Cilat janë pasojat e abuzimit me droga dhe varësitë ?


Pasojat e abuzimit me droga, dhe varësitë Drogat janë lëndë kimike që prekin Sistemin Nervor (Trurin),dhe trupin. Pasojat e përdorimit të drogave janë shumë të gjata,dhe të përhershme,bile janë prezente edhe gjatë stopimit të tyre. Llojet e tyre janë të shumta,por më të zakonshmet prej abuzuesëve janë:~Kanabisi~Kokaina~Heroina~LSD~Ektazi~Amfetaminat~Krokodil Mënyra e përdorimit të tyre është:Inhalimi (Thithja zakonisht […]

FOTO: ‘A të vdes motra për ty’, Rama takon mbështetësen e flaktë


Teksa po inspektonte punimet në Muzeun e ri Etnografik të Gjirokastrës, Rama është ndeshur në rrugë më një grua, e cila është dhe një mbështetëse e zjarrtë e PS. Sapo e pa zonja e priti kryeministrin Edi Rama me ovacione duke thirrur me zë të lartë “Të vdes motra për tu, do marrësh se s’bën”, […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari në […]

​Hoxhaj ngushëllon familjen Demaku: Nëna Qamë, heroina e kohëve tona, do të kujtohet përherë


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka ngushëlluar për vdekjen e Qamë Demakut, nënës së heroit Xhevat Demaku, nënë edhe e katër bijve tjerë, ushtarë e udhëheqës të UÇK-së, vëllezërve Demaku. Hoxhaj, ka thënë se Nëna Qamë do të mbetet përherë në kujtesën e zemrat tona si një grua fisnike dhe heroinë që ngriti […]

Ramiz Lladrovci pret në shtëpi Ramush Haradinajn dhe Bekim Jasharin


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur në komunë, ish kryeministrin Ramush Haradinajn, me ç’rast, pranoi edhe medaljen “Me besim në Zot, Atdhe e Shtet”, me motivim për kontributin dhe meritat e jashtëzakonshme në avancimin e çështjes kombëtare. Haradinaj, pas vizitës në komunë, ka vënë kurora me lule te varret e prindërve të […]

A e dini se djathi mund të shkaktojë varësi?


Sado që mund të jetë i shëndetshëm dhe i shijshëm, të ngrënit djathë mund të shkaktojë varësi te ne. Proteinat e qumështit që përmban djathi si produkti i tij, veprojnë si një lloj opiumi i lehtë në organizmin tonë. Pjesëza të proteinave të djathit me emrin kasomorfina bashkohen në të njëjtit receptorë të trurit sikurse […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]

error: Content is protected !!