Çka është helmi ?


Çka është helmi ? HELM m. 1. Lëndë e hidhur që dëmton organizmat e gjallë ose shkakton vdekjen e tyre. Helm i lëngshëm (i gaztë). Helm vdekjeprurës. Helm pluhur. Helmi i gjarprit. Helmi i grerëzës (i bletës). Qeska e helmit. Kërpudhë me helm. Nxjerr (lëshon) helm. Ka helm. Piu helmin. 2. fig. Diçka shumë e […]

Vajza mban pa dijeni mbi dorë një nga kafshët më të rrezikshme, helmi i së cilës vret 26 njerëz


Një turiste në Bali ka realizuar një video me një krijesë deti të vogël, por pa e ditur që ishte një nga kafshët më të rrezikshme në botë. Kaylin Marie ndau videon e saj duke mbajtur një oktapod të vogël në dorë, ngjyrë kaf dhe me rrathë të errët. Pasi bëri foto e video me […]

Si ti dallojmë farat e shëndetshme dhe jo të shëndetshme nga frutat


[ad_1] Më poshtë do të mësoni mbi rastet kur lëkurat dhe farat e frutave janë me vlera dhe rastet kur janë të dëmshme. Dilema në përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm të frutave qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të tyre. Përgjigja për këtë dilemë është se përfshirja e farave dhe lëkurave […]

Farat dhe Lëkurat e Frutave – Cilat Kanë Vlera dhe Cilat Janë të Dëmshme


[ad_1] Dilema në përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm të frutave qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të tyre. Përgjigja për këtë dilemë është se përfshirja e farave dhe lëkurave është e gjitha në varësi të frutit. Në ditët e sotme me përdorimin e shumë pesticideve dhe lëndëve kimike në rritjen e […]

Dermatologët këshillojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

Dermatologët rekomandojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

Momenti dramatik: Zvarraniku do e sulmonte për vdekje, nëna shpëton fëmijën


[ad_1] Moment dramatik ai i regjistruar nga një kamerë sigurie në Bangkok të Tajlandës. Një fëmijë i vogël rrezikonte të vdiste teksa një zvarranik i rrezikshëm, shumëkëmbësh, i quajtur “Centipede”, u shpëtua nga nëna e tij. Në momentin final, kur gjallesa do të pickonte fëmijën, nëna ndërhyri menjëherë duke i shpëtuar jetën. Krijesa në fjalë […]

Çfarë Është Duhanpirja Tretësore Dhe Pse Është Një Shqetësim Në Rritje


[ad_1] Duhanpirja tretësore ka të bëjë me mbetjet e nikotinës dhe kimikateve të tjera të tymit, në sipërfaqe të ndryshme. Njerëzit ekspozohen ndaj këtyre substancave me anë të prekjes apo thithjes së molekulave të ngelura në këto objekte. Mbetjet e nikotinës dhe kimikatet e duhanit kombinohen me pluhurat e tjerë të shtëpisë, duke krijuar një […]

The predicted ‘blue wave’ never came and America’s wounds are unwashed


[ad_1] The definitive Democratic “blue wave” that pollsters predicted would sweep the US 2020 elections never arrived on Tuesday night and whoever wins the White House race inherits a deeply divided nation still bruised with the wounds of the past four years. America’s “most important election ever” is over and while it’s still too early […]

Në Vjenë u promovua „Pranverë e helmuar“, libër që u kushtohet mbi 8 mijë fëmijëve të helmuar në Kosovë


[ad_1] Të premten në mjediset e hotel „Eurohaus“ në Vjenë është bërë përurimi i librit „Pranverë e helmuar“ i publicistit dhe veprimtarit të shquar në Austri, Hazir Mehmeti. E Diel, 25 Tetor 2020 – 13:20 Arben Gjinaj Libri „Pranverë e helmuar“, i cili është një shenjë kujtimi e respekti për nxënësit e helmuar shqiptarë në […]

Çfarë vret helmi i bletës?


[ad_1] Shkencëtarët australianë thonë se helmi nga bletët është zbuluar se shkatërron qelizat agresive të kancerit të gjirit në një mjedis laboratorik. Helmi – dhe një përbërje në të e quajtur ‘melittin’ – u përdorën kundër dy llojeve të kancerit të cilat janë të vështira për t’u trajtuar: tre-negativ dhe i pasuruar me HER2. Zbulimi […]

Navalny flet për ndikimin e helmit Novichok në trup


[ad_1] Kritiku i politikës së Kremlinit Alexei Navalny i cili dyshohet se u helmua nga Rusia me Novichok (agjent nervor) ka folur lidhur me efektet anësore që kaloi dhe është duke përjetuar akoma si shkak i helmimit. Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka thënë se shërimi nga agjenti nervor është një udhëtim i gjatë, […]

Mos e thithni helmin nga një gjarpër


Pse është e keqe: Në ditët e sotme ka një anti-helm efektiv dhe është shumë e rrallë që një gjarpër të kafshojë të bëhet fatale – kjo ndodh vetëm në 0.05% të rasteve. Thithja e helmit, thonë studiuesit, nuk i ndihmon viktimat, kështu që nuk ka asnjë arsye për ta bërë atë. Çfarë duhet të […]

Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës


Mjekët e gjenetikës dekodojnë helmin e gjarprit kobra Më shumë se 100 mijë veta vdesin çdo vit nga kafshimi i gjarprit. Tani një ekip mjekësh ka analizuar helmet e kobrës nga Azia Jugore. Në bazë të materialit gjenetik është konstatuar se kokteji i helmit i kësaj kobre përmban 19 lloje. Kafshimi i gjarprit shkakton dhimbje […]