A duhet të mbajnë maska fëmijët mbi 2 vjeç? Studimi italian hedh dritë mbi shqetësimin kryesor të shumë prindërve


[ad_1] Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale s’ krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël. Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç s’ duhet të përdorin maska […]

Alergjia në qumësht më e zakonshmja tek fëmijët


[ad_1] Një studim i fundit zbulon se alergjia e qumështit prek mbi gjysmën e 1 vjeçarëve në botë dhe përbënë 40% të alergjive ushqimore për fëmijët nga një deri dy vjeç. “Publiku i përgjithshëm duhet të jetë më i vetëdijshëm për alergjitë e qumështit. Ata mendojnë se kjo gjë s’ është serioze”, tha Dr Ruchi […]

Si ndikon konsumimi i dy filxhanëve me kafe çdo ditë në mëlçinë tuaj?


[ad_1] në të gjithë botën, kafeja është një nga pijet më të preferuara mes shumë njerëzve, qoftë e nxehtë apo e ftohtë. Para se shkencëtarët të bënin teste mbi të, kafeja mendohej se ishte e dëmshme për shëndetin. Shumë probleme shëndetësore ishin të lidhura me kafenë pa ndonjë hulumtim. Një hulumtim vërtetoi se në vend […]

Si t’i ricikloni qelizat vjetra duke agjëruar


[ad_1] Agjërimi ka treguar rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar vetëm pas tri ditësh. Njerëzit pësojnë ndryshime të shpejta gjatë gjithë kohës, për arsye të ndryshme, ku një nga këto mund të jetë besimi. Kjo gjë ka treguar se kryerja e agjërimit mund të rigjenerojë qelizat dhe mund të sjell qëndrueshmërinë e tyre si dhe […]

Aktiviteti që zvogëlonë rrezikun nga sëmundja e zemrës


[ad_1] Sa shpesh bëni banjë? Ne mendojmë se mjaft rrallë. Banjat ndjehen si një kënaqësi e madhe duke pasur parasysh kohën dhe ujin që kërkojnë. Tani, megjithatë, mund të keni një justifikim më të mirë për t’u çlodhur në vaskë: Ka prova që të bëni banjë rregullisht mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës. […]

Ky problem i zakonshëm mund të përkeqësoj alergjinë tuaj


[ad_1] Pranvera është një periudhë e bukur e vitit, por shumë njerëz në të vërtetë kanë frikë nga kthimi i motit më të ngrohtë. Në fund të fundit, s’ është e lehtë të shijosh rrezet e diellit kur ajo gjithashtu vjen me një anë të hundëve të lëngshme dhe kruarje të syve për shkak të […]

Ilaçi që kemi të gjithë në shtëpi në mënyrë efektive zgjidh problemin e kariesit


[ad_1] Sipas një studimi, aspirina mund të shërojë prishjen e dhëmbëve pa trajtim shtesë dentar Aspirina më e zakonshme mund të inkurajojë vetëriparimin e dhëmbëve, thuhet në hulumtim, transmeton Telegrafi. Ilaçi, i cili është i qasshëm për të gjithë, ndihmon strukturën e dhëmbit të dëmtuar nga kariesi dhe fillon procesin e vetëshërimit, thuhet në hulumtimin […]

Moti i ndryshueshëm ju prish humorin dhe gjumin. Çfarë mund të bësh?


[ad_1] Është rrënjosur një mendim që ditët e zymta na bëjnë të ndihemi në humor të keq, por ka edhe shpjegime shkencore pse moti i keq dhe shiu ndikojnë negativisht te ne Sipas hulumtimit të psikologut klinik nga San Francisco, Tecsia Evans, pothuajse 9% e të anketuarve bëjnë pjesë në kategorinë e “njerëzve që s’ […]

6 këshilla nga psikologët për të rritur fëmijë “të mbarë”


[ad_1] Psikologët e Harvardit kanë bërë një hulumtim, se si mund të edukohen fëmijet në mënyrën më të mirë dhe kanë dhënë disa këshilla për prindërit. Këto janë 6 këshillat nga psikologët e këtij universiteti: 1) Merruni me fëmiëjt. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj, bëjuni pyetje të hapura për […]

A ndikon pluhuri ‘talc’ në përhapjen e kancerit te njeriu?


[ad_1] Kur bëhet fjalë për produkte që i përdorim në përditshmëri, duhet të tregohemi mjaftë të kujdesshëm. Vlen të përmendet pluhuri për bebe dhe pluhuri për fytyrë, pluhuri talc i cili është një përbërës popullor dhe mjaftë efektiv për të mbajtur lëkurën të thatë dhe të mbrojtur. Në këtë artikull do të kuptojmë Po qe […]

Vallëzimi dy herë në javë djeg kalori dhe ngadalëson plakjen e trurit


[ad_1] Vallëzimi jep shumë kënaqësi dhe ka shumë larmi nga rutina në rutinë. Për më tepër, hulumtimet kanë treguar prej kohësh që vallëzimi mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr kilet e tepërta. Në fakt, një studim nga Harvard zbuloi se vallëzimi ishte më i mirë për djegien e kalorive sesa noti […]

Avokado e dobishme për largimin e kolesterinës së keqe


[ad_1] Ngrënia e një molle në ditë e mban mjekun larg, por konsumimi i një avokadoje në ditë, mund të ndihmoj në zvogëlimin e nivelit të kolesterinës së keqe në gjak. Kështu ka konstatuar një studim i ri i kryer në Universitetin e Pennsylvanias. Ky hulumtim është i mirëpritur nga gjeneratat e reja, duke iu […]

VIDEO: Kush janë njerëzit imunë ndaj koronavirusit?


