Arrestohen dy burra në Mitrovicë, dyshohet se dhunuan një vajzë të vogël


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona në Mitrovicë, të cilët dyshohen se kanë dhunuar seksualisht një vajzë të mitur. Në njoftimin e bërë për media thuhet se një rast i veprës penale “Dhunimi” është raportuar me datë 18.05.2021 në Mitrovicë, ndërsa pas veprimeve hetimore nga ana e Sektorit Rajonal të […]

Infeksionet virale, zbulohen qelizat burimore me efektivitet të lartë për t’i luftuar


[ad_1] Një zbulim italian që ndryshon mënyrën e trajtimit të infeksioneve virale. Qelizat burimore të reja super-efikase janë zbuluar nga studiuesit e Spitalit Pediatrik Bambino Gesù dhe Universitetit të Genovës në bashkëpunim me Spitalin Pediatrik Istituto Gaslini, spitalin Sacro Cuore Don Calabria, Universitetin e Torinos, spitalin Sanremo dhe Policlinico San Spitali Martino, në sajë të […]

Vdes 33-vjeçari kroat pas vaksinimit me AstraZeneca, autoritetet fillojnë hetimet pasi ky ishte rasti i dytë në Kroaci


[ad_1] Një 33-vjeçar në Kroaci vdiq 12 ditë pasi u vaksinua me AstraZeneca, andaj Agjencia Kroate e Barnave (HALMED) ka filluar një hetim. HALMED mori sot një raport të një efekti anësor të dyshuar me një rezultat fatal. Agjencia aktualisht është në kontakt me institucionin shëndetësor ku dukuri rasti në mënyrë që të paraqesë sa […]

Paraburgim ndaj një të dyshuari në Prizren për sulm seksual


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, ndaj të pandehurit Sh.B, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulm seksual. Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurit […]

Pas videos së bujshme, Nusret e pëson keq, vihet nën hetim


[ad_1] Shefi i famshëm turk, Nusret Gökçe, është gjithmonë në qendër të medieve. Së fundmi, prokuroria turke ka nisur hetimet ndaj tij, pasi një ankese të bërë nga një ndjekës i Nusret në Instagram. Gjithçka nisi kur ky i fundit publikoi në rrjetin social një video, në të cilën shfaqeshin pjesët intime. Ndjekësi shfaqi shqetësimin […]

Në SHBA fillojnë hetimet mbi vdekjen e mjekut që mori vaksinën e koronavirusit


[ad_1] Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut Miami-Dade po heton vdekjen e një mjeku disa javë pasi ai mori një vaksinë kundër COVID-19, sipas Darren Caprara, drejtori i operacioneve në zyrën e ekzaminuesit mjekësor. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, Caprara tha se zyra e tij po punon me Departamentin e Shëndetësisë në Florida dhe Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe […]

Tentuan të kalojnë në Portin e Durrësit me dokumente false, arrestohen dy qytetarë nga Kosova


[ad_1] Policia ka vënë në pranga dy shtetas të Kosovës, të cilët kanë tentuar të kalojnë kufirin me anë të Portit të Durrësit, me dokumente të falsifikuara. Mësohet se në pranga kanë rënë një 31-vjeçar dhe një 59-vjeçar, shkruan Telegrafi. “Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm Durrës arrestuan në flagrancë shtetasit Sh. E., 31-vjeç […]

Shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj, Prokuroria nis hetimet


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda, ka njoftuar se ka filluar hetimet në lidhje me rastin e shpërthimit që ka ndodhur dje në restaurantin “Steak House” në Ferizaj, ku si pasojë e tij mbetën të lënduar dyzetekatër (44) persona. “Dyshimet e para lidhur me këtë rast janë që ka shpërthyer një […]

Policia interviston burrin që e goditi gruan në hyrje të QKUK-së


[ad_1] Një burrë është kapur mbrëmë nga kamerat duke goditur bashkëshorten e tij në dalje të Emergjencës te Qendra Klinike dhe Universitare të Kosovës. Ai shihet duke i dhënë një goditje me dorë prapa kokës, derisa reagimi i gruas s’ dallohet qartë/ E për këtë rast, Policia e Kosovës, tashmë ka nisur hetimet dhe ka […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Kërkohet paraburgim ndaj personit që sulmoi gazetarin Valon Syla


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se dje ka filluar hetimet dhe në të njëjtën kohë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit B.J. Sipas prokurorisë, më 22 dhjetor, me aktvendim të Prokurorit të Shtetit, ka ndaluar për 48 orë personin me inicialet B.J. […]

Kapen hajnat në Gjakovë për 25 vjedhje


[ad_1] Drejtoria Rajonale në Gjakovë, përmes hetuesve policorë në Gjakovë, kanë arritur t’i identifikojnë dy persona të përfshirë në veprimtari kriminale. Ndonëse dy të kërkuarit janë kamufluar në forma të ndryshme që të mos zbulohen, hetimet e avancuara të policisë rezultuan të suksesshme dhe ata u kapën. Personat e dyshuar (M.I, viti i lindjes 2003 […]

Tre policë qëllohen për vdekje në Francë, një i plagosur


[ad_1] Tre oficerë të policisë janë qëlluar për vdekje dhe një i katërt është plagosur në Francën qendrore. Sipas kanalit francez të lajmeve BFMTV, ekipi po i përgjigjej një raporti të dhunës në familje në një shtëpi pranë Puy-de-Dome kur sulmuesi hapi zjarr. Kryebashkiaku i qytetit, Francois Chautard tha se oficerët u qëlluan nga një […]

