Hoti: Për disa javë presim arritjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka përgëzuar punën e këtij komiteti duke thënë se kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Hoti tha se presin që për disa javë të arrijnë edhe vaksinat dhe të fillojë procesi i vaksinimit të qytetarëve. “Jemi në […]

Sot mblidhet Komiteti për vlerësimin e situatës me COVID-19


[ad_1] Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të mbajë sot mbledhje. Takimi i komitetit do të mbahet në ora 09:00 në Qeverinë e Kosovës. Në takimin ku do të diskutohet për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të jetë edhe kryeministri në detyrë i Kosovës, […]

Të premten mblidhet Komiteti për vlerësimin e situatës epidemiologjike


[ad_1] Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në vend, të premten do të mbahet takimi i radhës i Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me Covid-19. Vetëm sot janë regjistruar tetë të vdekur dhe 632 raste me COVID-19. ndërkohë kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot është takuar […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

30 deri 39 vjeç, grupmosha më e prekur nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë. Por, sipas autoriteteve shëndetësore, ka pasur raste me koronavirus që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. “Shumica e qytetarëve  që kanë përfunduar me fatalitet nga […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


[ad_1] Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë […]

Pfizer s’ e ka konfirmuar marrëveshjen me Kosovën për vaksina


[ad_1] Kompania farmaceutike, Pfizer, s’ e ka konfirmuar akoma se është arritur marrëveshje me Kosovën për sigurimin e vaksinave kundër koronavirusit. “Jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’i ofruar qasje në vaksinë. Diskutimet me qeverinë janë konfidenciale dhe ne s’ kemi asnjë njoftim të ri për të bërë në këto momente”, thanë nga […]

Hoti: Vaksinat antiCOVID presim të arrijnë në shkurt, brenda dite do të vaksinohen 20 mijë qytetarë


[ad_1] Hoti ka thënë se është përgatitur strategjia e imunizimit në bazë të cilit përcaktohen qartë prioritetet e vaksinimit të qytetarëve me vaksinën antiCOVID. “Ashtu si na vijnë sasitë e vaksinave do të kryhet vaksinimi i qytetarëve. Fillimisht mjekë dhe stafi tjetër shëndetësor, personat mbi moshën 65 vjeç, personat që kanë rrezikshmëri të lartë e […]

Komandantja e ‘Jugut’ Majore Vjollca Hoti bashkë me Dr. Krasniqin vizitojnë Klinikën Infektive


[ad_1] Komandantja e stacionit të jugut në Prishtinë Majore Vjollca Hoti së bashku me kolegë të saj dhe doktoreshën Dafina Krasniqi, kanë vizituar sot Klinikën Infektive në QKUK. Gjatë natës së ndërrimit të moteve në Klinikën Infektive do të kujdestarojë drejtoresha Dr. Lindita Ajazi-Berisha, shkruan Gazeta Shneta. Për kujdesin ndaj pacientëve dhe larg familjes në […]

Hoti në shoqatën Down Syndrome Kosova: Viti 2020 ka qenë një vit i vështirë për të gjithë


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë ditës së sotme ka vizituar shoqatën “Down Syndrome Kosova”. Hoti gjatë vizitës ka thënë se viti 2020 ka qenë vit i vështirë. “Viti që po lëmë pas ka qenë një vit i vështirë për të gjithë pa përjashtim, por për disa grupe të shoqërisë që kërkojnë […]

Hoti viziton sot organizatën Down Syndrome Kosova


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, sot do ta vizitojë organizatën Down Syndrome Kosova. Mësohet se vizita do të fillojë nga ora 10:00. Gjatë ditës së djeshme, Hoti vizitoi edhe Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë, së bashku me Skender Reçicën, për t’i parë kushtet të cilat i kanë të moshuarit. [ad_2]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

Asnjë rast me COVID-19 në Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë


[ad_1] Asnjë i infektuar s’ është aktualisht në Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë. Sot, kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, së bashku me ministrin e Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, vizituan pikëirisht këtë vend dhe u ndanë të kënaqur me kushtet që po iu ofrohen të moshuarve. “Po ofrohet shëmimi më i mirë i mundshëm, e përgëzoj […]