[ad_1] Pse disa njerëz kontraktojnë forma shumë agresive të Covid-19 ndërsa të tjerët janë asimptomatike ose s’ sëmuren aspak, duke qenë të ekspozuar ndaj të njëjtit virus? Kjo është një nga pyetjet që shkencëtarët në Universitetin e Tor Vergata në Romë po përpiqen t’i përgjigjen në bashkëpunim me kolegët e tyre nga e gjithë bota, […]

Studimi: Antitrupat ndaj COVID-19 mund të mbrojnë nga ri-infektimi më vonë


[ad_1] Ka prova të reja që lidhin testimin pozitiv për antitrupat ndaj COVID-19 nga një infeksion paraprak me një rrezik dukshëm më të ulët të infektimit përsëri në të ardhmen. Një studim, i botuar në revistën JAMA Internal Medicine dje (e mërkurë), zbuloi se njerëzit që rezultuan pozitivë për antitrupa ndaj COVID-19 ishin në një rrezik […]

Shkencëtarët më afër të kuptuarit të sëmundjes së Parkinsonit


[ad_1] Një informacion i ri i zbuluar nga studiuesit e Universitetit të Kembrixhit mund të shënojë një hap jetik në të kuptuarit e sëmundjes së Parkinsonit, një çrregullim neurologjik dobësues, sipas hulumtimit të ri. Një letër e botuar sot në revistën “Nature Communications” përshkron atë që universiteti thotë se është “prova bindëse e re” në […]

Çaji i xhenxhefilit i mrekullueshëm për organizimin


[ad_1] specialistët thonë se rrepat në dimër dhe xhenxhefili në verë e mbajnë mjekun larg. Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit. Vlerat e tij shkojnë përtej një stine të vetme. Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet, shpjegojnë specialistët. Ai […]

Meshkujt baballarë vërtet s’ dëgjojnë natën të qarët e bebes apo vetëm shtiren?


[ad_1] Femrat e kanë të zhvilluar instinktin për shkak të të cilit reagojnë fuqishëm ndaj të qarit të bebes, madje edhe Po qe se s’ janë nëna! Shumica e nënave të rraskapitura dyshojnë që parterët e tyre shtireshin që po flinin derisa fëmija në gjysmë të natës qan. Mirëpo, një hulumtim më i ri tregon […]

Të flini në dhomë të ftohtë mund t’iu ndihmojë të dobësoheni


[ad_1] Njerëzit kanë disa lloje të yndyrave. Yndyra e bardhë, e cila ruan energji shtesë. Yndyra e bardhë është karakteristikë e mbipeshës dhe rrit rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 dhe sëmundjeve të tjera. Yndyra kafe, në të kundërtën, djeg energjinë kimike për të krijuar nxehtësi dhe për të ndihmuar në ruajtjen […]

Sipas një hulumtimi britanik: Fëmija humb interesimin për lodrën e re brenda një muaji


[ad_1] Fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodra. Një hulumtim të cilin e ka bërë fondacioni The British Heart, ka zbuluar sa kohë i duhet fëmijëve që plotësisht t’u bëhet monotone lodra e re. Fondacioni anketën e ka bërë në Britani të Madhe, në atë kohë rezultatet tregojnë që fëmija humb […]

Ja nga çfarë varet inteligjenca e njeriut


[ad_1] Inteligjenca e njeriut varet më pak nga madhësia e trurit sesa nga mënyra e strukturimit të tij, është përfundimi i një studimi shkencor ndërkombëtar, i udhëhequr nga studiues nga Universiteti i Vjenës. Shkencëtarët deri më tani e kanë ekzagjeruar lidhjen midis madhësisë së trurit dhe aftësive intelektuale të një personi, shpjegoi Jakob Pietschnig, një […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

Kosi mund të ndihmojë shërimin e frakturave të kockave


[ad_1] Implantet e veshura me baktere si ato të kosit mund të përdoren gjatë operacioneve të thyerjes së kockave për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar infeksionet post-operative. Kjo tezë është studiuar në Kinë, në Universitetin Hubei të Wuhan, me një hulumtim të botuar në revistën Science Advances. Një ndihmë për shërimin e frakturave […]

Kikirikët e zierë, të cilët merren nën mbikëqyrje mjekësore, mund të zvogëlojnë reagimet alergjike


Ngrënia e kikirikëve të zier në ujë të mund të zvogëlojnë rrezikun nga reagimet e rrezikshme për jetën te ata të cilët janë alergjikë ndaj tyre Me zierjen e kikirikëve nga 20 deri në 30 minuta shpëlahet pjesa e albuminave të cilat mund të shkaktojnë reagime të shpeshta fatale të cilat posaçërisht mbeten në kikirikët […]

8 shenja se trupit juaj ka nevojë për Vitaminë D


[ad_1] Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona deri tek forcimi i sistemit tonë imunitar. Ne normalisht e marrim këtë vitaminë nga ushqimet, suplementet dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe ne përballemi me mungesën […]