Vrasja dhe copëtimi i çiftit shqiptar, arrestohet ish e dashura e djalit të tyre


[ad_1] Vijojnë hetimet intensive të autoriteteve italiane lidhur me vrasjen e çiftit shqiptar Shpëtim dhe Teuta Pasho, të zhdukur që prej vitit 2015. Sipas asaj që raporton TGCom, një grua është arrestuar për rastin në fjalë. Bëhet fjalë për të dashurën e djalit të çiftit (në atë kohë), i cili është në një burg në […]

Shtime: Të shtëna me armë zjarri, plagoset një person


[ad_1] Një person është plagosur pas të shtënave me armë zjarri që ka ndodhur në Shtime. Rasti ka ndodhur rreth orës 18:40. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Ferizaj. “Rreth orës 18 e 40 minuta, Policia në Shtime ka marrë një informatë për një gjuajte me armë të […]

Grabitje edhe në një bankë tjetër, te “Banesat e Lesnës”


[ad_1] Pas bankës në lagjen “Dardania”, një tjetër bankë është vjedhur te “Banesat e Lesnës”. Rastin për Indeksonline e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Agron Borovci. “Rreth orës 10:40 është raportuar për një grabitje të ndodhur në filialin e një institucioni financiar për transferta ndërkombëtare në kryqëzimin e udhën “Bill Klinton” në Prishtinë” […]

Kokainë dhe heroinë në banesë, arrestohet një 40-vjecar në Elbasan


[ad_1] Një 40-vjecar është arrestuar arrestuar ditën e sotme në Elbasan, pasi iu gjetën kokainë dhe heroinë në veturën e tij. Më pas, të njëjtit iu gjetën edhe sasi tjetra të këtyre drogave në banesën e tij, ku kishte 140 gramë heroinë dhe 18.5 gramë kokainë. Të arrestuarit me inicialet F.B. gjithashtu iu sekuestruan edhe […]

28-vjecari kosovar dëbohet nga Italia, konsiderohet person i rrezikshëm


[ad_1] Një 28-vjecar kosovar me inicialet F.B është dëbuar nga territori Italian, pasi konsiderohet i rrezikshëm për sigurinë kombëtare. Në vitin 2018 ai ishte dënuar me 4 vjet heqje lirie për pjesëmarrje në aktivitet kriminal me qëllim terrorizëm ndërkombëtar, transmeton Indeksonline Hetimet investigative kanë evidentuar aktivitetin xhihadist fanatik dhe propagandistik në favor të Kalifatit islamik […]

Rreth 30 mijë euro i grabiten një personi në Podujevë


[ad_1] Një grabitje nën shkrepjen e armës ka ndodhur sot rreth orës 09:00 në udhën “Zahir Pajaziti” në Podujevë. Me këtë rast është arritur të grabiten një shumë e konsiderueshme e parave nga personi i cili kishte shkuar për t’i deponuar ato. Rastin për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e […]

Vrasja në pritë e policit shqiptar, hetimet e përqëndruara te grabitja dhe konfliktet e mundshme


[ad_1] Një efektiv i Policisë së Shtetit u ekzektua me armë zjarri mëngjesin e së shtunës në Lezhë, në atë që duket si një pritë nga persona akoma të panjohur. Xhulio Prela 26-vjeç, efektiv i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër, u gjet i vrarë në automjetin e tij në superstradën Lezhë-Milot, pranë fshatit […]

Opozita akuzon qeverinë, thotë se Pakoja e Rimekëmbjes i dedikohet vetëm një oligarku


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se Pakoja e Rimekëmbjes Ekonomike i dedikohet një oligarku, duke aluduar në biznesmenin nga Shqipëria, Samir Mane. Sipas partisë më të madhe opozitare, Projektligji i miratuar sot favorizon oligarkët dhe të pasurit, ndërsa dëmton taksapaguesit e varfër. “E pamë që u dëshmua ajo që kemi thënë që nga fillimi që […]

Pasi aferes 7 milionëshe, shteti i bën një tjetër favor të madh Ferronikelit të oligarkut Mane


[ad_1] Shteti i ka kryer një favor të madh kompanisë “NewCo Ferronikeli Complex” L.L.C., në pronësi të oligarkut Samir Mane. Kuvendi i Kosovës i ka liruar nga taksa minerare për pesë muajt e parë të vitit 2021 kompanitë minerare që ushtrojnë aktivitetin e tyre në Kosovë. Me Amandament të veçantë në kuadër të Ligjit për […]

Zhbllokohen pronat në Prizren pas transmetimit të emisionit të KALLXO.com


[ad_1] akoma pa u mbushur një javë nga transmetimi i emisionit të titulluar ‘Sekuestrimet pa bazë’ nga KALLXO.com, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka zhbllokuar pronat e një lagjeje të tërë në Prizren. Emisioni i të premtes, më 27.11.2020, transmetoi pretendimet e Hajredin Gushit nga Prizreni, i cili ka pohuar se Prokuroria për një […]

Gjenden tri vetura të vjedhura në Mitrovicë


[ad_1] Në tri ditët e fundit, në komunën eMitrovicës, janë gjetur tri vetura që më parë ishin raportuar sit ë vjedhura në qytetet tjera. Një bashkëpunim i mirë në mes policisë në Mitrovicë dhe statcioneve policore në Pejë, Podujevë dhe Rahovec ka rezultuar me gjetjen e veturave në fjalë,në zona të ndryshme të Mitrovicës. Veturat […]

