Pesë këshilla për mbrojtjen e shëndetit mendor, Nëse filtrat në rrjetet shoqërore po ndikojnë negativisht tek ju


Filtrat në rrjetet shoqërore, ku dominon Instagrami dhe Snapchat-i, përdoren nga miliona njerëz çdo ditë – Instagram ka mbi 815 milionë përdorues dhe ndërsa numri i saktë i filtrave të historisë s’ dihet, padyshim që është në qindra mijëra Shumë nga filtrat e përmendur shfaqin ndryshime delikate të përditshme të ngjyrave ose efekte shkëlqyese, por, […]

Mënyrë shumë interesante dhe efektive për të hequr pikat e zeza në fytyrë


Mjaft i shtypët, për të hequr pikat e zeza në hundë duhet të provoni këtë metodë Edhe pse shumë prej jush s’ duan ta pranojnë, pasqyra s’ ju gënjen dot: pikat e zeza gjenden kudo në fytyrën tuaj, në ballë, në hundë, në mjekër e mbi buzë, dhe duket sikur çdo gjë që bëni është […]

Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, barazinë […]

Armend Zemaj: Arben Vitia nuk ka ide si t’i siguroj vaksinat, po vepron me dyshim


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se të kesh një kontratë në tavolinë për 500 mijë vaksina të mos e nënshkruash, i bie se po vepron me dyshim. Zemaj tha se të kërkosh ndihmë se si ti sigurosh vaksinat, kjo i bie që ti nuk ke ide, dhe vepron me dyshim “qysh është në […]

15 modele fantastike manikyri në ngjyrë vjollcë


Pavarësisht Vetëm po të është vjollca pastel më e butë, ose ajo e thellë, ka një hije vjollce të thonjve që i përshtatet të gjithëve. Nga xixat te ombre, ngjyra e thjeshtë natyrale, te thonjtë akrilikë, ne gjetëm modelet më të mira ngjyrë vjollce të artit të thonjve në Instagram. Më poshtë do të gjeni […]

Sa kushton sigurimi shëndetësor në Zvicër?


Pak gjëra janë të lira në Zvicër – dhe kjo sigurisht shtrihet në kujdesin shëndetësor. Sidoqoftë, në varësi të llojit të mbulimit që ju duhet, ku jetoni dhe sa fitoni, kostot mund të ndryshojnë. Ja çfarë duhet të dini në lidhje me kostot e sigurimeve shëndetësore në Zvicër. Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në […]

Hoxhaj: Pa barna e vaksina, ftoj Kurtin të zbres deri në QKUK


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, në një mujorin e qeverisjes së Albin Kurtit ka thënë se kjo Qeveri vazhdon të punoj pa plan dhe pa ide derisa qytetarët kanë nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Hoxhaj ka thënë se Kurti po dështon të përballet me pandeminë, ekonominë e arsimin, […]

Pse është e mirë të ecurit vetëm?


Shumë prej nesh dalin në shëtitje të paktën një herë në ditë. Por Po qe se keni tendencë të dilni për një shëtitje me një shok ose partner rregullisht, do të ishte një ide e mirë të mbani vëzhgimin e ritmit. Si pjesë e një studimi të ri, studiuesit nga Universiteti Purdue analizuan kohën e […]

Gërsheta me stil? Disa ide për flokët pa shkuar te floktari


Dëshira e femrave për të shkëlqyer dhe për të qenë në qendër të vëmendjes dihet dhe askush s’ e vë në dyshim Veshja, këpucët, aksesorët e tjerë kompletues të saj marrin vëmendje maksimale. Modeli i flokëve bëhet një “shqetësim” më vete dhe dilema se si duhet ti mbajmë na harxhon vërtet kohë deri sa të […]

Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, megjithatë […]

Studentët mitrovicas, me aksion simbolik për nder të muajit të Ramazanit


Për çdo mysliman, muaji i Ramazanit paraqet muajin e sakrificës dhe solidaritetit. Që ky muaj i vecantë të kalohet në mënyrën sa më mirë të mundshme, kanë menduar disa studentë mitrovicas, duke e realizuar një aksion simbolik për nder të ardhjes së muajit të agjërimit. Si shenjë e ardhjes dhe mikpritjes së këtij muaji, këta […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Rrepat e Kuq – Perimet e Rinisë së Përhershme


Rrepat e kuqe ndoshta s’ futen në listën e perimeve tuaja të preferuara, por kur bëhet fjalë për vlerat e tyre, rrepat renditen ndër perimet më të shëndetshme në botë. Rrepat rriten tradicionalisht në Shqipëri, sidomos në zonën e Divjakës dhe rreth të gjithë Myzeqesë dhe aktualisht çmimi i tyre është 80-100 Lekë në Tregun […]

