Zinku: Mungesa, pasojat, nevoja dhe ushqimet e pasura me këtë mineral


Zinku është një nga mineralet shumë të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë barkqitje, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën.

Përse është zinku kaq i rëndësishëm

Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në lëkurë, e lë atë të pambrojtur ndaj rrezeve të dëmshme të diellit.

Për më tepër, organizmi ynë ka nevojë për zink që të aktivizojë qelizat T, të cilat rregullojnë sistemin imunitar dhe sulmojnë qelizat kancerogjene. Nivelet e ulëta të zinkut nxisin depresionin, thonë specialistët.

Zinku është thelbësor për qindra procese në organizëm

Çdo qelizë në organizëm ka nevojë për zink. Ai duhet për muskujt, kockat, veshkat, sytë, mëlçinë dhe prostatën. Zinku është një mineral i shkëlqyer për trurin, veçanërisht në aftësinë tonë për të mësuar.

Zinku luan një rol thelbësor në mënyrën se si ne komunikojmë me të tjerët, se si mësojmë apo mbajmë mend.

Ky mineral përmirëson shqisat e shijes dhe aromës, dhe duhet kundër ekzemës apo akneve – shkruan AgroWeb.

Ai rregullon prodhimin e yndyrës në lëkurë dhe rregullon mbarëvajtjen e hormoneve që shkaktojnë aknet. Trupi s’ prodhon zink ndaj duhet ta marrim përmes ushqimeve ose suplementeve.

(Foto: SuperSmart.com)

Ushqimet bimore të pasura me zink

Zinkun mund ta gjeni te drithërat, mishi i viçit, mëlçia e viçit, mishi i gjelit, vezët, bajamet, djathi, fasulet, farat e kungullit, farat e susamit, bizelet, spinaqi dhe kërpudhat. Burimet më të pasura me zink janë shega, avokado dhe frutat e pyllit.


Simptomat e mungesës së zinkut

Po qe se organizmi ka mungesë të këtij minerali thelbësor atëherë do të përballeni me simptomat e mëposhtme:

Pika të bardha në thonj
Psoriazë, ekzemë dhe akne
Puçrra dhe herpes të herëpashershëm
Ftohje të përsëritur
Zbokth
Mjegullim të trurit dhe probleme të tjera mendore


Suplementët e zinkut duhen marrë me konsultën e mjekut. Ato janë të nevojshme për të mposhtur gripin, infeksionet e të ftohtit. Ju s’ duhet të merrni më shumë se 100 mg zink në ditë ose efektet e mineralit do të jenë forta dhe do të përfshijnë: barkqitje, të vjella dhe të përziera.

Postime të ngjashme

Pasojat e mungesës së zinkut dhe ku të gjeni mineralin thelbësor për organizmin


Zinku është një nga mineralet më të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë diare, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën.

Përse Është Zinku Kaq I Rëndësishëm
Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në lëkurë, e lë atë të pambrojtur ndaj rrezeve të dëmshme të diellit. Për më tepër, organizmi ynë ka nevojë për zink që të aktivizojë qelizat T, të cilat rregullojnë sistemin imunitar dhe sulmojnë qelizat kancerogjene. Nivelet e ulëta të zinkut nxisin depresionin, thonë specialistët.

Zinku Është thelbësor Për Qindra Procese Në Organizëm
Çdo qelizë në organizëm ka nevojë për zink. Ai duhet për muskujt, kockat, veshkat, sytë, mëlçinë dhe prostatën. Zinku është një mineral i shkëlqyer për trurin, veçanërisht në aftësinë tonë për të mësuar. Zinku luan një rol thelbësor në mënyrën se si ne komunikojmë me të tjerët, se si mësojmë apo mbajmë mend.

Ky mineral përmirëson shqisat e shijes dhe aromës, dhe duhet kundër ekzemës apo akneve. Ai rregullon prodhimin e yndyrës në lëkurë dhe rregullon mbarëvajtjen e hormoneve që shkaktojnë aknet. Trupi s’ prodhon zink ndaj duhet ta marrim me anë të ushqimeve ose suplementeve.

Ushqimet Bimore Të Pasura Me Zink
Zinkun mund ta gjeni tek drithërat, mishi i viçit, mëlçia e viçit, mishi i gjelit, vezët, bajamet, djathi, fasulet, farat e kungullit, farat e susamit, bizelet, spinaqi dhe kërpudhat. Burimet më të pasura me zink janë shega, avokado dhe frutat e pyllit.

Simptomat e Mungesës Së Zinkut
Po qe se organizmi ka mungesë të këtij minerali thelbësor atëherë do të përballeni me simptomat e mëposhtme:
Pika të bardha në thonj
Psoriazë, ekzemë dhe akne
Puçra dhe herpes të herëpashershëm
Ftohje të përsëritur
Zbokth
Mjegullim të trurit dhe probleme të tjera mendore

Suplementët e zinkut duhen marrë me konsultën e mjekut. Ato janë të nevojshme për të mposhtur gripin, infeksionet e të ftohurën. Ju s’ duhet të merrni më shumë se 100 mg zink në ditë ose efektet e mineralit do të jenë forta dhe do të përfshijnë: diare, të vjella dhe të përziera./AgroWeb

Postime të ngjashme

Spitalet e Parisit “përgatiten për kulmin e valës së tretë të COVID-19”


Franca pritet të arrijë kulmin e valës së saj të tretë të rasteve me COVID-19 rreth 20 prillit, sipas parashikimeve nga grupi i spitaleve të Parisit AP-HP, parë të premten nga Reuters, përcjell Telegrafi.

Ata gjithashtu vlerësuan se do të kishte pak më pak se 2,000 pacientë me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv spitalor në rajonin e Parisit rreth asaj date, përkundrejt 1,723 që nga e enjtja.

