Kush vendos Po qe se botës i duhen doza përforcuese kundër COVID-19?


[ad_1] Prodhuesit e vaksinave, Moderna dhe Pfizer me partnerin e tij gjerman BioNTech, kanë qenë të zëshëm në qëndrimin e tyre se botës së shpejti do t’i duhen doza përforcuese kundër COVID-19, për të mbajtur nivelet e larta të imunitetit. Megjithatë, është e paqartë se kush duhet të vendosë për këtë – dhe bazuar në […]

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


[ad_1] Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e […]

Sa zgjat imuniteti nga vaksinimit kundër COVID-19?


[ad_1] Vaksinat kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna janë shumë të efektshme në parandalimin e rasteve me COVID dhe hulumtimet sugjerojnë se ato duhet të ruajnë efektivitetin e tyre me kalimin e kohës. Ajo që mbetet e paqartë, megjithatë, është saktësisht për sa kohë vaksinat parandalojnë COVID-19, Me kusht që mund të jenë […]

A Mund Të Sëmuremi Po qe se Dikush Kollitet pranë Nesh?


[ad_1] Një kollë e vetme mund të lëshojë në ajër minimalisht 3000 stërkla me gjurmë virusi apo bakteresh me një shpejtësi prej 80 km në orë. Ato bien tek njerëzit përreth, në rrobat e tyre, në sipërfaqet e afërta dhe në ajër duke arritur në 6 metra distancë. Në rastin e tështimës, stërklat mund të […]

Si ta shpjegojmë rezultatin e testit serologjik? – Këshillat e Mjekut


[ad_1] Të gjithë ata persona që kanë kaluar Covid 19 kanë pikëpyetjen e madhe se sa të mbrojtur janë dhe sa do zgjasë imuniteti i krijuar.  Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj duke komentuar studimin shkencor të Rockefeller University të ditëve të fundit, tha se imunuteti jonë zgjat në kohë me muaj, pavarësisht sasisë së […]

Efektet e forta të turshive për tretjen dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit)


[ad_1] Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin dhe kundër sëmundjeve. Turshitë, ushqimet […]

Efektet e Forta të Turshive – Për Tretjen, diabetin (sëmundjen e sheqerit) Dhe Trupin Në Formë


[ad_1] Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19: “Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19:”Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Vetëm po të Hani Ushqim Të Mykur


[ad_1] Ndodh shpesh që edhe ushqimi yt i preferuar të pret në besë. Kjo dallohet që në kafshatën e parë ose të dytë kur zbulon se ajo që ke në gojë është një copë e mykur. Natyrshëm lind frika Vetëm po të grimca të kësaj kafshate të mykur kanë përfunduar në stomak duke i çelur […]

Dhjetë gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas të 30-tave


[ad_1] Pas moshës 30 vjeç trupi ynë fillon të kalojë ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund të jenë të habitshme për ne. Për shembull, përkundër faktit se ne jemi më me përvojë truri ynë në të vërtetë bëhet më i vogël. Nëse keni vërejtur që djersisni më pak pas të 30-tave, kjo është […]

STUDIMI: Vaksinimi i të moshuarve në fillim është më i dobishëm pasi shpëton më shumë jetë


[ad_1] Sipas një studimi të botuar nga Akademia Kombëtare e Shkencave (PNAS), vaksinimi i të moshuarve jo vetëm që shpëton jetën e tyre por edhe të shumë të tjerëve. Me zbulimin dhe zhvillimin e disa vaksinave në të gjithë botën, pjesë e diskutimit kanë qenë edhe sesa efektive apo cilat grupmosha duhet të përfshihen në […]

Meteoropatët: Si ndikon ndryshimi tek ata dhe çfarë mund të bëjnë?


[ad_1] Pacientët kronikë mund të përjetojnë dhimbje dhe lodhje të nyjave, dhe të gjithë meteoropatët e tjerë mund të përjetojnë pagjumësi, nervozizëm dhe dobësi Është e rëndësishme të rritni konsumimin e agrumeve, ujit dhe çajit dhe të dilni në shëtitje. Edhe pse në mot me diell dhe të pastër një person ndihet më mirë sesa […]

5 Vlera Fantastike Të Uthullës Balsamike


[ad_1] Uthulla balsamike është e pasur me antioksidantë që pakësojnë gjasat e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas specialistëve, ajo ka pak kalori dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Të dhënat e AgroWeb.org tregojnë se uthulla balsamike e pastër përgatitet nga varietetet e rrushit dhe maturohet për të paktën 12 vjet në fuçi druri. […]