Thembra të plasaritura edhe pse s’ka ardhur akoma vera? Ja ç’fshihet pas këtij problemi


Me kusht që vini re çarje tek këmbët, me siguri supozoni se është për shkak të dehidrimit ose mungesës së lagështirës në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura është e thatë. Këto jan arsyet se pse ndodh plasaritja dhe si t’i rregulloni ato: Pse: Këmbët mbajnë peshën […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet e […]

Vaj Ulliri Me Erëza Në Kushtet e Shtëpisë – Kombinim i Shijshëm Plot Shëndet


Vaji i ullirit i përzier me erëza dhe barishte të ndryshme është fantastik për t’u përdorur, jo vetëm në sallata apo makarona. Ai shijon shumë me bukën e preferuar, sidomos kur në kujtimet e secilit konsumator shqiptar buka e lyer me vaj ulliri zë një vend të veçantë. Këto përzierje të jashtëzakonshme përbëjnë gjithashtu edhe […]

Cilat ushtrime do të duhej shmangur në orët e mbrëmjes, cilat jo?


Edhe pse ushtrimet në mbrëmje kanë shumë përparësi, duhet të planifikoni trajnimin tuaj në përputhje me atë që doni të bëni pas tij, Po qe se do të flini, do të punoni turnin e natës apo diçka tjetër Ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth stërvitjeve gjatë natës, si dhe cilat ushtrime duhet të […]

Disa këshilla të specialistëve që do t’ju ndihmojnë të flini


Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, si stresi, çfarë hamë dhe pimë dhe ambienti ynë. Por të qenët i dehidruar është një arsye për të cilën jo shumë prej nesh dinë. Studimi i ri zbulon se gati gjysma e popullsisë britanike s’ po plotëson marrjen e rekomanduar ditore të […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në shëndetin […]

Gjumi i Pasdites Ndihmon Shëndetin e Trurit – Çfarë duhet të Dini


Të marrësh një sy gjumë pasdite apo jo, kjo është një nga dilemat më të mëdha të shumë prej nesh. Shpesh pas gjumit të drekës mund të ndiheni të lodhur, të këputur dhe me siguri mendoni se dremitja ishte një ide e keqe. Por mjekët japin të dhëna të tjera për këtë proces. Ai jo […]

Gjumi i pasdites ndihmon shëndetin e trurit – Çfarë duhet të dini?


Të marrësh një sy gjumë pasdite apo jo, kjo është një nga dilemat më të mëdha të shumë prej nesh. Shpesh pas gjumit të drekës mund të ndiheni të lodhur, të këputur dhe me siguri mendoni se dremitja ishte një ide e keqe. Por mjekët japin të dhëna të tjera për këtë proces. Ai jo […]

Perlat janë detaji i bukur që i mungon manikyrit tuaj


Arti i thonjve është bërë plotësuesi perfekt i pamjeve më elegante të sezonit, dhe tani trendi i fundit i manikyrit po merr një kthesë të tillë. Duke u bërë “aksesori” ideal, thonjtë e zbukuruar me perla shtojnë një detaj të bukur dhe femëror si një alternativë ndaj pamjeve më të spikatura të manikyrëve. Qoftë për […]

Sallatë e ngrohtë me patate me mish toni


Po qe se jeni duke kërkuar një ide për drekën e sotme, ju jeni në vendin e duhur Përbërësit: – 1 kg patate;– 2 konserva me mish toni;– ullinj të zinj pa bërthama;– 2 qepë të reja;– 1 lugë mustardë;– 1 limon;– 3 lugë vaj ulliri;– kripë;– piper;– majdanoz të freskët;– kopër. Përgatitja: Lani patatet […]

A ftoheni me të vërtetë, Me kusht që dilni pasi jeni larë?


Ideja se ftoheni Me kusht që dilni menjëherë pas larjes është ngulitur thellë në mendjet e shumë njerëzve. Paralajmërimet janë dhënë që në fëmijëri nga nënat ose gjyshet, sa herë që keni dalë duke nxituar nga shtëpia me flokë të lagura. Këto paralajmërime, sipas mjekëve janë të paqena. Sipas tyre, Me kusht që dalim jashtë […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha kalohej […]

Përse duhet Të Themi ‘Shëndet’ Pas Teshtimës?