“Zbatimi i masave shtrënguese shtesë (…) na lejon, për herë të parë, të projektojmë një pikë kthese, me supozime që mbeten të brishta”, ka thënë shefi i AP-HP, Martin Hirsch në një email dërguar stafit.

Një studim i botuar këtë javë nga Instituti Pasteur i Francës arrin në përfundimin se meqenëse varianti Britanik i Covid-19 është mbizotërues në Francë, 90% e të rriturve do të duhet të vaksinohen para se vendi të kthehet në jetën normale pa rrezikuar një rritje të re të virusit.

Ndërkohë, në fillim të muajit, menjëherë pasi presidenti Emmanuel Macron dërgoi Francën në bllokimin e saj të tretë kombëtar, ministri i Shëndetësisë, Olivier Veran tha që kulmi i Kujdesit Intensiv, në një nivel kombëtar, duhet të arrihet në fund të prillit.

Ndryshe, infeksionet e reja të përditshme me COVID-19 në Francë janë dyfishuar që nga shkurti në mesatare midis 35,000 dhe 40,000.

Numri i pacientëve me COVID-19 në Kujdes Intensiv është në një shifër të lartë – gati 5,705. Por kjo shifër u ul të enjten, për 24, për herë të parë në tetë ditë.

Postime të ngjashme

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19


Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se të rriturit – edhe pse kjo është akoma një fushë e hulumtimeve shumë aktive dhe besohet se shumë faktorë janë në lojë.


Një ekip i udhëhequr nga studiuesit në Weill Cornell Medicine ekzaminoi pothuajse 32,000 teste të antitrupave nga New York City midis Prillit dhe Gushtit 2020, duke zbuluar se një numër i ngjashëm i 1,200 fëmijëve dhe 30,000 të rriturve treguan shenja të infeksionit në të kaluarën – 17 % dhe 19 %.

Shkencëtarët më pas ekzaminuan një nëngrup të pacientëve që rezultuan pozitivisht – 85 fëmijë dhe 3,648 të rritur – për të përcaktuar nivelet e antitrupave të imunoglobulinës G (IgG). Ky është një lloj kryesor i antitrupave “neutralizues” që lidhen me proteinën spike të virusit, duke e parandaluar atë nga pushtimi i qelizave.

32 fëmijët e moshës një deri në 10 vjeç treguan nivele mesatare të IgG gati pesë herë më të larta se 127 të rinj të moshës 19 deri në 24 vjeç. Më në fund, ata u përqendruan në një nëngrup prej 126 pacientësh pozitivë të moshës 1 deri në 24 vjeç, askush prej të cilëve s’ kishte provuar Covid-19 të rëndë, për të karakterizuar më tej përgjigjen e antitrupave.

Në këtë grup përfundimtar, fëmijët e moshës një deri në 10 vjeç kishin mesatarisht më shumë se dy herë nivelet e antitrupave IgG të adoleshentëve të moshës 11 deri në 18 vjeç, të cilët nga ana tjetër kishin më shumë se dyfishin e nivelit mesatar të të rinjve të moshës 19 deri në 24 vjeç.

Autorët shkruajnë: “Gjetjet tona sugjerojnë se ndryshimet në manifestimet klinike të Covid-19 në pacientët pediatrik krahasuar me pacientët e rritur mund të jenë pjesërisht për shkak të përgjigjes imune të lidhur me moshën”. Fakti që fëmijët janë më pak të prirur ndaj Covid-19 të rëndë është në një farë mënyre kundërintuitive, duke pasur parasysh se sa preken nga sëmundjet e tjera të frymëmarrjes dhe ka shumë teori rreth këtij fakti.

Një letër në Nature Communications muajin e kaluar nga studiuesit në Australi sugjeroi që fëmijët kanë një imunitet më të “lindur” – linja e parë e mbrojtjes së sistemit imunitar që shkaktohet para se të ngrejë antitrupa dhe përfshin qeliza të tilla si neutrofilet që patrullojnë trupin që kërkon infeksionet.

Një teori tjetër lidhet me faktin se fëmijët kanë më pak receptorë qelizorë në traktet e tyre të frymëmarrjes të quajtur “ACE2” të cilat koronavirusi i përdor për të fituar hyrjen në qelizat tona. Një rezultat paradoksal nga studimi i ri ishte që nivelet e antitrupave ishin më të ulta për të rriturit e rinj, por u rritën përsëri me moshën – pavarësisht nga fakti që ne e dimë që të moshuarit janë më të prekshëm.


Autorët pranuan se ata s’ mund ta shpjegonin plotësisht këtë dhe sugjeruan që arsyeja për shtrimin e lartë në spital dhe nivelet e vdekjes tek të moshuarit mund të lidheshin me nivele më të larta të sëmundjeve bashkëshoqëruese.

Obeziteti, i cili është një faktor kryesor i rrezikut për Covid-19 të rëndë, shoqërohet me një fenomen të quajtur “stuhi citokine” ku sistemi imunitar kalon në mbingarkesë, duke dëmtuar organet. Fakti që njerëzit obez kanë një nivel bazë më të lartë të proteinave sinjalizuese të quajtura citokina mund të shoqërohet gjithashtu me rritjen e prodhimit të antitrupave, shkruajnë autorët./Burimi:BM

Postime të ngjashme

NË AMERIKË APROVOHET EDHE NJË BAR PËR SKLEROZË MULTIPLE – PONESIMOD


Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog

Në fund të muajit të kaluar, Autoriteti amerikan për Ushqim dhe Barna (FDA) e aprovoi për përdorim një tjetër bar oral për trajtimin e sklerozës multiple, duke e përfshirë formën relapsing-remitting, sindromën klinike të izoluar dhe formën sekondare progresive aktive. Ponesimodi është bar në formë tablete i cili përdoret një herë në ditë dhe modulator selektiv i sfingozin-1-fosfat receptorit 1.

