Dita Botërore e Mjekëve Familjarë – Si u kalua ky vit nga ta?


[ad_1] 19 maji në mbarë botën njihet si Dita Botërore e Mjekëve Familjarë, mantëlbardhëve të cilët janë adresa e parë për cdo shqetësim shëndetësor. Buqetat me falënderime janë një motivim shtesë për ta, pasi ky element konsiderohet një tregues i suksesit të tyre. Në këtë 19 maj, janë pikërisht fjalët e falënderuese ndaj tyre ato […]

​Shqiptohen 814 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar rënie javën e fundit, por rënie s’ kanë shënuar edhe gjobat që po shqiptohen ndaj personave që s’ po respektojnë masat antiCOVID-19. Vetëm gjatë të dielës, Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba ndaj qytetarëve që s’ i respektuan masat për mbrojtje nga COVID-19, masa këto […]

5,601 raste aktive, vazhdon vaksinimi antiCOVID në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 106.914 raste nga 568.984 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.225 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 173 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

14,307 raste aktive dhe 1,915 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 93.655 raste nga 443.122 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.915 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 465 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.433 raste, ndërsa […]

pranë 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Që nga 13 marsi i 2020-ës kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19, s’ i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 92 mijë e 198 raste. Në të dhënat ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e ditur se nga infektimi me virusin korona […]

Nga 22 marsi testimet për Covid-19 janë duke u bërë vetëm tek personat me simptoma


[ad_1] Laboratori i Mikrobiologjisë në QKUK është duke bërë testime për koronavirus vetëm për personat të cilët kanë simptoma të virusit. Kjo është konfirmuar nga drejtori i këtij institucioni, Xhevat Jakupi, i cili është shprehur se teste për qëllime të udhëtimit s’ janë duke u bërë, transmeton KlanKosova.tv. “Që nga 22 marsi 2021 e deri […]

12,635 raste aktive dhe 1,776 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 83.012 raste nga 389.791 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.776 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 518 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 68.601 raste, ndërsa […]

12,342 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 82.185 raste nga 384.742 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.760 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 352 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

11,909 raste aktive me Covid-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës (IKSHPK) bën të ditur se 11,909 raste janë aktive me Covid-19. Numri total i rasteve pozitive është 81.392 raste nga 379.904 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.752 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67.731 raste. [ad_2]

11,812 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK bën thirrje për kujdes të shtuar


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 80,621 raste nga 375,967 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,744 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 744 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67,065 raste, ndërsa […]

11 mijë e 379 raste aktive me koronavirusi në Kosovë


[ad_1] 11 mijë e 379 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje gjatë javëve të fundit, pas shtimit të infektimeve që dukuri këto kohë. Në 24 orët e fundit, 709 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe tetë të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. Po ashtu, numri […]

Nga 22 marsi të gjitha nivelet arsimore në pushim një javorë


[ad_1] Nga 22 marsi i gjithë niveli  arsimor do të jetë në pushim. Këtë e ka bërë të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, pas një takimi  që ka mbajtur me përfaqësues të ministrisë së Arsimit dhe IKSHPK-së, raporton Ekonomia Online. “Në javën e fundit ka pasur rritje të rasteve edhe dje së bashku me […]

Një vit me pandeminë COVID-19, infermieri i QKUK-së kujton rastet e para të infektimit në vend


[ad_1] Një vit më parë, më 13 mars qytetarët e vendit tonë u përballën me një sfidë të madhe, atë të një virusi të panjohur, COVID-19, ku edhe u paraqitën dy rastet e para të infektimit me këtë virus. “Stresi, panika, ngarkesa psiqike ishin pothuajse jashtë çdo norme, si për stafin shëndetësor po ashtu për […]

Hoti: Për disa javë presim arritjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka përgëzuar punën e këtij komiteti duke thënë se kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Hoti tha se presin që për disa javë të arrijnë edhe vaksinat dhe të fillojë procesi i vaksinimit të qytetarëve. “Jemi në […]