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura


[ad_1] Gjatë tre ditëve të fundit, Policia në Mitrovicën e Jugut ka gjetur tre vetura të vjedhura në qytete të ndryshme të Kosovës. Sipas Policisë, kjo është bërë në bashkëpunim me stacionet policore në Podujevë, Pejë dhe Rahovec. Të gjitha hetimet e ndërmarra përfshirë ekzaminimin e veturave dhe lokacioneve ku janë gjetur, janë bërë në […]

specialisti i sigurisë: Aktakuzat e Gjykatës Speciale s’e destabilizojnë vendin, por e dëmtojnë atë


[ad_1] specialisti i sigurisë në Kosovë, Nuredin Ibishi ka komentuar aktakuzat e Gjykatës Speciale për krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), shkruan GazetaBlic. Në një intervistë për GazetaBlic, Ibishi ka thënë se aktakuzat e Dhomave të Specializuara, sipas tij, s’e destabilizojnë vendin, por që siç ka thënë ai, e dëmtojnë atë në disa aspekte. […]

Prokurorët s’ duhet të ndikohen nga fotografitë e liderëve me qytetarë


[ad_1] Selim Selimi, ministër i Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me fotografinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, me njërin prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqiraj, tha se prokurorët s’ duhet të marrin si sinjal fotografitë e liderëve me qytetarë. Selimi në intervistë për KALLXO.com tha se detyra e liderëve është që të kërkojnë […]

Ekzekutohet me 8 plumba 38-vjeçari shqiptar në Bruksel, hollësitë e para


[ad_1] Një shqiptar është ekzekutuar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Bruksel. Ai u qëllua disa herë në zonën e njohur, Molenbeek dhe ndërroi jetë në vend. Viktima është rreth 38-vjeç. Nga të dhënat e para, sipas medieve, shqiptari u qëllua me të paktën 8 plumba, ndërsa dyshohet se qëndronte ilegalisht në Belgjikë. Policë, […]

Hulumtimi i Insajderit për skandalin e 7 milionë eurove – ATK kërkon nga Prokuroria të nisë hetimet


[ad_1] Administrata Tatimore e Kosovës ka kërkuar nga prokuroria të nisë hetimet për shkrimin hulumtues të Gazetës Insajderi për skandalin e 7 milionë eurove. “ATK sot ka dorëzuar kërkesën në Prokurorinë e Shtetit me numër protokolli 12-06-3983 me anë të së cilës kërkon nga prokuroria që të hetoj pretendimet e gazetës Insajderi, lidhur me shkrimin […]

Shqiptarët rrihen me shkopinj në burgun grek, njëri prej tyre mbetet i plagosur


[ad_1] .5 shqiptarë, të cilët po vuajnë dënimin e tyre në burgun grek Domokou janë përleshur mes tyre me shkopinj druri, duke rezultuar me plagosjen e njërit prej tyre.4 shqiptarë sulmuan një tjetër me sende metalike dhe shkop druri duke e plagosur rëndë.I plagosuri. 30 vjeç, ndodhej në paraburgim i dënuar për vrasje të mbetur […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Ky person është zhdukur nga 1 tetori, familja kërkon ndihmë për ta gjetur


[ad_1] Më datën 1.10.2020, në Stacionin Policor në Mitrovicë, nga ana e familjarëve është raportuar se Faik ( Zeqir) Zeqiri, i lindur më 10.9.1961 në fshatin Kutllovc, Komuna e Mitrovicës, është zhdukur. “Që nga data e raportimit hetuesit policorë në vazhdimësi kanë ndërmarrë veprime në kërkim të personit të zhdukur. Nga hetimet e deritanishme s’ […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Prokuroria nis hetimet lidhur me djegien e balonës në Pejë


[ad_1] Prokuroria e Pejës ka nisur hetimet për një balonë gjigante që u dogj në qendër të Pejës.Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar prokurori i rastit, Ersan Qavolli. Qavolli tha se rasti është hapur si zjarrëvënie, ndërsa sipas kamerave të sigurisë dy persona janë të dyshuar për rastin. “Janë duke u marrë veprime hetimore për […]

I zhdukur që nga 1 tetori, Policia kërkon ndihmë për gjetjen e burrit nga Mitrovica


[ad_1] Policia e Mitrovicës ka njoftuar se që nga 1 tetor 2020 në Stacionin Policor në Mitrovicë, nga ana e familjarëve është raportuar se Faik Zeqiri, 59-vjeçar, nga fshati Kutllovc është zhdukur. Policia kërkon ndihmë për gjetjen e këtij personi, pasi nga hetimet e deritanishme s’ kanë rezultuar me ndonjë indikacion konkret për gjetjen e […]

Vushtrri, dy të arrestuar pas incidentit me armë


[ad_1] Në orët e pasdites së sotme në Vushtrri është raportuar për të shtëna me armë zjarri. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, njësitet policore kanë dalë në vendin e dukurisë, duke arrestuar dy persona të dyshuar, si dhe është sekuestruar një armë e llojit pistoletë. “Bazuar në  hetimet fillestare, dukurisë dyshohet ti ketë paraprirë […]

Fushë-Kosovë, arrestohet pasi në veturë i gjendet armë


[ad_1] Në orët e pasdites së sotme në Vushtrri është raportuar për të shtëna me armë zjarri. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, njësitet policore kanë dalë në vendin e dukurisë, duke arrestuar dy persona të dyshuar, si dhe është sekuestruar një armë e llojit pistoletë. “Bazuar në  hetimet fillestare, dukurisë dyshohet ti ketë paraprirë […]