Studimi OPTIMUM 3 që i ka hapur rrugë miratimit të barit ka treguar se ka pakësuar numrin e sulmeve vjetore të sëmundjes dhe zhvillimin e lezioneve aktive në tru, në krahasim me një tjetër bar oral tashmë të aprovuar për sklerozë multiple, teriflunomidin.

Në studim kanë qenë të përfshirë 1133 pacientë me formën relapsing-remitting të sklerozës multiple. Gjysma e pacientëve kanë përdorur 20 mg Ponesimod, ndërsa gjysma tjetër 14 mg Teriflunomid për 108 javë. Gjatë krahasimit, numri i sulmeve vjetore është pakësuar për 30% më tepër në grupin e Ponesimodit, ndërsa në 71% të pacientëve s’ janë detektuar sulme aspak (karshi 61% në grupin e teriflunomidit). Shkalla e pakësimit të lezioneve të reja apo të lezioneve aktive në rezonancën magnetike është pakësuar për 59% në grupin Ponesimod.

Efektet kryesore anësore të vërejtura gjatë studimit kanë qenë infeksionet e traktit të sipërm respirator, rritja e nivelit të enzimave të mëlçisë dhe hipertensioni.

Që prej shkurtit të vitit 2020, me sigurimin e barnave të mjaftueshme për të gjithë pacientët me sklerozë multiple në Kosovë, është filluar me vlerësimin e të gjithë pacientëve kosovarë në mënyrë të sistematizimit të tyre në terapi përkatëse. Kolegjiumi Profesional i Klinikës së Neurologjisë është i angazhuar përditë në identifikimin dhe optimizimin e terapisë për të gjithë pacientët kosovarë që janë në gjendje të përdorin terapi. Interferoni beta 1A (Rebif), interferoni beta 1B (Betaferoni), Okrelizumabi (Ocrevus) dhe Fingolimodi (Gilenya) janë momentalisht në dispozicionin e Klinikës së Neurologjisë për përdorim në Kosovë. Duke pasur parasysh që numri i secilit lloj të terapisë është i kufizuar, Kolegjiumi ka përcaktuar kritere në bazë të të cilave e bën shpërndarjen e terapisë dhe kalimin eventual nga një lloj në tjetrin të terapisë. /FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Rrepat e Kuq – Perimet e Rinisë së Përhershme


Rrepat e kuqe ndoshta s’ futen në listën e perimeve tuaja të preferuara, por kur bëhet fjalë për vlerat e tyre, rrepat renditen ndër perimet më të shëndetshme në botë.

Rrepat rriten tradicionalisht në Shqipëri, sidomos në zonën e Divjakës dhe rreth të gjithë Myzeqesë dhe aktualisht çmimi i tyre është 80-100 Lekë në Tregun Agro-Ushqimor të Tiranës.


Rrepat i gjeni në forma dhe ngjyra të ndryshme. Ato kategorizohen në varësi të periudhës së korrjes, verë, vjeshtë, dimër dhe pranverë.

Fermerët nga ana tjetër i klasifikojnë rrepat në varësi të formës, ngjyrës dhe masës, por rrepat e kuq mbeten më të preferuarit dhe më të kërkuarit në treg.

Një proverb i vjetër kinez (Kina konsiderohet vendlindja e rrepave) thotë që Po qe se hani rrepa dhe pini çaj të nxehtë, mjekët jo vetëm që do të jenë “të uritur”, por edhe do t’ju përgjërohen për punë.

Rrepat mund t’i konsumoni të gjalla ose t’i kombinoni me një sërë perimesh të tjera dhe do të merrni shumë përfitime.

Lexoni më poshtë listën që AgroWeb ka përgatitur me 10 përfitimet kryesore që vijnë nga rrepa e kuqe.

Luftojnë të ftohtin dhe kollën

Po qe se je i/e predispozuar për t’u ftohur lehtë dhe s’ të largohet kolla, të fusësh rrepat në dietën tuaj është një ide shumë e mirë.

Kjo perime pastron fytin nga mukusi i krijuar dhe përmirëson imunitetin duke mbajtur larg infeksionet dhe viruset që shkaktojnë të ftohtin dhe kollën.

Rregullon tensionin e gjakut

Rrepat kanë vlera në rregullimin e tensionit të lartë të gjakut. Rrepat e kuqe kanë nivele të larta kaliumi dhe si rrjedhojë ndihmojnë në ekuilibrimin e kripës në trup. Në këtë mënyrë ato ulin tensionin e lartë të gjakut.


Ndihmon me rënien në peshë

Rrepat e kuqe kanë një nivel jashtëzakonisht të ulët kalorish. Së bashku me fibrat ato ofrojnë një ngopje afatgjatë.

Në 100 gramë rrepa të gjalla gjenden 16 kalori. Ndaj rrepat mund t’i shtoni pa frikë në dietën tuaj.

Me rrepat dukeni më të rinj

Rrepat kanë në përmbajtjen e tyre vitaminë C dhe antioksidantë. Si rrjedhojë ato parandalojnë dëmet e lëkurës të shkaktuara nga radikalet e lira.

Rrepat mund t’i përdorni shumë mirë duke i vendosur në fytyrë meqenëqë do t’ua pastrojë atë.

Mban veshkat të shëndetshme

Vlerat natyrale të rrepave i bëjnë ato shumë të mira për mbajtjen e veshkave sa më të shëndetshme.

Duke eliminuar toksinat nga trupi, rrepat janë pastrues natyralë të organizmit.

Ndihmon me diabetin (sëmundjen e sheqerit)

Insulina është një hormon që prodhohet nga pankreasi. Ajo është përgjegjëse për përthithjen e glukozës.

Diabetikët e kanë të pamundur ose të përthithin insulinën që prodhon trupi i tyre ose të prodhojnë insulin. Për këtë shkak, ata e kanë të pamundur të konsumojnë ushqime të ëmbla.