Sot mblidhet Komiteti për vlerësimin e situatës me COVID-19


[ad_1] Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të mbajë sot mbledhje. Takimi i komitetit do të mbahet në ora 09:00 në Qeverinë e Kosovës. Në takimin ku do të diskutohet për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të jetë edhe kryeministri në detyrë i Kosovës, […]

388 gjoba për mosrespektim të masave kundër COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës, gjatë 24 orëve të fundit, ka shqiptuar 388 gjoba për mosrespektimin e masave kundër COVID-19. Kështu bën të ditur Policia e Kosovës në raportin 24 orësh. Ndërkohë që numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar ngritje. Në raportin e fundit të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet […]

Nxënësit dhe mësimdhënësit infektohen me Covid-19, shkolla “Meto Bajraktari” kalon në mësim online


[ad_1] Në shkollën fillore “Meto Bajraktari”, në bazë të dhënave që ka publikuar Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, 4 mësimdhënës, 8 nxënës dhe 2 punëtorë teknik janë konfirmuar me Covid-19. “Ju njoftojmë që në shkollën tonë, ”Meto Bajraktari” janë konfirmuar nga IKSHPK-ja raste pozitive me COVID-19. Janë 4 mësimdhënës të shkollës, si dhe 8 nxënës […]

9,761 raste aktive me koronavirus


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur numri total i rasteve pozitive është 74.079 raste nga 335.123 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.668 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 452 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.650 […]

Gastronomët anulojnë marshin protestues


[ad_1] Marshi protestues i cili ishte paraparë sot nga Gastronomët në ora 15:00 është anuluar .Nga një njoftim për medie nga Këshilli Drejtues i Shoqatës thuhet se në momentin kur do të ketë ndryshim të masave atëherë do të ketë edhe organizim të protestave. Postimi i plotë:            SQARIM PËR PUBLIKUN Në mbledhjen e Këshillit Drejtues […]

9,413 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 73.048 raste nga 329.900 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.649 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 301 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 61.986 raste, ndërsa […]

IKShPK: Brengosëse rritja e numrit të vdekjeve dhe rasteve pozitive me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 592 raste të reja me COVID-19 dhe 6 të tjerë kanë ndërruar jetë si shkak i infektimit me këtë virus. Në mesin e tyre edhe një 46 vjeçar nga Podujeva. Me rritjen e numrit të rasteve të vdekjeve dhe pozitive, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


[ad_1] Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit […]

Naser Ramadani kërkon masa rigoroze për parandalimin e përhapjes së COVID-19


[ad_1] Në mbledhjen e Komitetit për vlerësim të situatës epidemiologjike, drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), Naser Ramadani tregon se ka rritje të rasteve me COVID-19 për 26.8 për qind, ndërsa mesatarja e vdekshmërisë ka rritje mbi 23 për qind. Ramadani derisa tha se duhet të vazhdohet me masat rigoroze për […]

Haziri: Gjilani në javën e fundit shënon rritje drastike të infeksionit me COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në konferencën për media të mërkurën, është shprehur se në këtë komunë në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19. Ai tha se burimi i infeksionit në Gjilan janë vizitat për ngushëllime dhe ahengjet e vogla familjare, por jo edhe institucionet shkollore e ato […]

Valbon Krasniqi jep detaje për gjendjen në ShSKUK: 410 pacientë janë me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në 24 orët e fundit, sipas raportit të IKShPK-së, 467 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, duke bërë kështu të jetë shifra më e lartë tash e disa muaj në vendin tonë. Se situata po rrëshqet drejt një numri të lartë të të prekurve me koronavirus e pranojnë edhe drejtuesit e institucioneve të shëndetësisë […]

IKSHPK thirrje qytetarëve: Respektoni masat, ka tendencë të rritjes së rasteve me koronavirus


[ad_1] Në 24-orët e fundit nga coronavirusi kanë humbur jetën nëntë persona, ndërsa janë konfirmuar 467 raste të reja. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK) me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat mbrojtëse antiCOVID. IKSHPK po ashtu thekson se ka numri i rasteve me coronavirus […]

