Mëngjesi i duhur kundër dhembjes së kyçeve


[ad_1] Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. I njëjti parim vlen edhe për pacientët që vuajnë nga artriti. Një studim i kohëve të fundit, thotë se ngrënia e një racioni me drithëra, siç është tërshëra, arrorët dhe farat, çdo mëngjes, i mban kockat më të forta. Një ushqim i tillë ditor ka gjasa […]

A duhet përdorur qetësues dhimbjesh para apo pas vaksinimit ?


[ad_1] Vaksinimi kundër koronavirusit po vazhdon në të gjithë Anglinë, pasi një total prej 15 milionë njerëz tani janë plotësisht të vaksinuar. Por megjithëse më shumë se 34 milionë njerëz kanë marrë vetëm një dozë të vaksinës, pjesa tjetër e popullatës së rritur 21 milionë njerëz të tjerë, akoma s’ janë vaksinuar. Ata që përgatiten […]

Zinku: Mungesa, pasojat, nevoja dhe ushqimet e pasura me këtë mineral


[ad_1] Zinku është një nga mineralet shumë të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë barkqitje, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën. Përse është zinku kaq i rëndësishëm Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në […]

Pasojat e mungesës së zinkut dhe ku të gjeni mineralin thelbësor për organizmin


[ad_1] Zinku është një nga mineralet më të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë diare, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën. Përse Është Zinku Kaq I Rëndësishëm Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në […]

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19


[ad_1] Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se […]

Si ta kuptoni Nëse probiotikët po funksionojnë?


[ad_1] Nëse problemet me stomakun janë bërë kufiri i ekzistencës tuaj, ka shumë të ngjarë që keni dëgjuar për probiotikët dhe superfuqitë e tyre shëruese të zorrëve. Por, mund të jetë e vështirë të kuptosh kur simptomat e tretjes po ndryshojnë për mirë, andaj është e dobishme të kuptosh shenjat që po funksionojnë probiotikët. Mikrobioma […]

Pasojat që iu lë në organizëm mishi i përpunuar


[ad_1] Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit, shkruan “AgroWeb”. Kështu në këtë artikull do të flasim për […]

Efektet anësore të mishit të përpunuar – Çfarë duhet të dini?


[ad_1] Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit. Kështu në këtë artikull do të flasim për disa nga […]

Efektet Anësore të Mishit të Përpunuar – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit. Kështu në këtë artikull do të flasim për disa nga […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Për imunitet të çeliktë – përgatiteni hudhrën në këtë mënyrë


[ad_1] Përdorni potencialin e plotë të këtij ushqimi të fuqishëm. Hudhra është një nga ushqimet më të shëndetshme, një antibiotik natyral dhe çfarë është më e rëndësishme për të gjithë ne gjatë një pandemie – ngre imunitetin. Përdoret më shpesh në gatim ose si një shtesë dietike në sallata, dhe pak njerëz e dinë që […]

Një Avokado në Ditë Për Zemrën dhe Shëndetin


[ad_1] Pse duhet të hani avokado çdo ditë? Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor. Një avokado përmban më shumë kalium se banane. Avokadot kanë 14% kalium, ndërsa një banane përmban vetëm 10% kalium. Substanca bazë për shëndetin tuaj Avokadot përmbajnë 23% folat, që është një substancë, e cila ul […]

Vlerat më të larta të brokolit merren kur ai hahet i pagatuar


[ad_1] Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin e organizmit. […]

Brokoli – Vlerat Më Të Forta I Përfitoni Po qe se E Hani Të Pagatuar


[ad_1] Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin e organizmit. […]

A duhet mbajtur më maska pasi bën vaksinën anti-Covid?


[ad_1] Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a s’ është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është e komplikuar. Pjesa dërrmuese e atyre që vaksinohen do të mbrohen nga Covid-19, sëmundja […]

Infektologu shqiptar: Seksi në pandemi është shërim, ndiheni më mirë


[ad_1] Mjeku i njohur infektolog nga Shqipëria, Pëllumb Pipero ka deklaruar se marrëdhëniet seksuale gjatë pandemisë janë shërim. Kjo u tha ditën e djeshme, teksa Pipero ishte i ftuar në programin “Ndryshe” në Top Albania Radio. Ai u shpreh se marrëdhëniet seksuale ndihmojnë të çlirohet negativitetin që është akumuluar pas një periudhe të vështirë. Sipas […]

4 arsyet pse duhet të nisni ditën me një dush të ftohtë, mjekët shpjegojnë përfitimet e këtij veprimi


[ad_1] s’ ka asgjë më relaksuese sesa ndjesia e ujit të ngrohtë në trup pas një dite të gjatë dhe të lodhshme. Por mesa duket studimet e fundit kanë dalë në përfundimin se një dush i ftohtë në mëngjes krahasuar me atë të ngrohtin në mbrëmje ka më shumë përfitime, si për shëndetin ashtu dhe […]

Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?