Rrepat janë të pasura me fibra dhe kanë një tregues të ulët të glicemisë. Diabetikët mund të shijojnë rrepat meqenëqë këto perime s’ rrisin nivelet e sheqerit

Ndihmon me shërimin nga hepatiti

Rrepat janë të fuqishme për eliminimin e toksinave duke mbajtur mëlçinë dhe stomakun në gjendje të mirë.

Rrepat janë të mira edhe për të mbajtur nën kontroll sëmundjen e verdhëzës duke rregulluar sasinë e bilirubinës në organizëm dhe rritur furnizimin e trupit me oksigjen.

Një gjë e tillë ndihmon të mbajë nën kontroll shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Lufton konstipacionin

Shumë njerëz kanë vuajtur nga konstipacioni të paktën një herë në jetë.Është një situatë shumë e sikletshme.

Rrepat e kuqe janë të pasur me fibra që ndihmojnë të pastrojnë zorrën e trashë nga mbetjet ushqimore.

Ndihmon pacientët me azëm

Rrepat e kuqe janë shumë të mira për pacientët që vuajnë nga astma. Ato luftojnë alergjitë në sistemin respirator dhe e mbrojnë atë nga infeksionet.

Nisur edhe nga vetë ngjyra kuptohet që rrepa e kuqe është ushqimi bazë për anemikët. Këtyre të sëmurëve u këshillohet pirja çdo ditë e 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke, apo të konsumohet sa më shpesh domatja.

Nga ana tjetër këta pacientë kronikë, të çfarëdo grupmoshe që të jenë, duhet të marrin çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

Injektimi i vitaminave, lëngjeve dhe sasive të gjakut me anë të frutave dhe perimeve, është udha më e mirë për rritjen e nivelit të gjakut në organizëm dhe mbi të gjitha normalizimin e sistemit organik./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Poleni Apo Propolis – Cila Është Më e Mirë Nga Mjalti


Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual

Poleni i bletës është një produkt natyral që nxirret nga shumica e bimëve me lule, vlerat e të cilave janë të mrekullueshme për organizmin tonë.


Këto vlera vijnë si pasojë e vitaminave, enzimave dhe mineraleve që gjenden tek poleni.

Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual.

Për më tepër, poleni është një kurë e jashtëzakonshme për disa sëmundje, përse misioni i tij i parë është të forcojë sistemin imunitar.

Polenin mund ta gjeni në Shqipëri në çdo zonë të vendit tonë që është popullore për prodhimin e mjaltit siç janë Tropoja, Korça, Himara, Puka, Gjirokstra etj.

Ne të AgroWeb.org, dëshirojmë që të ndajmë me ju këto informacione të vlefshme për polenin e bletës në mënyrë që ta bëni pjesë të ditës tuaj.

Faktet mbi Polenin

1. Poleni i bletës është një produkt që përmban elementët kryesorë të jetës dhe nxirret nga organet mashkullore të bimëve që e përdorin këtë lëndë për fertilizimin e organeve femërore të bimëve. Poleni ka nivel të lartë proteinash, mineralesh, vitaminash dhe hormonesh që promovojnë rritjen.

2. Përbërja e pazakontë e polenit e bën atë një produkt ideal për rigjallërimin, forcimin dhe pastrimin e organizmit tonë. Duke konsumuar polen ne arrijmë të stimulojmë oreksin, rrisim intelektin, përqendrimin, kapacitetin dhe ulim tensionin në arterie.


3. Përbërja e polenit e bën atë një zëvëndësues ushqimi tepër të mirë për të luftuar aneminë. Kjo përse kontribuon në krijimin e qelizave të reja të kuqe të gjakut.

4. Ushqyesit që përmban poleni e bëjnë atë një produkt ideal për fëmijët, përse u jep atyre energji, gjallëri dhe përmirëson rritjen e tyre.

Poleni është i rekomandueshëm edhe për njerëzit që vuajnë nga dobësia, siç janë të moshuarit, femrat shtatzënë dhe pacientët që po rimëkëmben nga ndonjë sëmundje.

5. Sa i përket vlerave medicinale, ia vlen të përmendet se poleni është ideal për të parandaluar sëmundjen e prostatës që godet meshkujt.

6. Poleni i bletës është gjithashtu i dobishëm për mëlçinë, ndihmon femrat që kanë probleme me menstruacionet, lufton problemet e zorrëve, minimizon astmën bronkiale, ul hipertensionin dhe alergjitë, parandalon formimin e ekzemës, lufton çrregullimet me shikimin dhe parandalon rënien e flokëve.

7. Së fundmi, duhet përmendur që poleni i bletëve mund të jetë ideal si kurë kundër depresionit dhe problemeve me ankthin.

8. Të rriturit mund të marrin deri në tre lugë me polen në ditë, ndërsa për fëmijët mjafton gjysma e kësaj sasie.

Polenin mund ta përfshini në ushqime të tjera, siç është kosi, ose ta përzieni me lëngje të tjera ose ta hani veçmas.

Preferohet që ta konsumoni në mëngjes, përse në këtë mënyrë do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe do t’ju japë energji.

Ndryshimi mes propolisit dhe polenit të bletës:

Propolis

Propolisi është substancë rrëshinore e bletëve që e përdorin për të vulosur hojet e mjaltit. Ai ndihmon sistemin imunitar në mënyra të shumëllojshme. Bletët e prodhojnë propolisin nga mbetjet e bimëve, por në të gjendet edhe rrëshirë nga pemët halore dhe plepi. Studimet kanë treguar që propolisi është i dobishëm në trajtimin e disa llojeve të infeksioneve.

Vlerat e propolis:

Parandalon infeksionet dentare
Trajton alergjitë
Ofron trajtim efektiv për lythat
Ul tensionin e gjakut
Vret radikalet e lira në zorrën e trashë

Poleni i bletës

Poleni konsiderohet si një prej ushqimeve natyralisht të fuqishme me vlera, duke qenë se përmban 40% proteina vitamina, acid folik dhe amino acide të lira. në të vërtetë, poleni ka më shumë proteina se çdo burim shtazor.