Simptomat që tregojnë se keni mungesë të vitaminave


[ad_1] Këto janë disa nga simptomat se organizmit tuaj i mungojnë mineralet dhe vitaminat. Mungesa e vitaminave A, C, D i K, si dhe kromit, zinkut, magnezit shkakton dobësimin e eshtrave, të cilët në moshë të shtyrë janë të lehtë për t’u thyer. Shumë njerëz ankohen për dhembje në këmbë dhe nga shtrëngimi i muskujve. […]

Problemet Më Të Përhapura Shëndetësore Në Moshën 60 Vjeçare


[ad_1] Me kalimin e moshës, thonë që njeriu bëhet më i mençur, ndërkohë që sa i përket shëndetit, specialistët konfirmojnë se ai bëhet më i ngatërruar. Në moshën e tretë ose në dekadën e tetë të jetës, njerëzit përballen me sëmundje nga më të ndryshmet. Hipertensioni Hipertensioni njihet si vrasësi i heshtur posaqë shfaqet pa […]

Jo vetëm riinfektim, në Shqipëri po shfaqet edhe “Covidi i zgjatur”


[ad_1] “Si rrallë herë, mes rasteve që kemi dëgjuar, mes dy infektimeve të mia kishte shumë pak diferencë, për të mos thënë vetëm dy javë”,  tregon një vajzë 22 vjeçare e cila mendon se është ri-infektuar përsëri me virusin Sars-Cov-2. E reja shpjegon se ka rreth një muaj e gjysmë që mbart virusi, atëherë mjekët […]

Kur mund të arrihet imuniteti i tufës?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë në botë janë në garë për të vaksinuar mjaftueshëm njerëz, në mënyrë që të ndalet përhapja e sëmundjes COVID-19, por çfarë nënkupton “mjaftueshëm” në këtë aspekt, është akoma një gjë e debatueshme. Qëllimi është që të arrihet ajo që njihet si “imuniteti i tufës”, që nënkupton se mjaftueshëm njerëz do të jenë […]

Rënia e Flokëve – Parandalimi Me Mënyra Natyrale


[ad_1] Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve. Megjithëse shumë studime janë bërë akoma s’ ka një specifikim të qartë se përse rënia e flokëve është sezonale. Një problem, i cili padyshim është shqetësues për të gjithë njerëzit e vuajnë e që përpiqen me mënyra të ndryshme, ndonjëherë edhe të kushtueshme. Disa […]

STUDIMET: Riinfektimet ndodhin te personat që e kanë kaluar lehtë Covid-19


[ad_1] Riinfektimet janë kthyer në një fenomen shqetësues, kur bota po përballet edhe me variantet e reja të Covid-19. Laidon Shapo, mjek në Institutin e Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, shpjegon për se në shumicën e koronavirusëve, shërimi pas infeksionit jep një shkallë ngritëse të imunitetit ndaj riinfektimit. Në një koment për Forumin e […]

Ushqimet Që Mund Të Jenë Duke Dëmtuar Sistemin Tuaj Imunitar


[ad_1] Ky vit u ka treguar të gjithëve se të bësh gjithçka që mundesh për të forcuar sistemin imunitar është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe një rol kryesor kanë ushqimet që konsumoni. Përqendrimi në një regjim të shëndetshëm dhe të ekuilibruar ushqimor, gjumi, reduktimi i stresit dhe aktiviteti fizik, janë faktorët kryesorë për të pasur një […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


[ad_1] Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me […]

Kalkulimi shqetësues i Bloomberg: Kur zhduket pandemia me këtë ritëm vaksinimi


[ad_1] Sipas një përllogaritjeje të “Bloomberg”, Me kusht që shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit vazhdon më ketë shpejtësi, atëherë do të nevojiten edhe shtatë vite që pandemia e COVID-19 të zhduket në mbarë botën. “Bloomberg”, që zotohet se ka ndërtuar bazën më të mëdha të dhënave të COVID-19 ka bërë një kalkulim ku thuhet se […]

Nis grumbullimi i plazmës së gjakut për trajtimin e COVID-19


[ad_1] Kosova ka filluar grumbullimin e plazmës konvalescente nga personat të cilët e kanë kaluar sëmundjen COVID-19. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu në Klinikën Infektive në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës, Sali Ahmeti. Institucionet shëndetësore, me anë të një udhëzuesi kanë vendosur që të fillojë tretmani i pacientëve të infektuar me coronavirus […]

Dy mjekë të infektuar për herë të dytë me koronavirus po trajtohen në QKUK


[ad_1] Në Kosovë tashmë njerëzit kanë filluar të riinfektohen me virusin korona. Këtë e thonë profesionistë shëndetësorë sipas të cilëve shumica e rasteve po e kalojnë lehtë sëmundjen. Rukije Mehmeti, pulmologe, i tha Radio Kosovës se vetëm në klinikën pulmologjike në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, aktualisht janë dy mjekë, të cilët janë në […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

Si Ndikon Pagjumësia te Shëndeti i Trurit dhe Shtimi në Peshë – Çfarë duhet të Bëni


[ad_1] Studime shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org kanë konfirmuar lidhjen e fortë mes pagjumësisë dhe shtimit në peshë. Studimet thonë se njerëzit që flenë më pak peshojnë më shumë se njerëzit që flenë mjaftueshëm. Sipas tyre, gjumi i pakët rrit shanset e mbipeshës me 55%. Pagjumësia shkakton probleme të tjera që prekin trurin. Ata […]

A do ta Zhdukë Vaksina Koronavirusin?