Policia e Kosovës nderon 13 pjesëtarët e saj që humbën jetën nga koronavirusi


[ad_1] Nga fillimi i pandemisë e deri tani nga koronavirusi në Kosovë kanë humbur jetë 1 mijë e 325 qytetarë, e në mesin e tyre janë 13 pjesëtarë të Policisë së Kosovës. Policia e Kosovës në faqen zyrtare në Facebook ka nderuar zyrtarët policorë që kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19. Nga COVID-19 ka […]

Krasniqi: Brenda dy muajve të gjitha spitalet do të kenë furnizim me oksigjen të lëngshëm


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, Valbon Krasniqi në një konferencë për media pas vizitës së kryeministrit në detyrë Avdullah Hoti tha se asnjë pacient s’ ka mbet asnjë ditë të vetme pa oksigjen dhe pa trajtimin e duhur. Krasniqi bëri të ditur se shumë shpejt brenda dy muajve […]

Hoti: Sulmi ndaj infermierëve në Prizren, akt i shëmtuar


[ad_1] Kryeministri  i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar lidhur me rastin e të shtunës në mbrëmje, kur në Spitalin e Prizrenit disa persona kanë sulmuar stafin mjekësor. Hoti, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se “ngjarja e mbrëmshme në Urgjencën e Spitalit të Prizrenit, ku familjarët kanë sulmuar fizikisht infermierët në detyrë […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë […]

Tri qytetet aktualisht vatra të COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Bazuar në të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë rezulton që Prishtina, Fushë-Kosova dhe Obiliqi janë tri komunat me më së shumti raste aktive për 100 mijë banorë. Vetëm kryeqyteti aktualisht ka 4901 raste aktive, ndërsa në raportin për 100 mijë banorë llogaritet të ketë 2260 raste aktive. Fushë-Kosova është e […]

15 mjekët që humbën jetën gjatë luftës me pandeminë COVID-19


[ad_1] Pandemia në Kosovë filloi me dy rastet e para më 13 mars, një në komunën e Klinës dhe një në komunën e Vitisë. Dr.Fadil Zuka, specialist i mjekësisë familjare, ishte mjeku i parë nga Vitia që humbi luftën me COVID-19 dhe shënoi rastin e parë të vdekjes së një mjeku nga koronavirusi. Në kohët […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic. Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja nacionale, e më pas nga Kuvendi i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit. […]

Hoti uron ditën e Vullnetarizmit: Ata s’ njohin sfidë dhe kauza e tyre s’ ka çmim material


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka uruar ditën e Vullnetarizmit, ku tha se kjo ditë ju dedikohet të gjithë atyre që sakrifikojnë dhe punojnë në interes të shoqërisë dhe të atyre që më së shumti kanë nevojë. Hoti me anë të një postimi në Facebook tha se vullnetarizmi është forma më e lartë e […]

Haradinaj i apasionuar pas ngjitjeve në mal, kështu po e kalon të shtunen


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Alija: Dy opsionet pse PDK-ja votoi pro Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Humbën në Podujevë, Hoti kërkon reflektimin e LDK-së


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur në zgjedhje një prej bastioneve të saj Podujevën. Hoti ka thënë se LDK ka kaluar shumë sfida në këto 30 vite si parti, ku sipas tij ka pasur barrë më të madhe në punën për ndërtimin e shtetit kosovar. Kryeministri ka vijuar duke thënë se ata respektojnë fjalën […]

Kryeministri Hoti flet për gjendjen me COVID-19 në Kosovë, tregon se a mund të ketë ashpërsim të masave


[ad_1] Kryeministri Avullah Hoti ka folur për situatën aktuale me Covid-19 në vend. Ai thotë se kanë marrë masat e duhura dhe kanë rritur numrin e testimeve. “Kemi trefishuar numrin e testimeve. Po mundohemi që të kufizojmë lëvizjen, i kemi udhëzuar shkollat që të përmbyllin planprogramin deri më datë 18 dhjetor dhe po mbikëqyrim nga […]