97 të vdekur nga Covid-19 gjatë muajit shkurt


[ad_1] Në muajin shkurt janë regjistruar 97 të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 8559 raste pozitive me koronavirusin e ri. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, gjatë 28 ditëve të kaluar janë testuar gjithsej 70.120 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e […]

7,782 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 69.230 raste nga 307.332 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.599 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.849 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.782. Kosova […]

7 mijë e 321 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 68.351 raste nga 300.198 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,592 raste të vdekjes. Në raportin e fundit të ditës së premte të IKSHPK-së, thuhej se numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej […]

MASh thirrje institucioneve arsimore: Respektoni masat antiCOVID-19


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), u ka bërë thirrje të gjithë akterëve të përfshirë në sistemin arsimor që të vazhdojnë të respektojnë masat kundër pandemisë COVID-19, në mënyrë që mësimi të vazhdojë të zhvillohet sipas skenarit A, pra me prezencë në shkollë. “Mësimdhënësit, nxënësit, prindërit dhe menaxhmenti i shkollave nevojitet të kenë kujdes […]

Shkon me test të falsifikuar të COVID-19, e zbulon punëtorja e IKShPK-së


[ad_1] Një punonjëse e IKSHPK-së e po ashtu edhe në laboratorin privat Olive ka raportuar në Polici se ka hasur në një dokument të cilin e prezanton e dyshuara femër kosovare (testi për Covid 19), për të cilin dyshon se ka ndërhyrje dhe është falsifikuar, transmeton IndeksOnline. Siç njofton policia lidhur me rastin është njoftuar […]

Vetëm një i infektuar me Covid-19 në Qendrën e Studentëve


[ad_1] Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se në këtë qendër tashmë janë të vendosur  1 600 studentë. Tutje, ai tha se deri më tani është vetëm një studentë i infektuar me Covid-19. “Është bërë vendosja e gjithë studentëve që është paraparë me rekomandimet e institucioneve […]

Ramadani: s’ ka shpërthim të infektimeve me COVID-19, synojmë zero raste pozitive


[ad_1] Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK), Naser Ramadani, ka thënë se gjatë dy javëve të fundit ka rënie të numrit të rasteve pozitive me COVID-19 si dhe rënie të rasteve të vdekjeve, transmeton Ekonomiaonline. Këto komente Ramadani i bëri gjatë takimit të Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me […]

6,639 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK apelon për respektim të masave


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 66.380 raste nga 285.900 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.572 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.169 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 6.639. Instituti […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


[ad_1] Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se […]

1.553 viktima nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar në Kosovë 1.553 persona kanë ndërruar jetë që prej shfaqjes së COVID-19. Numri total i rasteve pozitive është 65.065 raste nga 274.160 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Po ashtu sipas raportit të fundit të IKShPK-së, janë shëruar 311 pacientë derisa numri i përgjithshëm i […]

7,036 raste aktive dhe 1,544 të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 64.341 raste nga 266.585 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.544 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 55.761 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.036. Ndryshe, […]

Reagon Sindikata e Shëndetësisë për shkeljen e masave anti COVID për tubimet në fushatat zgjedhore


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) me shqetësim është duke përcjellë tubimet publike të partive politike në zgjedhjet e parakohshme të cilat s’ janë duke iu përmbajtur  masave të përcaktuara në Ligjin për Pandeminë, COVID-19. Sipas një njoftimi për media thuhet se partitë politike me anë të këtyre tubimeve janë duke rrezikuar […]

Zemaj thotë se janë të gatshëm ta menaxhojnë varianti e ri të COVID-19


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë sitata me pandeminë është menaxhuar në mënyrë efikase dhe mund të konsiderohet e qetë, ani pse ka kërkuar që të vazhdohet me disiplinë. Tutje, Zemaj tha se në zonën e kuqe janë Prishtina dhe Fushë-Kosova, mirëpo me këto kufizime po pretendojnë që ta mbajmë stabil […]