[ad_1] Vendet europiane ndodhen në një “çast kritik të pandemisë”, tha drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, teksa vijon shtimi i rasteve të reja dhe rreziku i përhapjes së formës së re të virusit. Varianti i ri, i cili është më shpejt i transmetueshëm, është zbuluar edhe në 22 shtete të tjera tha Dr. […]

5 Pyetje Që duhet T’i Bëjmë Vetes Para Daljes Nga Shtëpia


[ad_1] Nëpër udhët e kryeqytetit por edhe të gjithë Shqipërisë, kemi vënë re pamje të njerëzve të moshuar që dalin jashtë shtëpisë për të bërë pazare të vogla, duke rrezikuar veten dhe të tjerët nga COVID-19. specialistët paralajmërojnë se të gjithë njerëzit mbi 60 vjeç janë tepër të rrezikuar nga komplikacionet që shkakton COVID-19. Sipas […]

Artriti Dhe Artralgia – Sëmundjet Që Dëmtojnë Kyçet dhe Nyjat


[ad_1] dhembjet në organizëm mund të ndahen në shumë kategori të ndryshme që shpesh shkaktojnë konfuzion jo vetëm tek pacientët por edhe tek njerëzit e tjerë. Le të marrim  rastin e dhembjes së kyçeve dhe nyjeve të cilat shpesh ngatërrohen me njëra tjetrën. Këto dy sëmundje njihen si artriti dhe artralgia. Përkufizimi i Saktë i […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


[ad_1] Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në […]

Përse duhet Ta Pini Kafen e Mëngjesit Me Kanellë


[ad_1] Kanella pluhur është një shtesë mjaft e këndshme jo vetëm në ëmbëlsira por edhe në kafen e mëngjesit. Dikur ajo ishte erëza më e kërkuar në botë. Për të, kanë luftuar e janë shuar shumë qytetërime e kombe. Kanella thuhet të ketë qenë erëza e preferuar e mbretërve dhe perëndive ndaj roli i saj në […]

Mikroorganizmat në zorrë ndikojnë në imunitetin e organizmit ndaj coronavirusit, si edhe në rëndësinë e simptomave


[ad_1] Mikrobioma, përkatësisht bashkimi i mokroorganizmave të zorrëve ndikon në përgjigjen imunitare të organizmit kundër pranisë së coronavirusit, tregojnë rezultatet e hulumtimit më të ri të shkencëtarëve të Universitetit në Hong-Kong Pikërisht, rezultatet e publikuara në revistën profesionale “Gut”, sugjerojnë që serioziteti dhe forca e simptomave pas infektimit me coronavirus ka shumë gjasa që të […]

Kura Energjike Për Tretjen dhe Stomakun – Uthull Molle, Kanellë, Xhenxhefil


[ad_1] Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit. Vetëm po të sistemi tretës është i shëndetshëm, atëherë prej tij do të përfitojë imuniteti, zemra, truri e të tjerë. Shëndeti i sistemit tretës nis pikërisht tek mikrobioma, e cila përbëhet nga triliona baktere, ekuilibrat e të cilave janë thelbësore për […]

Vaksinimi vlerësohet i nevojshëm edhe për personat që e kaluan COVID-19


[ad_1] Teksa një pjesë e botës ka filluar procesin e vaksinimit të qytetarëve me kurat e zhvilluara kundër COVID-19, duke u vënë prioritet punëtorëve shëndetësorë dhe shtresave më të rrezikuara, një pyetje specifike po shtrohet përherë e më shpesh. A duhet t’i marrin dozat e vaksinave kundër COVID-19 edhe ata persona që veçse janë shëruar […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Gjithçka duhet të dini rreth vaksinave anti-Covid!


[ad_1] Ne botë, ka disa vaksina të autorizuara ose të aprovuara për të parandaluar sëmundjen Covid- 19. Vaksinat ndaj Covid-19 do të ndihmojnë në parandalimin e kesaj sëmundjeje të e rrezikshme dhe vdekjeprurëse. Vaksinat e autorizuara ose të miratuara do të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes duke zhvilluar në mënyrë të sigurt mbrojtjen […]

LACTO DEFENCE Gummies – ideale për forcim të imunitetit të të gjithë familjes!


