Hipertensioni arterial gjatë Ramazanit


[ad_1] Shkruar nga:Dr. Gëzim Berisha – Kardiolog Gjatë Ramazanit myslimanët privojnë veten nga të gjitha ushqimet dhe pijet nga lindja në perëndim të diellit. Kjo paraqet një ndërrim të rëndësishëm të stilit të jetës, sidomos lidhur me mënyrën e fjetjes dhe ushqimit. Studimet kanë treguar se te pacientët me hipertension arterial të kontrolluar agjerimi s’ […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


[ad_1] Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të […]

Pse ndodhin aritmitë (crregullimet e ritmit të zemrës) dhe si duhet trajtuar


[ad_1] Crregullimet e ritmit të zemrës vlerësohen si ndër problemet më serioze të sëmundjeve të zemrës dhe jane sfiduese edhe për vetë kardiologët.Ato karakterizohen me crregullim të të rrahurave të zemrës, ku ndodh që zemra të rrahë shumë ngadalë ose shumë shpejt. Sipas kardiologut Gojart Pllana, këto crregullime ndodhin si rezultat i crregullimit të aktivitetit […]

Sipas neurologut, Blerim Myftiu, cdo i pesti i infektuar me COVID-19 zhvillon crregullime mendore


[ad_1] Neurologu Blerim Myftiu, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, është shprehur se cdo i pesti i infektuar me koronavirus manifeston crregullime mendore brenda tre muajve. Myftiu thekson se njerëzit që vuajnë nga diabeti (sëmundja e sheqerit), mbipesha dhe hipertensioni arterial janë më të prirur të kenë crregullime mendore, Po qe se […]

Vdes në Spitalin e Pejës një i burgosur – i njëjti ishte dënuar për vrasje


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka bërë të ditur se mbrëmë rreth orës 23:30 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri me inicialet H.B, i lindur në vitin 1942. “I burgosuri, rreth orës 16:50 me rekomandim të mjekut të Q.K Dubravë është dërguar në Spitalin Rajonal të Pejës, ku përkundër ofrimit të […]

A mund të pimë alkool kur jemi duke marrë medikamente?


[ad_1] Alkooli shpesh mund të shkaktojë ndërveprim me barnat që mund të jeni duke përdorur, ndonjëherë edhe me produkte bimore. Ndërveprimi i alkoolit me barnat mund të shkaktojë simptomat si më poshtë: – Nauze dhe te vjella– dhimbje koke– Përgjumje– Marramendje– Dobësi– Ndryshime të presionit arterial– Ndryshim në sjellje– Humbje të koordinimit– Aksidente Përzierja e […]

Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave


Cilat janë shkaktarët më të zakonshëm të sëmundjes së veshkave? Presioni i lartë i gjakut (hipertensioni) dhe diabeti janë shkaktarët më të zakonshëm të sëmundjes së veshkave.  Presioni i lartë i gjakut shkakton pak më shumë se një të katërtën e të gjitha rasteve të dëmtimit të veshkave.  Diabeti është shkaku i rreth një të […]

Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit


  Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit Afërsisht 1 në 10 persona kanë një nivel të caktuar të sëmundjeve kronike të veshkave. Ato mund të zhvillohen në çdo moshë,mund të shkaktohen nga kushte të ndryshme shëndetësore, dhe janë më të zakonshme me kalimin e viteve.  Pas moshës 40 vjeç, filtrimi i veshkave pëson një […]

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj


Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë.  Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë, dhe shitja e tij […]

Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?


    Faktorët të cilët e rrisin rrezikun për hipertension Hipertenisoni arterial apo presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme në të cilën forca afatgjatë e gjakut kundër mureve të arterieve tuaj është mjaft e lartë që përfundimisht mund të shkaktojë probleme shëndetësore, siç është sëmundja e zemrës. Presioni i gjakut përcaktohet […]

Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial


Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial Ndër faktorët e argumentuar që kanë rol të rëndësishëm në ngritjen e vlerave të tensionit të gjakut janë: 1) Temperaturat e ulta të ambientit. 2) Gjendjet shqetësuese neurotike, duke përfshirë frikën apo gjendjet konfliktuoze dhe depresive. 3)Prezenca e dhimbjes, posaqërisht dhimbjet muskulo-skeletale, […]

Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën


Pacientët po e keqpërdorin çdo ditë e më shumë Urgjencën dhe Emergjencën ku për raste banale dhe për gjendje kronike shkojnë në Emergjencë. Kështu shkruan faqja “Realiteti i Mjekësisë në trojet Shqiptare” në një status të saj në Facebook. Për këtë pohim të saj, Gazeta Shëndeti ka biseduar me shumë burime të saj të cilët […]

Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë


Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat […]

Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!


Çaji kamomile është një pije jashtzakonisht e shëndetshme dhe ka fuqinë e vet të kurojë një numër sëmundjesh. Nganjëherë ka edhe efekte anësore por nëse e konsumoni me kujdes do të përfitoni shumë të mira, ngase çaji kamomile: Lufton pagjumësinë dhe vepron si qetësues Ndihmon në imunitet Përdorimi gjatë ciklit menstrual dhe kundër tensionit Problemet […]

Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi SI TË LUFTOHET TENSIONI I LARTË I GJAKUT 1. Masa që mund të ndihmojnë të mbani nën kontroll tensionin e lartë të gjakut • Bini në peshë • Pakësoni konsumimin e kripës • Shtoni ushqimet e pasura me kalium • Pakësoni konsumimin e pijeve alkoolike * • Bëni rregullisht ushtrime 2. Masa […]

Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit


Studimet epidemiologjike tashmë kanë filluar të studiojnë dhe analizojnë ushqyerjen maternale përmes monitoringut fetal dhe studimeve prospektive te fëmijët me asocimin e proceseve në uterus dhe jetën postuterine (mbas lindjes) si dhe proceset në moshë më të rritur.Njohuritë për lidhjet që egzistojnë në mes ushqimit dhe shfaqjes së ndonjë sëmundje në moshën adulte si psh. […]