Hoti flet për mënyrën si do ndahen paratë nga Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur konferencë për media pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Hoti ka thënë se ky ligj ka qenë pjesë e planit të tyre qeverisës që brenda këtij viti dhe viti të ardhshëm të futen 1.2 miliardë euro në ekonomi. “Falënderoj të gjithë deputetet pa përjashtim për mbështetjen […]

Hoti: Pas 8 ditësh kur Ligji të hyjë në fuqi, do të hapet sistemi online për tërheqjen e 10%


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti, e quajti ‘punë të madhe’ miratimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Sipas tij, në Ministrinë e Financave veç ka nisur puna për t’u zbatuar më pas nenet e Ligjit për Rimëkëmbje. Hoti tha se ka kontaktuar Trustin, dhe në fillim të javës që po vjen do të ketë takim me ta. […]

Hoxhaj pas votimit të Projektligjit: Ne jemi opozitë e qeverisë, por jo e shtetit


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj ka thënë se votimi i projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike është vendimi më i rëndësishëm i vitit 2020. me anë të një statusi në facebook, ka thënë se PDK-ja u rreshtua me interesat e popullit, familjeve, punëtorëve që humbën vendet e punës nga pandemia dhe me bizneset që […]

Hoti falënderon deputetët për votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka falënderuar deputetët e Kuvendit për votimin e Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike të Qeverisë së Kosovës. Hoti ka deklaruar se nga ky ligj, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë, pas pasojave të shkaktuar nga pandemia COVID-19. “U jam mirënjohës dhe u falenderohem të gjithë deputetëve […]

Hoti uron qytetarët pas kalimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kalimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, i është gëzuar deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Visar Hoti. Ai i ka uruar qytetarët e Kosovës, për këtë gjë. Hoti ka thënë se dëmet e shkaktuara në ekonomi nga pandemia janë të mëdha, andaj jemi të bindur se ky projektligj do të zbusë efektin negativ të […]

Hoti: Me votimin e Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike mundësohet tërheqja e 10 % të Trustit


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti ka folur sot në seancën ku pritet të votohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai ka thënë që ndihet mirë që subjektet politike janë bashkuar për të votuar një Ligj thelbësor për jetën e qytetarëve. “Ndihem mirë që u bëmë bashkë për të votuar një ligj thelbësor për jetën e […]

Propozimet e PDK-së e kanë pasuruar Ligjin për rimëkëmbjen


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se amendamentet e propozuara nga PDK-ja, e kanë pasuruar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Ligji i sotëm shpresoj që të marr mbështetjen e të gjithë deputetëve pa përjashtim. Besoj që këto katër amendamente e kanë propozuar këtë projektligj”, tha Hoti. Kryeministri shtoi se e falënderon publikisht PDK-në për […]

Kryeministri Hoti takon përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve – i njofton për pakon mbështetëse


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka takuar sot përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve, me c’rast u shpjegoi për pakon e re mbështetëse për këto biznese. Hoti ndër të tjera tregoi se pakoja e re mbështetëse do të ketë vlerë prej 200-220 milionë euro për tremujorin e parë të vitit 2021, si dhe do të […]

Situata me pandeminë, Hoti takon përfaqësuesit e gastronomëve dhe shitësve me pakicë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se sot ka takuar përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve dhe të Rrjetit të shitësve me pakicë. Hoti ka deklaruar se të njëjtit i ka siguruar për përkushtimin e Qeverisë në vazhdimin e mbështetjes dhe thellimin e bashkëpunimit përballë situatës së krijuar nga pandemia Covid-19, me […]

Haradinaj thotë se s’ ka arsye të shkarkohet ministrja Meliza Haradinaj Stublla


[ad_1] Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë se s’ ka arsye të shkarkohet ministrja e Jashtme Meliza Haradinaj Stublla. Haradinaj në emisionin Pressing të T7,  tha se s’ është takuar së fundmi me kryeminsitrin Avdullah Hoti, por deri tash s’ ka pasur kërkesë të lirohet nga detyra ministrja Haradinaj. “Jo s’kam pasur takim me […]