[ad_1] LACTO DEFENCE Gummies është produkti të cilin çdo familje duhet ta ketë në mënyrë që imuniteti i familjes të jetë i fortë për t’i luftuar viruset dhe sëmundjet e ndryshme. Ky produkt është një proteinë shumë funksionale me veti antimikrobike dhe antivirale, ku kryesisht përdoret për forcim të imunitetit, për parandalim dhe trajtim të […]

Vitamina D s’ është e vetmja: Edhe një shtesë në ushqim mund të forcojë imunitetin dhe të ndihmojë kundër infeksioneve


[ad_1] Shkencëtarët kanë konstatuar që beta-glukani mund të jenë posaçërisht të dobishëm për organizmin tonë në luftën kundër coronavirusit Fjala është për komponentët strukturorë të cilët gjenden në artikujt të shumtë siç janë: tërshëra, elbi, tharmi, kërpudhat dhe algat, transmeton Telegrafi. Në analizën e paradokohshme të gjithmbarshme të përbërësve në ushqim të cilët do të […]

Vjen lajmi i mirë! Studimi: Imuniteti nga COVID mund të zgjasë edhe vite pas infektimit


[ad_1] Ata që e kanë kaluar COVID mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim. Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infektimin. “Të […]

Uji i Ngrohtë me Limon Herët në Mëngjes – Për Shëndet të Mirë dhe Trup në Formë


[ad_1] Limoni është një agrume jashtëzakonisht e pasur me vitaminë C, e cila është e domosdoshme për shëndetin dhe paraqitjen e lëkurës. Përfitimet e kësaj vitamine për lëkurën por dhe të gjithë organizmin mund të merren shumë mirë duke përdorur kurën me ujë të vakët dhe limon. Për këtë kurë mjafton të shtydhni lëngun e […]

Kungull i Pjekur Në Furrë Me Hudhër e Majdanoz


[ad_1] Dimri mund të jetë në grahmat e fundit e megjithatë kjo s’ do të thotë se perimet e tij s’ mund të shijohen edhe në këtë periudhë. I tillë është rasti i kungullit të verdhë i cili është shumë i shijshëm dhe i pasur në vlera. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Çaji i Boronicës së Thatë – Si Ta Përgatisni Dhe Përdorni Për Imunitetin


[ad_1] Çaji boronicës së thatë është i pasur me antioksidantë, të cilët jo vetëm ulin nivelin e yndyrnave por edhe mbrojnë shëndetin e organizmit. specialistët rekomandojnë konsumin e rregullt të tij, sidomos në këto ditë të ftohta virozash kur imuniteti i njeriut është më i dobët. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më […]

Britania e Madhe po e teston një ilac që bllokon zhvillimin e koronavirusit


[ad_1] Shkencëtarët kanë filluar provat klinike të një ilaci i cili parandalon përhapjen e mëtejme të virusit. me anë të antitrupave kundër koronavirusit, ilaci mund të ketë efekt në parandalimin e përhapjes dhe “mundjen” e virusit. Këto prova po zhvillohen nga University College London Hospitals. Barna mund të parandalojë që një person, i cili ka […]

Fauci: Imuniteti i turmës kërkon nivele të larta vaksinimi


[ad_1] Dr. Anthony Fauci, specialisti më i njohur amerikan për sëmundjet infektive tha në një intervistë të botuar të enjten se arritja e imunitetit të tufës kundër koronavirusit mund të kërkojë nivele vaksinimi deri në 90 për qind. Më shumë se 1 milion amerikanë, ose vetëm rreth 0.3 për qind të popullsisë, kanë marrë dozën […]

Ushqimet që ndikojnë në sistemin imunitar


Sistemi imunitar nga mbron nga shumë bakterie dhe viruse, por ndonjëherë ato janë më të fuqishme se vet imuniteti jonë. andaj, e rëndësishme është që përmes metodave natyrale ta forconi sistemin imunitar. Hudhra dhe mjalta Mjalta është e mbushur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Gjithashtu në organizëm vepron si luftuese e radikaleve të lira. Në anën tjetër hudhra rritë mundësinë e qelizave […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Me Këto Ushqime Do Të Përgatisni Trupin Tuaj Për Stinën e Dimrit.