Çdo teshtimë, e heshtur apo zhurmuese, përmbyllet me fjalën “shëndet” dhe më ndiqet nga urimi “shëndet paç.” Këto fjalë e këto urime duket se janë një refleks dhe një reagim automatik. A e keni pyetur veten përse na vjen natyrshëm t’i themi ” shëndet” çdo kujt që teshtin, edhe Po qe se ai është i […]

Gjashtë shenja që na jep trupi kur diçka s’ funksionon


Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju, por është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që po përpiqet t’ju tregojë Ju thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre shenjave në trup dhe mos i anashkaloni. Çdo gjë që s’ ju duket normale, duhet ta kontrolloni. Shputa rozë Prodhuesit e kremrave shpesh premtojnë […]

Zgjidhjet më të Mira Natyrale për Gurët në Veshka


Gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Për të mësuar më tepër mbi disa zgjidhe natyrale për shëndetin, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në fund të tekstit. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e […]

Zgjimi Herët në Mëngjes – Si Ndikon Për Shëndetin e Trurit


Qetësia vjen në dy nivele: ajo fizike kur ju zgjoheni me diellin dhe s’ ju alarmon askush; dhe ajo mendore, paqe dhe qartësi. Zgjimi herët në mëngjes duket diçka shumë e vështirë, sidomos në rastet kur rehatia që të ofron krevati dhe jastëku s’ kanë të krahasuar me botën përjashtë. Sa herë që përpiqesh të […]

Disa ide manikyri me ngjyra pastel që duhet t’i provoni këtë pranverë


Një nga gjërat më të bukura të pranverës janë ngjyrat pranverore pastel që duken jashtëzakonisht të këndshme. Ka disa persona që s’ e pëlqejnë aspak pranverën si stinë, por s’ mund t’i rezistojnë dashurisë për ngjyra pastel. Tani që kemi hyrë në javën e dytë të marsit dhe pranvera është në thelb këtu, është koha […]

Përse s’ duhet T’i Pastroni Syzet Me Bluzë – Faktet Që Lidhen me Higjienën


Shumë prej jush mund të përdorin syze, qoftë për të parë pranë apo larg. Shpesh herë, ju mund të jeni duke përdorur mjete të papërshtatshme gjatë pastrimit të tyre. Në këtë artikull AgroWeb.org do t’ju njohë me disa hapa shumë të thjeshta, që duhet të ndiqni për t’i pastruar syzet në mënyrën e duhur. Pastrimi […]

Pse sot është dita më me fat e muajit mars?


Sipas astrologjisë dhe numerologjisë, 3 mars 2021 është vendosur të jetë një nga ditët më me fat të muajit. Numri tre në numerologji ka të bëj me krijimtarinë dhe komunikimin. Është një energji mjaft optimiste që na inkurajon të shijojmë jetën, të lidhemi me botën përreth nesh dhe të mendojmë jashtë kutisë. Më 3 mars, […]

Tharja e rrobave në shtëpi, e dëmshme për shëndetin


Në dimër, për shkak të shiut, ose Po qe se s’ kemi ballkon, duhet të varnim rrobat në shtëpi, por kjo s’ është e mirë për shëndetin. Hapja e dritareve për të shmangur nuhatjen e gramës së rrobave ose përdorimi i një dehumidifikuesi janë ide të mira, por le të shohim se çfarë dëmi mund të shkaktojnë rrobat që varen në shtëpi. Tharja […]

Rregullat që s’ nevojitet të thyhen asnjëherë në një lidhje


Jeta do të ishte shumë më e lehtë Në qoftë se do e kishim një fletë ku do të na tregonte se si të i zgjidhim problemet. Këtu do i gjeni 4 rregullat që s’ nevojitet të thyhen kur jeni në një lidhje serioze. “Bright Side”, i ka mbledhur këto 4 rregullat më të rëndësishme. […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e tij […]

Çaji i gjelbër ndihmon në luftimin e kancerit


Biologët kanë disa lajme të mira për ata që duan çajin. Një përbërës në çajin e gjelbër mund të ndihmoj trupin e njeriut nga tumoret kancerogjene dhe riparon ADN-në. Për deri sa ende s’ ka ndonjë ilaç që shëron kancerin ose ndonjë garantim që s’do keni këtë lloj sëmundje asnjëherë, ka mënyra për ta larguar […]

Ja pse nevojitet të konsumoni çokollatë për mëngjes


Çokollata është përdorur që nga kohërat antike për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është provuar se është një aset i pazëvendësueshëm për çdo dietë. Sipas “Bright Side”, çokollata ka disa përfitime Vetëm po të e konsumoni si një vakt në mëngjes. Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët konsumojnë çokollatë të zezë të […]

Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme edhe në Dimër – Çfarë duhet të Dini


I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe s’ janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të vitit kanë probleme me lëkurën dhe flokët. Në vjeshtë flokët bien, në verë digjën më shpejt, në dimër hollohen e dëmtohen nga i ftohti e […]