[ad_1] Pas një viti të gjatë, të çuditshëm, të gjithë po presim arritjen e vaksinave anti-COVID. Por, sa kohë duhet që vaksina të hyjë në fuqi dhe të krijojë imunitet? Dhe a do të thotë kjo se është në rregull të fillosh të vizitosh të dashurit e tu pa maskë? Ne e dimë se sa […]

Grupi i gjakut përcakton edhe nivelin e sistemit imunitar tek njerëzit


[ad_1] Një studim i botuar në “Bliood Advances” ka dal në një konkluzion mjaftë interesant sa i përket rrezikshmërisë së infektimit më Covid 19. Ky studim nxjerrë edhe njëherë tjetër në pah aftësitë imunitare të personave që grupin e gjakut e kanë O.  Kjo kategori pacientësh, s’ përjashtohen nga mundësia për t’u infektuar, por probabiliteti […]

Lëngu Me Panxhar Dhe Dy Përbërës – Kombinimi Që Funksionon Për Pastrimin Tërësor Të Mëlçisë


[ad_1] Pastrimi i organizmit është i një rëndësie të veçantë për arsyen se toksinat pengojnë qarkullimin e gjakut, shpërndarjen e oksigjenit dhe mbi të gjitha punën e mëlçisë. Për më tepër, eliminimi i toksinave është thelbësor për uljen e tensionit të lartë dhe parandalimin e atakut në zemër. Një nga kurat natyrale më të mira […]

Vetitë shëruese të hudhrës


[ad_1] Hudhra, ndonnëse ka shije jo këndshme kur e hamë, përmban në vete shumë veti pozitive për organizmin tonë. Konsumimi i saj na jep një imunitet më të madh. Ndonëse është e pavërtetuar konsumimi i hudhrës shpesh është lidhur me një imunitet më të fortë ndaj koronavirusit. Përvec efektit pozitiv në sistemin tonë imunitar, hudhra […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


[ad_1] Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, […]

Sallata me grurë, kombinimi më i mirë për rënien në peshë


[ad_1] Gruri është një nga drithërat më të shëndetshëm dhe më të lashtë në botë, pasi është i pasur me vitamina, proteina, minerale dhe antioksidantë. Vetëm po të konsumoni grurë të papërpunuar rregullisht do të merrni doza shumë të shëndetshme të zinkut, magnezit dhe vitaminës B3. Zinku është i domosdoshëm për imunitetin dhe për tretjen […]

Sallata Me Grurë – Kombinimi më i Mirë për Rënien në Peshë


[ad_1] Gruri është një nga drithërat më të shëndetshëm dhe më të lashtë në botë. Ai është i pasur me vitamina, proteina, minerale dhe antioksidantë. Me kusht që konsumoni grurë të papërunuar rregullisht do të merrni doza shumë të shëndetshme të zinkut, magnezit dhe vitaminës B3. Zinku është i domosdoshëm për imunitetin dhe për tretjen […]

Pse është e mundur të dalim pozitivë për koronavirus edhe pas vaksinimit?


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 s’ siguron mbrojtje të plotë ose të menjëhershme, që do të thotë se akoma është e mundur të infektoheni dhe të dilni pozitiv për coronavirusin. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duhen disa ditë, deri në disa javë që vaksina të fillojë të tregojë efekt në trup. […]

STUDIMET: Riinfektimet ndodhin te personat që e kanë kaluar lehtë Covid-19


[ad_1] Riinfektimet janë kthyer në një fenomen shqetësues, kur bota po përballet edhe me variantet e reja të Covid-19. Laidon Shapo, mjek në Institutin e Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, shpjegon për se në shumicën e koronavirusëve, shërimi pas infeksionit jep një shkallë ngritëse të imunitetit ndaj riinfektimit. Në një koment për Forumin e […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


[ad_1] Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me […]

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin specialistët


[ad_1] Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara


[ad_1] Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob. Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne. Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të tërë botën. Kamomili është një nga çajrat më […]

Pse ndodh të kemi gjakderdhje në dhëmbë?


[ad_1] Gjakderdhja e mishit të dhëmbëve zakonisht konsiderohet si një problem dentar ose një shenjë e gingivitit, një fazë e hershme e sëmundjes periodontale. Pra, Nëse mishrat e dhëmbëve ju rrjedhin gjak, dentisti juaj mund të këshillojë pastrimin e dhëmbëve dy herë në ditë. Por një studim i ri sugjeroi që gjakderdhja e mishit të […]

Dy mjekë të infektuar për herë të dytë me koronavirus po trajtohen në QKUK


[ad_1] Në Kosovë tashmë njerëzit kanë filluar të riinfektohen me virusin korona. Këtë e thonë profesionistë shëndetësorë sipas të cilëve shumica e rasteve po e kalojnë lehtë sëmundjen. Rukije Mehmeti, pulmologe, i tha Radio Kosovës se vetëm në klinikën pulmologjike në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, aktualisht janë dy mjekë, të cilët janë në […]