Zhbllokohen pronat në Prizren pas transmetimit të emisionit të KALLXO.com


[ad_1] akoma pa u mbushur një javë nga transmetimi i emisionit të titulluar ‘Sekuestrimet pa bazë’ nga KALLXO.com, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka zhbllokuar pronat e një lagjeje të tërë në Prizren. Emisioni i të premtes, më 27.11.2020, transmetoi pretendimet e Hajredin Gushit nga Prizreni, i cili ka pohuar se Prokuroria për një […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon kërkesën e ish-kryeshefes së IPK-së për masë të sigurisë


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon padinë e ish-kryeshefes së IPK-së


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

AAK vazhdon të këmbëngul: Ramush Haradinaj – President i vendit


[ad_1] Rasim Selmanaj nga AAK thotë se s’ ka përgjigjie tani për tani se a do merr pjesë partia e tij në tryezën për presidentin. Por se kjo parti është e gatshme të marrë pjesë në konsulta, jo vetëm për këtë temë. “Në pyetjen konkrete s’ kam ndonjë përgjigjie meqenëqë s’ e kam taku kryetarin […]

AAK dhe NISMA të gatshme të marrin pjesë në tryezën për çështjen e presidentit


[ad_1] Zëvendës Kryeministri i Kosovës nga rradhët e AAK-së, Besnik Tahiri thotë se AAK do marrë pjesë në tryezën e diskutimit për çështjen e presidentit. Për Gazeta Blic, Tahiri thotë historikisht edhe nga pozita edhe nga opozita AAK ka pasur qëndrim unifikues. “Secila iniciativë politike që vjen prej liderëvë politikë në pozitë dhe opozitë, që […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

“Vota e Etem Arifit ishte legjitime, Kurti s’mund të kthehet kryeministër”


[ad_1] Analisti Ramush Tahiri ka folur për vendimin që do ta merr Gjykata Kushtetuese në lidhje me rastin e votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë Hoti. Ai ka thënë se Kushtetuesja s’do të merr vendim që votën e Arifit ta shpallë të pavlefshme dhe se këtij të fundit s’ mund t’i merret mandati pasi […]

VV insiston se vota e Etem Arifit për Qeverinë Hoti është kundërkushtetuese


[ad_1] Blerim Sallahu, përfaqësues ligjor i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se vota e deputetit Etem Arifi për zgjedhjen e Qeverisë Hoti është kundërkushtetuese. Ai thotë se Arifi s’ i ka treguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që është i dënuar, andaj është certifikuar nga ky institucion. “Sot mbajtëm një seancë dëgjimore në Gjykatë Kushtetuese virtualisht. Aty […]

Isa Mustafa: Pres që Specialja t’i trajtojë edhe vrasjet ndaj zyrtarëve të LDK-së


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se marrëveshja e nënshkruar nga Avdullah Hoti në Washington duhet të zbatohet, pavarësisht se tani po ndërrohet administrata në SHBA. Në Rubikon të Klan Kosovës ai tha se do të ishte gabim fatal Vetëm po të sillemi ndryshe. “Jam i bindur që marrëveshja e nënshkruar në Washington […]

“Arifi po përdoret si pretekst për të shkuar vendi në zgjedhje”


[ad_1] Avokati Besnik Berisha, i cili sot ka përfaqësuar Qeverinë e Kosovës në seancën dëgjimore në rastin e trajtimit të votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti. Sipas tij sa i përket një praktike të tillë gjithçka ka qenë e qartë deri në vitin 2017, kur Gjykata Supreme kishte marrë […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është […]

Hyrja e PDK-së në Qeveri – Gashi jep detaje Po qe se kanë diskutuar një mundësi të tillë


[ad_1] Kohwve tw fundit janw shtuar zwrat se Partia Demokratike e Kosovws do tw pwrfshihet nw Qeverinw Hoti, sidomos pas shkuarjes sw kryetarit tw saj, Kadri Veseli dhe presidentin Hashim Thaçi, nw Hagw, si tw akuzuar nga Specialja. Por, deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi, ka thënë se partia e tij kurrë s’ ka diskutuar brenda […]

