Si funksionojnë antidepresivët ?

Si funksionojnë antidepresivët ? Shumica e ilaçeve të depresionit funksionojnë duke ndryshuar ekuilibrin e kimikateve të trurit të quajtur neurotransmetues, të cilët ndikojnë në gjëndjën e humorit. Neurotransmetuesë janë Serotonina, Noradrenalina dhe Norepinefrina. Mjeku i familjes mund të përshkruajë ilaçe kundër depresionit, por nëse simptomat e depresionit janë të rënda, mund t’ju nevojitet vizita edhe… Continue reading Si funksionojnë antidepresivët ?

Çka është kanceri i prostatës dhe si të mjekohet ai?

Çka është kanceri i prostatës dhe si të mjekohet ai? Kanceri i prostatës e ka origjinën nga qelizat e pranishme brenda një gjëndrreje, prostatës, të cilat fillojnë të rriten në mënyrë të pakontrolluar. Prostata është e pranishme vetëm tek meshkujt, është e pozicionuar para rektumit dhe prodhon një pjesë të lëngut seminal (spermatik), që përzihet… Continue reading Çka është kanceri i prostatës dhe si të mjekohet ai?

Çka është Konstipacioni ?

Konstipacioni (kapsllëku), është përcaktuar si situatë kur zorra juaj ka më pak se tre defekime (jashtëqitje), në javë. Në konstipacion materialet fekale janë të forta, të thata, të vogla në madhësi dhe që dalin me vështirësi. Shumë njerëz që kanë konstipacion kanë dhimbje gjatë defekimit dhe shpeshherë kanë tendosje, fryrje dhe ndjesinë e një zorre… Continue reading Çka është Konstipacioni ?

A duhet të marrë aspirin pas një moshe të caktuar?

Aspirina për parandalim primar. A duhet të marrë aspirin pas një moshe të caktuar? Aspirina është një nga ilaçet më të përdorura në të gjithë botën dhe zakonisht konsiderohet efektive për parandalimin sekondar, tek pacientet me sëmundje kardiovaskulare. Në të kundërt, roli i aspirinës në parandalimin primar të sëmundjeve kardiovaskulare është i diskutueshëm. Studimet e… Continue reading A duhet të marrë aspirin pas një moshe të caktuar?

Mitet dhe faktet rreth hipertensionit

[ad_1] Hipertensioni është përcaktuar si presion i lartë i gjakut në enët e gjakut që bartin gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Presioni i gjakut përcaktohet zakonisht nga aftësia e zemrës për të pompuar gjakun dhe shëndeti i enëve të gjakut. Sipas udhëzimeve mjekësore të ndjekura në të tërë botën, Po qe se… Continue reading Mitet dhe faktet rreth hipertensionit

Njerëzit që pinë çaj çdo ditë kanë një zemër më të shëndetshme

Pirja e çajit çdo ditë është një zakon që i bën shumë mirë zemrës. Këtë e thotë një studim në të cilin morën pjesë mbi 6500 të rritur të cilët në fillim të studimit s’ vuanin nga asnjë sëmundje e zemrës. 13% e tyre pranuan se pinin minimalisht një filxhan me çaj në ditë, ndërsa 51%… Continue reading Njerëzit që pinë çaj çdo ditë kanë një zemër më të shëndetshme

3 ushqime anti-depresion që të gjithë i kemi në kuzhinë

Stresi manifestohet në mënyra të ndryshme, të tilla si takikardi, lodhje e shpejtë, dhimbje koke, çrregullime të tretjes dhe pagjumësi. Kërkimet e fundit kanë treguar se një përqindje e madhe e të rinjve përjetojnë stres të rëndë dhe 13% e tyre, çojnë në vetëlëndim. Specialistët sugjerojnë teknikat e kontrollit të frymëmarrjes si një metodë për… Continue reading 3 ushqime anti-depresion që të gjithë i kemi në kuzhinë

Pesë ilaçe natyrore që do të zvogëlojnë simptomat e dhimbshme të alergjisë në polen!

[ad_1] ndërsa afrohet vera, poleni është i pranishëm gjithandej, kështu që për shumë familje nënkupton kthimin e kruajtjes së syve dhe rrjedhjen e hundëve, të cilat janë shoqëruese të domosdoshme të  polenit Me kusht që ju dhe fëmijët tuaj i përkisni atij grupi për të cilin lumturia s’ është shumë e favorshme, s’ ka asnjë… Continue reading Pesë ilaçe natyrore që do të zvogëlojnë simptomat e dhimbshme të alergjisë në polen!

Shkaktarët e erës së pakëndshme të trupi

[ad_1] Trupi i njeriut ka shumë sisteme që vazhdimisht janë në punë dhe “mbeturinat” që akumulohen janë një pjesë e natyrshme e këtij procesi. Këto “mbeturina” dalin nga trupi përmes proceseve si: djersitja, jashtëqitja, urinimi etj. Era e trupit është unike në varësi të individit dhe mund të ndikohet nga mënyra e të ushqyerit, gjinia,… Continue reading Shkaktarët e erës së pakëndshme të trupi

Si të përfitoni sa më shumë nga një dietë e mirë detoksi?

[ad_1] Ka shumë zhurmë për “dietat detoks” këto ditë – dhe me një arsye shumë të madhe. Trupat tanë po mbushen më shumë ushqime të pa shëndetshme, hormone stresi dhe kimikate se në çdo pikë tjetër në histori, vëren Ann Louise Gittleman. Mënyra më e mirë për të larguar toksinat? E morët me mend: Detoksimi… Continue reading Si të përfitoni sa më shumë nga një dietë e mirë detoksi?