Manikyri me ngjyra pastel do të jetë një nga trendet mbizotëruese të këtij viti


Thonjtë pastel mund të sjellin në mendje shumë veprime rutinore, por s’ duhet të jenë aq të parashikueshme. Roza e zbehtë do të jetë gjithmonë një klasike, natyrisht, por ka edhe shumë kthesa të papritura për të provuar tani: Mendoni vjollcën e butë dhe të kaltrën e qiellit. Dhe të shoqëruar me artin e modës […]

COVID-19 – Mënyrat Për Të Qenë Të Sigurt Kur Frekuentoni Një Restorant


Pas muajsh izolimi është e kuptueshme Vetëm po të doni të dilni dhe të shoqëroheni. Sigurisht që do të ishte më e sigurt Vetëm po të të gjithë do të qëndronim në karantinë të rreptë për një kohë të pacaktuar, por ne jemi qënie sociale dhe të qenit vetëm s’ është diçka e mirë për […]

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë


s’ është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para shtatë vjetëve si një student ndërkombëtar. Vite më […]

VIDEO/ “Dashuron ndonjë mashkull… Je impotent”, degjeneron debati në studio


Një debat i ashpër është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ne nje studio televizive midis Julian Zylës dhe analistit, Arjan Çuri. Sherri ka degjeneruar në fyerje personale midis njëri-tjetrit. Zyla: Dua t’i bëj një ndjesë publike Çurit se herën e dytë që e takova s’ e mbajta mend. Ishte hera e fundit, se më pas e […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


“Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një shkrimtar, […]

Si Mund Të Shijoni Një Ëmbëlsirë Kur Keni diabet (sëmundja e sheqerit)?


Fatmirësisht, ju mund të hani gjithçka që dëshironi për sa kohë që e bëni këtë në mënyrë të moderuar. Falë sheqernave të fshehura,karbohidrateve dhe madhësië së gabuar të një racioni, s’ është gjithmonë e lehtë të thuash se cila ëmbëlsirë do të rrisi sheqerin në gjak. AgroWeb.org ju jep disa këshilla për të mbajtur të […]

A duhet partnerët të ndajnë fjalëkalimet në një marrëdhënie?


Sa më shumë që dilni dhe njiheni me dikë, aq më shumë i ndërthurni jetët tuaja bashkë. Në epokën dixhitale, ndarja e fjalëkalimeve në një marrëdhënie mund të duket shumë intime, por mesa duket, është “normalja e re” Sipas një studimi nga “Kaspersky Lab”, 70% e njerëzve në një lidhje ndajnë fjalëkalimet, PIN-in apo edhe shenjat […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. Një […]

Faqja ”Offtopic Këshilla&Ushqime në shtëpinë tonë” tashmë vijnë me ideja bamirësije


Faqja e njohur “Offtopic Këshilla&Ushqim në shtëpinë tonë”, tashmë ka filluar edhe me ideja bamirësije për familjet në nevojë. përmes një postimi në Facebook, njëra ndër udhëheqëset e grupit Teuta Pozhegu, bën të ditur se në këtë grup do të postohen gjëra të cilat s’ përdoren nga dikush do të ju dhurohen dikujt tjetër. Postimi […]

Zbut simptomat e depresionit dhe nervozizmit: Sa duhet të lexojmë në ditë?


Leximi rekomandohet si zgjidhje për eliminimin e nervozizmit, pagjumësisë, por ul rrezikun edhe nga disa sëmundje. Për të mbajtur trurin tuaj në formë deri në pleqëri, është e nevojshme të lexoni rregullisht, tregon hulumtimi i Universitetit të Chicago. Sipas këtij hulumtimi, njerëzit të cilët lexojnë kanë për një të tretën rrezik më të vogël nga […]

Pasaportat COVID-19: Rrugë drejt normalitetit apo krijimit të problemeve të reja?


Qeveritë dhe zhvilluesit e teknologjive në mbarë botën po eksplorojnë mënyra të mundshme të përdorimit të “pasaportave të vaksinave”, si një mënyrë për të rihapur ekonominë, duke identifikuar personat që janë të mbrojtur ndaj coronavirusit. Megjithatë, ata që zhvillojnë teknologjitë, thonë se mjete të tilla vijnë me pasoja, të tilla si përjashtimi potencial i grupeve […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar studimet […]

Përse është mirë të bartën këpucët apo pantoflat në shtëpi?