Seanca dëgjimore e Kushtetueses po cilësohet si e zbehtë


[ad_1] Seancën e sotme dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese për kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti, njohës të Kushtetutës po e vlerësojnë si të zbehtë nga të gjitha palët e përfshira. Njohësi i Kushtetutës Mazllum Baraliu për GazetaBlic thotë se vota e deputetit tashmë të arrestuar Etem Arifi në zgjedhjen e qeverisë Hoti është kundërligjore, por […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Përfundon seanca e Gjykatës Kushtetuese për votën e Etem Arifit, vendimi “në ditët në vijim”


[ad_1] Pas më shumë se katër orëve, ka përfunduar seanca dëgjimore e Gjykatës Kushtetuese për votën diskutabile të deputetit Etem Arifi ndaj qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës. Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese kanë dëgjuar argumentet e palëve të përfshira në këtë çështje. Më 3 qershor, vota për qeverinë e Kosovës nga Etem Arifi po kontestohet […]

Inaugurohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog


[ad_1] Shtatorja e ish- Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova është inauguruar sot në Istog. Kjo shtatore u inaugurua në ditën e ditëlindjes së ish- Presidentit dhe u vendos në memorialin e emëruar në emrin e tij. Në inaugurimin e kësaj shtatore mori pjesë edhe kryeministri i vendit Avdullah Hoti. Ai bashkë me Kryetarin e Komunës, […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj 2020


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Hoti kërkon mbikëqyrje rigoroze të zbatimit të masave anti-Covid-19


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka kërkuar nga inspektorati, policia dhe shtabet komunale shtimin e angazhimit të përgjithshëm dhe zbatimin rigoroz të masave për parandalimin dhe menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. Siç njofton ZKM-ja, kryeministri kaq qenë në takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, atë Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ministrin e […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Hoti takohet me Sindikatën e Infermierëve


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti mëngjesin e së mërkurës e ka nisur me takim Sindikatën e Infermierëve. Arsyeje e takimit janë kërkesat e kësaj Sindikate për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmërisë në punë, raporton Ekonomia Online. Në takim […]

Kushtetuesja sot pritet të vendos për Qeverinë Hoti


[ad_1]   Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi […]

Kushtetuesja sot pitet të vendos për Qeverinë Hoti


[ad_1]   Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi […]

PDK jep ‘sinjalin’ se mund ta votojë Rimëkëmbjen Ekonomike


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, ka thënë se partia ku bënë pjesë voton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike vetëm Po qe se pranohen kërkesat e tyre. Hoxha në Edicionin Special tregoi edhe idetë e PDK-së për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Ne kemi propozuar së pari pako vetëm qeverisë Kurti dhe tashmë është rikthyer edhe […]

VV: Mund të ketë bashkëpunim në të ardhmen me PDK-në, duhet rrëzimi i Qeverisë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje po thotë së dëshiron bashkëpunim me Partinë Demokratike të Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Hoti. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se oferta për Partinë Demokratike të Kosovës për t’u bërë bashkë për mocionin e rrëzimit të Qeverisë Hoti është e hapur. “Tekstin e mocionit mund ta dakordojmë, ata s’ […]

s’ janë konsultuar paraprakisht me mua për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se askush s’ është konsultuar me të paraprakisht për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion. “Edhe pse Ministria e Drejtësisë s’ ka pasur rol aktiv, ka qenë obligim i imi që ta ngris zërin kundër shfuqizimeve të tilla të bëra pa analizë”, tha Selimi në intervistë për KALLXO.com. Selimi […]

“PDK duhet ta propozojë kandidatin për president”


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së Enver Hoxhaj ka deklaruar se Me kusht që dikush dëshiron t’i ketë votat e kësaj partie për presidentin, atëherë paraprakisht duhet të llogarisin që kandidati për këtë post duhet të jetë i propozuar nga PDK. Ai në Debat të RTK-së ka theksuar se PDK s’ ka vota […]

