Kroacia me situatën më të keqe epidemiologjike në Evropë


[ad_1] Kroacia ka pamjen më të keqe epidemiologjike në të gjithë Evropën. E gjithë kjo Nëse e shikojmë pasqyrën shtatë ditore, dmth numrin e infektuar rishtas për milion banorë. Në javën e kaluar, ishte 3,736 për milion njerëz në Kroaci, e cila, sipas Worldometers, është situata më e keqe në të gjithë Evropën. Kjo është […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të […]

Zyrtari i Agjencisë Evropiane të Barnave: Ka një lidhje ‘të qartë’ midis rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Një zyrtar i lartë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka thënë një të përditshme italiane se është “e qartë” se ekziston një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe një forme të rrallë të mpiksjes së gjakut, por që shkaku s’ dihet akoma. “Sipas mendimit tim, ne mund ta themi tani, është e qartë […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

AstraZeneca, pas EMA-s edhe specialistët amerikanë dalin në një përfundim…


[ad_1] Pas provave të kryera nga specialistët amerikanë në lidhje me vaksinën e prodhuar nga Oxford-AstraZeneca, ka rezultuar se kjo vaksinë është e sigurt dhe shumë efektive. Në këtë studim, morën pjesë 32 mijë vullnetarë, të shpërndarë në tre shtete, Amerikë, Kili dhe Peru. Nga rezultatet e marra, është arritur në përfundimin se vaksina është […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


[ad_1] Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


[ad_1] Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në […]

Bosnja konfirmon rastin e parë të transmetimit të koronavirusit nga njeriu te kafshët shtëpiake


[ad_1] Shkencëtarët nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare në Sarajevë paraqitën të dhëna të rëndësishme që ata i hasën gjatë hulumtimit mbi coronavirusin. Një nga të dhënat e fundit është se një rast i transmetimit të njëanshëm të virusit nga njerëzit tek kafshët shtëpiake është zbuluar në Bosnje-Hercegovinë. Siç thanë ata më tej, është një qen […]

Rriten shpresat për gjetjen e kurës finale ndaj kancerit


[ad_1] Maya Margit , The Jerusalem Post Një ekip studiuesish të udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Tel Aviv kanë deklaruar se ata mund të kenë zbuluar “thembrën e Akilit” të qelizave kancerogjene , të cilat mund të çojnë në zhvillimin e një grupi krejtësisht të ri të ilaçeve dhe trajtimeve të kancerit në të […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

Holanda zgjat periudhën e kufizimeve shkaku i COVID-19


[ad_1] Kryeministri holandez, Mark Rutte, njoftoi zgjatjen deri më 9 shkurt të kufizimeve antiCOVID-19 në vend, në një përpjekje për të frenuar pandeminë, ndërsa numri i infektimeve vazhdon të jetë i lartë. “s’ mendoj se do t’ju befasoj shumë sonte, bllokimi është zgjatur edhe për tri javë”, tha Rutte në një konferencë për shtyp në […]

Shqipëria, ndër 10 shtetet e Europës me peshën më të lartë të energjisë së rinovueshme


[ad_1] Shqipëria renditet e teta në Europë sa i takon peshës së lartë të energjisë nga burimet e rinovueshme, që për vitin 2019 ishte 36.7% e totalit, pothuajse në të njëjtat nivele me Malin e Zi dhe Danimarkën. Pesha e lartë lidhet me faktin që Shqipëria e siguron energjinë elektrike nga burimet ujore, ndërsa vendi […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


[ad_1] Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin […]

COVID-19: Holanda do të shkojë në “mbyllje të rreptë” për të paktën pesë javë


Holanda do të hyjë në një bllokim të dytë të rreptë për të paktën pesë javë, ka njoftuar kryeministri i vendit. Sipas SkyNews Holanda është vendi tjetër evropian që njofton se do të zbatojë masa të rrepta gjatë periudhës festive, pas një rritjeje të infeksioneve, me Gjermaninë që më parë njoftoi kufizime të ngjashme. Njerëzit në […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


[ad_1] Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i […]

“Do të mbyllet pothuajse gjithçka”: Holanda pritet të deklarojë sot bllokimin e menjëhershëm, si pasojë e COVID-19


[ad_1] Holanda është vendosur të futë kufizime gjithëpërfshirëse si pasojë e koronavirusit duke përfshirë një bllokim që do të qëndrojë në vend deri në mes të janarit. Kështu, siç shkruan Euronews, shkollat, dyqanet jo-thelbësore dhe muzetë do të mbyllen të gjitha nga mesnata e së martës, sipas mediave lokale. Shkollat fillore dhe të mesme do […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

