Gjendet nxënësja nga Podujeva e cila ishte raportuar e zhdukur gjatë ditës së djeshme


[ad_1] Sonila Mehmeti mbrëmë vonë është gjetur dhe i është kthyer familjes në Podujevë. Familjarë të saj, kanë konfirmuar sot për Telegrafin se vajza e tyre është gjetur dhe është shëndosh e mirë. Gjatë ditës së djeshme, familja e saj kishin njoftuar mediet se janë në kërkim të vajzës e cila është nxënëse e klasë […]

Dita e Tokës shënohet me një sërë aktivitetesh


[ad_1] 51 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për nder të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”. Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të New Yorkut me këtë […]

Katër të lënduar, si pasojë e aksidentit në autostradën “Ibrahim Rugova”


[ad_1] Policia e Kosovës ka konfirmuar se janë lënduar katër persona gjatë aksidentit që ka ndodhur në autostradën “Ibrahim Rugova”, mesditën e së martës. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani ka konfirmuar për Telegrafin se fjala është për një vetaksident që ka ndodhur në drejtim të Vërmicës. Vetura dyshohet se ka humbur drejtimin dhe […]

Ramiz Lladrovci pret në shtëpi Ukë Rugovën, e mirëpret dhe diskutojnë për historinë e re


[ad_1] Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur sot në shtëpi, birin e ish Presidentit Ibrahim Rugova, Ukë Rugovën, të cilin e ka mirëpritur dhe shprehur mirëseardhje, duke ia dhuruar edhe librin kushtuar Fehmi e Xhevë Lladrovcit. Lladrovci ka shkruar se “përgjithmonë falënderues për kontribuesit e lirisë tonë, krenar me të kaluarën për […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

“s’ e dimë se çfarë na pret deri në mëngjes”


[ad_1] Një aksident trafiku ka ndodhur para pak minutash në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, në afërsi të Sllatinës. Sipas fotografive të dërguara në KALLXO.com shihet se aksidenti ka shkaktuar kolona të gjata në këtë linjë. Në fotografi shihet në aksident janë përfshirë dy vetura, dhe përveç qytetarëve s’ duket se në vend të dukurisë kanë arritur […]

Aksident në afërsi të Sllatinës


[ad_1] Një aksident trafiku ka ndodhur para pak minutash në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, në afërsi të Sllatinës. Sipas fotografive të dërguara në KALLXO.com shihet se aksidenti ka shkaktuar kolona të gjata në këtë linjë. Në fotografi shihet në aksident janë përfshirë dy vetura, dhe përveç qytetarëve s’ duket se në vend të ngjarjes kanë arritur […]

Inaugurohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog


[ad_1] Shtatorja e ish- Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova është inauguruar sot në Istog. Kjo shtatore u inaugurua në ditën e ditëlindjes së ish- Presidentit dhe u vendos në memorialin e emëruar në emrin e tij. Në inaugurimin e kësaj shtatore mori pjesë edhe kryeministri i vendit Avdullah Hoti. Ai bashkë me Kryetarin e Komunës, […]

Ishte i varfër andaj u regjistrua në klasën e parë në moshën 9 vjeçare, fakte interesante që s’ i dinit për Ibrahim Rugovën


[ad_1] Shumë mite dhe fjalë janë thënë e publikuar për Presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova. Por të paktë janë ata që i dinë mirë faktet rreth tij. Media, është kujdesur dhe ka biseduar me të afërmit e Rugovës, këshilltarë të tij, shokë të klasës fillore e të studimeve, për të sjellë fakte interesante që s’ […]

Osmani përkujton ish-presidentin Rugova në ditëlindjen e tij


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit njëherësh UD. e presidentit, Vjosa Osmani, me rastin e ditëlindjes së presidentit historik, Ibrahim Rugova, ka kujtuar liderin historik të kësaj partie , raporton Gazeta Blic. Osmani së bashku me bashkëpunëtorët  ka bërë homazhe tek varri i tij. “Tri postulatet e tij na dëshmojnë e rikujtojnë se pavarësia është e plotë […]

Mustafa: Me emrin e Ibrahim Rugovës janë identifikuar të gjitha proceset historike të Kosovës, liria, demokracia dhe shtet-ndërtimi