Do të ketë masa të veçanta për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha sot se masat e vendosura për mbrojtje nga coronavirusi do të përfundojnë kur të përmbyllet pandemia. atëherë, Hoti shtoi se masat për të menaxhuar me situatën do të mund të ndryshohen varësisht nga situata. “Këto masa do të vazhdojnë por do të ketë masa te veçanta për festat […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

Hoti:Priten masa të reja kufizuese para festave të fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për media ka thënë se masat që i kanë ndërmarrë për kufizim të lëvizjes dhe të tjera mbesin në fuqi, pasi ato kanë dhënë rezultate. Hoti ka thënë se situata vazhdon të jetë alarmante, ndërsa pritet që gjatë javës së ardhshme të merren masa të reja për […]

Masat që janë në fuqi do të vazhdojnë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës,  Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se sugjerimi i institucioneve shëndetësore, përkatësisht IKSHPK-së, është që masat aktuale ndaj pandemisë të mbahen edhe më tej. “Ne sot kemi bërë një vlerësim të detajuar të situatës. Konstatimi i përbashkët është që gjendja është mjaft serioze por është nën kontroll. Sugjerimi i instituti ëhstë […]

Hoti paralajmëron masa të reja nga java e ardhshme


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemajn për të diskutuar për menaxhimin e pandemisë në vend. Hoti në një konferencë për media tha se do të ketë masa të reja për festat e fund vitit, shkruan Gazeta Blic. “Ne do të shkojmë me zbatim rigoroz të masave […]

Gjysmëvjetori i parë shkollor përfundon më 18 dhjetor


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se pas bisedimeve që ka pasur me ministrin e Arsimit, Ramë Likaj, janë dakorduar që gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor të përfundojë më 18 dhjetor dhe gjysmëvjetori i dytë të fillojë më 18 janar. Këtë deklaratë kryeministri e bëri në një konferencë për media ku foli për […]

Dënim me burg e gjobë ndaj ish-drejtorit të Gjimnazit në Malishevë 


[ad_1]   Izet Hoti, ish drejtori i gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, u dënua me 8 muaj burgim dhe 1 mijë euro gjobë. Edhe herën e parë, i njëjti ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, trupi gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika, bashkë me anëtarët […]

Hoti sërish mban mbledhje me deputetët e LDK-së – Të gjithë kundër zgjedhjeve të reja, përveç Arben Gashit


[ad_1] Edhe gjatë të martës, kryeministri Avdullah Hoti, ka mbajtur takim me deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit në vend, shkruan Gazeta Blic. Siç mëson Gazeta Blic, ky takim mes Hotit dhe deputetëve të LDK-së, është marrë vendim që në mënyrë kategorike, të evitohen zgjedhjet e parakohshme. I […]

Avdullah Hoti s’ ka të ndalur, emëron edhe një zëvendësministër të ri


[ad_1] Jashar Qukiqi është emëruar zëvendësministër në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Këtë vendim të cilin e ka siguruar Gazeta Sinjali e ka nënshkruar kryeministri i vendit, Avdullah Hoti. Qurkiqi i cili ka qenë edhe këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë, do ta zëvendësojë Erxhan Galushin i cili ditë më parë njoftoi se ka […]

Enver Hasani tregon Po qe se është legjitime vota e Etem Arifit për qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese akoma s’ ka marrë vendim lidhur me kushtetutshmërinë e themelimit të Qeverisë Hoti. Lëvizja Vetëvendosje ka deponuar në qershor kontestimin e votës të deputetit tashmë të arrestuar, Etem Arifi. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka folur në emisionin “DPT te Fidani” rreth kësaj çështje. A e konsideron Hasani legjitime votën e […]

Motivohen punëtorët shëndetësorë, ekzekutohen pagesat shtesë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka dhënë një lajm të mirë për punëtorët shëndetësor, duke bërë me dije se janë ekzekutuar pagesat shtesë bazuar në vendin e Qeverisë, sipas obligimeve të dala nga Ligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19. Ja postimi i plotë: Të nderuar mjekë, infermierë dhe staf mbështetës, kam kënaqësinë […]