Holanda ndihmon ShSKUK-në, me donacion në vlerë 250 mijë…


[ad_1] Ambasadorja e Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo, në prezencë të ud, drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi dhe ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka dorëzuar donacion për ShSKUK-në, në vlerë prej 250 mijë eurove, në të… More [ad_2] Source

S’ka premtim për liberalizim të vizave


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Franca e Holanda vazhdojnë ta pengojnë liberalizimin e vizave për Kosovën


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Vashat e Kosovës mposhten me rezultat të thellë nga Holanda


[ad_1] Kosova ka humbur me rezultat të thellë 6-0, nga Holanda, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Europian 2021, në kategorinë e vajzave. Vashat e drejtuara nga Afërdita Fazliu u majtën mirë në pjesën e parë duke mos pranuar gol. Holandezet shpërthyen në pjesën e dytë duke i shënuar gjashtë gola. Katja Snoeijs shënoi hat-trick, […]

Përfundon me rezultat të thellë ndeshja mes Holandës dhe Kosovës


[ad_1] Ka përfunduar me rezultat të thellë ballafaqimi mes Holandës dhe Kosovës. Kombëtarja e Holandës ka shënuar fitore të thellë ndaj “Dardaneve” me rezultatin 6:0, shkruan GazetaBlic Sport. Pjesa e parë e duelit përfundoi me rezultatin 0-0, ndërsa në pjesën e dytë “shpërthyen” vendaset ku shënuan gjashtë gola. Sulmuesja Katja Soenis shënoi hat-trick, ndërsa dy […]

Holandë – Kosovë, formacionet zyrtare


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Holandë – Kosovë, në kategorinë e vajzave, ndeshje e vlefshme për kualifikimet e Europianit 2021. Holanda do të luaje me formacionin 3-2-3-2. ndërsa, Kosova do të luajë me mbrojtje më të ngjeshur duke e parë fuqinë e holandezeve. Holandë – Kosovë, luhet nga ora 18:30. Kujtojmë se ndeshjen […]

Holanda u uron mirëseardhje futbollisteve kosovare


[ad_1] Arbnor Ramadani, mesfushori i Llapit shprehet i lumtur për fitoren e sotme të skuadrës së tij ndaj Drenicës. Llapi fitoi në minutat e fundit ndaj Drenicës për të rrëmbyer tre pikë jashtëzakonisht të rëndësishme. Klubi i Tahir Batatinës fitoi falë super golit të Arbnor Ramadanit në minutën e 89’të. Ramadani ka folur për “GazetaBlic […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


[ad_1] Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 […]

Liberalizimi i vizave për Kosovën shtyhet edhe për një vit


[ad_1] Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës s’ do të ndodh këtë vit. Megjithëse pritjet kanë qenë të larta që gjatë presidencës gjermane të Këshillit të BE-së të arrihet një gjë e tillë dhe pavarësisht plotësimit të të gjitha kritereve e takimit që pritet të mbahet gjatë javës së ardhshme në […]

Pengesa të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, s’ka konsensus mes vendeve të BE-së


[ad_1] Përfaqësuesit e vendeve të Bashkimit Europian s’ arritën sërish të gjejnë të martën konsensus mes tyre për kornizën e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gjë e cila do t’i hapte udhën Konferencës së parë Ndërqeveritare mes dy vendeve dhe BE-së, që shënon dhe fillimin zyrtar të bisedimeve për anëtarësim. Në përfundim të […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


[ad_1] Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e […]

Holanda fiton ndaj Bosnjës (VIDEO)


[ad_1] Holanda është treguar e fortë duke e mposhtur Bosnjën me rezultat 3-1, në kuadër të Grupit 1, të Ligës A, në Ligën e Kombeve. Mesfushori Georginio Wijnaldum shënoi për 1-0, në minutën e 6’. Për 2-0, shënoi përsëri Wijnaldum në minutën e 14’. Memphis Depay e trefishoi rezultatin në minutën e 55’. Mysafirët e […]

Wijnaldum shënon gol ndaj Bosnjës, Holanda në avantazh


[ad_1] Është realizuar goli i parë në duelin Holandë – Bosnjë Hercegovina. Kombëtarja e Holandës ka shënuar golin e parë në ndeshjen e sotme të Ligës së Kombeve ndaj Bosnjës, shkruan GazetaBlic Sport. Golin e parë në këtë duel e ka shënuar, Georginio Wijnaldum. Wijnaldum ka gjetur golin në këtë sfidë pas vetëm gjashtë minutash […]

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!