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka kujtuar në 76 vjetorin e lindjes, liderin historik të kësaj partie, Ibrahim Rugovën, raporton Gazeta Blic. Në shkrimin e tij Mustafa shprehet se Rugova ishte një politikan i rralë që me vizionin, dijen dhe përkushtimin e tij u rreshtua kah perëndimi . “Sot, është nder për secilin ta […]

Haradinaj përkujton Rugovën: Bashkë arritëm t’i zhdukim ndasitë e theksuara brenda nesh


[ad_1] Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka kushtuar një postim në facebook presidentit të parë Kosovës, Ibrahim Rugovës. Këtë postim e bëri me rastin e datëlindjes së Rugovës, përcjellë Gazeta Blic. Haradinaj thotë se Rugova mori përsipër udhëheqjen e vendit me mjete paqësore, rë rrethana të rënda për shqiptarët. Ai tregon se i kujton […]

Sot është ​datëlindja e ish-presidentit Ibrahim Rugova


[ad_1] Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer. Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion […]

Gani Geci: Jemi në LDK se Rugova ka qenë i shkollum, se për si Ramushi jemi edhe vetë


[ad_1] Ish-anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gani Geci, ka rrëfyer për kohën kur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i kishte bërë ofertë të anëtarësohej në partinë e tij. Geci, i ftuar në emisionin ‘Personale’, ka thënë se arsyeja përse iu kishte bashkëngjitur LDK’së ishte figura e ish-presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova. “Ka qenë në […]

Hoti pas homazheve të monumenti i Skënderbeut dhe shtatorja e Rugovës: Sot ditë feste për gjithë shqiptarët


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti me rastin e festës së 28 Nëntorit, ka bërë homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti-Skënderbeu dhe shtatorja e presidentit historik, Ibrahim Rugova, me rastin e Ditës së Flamurit, njofton GazetaBlic.  Me këtë rast, kreu i ekzekutivit në një deklarim për medie tha se 28 Nëntori, siç është […]

Hoti nis homazhet nga shtatoret e Skënderbeut e Rugovës, do të shkojë edhe te Jasharajt


[ad_1] Kryeministri i vendit, sot, më 28 nëntor nisi homazhet nga shtatorja e Skënderbeut dhe ajo e ish-presidentit Ibrahim Rugova. Në një prononcim për media, Hoti tha se sot do të bëj homazhe edhe te varrezat e Jasharajve në Prekaz, për të nderuar të gjithë ata që kontribuuan në lirinë tonë. “Sot është ditë feste […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


[ad_1] dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari […]

I mbijetoi luftës, u vra pas luftës


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës, ka folur për vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës. Zyrtari i LDK-së dhe bashkëpunëtori i afërt i presidentit Ibrahim Rugova, Xhemajl Mustafa, u vra në vitin 2000 në hyrje të ndërtesës ku banonte. Në intervistë, Besian Mustafa theksoi dështimin e drejtësisë […]

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Zafir Berishës


[ad_1] Këshilltari politik i ushtrueses së detyrës të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, Faton Peci, i ëshë kundërpërgjigjur deklarateve të Koordinatorit Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë e Kosovës, Zafir Berisha. Berisha kishte thënë se është ofendim për Kosovën që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën e presidentit. Peci me anë të një postimi ka thënë […]

Vjosa Osmani rikthen vulën e ish-presidentit Rugova, të cilën e kishte larguar Thaçi


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka rikthyer në Presidencë stemën e ish-presidentit historik, Ibrahim Rugova. Kjo është bërë e ditur në dokumentet e nënshkruara nga Osmani. Konfirmimi i këtij veprimi u tregua në shpërndarjen e dekorimit, post mortem, me Medaljen Presidenciale të Meritave, për punonjësit shëndetësorë në Kosovë. Ndryshe, largimi i vulës […]

20 vite në terr për rastin e vrasjes së Xhemail Mustafës


[ad_1] Janë bërë 20 vite që nga vrasja e zëdhënësit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe gazetarit Xhemail Mustafa. Ky 20 vjetor akoma gjejnë rastin e pazbardhur dhe askënd të dënuar për këtë vrasje. Më 23 nëntor 2000, veprimtari politik ishte qëlluar për vdekje nga dy persona të armatosur në hyrjen e banesës së tij […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