Pse s’ duhet t’i pini ilaçet kurrë në stomak bosh

[ad_1] duhet të dini se Po qe se një ilaç i caktuar duhet shoqëruar me ushqim dhe s’ i përmbaheni këtij udhëzimi, atëherë do të përballeni me efekte anësore shumë të dëmshme. Ilaçet mund të jenë shumë të ashpra me stomakun kur ai është bosh. Megjithatë, kjo varet nga fuqia dhe përqendrimi i substancave përbërëse… Continue reading Pse s’ duhet t’i pini ilaçet kurrë në stomak bosh

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e gjakut,… Continue reading Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

Tri arsyet pse cikli menstrual ju zgjat më pak se zakonisht, a duhet të shqetësoheni?

Kur të vijnë periodat, duket sikur s’do të ikin kurrë. andaj kur ato zgjasin më pak se normalisht, mund të duket si një arsye për të festuar. Por, Po qe se krejt papritur periodat zgjasin nga një javë në vetëm pak ditë, mund të ketë diçka që s’ shkon me ju. Është normale që periodat… Continue reading Tri arsyet pse cikli menstrual ju zgjat më pak se zakonisht, a duhet të shqetësoheni?

Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni

[ad_1] Disa ushqime njejtë si alkoli apo duhani përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është meqë shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut. Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të… Continue reading Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni

Si Të Mbani Në Kontroll Rrahjet e Zemrës

[ad_1] I keni parasysh momentet kur zemra rreh aq fort sa duket sikur do të dalë nga kraharori? Këto e raste të tjera tregojnë se zemra juaj rreh në mënyrë të çrregullt. Luhatjet në rrahjet e zemrës mund të jenë pasojë e ndonjë problemi mjekësor siç janë: Tiroidja,  Aritmia, Fibrilacioni atrial e në raste më… Continue reading Si Të Mbani Në Kontroll Rrahjet e Zemrës

Si të Zëvendësoni llaçet e Zemrës me Alternativa Natyrale – Ushqimet që duhet të Përdorni

[ad_1] Ilaçet e zemrës siç është kardiopirina ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ky ilaç jepet vetëm nga mjeku, si për personat që kanë një gjendje të avancuar të sëmundjeve të zemrës dhe për personat që janë në fazat e para të tyre. Në rastet e personave në një faze të avancuar të sëmundjes AgroWeb.org… Continue reading Si të Zëvendësoni llaçet e Zemrës me Alternativa Natyrale – Ushqimet që duhet të Përdorni

Tuberkulozi, simptomat dhe tretmani

[ad_1] Tuberkulozi është një sëmundje infektive që zakonisht ndikon në mushkëri. Krahasuar me sëmundje të tjera të shkaktuara nga një agjent i vetëm infektiv, tuberkulozi është vrasësi i dytë më i madh, globalisht. Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 9 milionë njerëz në vit sëmuren nga tuberkulozi, me 3 milion nga këto “të humbura” nga… Continue reading Tuberkulozi, simptomat dhe tretmani

Çaji që ndihmon gratë japoneze të kenë një fytyrë pa pore dhe pika të zeza

[ad_1] Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të përsosur, dhe disa nga truket që përdorin për të arritur këtë janë mjaft të pazakonta. Por Në qoftë se s’ jeni gati të provoni disa nga këto risi krijuese akoma, diçka aq e thjeshtë sa një filxhan çaj jeshil sencha mund ta bëjë lëkurën… Continue reading Çaji që ndihmon gratë japoneze të kenë një fytyrë pa pore dhe pika të zeza

A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative

Aspirina përdoret zakonisht si lehtësues dhimbjesh të vogla dhe për reduktimin e temperaturës. Është gjithashtu një ilaç anti – inflamator dhe mund të përdoret dhe si hollues gjaku ( zvogëlon numrin e trombociteve ). Njerëzit me rrezik të lartë për të formuar mpiksje gjaku apo për të pësuar goditje në tru dhe atak kardiak mund ta… Continue reading A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative

Të nxirat në trup mund të jenë shenjë e disa sëmundjeve

[ad_1] Megjithëse dëmtimet më të mëdha njeriu i pëson gjatë fëmijërisë për shkak të dinamikës së shpejtë të jetës, të nxirat janë më të shpeshta teksa plaket. Të nxirat nëpër trup janë familjare për këdo që nga fëmijëria e gjatë gjithë jetës, shkruan “AgroWeb”. Ato shfaqen zakonisht gjatë dëmtimeve të pjesëve të trupit, ku gjaku… Continue reading Të nxirat në trup mund të jenë shenjë e disa sëmundjeve

A është e sigurt të merrni paracetamol çdo ditë?

[ad_1] Ilaçet kundër dhembjeve me kosto të ulët mund të blihen në shumicën e farmacive. Paracetamoli përdoret për të trajtuar dhembjet dhe gjithashtu mund të përdoret për të ulur një temperaturë të lartë. Duke parë se është një ilaç kaq i dobishëm, a mund të jetë në të vërtetë i dëmshëm duke pasur parasysh mundësinë… Continue reading A është e sigurt të merrni paracetamol çdo ditë?