Nëse shumicën e kohës e kaloni në shtëpi dhe brenda saj, me siguri s’ keni nevojë për të mbathur këpucë, por të ecni zbathur apo me pantofla Dhe derisa kjo gjë duket super, s’ është zgjedhja më e mirë kur është fjala për shëndetin e nyjave tuaja, transmeton Telegrafi. Nëse një kohë të gjatë jeni […]

Si të pastroni ajrin e shtëpisë Po qe se dikush nga ju pi duhan


Cilësia e mjedisit në shtëpi ndikon shumë në cilësinë e jetës së secilit prej nesh. Në këto kohë të vështira, në të cilat ne jetojmë në shtëpinë tonë shumë më tepër për shkak të urgjencës së koronavirusit, është e rëndësishme të mbajmë ajrin të pastër. Kjo bëhet më e vështirë Po qe se keni dikë […]

Gjatësia e flokëve flet për personalitetin tuaj


Studime të ndryshme tregojnë që gjatësia e flokëve përcakton katër pika të rëndësishme për personalitetin tonë. Ne e dimë që ekzistojnë disa karakteristika të fizikut sonë që zbulojnë një pjesë të sjelljes dhe karakterit tonë dhe flokët janë një nga këto. Shikoni foton dhe identifikoni prerjen e flokëve që i ngjan më shumë stilit tuaj […]

Gjashtë ide për të dekoruar këndin e përsosur të punës


Jemi të sigurt që zyrat pothuajse të gjithëve na mungojnë Këto janë idetë se si ambientin shtëpiak mund ta rirregulloni që të duket si zyrë dhe ambient pune. Besojmë që të gjithë do të ndiheni më mirë kur të bëni këndin për punë në shtëpinë tuaj, madje, sipas dëshirës suaj. Shije minimale Për të gjithë […]

Stresi dhe mërzia nxisin dhembjet e reumatizës


Njerëzit që vuajnë nga reumatizma shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhembjeve të tyre. Lidhja mes reumatizmës dhe motit sipas shkencëtarëve s’ është klinikisht domethënëse. Kjo do të thotë se deri më tani s’ është gjetur një lidhje e fortë mes simptomave të reumatizmës dhe motit të keq. Ajo […]

Stresi Dhe Mërzia Nxisin dhembjet e Reumatizmës


Njerëzit që vuajnë nga reumatizma shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhembjeve të tyre. Lidhja mes reumatizmës dhe motit sipas shkencëtarëve s’ është klinikisht domethënëse. Kjo do të thotë se deri më tani s’ është gjetur një lidhje e fortë mes simptomave të reumatizmës dhe motit të keq. Ajo […]

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit


9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog ☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë […]

Cka është eko-ankthi dhe kush e përjeton më së shumti?


Gjendja, të cilën Shoqata Amerikane e Psikologjisë (APA) e përshkruan si “një frikë kronike e shkatërrimit të mjedisit”, është përhapur. Një sondazh i fundit, i kryer gjithashtu nga APA, zbuloi se 68 për qind e të rriturve amerikanë thonë se kanë të paktën pak eko-ankth – dhe rreth gjysma e atyre midis moshave 18 dhe […]

Dr. Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, në rolin e zëdhënësit për Covid-19


Dr. Anthony Fauci është rikthyer në dhomën e konferencave të shtypit në Shtëpinë e Bardhë. Dr. Fauci, specialisti kryesor i sëmundjes infektive në vend, u caktua nga Presidenti Joe Biden me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit pasi u mënjanua në muajt e fundit nga ish-presidenti Donald Trump. […]

Këto janë tre shenja e horoskopit që s’ e ndajnë mendjen kurrë


Disa njerëz e kanë shumë të vështirë të marrin vendime të qarta. Kjo lloj pavendosmërie e tyre u kushtëzon jetën edhe të tjerëve ngaqë si rrjedhojë bllokohen projekte, iniciativa, udhëtime, ëndrra, histori dashurie, apo ide për të ardhmen profesionale. Por, le të shohim cilat janë shenjat që shfaqin më shumë këtë karakteristikë, duke pasur në […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë grupet […]

Çfarë është dhe kush e përjeton më shumë eko-ankthin


Gjendja, të cilën Shoqata Amerikane e Psikologjisë (APA) e përshkruan si “një frikë kronike e shkatërrimit të mjedisit”, është përhapur. Një sondazh i fundit, i kryer gjithashtu nga APA, zbuloi se 68 për qind e të rriturve amerikanë thonë se kanë të paktën pak eko-ankth – dhe rreth gjysma e atyre midis moshave 18 dhe […]

Qumësht të ngrohtë para se të flini


Qumështi është natyralisht i pasur me kalcium, vitaminë D dhe kalium. Ai është shumë i rëndësishëm për organizmin e njeriut në një sërë nivelesh. Kalciumi dhe vitamina D që gjëndet tek qumështi ju ndihmon të keni kocka dhe dhëmbë të fortë, njofton Klan Kosova. Kaliumi nga ana tjetër mirëmban tensionin e gjakut. Megjithatë, Po qe […]