[ad_1] Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë […]

Për ‘Autostradën e Dukagjinit’ parashihen 600 mijë euro për tri vitet e ardhshme


[ad_1] Autostrada që lidh qytetet Istog – Pejë – Deçan – Gjakovë dhe Prizren, apo siç njihet ndryshe “Autostrada e Dukagjinit” është paraqitur në Projektligjin e buxhetit për vitin 2021. Ky projekt po konsiderohet i panevojshëm, në kohën kur Kosova po ballafaqohet me krizë ekonomike për shkak të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi, thotë Skënder […]

Deklaroi se ka votuar Rugovën, kështu ishte rrahur një shqiptar nga policia serbe


[ad_1] Në Kosovë zgjedhjet e para parlamentare u mbajtën me 24 maj 1992. Adnan Merovci, një nga njerëzit më të afërm të presidentit të ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova ka shkruar se kur u mbajtën këto zgjedhje, personi Musa Rexhaj në punktin policor të Leshanit të Pejës së bashku me Nimon Slimusajn u rrahën brutalisht […]

AAK-ja konferencë për media, akoma s’ dihet arsyeja e mbajtjes së saj


[ad_1] AAK-ja ka njoftuar se do mbajë konferencë për media, shkruan GazetaBlic. Kjo konferencë do të mbahet në oborrin e Kuvendit të Kosovës. Të nderuara media, Ju njoftojmë se Grupi Parlamentar i AAK-së, në ora 11:20 mban konferencë për media. Konferenca mbahet në oborrin e Kuvendit të Kosovës (Hyrja kah sheshi “Ibrahim Rugova”). Ju ftojmë […]

“Kështu e parandaluam atentatin serb ndaj Hashim Thaçit në Shkup më 1999”


[ad_1] Inspektori maqedonas në Drejtorinë e gjashtë policore, Zoran Dinevski, sot është pranë pensionimit. Mirëpo ai akoma e kujton si të kish ndodhur dje vizitën e presidentit të deridjeshëm kosovar, Hashim Thaçi në kampin e refugjatëve Stenkovec në vitin 1999. “Ishim 10-15 policë të angazhuar për sigurinë e Hashim Thaçit, ndërsa unë kisha detyrën që […]

Këtu është dëshmia e gjenocidit të Serbisë në Kosovë


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë homazhe te kompleksi memorial në Prekaz. Ajo deklaroi se qëllimi i këtyre vizitave është teknike dhe jo përmbajtësore, duke shtuar së në këto momente sfiduese për vendin, bartësit e institucioneve duhet të gjejnë frymëzim të ata që dhanë kontributin për liri. “Në këto […]

Në ditën e parë i u.d e presidentes, Vjosa Osmani bën homazhe te varri i Rugovës


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në ditën e parë në këtë pozitë ka bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. Osmani morri këtë pozitë gjatë së enjtes kur dha dorëheqje Hashim Thaçi, pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale. Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, në fjalimin e […]

Vjosa Osmani nesër bën homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për lokalitetet që nesër do të mbesin 12 orë pa rrymë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të vendit. Rajoni që do të preket më së shumti është ai i Prishtinës, saktësisht Fushë-Kosova, ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike deri […]

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, me anë të rrëfimit të djalit të tij


[ad_1] Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi dhe zhdukja pa gjurmë e biznesmenit Remzi Hoxha dhe familjarët e kanë humbur durimin e shpresën se mund të mësojnë diçka për fatin e tij. Në një intervistë për KALLXO.com, Ardian Hoxha, djali i Remziut ka rrëfyer kujtimet për babanë e tij, një biznesmen me origjinë nga Maqedonia […]

Dy aksidente me të lënduar në autostradën ‘Ibrahim Rugova’


[ad_1] Dy aksidente trafiku me lëndime trupore kanë ndodhur rreth orës 18:15 në autostradën “Ibrahim Rugova”, përkatësisht në km 36 drejtimi Suharekë-Malishevë. Policia e Kosovës ka njoftuar se aksidentet kanë ndodhur brenda një kohë të shkurtër të dyja. Të përfshira kanë qenë tri vetura dhe një kamionët. Zëdhënësi i PK-së, Daut Hoxha për KALLXO.com ka […]