Çajrat e Shëndetshëm Bimorë – Cilët na Ndihmojnë të Kemi një Imunitet të Fortë


[ad_1] ndërsa çdo ditë dëgjojmë se duhet të kemi kujdes që të zbatojmë me përpikëri këshillat e higjenës për shkak të përhapjes së gripit dhe koronavirusit, në anën tjetër duhet të kemi një sistem imunitar shumë të fortë. Koha që po jetojmë na bën gjithmonë të jemi në kërkim të produkteve të cilat jo vetëm janë […]

Çfarë i Ndodh Organizmit Me kusht që Hani 2 Kivi në Ditë


[ad_1] Kivi është një super frut dhe kjo i atribuohet përmbajtjes së lartë të vitaminës C, kaliumit dhe bakrit, të cilat janë të dobishme dhe të pazëvëndësueshme për shëndetin tonë. Ai rekomandohet të konsumohet çdo ditë në të mirë të shëndetit nga koka tek këmbët. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni përfitimet që […]

Mjalti më i mirë se antibiotiku për kollën akute


[ad_1] Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën akute afat-shkurtër. Sipas këtij udhëzimi të cilit i referohet AgroWeb.org, mjalti është efikas në zbutjen e simptomave të kollës akute që vjen si pasojë e infeksioneve në udhët e frymëmarrjes. Ai […]

A duhet të Pini Vezën – Rastet Kur duhet ta Shmangni


[ad_1] Idea e pirjes së vezës mund të duket e pështirë për disa njerëz që s’ e durojnë aromën dhe mënyrën se si veza rrëshqet në gjuhë. Megjithatë vezët konsiderohen një prej ushqimeve më të plotfuqishme kundër plakjes. Gjatë gatimit, vezët humbasin disa ushqyes të nevojshëm për trupin. Veza ofron një spektër të gjërë por […]

“BioNTech” krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë


Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton Dailymail, transmeton Express specialistët që qëndrojnë pas “BioNTech”, thonë se e  kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj. Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me […]

Gjithçka duhet të dini rreth vaksinave anti-Covid!


[ad_1] Ne botë, ka disa vaksina të autorizuara ose të aprovuara për të parandaluar sëmundjen Covid- 19. Vaksinat ndaj Covid-19 do të ndihmojnë në parandalimin e kesaj sëmundjeje të e rrezikshme dhe vdekjeprurëse. Vaksinat e autorizuara ose të miratuara do të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes duke zhvilluar në mënyrë të sigurt mbrojtjen […]

Vjen lajmi i mirë! Studimi: Imuniteti nga COVID mund të zgjasë edhe vite pas infektimit


[ad_1] Ata që e kanë kaluar COVID mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim. Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infektimin. “Të […]

Fillon testimi serologjik për Covid-19 në QKMF në Drenas


[ad_1] Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiun, kanë vizituar QKMF-në “Hafir Shala” në Drenas, ku nga sot ka filluar edhe testimi serologjik në virusin SARS-CoV-2.  Në këtë vizitë, kryetari Lladrovci ka biseduar edhe me personelin profesional të laboratorit dhe menaxhmentin e QKMF-së. Kryetari […]

Bronkiti Dhe Pneumonia – Dallimet Dhe Të Përbashkëtat


[ad_1] Bronkiti është një sëmundje që shkaktohet nga infeksioni ose irritimi i udhëve të frymëmarrjes. Ai shkakton ngushtimin e udhëve të frymëmarrjes, irritimin dhe mbushjen e tyre me sekrecione. Bronkiti mund të jetë kronik dhe akut dhe trajtimet bëhen në varësi të llojit. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, bronkiti akut është i përkohshëm dhe shkaktohet […]

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët


[ad_1] ndërsa plakemi, bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ne të ushqehemi me një dietë të shëndetshme. Disa lëndë ushqyese që mund të marrim vetëm nga ushqimi na ndihmojnë të plakemi në një mënyrë që parandalon sëmundjen dhe na mban funksionimin. Po qe se luftoni me një tiroide të ngadaltë, shëndet të dobët imunitar […]

Kamomili, si ta përdorni për stomakun, imunitetin, lëkurën


[ad_1] Çaji, sidomos ai i kamomilit, është pjesë e momenteve ideale të qetësisë shpirtërore dhe fizike. Ndryshe nga çaji jeshil ose ai i zi, kamomili vjen nga një lule e bukur, e cila ka aftësinë qetësuese dhe nxitëse të gjumit. Lulja përmban flavonoidë që janë pjesërisht përgjegjës për nxitjen e gjumit. Çaji bimor me aromë […]

Kardiologu Ilir Bajraktari: Personat me sëmundje të zemrës kanë më shumë gjasa të infektohen me koronavirus


[ad_1] Shkruan: Fisnik Dajakaj Në kohën kur numri i infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi po vazhdon të jetë i lartë, është akoma me rëndësi të dihet për kategoritë më të rrezikuara nga virusi në fjalë. E, pa dyshim, ndër më të rrezikuarit konsiderohen personat me sëmundje kardiovaskulare Në një intervistë me kardiologun Ilir Bajraktari, ai […]