Personaliteti i personit i cili lë duhanin ndryshon


[ad_1] Në një hulumtim shkencëtarët kanë konstatuar që te duhanxhinjtë janë të theksuara dy karakteristika – neurotizmi dhe impulsiviteti – të cilat qetësohen shumë pasi që t’i hedhim cigaret Përveç që vret, pretendojnë shkencëtarët, pirja e duhanit shkatërron edhe personalitetin tonë. Ju madje s’ mund të vini re ndryshime të humorit që i bëjnë të […]

Çfarë duhet të hamë kur pimë alkool


[ad_1] Po qe se pas çdo dehjeje me alkool s’ mund të flini, e me atë rast s’ hani diçka apo mbase e zbrazni frigoriferin në shtëpi – më në fund kemi shpjegim për sjelljen tuaj. Një hulumtim i Institutit “Francis Crick” ka dashur që të zbulojë a ekziston lidhja midis alkoolit dhe ngrënies së […]

Si t’i ndihmoni një njeriu kur ka dhimbje: Ky gjest i thjeshtë ofron lehtësim të menjëhershëm për pacientët


[ad_1] Një gjest fisnik, si shenjë mbështetjeje Kur dikush vuan një dhimbje të tmerrshme, gjëja më e keqe për njerëzit përreth tyre është se ata do të donin t’i ndihmonin, por s’ e dinë se si. specialistët rekomandojnë që të sëmurin vetëm mbajeni për dore, transmeton Telegrafi. Ky gjest ia zvogëlon dhimbjen, madje edhe ia […]

Fëmijët, nënat e të cilëve kanë pirë qumësht gjatë ushqimit me gji të foshnjës treguan një tendencë më të ulët të zhvillimit të alergjive


[ad_1] Një studim i ri suedez ka treguar se nënat që pinë qumësht lope gjatë ushqimit me gji të foshnjës kanë një efekt pozitiv te foshnjat duke pakësuar rrezikun e shfaqjes së alergjive nga ushqimi Ky është një hap i parë bindës në përcaktimin e lidhjes së mundshme midis ushqimit të nënës dhe rrezikut të […]

Çfarë u bën enëve të gjakut vetëm një pije energjike


[ad_1] Një hulumtim i realizuar nga Universiteti i Teksasit, i pari që tregon qartë rrezikun e sindromit metabolik të shkaktuar nga pijet energjike, ka treguar se këto të fundit e shkaktojnë gjendjen shëndetësore Vetëm po të konsumohen në baza ditore. Sipas studimit, mjafton një pije energjike për t’i ngushtuar enët e gjakut për 90 minuta […]

Higjiena orale dhe lidhshmëria me sëmundjet respiratore


[ad_1] Një hulumtim i bërë së fundmi e që është publikuar në revistën mjekësore, mSphere, ka ekzaminuar efektin e higjienës orale në sistemin respirator. Hulumtuesit e Kyshu Univeristy në Japoni, kanë studiuar efektin e bakterieve që qëndrojnë në gojë në shëndetin në përgjithësi. Liderja e këtij hulumtimi, Dr. Yoshihisa Yamashita, ka thënë se të moshuarit […]

Pse disa persona janë impulsiv?


[ad_1] Kontrolli i emocioneve, mund të jetë shumë i vvështirë për disa persona. Një hulumtim i bërë së fundmi, ka analizuar arsyen pse disa persona bëhen impulsiv? Autorët e një hulumtimi të publikuar në Nature Communications, kanë definuar impulsin si ‘përgjigje e shpejtë pa i menduar veprimet e tjetrit”. Sipas tyre, të jesh impulsiv s’ […]

Sëmundjet që shkaktohen nga cigarja


[ad_1] Të gjithë e dinë që duhanpirja është tejet e dëmshme, por në fakt ka shumë të rritur që vazhdojnë ta pinë.Duhani ndikon në sistemin respirator, reproduktiv, në lëkurë, në sy si dhe rritë mundësinë që personi të preket nga shumë lloje të kancereve. Ja disa prej sëmundjeve që rrezikojnë të preken personat që konsumojnë […]

Kikirikët – Arrorët E Duhur Për Të Shmangur diabetin (sëmundjen e sheqerit)


[ad_1] Një grusht kikirikë mund të jenë një zgjidhje e shpejtë kur ju merr uria për diçka të kripur. Një studimi të ri,në të cilin AgroWeb u mbështet,sugjeroi se konsumimi i kikirikëve para gjumit mund të ndihmojë në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak,duke shmangur kështu diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Studimi […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Martesa shkakton depresion, studimi i ri zbulon arsyet


[ad_1] Konkluzionet e fundit flasin ndryshe për martesën. Ajo mund të largojë në lumturi pasi mund t’i bëjë njerëzit më të prirur ndaj depresionit. Rënkimet e vazhdueshme, mosmarrëveshjet familjare dhe zhgënjimet e mundshme nga gjysma tjetër rrisin stresin, si rezultat i të cilit ai “zë rrënjë” në trup dhe s’ mund të kompensohet nga pozitivet […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


[ad_1] Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme […]

20 destinacionet më të dashura për të kaluar muajin e mjaltit sipas Pinterest |Revista Monitor


[ad_1] Muaji i mjaltit përfaqëson një nga momentet më të bukura në jetën e një çifti, që kujtohet gjithnjë, me foto për t’u vënë në kornizë, me momente për t’ua treguar miqve dhe fëmijëve që do të vijnë, falë asaj atmosfere unike dhe të papërsëritshme. Por cilat janë destinacionet më të njohura për të kaluar […]

Djersitni shumë? Shtatë arsye pse është e mirë për shëndetin!