Deri tani, 1,520 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Që nga paraqitja e rasteve të para me COVID-19 në Kosovë, 1,520 persona kanë ndërruar jetë. Sipas raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) mbi 62 mijë persona janë infektuar, ndërsa janë shëruar 53,768, ndërsa numri i rasteve aktive mbetet është 6,721. Numri total i rasteve pozitive është 62,009 […]

Shoqata e pacientëve iu drejtohet partive: Veprimet tuaja shfaqin vepër penale, po rrezikoni edhe jetën e qytetarëve


[ad_1] Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë – PRAK konsideron se organizimi i tubimeve zgjedhore në kundërshtim me masat e rekomanduara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik paraqet rrezik serioz për shëndetin publik dhe atë të ekonomisë. PRAK thekon se në vend se partitë politike objektivë kryesore ta kenë shëndetin publik dhe mirëqenien […]

Rastet e infektimit për herë të dytë me COVID-19, aktualisht në Klinikën Infektive s’ ka të hospitalizuar


[ad_1] Përkundër faktit që në Kosovë janë paraqitur raste të infektimit për herë të dytë me COVID-19, në Klinikën Infektive të QKUK-së, s’ është asnjë pacientë që është për herë të dytë i hospitalizuar. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha. “Për momentin në Klinikën Infektive i […]

Prishtinë – fillojnë të bëhen pagesat për qytetarët e prekur me koronavirus


[ad_1] Komuna e Prishtinës, ka njoftuar se ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Në njoftim thuhet se sot janë duke u ekzekutuar mjetet për 6 mijë e 705 aplikues. “Komuna e Prishtinës ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar […]

Dërgohen 100 mijë teste për COVID-19 në IKShPK


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se në Ikshpk janë dërguar 100 mijë teste PCR. “Kemi sjellë 100 mijë teste PCR për të forcuar kapacitetet dhe për të vazhduar testimin në masë ashtu siç kemi premtuar”. “Përveç kësaj, janë edhe 16 ventilatorë të cilët janë dërguar në QKUK”, ka thënë Zemaj. […]

85 raste me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve


[ad_1] Prishtina sërish prin për nga numri i të infektuarve me koronavirus në nivel komunash në Kosovë. 85 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë raportit njëditor të lëshuar nga IKShPK. Të infektuar ka edhe në komuna tjera, si: Prizren 41 raste, Mitrovicë 34 raste, Podujevë 30 raste, Suharekë 29 raste, Ferizaj 18 raste, Pejë 14 […]

Konfirmohen tri raste me variantin e ri të koronavirusit në Kosovë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një konferencë për media ka thënë se ditëve të kaluara IKSHPK-ja ka dërguar 35 monstra në Gjermani për variantin e  ri të virusit COVID-19. Zemaj ka thënë se nga 35 mostra, tri mostra jan pozitiv me variantin e ri të Covid-19. “Nga 35 mostra që i kemi dërguar, […]

30 deri 39 vjeç, grupmosha më e prekur nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë. Por, sipas autoriteteve shëndetësore, ka pasur raste me koronavirus që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. “Shumica e qytetarëve  që kanë përfunduar me fatalitet nga […]

Naser Ramadani: Vaksinat kundër COVID-19 do të arrijnë së shpejti


[ad_1] Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKShPK), Naser Ramadani, ka deklaruar se vaksina kundër COVID-19 në Kosovë do të vijë së shpejti. Ai ka thënë se njerëzit duhet të jenë optimistë dhe të presin. “Vaksina do të vijë së shpejti, duhet me qenë optimistë me e pritë. mbasi vaksinën më shumë se që […]

IKSHPK: Muaji janar me numër të madh të rasteve pozitive dhe vdekjeve


[ad_1] IKSHPK përmes një njoftimi publik ka thënë se në muajin janar është raportuar numri më i madh i rasteve pozitive dhe të vdekjeve. “Duke pasur parasysh vlerësimin e situatës aktuale epidemiologjike me COVID -19, këtë muaj është raportuar numër më i madh të rasteve pozitive dhe vdekjeve. Mjekët të stërngakuar në spitale po luftojnë […]

IKSHPK thotë se uji që shpërndahet në rrjet është i sigurt


[ad_1] Si pasojë e reshjeve atmosferike në disa zona të Prishtinës, Fushë Kosovës e Obiliqit po ka reduktime të furnizimit me ujë të pijshëm. E gjithë kjo jo për mungesë të ujit por për shkak të turbullirave të mëdha të shkaktuara nga reshjet. Koordinatorja e Departamentit për monitorimin e cilësisë së ujit në IKSHPK, Burbuqe […]

IKSHPK: Brengosëse rritja e numrit të infektuarve me COVID-19, respektoni masat mbrojtëse!