Dy aksidente në autostradën Ibrahim Rugova, lëndohen 6 persona


[ad_1] Gjashtë persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e dy aksidenteve që kanë ndodhur rreth orës 18:15 në autostradën “Ibrahim Rugova”. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha i cili tha se kanë qenë të përfshira tri vetura dhe një kamionetë. “Rreth ores 18:15 në autostraden Ibrahim Rugova […]

“Zbutet” pak Lutfi Haziri: s’ është Isa Mustafa, i vetmi emër për president


[ad_1] Nënkryetari i LDK’së Lutfi Haziri thotë se kjo parti s’ ka emër konkret për president të vendit. “s’ kemi emër të përveçëm që kemi diskutu, s’ kemi diçka konkrete që mund të themi se LDK’ja kërkon me ekskluzivitet presidentin. Ne kemi thënë, çdo formulë që ofron stabilitet edhe në qeverisje edhe në institucionin e […]

Rijetësohen tri minibiblioteka në sheshet e Prishtinës


[ad_1] Tri minibiblioteka në sheshet e Prishtinës janë duke u rifunksionalizuar. Minibiblioteka në sheshin “Ibrahim Rugova” tani mban portretin dhe emrin e shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari. Portretin dhe emrin e Ali Podrimës e mban minibiblioteka në sheshin “Adem Jashari”. ndërsa, Simone de Beauvoir dhe Jean Paul Sartre janë portretizuar në minibibliotekën e vendosur […]

LDK e PDK bashkë në pushtet, si u bë Istogu një principatë e partisë që themeloi Ibrahim Rugova


[ad_1] Me moton se LDK-ja i ka rrënjët në Istog, në zgjedhjet e fundit lokale të vitit 2017 pothuajse kjo parti humbi një ndër bastionet kryesore të saj. Në vitin 2017 LDK arriti të mbajë këtë komunë me 14 vota epërsi nga AAK-ja. LDK kishte lidhur koalicion me PDK për të qeverisur në katër vitet […]

Shumë institucione shkollore në Kosovë, pa kompjuterë e internet


[ad_1] Një kabinet i informatikës në shkollën “Ibrahim Rugova” në Obiliq ka gjithsej 20 kompjuterë. Që të gjithë janë të vjetërsuar dhe s’ i plotësojnë kushtet për mësim. Madje, në këtë kabinet mungon edhe rrjeti i internetit. Mësimdhënësi i teknologjisë, Nusret Zeka, tregon se 14 vjet më parë kur e kishte filluar punën i kishte […]

Kryeministri Hoti shtron ‘Darkën e Lamës’


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka vazhduar traditën e festës së ditës së falënderimit e njohur si “Darka e Lamës”. Hoti sot e ka shtruar “Darkën e Lamës”, traditë e cila e vazhdon nga viti 2002, të cilën ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova e kishte shpallur festë tradicionale shtetërore. Kryeministri i Kosovës ka thënë […]

Tri mini-biblioteka pritet të rifunksionalizohen këtë muaj në Prishtinë


[ad_1] 12 mini-bibliotekat e vendosura në 12 lagjet e kryeqytetit, u shkatërruan pa e prekur 12 muajshin. Shkatërrimi i tyre po bën që këto shtëpi të vogla të dijes të rikthehen në forma më kreative dhe artistike. Agon Ahmeti, drejtor i organizatës implementuese ‘ETEA’, tha për KALLXO.com se tri mini-biblioteka do të rinfunksionalizohen dhe do […]

Kryetarja e Kuvendit në takim zyrtaret e larta të Postës së Kosovës


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani priti në takim U.D. Kryeshefen Ekzekutive të Postës së Kosovës, znj. Vjollca Shala-Mulaj dhe Zëvendësen e saj, Fakete Kadiu. Në këtë takim, Kryetarja Osmani u njoftua me funksionimin dhe operativitetin e ndërmarrjes publike Posta e Kosovës. Me këtë rast, Osmani i falënderoi për vizitën e zyrtaret e larta të […]

