithë votat për është miratuar raporti i punës së Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për vitin 2019. Ruzhdi Morina kryesues i Bordit të Kursimeve Pensionale të Kosovës gjatë prezantimit të […]

error: Content is protected !!