Si ndikon ankthi te luhatja e peshës – Këshillat që nevojitet t’i dini

Çrregullimet e ankthit kanë një sërë efektesh në trurin dhe trupin tuaj. Ankthi mund të shkaktojë shtim në peshë duke prishur rutinën e gjumit, ngrënies, stërvitjes, si dhe duke ndikuar tek hormonet që lidhen me stresin. Por gjithashtu ju mund të humbisni peshë në mënyrë të paqëllimshme duke harruar dhe anashkaluar vaktet tuaja. Në këtë… Continue reading Si ndikon ankthi te luhatja e peshës – Këshillat që nevojitet t’i dini

Si Ndikon Ankthi Tek Luhatja E Peshës – Këshillat Që nevojitet Të Dini

Çrregullimet e ankthit kanë një sërë efektesh në trurin dhe trupin tuaj. Ankthi mund të shkaktojë shtim në peshë duke prishur rutinën e gjumit, ngrënies, stërvitjes, si dhe duke ndikuar tek hormonet që lidhen me stresin. Por gjithashtu ju mund të humbisni peshë në mënyrë të paqëllimshme duke harruar dhe anashkaluar vaktet tuaja. Në këtë… Continue reading Si Ndikon Ankthi Tek Luhatja E Peshës – Këshillat Që nevojitet Të Dini

Disa ilaçe që mund të shkaktojnë psoriazën

[ad_1] Psoriaza është një sëmundje autoimune e lëkurës e karakterizuar nga shfaqja spontane e simptomave (skuqje të  lëkurës). Ajo po ashtu ndikon që të kemi kruarje të mëdha në ato pjesë ku vecse është manifestuar sëmundja Përveç ilaçeve, shumë gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë kruarje dhe përhapje më të shpejtë të sëmundjes, duke përfshirë… Continue reading Disa ilaçe që mund të shkaktojnë psoriazën

Magnezi – Disa Nga Mënyrat Më Të Mira Për Të Përfituar Të Gjitha Vlerat

[ad_1] Magnezi është një mineral i cili s’ mund të mungojë në organizmin tuaj. Ai është një element thelbësor për funksionimin e muskujve, funksionin nervor, kontrollon sheqerin në gjak dhe rregullon presionin e gjakut. Gjithashtu ai ndihmon në ndërtimin e proteinave, kockave dhe ADN-së tuaj. Çështja është se shumë njerëz s’ marrin mjaftueshëm magnez përmes… Continue reading Magnezi – Disa Nga Mënyrat Më Të Mira Për Të Përfituar Të Gjitha Vlerat

Vetëm 3 Kumbulla Të Thata Në Ditë Ju Ndihmojnë Të Humbisni Në Peshë

[ad_1] Problemet me kilet e tepërta apo ndjesitë e fryrjes janë prezente në jetën e përditëshme të shumë njerëzve. Mbipesha rrjedh nga një sërë faktorësh që nisin që nga gjenetika deri tek stili i jetesës. Po kështu mënyrat për t’a parandaluar atë janë të shumta. Megjithëse s’ egziston një formulë magjike për të hequr menjëherë… Continue reading Vetëm 3 Kumbulla Të Thata Në Ditë Ju Ndihmojnë Të Humbisni Në Peshë

Disa shtesa ushqimesh për të ndihmuar në luftën kundër depresionit

[ad_1] Depresioni është një çrregullim i humorit që prek mbi 17 milion të rritur vetëm në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, numri aktual mendohet të jetë shumë më i lartë, pasi shumë njerëz me depresion s’ kërkojnë trajtim për arsye të ndryshme . Më poshtë janë pesë klasifikimet e çrregullimeve depresive, të cilat ndajnë tipare si… Continue reading Disa shtesa ushqimesh për të ndihmuar në luftën kundër depresionit

Cka është hiperglikemia dhe si shkaktohet?

[ad_1] Hiperglikemia (sheqeri i lartë në gjak) është një gjendje që ndodh kur nivelet e glukozës në gjakun tuaj rriten shumë lart. Hiperglikemia zakonisht është një simptomë dhe ndërlikim i diabetit (sëmundja e sheqerit). Glukoza mund të mblidhet në gjak kur trupi s’ prodhon mjaftueshëm insulinë, një hormon që ndihmon në menaxhimin e sheqerit në… Continue reading Cka është hiperglikemia dhe si shkaktohet?

Alergjitë ndaj ushqimeve, pse ndodhin dhe si t’i trajtojmë?

[ad_1] Alergjitë ndaj ushqimit ndodhin kur trupi juaj gabimisht identifikon dhe trajton një ushqim si një kërcënim, duke filluar me një përgjigje të sistemit imunitar. Edhe ngrënia e një sasie të vogël të ushqimit mund të shkaktojë një reaksion alergjik, i cili mund të përfshijë çdo gjë, nga “kosheret” (shenjat në trup), shqetësimet e stomakut.… Continue reading Alergjitë ndaj ushqimeve, pse ndodhin dhe si t’i trajtojmë?

Kur era e keqe e gojës paralajmëron sëmundje

[ad_1] Duke filluar nga diabeti (sëmundja e sheqerit) deri tek problemet me veshkat dhe mëlçinë, ja cilat janë disa nga problemet shëndetësore që kanë si simptomë të parë erën e keqe nga goja. diabeti (sëmundja e sheqerit) Po qe se fryma juaj ka erë të ngjashme me frutat e kalbura në acid, do të thotë… Continue reading Kur era e keqe e gojës paralajmëron sëmundje

A duhet t’i Ndani Tabletat e Ilaçeve? – Këshilla dhe Rekomandime

[ad_1] Ilaçet në formën e tyre më të zakonshme janë të shitura si tableta të vogla rrethore. Gjithashtu edhe në doza të mirë përcaktuara nga mjeku. Kështu janë  edhe më të aksesueshme dhe të përdorshme në popullatën e gjerë. Megjithëse zakonisht jepen me recetë nga mjeku në dozat e duhura në shumë raste të tjera… Continue reading A duhet t’i Ndani Tabletat e Ilaçeve? – Këshilla dhe Rekomandime

Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani

[ad_1] specialistët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate. Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe problemet e zhvillimit. Në fakt, është raportuar se ekspozimi i fetusit ndaj këtij medikamenti përbën rrezik për çrregullime të spektrit të autizmit dhe hiperaktivitetit. Por zvogëlon… Continue reading Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani

Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort

[ad_1] Përdorimi i flukonazolit, një ilaç antimykotik, nga goja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e abortit spontan. Aplikimi lokal i ilaçit, nga ana tjetër, është i sigurt. Për të shpjeguar këtë është kryer një studim i cili tregon se, kur merren nga goja, baza e ilaçeve fluconazole përdoret për të luftuar infeksionet mykotike mjaft të zakonshme gjatë shtatzënisë,… Continue reading Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort

Çaji Me Xhenxhefil Dhe Mjaltë – 5 Përfitimet Shëndetësore Të Tij

[ad_1] Rezulton se kombinimi i xhenxhefilit me mjaltë ka veti shëruese për trupin tonë. Ky është gjithashtu edhe kombinimi më efikas që mund të bëni me xhenxherfilin. Përmbjatja e lartë e antioksidantëve që gjenden tek këto dy përbërës ka një ndikim pozitiv në trupin e njeriut. Në fakt, xhenxhefili s’ është vetëm në gjendje të… Continue reading Çaji Me Xhenxhefil Dhe Mjaltë – 5 Përfitimet Shëndetësore Të Tij

Çfarë e shkakton humbjen e dëgjimit?

[ad_1] Ka shumë kushte që mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit. Ekzistojnë 3 kategori të humbjes së dëgjimit që mund të kontribuojnë në problemet tuaja me dëgjimin: Humbja e dëgjimit përçueshëm ndodh kur valët e zërit s’ mund të arrijnë në veshin e brendshëm për shkak të një bllokimi të një lloji, të tilla si… Continue reading Çfarë e shkakton humbjen e dëgjimit?

Ndikimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) tek Stomaku dhe Tretja e Mirë – Çfarë duhet të Dini

[ad_1] Një ndër sëmundjet më të përhapura të globit pa dyshim që është diabeti (sëmundja e sheqerit). Shifrat e personave të prekur me të janë rritur thuajse si një epidemi gripi të zakonshëm e sezonal. Gjithsesi efektet anësore dhe simptomat e sëmundjes janë afatgjata, kronike dhe të rrezikshme. Përtej shumë dëmeve që shkakton në organizëm,… Continue reading Ndikimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) tek Stomaku dhe Tretja e Mirë – Çfarë duhet të Dini

Arsyet e Çuditshme të Zhurmës në Vesh – Problemet me Organizmin

[ad_1] Tringëllimat, fishkëllimat apo kumbimi në vesh shkaktohen nga një sëmundje e njohur si Tinitus. Kjo sëmundje prek rreth 10 përqind të popullsisë në botë. Zhurma krijohet në vesh dhe në kokë por dëgjohet vetëm nga personi i prekur. Ekspozimi ndaj zhurmës është i vazhdueshëm dhe shkakton ankth, nervozizëm, probleme serioze me gjumin, madje edhe depresion… Continue reading Arsyet e Çuditshme të Zhurmës në Vesh – Problemet me Organizmin

Aritmitë, shkaqet dhe tretmani

[ad_1] Aritmi kardiake është kur rrahjet e zemrës suaj janë shumë të shpejta (takikardi), shumë të ngadalta (bradikardi), ose rrahin në një ritëm të parregullt për shkak të një prishje të sistemit elektrik normal të zemrës suaj. Ashpërsia e aritmive mund të ndryshojë jashtëzakonisht shpesh. Shumë aritmi janë beninje dhe jo konsekuente, siç janë komplekset… Continue reading Aritmitë, shkaqet dhe tretmani

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

[ad_1] Luftojeni dhimbjen e lukthit me ushqimet e mëposhtme: Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni më dhimbje. Lëngu Aloe Vera Aloe Vera, sikurse shërben si ftohës… Continue reading Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Këshilla e mjekëve: Mënyra efikase si ta largoni temperaturën e lartë te fëmijët

[ad_1] Antipiretikët janë ilaçe të cilat ulin në mënyrë efikase temperaturën e ngritur te bebet Ibuprofemi dhe paracetamoli janë dy preparate më shpesh të përdorura. Ibuprufeni merret në mënyrë orale, në këto e sipër paracetamoli mund të merret edhe si supozitor, transmeton Telegrafi. Intervali i zakonshëm i dozimit– distanca kohore midis dy dozave të të… Continue reading Këshilla e mjekëve: Mënyra efikase si ta largoni temperaturën e lartë te fëmijët

Po qe se merrni paracetamol dhe ibuprofen, duhet ta dini këtë gjë: Rreziku dhe përfitimi nga këto ilaçe shpesh të përdorura

[ad_1] Tabletat e paracetamolit apo të ibuprofenit janë ilaç të cilin shpesh e marrim kundër dhembjes së kokës, etheve të lehta, problemeve të ndryshme… megjithatë është koha t’i kushtoni kujdes dozës dhe shpeshtësisë së marrjes! Kjo është arsyeja! Femrat, të cilat dy herë në javë marrin paracetamol apo ibuprofen, rrezikojnë humbje të përhershme të dëgjimit,… Continue reading Po qe se merrni paracetamol dhe ibuprofen, duhet ta dini këtë gjë: Rreziku dhe përfitimi nga këto ilaçe shpesh të përdorura

Arsyet Pse Ndodh Mjegullimi i Trurit – Çfarë duhet të Dini dhe Si të Mbroheni

[ad_1] Mjegullimi i trurit s’ është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë… Continue reading Arsyet Pse Ndodh Mjegullimi i Trurit – Çfarë duhet të Dini dhe Si të Mbroheni

Si Ndikon Mikrobioma E Sistemit Tretës Tek Cilësia Gjumi

[ad_1] Shëndeti i sistemit tretës lidhet ngushtë me funksionin e shëndetshëm të trurit. Studimi i ri nga Universiteti i Tsukuba në Japoni, në të cilin AgroWeb.org mbështetet, sugjeron që bakteret në sistemin tretës mund të ndikojnë gjithashtu tek gjumi duke ndihmuar në krijimin e sinjaleve të rëndësishëm kimikë në tru, të tilla si serotonina dhe dopamina.… Continue reading Si Ndikon Mikrobioma E Sistemit Tretës Tek Cilësia Gjumi

Cka e shkakton diarrenë dhe si ta trajtojmë atë?