Çaji i Gjetheve të Mështeknës Për Pastrimin e Gjakut dhe Imunitet të Fortë


[ad_1] Mështekna, pema e mirë dhe popullore e maleve të Shqipërisë ka dhënë gjithnjë rezultate pozitive në mjekësinë popullore. Mështekna konsiderohet si një nga llojet më të lashta të pemëve në botë. Kjo pemë rritet shpejt dhe në vende ku asnjë bimë ose pemë tjetër s’ reziston dot. Mështekna në fakt është përdorur edhe për […]

Si Duhen Ruajtur Vezët Në Frigorifer? – Mënyra E Duhur Për Të Zgjatur Freskinë E Tyre


[ad_1] Në shumicën e supermarketeve në Shqipëri, bikerinat me vezë ruhen në frigorifer. Në disa vende të tjera Evropiane, vezët e ambalazhuara ruhen në temperaturë ambienti, meqë besohet se ruajtja në frigorifer konsiderohet si e panevojshme. Përpjekja për kontrollin e cilësisë është një nga dukuritë më të përditshme me të cilën përballen konsumatorët. Mbi të […]

Rregullat e Arta Për Ruajtjen e Çajit – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Çajrat bimorë janë të pasur me antioksidantë, vitamina e minerale të cilat i bëjnë mirë shëndetin. Ato rekomandohet të pihen rregullisht gjatë ditës për imunitet të fortë, gjallëri dhe mirëqenie. Ndryshe nga ato të bustinës, çajrat bimorë kërkojnë përkujdesje më të madhe që të mos humbasin jo vetëm vlerat por edhe shijen apo aromën. Në […]

Sa Kohë i duhet Koronavirusit të Përhapet Në Familje?


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar se në 53% të rasteve, një person që jeton me dikë të sëmurë me koronavirus, do të infektohet patjetër. Në 75% të rasteve, infektime të tilla ndodhin brenda 5 ditëve nga shfaqja e virusit në familje. Sipas shkencëtarëve, virusi përhapet shumë shpejt në grupe e komunitete dhe e gjen shumë lehtë […]

Vaksina e kompanisë Moderna siguron imunitet për të paktën 3 muaj


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 e kompanisë Moderna, bën që sistemi imunitar i njeriut të prodhojë antitrupa të fuqishëm, që qëndrojnë për të paktën tre muaj, tregoi një studim i publikuar të enjten. Testimet e kësaj vaksine kanë treguar se ajo është efektive 94 për qind. Studiuesit në Institutin Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive (NIAID) […]

Rastet me HIV/ AIDS në Kosovë


[ad_1] Sëmundja e HIV/AIDS transmetohet nga një person tek tjetri përmes tre mënyrave, përmes marrëdhënieve seksuale të pambrojtura, kalimi i virusit direkt në gjakë dhe kjo mund të ndodhë përmes shiringut Po qe se përdoret në më shumë se një person, mënyra e tret është kalimi i virusit nga nëna tek fëmija. Kur njeriu infektohet […]

OBSH tregon sa për qind e popullsisë duhet të infektohet që të zhduket koronavirusi


[ad_1] OBSH ka bërë të ditur se duhet që 60-70% e popullatës të kenë imunitet ndaj koronavirusit që të ulet numri i infektimeve. Katherine O’Brian, drejtoresha për vaksinat në OBSH, ka deklaruar se kjo shkallë e imunitetit është e bazuar tek disa studime. Ajo ka theksuar se shkalla aktuale e nevojshme e imunizimit do të […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

A duhet mbajtur akoma maskën Po qe se e keni kaluar tashmë koronavirusin?


[ad_1] Të gjithë kanë nevojë të mbajnë një maskë fytyre në publik (dhe në shtëpi Po qe se jeni i sëmurë) – edhe Po qe se tashmë keni pasur Covid-19. ndërsa mendojmë se kemi imunitet për disa kohë për shumicën e njerëzve pas infektimit me SARS-CoV-2, ne akoma s’ e dimë me siguri se si […]

Avokado Për Imunitetin – Si ta Ruani Në Mënyrën e Duhur


[ad_1] Një nga frutat më fantastike për imunitetin është avokado. Po, avokado është frut dhe përshkruhet si kokërr frutore vajore. Kjo pemë që përshkruhet si Pema e Jetës  është pjesë e të njëjtës familje me kanellën. Seriozisht. E si kanella, avokado është aleati ynë më bujar në nevojën për imunitet të fortë, sidomos tani në këto kohë sfiduese […]

Çfarë Është Listeria Dhe Sa e Rrezikshme Është Me Të Vërtetë?