Ballafaqimi i Haki Rugovës me aferat e tenderëve në Istog


[ad_1] Tenderë për partiakë e simpatizantë, punësime të militantëve politikë janë çështje të shtresuara mbi problemet e jetesës së përditshme të qytetarëve të Istogut. Komuna e udhëhequr nga Haki Rugocës ka probleme me kanalizim, probleme në ndarjen e subvencioneve dhe ndihmave, problem me mbeturina e prishje të investimeve pa u përdorur Për të gjitha këto […]

Haki Rugova përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” i pari i Istogut, Haki Rugova, u përball me krypometraxhinjtë e KALLXO.com, të cilët ia kanë kanë matur premtimet që ai i pati dhënë më 2017. Disa premtime i mbajti e disa të tjera jo. Në lidhje me premtimet të cilat s’ i mbajti, kryetari Rugova deklaroi se […]

Aksident me fatalitet në autostradë


[ad_1] Një aksident trafiku me fatalitet ka ndodhur të martën rreth orës 22 :00 në autostradën “Ibrahim Rugova”. Sipas Policisë në aksident janë përfshirë tri automjete. Përveç dëmeve materiale lëndime vdekjeprurëse ka pësuar viktima e gjinisë femërore, e cila është dërguar në IML për obduksion, ndërsa pesë persona të tjerë kanë pësuar lëndime trupore, të cilët […]

Linja hekurudhore Durrës – Prishtinë, projekt i domosdoshëm


[ad_1] Ndërtimi i hekurudhës që lidh Kosovën me Shqipërinë do jetë mundësi e mirë për të ulur koston e udhëtimit, stimulojë zhvillimin ekonomik dhe njëherësh rrit rëndësinë strategjike të shtetit, thotë Sadulla Avdiu, profesor në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Halim Gjergjizi, profesor në Kolegjin privat “Dardania”. Kosova dhe Shqipëria, në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, e […]

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është […]

Komuna ku LDK qeverisë tenderët punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu dasht shum mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient infrastrukturë dhe shërbime publike mandati i ri tregon se komuna është […]

Si do të financohen projektet infrastrukturore që lidhin Kosovën dhe Serbinë?


[ad_1] pranë 400 milionë euro do t’i duhen Kosovës për të realizuar dy nga projektet infrastrukturore që bëjnë lidhjen mes Prishtinës dhe Beogradit. Autostrada e Paqes ‘Prishtinë – Merdare’, si dhe linja hekurudhore e relacionit po të njëjtë, janë dy projektet për të cilat në marrëveshjen e nënshkruar më 4 shtator në Uashington mes Kosovës […]

Gazmend Freitag, mjeshtri i portreteve


[ad_1] Piktori Gazmend Freitag është një mjeshtër profesional i portreteve të cilat në imtësi shumë të vogla përputhen thuajse tërësisht me origjinalin. E Mërkurë, 23 Shtator 2020 – 12:40 Izri Rexha Një të diele pasdite vizitova atelienë e piktorit tonë, Gazmend Freitag në Linz. Aty pashë tërë krijimtarinë artistike, ndërsa më pas u njoha edhe […]

Përurohet shtatorja e kolonel Ahmet Krasniqit në Vushtrri


[ad_1] Më rastin e 22-vjetorit të vrasjes së heroit kolonel Ahmet Krasniqi është përuruar shtatorja dhe inaugurimi i sheshit me emrin e tij, në Vushtrri. Në këtë ceremoni, kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se shteti i Kosovës e ka të vështirë të ardhmen e vet, pa zbardhjen e të gjitha vrasjeve politike, […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


[ad_1] 17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte […]

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, vjen nesër Kosovë, takohet me drejtuesit e institucioneve dhe partive politike


[ad_1] I shoqëruar nga një delegacion zyrtarësh të partisë së tij, kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, do të zhvillojë një vizitë dyditore në Kosovë. Vizita bëhet me ftesë të kryeministrit Avdullah Hoti. Kryetari i PD-së, Basha do të takohet me drejtuesit më të lartë të shtetit dhe të partive politike të Kosovës. […]

Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët


[ad_1] E Shtunë, 4 Korrik 2020 – 10:00 albinfo.ch Tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë çdo 4 Korrik – Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon këtë vit 242-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e Pavarësisë në SHBA, kudo festohet me parada madhështore, festime familjare dhe mbyllet me hedhjen […]