[ad_1] Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që të zgjerojë testimet, ndërsa vendet evropiane përballen me infektime që po rriten shpejt dhe me shtim të shtrimeve në spital.  Vendet kanë marrë masa kufizuese për të ngadalësuar përhapjen që ka shkaktuar më shumë […]

Asensio: Jam krenar që jam përsëri pjesë e Spanjës, por unë kam gjak holandez poashtu!


[ad_1] Luis Enrique erdhi me vendim befaseues kur  i dha Marco Asensio një thirrje ndërkombëtare përpara ndeshjes me Holandën, duke pasur parasysh mungesën e tij 20-mujore për shkak të dëmtimit. Paraqitja e fundit ndërkombëtare e Asensio erdhi në 10 Qershor 2019, me një fitore 3-0 ndaj Suedisë, megjithatë të Mërkurën ai mund të vendoset të […]

Holanda kundër negociatave me Shqipërinë


[ad_1] Shqipëria parakalohet edhe nga Maqedonia e Veriut në udhën e integrimit evropian. Holanda, një prej vendeve skeptike për nisjen e bisedimeve me Shqipërinë duket se ka marrë tashmë vendimin për t’i dhënë më shumë kohë qeverisë së Tiranës për të përmbushur kushtet e vëna duke e konsideruar të pamjaftueshëm progresin e bërë me reformat. […]

Mbi 245 milionë euro deficiti tregtar në muajin shtator


[ad_1] Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -4.5 për qind në muajin shtator 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 245.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 257.2 milionë eurosh në vitin 2019. eksporti mbulon […]

Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] BIRN tregon udhët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jete më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen. Kur ishte 14 vjeç, nëntë nga shokët e klasës të Besi […]

Seanca e rradhës për Salih Mustafën pritet të mbahet në dhjetor


[ad_1] Seanca e radhës ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale pritet të mbahet në dhjetor. Kështu janë dakorduar palët. Është diskutuar për çështjet teknike, ndërsa po ashtu edhe për fazën se ku gjenden hetimet e prokurorisë e po ashtu të mbrojtjes. Avokati i Mustafës, Julius Von Bonne ka thënë se hetimet janë bërë më të […]

Arben Ahmeti: Një aeroplan special me 30 ulëse po qëndron në aeroport, nesër kthehet në Holandë


[ad_1] Drejtori i Kanal 10, Arben Ahmeti ka deklaruar në “Prime Time” se ka informacione për një aeroplan special i cili ka ardhur sot në Aeroportin e Kosovës, ndërsa pritet të kthehet nesër. “Është e vërtet që në aeroport janë dy aeroplanë, njëri është i futbollistësve që kanë ardhur nga Holanda, ndërsa […]

Vajzat e Kosovës pësojnë humbje të thellë  në “Fadil Vokrri”


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës në kategorinë e vajzave është mposhtur me rezultat 0-5, nga Holanda, në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë. Mysafirët e nisën ndeshjen mirë duke kaluar në epërsi me mesfushoren e Arsenalit, Danielle van de Donk, në minutën e 11’. Për 0-2, shënoi Katja Snoeijsin në minutën e 31’. Holanda e vazhdoi dominimin […]

Vashat e Kosovës po mposhten me rezultat të thellë nga Holanda


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë me rezultat 0-4, ndërmjet Kosovës dhe Holandës. Mysafiret kanë kaluar në epërsi në minutën e 11’ me mesfushoren e Arsenalit, Danielle van de Donk. Holanda e dyfishoi epërsinë në minutën e 31’ me Katja Snoeijsin. Lieke Martens shënoi për 0-3, në minutën e 35’. Golin e katërt e shënoi […]

Holanda shënon edhe dy gola të tjerë përballë Kosovës


[ad_1] Holanda ka shënuar edhe dy gola të tjerë përballë Kosovës. Kampionia evropiane po e shfrytëzon në maksimum përvojën e saj, përcjell GazetaBlic. Snoijens e Martens realizuan brenda minutave 31′ dhe 34′, thuajse për ta mbyllur çështjen e fituesit, pasi vashat tona do ta kenë të vështirë ta përmbysin rezultatin ndaj tulipaneve. Kanë mbetur diçka […]

Konfiskohen 352 makina të vjedhura në 22 shtete të Evropës, në operacion u përfshi edhe Kosova