[ad_1] Diarreja ose barkqitja është një proces mjaft i mundimshëm për të gjithë ne. Shfaqja e saj konsiston me jashtëqitje të holluar dhe të shpeshtë, dukuri kjo që mund të zgjasë deri në dy-tre ditë. Ka një gamë të gjerë shkaqesh të mundshme që çojnë drejt diarresë, duke përfshirë helmimin nga ushqimi, infeksionin, ilaçet, alergjitë… Continue reading Cka e shkakton diarrenë dhe si ta trajtojmë atë?

9 Mënyra Si Të Trajtoni dhimbjen E Dhëmbit Gjatë Natës

[ad_1] Një nga arsyet që dhimbja e dhëmbëve bëhet më e padurueshme gjatë natës është meqenëse ka më pak shpërqendrime. Kështu është më e lehtë që e gjithë vëmendja juaj të shkojë tek dhimbja e dhëmbit dhe të mos ju zërë gjumi. Sidoqoftë ju mund të provoni këto mënyra për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve:… Continue reading 9 Mënyra Si Të Trajtoni dhimbjen E Dhëmbit Gjatë Natës

10 ushqimet që e luftojnë stresin

[ad_1] Stresi kronik është një gjendje që prek miliona njerëz dhe ka efekte negative në shëndetin fizik dhe mendor, madje rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të shumta, të tilla si depresioni dhe problemet e zemrës. Sidoqoftë, disa ushqime kanë veti anti-stres dhe janë një shërim i vërtetë Vetëm po të përfshihen në dietën tonë.… Continue reading 10 ushqimet që e luftojnë stresin

Kujdes, analgjetikët mund të rrisin dhimbjen e kokës dhe migrenën apo hemicraninë

[ad_1] specialistët paralajmërojnë: Marrja e analgjetikëve më shumë se dy herë në javë për dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani shkakton dhimbje edhe më të forta dhe dhimbje të reja koke, posa ato zvogëlojnë tolerancën e trupit ndaj dhembjes Marrja e shpeshtë e tabletave kundër dhembjeve për të ulur dhimbjen e kokës mund të krijojnë… Continue reading Kujdes, analgjetikët mund të rrisin dhimbjen e kokës dhe migrenën apo hemicraninë

Tri ushtrime të thjeshta që luftojnë tensionin e lartë të gjakut

[ad_1] “Stresi aktivizon hormonet që rrisin presionin e gjakut”, tha Sandra Tsai, kardiologe në Universitetin e Stanford School of Medicine. “Stresi kronik mund ta ndalojnë trupin nga kthimi në nivelet e pushimit, të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit”, vazhdoi ajo. Por ushtrimet që përfshijnë frymëmarrje të thellë dhe gjimnastikë, si joga, mund… Continue reading Tri ushtrime të thjeshta që luftojnë tensionin e lartë të gjakut

Çfarë është hyperemesis gravidarum dhe si trajtohet?

[ad_1] Të përzierat tuaja zgjasin një kohë të gjatë, janë shumë intensive dhe ju pengojnë jetën normale? Ndonjëherë të përzierat mund të jenë më serioze se ‘dukuria normale’ në fillim të shtatzënisë. Të përzierat e mëngjesit janë një ndër pjesët plotësisht normale të shtatzënisë. Kur shfaqen të përzierat, përkeqësojnë çdo gjë, por shumë shpesh edhe… Continue reading Çfarë është hyperemesis gravidarum dhe si trajtohet?

Gjumi i keq, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni

[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme.… Continue reading Gjumi i keq, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni

Sa qetësues mund të pini në ditë? Paracetamol apo Ipobrufen?

[ad_1] Me kusht që merrni më shumë paracetamolë, atëherë rrezikoheni nga probleme serioze me mëlçinë. Paracetamoli dhe ibuprofeni janë dy ndër ilaçet më të përdorura kundër dhembjes por jo vetëm. Ato përdoren gjërësisht kundër temperaturës, artritit, dhembjeve dhe migrenës apo hemicranisë. Paracetamoli shërben për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e sinjaleve të dhembjes në tru.… Continue reading Sa qetësues mund të pini në ditë? Paracetamol apo Ipobrufen?

Paracetamol Apo Ibuprofen – Sa Qetësues Mund Të Pini Në Ditë

[ad_1] Paracetamoli dhe ibuprofeni janë dy ndër ilaçet më të përdorura kundër dhembjes por jo vetëm. Ato përdoren gjërësisht kundër temperaturës, artritit, dhembjeve dhe migrenës apo hemicranisë. Paracetamoli shërben për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e sinjaleve të dhembjes në tru. Paracetamoli fokusohet kryesisht në zonën e dhembjes. Ibuprofeni funksionon duke nxitur prodhimin e disa… Continue reading Paracetamol Apo Ibuprofen – Sa Qetësues Mund Të Pini Në Ditë

Si Të Pastroni Veshkat Nga Kripa e Tepërt Në 4 Hapa

[ad_1] Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin e trupit nga toksinat dhe shëndeti i tyre është i rëndësishëm për mbarëvajtjen e të gjitha organeve. Ato duhen pastruar rregullisht nga toksinat dhe kripa e tepërt për të garantuar një shëndet të mirë. Në AgroWeb.org do të mësoni si të pastroni veshkat në vetëm 4 hapa jo të… Continue reading Si Të Pastroni Veshkat Nga Kripa e Tepërt Në 4 Hapa

Kush Preket Nga Mungesa e Vitaminës së Jetëgjatësisë?