[ad_1] Çdo vit, në mbarë botën, vdesin qindra njerëz si pasojë e një bakteri specifik që quhet Listeria. Listeria është një lloj bakteri, emri i plotë i të cilit është Listeria monocytogenes dhe shkakton një infeksion që quhet listerioza. Ky infeksion shkaktohet pas konsumit të ushqimeve dhe pijeve të ndotura. Listeria s’ është aq i […]

Dezinfektanti i Duarve – Dëmet Në Imunitet Nga Përdorimi i Përditshëm


[ad_1] Dezinfektantët i duarve është një prej artikujve të detyrueshëm që duhet të mbajmë me vete në këtë epokë të COVID-19. Alkooli në këtë solucion shkatërron bakteret, përfshirë edhe koronavirusin në mënyrë të shpejtë dhe efikase. Megjithatë, jetesa në një botë ku duhet dezinfektuar çdo gjë me alkool për ironi të fatit ndikon për keq […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Studimi zbulon se pacientët e infektuar me COVID-19 kanë imunitet për 6 muaj


[ad_1] Një studim nga Universiteti i Oxford-it ka dalë në konkluzionin se Po qe se infektoheni me COVID-19 s’ ka shumë të ngjarë që të infektoheni sërish të paktën për 6 muaj. Ky raport pretendon të jetë vështrimi i parë thelbësor në mënyrën se si funksionon imuniteti i Coronavirus-it. Studimi ndoqi më shumë se 12,000 […]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

Gjatë testimit, vaksina e Pfizer-it te disa persona ka shkaktuar dy efekte anësore


[ad_1] Kompania amerikane e ilaçeve, Pfizer, ka thënë të martën se e ka përfunduar testimi në njerëz të vaksinës së saj. Kjo vaksinë është zhvilluar në bashkëpunim mes kompanisë amerikane dhe asaj gjermane “BioNTech” dhe të mërkurën zyrtarët e tyre deklaruan se vaksina është 95 për qind efektive, shkruan The Guardian. Sidoqoftë, jo të gjithë […]

A ka gjasë që vaksinat kundër COVID-19 ta sjellin imunitetin e tufës? specialistët kanë dyshime


[ad_1] Qeveritë e shteteve të ndryshme dhe zyrtarët janë duke shpresuar që vaksinat kundër koronavirusit do ta sjellin të ashtuquajturin imunitet i tufës. Disa madje kanë thënë se imunizimi i dy të tretave të popullsisë mund ta ndalë sëmundjen dhe mund ta ofrojë ndihmë për të mbrojtur kombe të tëra shkruan Reuters. Për fillim, për […]

Fakte Interesante – Një Orë Vrap, 7 Orë Jetë Më Shumë


[ad_1] Vrapi është një nga aktivitetet fizike më shpërblyese për shëndetin dhe jetëgjatësinë. Në cdo hap të hedhur gjatë vrapit, në organizëm vihen në punë plot 200 muskuj. Një studim i publikuar në revistën Progress in Cardiovascular Diseases, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar se për çdo orë që shpenzoni duke vrapuar përfitoni 7 orë […]

“Do të ketë njerëz që s’ mund ta përballojnë vaksinën”


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane Pfizer para pak ditësh se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s, ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90%. Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech bënë të ditur se provat klinike të vaksinës së re kanë rezultuar me sukses, duke rikthyer më në fund shpresën se pandemia e […]

Studimi në Londër: Fëmijët kanë antitrupa kundër Covid-19


[ad_1] Në një kohë kur një pjesë e madhe e vendeve po përballet me një valë të dytë infeksionesh me Covid-19, janë ngritur shumë pyetje në lidhje imunitetin që krijohet pas infektimit me Covid-19. Në bazë të studimeve të realizuara nga Instituti Crick në Londër disa njerëz kanë një imunitet të fortë i cili mund […]

Çfarë e forcon imunitetin tuaj gjatë pandemisë me coronavirus?


[ad_1] Fjala më e rëndësishme në periudhën me pandemi është padyshim imuniteti dhe kjo varet nga mënyra se si trupi juaj do të sillet Po qe se bie në kontakt me virusin “Me siguri e keni zbuluar që dikush pranë jush ka coronavirus, kështu që papritmas u kujtuat të ndërtonit imunitet dhe të blini një […]

Proteinat Bimore – Pse Ju duhet dhe Burimet Ku Mund Ta Gjeni


[ad_1] Proteina është tepër e nevojshme për organizmin e njeriut por burimi i saj është po aq i rëndësishëm për mirëqenien. Proteina është e përfshirë në mënyrë të drejtpërdrejtë në cdo proces qelizor. Ajo luan rol të rëndësishëm në metabolizëm, imunitet, energji, funksionet e rruazave të kuqe të gjakut e shumë të tjera. Proteina vjen nga […]

Edhe në Shqipëri hyjnë sot në fuqi masat e reja anti-Covid19


[ad_1] TIRANË– Nga dita e sotme, (11 nëntor), do të hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese anti-COVID, e për pasojë do të rikthehen autorizimet online në portalin e- Albania. Qytetarët që do u duhet që të dalin pas orës 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit, do duhet të pajisjen me autorizim në e-Albania. Përjashtim […]

Masat anti Covid/ Manastirliu shpjegon afatin e zgjatjes së tyre. Administrata në shtëpi