[ad_1] Një total prej 352 makinave të vjedhura janë konfiskuar teksa kanë qenë në rrugë për destinacionin e tyre final, si rezultat i një operacioni të mbështetur nga Agjencia e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EUROPOL). Në kuadër të këtij operacioni janë konfiskuar edhe 1,077 pjesë të vjedhura të makinave bashkë me dhjetëra dokumente […]

Zbulohet arsyeja e aderrimit të avionit holandez në aeroportin “Adem Jashari”


[ad_1] Një aeroplan special nga Holanda ka aterruar sot në orët e padites në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”. Dyshimet e para lidhur me këtë aeroplan ishin se mund të lidhet me Hagën. Por, kjo është mohuar nga zyrtarët e Aeroportit. Zëdhënësja Valentina Gara, thotë se aeroplani s’ lidhet me Specialen. “Ne s’ jemi […]

​Belgjika vendi më i goditur në Evropë, Gjermania pret ngritjen në 20.000 raste në ditë


[ad_1] Një numër vendesh evropiane janë në prag të mbylljes, për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të të sapo infektuarve me koronavirus. Një gjendje e jashtëzakonshme është në Spanjë dhe Itali, ndërsa orari i ndalimit është futur në Itali dhe Republikën Çeke. Gjermania po përballet gjithashtu me humbjen e kontrollit, e cila edhe […]

Formacionet zyrtare: Kosova – Holanda


[ad_1] Kombëtarja e femrave të Kosovës sonte do ta ketë ndeshjen më të vështirë të ciklit të kualifikimeve. Kjo pasi, vashat tona do të jenë nikoqire të atyre nga Holanda, njëherit kampione evropiane, përcjell GazetaBlic. “Tulipanet” llogariten favorite, por të besuarat e Afërdita Fazliajt s’ ua kanë frikën, kështu që do të tentojnë për të […]

Shetetasit gjermanë dhe italianë s’ lejohen në Kosovë pa testin PCR negativ


[ad_1] Për të udhëtuar nga Gjermania ose Italia në Kosovë duhet që të keni testin PCR negativ jo më të vjetër se 72 orë, në të kundërt duhet të vetizoloheni. Këtë e bëri të ditur vetë Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, ku tregon se testi negativ është kusht i domosdoshëm për të kaluar në Kosovë. […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

Vala e dytë e pandemisë së coronavirusit ‘pushton’ Evropën


[ad_1] Në Gjermani po rriten tej mase infektimet, ndërsa  Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Evropë. Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas […]

​Kërkohet rikthimi i kontrolleve mjekësore në pikat kufitare


[ad_1] Shtetet fqinje kanë regjistruar numër në rritje të rasteve të reja ditore me COVID-19 në javën e fundit, por megjithatë, në asnjë prej pikave kufitare s’ ka kontrolle mjekësore siç ishin aplikuar në muajt e izolimit. Komisioni për Shëndetësi pritet t’i drejtohet me kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë për të kuptuar se kur do të […]

Pse qeveria suedeze rekomandon që popullata e moshuar të mos izolohet?


[ad_1] Derisa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur qytetarët e saj mbi moshën 70 vjeçare që të mos izolohen. Njoftimi erdhi nga Qeveria suedeze të enjten, më 22 tetor, me shpjegimin se Suedia regjistron numër më të ulët […]

Mali i Zi më së keqi në Evropë nga numri i rasteve me Covid-19, ja në cilin vend është Kosova


[ad_1] Mali i Zi renditet i pari në Evropë për nga numri i rasteve që nga fillimi i pandemisë, në 100 mijë banorë. Sipas të njëjtit numër të njerëzve të infektuar për 100,000 banorë, Maqedonia Veriore është në vendin e 11-të, dhe Bosnja dhe Hercegovina është në vendin e 14. Në bazë të të njëjtave […]

​Rekordi botëror: 400 mijë raste në ditë me Covid


[ad_1] Në botë nga muaji janar rezultojnë afro 40 milionë të infektuar nga kovidi-19, bilanc i rritur me 400 mijë raste në 24 orë. Mbi 1 milion e 100 mijë gjithsej ka shkuar shifra e jetëve të humbura. Bota ka shënuar një rekord prej 400 mijë të infektuarish me koronavirusin e ri brenda ditës, ndërkohë […]

OBSH paralajmëron rritje të numrit të vdekjeve nga COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se një rritje e numrit të të infektuarve në Evropë ka të ngjarë të pasohet nga një rritje e vdekjeve. Qeveritë e vendeve evropiane po vendosin masa shtesë të kufizimeve në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Më shumë se 38 milionë njerëz janë infektuar në […]