[ad_1] Problemet e zemrës, diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe osteoporoza janë tregues të pamjaftueshmërisë së vitaminës K. Për më tepër, njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine kanë kocka me densitet të ulët. Kohët e fundit, studiuesit janë angazhuar për të shqyrtuar dhe vlerësuar, vlerat e anashkaluara të kësaj vitamine të rëndësishme. Sipas të dhënave… Continue reading Kush Preket Nga Mungesa e Vitaminës së Jetëgjatësisë?

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit

[ad_1] Gati 15 milionë amerikanë rregullisht përpiqen të shuajnë djegësimën e urthit me frenues të pompës protonike. Por hulumtimet tregojnë se përdorimi afatgjatë i këtyre ilaçeve pa recetë lidhet me humbjen e kujtesës, rrallimin e kockave dhe problemet e zemrës. Tani, një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë tregon se marrja e PPI-ve gjithashtu gati… Continue reading Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit

​Bakteret lëvizin më ngadalë në mënyrë që të përhapen më shpejt, zbulojnë shkencëtarët

[ad_1] Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa. Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa… Continue reading ​Bakteret lëvizin më ngadalë në mënyrë që të përhapen më shpejt, zbulojnë shkencëtarët

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale

[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit… Continue reading Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale

Ushqimet që Përkeqësojnë Ndjeshëm Simptomat e Diarresë

[ad_1] Jashtëqitja është treguesi kryesor i jashtëm i shëndetit dhe tretjes. Falë saj, njeriu mund të mësojë Vetëm po të vuan nga një infeksion, problem me tretjen apo edhe shenjat fillestare të kancerit. Një nga problemet më të rëndomta me jashtëqitjen është diarrea, e cila ndodh kur mbetjet ushqimore kalojnë nëpër zorrën e trashë më… Continue reading Ushqimet që Përkeqësojnë Ndjeshëm Simptomat e Diarresë

I ndani përgjysmë ilaçet që më lehtë t’i përpini? duhet ta dini këtë gjë para se ta bëni sërish të njëjtën gjë!

[ad_1] Sado që ju duket e padëmshme dhe zgjidhje shpëtimtare, megjithatë ndarja e pilulave në pjesë më të vogla mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Përpirja e pilulës së vogël apo të madhe për shumicën është problem i vërtetë. Arsyet janë të ndryshme, mirëpo shumica veprojnë kështu: e ndajnë përgjysmë pilulën apo e thërrmojnë dhe pastaj… Continue reading I ndani përgjysmë ilaçet që më lehtë t’i përpini? duhet ta dini këtë gjë para se ta bëni sërish të njëjtën gjë!

Kafja dhe çaji i gjelbër mund të zgjasin jetën, është mirë t’i kombinoni

[ad_1] Rregulli i artë i masës, megjithatë, sipas një studimi të ri, s’ zbatohet për të pirë kafe dhe çaj jeshil A mund t’u ndihmojnë çaji dhe kafja të sëmurëve nga diabeti (sëmundja e sheqerit)? Globalisht, rreth 422 milion njerëz janë me diabet (sëmundja e sheqerit) tip 2. andaj, parandalimi më i mirë është ndryshimi… Continue reading Kafja dhe çaji i gjelbër mund të zgjasin jetën, është mirë t’i kombinoni

4 Pyetje Të Rëndësishme Që duhet Të Bëni Para Se Të Merrni Ilaçet Me Recetë

[ad_1] specialistët e AgroWeb.org këshillojnë që secili prej nesh të bëjë këto katër pyetje kryesore përpara marrjes së ilaçeve me (ose pa) recetë. Cilat Ushqime duhet Të Shmang Përpara Përdorimit? Ka medikamente që ndërveprojnë negativisht me ushqimin. Për shembull, qumështi ndërvepron keq me antibiotikët. Bananet s’ duhen marrë krah ilaçeve për tensionin e gjakut. Ky… Continue reading 4 Pyetje Të Rëndësishme Që duhet Të Bëni Para Se Të Merrni Ilaçet Me Recetë

Çfarë Është Hipoglicemia – Kujdesi Që duhet Të Tregoni me Nivelin e Sheqerit Në Gjak

[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit) është një sëmundje e rëndë që rrezikon në shumë mënyra shëndetin e njeriut. Për shkak të diabetit (sëmundja e sheqerit), nivelet e sheqerit rriten aq shumë dhe rrezikojnë shumë organe. Megjithatë , ana tjetër e diabetit (sëmundja e sheqerit) ka të bëjë pikërisht me nivelin shumë të ulët të sheqerit… Continue reading Çfarë Është Hipoglicemia – Kujdesi Që duhet Të Tregoni me Nivelin e Sheqerit Në Gjak

Katër ushqime që do të ndihmojnë në luftën kundër dhembjeve

[ad_1] Po qe se luftoni shpesh me dhimbjen, ngrënia e disa lëndëve ushqyese të caktuara mund t’ju ndihmojë ta luftoni atë. Ndihmoni vetes gjatë ditëve tuaja më të ngarkuara me ushqimet e renditura më poshtë: Karotat lehtësojnë dhimbjen dhimbje kyçeve Kur gjunjët, shpatullat ose nyjat e tjera fillojnë me dhimbje, karotat mund të ndihmojnë! Këto… Continue reading Katër ushqime që do të ndihmojnë në luftën kundër dhembjeve

Ushqyerja me gji dhe antibiotikët: Çfarë duhet të dini?