[ad_1] Pavarësisht Po qe se djersiteni në palestër ose thjesht përderisa po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin Këtu janë shtatë arsye që specialistët i konsiderojnë përfitimet e djersitjes për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional: Lehtëson dhimbjen “Ushtrimet stimulojnë udhët neurokimike në tru, duke rezultuar në prodhimin […]

Nga kujtesa tek inteligjenca: Tetë përfitime të shahut


[ad_1] Loja e shahut është e dashur në të gjithë botën. Nga Amsterdami në Zhengzhou, njerëzit mblidhen në dhomat e ndenjes, sheshet dhe bibliotekat për të luajtur shah Shahu është një lojë shumë intensive dhe besojeni ose jo, ndikon pozitivisht në shëndetin e mendjes suaj. Shahu zhvillon aftësinë për të parë nga këndvështrimi i dikujt […]

​Hulumtim i ri: Ky grup gjaku është më i mbrojtur se të tjerët


[ad_1] Disa nga studimet më të fundit shkencore mbi koronavirusin dhe përpjekjet për të gjetur barna dhe vaksina antiCOVID-19 tani janë të njohura për publikun e gjerë. Reuters raporton se një studim i madh i bërë në Kanada ofron prova se njerëzit që kanë grup gjaku zero ose janë Rh negativë janë në një rrezik […]

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet pranë bjeshkëve


[ad_1] Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve janë ballafaquar me ndotje të ajrit nga një sërë faktorësh. S. Latifi nga Prishtina vuan nga kanceri. Ajri i ndotur në kryeqytet, ndikon edhe më shumë në gjendjen e saj shëndetësore. […]

Kur të dy prindërit punojnë, fëmijët zhvillojnë më shpejt shkathtësitë dhe të folurit


[ad_1] Fëmijët e nënave të punësuara më shpejt avancojnë se fëmijët e nënave të cilët janë amvisa, është rezultat i hulumtimit të Universitetit të Oxfordit dhe Shkollës Londineze të Ekonomisë Shkuarja e përditshme në çerdhe apo te gjyshja dhe gjyshi përmirëson aftësitë siç janë të folurit, interaksionin social apo shkathtësinë për t’u veshur vetë. Shkencëtarët […]

Foshnjat e lindura me operacion cezarian në rrezik më të lartë të hospitalizimit shkaku i infeksionit


[ad_1] Hulumtimi vuri në pah se 1.5 milionë fëmijë deri në moshën e tyre 5-vjeçare janë hospitalizuar lidhur me ndonjë infeksion Foshnjat e lindura me operacion cezarian janë në rrezik më të lartë të hospitalizimit për shkak të infeksionit, thotë një hulumtim, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të ueb faqes “The Hippocratic Post”, specialistët […]

AGK ndan 4 çmime vjetore për gazetari


[ad_1] Në kushte pandemie u ndanë sot katër çmime në fushën e gazetarisë në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Çmimin për Ekonomi “Ibrahim Rexhepi” e fitoi redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza dhe kryeredaktorja Jeta Xharrra me emisionin “Jeta në Kosovë” për hulumtimin “Monopoli me dritë të diellit-ZRrE dhe Devolli. Visar Prebreza tregoi për vështirësitë  në zbulimin […]

Gazetarët e BIRN fitojnë çmimin për gazetarinë për ekonomi “Ibrahim Rexhepi”


[ad_1] Gazetarët e BIRN Kosovës janë shpërblyer me çmimin e parë për storjen më të mirë në gazetarinë ekonomike. Emisioni “Monopoli me Dritë të Diellit – ZRRE dhe Devolli”, është vlerësuar me çmimin e parë nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe OSBE. Autori i emisionit, Visar Prebreza ka rrëfyer për punën disa mujore që […]

OBSH: Remdesiviri të mos përdoret për trajtimin e pacientëve me COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka këshilluar institucionet shëndetësore që të mos e përdorin ilaçin antiviral Remdesivir për të trajtuar pacientët me COVID-19, që janë të shtruar në spital. Një panel i OBSH-së tha se ilaçi s’ ka “ndonjë efekt të rëndësishëm” në mbijetesë ose në uljen e kohës së shërimit. Grupi i Zhvillimit […]

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur s’ pini alkool për një muaj


[ad_1] Gjatë viteve, njerëzit kanë pirë alkool për arsye të ndryshme. Mesatarisht, një person pi rreth 9.5 litra alkool në vit. Përveç përfitimeve shëndetësore, në lidhje me lloje të caktuara të alkoolit, pirja e tepërt s’ është një zgjedhje e mirë. Çfarë mund të ndodhë Po qe se e lini pirjen? Do të duhej vetëm […]

Bie numri i veturave të importuara nga diaspora


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 11:45 albinfo.ch Në një kohë kur ekonomia e Kosovës po pëson rënie si pasojë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, roli i diasporës në ekonominë e Kosovës vazhdon të jetë tejet i madh. Instituti GAP ka bërë një hulumtim me titull “Ndikimi i diasporës në ekonominë e Kosovës […]

Fushë Kosova pastron deponinë e bërllogut pas hulumtimit të KALLXO.com


[ad_1] Në Komunën e Fushë Kosovës, telashet me deponitë e bërllogut janë të dukshme në disa zona. Por, pas hulumtimit të kësaj komune nga ekipi i “Jeta në Komunë”, një nga këto deponi është pastruar. Një ndër zonat ku grumbullohen mbeturinat e që i pengon banorët si për të zhvilluar bujqësinë, ashtu edhe për nga […]