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), pas raportimit të 392 rasteve pozitive me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, vlerëson se numri i të infektuarve vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës, si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit të masave. IKSHPK thotë se “duke pasur parasysh vlerësimin e situatës aktuale me COVID […]

ISHPK: Brengosëse rritja numrit të infektuarve me COVID-19, respektoni masat mbrojtëse!


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), pas raportimit të 392 rasteve pozitive me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, vlerëson se numri i të infektuarve vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës, si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit të masave. IKSHPK thotë se “duke pasur parasysh vlerësimin e situatës aktuale me COVID […]

5,324 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive në Kosovë është 56.732 raste nga 213.372 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.426 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.982 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është […]

5,279 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, infektologu Ramadani flet për variantin e ri


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 56.412 raste nga 211.689 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.420 raste të vdekjes. IKShPK gjithashtu bën të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 281 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve […]

IKShPK-ja vazhdon testimin për Covid-19, qytetarët të kënaqur më shërbimin e shpejtësinë e rezultateve


[ad_1] Në tendën e vendosur në oborrin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKShPK) po vazhdon testimi i qytetarëve për Covid-19, raporton Ekonomia Online. Qytetarët janë shprehur të kënaqur me mënyrën e sjelljes nga stafi që i kryen testimet si dhe me rezultatin e shpejtë që po u jepet. Naim Bytyçi ka thënë se me […]

Vëllai i gruas së ministrit Armend Zemaj u kap duke marrë ryshfet për teste PCR në IKShPK


[ad_1] Personi që u kap në flagrancë nga Policia e Kosovës duke marr ryshfet në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është Betim Selimi, vëllai i gruas së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj. Selimi ishte punësuar nga Ministria e Shëndetësisë me anë të projektit të financuar nga Banka Botërore për shëndetësinë kosovare në shtator 2020. Komisioni […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Mbi 40 mijë pacientë të shëruar nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë në Kosovë


[ad_1] Janë bërë afro një vit që kur në Kosovë u shfaq rasti i parë me virusin SARS-CoV-2 i njohur si koronavirus. Që nga 13 marsi i vitit 2020 kur u konfirmua rasti i parë e deri më sot, numri i të infektuarve ka arritur në 51 mijë e 965 raste nga 187 mijë e […]

Gjatë 2020-ës në Kosovë, 51,328 raste me coronavirus, 41,407 të shëruar dhe 1,335 të vdekur


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 51.328 raste nga 183.513 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.335 raste të vdekjes. IKShPK njofton se deri tani numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 41.407 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është […]

Sipas drejtorit të Mikrobiologjisë në IKShPK, ka rënë interesimi për t’u testuar për COVID-19


[ad_1] Në orët e para të vitit të ri 2021, ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, ka vizituar ekipet kujdestare në Klinikën Infektive e cila tash e sa muaj po trajton pacientët me koronavirus. Ai bëri të ditur se numri i përgjithshëm i pacientëve të shtrirë nëpër klinika në nivel vendi s’ […]

79 persona pozitiv me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Në 24 orët e fundit 184 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 420 të tjerë janë shëruar. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sërish më së shumti raste ka në Prishtinë me gjithsej 79. “Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 79 raste, Podujevë 18 raste, Mitrovicë 17 raste, Fushë-Kosovë […]