[ad_1] Zbuloni cilët janë ushqimet thelbësore që ju duhen për të furnizuar organizmin tuaj me vlerat e nevojshme për të ftohtin. Me ndryshimin e stinëve organizmit i duhen më shumë se sa disa rroba më shumë për të përballuar uljen e temperaturave. Një paketë e plotë që arrin të stimulojë rigjallërimin e qelizave, reduktimin e […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


[ad_1] Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


[ad_1] Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e […]

Ushqimet Më Të Mira Kundër Bllokimit të Hundëve, Ftohjes dhe Gripit


[ad_1] Me kusht që jeni nga ata që vuajnë rregullisht nga bllokimi i hundëve dhe e keni shumë të vështirë të rimëkëmbeni nga e ftohura, atëherë është koha për disa ndryshime në jetën tuaj. Hundët e bllokuara janë një makth i vërtetë dhe janë në varësi të imunitetit. Studimet kanë treguar se ndjeshmëria ndaj të […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


[ad_1] Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose […]

4 Përfitimet Më Të Mira Që I Vijnë Organizmit Nga Hudhra


[ad_1] Hudhra ofron një sërë vlerash dhe përfitimesh të mëdha për shëndetin e njeriut. Ndonëse vendi ynë s’ eksporton hudhër, shumë fermerë nga veriu në jug mbjellin sasi të vogla të hudhrës, qoftë për përdorim personal apo edhe për t’i shitur në treg. Përpos paraqitjes, hudhrat shqiptare mund të jenë më të vogla nga përmasat, […]

Kush është krijuesi i vaksinës kundër Covid-19 – rrëfim i rrallë


[ad_1] Ugur Sahin emigroi me familjen e tij nga Turqia në Gjermani, kur ishte vetëm 4 vjeç, sipas mediave turke.  Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”. Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë gati deri në fund të këtij viti. Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga […]

A duhet mbajtur akoma maskën Po qe se e keni kaluar tashmë koronavirusin?


[ad_1] Të gjithë kanë nevojë të mbajnë një maskë fytyre në publik (dhe në shtëpi Po qe se jeni i sëmurë) – edhe Po qe se tashmë keni pasur Covid-19. ndërsa mendojmë se kemi imunitet për disa kohë për shumicën e njerëzve pas infektimit me SARS-CoV-2, ne akoma s’ e dimë me siguri se si […]

Covid, Mjeku imunolog: Pse s’ Duhen Përdorur Antibiotikët dhe Kortizonikët


[ad_1] Mjeku imunolog Genc Sulçebe shprehet se përse s’ duhet të bëhen antibiotikët dhe kortizonikët ngase ato e ulin sistemin imuntar. Këto mjekime duhet të bëhen vetëm për personat mbi 60 vjeç ndërsa për të tjerët duhet të bëhen në stadin e vonshëm, pas 10 ditëve. “Stop antibiotikëve stop kortizonikëve, ulin sistemin imunitar. Është një infeksion […]

Avokado Për Imunitetin – Si ta Ruani Në Mënyrën e Duhur


[ad_1] Një nga frutat më fantastike për imunitetin është avokado. Po, avokado është frut dhe përshkruhet si kokërr frutore vajore. Kjo pemë që përshkruhet si Pema e Jetës  është pjesë e të njëjtës familje me kanellën. Seriozisht. E si kanella, avokado është aleati ynë më bujar në nevojën për imunitet të fortë, sidomos tani në këto kohë sfiduese […]

Dezinfektanti i Duarve – Dëmet Në Imunitet Nga Përdorimi i Përditshëm


[ad_1] Dezinfektantët i duarve është një prej artikujve të detyrueshëm që duhet të mbajmë me vete në këtë epokë të COVID-19. Alkooli në këtë solucion shkatërron bakteret, përfshirë edhe koronavirusin në mënyrë të shpejtë dhe efikase. Megjithatë, jetesa në një botë ku duhet dezinfektuar çdo gjë me alkool për ironi të fatit ndikon për keq […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Studimi zbulon se pacientët e infektuar me COVID-19 kanë imunitet për 6 muaj


[ad_1] Një studim nga Universiteti i Oxford-it ka dalë në konkluzionin se Po qe se infektoheni me COVID-19 s’ ka shumë të ngjarë që të infektoheni sërish të paktën për 6 muaj. Ky raport pretendon të jetë vështrimi i parë thelbësor në mënyrën se si funksionon imuniteti i Coronavirus-it. Studimi ndoqi më shumë se 12,000 […]

Lajm i mirë për të gjithë ata që e kanë kaluar Covid-19


[ad_1] Imuniteti nga Covid-19 zgjat plot 6 muaj. Në këtë përfundmi kanë dalë kërkimet e fundit të Universitetit të Oksfordit, të cilat nisën nga marsi e zgjatën deri në nëntor. Sipas CNBC, subjekte të kërkimit ishin mjekë dhe infermierë, të cilat janë edhe shumë më shumë të ekspozuar se pjesa tjetër e popullsisë. Pra, riinfektimi […]