Studim: Mënyra më e thjeshtë që të liroheni nga stresi dhe ankthi


[ad_1] Si të liroheni më shpejt dhe më lehtë nga stresi – ky truk u ndihmon pothuajse të gjithëve! Një hulumtim i Universitetit amerikan në Connecticut dhe i Universitetit çek Masaryk ka zbuluar që ritualet e përsëritura kanë rol të rëndësishëm në qetësimin e ankthit. Bartësit e hulumtimit konsiderojnë që ritualet dhe shprehitë ndihmojnë përse […]

Mënyra më e thjeshtë që të liroheni nga stresi dhe ankthi: Është konstatuar shkencërisht që u ndihmon të gjithëve


[ad_1] Si të liroheni më shpejt dhe më lehtë nga stresi – ky truk u ndihmon pothuajse të gjithëve! Një hulumtim i Universitetit amerikan në Connecticut dhe i Universitetit çek Masaryk ka zbuluar që ritualet e përsëritura kanë rol të rëndësishëm në qetësimin e akthit, transmeton Telegrafi. Bartësit e hulumtimit konsiderojnë që ritualet dhe shprehitë […]

Pse Është Mirë Të Zgjoheni Në Të Njëjtën Orë Çdo Ditë


[ad_1] specialistët e gjumit rekomandojnë që zgjimi në të njëjtën kohë çdo mëngjes pa marrë parasysh kur shkoni të flini dhe a punoni apo jo. Vetëm po të me dëshirë zgjoheni për shkak të punës për çdo ditë, zgjohuni në të njëjtën kohë edhe gjatë vikendit kur s’ shkoni në punë – do të ndiheni […]

Abrëria shënon fitore minimale ndaj Besës


[ad_1] Shkencëtarët Ugur Shahin dhe Ozlem Tureç jetën e tyre e kanë dedikuar në fushën e onkologjisë dhe sëmundjeve infektive, si dhe kaluan shumë vite duke bërë kërkime të trajtimit të kancerit me imunoterapi. Por si shkak i pandemisë së coronavirusit, kërkimet  e kaluara të çiftit në fushën e kodit të modifikuar gjenetik në syrin […]

Rrugëtimi i çiftit turko-gjerman që zhvilloi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Shkencëtarët Ugur Shahin dhe Ozlem Tureç jetën e tyre e kanë dedikuar në fushën e onkologjisë dhe sëmundjeve infektive, si dhe kaluan shumë vite duke bërë kërkime të trajtimit të kancerit me imunoterapi. Por si shkak i pandemisë së coronavirusit, kërkimet  e kaluara të çiftit në fushën e kodit të modifikuar gjenetik në syrin […]

Konkurs për punë në BIRN


[ad_1] BIRN shpall konkurs për pozitën e lirë: 1 Monitorues/e për rajonin e Prizrenit Kriteret për Aplikim: Për të aplikuar dhe për të përmbushur pozitën, duhet të keni: Të përfunduara studimet juridike në Fakultetin Juridik, niveli Bachelor, ose minimum të jeni student të vitit të fundit të studimeve; kandidatët që kanë të përfunduara studimet Master […]

Vetëm po të keni probleme me zemrën, ndoshta faji është te partneri


[ad_1] Kohë më parë një hulumtim ka treguar që shumica e çifteve kanë karakteristika të ngjashme kur është fjala te shëndeti i zemrës, pra është për shkak që kanë shprehi të ngjashme ushqyese dhe të pirjes së duhanit Kohë më parë një hulumtim në më shumë se pesë mijë çifte ka treguar që pothuajse te […]

Top 5-she e simptomave të reja të çuditshme të Sars-CoV-2, të raportuara nga mjekët


[ad_1] Prej shumë muajsh në pandeminë e koronavirusit, ka shumë të ngjarë të dini simptomat më të zakonshme të COVID-19. Mirëpo, në kohët e fundit janë duke u analizuar pesë simptoma të reja të çuditshme të Covidit që janë raportuar nga mjekët shkruan BestLife. Lemza Të jeni të sigurt se lemza zakonisht është plotësisht e padëmshme. […]

Nëse “humbni” nervat dhe ndjeni lodhje, pini një gotë ujë


[ad_1] Dehidrimi i lehtë mund të çojë deri te ndryshimi i gjendjes shpirtërore, mund të ndikojë në nivelin e energjisë dhe në aftësinë e të vlerësuarit të qartë, thuhet në një hulumtim të Universitetit të Cennecticutit. me anë të këtij hulumtimi është konstatuar se nga humbja e lëngjeve e shkaktuar nga ushtrimet trupore apo thjeshtë […]

Studim:Rezultatet tregojnë nivele jashtëzakonisht të ulëta të rrezikut nga COVID-19 në qendra fitnesi


[ad_1] Zëri kryesor dhe organizata më e madhe jo-fitimprurëse e fitnesit evropian dhe aktivitetit fizik, Europe Active, njofton se të dhënat paraprake të mbledhura nga Universiteti Kin Juan Carlos dhe Universiteti AWRC-Sheffield Hallam kanë zbuluar nivele jashtëzakonisht të ulëta nga rreziku i COVID-19 në qendrat e fitnesit. Me më shumë se 62 milionë vizita të […]