[ad_1] Nënat që ushqejnë me gji sëmuren ndonjëherë. Kur kjo të ndodhë, s’ është aspak argëtuese, meqenëse s’ ka kurrë një kohë të mirë që një prind të sëmuret, apo jo? ndërsa jo të gjitha sëmundjet ose problemet mjekësore kërkojnë përdorimin e antibiotikëve, disa e bëjnë këtë, duke përfshirë infeksionet e veshit, sinusit ose ecuritë… Continue reading Ushqyerja me gji dhe antibiotikët: Çfarë duhet të dini?

Dy Racione Kos në Javë – Përfitimet për Shëndetin e Zemrës

[ad_1] Konsumi i kosit ul rrezikun e atakut në zemër me 30% tek njerëzit që vuajnë nga tensioni i gjakut. Të dhënat e një studimi të Universitetit të Bostonit, konfirmojnë se konsumi i të paktën 2 racioneve me kos në javë ul rrezikun e atakut në zemër tek femrat e prekura nga hipertensioni. E njëjta… Continue reading Dy Racione Kos në Javë – Përfitimet për Shëndetin e Zemrës

Gjumi i Keq – Pse Ndodh Dhe Çfarë duhet Të Bëni

[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme.… Continue reading Gjumi i Keq – Pse Ndodh Dhe Çfarë duhet Të Bëni

Ndryshimi Mes Aspirinës Dhe Ibuprofenit – Rastet Kur duhet t’i Pini

[ad_1] Aspirina dhe ibuprofeni  janë dy ilaçe që përdoren rëndom kundër dhembjeve të ndryshme. Në pamje të parë, të dyja barnat duken sikur kryejnë të njëjtin funksion. E vërteta është se ilaçet kanë specifika të ngjashme por janë ndryshe nga njëra tjetra. Të përbashkëtat e të dy barnave është që luftojnë dhembjet dhe inflamacionin. Aspirina… Continue reading Ndryshimi Mes Aspirinës Dhe Ibuprofenit – Rastet Kur duhet t’i Pini

Djersitja natën, problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

[ad_1] Ka njerëz që djersisin shumë natën dhe jo për shkak të temperaturës së brendshme apo batanijeve mbi vete. Djersitja e tepërt gjatë natës për faktorë të panjohur ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur mjekësor. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaqet e ndryshme mjekësore të djersitjes së tepërt… Continue reading Djersitja natën, problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

Djersitja Natën – Problemet e Fshehura Mjekësore dhe Zgjidhjet Natyrale

[ad_1] Ka njerëz që djersisin shumë natën dhe jo për shkak të temperaturës së brendshme apo batanijeve mbi vete. Djersitja e tepërt gjatë natës për faktorë të panjohur ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur mjekësor. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaqet e ndryshme mjekësore të djersitjes së tepërt… Continue reading Djersitja Natën – Problemet e Fshehura Mjekësore dhe Zgjidhjet Natyrale

Ҫka tregon ngjyra e urinës për shëndetin tuaj?

[ad_1] Ilaçet, ushqimet dhe gjendja juaj shëndetësore janë vetëm disa nga indikatorët kryesorë të ndryshimit të ngjyrës së urinës suaj. Në raste të caktuara ky ndryshim ngjyre mund të konsiderohet si normal, por Po qe se ndodh vazhdimisht që ju të keni ngjyrë jo të zakonshme të urinës suaj, atëherë është i nevojshëm konsultimi me… Continue reading Ҫka tregon ngjyra e urinës për shëndetin tuaj?

Cili është vendi ideal për ruajtjen e ilaçeve?

[ad_1] Jo, mjekët thonë që banja me siguri është vendi më i keq për ruajtjen e ilaçeve në shtëpi. Ilaçet në banja u ekspozohen lagështisë së madhe, gjë që me siguri do të ndikojnë që të humbin efektivitetin e vet, thonë shoqatat e farmakologëve gjermanë BAH. Kjo vlen madje edhe Po qe se s’ e… Continue reading Cili është vendi ideal për ruajtjen e ilaçeve?

Trajtimet me bimë mjekësore janë më të shëndetshme dhe kushtojnë më pak!

[ad_1] Gjithmonë pyesim veten Po qe se ilaçet që përdorim në momente të shqetësimeve shëndetësore kanë efekte anësore. Ka nga ato raste që s’ i shpëtojmë dot ilaçeve, por ka herë të tjera që mjekësia alternative na jep zgjidhje të mrekullueshme totalisht bimore. Disa sëmundje shumë mund të shërohen ose të paktën të qetësohen me… Continue reading Trajtimet me bimë mjekësore janë më të shëndetshme dhe kushtojnë më pak!