Studimi: Ri-infektimi me koronavirus s’ ka gjasa të ndodhë deri pas 6 mujash


[ad_1] Njerëzit që kanë qenë të infektuar me COVID-19 s’ kanë shumë gjasa të infektohen përsëri për të paktën gjashtë muaj pas infektimit të tyre të parë, sugjeron një studim britanik i punonjësve të kujdesit shëndetësore në vijën e parë të frontit. Gjetjet duhet të ofrojnë një siguri për më shumë se 51 milionë njerëz […]

shtypja e lartë e gjakut Dhe Koronavirusi – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Njerëzit që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut, duhet të tregojnë shumë kujdes gjatë pandemisë së Koronvirusit. Këtë e kanë treguar shembujt e shumtë që vijnë nga Kina dhe Italia, dy prej vendeve më të goditura nga pandemia. Në rastin e Kinës, 25-50 përqind e njerëzve që shkuan në spital me simptoma të […]

6 Arsye Përse duhet Të Qeshni Edhe Në Kohë Pandemie


[ad_1] Pandemia e Koronavirusit ka tronditur rëndë themelet bazë të jetës së njeriut. Por pavarësisht vetë-izolimit dhe situatës së frikshme, njeriu jo vetëm që duhet të lajë duart e të kujdeset për veten dhe familjen por s’ duhet të harrojë të buzëqeshë. Tani në këto kohë, e qeshura është arma më e fortë ndaj mërzisë, […]

Studimi i ri i shkencëtarëve: Imuniteti ndaj koronavirusit mund të zgjasë me dekada!


[ad_1] Imuniteti ndaj coronavirusit do të mund të zgjaste me vite, e madje edhe me dekada, tregon një studim i ri i një grupi të shkencëtare të njohur nga laboratori që ka zbuluar se personat që janë shëruar nga COVID-19 kanë zhvilluar nivele të qëndrueshme të qelizave B dhe T, shkruan New York Times. Këto […]

A ka gjasë që vaksinat kundër COVID-19 ta sjellin imunitetin e tufës? specialistët kanë dyshime


[ad_1] Qeveritë e shteteve të ndryshme dhe zyrtarët janë duke shpresuar që vaksinat kundër koronavirusit do ta sjellin të ashtuquajturin imunitet i tufës. Disa madje kanë thënë se imunizimi i dy të tretave të popullsisë mund ta ndalë sëmundjen dhe mund ta ofrojë ndihmë për të mbrojtur kombe të tëra shkruan Reuters. Për fillim, për […]

Mbajtja e Maskës dhe Problemet me Shëndetin e Gojës – Këshillat e Stomatologut të Njohur


[ad_1] Mbajtja e maskës për shumë kohë në gojë ka sjellë probleme me zgavrën, në dhëmbë dhe aromë të keqe. Stomatologu Gerry Curatola thotë se derisa jeni duke mbajtur maskën në fytyrë, në gojë përqendrohet dyoksidi i karbonit, i cili krijon ambient thartire. Për këtë shkak krijohet çekuilibrimi i mikrobiomave orale, përderisa në gojët tona […]

Sa Feta Bukë Ju Duhen Në Ditë – Cila Bukë Është Më e Mira Për Shëndetin


[ad_1] Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre. Sipas këtyre të dhënave, këto shpenzime janë më të larta krahasuar me vende të tjera të Evropës. Buka është kryesore për çdo njeri në këtë vend, aq më tepër kur […]

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2


[ad_1] Dr. Fatime Imeri Berisha, eksperte e mikrobiologjisë nga Cyrihu, këtë artikull e ka shkruar ekskluzivisht për albinfo.ch. E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 18:10 Dr. Fatime Imeri Berisha, për albinfo.ch Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 […]

Çfarë dihet për vaksinën e Moderna-s që rezultoi me një përqindje shumë të lartë efikasiteti?


[ad_1] Një vaksinë e re që mbron njeriun nga COVID-19 është gati 94.5 për qind efektive, tregojnë të dhënat e hershme nga kompania amerikane Moderna. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lajmi vjen derisa ditë më parë edhe kompania tjetër amerikane Pfizer deklaroi se vaksina eksperimentale rezultoi me efikasitet prej 90 për qind. Të dyja […]

Vaksina kundër COVID-19 ofron gati 95% mbrojtje


[ad_1] Kompania amerikane Moderna thotë se të dhënat paraprake tregojnë se vaksina e saj kundër COVID-19 është gati 95% efektive. Rezultatet janë të ngjashme me ato të kompanive Pfizer dhe BioNTech, të cilat ditë më parë njoftuan se testimi i vaksinës së tyre ka rezultuar 90% efektiv në fazën finale, në të cilën janë përfshirë […]

Çfarë e forcon imunitetin tuaj gjatë pandemisë me coronavirus?