Pandemia shtyn familjet në kërkim të ajrit të pastër


COVID-19 zhvilloi një sjellje të re konsumatore, e shfaqur në sektorë të ndryshëm. Një tendencë e ngjashme s’ mungoi edhe te turizmi. Strukturat akomoduese të vendosura në zonat malore vunë re një rritje të menjëhershme të frekuentimit në periudhën post-karantinë. Tendenca vinte në kushtet kur grumbullimet masive që ndodhin në bregdet s’ janë të tilla […]

Idetë më të bukura për buqetën në ditën e dasmës dhe disa rregulla që duhen ndjekur; fotogaleri


Buqeta e luleve, është një detaj shumë i rëndësishëm në ditën më të bukur të një vajze, sa merr një vëmendje të veçantë. Veç fustanit, modelit të flokëve, këpucëve, nusja kërkon orë e orë të tëra nëpër revista online, faqe të ndryshme për të gjetur lulet më të bukura. E bardha, e përdorur shpesh në […]

Ide të ndryshme për manikyrin pranveror, që mund të filloni t’i realizoni nga tani


Shumë njerëz e kalojnë një dimër të gjatë dhe të ftohtë duke planifikuar të gjitha veshjet pranverore dhe trendet e reja të grimit që do përdorin sa më shpejt. Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për manikyrin e thonjve. Ka diçka në lidhje me ndërrimin e ngjyrave të dimrit për hije më të buta të […]

Dëmet që i Shkakton Kolesteroli i Lartë Zemrës dhe Trurit – Kujdesi Që Ju duhet


Nivelet e kolesterolit në organizëm shpesh anashkalohen. Megjithatë, Vetëm po të nivelet e tij injorohen, atëherë rreziku i atakut në zemër apo ishemisë është tepër i lartë. Pra, kolesteroli i lartë dëmton rëndë shëndetin e zemrës dhe trurit. Sëmundjet kardiovaskulare janë shumë të përhapura në vendin tonë dhe zënë një vend kryesor në barrën e […]

“Ekuacioni me tre elemente”, mund ta bëjë trurin tuaj më të mprehtë dhe më të shëndetshëm


Kërkimet mbi jetëgjatësinë e trurit janë të pafundme Korrespondenti kryesor mjekësor i CNN, Sanjay Gupta, ia ka kushtuar pjesën më të madhe të karrierës së tij të studimit, çdo gjëje që e mban trurin “të shëndetshëm e të ri”, edhe në moshë të thyer. Pas ditëlindjes së tij të 51-të, Dr. Gupta shkroi se 3 […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time e […]

Antipastat, Tradita e Veçantë e Festave – Si të Përgatisni të Duhurat


Tryezat e mëdha përtej gazit e haresë që mbledhin rreth vetes, janë edhe një shembull i mirë i shtrimit të traditës. Janë vendi ku mblidhen kujtimet e mira, bisedat e ngrohta e ku s’ mungon kurrë shija. Më e famshmja ndër to është tryeza e Vitit të Ri për të cilën angazhohet e gjithë familja. […]

MultiVitaminat – Të Dobishme APO të Tepërta Për Shëndetin


Po qe se hani një ushqim të pasur me fruta, vitamina dhe ushqime të pasura, atëherë me siguri po merrni sasinë e nevojshme të tyre. Multivitaminat nga ana tjetër ofrojnë një formë më të lehtë për të siguruar këto vitamina. Sa të nevojshme janë multivitaminat? Më poshtë do të gjeni një udhërrëfyes që AgroWeb ka […]

Komuna e Podujevës organizoi takim falënderues me bashkatdhetarët


Komuna e Podujevës ka organizuar takim me bashkatdhetarët, të cilët po qëndrojnë në vendlindje për festat e fundvitit. Në takimin e organizuar nga kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Podujevës, ishin të pranishëm një numër i madh i bashkatdhetarëve, njofton Klan Kosova. Bulliqi i ka falënderuar […]

Mos i injoroni kurrë, këto janë 4 arsyet pse keni mpiksje gjaku gjatë periodave


Çdo trup është unik dhe çdo grua e përjeton ciklin menstrual në mënyra të ndryshme, andaj prania e mpiksjes së gjakut s’ duhet të jetë alarmante,  megjithatë është një aspekt që duhet mbajtur në kontroll për të kuptuar Vetëm po të lidhet me probleme të tjera. kurrë s’ është ide e keqe të kërkosh këshillën e gjinekologut, […]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund të […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që prej […]