Arsyet përse është mirë të zgjoheni në të njëjtën kohë – mu çdo ditë


[ad_1] specialistët e gjumit rekomandojnë që zgjimi në të njëjtën kohë çdo mëngjes pa marrë parasysh kur shkoni të flini dhe a punoni apo jo Vetëm po të me dëshirë zgjoheni për shkak të punës për çdo ditë, zgjohuni në të njëjtën kohë edhe gjatë vikendit kur s’ shkoni në punë – do të ndiheni […]

Punëtorët të pambrojtur gjatë pandemisë, mbi 57% paguhen me kesh


[ad_1] Së fundi është realizuar një hulumtim me 80 kompani në sektorin privat për të matur nivelin e monitorimit të ligjit të punës dhe ligjit të sigurisë dhe shëndetit. Brikena Hoxha, drejtoreshë e Iniciativës Kosovare për Stabilitet (IKS), ka thënë se të gjeturat janë tejet alarmante, derisa shumica e punëtorëve kanë mbetur të pambrojtur prej […]

“Hulumtimi” i Fiks aspak për ministrin Kuçi: s’ zbulon asgjë të re, ripublikon zbulimet e mediave kosovare


[ad_1] Rreth tri javë pasi Gazeta Insajderi raportoi hollësisht për një tender të vlefshëm 5 mln euro të ShSKUK-së për kompaninë e ministrit Blerim Kuçi, emisioni nga Shqipëria, Fiks aspak ka publikuar një “storje hulumtuese” për këtë tender. Por, kronika të cilën emisioni Fiks aspak e ka transmetuar të enjten, s’ është asgjë tjetër veçse […]

Sfidat e integrimit të fëmijëve me Sindromën Down


[ad_1] Sindroma Down është një nga anomalitë e shpeshta gjenetike. E paraqet çrregullimi kongjenital me shprehjen karakteristike të fytyrës dhe shpesh sipas dukjes së fytyrës mund të caktohet diagnoza edhe te të sapolindurit. Njëra ndër karakteristikat e sindromës Down është zhvillim i pamjaftueshëm mendor (nga zhvillimi i lehtë deri te ai i vështirë, por më […]

Edhe kur s’ keni simptoma ju mund ta shpërndani koronavirusin, ja cfarë thonë mjekët


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetit dhe insitiucione tjera shëndetësore e përshkruajnë mbrojtjen ndaj koronavirusit si një proces jo shumë të komplikuar. Mjafton që t’i pastrojmë duart rregullisht dhe të mbajmë distancën sociale. Por tani ka të dhëna se edhe njerëzit pa simptoma mund të jenë bartës të sëmundjes, anipse s’ tregojnë shenja të tilla. Sipas […]

GJENDJA E SHËNDETIT ORAL TEK FËMIJËT ËSHTË alarmante


[ad_1] Shkruan : Xheladin Ujkani, Dentist për fëmijë Gjatë këtij viti kemi mbledhur të dhëna rreth gjendjes së shëndetit oral tek fëmijët. Fokusi i hulumtimit këtë herë ka qenë te vlerësimi i gjendjes së shëndetit oral tek fëmijët që kanë vizituar dentistin për herë të parë si dhe fëmijët e traumatizuar nga vizitat e mëhershme tek […]

Gazetari i Insajderit shpalos detaje ekskluzive për aferën e 2 mln eurove të Thesarit


[ad_1] Autori i emisionit dokumentar Indoks, prodhim i Insajderit, Visar Duriqi, ka thënë se zyrtari i arrestuar i Thesarit, Labinot Gruda dhe pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 mln euro, Kadri Shala, kanë bashkëvepruar me njëri-tjetrin së paku prej muajit mars të 2020-s. Në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, gazetari Duriqi […]

Shpend Ahmeti i shqetësuar nga rritja e rasteve me COVID-19, bën apel për respektim të masave


[ad_1] Kryetari Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, pas një takimi me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se qëllimi i këtij takimi është bashkëpunimi që të mos ketë restrikcione shtesë, duke shtuar se ditëve të fundit është vënë re rritje e numrave dhe krizës në Kosovë dhe vende të rajonit. “Qëllimi i këtij takimi […]

Sa janë shanset që fëmijët të infektohen me COVID-19?


[ad_1] Fëmijët kanë 44% më pak të ngjarë të infektohen me coronavirus sesa të rriturit, sipas një studimi të kryer nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga presidenti i Kolegjit Mbretëror Britanik të Pediatrisë dhe Shëndetit të fëmijëve. Hulumtimi u drejtua nga Russell Viner. Ekipi i shkencëtarëve ka nxjerrë një përfundim të tillë në bazë […]

E provuar: Qe sa shanse kanë fëmijët për t’u infektuar me coronavirus


[ad_1] Një studim nga Kolegji Mbretëror Britanik provoi atë që dinim… Fëmijët kanë 44% më pak të ngjarë të infektohen me coronavirus sesa të rriturit, sipas një studimi të kryer nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga presidenti i Kolegjit Mbretëror Britanik të Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve. Hulumtimi u drejtua nga Russell Viner, transmeton […]

Burgim i përjetshëm për vrasjen në Ferizaj (VIDEO)


[ad_1] Gjykata në Ferizaj e ka dënuar të akuzuarin Trimor Lalinovci me burgim të përjetshëm. Trimor Lalinovci është gjetur fajtor për një vrasje të kryer në dhjetor të vitit 2019. Gjykata ka gjetur se i akuzuari, me dashje, në mënyrë dinake dhe me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm të dobisë pasurore, kishte privuar nga jeta […]

Sëmundjet e zemrës, shkaktarët më të mëdhenj të vdekjes së grave në SHBA


[ad_1] Sëmundjet e zemrës konsiderohen si më të rrezikshmet për gratë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një nga pesë prej tyre vdes nga problemet me zemër, mirëpo, sipas një studimi, gratë atje akoma s’ e dinë këtë rrezik. Nga një hulumtim i publikuar këtë vit nga Asociacioni Amerikan i Zemrës kuptohet se shumica nga […]

Kur duhet dhe kur s’ duhet të shqetësoheni për miqtë imagjinarë te fëmijët?