Vlerat e polenit:

Ofron shumë energji
Parandalon shfaqjen e azmës
Trajton alergjitë
Fuqizon sistemin imunitar, si edhe mbështet fort sistemin kardiovaskular/AgroWeb.org

Postime të ngjashme

dhembjet e Muskujve të Kraharorit – Çfarë i Shkakton dhe Si Trajtohen


dhembjet e kraharorit janë gjithnjë shumë të frikshme dhe alarmante pasi mund të lidhen me probleme të zemrës.


Nga ana tjetër kur ndjeni shtrëngime në anën e kundërt të zemrës, shkaqet mund të mos jenë gjithnjë aq alarmante, por gjithsesi duhen kuruar.

AgroWeb.org në këtë artikull ju shpjegon disa nga shkaqet më të zakonshme që j’ua shkaktojnë këtë parehati.

Këto dhimbje mund të variojnë që nga dëmtimet e kraharorit, infeksionet apo probleme me organet e brendëshme.

Më poshtë gjeni të listuara disa nga shkaqet kryesore që e provokojnë këtë gjendje.

Dëmtimet e kraharorit

Dëmtimet e brinjëve apo të zonës së gjoksit mund të jenë nga më të dhimbshmet, në varësi të shkallës së dëmtimit.

Në qoftë se keni përjetuar trauma të forta fizike si rënie apo përplasje të forta kjo me siguri do t’ju shkaktojë probleme.

Edhe kollitjet e fuqishme në shumë raste krijojnë dhimbje ose djegie brenda në kraharor.


Gjithashtu personat që kanë kryer operacione në ate zonë herë pas here mund të ndjejnë dhimbje të plagës.

Trajtimet

Trajtimet për këto dëmtime variojnë sigurisht nga masa e dhembjes dhe dëmit të shkaktuar në trup.

Kur bëhet fjalë për dëmtime apo djegie të vogla të kraharorit, ato mund të trajtohen aspak lehtë në shtëpi.

Mjafton të merrni pak akull dhe ta aplikoni në zonën nga ku vjen dhimbja për 20 minuta.

Kjo metodë do të ndihmojë në qetësimin e kësaj pjese të trupit dhe do të largojë ndjesinë e dhembjes.

Në rastet kur dhimbja është akoma e fortë dhe shkakton vështirësi në frymëmarrje, atëherë është e rendësishme të shkoni tek mjeku.

Tërheqja muskulare

Është e mundur që muskujt e kraharorit të tërhiqen dhe të shkaktojnë dhimbje të mëdha.

Kjo varet edhe nga muskuli që dëmtohet për këtë shkak dhimbja mund të shfaqet vetëm në një anë.

Këto dhimbje mund të shkaktohen nga ngritja e peshave të mëdha gjatë punës apo ngritja e peshave në palestër.

Trajtimet

Tërheqjet muskulare zakonisht qetësohen kur pushoni.

Një ndihmesë mund të jetë aplikimi i akullit në zonën ku ndjeni dhimbje dhe qëndrimi shtrirë.

Gjithashtu qetësuesit natyralë si çaji i kamomilit mund të ndihmojë në zvogëlimin simptomave.

Cikli menstrual

Tek femrat një nga arsyet e provokimit të dhembjeve të zonës së kraharorit dhe barkut është cilki  i përmuajshëm menstrual.

Fluksi i madh i hormoneve që shfaqen gjatë ciklit mund të shkaktojnë fryrje të kraharorit dhe ngurtësim të tij.

Trajtimet

Një nga këshillat që AgroWeb.org ju jep për këtë simptomë është të konsumoni shumë ujë në mënyrë që të relaksoni kraharorin.

Kjo dhimbje mund të zgjasë një apo dy javë dhe zakonisht qetësohet me kohën.

Në çdo rast Në qoftë se dhembjet që përjetoni janë të forta AgroWeb.org ju këshillon të konsultoheni gjithnjë me mjekun tuaj./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Pse s’ duhet të përdorni një peshqir për të fshirë fytyrën tuaj


Ju mund të mendoni se tualeti është objekti me më shumë mikrobe në shtëpinë tuaj, por s’ është kështu. Në fakt, janë peshqirët që janë të mbushur me më shumë baktere, dhe Po qe se po i përdorni për të fshirë fytyrën, ju mund të jeni duke i bërë dëm lëkurës suaj.

Megjithëse tharja e fytyrës me një peshqir duket si gjëja më logjike për të bërë, në të vërtetë, mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë.


“Bright Side” tregon arsyet pse s’ duhet t’i përdorni më peshqirët dhe çfarë të zgjidhni në ven të tyre

Mund t’ju shkaktojë puçrra.

Tharja e fytyrës me të njëjtin peshqir që përdorni për të tharë trupin mund të dëmtojë lëkurën më shumë sesa mendoni. Peshqirët janë kurthe të shkëlqyera për bakteret, meqenëse zakonisht i mbajmë në tualet, aty ku ajri është i lagësht dhe ku krijohet një mjedis i përsosur për rritjen e baktereve.

Kur fërkoni peshqirin në fytyrë, po i kaloni të gjitha këto baktere direkt në lëkurën tuaj, gjë që përfundimisht mund të çojë në bllokimin e poreve. Edhe Po qe se jeni duke përdorur një peshqir të veçantë për fytyrën, ka të ngjarë që s’ po e lani çdo ditë, dhe bakteret e padëshiruara përsëri mund të gjejnë udhën për në lëkurën tuaj.

Lëkura juaj mund të plaket më shpejt.