Këto Gjëra s’ duhet T’i Bëni kurrë Pasi Keni Ngrënë


Ngrënia e një dreke apo darke me familjen dhe shoqërinë, shpesh kthehet në një gosti që s’ ka fund. Ka njerëz që preferojnë që në fund të një vakti të pijnë një çaj, të hanë fruta, ëmbëlsira apo të bëjnë një sy gjumë. Të gjithë ne e dimë sa i parezistueshëm është gjumi pasi kemi […]

Kikirikët – Arrorët E Duhur Për Të Shmangur diabetin (sëmundjen e sheqerit)


Një grusht kikirikë mund të jenë një zgjidhje e shpejtë kur ju merr uria për diçka të kripur. Një studimi të ri,në të cilin AgroWeb u mbështet,sugjeroi se konsumimi i kikirikëve para gjumit mund të ndihmojë në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak,duke shmangur kështu diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Studimi i […]

A është më mirë të lani dhëmbët para ose pas kafjallit


Shumica e njerëzve i lajnë dhëmbët menjëherë pas zgjimit, ndërsa vetëm disa presin të hanë kafjallin. Larja e dhëmbëve është e domosdoshme, por pak njerëz e dinë që larja shumë shpesh mund të dëmtojë smaltin e dhëmbit ose që vendosja e një spine në një furçë dhëmbësh është në të vërtetë një ide e keqe. […]

Transfigurasi Yang Dialami Dalam Mendalami Arti Real Dari Perjudian


Jadinya saya tinggal ingin tahu bagaimana menyebelahi permainan Situs Judi Slot Online ini. Menurut saya, saya punya ide yang sangat berbakat. Disaat saya memiliki 500.000, jika saya dari 500.000 sebulan, saya berhenti kehabisan. Sah saya mungkin tidak akan terus bermain. Valid jangan berlangsung sedang seperti yang saya lakukan Sebelumnya Valid dikala anda rampung capai $5 […]

Dr. Mollick, gati për vaksinën


Mjeku amerikan Larry Mollick ishte 6 vjeç kur bëri vaksinën e poliomelitit në vitin 1955. Tani, në moshën 72 vjeçare, mjeku në pension thotë se është gati të bëjë vaksinën e koronavirusit, që mund ta lejojë të kthehet në punë me kohë të pjesshme. Në maj të vitit 1955, Larry Mollick ishte një nga fëmijët […]

Patate dhe Kungull në Furrë – Tava Perfekte për Të Shoqëruar Çdo Gatim


Një tavë e mirë me perime është shoqëruesja më e shpejtë dhe e shëndetshme që mund t’i dhuroni pjatave tuaja kryesore. Ndonëse mund të jeni mësuar t’i shijoni si turli, në furrë apo vetëm me patate në recetën e sotme  nga AgroWeb.org, po ju sugjerojmë një ide të re. Është koha e kungullit të dimrit […]

Përurohet “Shtëpia e të Moshuarve” në Gjinoc të Suharekës


Në Gjinoc të Suharekës, është bërë përurimi i “Shtëpisë së të Moshuarve”, e cila është ndërtuar falë mbi tre mijë donatorëve.  Ky objekt, nga e shtuna, do të jetë strehë për të moshuarit pa përkujdesje familjare. Sot edhe janë dhuruar çelësat për dy banorët e parë të kësaj shtëpie. Kryetari i shoqatës “Jetimat e Ballkanit”, […]

specialistët e shëndetësisë u kërkojnë amerikanëve të vazhdojnë të mbrohen nga koronavirusi


Zyrtarët e lartë të shëndetësisë u thanë amerikanëve të dielën se duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të vendosur për të mbrojtur veten nga koronavirusi edhe pse vaksinat e para ka të ngjarë të jenë të disponueshme më vonë këtë muaj. “Ne kemi nevojë që njerëzit të vazhdojnë angazhimin e tyre. Ju lutemi vini maskën dhe […]

Shefi i OBSH-së i gatshëm të marrë publikisht vaksinën kundër COVID-19


Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i gatshëm të vaksinohet publikisht për krijuar besimin e publikut. Gjatë një konference sipas medieve të huaja, ai tha se do të ishte i lumtur ta shfaqë vetën publikisht duke marrë vaksinën kundër koronavirusit.  “Është një ide e mirë, dhe e mbështesë ofertën e […]

Trepça ’89 i dha leksione Gjilanit sot, “Skifterat” kërkon dorëheqje tjera


Janë mbyllur para pak çastesh dy duelet e ditës së sotme në Superligë. Skuadrat vendase kanë shënuar fitore, për të vazhduar rrugëimin e tyre drejt objektivave, përcjell GazetaBlic. Trepça’89 shënoi fitore bindëse 3-0 përballë Gjilanit. Nikoqirët që nga minuta e parë i dhanë shkollë ekipit të Sherifit, për të korrur sukses në fund. Arbnor Muja […]