Vushtrri, dy të arrestuar nga incidenti me armë


[ad_1] Në orët e pasdites së sotme në Vushtrri është raportuar për të shtëna me armë zjarri. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, njësitet policore kanë dalë në vendin e dukurisë, duke arrestuar dy persona të dyshuar, si dhe është sekuestruar një armë e llojit pistoletë. “Bazuar në  hetimet fillestare, dukurisë dyshohet ti ketë paraprirë […]

Gjuajtje me armë zjarri në Vushtrri, intervenon Policia


[ad_1] Dy persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës në Vushtrri pasi ishin përfshirë në një rast ku kishte të shtëna me armë zjarrin. Sipas Policisë ngjarja kishte ndodhur pas një zënke ndërmjet dy të dyshuarve. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti ka konfirmuar se s’ ka ndonjë person të […]

Zënkë mes dy personave në Vushtrri, njëri gjuan me armë


[ad_1] Në orët e pasdites së sotme në Stacionin Policor në Vushtrri, është raportuar për të shtëna me armë zjarri. Njësitet policore me urgjencë i janë përgjigjur informacionit, me ç’rast në vendin e ngjarjes kanë arrestuar dy persona të dyshuar si dhe është sekuestruar një armë e llojit pistoletë. “Bazuar në hetimet fillestare, ngjarjes dyshohet […]

Paraburgim për prizrenasin e dyshuar për sulm seksual ndaj një gruaje dhe sulm me thikë ndaj djalit të saj


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit A.B., i cili po dyshohet për sulm seksual. Sipas njoftimit, të pandehurit i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji. “Gjykata ka vlerësuar se janë përmbushur kushtet për caktimin e paraburgimit të përcaktuar me dispozitat e […]

Arrestohet 1 i ri në Sarandë, akuzohet për 9 vjedhje në Ksamil


[ad_1] Komisariati i Policisë Sarandë njofton se  ka arrestuar një 18-vjeçar të shpallur në kërkim për  vjedhje.Sipas policisë,  Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë̈ Sarandë, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore, kanë kapur dhe ndaluar 18-vjeçarin e shpallur në kërkim, banues […]

Gjendet një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Pejë


[ad_1] Në qytetin e Pejës është gjetur një person pa shenja jete. Policia e Kosovës ka njoftuar se po zhvillohen hetimet në lidhje me këtë vdekje të dyshimtë, shkruan Gazeta Blic. Viktima (mashkull) ishte gjetur pa shenja jete dje në orën 13:55 në Rr. Asllan Pushka, në Pejë. “Raportohet se ne shtëpinë e tij është […]

Gjendet një person i vdekur në Mitrovicën e Veriut


[ad_1] Një person pa shenja jete është gjetur në veri të Mitrovicës. Trupi i pajetë i personit, identiteti i të cilit akoma s’ dihet, është gjetur pranë pompës së benzinës në Lagjen e Boshnjakëve, ndërkohë që policia ka dalë menjëherë në vendin e dukurisë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut, […]

SHBA-ja jep leje për përdorim emergjent të ilaçit me të cilin u trajtua Trumpi


[ad_1] Autoritetet amerikane kanë dhënë autorizimin për përdorim emergjent të një ilaçi eksperimental me antitrupa, me të cilin u trajtua presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pasi u diagnostikua me COVID-19, shkruan BBC transmeton Ekonomia Online. Ilaçi, i zhvilluar nga Regeneron, do të lejohet për përdorim te personat që kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe rrezikojnë […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Njeriu i PDK-së fillon të ndërtoj objekt pa leje në Skenderaj


[ad_1] Kompania “Grande Sh.p.k” ka nisur tash e dy muaj, punimet për një objekt banesor në qytetin e Skenderajt, përkatësisht në udhën “17 Shkurti”, pa leje një ndërtimore. Inspektorët komunal shkuan t’i ndalin punimet, vetëm pasi rasti u lajmërua në stacionin policor nga një asamblist i Komunës së Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Të […]

Policia franceze bastis shtëpitë e ministrave për keqmenaxhim të COVID-19


[ad_1] Policia në Francë ka bërë kontrolle në shtëpitë e ministrit të Shëndetësisë, Olivier Veran, dhe ish-kryeministrit Edouard Philippe, si pjesë e hetimeve mbi menaxhimin e krizës së koronavirusit. Drejtori i shëndetit publik, Jerome Salomon, pararendësi i ministrit Veran, Agnes Buzyn, dhe ish-zëdhënësi i qeverisë Sibeth Ndiaye, ishin gjithashtu objekt i operacioneve, raportonin mediat franceze. […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


[ad_1] Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht […]

Dëmtojnë bankomatin me eksploziv – Policia jep detaje për grabitjen në “udhën B”


[ad_1] Disa persona të dyshuar kanë kryer një grabitje në një bankomat të një banke në udhën B në Prishtinë. Zëdhënësja e Policisë së Kosovës, Flora Ahmeti ka thënë për Gazetën Insajderi se kjo grabitje është kryer me eksploziv. “Mbështetur në rezultatet e para të grupit hetimor që po zhvillon hetimet lidhur me rastin në […]

Grabitet bankomati i një banke në Prishtinë, shpërthehet me ekzploziv


[ad_1] Sot rreth orës 05:30 minuta me anë të një shpërthimi është dëmtuar dhe vjedhur bankomati i një banke në Prishtinë, raporton Gazeta Blic. Personat e dyshuar më ikje e sipër  kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të rojes, por fatmirësisht s’ ka patur persona të lënduar. Lajmin e kanë konfirmuar për “Gazeta Blic” […]

Akuzat për rolin e tij në Kosovë, Basha: Janë të gjitha gënjeshtra, kurrë s’ jam takuar me Milaim Bellanicën