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, pjesë e së cilës ishte edhe kryeministri Hoti, Arben Gashi ka thënë se temë e diskutimet ka qenë projektligji për rimëkëmbje ekonomike që sipas Gashit do të kalojë në Kuvendin e Kosovës. VIDEO: ndërsa lidhur me postin e presidentit, shefi i deputetëve të LDK-së ka thënë se Isa […]

Hoti dhe Selmanaj dalin nga takimi me Mustafën dhe deputetët e LDK-së


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti dhe zv.kryeministri, Driton Selmanaj, kanë dalur nga takimi me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa dhe deputetët e kësaj partie, shkruan Gazeta Blic. Gazeta Blic sjell pamje nga dalja nga takimi e Hotit dhe Selmanajt. Brenda takimit, janë duke vazhduar të qëndrojnë kryetari i LDK-së, Isa Mustafa dhe deputetët e kësaj partie. […]

Mblidhet LDK-ja, diskutojnë për postin e Presidentit


[ad_1] Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës sapo është mbledhur në selinë e kësaj partie. Në këtë mbledhje i pranishëm është edhe kryeministri, Avdullah Hoti, dhe kreu i kësaj partie, Isa Mustafa. RTV21 raporton se në këtë mbledhje pritet të diskutojnë për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. Prapa kamerave RTV21 iu është thënë […]

Vazhdon mbledhja e Isa Mustafës dhe Avdullah Hotit me deputetët e LDK-së, ja çka po diskutohet aktualisht


[ad_1] Aktualisht është duke u mbajtur mbledhja e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku prezent është edhe Isa Mustafa. Gazeta Blic merr vesh që tema e parë që është duke u diskutuar në këtë mbledhje, është kalimi i ligjit për rimëkëmbje ekonomike. Siç merr vesh Gazeta Blic, Mustafa ka kërkuar nga deputetët e […]

Mbledhja urgjente në LDK, Avdullah Hoti shkon në seli të partisë


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti është parë duke hyrë në zyrat e LDK-së në Prishtinë, aty ku për pak pritet të fillojë mbledhja e kryesisë së këtij subjekti. Kjo mbledhje vjen herët a vonë pas rezultatit të zgjedhjeve në Podujevë. Mustafa ka thirrur mbledhje urgjente të partisë në ora 14:00, derisa, në të do të marrin […]

Kuvendi përsëri pa kuorum, s’ dalin në votim projektligjet që ishin në rend të ditës


[ad_1] As në seancën e sotme plenare, s’ ka kuorum për të votuar projektligjet të cilat janë në rend të ditës. “Për momentin, vetëm 45 deputetë janë të pranishëm në seancë”, deklaroi nënkryetarja e Kuvendin, Arbërie Nagavci. Gjatë seancës së sotme, deputetët e opozitës vazhduan ta kritikojnë Qeverinë Hoti për menaxhimin me pandeminë. Ata kërkuan […]

Kryeministri i përgjigjet deputetes Musliu: Është shënuar 28 Nëntori


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, i ka dhënë përgjigje deputetes së PDK-së Ganimete Musliu, lidhur me shënimin e 28 Nëntorit. Hoti tha se aktivitetet që janë shënuar për 28 Nëntorin janë aktivitete standarde zyrtare të qeverisë. “Deputetes Musliu po i them Nëse ke ndonjë barometër për nivelin e patriotizmit që e ka secili këtu […]

Musliu e ashpër me Hotin: Silluni si zot shtëpie ose dorëzojeni zotshpillakun


[ad_1] Deputetja e PDK-së Ganimete Musliu në seancën e Kuvendit të Kosovës e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti për injorimin e shënimit të festës së 28 Nëntorit. Ajo tha që është hera e parë pas shpalljes së pavarësisë që Festa e Flamurit, data që shënon daljen publike të UÇK-së dhe ditëlindjen e komandantin […]