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se kufizi do të zgjasë deri më datë 2 dhjetor. Ai tha se administrata do të punojë online.“Masa të një niveli me intensistet mesatar. Qytetarët presin më shumë informacion, të dinë çfarë do bëhet më vonë a do të kemi kufizime si dpo të jetë […]

Si ta forcojmë imunitetin e hundës për luftimin e COVID-19


[ad_1] Këto ditë, shqetësimet tona rreth “sezonit të sëmundjeve” janë rritur përtej frikës nga një ftohje ose grip i thjeshtë. ndërsa asgjë s’ mund të na bëjë totalisht të paprekshëm nga sulmet virale, forcimi i imunitetit të hundës së trupit mund të ndihmojë, pohon mjeku-shkencëtar William W. Li, “Mendoni për sistemin tuaj imunitar si super […]

Kjo pjesë e trupit është imune nga koronavirusi – Gazeta Tribuna


[ad_1] Ndërkohë që jemi në pritje të daljes së vaksinës ndaj Covid-19, njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është imune ndaj virusit. Bëhet fjalë për syrin. […]

Ky është organi që ka imunitet nga Covid-19


[ad_1] Bota po përballet me valën e dytë të Covid-19, ndërkohë në shumë vende është rikthyer izolimi i pjesshëm. Njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është […]

Vezë, Limon, Arra – Kura e Pastër Natyrale Për Rigjenerimin e Organizmit dhe Shëndetit


[ad_1] Që imuniteti dhe organizmi të funksionojë siç duhet, trupi i njeriut ka nevojë për ekuilibra të duhur dhe harmoni. Linja e parë e mbrojtjes së organizmit me anë të një imuniteti të fortë është përzgjedhja e një stili të shëndetshëm jetese. Me kalimin e moshës, sistemi imunitar humbet disa aftësi për t’iu kundërpërgjigjur sulmeve […]

Lëng Mollë Me Karrotë – Të Mirat Dhe Përfitimet Që Merr Organizmi Menjëherë


[ad_1] Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e adhurojnë kombinimin e këndshëm mes karrotës dhe mollës. Përfitimet që vijnë prej lëngut të të dyjave janë krejt të larmishme. Karrota e ushqen organizmin me beta karoten, vitaminat A, C dhe B, bakër, kalçium, mangan, fosfor dhe antioksidantë. Ndërkohë, molla ofron fibër, vitaminë A, proteinë, […]

Shtoni këtë në bukë dhe qumësht për të luftuar Covidin, thonë shkencëtarët


[ad_1] Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar po bëjnë thirrje që njerëzit të shtojnë vitaminën D në ushqime të zakonshme si buka dhe qumështi për të luftuar Covid-19. Kjo vlen për njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine në organizëm. Megjithatë pavarësisht kësaj, Shëndeti Publik në Angli dhe Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social i kanë […]

Shkencëtari infektohet qëllimisht dy herë me Covid-19 dhe jep lajmin e keq


[ad_1] Një profesor, i cili eksperimentoi mbi veten e tij duke u infektuar me Covid-19 tha se shpresat për një imunitet të tufës janë të kota. Dr. Alexander Cherpurnov, 69 vjeç, u infektua me koronavirus gjatë një udhëtimi në Francë në shkurt. Pasi u shërua në shtëpinë e tij në Siberi, pa pasur nevojë për […]

Muskuj të fortë për imunitet të fortë


[ad_1] Përderisa muskujt dhe pesha trupore humbin kur trupi sulmohet nga sëmundjet, i bie se muskujt kanë rol thelbësor në imunitet. Kjo u tha nga Qendra e Kërkimeve për Kancer në Gjermani. Të dyja masat arrijnë ta mbrojnë trupin dhe e bëjnë atë më të fortë. Duke pasur muskuj të shëndetshëm, sistemi imunitar ka mbështetje […]

Problemet Shëndetësore Nga Mungesa E Vitaminës E – Ushqimet Ku e Gjeni


[ad_1] Mungesa e vitaminës E është rezultat i ushqyerjes së keqe ose përthithjes problematike të ushqyesve. Kjo vitaminë luan një rol thelbësor në funksionin e nervave,muskujve dhe imunitetit. Ajo shërben edhe si antioksidant për ta mbrojtur trupin nga dëmet e shkaktuara prej radikaleve të lira. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, pjesa më e madhe e të […]

Coronavirusi, ky “mjeshtër i mashtrimit”: specialistët shpjegojnë se pse COVID-19 është kaq vdekjeprurës


[ad_1] Një virus i thjeshtë ka sjellë jetët e njerëzve në vështirësi të mëdha. Ne jemi përballur me kërcënime virale më parë, përfshirë pandemitë, megjithatë bota s’ mbyllet për çdo infeksion të ri ose gjatë sezonit të gripit. Pra, çfarë ka të bëjë me këtë coronavirus? Cilat janë çuditë e tij që shfaqin një kërcënim […]