[ad_1] Të paturit një shok imagjinar konsiderohet si një pjesë normale dhe madje e shëndetshme e zhvillimit të fëmijës. Kërkimet mbi miqtë imagjinarë kanë vazhduar për dekada, me mjekë dhe prindër që pyesin Po qe se është dukuri e shëndetshme apo “normale”. Shumica e hulumtimeve kanë treguar se zakonisht është pjesë e natyrshme e fëmijërisë. […]

Arsyetimi i Elezajt për çmimin mbi 1000% më të shtrenjtë të emulusionit


[ad_1] Një emision i “Drejtësia në Kosovë” i transmetuar gjatë këtij viti kishte shfaqur në pah faktet se një metër katror emulsion e cila kushtonte 5 deri në 10 cent në një tender të Klinës ishte paguar 1.2 euro, apo mbi 1000 % më shtrenjtë. Në lidhje me këtë hulumtim për herë të parë në […]

Hulumtim i pabesueshëm: Truri i njeriut mund t’i parashikojë gjërat pak milisekonda para se të ndodhin


[ad_1] A keni pasur ndonjëherë ndjenjën që tërësisht keni parashikuar diçka pak para se të ndodhte ajo gjë? s’ është fjala për superfuqi, por për mekanizmin e trurit i cili u mundëson njerëzve të jenë shumë më të suksesshëm, transmeton Telegrafi. Hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Barkeley kanë studiuar se si njerëzit mund t’i parashikojnë […]

Shkencëtarët gjermanë janë të bindur: Kjo bimë mund të shërojë të sëmurët nga coronavirusi?


[ad_1] Kjo bimë ka cilësi të pabesueshme shëruese, ka treguar një hulumtim Bota është në garë për zbulimin e vaksinës kundër coronavirusit, në këto e sipër tani shkencëtarë nga Instituti Max-Planck në Potsdam, theksojnë që pelini i ëmbël mund të ketë ndihmë të jashtëzakonshme. Cilësitë e tij shëruese vërtet janë të pabesueshme dhe është shumë […]

Haki Rugova komenton punësimet e partiakëve në Komunë


[ad_1] I pari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, në emisionin “Jeta në Komunë” i ka komentuar një nga një punësimet e anëtarëve të LDK-së dhe fëmijëve të zyrtarëve të saj. I pyetur nga moderatorja Jeta Xharra se pse në Istog po punësohen militantë partiakë dhe fëmijë të zyrtarëve të LDK-së, Haki Rugova ka thënë […]

Haki Rugova përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” i pari i Istogut, Haki Rugova, u përball me krypometraxhinjtë e KALLXO.com, të cilët ia kanë kanë matur premtimet që ai i pati dhënë më 2017. Disa premtime i mbajti e disa të tjera jo. Në lidhje me premtimet të cilat s’ i mbajti, kryetari Rugova deklaroi se […]

Kanapeja është vendi më i ndotur në shtëpi, madje 12 herë më e ndotur se guaca e WC-së


[ad_1] Një studim i vitit 2013 të cilin e kanë bërë UNICEF dhe brendi Domestos, ka zbuluar që garnitura familjare mesatarisht ka pasur 12 herë sasi më të madhe bakteresh se guaca tipike e WC-së “Varësisht nga ajo se si e përdorim kanapenë, mund të mbledhë shumë ndyrësira. Nga ngrënia e darkës para televizorit deri […]

Gazetari i KALLXO.com shpërblehet me çmim për hulumtimin për ambient


[ad_1] Organizata ÇOHU ka ndarë tri çmime për shkrimet më të mira që trajtojnë tema të ambientit, të publikuara në mediat online dhe të shkruara të Kosovës në periudhën tetor 2019 – shtator 2020. Gazetari i KALLXO.com Behar Mustafa është shpërblyer me çmimin e dytë me shkrimin “Shteti financon degradimin e ambientit” i publikuar me […]

Hulumtimi i “Ec ma ndryshe”:  Gurthyesit


[ad_1] Pasoja të pariparueshme në ambient po shkaktohen nga kompanitë gurthyese sipas hulumtimit të fundit të bërë nga Organizata Jo Qeveritare “Ec ma ndryshe” Sipas këtij hulumtimi, gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në industri shkatërruese për ambientin. “Gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në veprimtari destruktivo-ambientale të cilat gjatë operimit janë duke shkaktuar pasoja të mëdha […]

s’ keni dëshirë të ngriheni nga krevati kur është mot i zymtë dhe me shi?