[ad_1] Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u është përgjigjur akuzave për kohën e tij kur ka qenë pjesë e UNMIK në Kosovë. I pyetur lidhur me kasën për masakrën e Krushës së Madhe, Basha tha se s’ e ka marrë kurrë dhe shtoi se akuzat kundër tij janë çmontuar. “E vërteta është ajo që […]

Akuzat për kasetën e Krushës, ndikimin në arrestime dhe vizita në ‘Shtëpinë e verdhë’ janë trillime politike


[ad_1] Kryetari i Partise Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, në emisionin Opinion ka folur lidhur me akuzat që iu bënë nga ana e pozitës lidhur me rolin e tij në hetimet ndaj UÇK-së. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, para disa ditësh deklaroi se gjatë kohës sa kreu i PD-së kishte punuar si përkthyes i Misionit […]

Kaçanik, një grua gjendet e vdekur skaj udhës  


[ad_1] Trupi i pajetë i një gruaje është gjetur në Kaçanik sonte rreth orës 18:00. Rastin për KALLXO.com e ka konfrimuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi. Sipas tij, ky rast po cilësohet si vdekje e dyshimtë. “Rreth orës 18:00 nga një qytetar është njoftuar policia për një rast, se […]

Prizren, paraburgim për djalin që dyshohet se e kërcënoi nënën me sëpatë


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit E.F., i dyshuar për kanosje ndaj nënës së tij. Gjyqtari i procedurës paraprake, Fatmir Krasniqi, kërkesën e prokurorit e ka aprovuar si të bazuar dhe masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji llogaritet nga data 16.11.2020 […]

Gjykata në Prizren merr vendim ndaj personit i cili sulmoi nënën e tij me sopat


[ad_1] Gjykata Themelore e Prizrenit, me kërkesë të Prokurorisë ka marr vendim ndaj të personit E.F mbasi kishte sulmuar fizikisht nënën e tij me sopat. Në njoftimin e gjykatës thuhet se ndaj të pandehurit caktohet masa e paraburgimit për shkak të kryerjes së veprës penale “Kanosje”, shkruan Gazeta Insajderi. “Gjyqtari i procedurës paraprake, Fatmir Krasniqi, […]

Grabitet një market në Prishtinë


[ad_1] Një vjedhje ka ndodhur në një market në kryeqytet. Policia e Kosovës bë të ditur se viktima ka raportuar se një person i panjohur është futur në market me revole në dorë dhe i ka kërkuar para, nën kërcënim ka arritur të grabisë rreth 40 euro para të gatshme. Sipas policisë, rasti ka ndodhur […]

Arrestohet kërcënuesja e Gazmend Muhaxherit


[ad_1] Është arrestuar një femër në lidhje me kërrcënimin në rrjete shoqërore që i është bërëkryetarit të Pejës, Gazmend Muhaxheri gjatë ditës së djeshme. Lajmin për Klan Kosovën e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë në Pejë, Fadil Gashi, i cili tha se pas veprimeve hetimore që ka ndërmarrë policia një person (gjinia femër) është identifikuar […]

Hetimet për vjedhjen e mbi milionë eurove në Thesar – Ganimete Musliu akuzon rëndë Hykmete Bajramin


[ad_1] Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu i ka vazhduar edhe sot akuzat ndaj Ministres së Financave, Hykmete Bajrami. Musliu në Facebook ka thënë se s’ është vetëm vjedhja e dy milionëve hera e parë kur ka dështuar Bajrami. Ajo thotë se ministrja Bajrami ka dështuar edhe gjatë kohës sa ishte në krye të MTI-së e […]

Flasin nga komuna e Pejës pas kërcënimeve ndaj Gazmend Muhaxherit


[ad_1] Mesditën e së shtunës dy mesazhe kërcënuese iu bën kryetarit të komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri. Kërcënimet të parit të Pejës iu bën përmes rrjeteve sociale. Kështu ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Pejës, Fadil Gashi. Megjithëse konfirmoi rastin, ai s’ ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar Muhaxheri. […]

A e rriti pandemia rrezikun nga terrorizmi në Kosovë?


[ad_1] Pasi rreth 200 ish luftëtarë u riatdhesuan nga zonat e luftës në Siri dhe Irak, Kosova po përballet me pasojat e sigurisë – veçanërisht gjatë periudhës së pandemisë. Disa qindra kosvarë kanë udhëtuar në Siri dhe Irak që nga fillimi i luftës në Siri në vitin 2012, duke iu bashkuar grupeve të ndryshme terroriste […]

Komisioni Hetimor për Hidrocentralet sot mbanë mbledhjen e radhës


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Zhdukja e 19-vjeçares shqiptare në Greqi, mesazhi misterioz që i erdhi vëllait


[ad_1] Edhe pse ka kaluar rreth një muaj, akoma s’ ka asnjë gjurmë nga 19-vjeçarja shqiptare e zhdukur në Greqi, Artemis Vasili. Mediat lokale kanë zbuluar detaje të reja që kanë rritur shqetësimin te familja Vasili. Teksa policia po heton rrjetet e saj sociale, rezulton se me 8 dhe 9 nëntor, email-i dhe fjalëkalimet e […]

Hajnat hynë me forcë për të vjedhur në kishë në Viti


[ad_1] Një vjedhje e rëndë në tentativë ka ndodhur në Viti. Sipas ankuesit ngjarja ka ndodhur në rr. “Brigada 173”, në Viti, të premten. Ankuesi ka raportuar se persona të panjohur kanë depërtuar me forcë në kishën katolike dhe përveç dëmeve materiale s’ është vjedhur asgjë. Për rastin është njoftuar prokurori. Hetimet për rastin vazhdojnë. […]

Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngrituraktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime të luftës, […]

Këta janë prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime […]

Edhe dy policë të suspenduar nga IPK për rastin e të shtënave me armë ndaj motoçiklistit në Gjakovë


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se sot kanë rekomanduar suspendimin e dy zyrtarëve të Policisë së Kosovës në Gjakovë. Suspendimi sipas IPK-së lidhet me rastin e 13 shtatorit ku dyshohet se një zyrtar policor kishte shtënë me armë zjarri në drejtim të një motoçiklisti i cili ishte në lëvizje ku edhe kishte shkaktuar […]

Shtetasi i Maqedonisë, edhepse pronar garazhi, merr 500 mijë franga “social”


[ad_1] Për vite me radhë, një çift nga Maqedonia e Veriut, me vendbanim në Winterthur ka marrë pa të drejtë para nga mirëqenia sociale prej disa qindra mijë frangash. Burri do të mbajë 1 vit burg ndërsa gruaja është dënuar vetëm me kusht E Premte, 13 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në […]

S’ka mashtrime me vota në Arizona


[ad_1] Më shumë se gjysma e të gjitha qarqeve në Arizona kanë kryer hetimet paszgjedhore dhe s’ kanë gjetur asnjë mospërputhje që mund të ndikojnë në rezultatin, sipas raporteve të paraqitura në zyrën e sekretarit të shtetit. Hetimet në katër qarqet më të mëdha të Arizonës, të cilat përbënin 86 për qind të të gjitha […]

Vetëvendosja kërkon sqarime për dokumentet e prokurimit brenda Policisë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje kërkon sqarim për pretendimet se janë fshirë dokumente të prokurimit nga sistemi elektronik i Policisë. Ata e shohin si shqetësues faktin që kjo gjë ka ndodhur në Polici, përcjellë Gazeta Blic. Vetëvendosja në kërkesën e tyre kanë pyetur se a janë fshirë dokumentet? Për çfarë dokumente konkretisht bëhet fjalë dhe me çfarë […]

Ish-shefi i Shërbimit Informativ Shqiptar: Aktakuzat për trafikim organesh janë e pakuptimtë


[ad_1] Fatos Klosi, ish-kryetar i Shërbimit Informativ Shtetëror Shqiptar në periudhën e luftës së Kosovës, theksoi se s’ ka pasur “absolutisht asnjë dijeni” për të ashtuquajturën “Shtëpi të Verdhë” në Burrel, ku sipas raportit të deputetit zviceran Dick Marty kryheshin transplante organesh nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). I pyetur Nëse kishte pasur […]

Xhavit Haliti ftohet nga Gjykata Speciale


[ad_1] Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti është i thirruri i radhës nga Dhomat e Specializua të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Nënkryetari i Partisë demokratike të Kosovës, është shprehur se është thirrur nga Gjykata Speciale. Në një intervistë për Abcnews, ku ka folur edhe rreth arrestimeve të liderëve të Kosovës ai thotë se Ahmet Krasniqit, s’ […]

Agron Kuçi përballet me punën e tij në Junik


[ad_1] Qyteza, simbol i të cilave janë kullat e natyra me potencial për turizëm po rrezikon betonizimin e Bjeshëve. Juniku si komunë u krijua në procesin e decentralizimit në vitin 2007 ndërsa kompetencat e plota  iu dhanë më 2010. Për tre mandate rresht Juniku është qeverisur nga Agron Kuçi i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës. […]

Përplasen Rama e Basha, shkak Dick Marty


[ad_1] Debati virtual lidhur me miratimin e raportit të Dick Marty, ka vazhduar edhe sot në mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ky i fundit tha se Rama bën zëdhënësin e Beogradit. Rama ka pyetur Bashën Po qe se është e vërtetë se ka përdorur maskë si atëherë, […]

Vjenë: Të shtëna të mitralozit dhe ezani lëshohet nga një veturë, qytetarët frikësohen (VIDEO)


[ad_1] Mëngjesin e së dielës në udhët e Vjenës ka qarkulluar një veturë nga altoparlantët e së cilës është lëshuar tinguj të mitrolozit dhe më pas edhe ezani. Kjo si duket ka shqetësuar qytetarët të cilët kanë kërkuar edhe sqarime nga policia. ” Të dielën në mëngjes herët një veturë nën përcjelljen e policisë vozitet […]

Policia po e heton rastin e vdekjes së gruas kosovare në një spital jasht vendit


[ad_1] Një grua nga Prishtina ka humbur jetën derisa ka qenë duke u trajtuar në një spital jashtë vendit. Rastin në Policinë e Kosovës e ka lajmëruar bashkëshorti i viktimës, pasditen e së premtes. Sipas Policisë, ankuesi dyshon se deri te vdekja e gruas kishte ardhur nga neglizhenca e mjekëve të spitalit. “Ankuesi mashkull kosovar […]

FDH tregon ‘historikun’ për aktakuzat e ngritura ndaj katër ish-krerëve të UÇK-së


[ad_1] Fondi për të Drejtat Humanitare me anë të një komunikate ka reaguar për konfirmimin e aktakuzave nga Gjykata Speciale, ndaj ish- Presidentit të Kosovës, Hashim Thaci, Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ish zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi dhe ish anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm, Rexhep Selimi. FSH ka radhitur aktakuzat që nga viti 2008. […]

“Specialja i ka kryer hetimet, bastisjet janë arbitrare”, kërkohet intervenimi i kryeprokurorit Lumezi