Rrëfimi i çiftit Maliqi që Vitin e Ri po e kalon në Klinikën Infektive


[ad_1] Në secilën shtëpi sot mblidhet familja dhe bëhen përgatitjet e fundit festive për natën e Vitit të Ri. Por, dita e fundit e vitit 2020 i ka gjetur shumë qytetarë në Klinikën Infektive dhe klinikat e tjera të QKUK-së si të infektuar me COVID-19. I tillë do të jetë 31 dhjetori edhe për çiftin […]

Arrestohet një laborant në IKSHPK për marrje ryshfeti


[ad_1] Policia e Kosovës, gjegjësisht hetues nga Njësiti Rajonal për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, gjatë ditës së sotme kanë arrestuar një laborant të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës lidhur me dyshimet se “është duke u kryer ( apo ka për tu kryer) vepra penale e korrupsionit”. Personat përgjegjës menjëherë […]

88 persona pozitiv me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Në 24 orët e fundit 234 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 564 të tjerë janë shëruar. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sërish më së shumti raste ka në Prishtinë me gjithsej 88. “Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 88 raste, Gjakovë 17 raste, Mitrovicë 16 raste, Podujevë […]

Edhe sot po vazhdon testimi për COVID-19 në sheshin “Zahir Pajaziti”


[ad_1] Për të dytën ditë me radhë, IKShPK po bën testimin e qytetarëve për COVID-19 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Personat e interesuar mund të testohen prej orës 09:30 deri në orën 13:00. [ad_2]

Qytetarët të kënaqur që testimet për koronavirus po bëhen edhe në qendër të Prishtinës


[ad_1] Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike sot kanë filluar testimin e qytetarëve për koronavirus në qendër të Prishtinës. Drejtori Naser Ramadani tha se testime do të bëhen edhe në pika të tjera. Shumë qytetarë që kanë dyshuar se mund të jenë të infektuar nga coronavirusi, sot kanë mundur të testohen aspak lehtë në qendër të […]

Zemaj monitoron testimet në shesh: Situata është nën kontroll, s’do të ketë lirim të masave


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, po e monitoron procesin e testimit që po zhvillohet në sheshin “Zahir Pajaziti” Ai e mirëpriti iniciativen e IKShPK-së për një veprim të tillë duke thënë se kështu mund të testohen më shumë qytetarë, shkruan Ekonomia Online Zemaj gjithashtu foli edhe për mundësinë e ndryshimit të masave, ku u […]

IKShPK organizon teste PCR për qytetarët në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë


[ad_1] IKShPK, gjatë ditës së sotme dhe të nesërme, do të organizojnë teste plotësuese PCR në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Personat që dëshirojnë ta kryejnë testimin mund ta bëjnë këtë prej orës 09:30 deri në 13:00. Këtë e bëri të ditur vetë IKShPK, me anë të një komunikate për media. Postimi i plotë: Instituti […]

Virusi Covid-19 ua merr jetën dy vëllezërve biznesmenë nga Suhareka


[ad_1] Familja Bytyqi nga Suhareka është tronditur në ditët e fundit, pasi dy anëtarët e familjes, vëllëzërit, Nurish dhe Hysen Bytyqi kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Hysen Bytyqi ndërroi jetë të premtën, ndërsa Nurish Bytyqi ka humbur jetën sot. Te dytë ishin të infektuar me koronavirus, transmeton Indeksonline. Dy vëllëzërit ishin të njohur […]

1 mijë e 284 të vdekur nga Covid në Kosovë që nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Që nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19 në Kosovë, numri i të infektuarve me SARS CoV2 ka shkuar në 49 mijë e 572. 1 mijë e 284 persona kanë humbur jetën shkak i infektimit me COVID-19. Të dhëna këto të raportuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit […]

Suhareka ndan 100 euro për të infektuarit me COVID-19 dhe 200 euro për familjarët që humbën të afërmit nga virusi


[ad_1] Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, me anë të një postimi në Facebook, tregoi se Asambleja Komunale doli me një vendim për përkrahje për personat që janë infektuar me koronavirus. Sipas tij, të infektuarit do të subvencionohen me 100 euro, ndërsa familjarët e personave që vdiqën nga COVID-19 do t’i marrin nga 200 euro. “Me […]

