1 në 4 persona që kanë kaluar infeksionin COVID mund të përballen me këtë simptomë vazhduese


[ad_1] COVID-19 është një sëmundje e egër e paparashikueshme, e cila mund ta bëjë infektimin një rrethanë mjaft të frikshme. Mund të shfaqet pa simptoma, ose t’ju vendosë në spital. Por edhe Nëse dilni nga infeksioni juaj i padëmtuar, për fat të keq për shumë të shëruar nga COVID – virusi mbetet në mënyra përçarëse, […]

COVID-19: Mjekët zbulojnë se ndikon edhe në sistemin tretës


[ad_1] COVID-19 është kryesisht një sëmundje që shkakton probleme të frymëmarrjes, por gjithashtu mund të prekë pjesë të tjera të trupit. Mjekët kanë vërtetuar se COVID-19 mund të prekë mushkëritë, zemrën, por edhe sistemin e tretjes. Sipas statistikave, 53 për qind e pacientëve me COVID-19 zhvillojnë të paktën një simptomë gastrointestinale, shkruan Times of India. Përveç […]

Mjekët: COVID-19 ndikon edhe në sistemin tretës


[ad_1] COVID-19 është kryesisht një sëmundje që shkakton probleme të frymëmarrjes, por gjithashtu mund të prekë pjesë të tjera të trupit. Mjekët kanë vërtetuar se COVID-19 mund të prekë mushkëritë, zemrën, por edhe sistemin e tretjes. Sipas statistikave, 53 për qind e pacientëve me COVID-19 zhvillojnë të paktën një simptomë gastrointestinale, shkruan Times of India. Përveç […]

Flasin specialistët – Gjysma e Infektimeve me COVID-19, Pasojë e Asimptomatikëve


[ad_1] COVID-19 është tashmë pak më shumë se një vjeç dhe rastet e infektimeve vazhdojnë në të tërë botën. Simptomat e tij janë bërë të njohura tashmë nga ato më të lehtat si lodhja apo temperature deri tek humbja e shijes e nuhatjes apo problemet e rënda me mushkëritë. në të tërë këtë grup pacientësh […]

Humbja e Nuhatjes dhe Shijes Nga Covid-19 – Çfarë Ndodh Më Pas?


[ad_1] Një nga simptomat më të çuditëshme të covid-19 pa dyshim ka qenë humbja totale e shijes dhe nuhatjes nga disa prej të prekurve. Kjo simptoma s’ ka kursues pjesën më të madhe të infektuarve pavarsisht moshës, gjendjes shëndetësore apo gjinisë. Sipas disa të dhënave kjo simptomë mund të zgjatet edhe pasi ju jeni shëruar […]

Simptomat e gjata të COVID-19: Vazhdojnë deri në gjashtë javë pas diagnostifikimit


[ad_1] Coronavirus ka qenë një armik i frikshëm këtë vit dhe burimi më efektiv në artilerinë e tij ishte paparashikueshmëria. COVID-19, sëmundja virale që lind nga coronavirusi i fundit – s’ është sjellë në mënyrë tipike si sëmundje e frymëmarrjes. Një fushë që ka hutuar studiuesit është këmbëngulja e simptomave, e cila është quajtur, jo […]

Simptomat më pak të zakonta të COVID-19, që s’duhen neglizhuar


[ad_1] deri më tani simptoma si temperaturë, humbje e shijes/nuhatjes apo vështirësi në frymëmarrje njihen si shenjat tipike të COVID-19, por këto s’ janë simptomat e vetme që lidhen me sëmundjen e coronavirusit Disa njerëz të infektuar, kanë paraqitur simptoma më pak tipike. “Simptomat e frymëmarrjes kanë tendencë të jenë më të zakonshmet, padyshim, por […]

Humbja e nuhatjes së aromës ndaj coronavirusit zakonisht ndodh para temperaturës


[ad_1] Një analizë e re e studimeve të coronavirusit konfirmoi se 77 për qind e pacientëve me coronavirus kanë përjetuan humbje të pjesshme ose të plotë të nuhatjes Nga këto, 44 për qind e të anketuarve ishin të vetëdijshëm për humbjen e nuhatjes edhe pa testime. – Kjo është njëra ndër simptomat më të hershme […]

Shija ose nuhatja te të rriturit, diarre ose të vjella te fëmijët. Simptomat e tjera që janë thënë deri tani për COVID u përkasin edhe viruseve të tjera


[ad_1] Paniku na ka zënë të gjithëve prej muajsh tashmë dhe sapo teshtijmë na duket se jemi në rrezik. Mjekët dhe autoritetet shëndetësore e shkencore në të tërë botën po mundohen që të kuptojnë dhe diferencojnë simptomat e Covid-19 me viruset “familjare” për të kuptuar se çfarë testesh dhe kure duhet të ndjekin. Misioni bëhet […]

Shija ose nuhatja te të rriturit, diarre ose të vjella te fëmijët. Siptomat e tjera që janë thënë deri tani për COVID u përkasin edhe viruseve të tjera


[ad_1] Paniku na ka zënë të gjithëve prej muajsh tashmë dhe sapo teshtijmë na duket se jemi në rrezik. Mjekët dhe autoritetet shëndetësore e shkencore në të tërë botën po mundohen që të kuptojnë dhe diferencojnë simptomat e Covid-19 me viruset “familjare” për të kuptuar se çfarë testesh dhe kure duhet të ndjekin. Misioni bëhet […]

STUDIMI: Në 4 nga 5 persona, humbja e përkohshme e nuhatjes është Covid-19


[ad_1] Për katër në pesë persona, humbja e përkohshme e nuhatjes është e lidhur me Covid-19 dhe deficiti i nuhatjes mund të ndodhë në mungesë të etheve dhe kollës, andaj duhet të konsiderohet ndër simptomat kryesore të infeksionit. ”Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të dalluar infeksionin SARS-CoV-2 nga sëmundje të tjera të frymëmarrjes […]

Dy simptoma të hershme të COVID-19, përveç atyre që tashmë dihen


[ad_1] Sikurse tashmë mund ta dini, simptomat e COVID-19, përfshijnë ethe, kollë të thatë dhe humbjen e nuhatjes dhe shijes Sidoqoftë, së fundmi janë zbuluar dy shenjat e hershme të infektimit me coronavirus, dhe s’ është asnjëra nga të mësipërmet. Shumica e njerëzve që kanë COVID-19, kanë një dhembje  koke dhe lodhje të vazhdueshme, sipas […]

error: Content is protected !!