[ad_1] Avokati i akredituar nga Specialja, Kadri Osaj ka kërkuar reagimin e kryeprokurorit të shtetit për bastisjet që po kryen Specialja në tri lokacione sot në Prishtinë. Në një lidhje direkte në Kanal10, ai ka thënë se hetimet kanë përfunduar, dhe s’ ka asnjë arsye që të bëhen kësi lloj bastisjesh. Në këtë formë, ai […]

Vetaksidentohet autobusi i linjës Gjilani-Prishtinë, lëndohen katër persona


[ad_1] Autobusi Gjilan-Prishtinë është vetaksidentuar mesditën e së enjtes në fshatin Parallovë, ku si pasojë janë lënduar katër persona. Me rastin përveç policisë së Kosovës janë marrë edhe zjarrfikësit, në këto fjalë e sipër personat e lënduar janë dërguar në qendrën emergjente në Gjilan. Lajmi është konfirmuar për Telegrafin nga zëdhënësi i Policisë së Kosovës […]

Gjakovë: Arrestohet një person pasi dyshohet se shqetësonte gruan e tij në vendin e punës


[ad_1] Policia e Kosovës njofton se ka arrestuar një person pasi ky i fundit dyshohet e ka shqetësuar gruan e tij në vendin e punës, raporton Telegrafi. Mësohet se i arrestuari i ka bërë presion gruas së tij të kthehet në shtëpi dhe të jetojë me të, që në të kundërt do të ketë pasoja. […]

Një natë para sulmit në Vjenë, Kujtimi publikoi këtë fotografi në rrjetet shoqërore


[ad_1] Kujtim Fejzullai akuzohet për sulmin terrorist që gjë gjatë natës së mbrëmshme në Vjenë. 20 vjeçari ka pozuar me armë para se të vriste katër persona, kanë zbuluar zyrtaret nga Ministria e Punëve të Brendshme në Austri. Ai kishte shpërndarë një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, transmeton IndeksOnline. Ai ishte burgosur në […]

Podujevë, PDK akuzon Nexhmi Rudarin për shpërdorim me buxhetin, fton Prokurorinë për hetime


[ad_1] Kryetari i Degës së PDK-së në Podujevë, njëkohësisht, kandidati për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu, përmes një konference për media ka denoncuar shpërdorimet dhe keqëpërdorimet e mëdha të buxhetit në Komunën e Podujevës. Gjatë kësaj konference, Fetahu ka përmendur një sër skandalesh dhe shkeljesh të cilat sipas tij ushtruesi i detyrës së kryetarit, […]

PDK publikon shpërdorimet me buxhetin e komunës të Nexhmi Rudarit: Prokuroria të nisë hetimet


[ad_1] Komuna e Podujevës që udhëhiqet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po akuzohet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) atje. Kryetari i degës së PDK-së, njëherit kandidat për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu ka denoncuar sipas tij shpërdorimet dhe keqpërdorimet që janë bërë në buxhetin e komunës së Podujevës. Për këtë Fetahu thirri […]

Gazeta e famshme austriake: Njëri nga terroristët ka lindur në Kosovë!


[ad_1] Autoritetet austriake vazhdojnë hetimet dhe bastistjet lidhur me sulmin e mbrëmshëm terrorist në Vienë. Njëra nga gazetat më prestixhioze austriake bën të ditur se njëri nga terroristët është i lindur në Kosovë. “Të dyshuarit janë midis 16 dhe 25 vjeç dhe kanë lindur në Vjenë, Kosovë, Bangladesh, St. Pölten, Çeçeni dhe Mödling” thuhet në […]

​Nehammer: Sulmi terrorist në Vjenë me motive islamike


[ad_1] Sulmi terrorist në qendër të Vjenës kishte motive islamike, kështu deklaroi sot në mëngjes ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer. Policia tha se tre kalimtarë të rastit u vranë dy burra dhe një grua si dhe një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia. ”Sulmuesi ishte simpatizant i grupit të milicisë […]

Si u njoftuan kompanitë përfituese të 2.1 milionë eurove me Kadri Shalën, flet pronari i kompanisë “Euroasphlt”


[ad_1] Fatos Deva, drejtori dhe bashkëpronari i kompanisë “Euroasphalt”, në një intervistë për InDoks ka dhënë detaje mbi përfshirjen e kësaj kompanie në skemën e përfitimeve nga 2.1 milionë euro të vjedhura nga thesari shtetëror. Kompania “Euroasphalt”, që në hetimet fillestare të autoriteteve kishte dalë që ka përfituar para nga xhirollogaria e kompanisë së Kadri […]

Këta janë dy personat që vdiqën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mbrëmë në udhën Kllokot-Viti


[ad_1] Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur mbrëmë pas mesnate në udhën Kllokot-Viti, ku kanë humbur jetën dy persona, derisa një i lënduar rëndë është dërguar në QKUK, shkruan GazetaBlic. Nga ky aksident kanë mbetur të vdekur Taulant dhe Valon Ramadani nga fshati Smirë e Vitisë. Njëri 32-vjeçar dhe tjetri 35-vjeçar. Lajmin e ka […]

Aksident i rëndë në udhën Kllokot-Viti, dy të vdekur


[ad_1] Një aksident trafiku me fatalitet ka ndodhur pas mesnatës në Viti. Nga ky aksident kanë mbetur të vdekur një 32-vjeçar dhe një 35-vjeçar, derisa në gjendje të rëndë është edhe një person tjetër. Lajmin për e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Gjilanit, Ismat Hashani. “Policia e Kosovës është informu se me […]

Për tjetërsimin e pronës milionëshe të RTP-së prokuroria ngritë aktakuzë ndaj katër personave