264 raste të reja me COVID-19 dhe 205 të shëruar nga COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 264 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 205 të tjerë janë shëruar. IKSHPK-ja ka bërë të ditur se numri i rasteve aktive me koronavirus ka arritur në 11 mijë e 134./Familjajonë/ [ad_2]

93 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 264 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Sërish, më së shumti raste ka në kryeqytet. “Rastet pozitivie janë nga komunat: Prishtinë 93 raste, Ferizaj 25 raste, Mitrovicë 16 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Podujevë 14 raste, Vushtrri 13 raste, Obiliq […]

Gjashtë viktima nga COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëshit të fundit gjashtë persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë ka arritur në 1 mijë e 262 “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (82, 80, 76 […]

223 raste të reja dhe 342 të shëruar nga COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 223 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 342 të tjerë janë shëruar. IKSHPK-ja ka bërë të ditur se numri i rasteve aktive me koronavirus ka arritur në 11 mijë e 81. [ad_2]

72 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 223 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Sërish, më së shumti raste ka në kryeqytet. “Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 72 raste, Podujevë 26 raste, Mitrovicë 23 raste, Fushë Kosovë 20 raste, Gjilan 13 raste, Obiliq 12 raste, […]

Tetë viktima nga COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëshit të fundit tetë persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë ka arritur në 1 mijë e 256. “Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Shtatë viktima nga COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëshit të fundit shtatë persona kanë ndërruar jetë si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë ka arritur në 1 mijë e 240. ‘’Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

385 raste të reja dhe 351 të shëruar nga COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 385 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 351 të tjerë janë shëruar. IKSHPK-ja ka bërë të ditur se numri i rasteve aktive me koronavirus ka arritur në 11 mijë e 307. [ad_2]

153 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 385 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Sërish, më së shumti raste ka në kryeqytet. ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 153 raste, Pejë 37 raste, Podujevë 34 raste, Ferizaj 30 raste, Gjakovë 19 raste, Fushë-Kosovë 15 raste, Gjilan […]

MSh u bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër gripit sezonal


[ad_1] Me qëllim të mbrojtjes nga Gripi sezonal, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit, sidomos grupeve të rrezikut siç janë: personat mbi 65 vjeç; të sëmurët kronikë; shtatzënat dhe lehonat; fëmijët mbi 6 muaj që mund të kenë predispozita për ndonjë sëmundje; por edhe grupeve të tjera të popullatës që të […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë […]

139 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Në 24 orëshin e fundit 296 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish Prishtina prin me më së shumti raste ‘Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 139 raste, Podujevë 25 rast, Fushë-Kosovë 19 raste, Gjakovë 16 raste, Lipjan 16 raste, Drenas 14 raste, Mitrovicë […]

Pas trajtimit 23 ditor në ShSKUK Specialisti Urolog Fahredin Veselaj rezulton negativ me COVID-19


[ad_1] Nga tretmani 23 ditor që rezultoi pozitiv me COVID-19, sot ështe liruar Fahredin Veselaj nga Klinika Infektive në ShSKUK në Prishtinë. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, i cili ka treguar që është në gjendje të mirë shëndetësore dhe që ka rezultuar negativ me COVID-19. me anë të një postimi në Facebook, […]

149 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit 329 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sërish më së shumti raste ka në kryeqytet. ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 149 raste, Pejë 20 raste, Drenas 19 raste, Podujevë 17 raste, Gjakovë 16 raste, Lipjan 16 raste, Mitrovicë […]

Në Kosovë 1.186 të vdekur nga COVID-19


[ad_1] Nga 13 marsi kur është paraqitur rasti i parë me COVID-19, numri total i rasteve pozitive në vend që është 46, 118 raste nga 161, 907 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, ndërsa numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur në 1,186. Numri i rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë është 11, 868 […]

Prishtinë, 223 raste të reja me COVID-19


[ad_1] 562 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish Prishtina prin me më së shumti raste ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 223 raste, Podujevë 47 raste, Mitrovicë 39 raste, Pejë 33 raste, Gjakovë 28 raste, Fushë-Kosovë […]