[ad_1] Fjala më e rëndësishme në periudhën me pandemi është padyshim imuniteti dhe kjo varet nga mënyra se si trupi juaj do të sillet Po qe se bie në kontakt me virusin “Me siguri e keni zbuluar që dikush pranë jush ka coronavirus, kështu që papritmas u kujtuat të ndërtonit imunitet dhe të blini një […]

Gjithçka që duhet të dini për gripin


[ad_1] Gripi është një infeksion viral që sulmon sistemin tuaj të frymëmarrjes – hundën, fytin dhe mushkëritë tuaja. Zakonisht quhet grip, por s’ është i njëjtë me viruset e “gripit” të stomakut që shkaktojnë diarre dhe të vjella. Për shumicën e njerëzve, gripi kalon vetë. Por ndonjëherë, gripi dhe ndërlikimet e tij mund të jenë […]

Probiotikët Për Shëndetin – Përse duhet t’i Merrni Patjetër Tani?


Pavarësisht strategjive të zbatuara anë e mbanë botës, shkalla e infeksionit të COVID-19 po rritet dita ditës duke vënë rrezik sistemet shëndetësore të të gjithë globit. Në një kohë kur industria farmaceutike është zhytur kokë e këmbë në kërkime shkencore për të zbuluar vaksinën, kjo e fundit s’ do të jetë gati në të ardhmen […]

Kur duhet t’i bëjmë testet serologjike për COVID-19, e kur jo?


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina- Pulmolog Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë Me kusht që një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë Me kusht që dikush ka qenë i infektuar me virusin ose që […]

Kur duhet të i bëjmë testet serologjike për COVID-19, e kur jo?I


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina- Pulmolog Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë Nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë Nëse dikush ka qenë i infektuar me virusin ose që është shëruar nga infeksioni […]

Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar)


Shkruan : Dr.Besim Morina Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar) Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë nëse dikush ka qenë i infektuar me […]

Një presidencë e ushqyer nga gënjeshtrat, përfundon më keq se gjithë të tjerat


[ad_1] Ajo që po ndodh është e kuptueshme. Një presidencë e nisur me gënjeshtra, dhe e nxitur që atëherë prej tyre, ishte e destinuar të mbaronte në mënyrën më të keqe,në krahasim me gjithë të tjerat. Presidenca e Donald Trumpit nisi më 20 janar 2017, ditën që ai tha se “në ceremoninë e inaugurimit ishte […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


[ad_1] Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin […]

Vezë, Limon, Arra – Kura e Pastër Natyrale Për Rigjenerimin e Organizmit dhe Shëndetit


[ad_1] Që imuniteti dhe organizmi të funksionojë siç duhet, trupi i njeriut ka nevojë për ekuilibra të duhur dhe harmoni. Linja e parë e mbrojtjes së organizmit me anë të një imuniteti të fortë është përzgjedhja e një stili të shëndetshëm jetese. Me kalimin e moshës, sistemi imunitar humbet disa aftësi për t’iu kundërpërgjigjur sulmeve […]

Maska për fytyrë mund të ndikojë në shëndetin e gojës- qe se çfarë ndihmon?


[ad_1] Po qe se keni vërejtur që kohëve të fundit keni probleme me gavrën e gojës, në dhëmbë ju janë krijuar njolla apo keni erë të keqe, shkaktar mund të jetë fakti që një kohë të gjatë bartni maskën. Stomatologu Gerry Curatola thotë që derisa jeni duke bartur maskën për fytyrë, në gojë përqendrohet dyoksidi […]

Kosova bëhet gati të trajtojë me plazmën e gjakut pacientët me COVID-19


[ad_1] tretmani i personave të infektuar me koronavirus, me plazëm e gjakut të personave të shëruar nga ky virus, pritet të nisë së shpejti në Kosovë. Infektologu Sali Ahmeti është kryesues i grupit punues për hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente, te pacientët me COVID-19 (sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri). Ai […]

Si Të Mbroni Imunitetin nga Koronavirusi Gjatë Periudhës së Virozave


[ad_1] Në kohë pandemie si këto që po jetojmë, forcimi i imunitetit është tejmase i rëndësishëm. Vaktet ditore janë burim i vitaminave, mineraleve, aminoacideve thelbësore, acideve yndyrore të rëndësishme dhe karbohidrateve komplekse. Gjithashtu, produktet e qumështit duhet të përfshihen në dietë. Është e nevojshme të zvogëlohet marrja e lartë e yndyrave të ngopura, mishit të […]

Kosova nis ecuritë për përdorimin e plazmës së gjakut për pacientët me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se ka formuar një grup punues, që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për pacientët me koronavirusin e ri.  “Ky është një hap para për fuqizimin e menaxhimit dhe trajtimit gjithëpërfshirës të infeksionit COVID-19. Presim që Grupi punues brenda afateve të përcaktuara […]

Sa zgjasin antitrupat te njerëzit që e kanë kaluar coronavirusin? Lajmet s’janë aspak të mira