Plakja e Imunitetit – Ndikimi Në Shëndetin e Organizmit


[ad_1] Me kalimin e moshës, sistemi imunitar i njeriut humbet efikasitetin e tij në luftimin e infeksioneve dhe në reagimin ndaj vaksinave. Përpos kësaj, një imunitet i plakur ka lidhje të drejtpërdrejtë me inflamacionin kronik. Inflamacioni është pjesë e reagimit normal të imunitetit për rikuperimin, dhe në shumë raste shërben për të na mbajtur të […]

Salmonela: Pyetje Dhe Përgjigje Për Bakterin e Rrezikshëm


[ad_1] deri më tani, gjithësecili prej nesh mund ta ketë krijuar një ide për infeksionin e salmonelës, një bakter që infekton miliona njerëz në botë çdo vit. Simptomat e salmonelës shfaqen ndërmjet 24 dhe 48 orësh pas konsumit të një ushqimi të kontaminuar. Ato përfshijnë diarrenë dhe të vjellat. Sipas kërkimeve të AgroWeb.org, personi i […]

Studimi i ri tregon se trupi ka imunitet ndaj coronavirusit për disa muaj


[ad_1] Tre raporte të reja tregojnë se imuniteti i coronavirusit mund të zgjasë për muaj – dhe ndoshta edhe më gjatë. Gjetjet sugjerojnë që shumë, Po qe se jo shumica, njerëz që kurohen nga infeksioni janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Ata gjithashtu sugjerojnë se vaksina e re mund të jetë në […]

5 Ushqimet Më Të Shëndetshme Të Vjeshtës


[ad_1] Vjeshta është stina ideale për shumë fruta, zarzavate peshk, ushqime të nëntokës të cilat mund të na ndihmojnë të humbasim kilogramët e tepërt, të mbrojmë zemrën e të kemi imunitet më të fortë. Kungulli i Artë Jo më kot e cilësojnë si mbretin e vjeshtës. Kungujt janë produkti i artë që e bën vjeshtën […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë


[ad_1] ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie: dezinformacioni. Kjo “infodemi” është po aq e dëmshme sa vetë Covid-19, pasi i ka nxitur njerëzit të minimizojnë egërsinë e sëmundjes, dhe të injorojnë këshillat e autoriteteve, në favor të trajtimeve apo […]

Trump: E munda virusin


[ad_1] Më shumë se një javë pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, Presidenti i amerikan Donald Trump tha të dielën se ishte “në gjendje shumë të mirë” dhe tha se s’ po merrte më asnjë ilaç. “Unë e munda këtë virus të çmendur dhe të tmerrshëm të Kinës”, tha zoti Trump në një intervistë telefonike në […]

Luftoni sezonin e ftohtë dhe të gripit me probiotikë – Gazeta Tribuna


[ad_1] ndërsa muajt e mbushur me diell po mbyllen, mund të duket pak herët, por është koha e mirë të filloni të mendoni për ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar. Të siguroheni që mikrobioma juaj e zorrëve është nën kontroll është një hap i parë i shkëlqyeshëm, por a e dini se shëndeti i […]

Studimi/ A e ndani shtratin me dikë? Ja përfitimet shëndetësore që merrni duke fjetur me personin e zemrës


[ad_1] Gjumi është i rëndësishëm për shëndetin po aq sa ushqimi, uji dhe ajri, por, ekspertet shëndetësorë thonë se Po qe se ju flini pranë dikujt që e doni atëherë ju rritni edhe më shumë mirëqenien tuaj. Pavarësisht nga fakti që ndonjëherë mund ta dëshironi shtratin tuaj vetëm për vete,shkencëtarët rekomandojnë që në të flemë […]

Të infektuar për herë të dytë me COVID-19? specialistët zbulojnë pse dhe çfarë ndodh me trupin tonë – Gazeta Tribuna


[ad_1] Koronavirusi është një sëmundje infektive e rëndë por në fund të diskutimeve ai është një lloj “gripi”, ndaj për pasojë Vetëm po të të kap një herë mund të të zërë përsëri. specialistët mendojnë se infektimi sërish nga koronavirusi duket një gjë e mundur, por s’ dihet se sa shpesh mund të ndodhë një […]

Vaji i Avokados – Arma Sekrete Për Organizëm Të Fuqishëm


[ad_1] Avokado konsiderohet si një nga ushqimet natyrale më mirëbërëse për organizmin e njeriut. Këtë e kanë provuar shkencëtarët sipas të cilëve ky frut ofron bazën kryesore të ushqyesve të nevojshëm për mbarëvajtjen e proceseve të trupit. Avokado përmban 18 nga 22 aminoacidet e nevojshme për trupin e njeriut. Një avokado përmban më shumë kalium […]

Zbulimi i pabesueshëm, kush e ka kaluar këtë sëmundje, ka imunitet ndaj koronavirusit


[ad_1] Një studim i ri që analizoi shpërthimin e koronavirusit në Brazil ka gjetur një lidhje midis përhapjes së virusit dhe etheve tropikale, që sugjeron që ekspozimi ndaj sëmundjes së transmetuar nga mushkonjat mund të sigurojë një farë niveli të imunitetit kundër COVID-19. Studimi, akoma i pabotuar, i udhëhequr nga Miguel Nicolelis, një profesor në […]