Jemi vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, tha se Kosova është vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë. Uka, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se kjo qeveri ka dhënë shumë premtime saqë asnjërën s’ ka arrit ta realizoj. “Ne s’ po flasim për keqmenaxhim por po flasim për mungesë totale të menaxhimit me […]

Hoti: Kosova s’ është në kolaps por në emergjencë shëndetësore


[ad_1] Kryeministri I Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se lidhur me festën e 28 Nëntorit ka zbatuar një agjendë zyrtare që është që dy dekada. Ai ka thënë se dita e hënë është vendosur të jetë ditë pune në solidarizim me sektorët të cilat s’ janë duke pushuar që nga fillimi i pandemisë. Ai ka […]

Hoti: Rreth 500 punëtorë do të përfitojnë nga Masa e 8


[ad_1] Ka nisur të bëhet nënshkrimi i kontratave për financim të projekteve nga Masa e 8 e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2020. Në këtë dukuri ka marrë pjesë edhe Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se është inkurajues fakti që rreth 500 punëtorë do të përfitojnë nga Masa e 8 e Programit […]

Deputeti Hoti: Koha do ta vërtetoj që modeli më i mirë qeverisës është i LDK-së


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Visa Hoti thotë se edhe pse shumë simpatizant të LDK-së në Llap mund të ndjehen se kanë humbur, në demokraci s’ ka vend për humbje. Hoti shkruan se qytetarët që për dy dekada e mbajtën LDK-në të parën kanë vendosur që VV të qeverisë për rreth një vit, përcjellë Gazeta Blic. […]

Pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi sipas SBASHK-ut


[ad_1] Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që dita e hëne të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita […]

​SBASHK-u jep arsyet pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi për mësimdhënësit e nxënësit


[ad_1] Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që e hëna të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e […]

Po qe se shtatorja e Fadil Vokrrit ngjason me maketën, s’ do ta lejojmë vendosjen


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti,  ka paralajmëruar kundërshtimin e vendosjes së shtatores së  Fadil Vokrrit Po qe se ngjason me maketën e prezantuar. Në debatin e krijuar për kualitetin e shtatoreve të vendosura nëpër Kosovë për personalitete të shquara, Ahmeti ka thënë se shtatorja e Bill Klinton është krijuar në subjekt talljeje. […]

Komuna e Kamenicës s’ i bindet Qeverisë, vendos që e hëna të jetë pushim


[ad_1] Komuna e Kamenicës ka vendosur që dita e hënë të jetë ditë pushimi në të gjitha institucionet. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, ky vendim vjen për nder të festës së 28 Nëntorit. Sipas njoftimit, për respektimin e këtij vendimi, obligohen të gjitha Drejtoritë Komunale të Komunës së Kamenicës. Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, dje […]

Qytetarët u ankuan për mungesë testimesh në IKShPK, flet ministri Zemaj


[ad_1] Sot gjatë ditës, qytetarë të shumtë janë ankuar se në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike s’ janë marrë aspak mostrat për testim për COVID-19. Ata kanë dërguar edhe video nga hapësirat e IKShPK-së, ku edhe janë kthyer prapa pasi s’ janë testuar. KALLXO.com ka provuar të marr një përgjigje nga i pari i IKShPK-së, […]

​Hoti e Dumoshi vlerësojnë punën e Ansamblit Kombëtar “Shota”


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, kanë pritur sot në takim për festën e 28 Nëntorit Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota”. Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka uruar ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota” për përvjetorin e themelimit, derisa ka uruar edhe festën e Flamurit. […]

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar […]

Hoti pas homazheve të monumenti i Skënderbeut dhe shtatorja e Rugovës: Sot ditë feste për gjithë shqiptarët


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti me rastin e festës së 28 Nëntorit, ka bërë homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti-Skënderbeu dhe shtatorja e presidentit historik, Ibrahim Rugova, me rastin e Ditës së Flamurit, njofton GazetaBlic.  Me këtë rast, kreu i ekzekutivit në një deklarim për medie tha se 28 Nëntori, siç është […]

error: Content is protected !!