Rreth 180 pacientë marrin kimioterapi në Klinikën e Onkologjisë


[ad_1] Drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishi, në një intervistë, ka treguar që deri më tani rreth 180 pacientë marrin kimioterapi në këtë klinikë. Tutje ai tha që 70 deri 80 pacientë janë në rrezatim në shërbim të radio terapisë. “Viti 2020 ka qenë vit që kemi qenë relativisht mirë të furnizuar sidomos ka […]

Dita Botërore e Kancerit- Pandemia ul numrin e të prekurve me këtë sëmundje në Kosovë


[ad_1] Altina Marmullaku Në Ditën Botërore të Sëmundjes së Kancerit, Drejtori i Klinikës së Onkologjisë Ilir Kurtishi, për portalin Famila Jonë tregoi llojet e kancerit të cilat janë më të shfaqura si dhe cilat mosha preken nga sëmundja e kancerit. Përveç këtyre, ai gjatë intervistës tregoi se pandemia ka ulur numrin e të prekurve me […]

Krejt cka duhet të dini lidhur me “Sëmundjet malinje dhe COVID-19”, i mësoni në “Takimin virtual me Shëndritin”


[ad_1] Emisioni “Takim virtual me Shëndritin”, në kuadër të produksionit Familja jonë, vazhdon edhe këtë javë me intervista me rëndësi për publikun. I ftuar këtë të premte do të jetë doktori Ilir Kurtishi, me të cilin do të flitet shumcka lidhur me COVID-19 dhe sëmundjet malinje. Ndërkohë, të gjithë ata që kanë ndonjë pyetje për […]

Onkologjia bëhet me shërbimin e Brahiterapisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, si dhe drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishti kanë bërë përurimin e shërbimit të Brahiterapisë në Klinikën e Onkologjisë së QKUK-së. Nga aty ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë kjo […]

Këshillat e mjekut Ilir Kurtishi për simptomat dhe luftimin e kancerit të gjirit


[ad_1] Emisioni “Familja jonë” të shtunën iu dedikua muajit rozë, muajit të vetëdijësimit për parandalimin e kancerit të gjirit. Për sëmundjen e kancerit të gjirit dhe informacionet bazë të cilat duhet ditur, simptomat e para, dhe mënyrat se si duhet të vetëkontrollohemi, na tregon doktori, drejtori i klinikës së Onkologjisë Ilir Kurtishi. “Kjo është sëmundja […]

Shumë gjëra interesante të shtunën në “Familja jonë”


[ad_1] Familja jonë e vazhdon rrugëtimin e saj edhe këtë javë në Kanalin 10. Mysafirë do të jenë Ilir Kurtishi, drejtor i Institutit të Onkologjisë, dhe dy gra të cilat e fituan luftën kundër kancerit. Intervista kryesisht do të përqëndrohet në shkaqet, pasojat dhe statistikat për personat me kancer, ashtu që pritet të shtjellohen shumë […]

Gratë hezitojnë të kontrollohen për kancer të gjirit në pandemi


[ad_1] Diagnostikimi i kancerit të gjirit ka rënë në numër për rreth 15 për qind krahasuar me vitin e kaluar, thotë drejtori i Institutit të Onkologjisë në Prishtinë, Ilir Kurtishi. Por, programet e kontrollit të gjirit si dhe shërbimet kirurgjike të gjirit, janë ndërprerë në muajin mars, pasi Qendra Klinike Universitare e Kosovës i ka […]

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, Ministria e Shëndetësisë dhe Qendra për luftimin e kancerit të gjirit mbajnë takim


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Qendra Kosovare për luftimin e kancerit të gjirit JetaVita të premten organizojnë takim të përbashkët kushtuar muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. Në këtë takim pritet të marrin pjesë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, Nafije Latifi nga Qendra për luftim të kancerit të gjirit, ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, […]

Mbi 100 persona me kancer, të infektuar edhe me COVID-19


[ad_1] Në Kosovë, rreth 120 pacientë të cilët vuajnë nga kanceri, janë prekur edhe me COVID-19, sëmundje që e shkakton koronavirusi. Megjithëkëtë, asnjë rast s’ ka përfunduar me vdekje. Adelina (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) është njëra nga ta, e cila, krahas kancerit në gji që e ka diagnostikuar […]

Sa është shkalla e rrezikshmërisë nga Covid-19 tek personat që kanë sëmundjen e kancerit?


[ad_1] Intervistë me Ilir Kurtishin, drejtor i Klinikës së Onkologjisë Që nga shfaqja e pandemisë në mars të këtij viti në Kosovë, virusi COVID-19 ka prekur pothuajse të gjitha kategoritë e njerëzve, duke mos anashkaluar as ata me sëmundjen e kancerit. Ndonëse shkalla e imunitetit te këta të fundit është shumë më e ulët, prapëseprapë […]

​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia


[ad_1] Në shtatë mujorin e parë të këtij viti kishte një ulje për rreth 15 përqind të rasteve të reja me kancer në Kosovës. Shkaktarë i uljes së shifrave të kancerit në vend, është përhapja e koronavirusit, ku me qëllim të parandalimit të përhapjes së COVID-19 institucionet shëndetësore i kanë shtyrë shërbimet mjekësore dhe në […]

Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus


[ad_1] Në Klinikën e Onkologjisë dy mjekë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ata janë në vetëizolim dhe gjendja e tyre shëndetësore është e mirë. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishi i cili tha se përveç ngritjes së temperaturës dhe dhembjes së muskujve kolegët e tij janë në […]

Dy mjekë të Onkologjisë pozitivë me COVID-19


[ad_1] Dy mjekë në Klinikën e Onkologjisë në Kosovë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe janë në vetizolim. Lajmin për KALLXO.com, drejtori i kësaj klinike, Ilir Kurtishi, i cili ka shtuar se s’ kanë informacione nëse ndonjë pacient i kësaj klinike është i prekur me COVID-19. “Po, dy mjekë janë pozitivë, për pacientë s’ kemi […]

VIDEO- Dy pacientë me kancer e mundën coronavirusin


[ad_1] Dy pacientë me kancer të cilët rezultuan pozitiv me COVID-19 janë shëruar plotësisht nga virusi. Stafi i Klinikës ku trajtohen pacientët me kancer janë befasuar me pasqyrat klinike pas rezultimit me coronavirus.     Sipas drejtorit të klinikës, Ilir Kurtishi, mjekët janë befasuar me pasqyrën e tyre klinike pasi që janë prekur nga virusi, […]

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit


Po Specialisti i Onkologjisë, Ilir Kurtishi, ka treguar se si zbulohet kanceri i gjirit dhe se si mund të mjekohet ai. Ai tregon shenjat që janë paralajmëruese të kësaj sëmundjeje, dhe shpejgon se kur rekomandohet mamografi. Postimi i tij i plotë: Çdo grua është e rrezikuar nga kanceri i gjirit. Ndaj çdo shenjë që paralajmëron […]

error: Content is protected !!