Mënyrat natyrale për shërimin e ankthit

[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë COVID-19 , miliona persona kanë kërkuar ndihmën e mjekut për të trajtuar ankthin. Në fakt, sipas aplikacionit të recetave, DrFirst’s iPrescribe, numri i recetave për ilaçe kundër ankthit u rrit me më shumë se 30 për qind në javët pas fillimit të pandemisë së coronavirusit. Por, ilaçet kundër ankthit… Continue reading Mënyrat natyrale për shërimin e ankthit

Çfarë Ndodh Me kusht që s’ I Shoqëroni Ilaçet Me Ujë

[ad_1] Një nga këshillat më të zakonshme që japin specialistët është që pirja e ilaçeve duhet të shoqërohet me një gotë ujë, me qëllimin për të lehtësuar rrugëtimin e medikamentit në stomak. Megjithatë, ka shumë njerëz që e neglizhojnë këtë këshillë, pa qenë në dijeni për rrezikun që shkakton mos shoqërimi i barnave me ujë.… Continue reading Çfarë Ndodh Me kusht që s’ I Shoqëroni Ilaçet Me Ujë

Studimi / Mjalti, antibiotiku më i mirë për shërimin e kollës dhe ftohjes

[ad_1] Në Universitetin e Oksfordit u zhvilluan kërkime për të përcaktuar fuqinë reale të mjaltit të pa rafinuar. Kërkimet u bënë nga një grup shkencëtarësh, të cilët dolën në përfundimin se mjalti mund të zëvendësojë ilaçet. A mund ta përdorim mjaltin në vend të antibiotikëve tradicionalë? Sipas gjetjeve të fundit, mjalti është po aq efektiv… Continue reading Studimi / Mjalti, antibiotiku më i mirë për shërimin e kollës dhe ftohjes

Ibuprofeni Rrit Rrezikun e Problemeve të Zemrës dhe Trurit – Si Ta Zëvendësoni

[ad_1] Ibuprofeni, një ilaç që zakonisht përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe inflamacionin – mund të rrisë rrezikun e një sulmi në zemër apo goditjeve në tru. AgroWeb.org ju tregon se është e rëndësishme të merrni vetëm dozën që ju duhet për kohën më të shkurtër të mundshme, për të kufizuar rrezikun e atakut në… Continue reading Ibuprofeni Rrit Rrezikun e Problemeve të Zemrës dhe Trurit – Si Ta Zëvendësoni

Ngrirja e Muskujve të Qafës – Trajtimet E Duhura Në Kushtet e Shtëpisë

[ad_1] Kontraktimi apo siç njihet, ngrirja e qafës është një problem që mund t’i ndodhë kujtdo. Na ka ndodhur të gjithëve të zgjohemi në të ardhmen të bukur dhe të ndiejmë dhimbje përderisa siç thuhet në gjuhën popullore “kemi zënë qafën keq.” Kontraktimi i qafës mund të shoqërohet me dhimbje dhe vështirësi në lëvizjen e… Continue reading Ngrirja e Muskujve të Qafës – Trajtimet E Duhura Në Kushtet e Shtëpisë

A Jeni Më Të Ndjeshëm Ndaj Alkoolit Me Kalimin E Moshës?

[ad_1] Procesi bazë me të cilin alkooli përthithet në organizëm s’ ndryshon me kalimin e viteve. Por pas moshës 50-55 vjeçare, disa faktorë mund të ndryshojnë mënyrën se si përpunohet alkooli në trup. Këtë fakt e kanë verifikuar specialistët amerikanë të shëndetit publik në bazë të studimeve të fundit të konsultuara nga AgroWeb.org. Si përthithet… Continue reading A Jeni Më Të Ndjeshëm Ndaj Alkoolit Me Kalimin E Moshës?

Çfarë Ndodh Me Trupin Po qe se Përdorni Njëkohësisht Aspirinë dhe Ibuprofen

[ad_1] Përzierja e disa ilaçeve të caktuara kundër dhembjes s’ rekomandohet as nga mjekët dhe as nga specialistët për shkak të efekteve anësore. I tillë është rasti i ilaçeve kundër dhembjes siç janë aspirina dhe ibuprofeni. Sipas të gjitha të dhënave të AgroWeb.org këshilla më e përhapur e mjekëve është që këto dy ilaçe dhe… Continue reading Çfarë Ndodh Me Trupin Po qe se Përdorni Njëkohësisht Aspirinë dhe Ibuprofen

Një Lugë Uthull Molle Para Gjumit Për Shëndetin Të Mirë

[ad_1] Lajmi se uthulla është e shkëlqyer për shëndetin ka marrë dhenë, por ky produkt të befason çdo ditë. Kur vjen puna tek uthulla, ka gjithmonë një dilemë e cila ka të bëjë kryesisht me kohën kur uthulla nevojitet pirë. Shumë njerëz porosisin pirjen e uthullës në mëngjes, mundësisht me stomak bosh. Të tjerë, betohen… Continue reading Një Lugë Uthull Molle Para Gjumit Për Shëndetin Të Mirë

A Është e Vërtetë se Kalciumi Ndikon Tek Ilaçet e Tensionit?

[ad_1] Një nga shqetësimet e personave që vuajnë nga tensioni i lartë është pikërisht efektshmëria e ilaçeve që përdorin. AgroWeb.org ka publikuar artikuj të cilët trajtonin efektin e temperaturave, kohës kur i merrni medikamentet por edhe ndikimin që kanë mineralet dhe vitaminat tek to. Në shkrimin e sotëm do të përqendrohemi tek kalciumi, ky mineral… Continue reading A Është e Vërtetë se Kalciumi Ndikon Tek Ilaçet e Tensionit?

Si Ndikojnë Temperaturat E Larta Tek Diabetikët – Kujdesi Që nevojitet Të Tregoni

[ad_1] Stina e verës shkakton shumë vështirësi në shëndetin e një diabetiku. Vetëm po të ky i fundit s’ tregon kujdes ndaj temperaturave të larta dhe ushqyerjes ai mund të përballet me disa probleme. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për kujdesin që një diabetik nevojitet të tregojë gjatë stinës së verës. Dëmtime… Continue reading Si Ndikojnë Temperaturat E Larta Tek Diabetikët – Kujdesi Që nevojitet Të Tregoni