[ad_1] Kjo është arsyeja përse ndiheni të lodhur dhe nervozë, ka treguar një hulumtim! Arsyeja kryesore që zgjimi në mëngjesin me shi është më i vështirë se zakonisht, apo që gjatë ditëve me shi më shumë dremitim është shkaku i ndryshimeve hormonale, theksohet në studimin e Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë, transmeton Telegrafi. Vetëm po të […]

Ky hulumtim ka treguar: Jemi më të lumtur kur ushtrojmë, se kur kemi shumë para


[ad_1] Me para s’ mundemi ta blejmë lumturinë, por me ushtrime po Shkencëtarët e Universitetit të Yales dhe atij të Oxfordit kanë treguar që ushtrimi i rregullt i trupit mund të na bëjë vërtet të lumtur dhe mendërisht më të fortë. Rezultatet e studimit të tyre u botuan në revistën The Lancet Psychiatry, transmeton Telegrafi. […]

Mediat dhe shoqëria civile të bashkohen në luftë kundër korrupsionit


[ad_1] Organizata Joqeveritare “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me gazetën “Koha javore” organizuan gjatë fundjavës në Ulqin, trajnimin “Qeverisja e mirë dhe antikorrupsioni”, në të cilin morën pjesë përfaqësues të mediave në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe aktivistë të shoqërisë civile. Koordinatori i OJQ “Horizonti i Ri”, Nazif Veliqi, ka treguar se synimi […]

Hulumtim: Burrat mund të humbasin dëshirën për seks pasi COVID-19 ul nivelet e testosteronit


[ad_1] kurse koronavirusi vazhdon të përhapet në tërë botën, shkencëtarët dhe studiuesit po njohin gjëra të reja në lidhje me sëmundjen vdekjeprurëse. Tani, një studim ka sugjeruar që burrat preken më shumë nga sëmundja pasi sulmon hormonin seksual mashkullor. Testet kanë treguar se infeksioni zbraz rreth 30 për qind të niveleve të testosteronit mashkullor, sipas […]

Fitnesi te personat e shëndoshë s’ parandalon vdekjen e hershme


[ad_1] Po qe se jeni mbi peshë, ushtrimet e shumta s’ do të ndalin vdekjen e hershme. Hulumtuesit thonë se është shumë më e rëndësishme të qenit i dobët. Për shumë vjet specialistët kanë besuar se ekziston mundësia për të qenë edhe i shëndoshë, edhe i shëndetshëm, por një hulumtim i ri nga Suedia i […]

Komuna e Vushtrrisë shpenzon 140 mijë euro për studimin mbi ndikimin e COVID-19


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë do të shpenzojnë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që ka pasur pandemia COVID-19 në këtë qytet. Sipas kontratës, […]

Shtimi në peshë gjatë shtatëzënisë mund të rrisë rrezikun për alergji tek foshnjet


[ad_1] Gjatë shtatzënisë, gratë janë të prirura të shtojnë në peshë. E krejt kjo vie si rezultat i rritjes së dëshirës për të ngrënë. Kur një grua shtatzënë fiton më shumë se 15 kg, ekziston rreziku që foshnja të fitojë astmën në fëmijëri apo edhe alergji në ushqim ose në barna. Studiuesit kinezë, filluan një hulumtim duke vëzhguar 15,145 çifte nënë-fëmijë në Shangai, dhe ndoqën shtimin në peshë të shtatzënisë dhe shëndetin e fëmijëve për një mesatare prej gati tetë vjetësh.  Ata zbuluan se, krahasuar me nënat që fituan sasinë e rekomanduar të peshës gjatë shtatzënisë (rreth 10 deri në 15 kg për një grua me peshë normale) fëmijët e atyre nënave të të cilëve shtuan 15 deri në 25 kg kishin një rritje prej: 13 përqind të rrezikut të astmës, rinitit alergjik, alergjisë ndaj ushqimeve të ndryshme ose alergjisë ndaj ilaçeve, dhe një rritje prej 9 përqind të rrezikut ndaj ekzemës. Kur një grua fitoi më shumë se 25 kg, rreziku i astmës tek foshnja u rrit me […]

Pas raportimit të KALLXO.com, ATK e dërgon në Anti Korrupsion zyrtarin e saj


[ad_1] Divizioni i Standardeve Profesionale në Administratën Tatimore të Kosovës e ka dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, zyrtarin Burim Troni, pas raportimit të KALLXO.com, në lidhje me dyshimet për mos deklarimin e tre bizneseve dhe dyshimet për konflikt interesi. Këtë e kanë bërë të ditur Standardet Profesionale në ATK. “Zyra e Standardeve Profesionale në Administratën […]

Si ndihmojnë ngjyrat në trajtimin e shëndetit fizik ose mendor?


[ad_1] Ngjyrat janë një formë e terapie për shërimin dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur edhe si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit të […]

Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira


[ad_1] “Hap-pas-Hapi” është një program për mbështetjen e njerëzve që përjetojnë emocione të vështira. Ky program bazohet në njohuritë shkencore dhe ofrohet me anë të një aplikacioni në formën e një tregimi dhe ushtrimesh.  E Shtunë, 11 Korrik 2020 – 12:30 Armend Berisha @Armend Berisha/albinfo.ch Projekti për aplikacionin “Hap-pas-Hapi”, në realizimin e të cilit marrin […]

Sa kohë i nevojitet trupit të femrës që të këndellet plotësisht nga shtatzënia


Ata që kanë besuar se mjaftojnë 6 javë, janë plotësisht në lajthitje! S’është fjala vetëm për këndellje fizike por edhe për këndellje mendore. Shtatzënia është ndryshim i madh për trupin e nënës. Organet në trupin e femrës lëvizin, krijohet rreth një litër e gjysmë më shumë gjak, në ato e sipër se cila nënë përjeton […]

error: Content is protected !!