Hipoteza e Shkencëtarëve, Maskat Mund Të Ofrojnë Imunitet Ndaj COVID-19


[ad_1] Maskat janë të nevojshme për të penguar transmetimin e virusit COVID-19, por së fundmi një studim të cilit i referohet Agroweb.org, shpjegon se ato mund tu japin njerëzve edhe imunitet ndaj COVID-19. Studimi është publikuar në një prej revistave më të respektuara mjekësore në botë, New England Journal of Medicine. në të vërtetë, bëhet […]

Mbi 100 persona me kancer, të infektuar edhe me COVID-19


[ad_1] Në Kosovë, rreth 120 pacientë të cilët vuajnë nga kanceri, janë prekur edhe me COVID-19, sëmundje që e shkakton koronavirusi. Megjithëkëtë, asnjë rast s’ ka përfunduar me vdekje. Adelina (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) është njëra nga ta, e cila, krahas kancerit në gji që e ka diagnostikuar […]

Ushqimet Që Shkatërrojnë Imunitetin Dhe Organizmin – Çfarë duhet Të Keni Kujdes


[ad_1] Sistemi imunitar është thelbësor për shëndetin e organizmit. Gjumi i mjaftueshëm, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar. AgroWeb.org sjell të renditura ushqimet më të këqija për sistemin imunitar ndaj të cilave duhet të tregoni kujdes. Ushqimet Që Shkatërrojnë Sistemin Imunitar Ushqyerja është një faktor kyç për dobësimin […]

Kosova, pa vendim për mjekimin e pacientëve me COVID-19 me plazmën e të shëruarve


[ad_1] Kosova akoma po e shqyrton mundësinë e trajtimit të pacientëve të infektuar me koronavirus, me plazmën e gjakut të personave që tashmë e kanë kaluar sëmundjen COVID-19, që e shkakton ky virus, thonë zyrtarë të qeverisë. Së fundi, presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi për autorizimin emergjent të kësaj metode të trajtimit të pacientëve me COVID-19. specialistët […]

Përballja me koronavirusin, dimri mund të jetë i vështirë, por ekziston një shpjegim shkencor që jep edhe shpresë!


[ad_1] Dimri vjen shpejt dhe bashke mete eshte edhe koha e ftohjes dhe gripit. Kjo ka ngritur frikën se coronavirusi do të rritet kur stinët të ndryshojnë, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para. Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër […]

Muskuj të fortë për imunitet më të fuqishëm, kujdesi që ju nevojitet


[ad_1] Një studim i kryer së fundmi nga Qendra e Kërkimeve për Kancerin në Gjermani, arriti në përfundimin se muskujt luajnë një rol esencial tek imuniteti. Kur trupi preket nga sëmundjet e rënda shoqërohet më një humbje të masës muskulore dhe dhjamore. Si masa muskulore dhe ajo dhjamore e duhur, arrin të mbrojnë trupin dhe […]

Muskuj të Fortë Për Imunitet më të Fuqishëm – Kujdesi që ju nevojitet


[ad_1] Një studim i kryer së fundmi nga Qendra e Kërkimeve për Kancerin në Gjermani, arriti në përfundimin se muskujt luajnë një rol esencial tek imuniteti. Kur trupi preket nga sëmundjet e rënda shoqërohet më një humbje të masës muskulore dhe dhjamore. Si masa muskulore dhe ajo dhjamore e duhur, arrin të mbrojnë trupin dhe […]

Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19


[ad_1] E Premte, 26 Qershor 2020 – 12:25 albinfo.ch Prej disa javësh vëmendja e shkencës është përqendruar te krijimi i vaksinës për COVID-19. Por çfarë specifikash ka krijimi i një vaksine? Për këtë dhe problematika të tjera mjekja Brunilda Alushi e specializuar në mjekësi të brëndshme dhe kardiologji në klinikën universitare Charite´ në Berlin, Gjermani […]

Roli i Hekurit Në Infeksionet e Mykut – Kujdesi Që Ju nevojitet


Myku, në rrethana normale, konsiderohet si pjesë normale e florës bakteriale në organizmin e njeriut. Megjithatë, në rrethana të caktuara, ai mund t’i çelë rrugën infeksioneve të ndryshme që ndikojnë në imunitet. Infeksionet mund të shfaqen në zona të ndryshme të trupit duke u manifestuar me simptoma të një intensiteti mesatar ose të rrezikshëm. Kjo […]

Përfitimet shëndetësore nga mango


[ad_1] Mango realisht promovon shëndetin e njeriut në mënyra të ndryshme, nga tretja në imunitet. Këto janë të mirat shëndetësore që dhuron mango për shëndetin e njeriut gjatë konsumimit. 1. Kujdesi për sytë Mishi i ndritshëm i mangos është i mirë për shëndetin e syve, vitamina A është gjithashtu e nevojshme për zhvillimin e eshtrave […]

error: Content is protected !!