50 euro për të infektuarit me COVID-19 në Kamenicë, ja ecuritë e aplikimit


[ad_1] Komuna e Kamenicës i ka njoftuar qytetarët e saj të prekur me COVID-19 për kushtet që duhet plotësuar dhe ecuritë që duhet ndjekur për subvencionim në vlerë prej 50 euro.  Personi që aplikon duhet të jetë në listen e IKShPK-së dhe gjithashtu duhet ta dërgojë konfirmimin e xhirollogarisë bankare. “Ju njoftojmë se për të […]

884 të shëruar dhe 561 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Në 24 orët e fundit 884 persona janë shëruar dhe 561 të tjerë janë infektuar me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se nga 1 mijë e 357 mostra të marra nga ShSKUK, 561 prej tyre kanë rezultuar pozitive. IKSHPK-ja njofton që numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin […]

269 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Në 24 orët e fundit 561 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish numri më i madh i rasteve është në Prishtinë. ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 269 raste, Podujevë 54 raste, Ferizaj 32 raste, Mitrovicë 30 raste, Fushë-Kosovë 20 raste, Gjilan 20 […]

12 mijë e 587 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] 12 mijë e 587 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numrat e infektimeve kanë filluar të kenë një rënie të lehtë ditëve të fundit, por rastet aktive janë të shumta. Vetëm dje u shënuan 557 persona të infektuar me koronavirus dhe 727 të shëruar. Ndonëse numri i infektimeve ka filluar të […]

217 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Në 24 orët e fundit 557 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sërish kryeqyteti prin me më së shumti raste në 24 orë. ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 217 raste, Mitrovicë 41 raste, Fushë-Kosovë 33 raste, Podujevë 33 raste, Gjakovë 25 raste, Gjilan […]

Edhe 17 të vdekur nga COVID-19


[ad_1] 17 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, s’ ka bërë të ditur Po qe se kishin sëmundje të tjera shoqëruese. “Brenda 24 orëve janë raportuar 17 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (67, 59, […]

Prishtinë, 215 raste me koronavirus


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 519 persona janë infektuar me COVID-19. Sërish kryeqyteti prinë me më së shumti raste. ‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 215 raste, Mitrovicë 49 raste, Ferizaj 33 raste, Podujevë 33 raste, Gjakovë 30 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Pejë 21 […]

Mësuesit dalin pozitiv me koronavirus, shkolla “Arif Shala” kalon në sistem online


[ad_1] Shkolla “Arif Shala” në Korroticë e Poshtme të Drenasit do të kalojë për dy javë në sistemin online të ndjekjes së procesit mësimor, posa një pjesë e stafit mësimdhënës ka rezultuar me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i kësaj shkolle Murtez Shala, pas marrjes së informacionit nga IKSHPK mbi rezultatet e […]

Publikohen rezultatet për 1,620 testime për COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se për 24 orë 560 persona janë infektuar me COVID-19 dhe janë shëruar 678 të tjerë. Sipas IKSHPK-së, gjatë kësaj kohe kanë ndërruar jetë 14 pacientë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 6 raste (75, 74, 68, 66, 61, 48 vjeç), Ferizaj […]

14 vdekje nga coronavirusi në Kosovë për 24 orë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se për 24 orë në Kosovë kanë ndërruar jetë 14 persona nga COVID-19. Sipas të dhënave të IKSHPK-së, 560 persona janë infektuar me COVID-19 dhe janë shëruar 678 të tjerë. Numri total i rasteve pozitive është 42.377 raste nga 151.363 persona të dyshimtë […]

Lladrovci: Shtoni kujdesin, respektoni masat anti COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, me anë të një statusi në Facebook u ka bërë thirrje qytetaréve të kësaj komune që t’i respetojnë masat anti COVID-19. “Qytetarë të komunës së Drenasit, Shtoni kujdesin! Zbatoni masat anti Covid dhe respektoni vendimin e nivelit qendror. Nga sot, komuna jonë i takon komunave me rrezik […]

error: Content is protected !!