Peshqirët prej lecke janë shumë të ashpër për fytyrën, dhe përdorimi i tyre e bën atë të prekshme nga infeksionet dhe rrudhat. Sa më shumë që lani peshqirët, copa e tyre mund të bëhet e ashpër duke dëmtuar lëkurën tuaj.

Mund të irritojë lëkurën.

Po qe se keni lëkurë të ndjeshme, përdorimi i peshqirëve s’ është opsioni më i mirë për të tharë fytyrën. posa shumica e pëlhurave të peshqirëve mund të jenë shumë të ashpër, fshirja e fytyrës me to mund të rezultojë në skuqje dhe acarim të lëkurës.

Mund ta bëjë lëkurën të yndyrshme.

Mund të tingëllojë kontradiktore, por tharja e lëkurës në fakt mund ta bëjë atë më të yndyrshme. Meqenëse peshqirët mund të heqin vajrat natyralë, lëkura ka nevojë të qëndrojë e shëndetshme, gjëndrat dhjamore nën sipërfaqen e lëkurës do të duhet të prodhojnë më shumë vaj për të ekuilibruar tharjen, e cila do të rezultojë në lëkurë tepër të yndyrshme.

Si ta thani fytyrën pa peshqir

Në vend që të prekni fytyrën me një peshqir, lini ajrin të bëjë punën e vet. Tharja në ajër është më higjienike dhe e butë për lëkurën, dhe megjithëse kërkon më shumë kohë, lëkura do t’ju falënderojë për këtë.


Lani fytyrën si zakonisht.

Lëreni lëkurën të thahet natyrshëm.

Vendosni kremin tuaj hidratues të preferuar./Burimi:Panorama

Postime të ngjashme

I kafshoni thonjtë? Këto janë shtatë gjëra të papritura që mund t’ju ndodhin


A i kafshoni shpesh thonjtë? Vetëm po të për asnjë arsye tjetër, duhet të ndaleni, posa mund të ketë pasoja të këqija për shëndetin tuaj

Shumë njerëz i kafshojnë thonjtë. Arsyet për këtë janë të ndryshme.

Sidoqoftë, pa marrë parasysh për çfarë arsye dikush i kafshon thonjtë e tij – duket e shëmtuar, e neveritshme dhe, e cila shpesh injorohet, paraqet një rrezik për shëndetin. Por, edhe Vetëm po të s’ i kafshoni thonjtë rregullisht.

Edhe kafshimi i herëpashershëm i qenëzave është i rrezikshëm. Në fakt, në përgjithësi ekziston rreziku i inflamacionit sapo të kafshohen thonjtë ose qenëzat rreth tyre.

Sidoqoftë, s’ është aq e padëmshme sa mund të duket.

Mund të merrni baktere që shkaktojnë sëmundje

Thonjtë janë një terren i mirë për përhapjen e baktereve si salmonela dhe E.coli. Kur ju kafshoni thonjtë këto baktere transferohen në gojën tuaj dhe pjesët e tjera të trupit, duke shkaktuar infeksione.

Thonjtë tuaj janë dy herë më të pistë se gishtat. Ata s’ e pastrojnë vetveten andaj bëhen shkaktarë për transferimin e organizmave infektivë.

Shkakton infeksione të thonjve

Kur kafshoni thonjtë, bakteret, myku dhe mikroorganizma të tjerë kalojnë përmes plagëve të vogla, duke çuar në ënjtje, skuqje dhe qelbëzim të zonave përreth thonjve.

Sipas American Academy of Dermatology (AAD), infeksionet bakteriale të shkaktuara nga kafshimi i thonjve janë një nga problemet më të mëdha të lidhura me këtë ves.

Mund të shkaktojë lytha për shkak të infeksioneve HPV

Lythat e shkaktuara nga human papilloma virus ose HPV, janë pasoja të zakonshme të kafshimit kronik të thonjve. Këto lytha mund të përhapen edhe në gojë ose buzë ndërsa kafshoni thonjtë.

Shkakton problem dentare

Kafshimi i thonjve mund të prishë okluzionin dentar ose mbylljen e rregullt të gojës. Kafshimi i shpeshtë i thonjve i bën dhëmbët të ndryshojnë pozicion, të prishen dhe dobësohen para kohe.

Probleme me dhembjet

Kafshimi i thonjve than lëkurën dhe e përkeqëson atë. Shumica e atyre që kanë këtë ves përdorin dhëmbët për të hequr kutikulat, duke shkaktuar plagë të dhimbshme dhe të thella.

Shkakton thonj të rritur në mish

Kafshimi i thonjve mund të shkaktojë thonj të rritur në mish. Shkakton gjithashtu ënjtje, dhimbje dhe Vetëm po të përkeqësohet mund t’ju bëjë t’i nënshtroheni kirurgjisë.

Mund të jeni të paduruar

Mërzia dhe zhgënjimi mund të jenë shkaktarë të rëndësishëm të kafshimit të thonjve.

Sapo të kthehet në një zakon, ju do ta bëni për ta mbajtur veten të okupuar kur jeni të mërzitur ose kur prisni për diçka apo për dikë.

Postime të ngjashme

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios.

Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe situata është më e keqe në Osaka, ku infeksionet shënuan rekorde të reja javën e kaluar, duke bërë që qeveria rajonale të fillojë masat e bllokuara për një muaj nga e hëna.

Një variant mutant i COVID-19 i zbuluar për herë të parë në Britani ka zënë vend në rajonin e Osaka, duke u përhapur më shpejt dhe duke mbushur shtretërit spitalorë me raste më serioze sesa virusi origjinal, sipas Koji Wada, një këshilltar i qeverisë për pandeminë.

“Vala e katërt do të jetë më e madhe”, tha Wada, një profesor në Universitetin Ndërkombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies së Tokios. “Ne duhet të fillojmë të diskutojmë se si mund t’i përdorim këto masa të synuara për zonën e Tokios”.