Gruaja nga Gjermania u lë fqinjve 7.5 milionë dollarë


Banorët e një komuniteti në Gjermaninë qendrore kanë trashëguar papandehur një pronë dhe aksione me vlerë prej 7.5 milionë dollarëve apo 6.2 milionë euro, pas vdekjes se një fqinje të moshuar, raporton CNN. Renate Wedel kishte jetuar në rrethin e Weiperfelden të Wasdsolms në Hesse të Gjermanisë qendrore me burrin e saj, Alfred Wedel, që […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari që […]

Haxhiu sfidon VV’në: Ofroni program për rimëkëmbjen ekonomike, le të shtyhemi me ide


Deputeti i Kuvendit të Kosovës Bekim Haxhiu, ka thënë se do të ishte mirë që edhe VV’ja të sillte një program për rimëkëmbjen ekonomike dhe të krahasohej me atë që s’ po e votojnë. “Përtej acarimeve politike që kanë ndodhur në parlament, unë mendoj që s’ i shërben interesit të vendit. Ka nevojë që ne […]

Si Të Humbisni 4 Kilogramë Me Supën e Lakrës – Receta me Shije Të Lehtë


Në rrjete shoqërore çdo ditë dalin ide të reja për regjime ushqimore që premtojnë rënien nga pesha. Shumica e tyre janë tepër drastike dhe pengojnë organizmin të marrë ushqyesit që i nevojiten. Ka regjime të tjera që janë më plotësuese në aspekt ushqyesish dhe mbështeten gjerësisht nga njerëzit që i kanë provuar ato me sukses. […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme rreth […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime virtuale […]

AskMe Android- Mobile Questions & Answers Social Network Application


Free download AskMe Android- Mobile Questions & Answers Social Network Application Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author DoughouzLight. But you can download AskMe Android- Mobile Questions & Answers Social Network Application completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. AskMe Android is a […]

Zbuloni se si e zë alkooli secilën shenjë të horoskopit


Kryesisht, thonë se, ndikues kryesor në ‘pasojat’ e alkoolit është humori i mirë apo i keq por, në këtë rast, kemi zbuluar se edhe yjet paskan ‘dorë’. Dashi: argëtim i shfrenuar I njohur për karakterin e tij miqësor, një dash, nën efektet e alkoolit, do të shkoj sa te njëri te tjetri, për t’u siguruar […]

“Forbes”: Biznesmeni shqiptaro-amerikan, storie suksesi për vitin 2020


E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes”, ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan, Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30-vjeçare. duhet […]

“Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan si storie suksesi për vitin 2021


E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30 vjeçare. […]

Ky zakon i thjeshtë mund të ngadalësojë përhapjen e COVID-19, sugjeron studimi


Të gjithë po bëjmë më të mirën për të mbrojtur veten – dhe njëri-tjetrin në mes të pandemisë së COVID-19 tani. ndërsa respektimi i udhëzimeve për distancimin shoqëror, larja e duarve dhe mbajtja e një maske janë mënyra të shkëlqyera për ta bërë këtë, hulumtimi i ri zbulon se ekziston një zakon tjetër shumë i […]

PDK jep ‘sinjalin’ se mund ta votojë Rimëkëmbjen Ekonomike


Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, ka thënë se partia ku bënë pjesë voton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike vetëm Po qe se pranohen kërkesat e tyre. Hoxha në Edicionin Special tregoi edhe idetë e PDK-së për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Ne kemi propozuar së pari pako vetëm qeverisë Kurti dhe tashmë është rikthyer edhe në […]

Simptomat “e heshtura” të diabetit (sëmundja e sheqerit), si ta dallojmë dhe parandalojmë sëmundjen


Studimet e fundit kanë treguar se 25% e njerëzve që janë të prekur nga diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2 s’ e dinë se vuajnë nga kjo sëmundje. Tregues të këtij tipi të diabetit (sëmundja e sheqerit) janë disa simptoma që në dukje të parë mund të merren normale. Sipas Living janë disa tregues […]

Tri mënyra për të rritur yndyrën ‘e mirë’ në organizëm


Ju ndoshta tashmë e dini që mbajtja nën kontroll e yndyrës ul ndjeshëm rrezikun e një sulmi në zemër ose goditje në tru. Tani ka edhe më shumë arsye për t’i kushtuar vëmendje yndyrës tuaj: Një raport i ri nga Instituti Scripps zbulon se mund të ulë gjithashtu rrezikun e infektimit me COVID-19! Autori i […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]