[ad_1] Për tjetërsimin e pronës shoqërore në vlerë miliona euro në pronësi të Radio Televizionit të Prishtinës, Dulina Hamiti prokurore në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë për korrupsion ndaj gjykatësit Lekë Prenaj dhe tre personave tjerë Hilmi Kastratit, Shpëtim Pllanës dhe Shkumbin Qehajës. Burime të “Betimi për Drejtësi” në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, […]

Dosja e prokurorisë – Si u tentua djegia e veturës së gazetarit në Mitrovicë


[ad_1] Prokuroria e Mitrovicës ka ngritur aktakuzë ndaj një personi për veprën penale  “Zjarrvënia”. I njëjti akuzohet për tentim-djegien e veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi në Mitrovicë Sipas aktakuzës së siguruar nga Kallxo.com, me 13 qershor të këtij viti, rreth orës 23:30, i shtyrë nga motive të ulëta, si rezultat i mendimeve e qëndrimeve të […]

Shqipëri, sulmohet me eksploziv shtëpia e gazetarit nga Lezha


[ad_1] Një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer në orët e para të së premtes në portën e oborrit të shtëpisë së gazetarit të News 24 në Lezhë, Elidon Ndreka, një gjë kriminale e dënuar me forcë nga Unioni i Gazetarëve. Shpërthimi dukuri pak minuta pas mesnate në banesën e gazetarit në fshatin Balldre, ndërsa fatmirësisht […]

Pas sulmit në Nice, presidenti Makron shkon në vendin e dukurisë


[ad_1] Presidenti i Francës, Emanuel Makron, do të udhëtojë në qytetin Nice, ku në mëngjesin e së enjtes dukuri një sulm me thikë dhe ku mbetën të vdekur tre persona. Raportohet se së paku një nga viktimat është vrarë brenda basilikës “Notre Dame”, ndërsa sulmuesi është arrestuar dhe është dërguar në spital […]

Dritan Abazoviq kërcënohet me jetë


[ad_1] Policia ka nisur hetimet ndaj shtetasit malazez, R.S. me pretendimin se e kërcënoi Dritan Abazoviqin, dhe meqenëse s’ jeton në Mal të Zi, u kërkua ndihma e Interpolit për ta privuar nga liria, shkruan danas. Në një mesazh kërcënues, Abazoviq u tha se do të të vritej Vetëm po të bashkëpunon me çetnikët në […]

Familjarët e të zhdukurës thonë se Mirjetën ua mbyti dhe varrosi burri i saj


[ad_1] Familjarët e Mirjeta Zeka Shabanit, e cila u zhduk para më shumë se një viti dyshojnë se burri i saj e ka mbytur atë. Zona rreth lumit Ibër të Qytetit të Mitrovicës, të martën ishte pistë hetimi. Policia e Kosovës në bashkëpunim me njësitet e Forcës së Sigurisë të kërkim-shpëtimit dhe zhytëseve janë vënë […]

Lipjani, Komuna e parë me internet në parqe


[ad_1] Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, është ballafaquar me premtimet që i ka dhënë në dy mandatet e fundit. Ahmeti ka arritur që t’i përmbushë disa premtime, për disa të tjera s’ ka arritur ta mbajë fjalën, si dhe për premtime të caktuara, Krypometri do […]

“E vrau burri” – Rrëfimi i ndjerë i vëllait që dyshon se trupi i motrës u fsheh rreth Ibrit


[ad_1] “Kemi pasur shpresë se është e zhdukur, por ajo s’ është e zhdukur, është e vrarë prej burrit të vet”. Kështu e fillon rrëfimin Rexhep Zeka, i cili qe një vjet e shtatë muaj kërkon të dijë çka gjë me fatin e motrës së tij, Mirjeta Zeka Shabanit. Po bëhen gati dy vjet prej […]

Seanca e rradhës për Salih Mustafën pritet të mbahet në dhjetor


[ad_1] Seanca e radhës ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale pritet të mbahet në dhjetor. Kështu janë dakorduar palët. Është diskutuar për çështjet teknike, ndërsa po ashtu edhe për fazën se ku gjenden hetimet e prokurorisë e po ashtu të mbrojtjes. Avokati i Mustafës, Julius Von Bonne ka thënë se hetimet janë bërë më të […]

Atmosfera në zyrë pas skandalit është sikur kur vdes dikush


[ad_1] Në Komisionin për Buxhet dhe Trasfere janë duke raportuar, minsitrja e Financave, Hykmete Bajrami si dhe zyrtarë nga Thesari i Shtetit. Medije Musliu, zëvendësdrejtore e përgjithshme për pperime në Thesarin e Shtetit tha se punëtorët e këtij institucioni janë të demoralizuar dhe frikësuar nga skandali i “avullimit” të dy milionë eurove brenda këtij institucioni. […]

Janë bllokuar 560 mijë euro nga 2 milionë eurot e vjedhura


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami gjatë raportimit para Komisionit për Buxhet dhe Transere ka folur rreth skandalit të vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Bajrami ka thënë se deri më tani janë bllokuar 560 mijë euro nëpër xhirollogaritë ku janë transferuar paratë. Por Ministrja e Financave ka shtuar se s’ e […]

Aksident trafiku në Podujevë, lëndohen 7 persona


[ad_1] Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmjen e së martës në udhën “Zahir Pajaziti” në Podujevë, ku si pasojë e tij, shtatë persona kanë pësuar lëndime. Aksidenti ka ndodhur mes dy veturave, në këto e sipër njësitet e trafikut janë duke kryer hetimet për shkaqet e aksidentit. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së […]

error: Content is protected !!