Japonia ka shpallur dy herë një gjendje të jashtëzakonshme që mbuloi pjesën më të madhe të vendit në vitin e kaluar, së fundmi menjëherë pas Vitit të Ri ndërsa goditi vala e tretë dhe më vdekjeprurëse e pandemisë.

Zyrtarët tani po zgjedhin masa më të synuara që lejojnë qeveritë lokale të shkurtojnë oraret e punës dhe të vendosin gjoba për mospërputhje.

Shkalla e vërtetë e rasteve mutante është e panjohur, pasi vetëm një pjesë e vogël e rasteve pozitive me COVID-19 i nënshtrohet studimit gjenomik të nevojshëm për të gjetur variantet.

Një raport i ministrisë së shëndetësisë javën e kaluar tregoi se 678 raste të varianteve nga Britania, Afrika e Jugut dhe Brazili ishin zbuluar në të gjithë vendin dhe në aeroporte, me grupet më të mëdha në Osaka dhe prefekturën aty pranë Hyogo. 

Postime të ngjashme

Shenjat që paralajmërojnë se keni shumë sheqer në gjak


Ndihesh shpesh i uritur? Ke vënë peshë? Shfaq shpesh dhimbje në stomak? Vetëm po të i je përgjigjur pozitivisht këtyre pyetjeve, ka të ngjarë se nivelet në gjak i ke të larta. Nivelet e larta të sheqerit në gjak s’ janë vetëm arsye për të qenë i prekur vetëm nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Siç mund edhe ta dini, secili prej nesh mund të ketë nivel të lartë të sheqerit në gjak si pasojë e konsumimit të ushqimeve me përmbajtje të gazuar, torta apo karamele. Problemi është se këto nivele mbeten të larta për periudha të gjata.

1 | Niveli i sheqerit në gjak mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme

Mund të shkaktohet nga dieta, por edhe nga disa kura mjekësore, nga stresi, por edhe nga mungesa e aktivitetit fizik.

2 | Cilat janë shenjat që na shkakton?

Janë të ndryshme, që nga etja, thatësia në gojë, nevoja për të urinuar shpesh, edhe gjatë natës.

3 | s’ janë simptomat e vetme?

Shenja të nivelit të sheqerit të lartë në gjak janë edhe: lodhja, lëkurë e thatë, shtim në peshë dhe uri e pashpjegueshme.

4 | Por lista vazhdon

Mos harroni edhe problemet në stomak dhe tretjen, infeksionet që s’ ikin kurrë, por edhe shërimi i ngadaltë i plagëve.

5 | akoma s’ kemi mbaruar…

Keni vështirësi në përqendrim? Një sistem nervoz që s’ e ruan dot qetësinë? Ja pra, këto janë gjithçka mbi shenjat e nivelit të lartë në gjak.

6 | Çfarë duhet bërë?

Së pari, duhet të njiheni me shkallën e ushqimit glicemik, e cila e klasifikon ushqimin në një shkallë nga 1 deri 100 në varësi të përmbajtjes së sheqerit.

7 | Zgjidhni ushqimet e shëndetshme

Perimet janë zgjidhja më e mirë.

Postime të ngjashme

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri në dukje se deri tani, vetëm 10% e popullsisë së Evropës ka marrë një dozë dhe se vetëm 4% janë të mbrojtur plotësisht me dy doza.

“Për sa kohë që mbulimi mbetet i ulët, ne duhet të zbatojmë të njëjtat masa shëndetësore publike dhe sociale siç kemi bërë edhe në të kaluarën, për të kompensuar për vonesat,” tha Dr. Kluge.

Madje edhe këto shifra s’ japin një tablo të qartë të përmasave të problemeve me të cilat përballen 27 vendet e Bashkimit Evropian, ku vetëm rreth 5.6% e qytetarëve të tij që kualifikohen për vaksinë e kanë bërë fazën e parë të saj, sipas bllokut. Në Britani, kjo shifër është 46% e popullsisë së saj.

Dr. Kluge paralajmëroi qeveritë evropiane që të mos krijonin “një ndjesi të rreme sigurie” lidhur me fillimin e fushatave të tyre të imunizimit. Ai vuri në dukje se Evropa mbetet rajoni i dytë më i prekur në botë për sa i përket infeksioneve të reja dhe vdekjeve nga koronavirusi.

OBSH-ja tha që infeksionet e reja me COVID-19 po rriten në çdo grup moshë përveç atyre mbi 80 vjeç, një shenjë që përpjekjet e vaksinimit po ndikojnë në ngadalësimin e shpërthimeve tek më të moshuarit. Por agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara tha se “veprimi i hershëm” për të ndaluar përhapjen e virusit duhet të ndërmerret në mungesë të niveleve të larta të imunizimit.

Franca po ndërmerr bllokime të reja në shkallë vendi për të frenuar koronavirusin. Dhoma e ulët e parlamentit miratoi masat e njoftuara të mërkurën nga qeveria e Presidentit Emmanuel Macron.

Zoti Macron dha për një bllokim të tretë në shkallë kombëtare dhe tha se shkollat do të mbyllen për tre javë, mes rritjes së infeksioneve që kërcënojnë të mbingarkojnë spitalet.

OBSH thotë se javën e kaluar në rajonin e Evropës që ajo mbulon kishte 1.6 milion raste të reja dhe gati 24,000 vdekje. Bashkimi Evropian me 27 vende ka numëruar mbi 612,000 vdekje të lidhura me virusin, sipas Universitetit Johns Hopkins, dhe Po qe se llogariten vendet Evropiane si Britania, Rusia, Zvicra dhe të tjerët, Evropa ka pasur mbi 928,000 vdekje nga viruset gjatë pandemisë.

“Situata e rajonit është më shqetësuesja prej disa muajsh,” tha Dr. Dorit Nitzan, menaxheri i urgjencës i OBSH-së në Evropë, i cili paralajmëroi njerëzit të mos udhëtonin ose të mblidheshin në grupe të mëdha gjatë festave të ardhshme fetare.