[ad_1] Nivelet e antitrupave mbrojtës te njerëzit zbehen mjaft shpejt pas infektimit me coronavirus, thonë studiuesit. Antitrupat janë një pjesë kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit Ekipi i Imperial College London zbuloi se numri i njerëzve që rezultojnë pozitivë për antitrupa ka rënë me 26% midis qershorit […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

Kolesteroli i Lartë Tek Gratë – Si Ta Kuptoni Dhe Kujdesi Që duhet Të Tregoni


[ad_1] specialistët thonë se akumulimi i kolesterolit në organizëm ndryshon tek burrat dhe gratë. Në rastin e gruas, niveli i kolesterolit është më i lartë gjatë shtatzanisë dhe menopauzës. Çfarë Është Kolesteroli? Kolesteroli është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia. Ai është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm. Kolesteroli është […]

Plakja e Imunitetit – Ndikimi Në Shëndetin e Organizmit


[ad_1] Me kalimin e moshës, sistemi imunitar i njeriut humbet efikasitetin e tij në luftimin e infeksioneve dhe në reagimin ndaj vaksinave. Përpos kësaj, një imunitet i plakur ka lidhje të drejtpërdrejtë me inflamacionin kronik. Inflamacioni është pjesë e reagimit normal të imunitetit për rikuperimin, dhe në shumë raste shërben për të na mbajtur të […]

Ushqimet që rrisin imunitetin tuaj në mënyrë natyrale


[ad_1] Për ta mbajtur trupin ndaj sëmundjeve  duhet të rrisni sistemin  imunitar. Më poshtë po listojmë disa nga ushqimet që i japin forcim sistemit tonë. Bajamet Të pasura me kalcium bajamet na ndihmojne të mbajmë trupin në formë. Ato gjithashtu kanë në përmbajtjen e tyre vitaminën E dhe Fibra të cilat ndihmojnë për të pasur […]

Studimi i ri tregon se trupi ka imunitet ndaj coronavirusit për disa muaj


[ad_1] Tre raporte të reja tregojnë se imuniteti i coronavirusit mund të zgjasë për muaj – dhe ndoshta edhe më gjatë. Gjetjet sugjerojnë që shumë, Po qe se jo shumica, njerëz që kurohen nga infeksioni janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Ata gjithashtu sugjerojnë se vaksina e re mund të jetë në […]

Donald Trump dhe Joe Biden fushatë në shtetet kyçe


[ad_1] Kjo është java e parë e kthimit të Presidentit Donald Trump në fushatën zgjedhore që nga diagnostikimi me COVID-19 dhe njoftimi nga mjekët e tij se ai s’ e transmeton më virusin. Kur kanë mbetur tre javë deri në ditën e zgjedhjeve, Donald Trump dhe kandidati demokrat për president, Joe Biden, po vizitojnë shtetet […]

Studimet e reja/ Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi dhe për sa kohë na mbron vaksina


[ad_1] Studimet e reja tregojnë se imuniteti i koronavirusit mund të zgjasë për disa muaj, dhe ndoshta edhe më gjatë. Tre raporte të sapo botuara sugjerojnë se shumë nga njerëzit që shërohen nga koronavirusi janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Studimet gjithashtu sugjerojnë që vaksinat e koronavirusit mund të jenë në gjendje […]

Riinfektohet me COVID-19, simptoma më të rënda herën e dytë


[ad_1] Një i ri në SHBA është prekur nga covidi dy herë, me infektimin e dytë më të rrezikshëm se i pari. 25 vjeçari ka patur nevojë për trajtim në spital, pasi mushkëritë e tij s’ mund të furnizonin me oksigjen të mjaftueshëm trupin. Riinfektimet, mbeten të rralla dhe tani ai është shëruar. Por, studimi […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

Të infektuar për herë të dytë me COVID-19? specialistët zbulojnë pse dhe çfarë ndodh me trupin tonë – Gazeta Tribuna


[ad_1] Koronavirusi është një sëmundje infektive e rëndë por në fund të diskutimeve ai është një lloj “gripi”, ndaj për pasojë Vetëm po të të kap një herë mund të të zërë përsëri. specialistët mendojnë se infektimi sërish nga koronavirusi duket një gjë e mundur, por s’ dihet se sa shpesh mund të ndodhë një […]

Zemaj shënon Ditën e të Moshuarve nga Shtëpia e të Moshuarve


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend zemaj, Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve e nisi nga Shtëpia e të Moshuarve. “Ditën e sotme të punës e nisa nga Shtëpia e të Moshuarve, për të festuar së bashku Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve ku patëm një diskutim për “Pandemitë: A ndryshojnë ato mënyrën si e adresojmë moshën dhe […]

error: Content is protected !!