Holanda mbështet eutanazinë për fëmijët e sëmurë nën 12 vjeç


[ad_1] Qeveria e Holandës miratoi planet për të lejuar eutanazinë për fëmijët me sëmundje të pashërueshme, të moshës një deri në 12 vjeç. Eutanazia është përshpejtimi i vdekjes së një pacienti, për të parandaluar vuajtjet e mëtejshme. Ministri i Shëndetësisë i Holandës, Hugo de Jonge, tha se ndryshimi i rregullit do t’i parandalojnë “vuajtjet pa […]

Riinfektohet me COVID-19, simptoma më të rënda herën e dytë


[ad_1] Një i ri në SHBA është prekur nga covidi dy herë, me infektimin e dytë më të rrezikshëm se i pari. 25 vjeçari ka patur nevojë për trajtim në spital, pasi mushkëritë e tij s’ mund të furnizonin me oksigjen të mjaftueshëm trupin. Riinfektimet, mbeten të rralla dhe tani ai është shëruar. Por, studimi […]

Kosova i bashkohet aksionit të INTERPOL-it, arrestohen 166 persona


[ad_1] Kosova është pjesë e shteteve pjesëmarrëse në një aksion të kryer nga INTERPOL-i dhe Europoli ku është luftuar krimi i organizuar me ç’rast janë arrestuar 166 persona. Sipas një njoftimi të INTERPOL-it bëhet e ditur se gjatë këtij aksioni të zhvilluar në Evropën Juglindore është luftuar imigracioni ilegal, trafikimit me armë zjarri dhe trafikimi […]

COVID-19, kufizimet hyrëse të Qeverisë së Kosovës të bazuara në listë që s’ ekziston


[ad_1] Një vendim i qeverisë së Kosovës  ka vënë masa kufizuese për qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovës bazuar në “listën zyrtare ECDC”, por Qendra Evropiane për Kontroll të Sëmundjeve ka thënë për BIRN se “një listë e tillë apo e ngjashme s’ ekziston”.   Të premten, qeveria e Kosovës aprovoi masa të propozuara […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

Holanda me masa të reja për luftimin e COVID-19


[ad_1] Holanda, nga sot, nis me zbatimin e masave të reja kundër koronavirusit, pasi numri i rasteve të reja në ditë i është afruar tashmë 3-mijëshit. Shumë qytetarë, për herë të parë, do të këshillohen të vendosin maska në dyqane. Kryeministri Mark Rutte tha se situata në tre qytetet më të mëdha të vendit – […]

Kur do ta heqë Zvicra Kosovën nga Lista e karantinës?


[ad_1] Numri i infeksioneve të reja në Kosovë ka rreth dy javë që është nën kufirin që përcakton Zvicra për vendosjen në listën e rrezikut E Enjte, 24 Shtator 2020 – 18:05 albinfo.ch (KEYSTONE/Alexandra Wey) Sipas shifrave që publikon duke i përditësuar “SRF”, nga sot në listën e rrezikut të BAG, krahas 51 vendeve sa […]

Çfarë e tërhoqi investitorin holandez të investonte në Kosovë?


[ad_1] “Po qe se të duhen 20 persona në fabrikë, brenda një dite i ke njerëzit në dispozicion, ndërsa në Holandë ajo do të merrte më shumë se një vit kohë”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Robert Kwakman, pronar i kompanisë Kivo nga Holanda, i cili katër vjet më parë vendosi që të shtrijë […]

Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë


Instituti i kërkimeve shkencore Legatum me baze në Londër, ka publikuar shtetet më sigurimin shëndetësore më të mirë. Ky hulumtim është bazuar n atë se sa të shëndetshëm janë njerëzit që jetojnë në këto shtete dhe është ndarë në tri grupe, shëndeti mendor, infrastruktura shëndetësore dhe aftësitë parandaluese të sëmundjeve. Shtetet të cilat kanë shënuar […]

Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët


Punën më të rëndësishme e kanë mjekët, sepse ata shpëtojnë jetë.  Shpesh ata e rrezikojnë edhe vetveten për shëndetin e pacientave të tyre. Të qenurit mjekë, në kohërat e tashme, është një përgjegjësi e madhe mbi vete. Mjekët kalojnë disa vite të studimeve që kushtojnë shtrejtë, dhe praktikë që të arrijnë nivelin e duhur të […]