“Shumë vende po vendosin masa të reja që janë të nevojshme dhe të gjithë duhet të ndjekin sa më shumë që të munden,” tha Dr. Nitzan.

Dr. Kluge tha se mesazhi i tij për vendet evropiane ishte se “tani s’ është koha për të lehtësuar masat.”./voa/

Postime të ngjashme

Çka është autizmi dhe çfarë e shkakton?

Autizmi, i quajtur edhe autizëm infantil ose çrregullim autik, është një çrregullim i përjetshëm që shkakton një zhvillim neurologjik jonormal.

Kjo është një nga pesë çrregullime të përhapura të zhvillimit (PDDs) që përfshijnë gjithashtu sindromën e Aspergerit, çrregullimin disintegrues të fëmijërisë, çrregullimin e Rett dhe çrregullimin e zhvillimit të përhapur-jo ndryshe të specifikuar (PDD-NOS), të cilat tani klasifikohen si çrregullime të spektrit të autizmit. Autizmi zakonisht diagnostikohet në moshën 3-vjeçare.

Çrregullimet e spektrit të përdorimit janë aftësi të kufizuara zhvillimore që shkaktojnë ndërveprim social të dobësuar, vështirësi në komunikim dhe aktivitete të kufizuara ose të përsëritura. Njerëzit me autizëm shpesh shfaqin përgjigje anormale ndaj stimulimit ndijor (p.sh., prekje, zë, dritë), zakonisht kanë një vonesë mendore të moderuar dhe kanë një rrezik më të lartë për zhvillimin e epilepsisë. Ata mund të komunikojnë, ndërveprojnë, sillen, mësojnë, mendojnë dhe zgjidhin problemin ndryshe nga të tjerët. Disa fëmijë autikë shfaqin agresion dhe sjellje vetë-dëmtuese (p.sh., goditja e kokës, kafshimi)

Shkaku i autizmit është i panjohur. Çrregullimi vjen nga anomalitë në strukturën ose funksionin e trurit dhe shkaku themelor zakonisht s’mund të identifikohet.

Pacientët me autizëm shpesh kanë anomali në disa zona të trurit. Kjo mund të tregojë se një përçarje në zhvillimin e truritfetusit kontribuon në çrregullim. Mund të ndodhë që anomalitë e trurit të rezultojnë nga faktorë gjenetik (të trashëguar) ose mjedisor (p.sh. ekspozimi ndaj toksinave), çrregullime metabolike (p.sh. mungesa e serotoninës), infeksionet virale (p.sh., frutat gjermane) ose ndërlikimet gjatë shtatëzanisë dhe lindjes.

Shenjat e autizmit mund të shfaqen gjatë foshnjërisë dhe çrregullimi zakonisht diagnostikohet me moshën 3 vjeçare. Ndonjëherë zhvillimi i fëmijës duket normal deri në rreth 2 vjet dhe pastaj regresohet me shpejtësi. Simptomat e autizmit ndodhin në kombinime të ndryshme, nga të lehta në të rënda.

Shenjat e tjera të çrregullimit në foshnje përfshijnë si në vijim:

Duket indiferent ndaj mjedisit

Shfaq dëshirë për të qenë vetëm, më i lumtur për të luajtur vetëm

Tregon mungesën e interesit në lodra

Shfaq mungesën e përgjigjes ndaj të tjerëve

Zvogëlimi ose rritja e nivelit të aktivitetit

s’ka shërim për autizmin; megjithatë, me trajtim dhe edukim të përshtatshëm, shumë fëmijë me çrregullime të spektrit të autizmit mund të mësojnë dhe zhvillohen. Ndërhyrja e hershme shpesh mund të zvogëlojë sfidat që lidhen me autizmin, të zvogëlojë sjelljen shkatërruese dhe të sigurojë njëfarë pavarësie./Familja Jonë

Postime të ngjashme

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshmeNgadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri në dukje se deri tani, vetëm 10% e popullsisë së Evropës ka marrë një dozë dhe se vetëm 4% janë të mbrojtur plotësisht me dy doza.

“Për sa kohë që mbulimi mbetet i ulët, ne duhet të zbatojmë të njëjtat masa shëndetësore publike dhe sociale siç kemi bërë edhe në të kaluarën, për të kompensuar për vonesat,” tha Dr. Kluge.

Madje edhe këto shifra s’ japin një tablo të qartë të përmasave të problemeve me të cilat përballen 27 vendet e Bashkimit Evropian, ku vetëm rreth 5.6% e qytetarëve të tij që kualifikohen për vaksinë e kanë bërë fazën e parë të saj, sipas bllokut. Në Britani, kjo shifër është 46% e popullsisë së saj.

Dr. Kluge paralajmëroi qeveritë evropiane që të mos krijonin “një ndjesi të rreme sigurie” lidhur me fillimin e fushatave të tyre të imunizimit. Ai vuri në dukje se Evropa mbetet rajoni i dytë më i prekur në botë për sa i përket infeksioneve të reja dhe vdekjeve nga koronavirusi.

OBSH-ja tha që infeksionet e reja me COVID-19 po rriten në çdo grup moshë përveç atyre mbi 80 vjeç, një shenjë që përpjekjet e vaksinimit po ndikojnë në ngadalësimin e shpërthimeve tek më të moshuarit. Por agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara tha se “veprimi i hershëm” për të ndaluar përhapjen e virusit duhet të ndërmerret në mungesë të niveleve të larta të imunizimit.

Franca po ndërmerr bllokime të reja në shkallë vendi për të frenuar koronavirusin. Dhoma e ulët e parlamentit miratoi masat e njoftuara të mërkurën nga qeveria e Presidentit Emmanuel Macron.

Zoti Macron dha për një bllokim të tretë në shkallë kombëtare dhe tha se shkollat do të mbyllen për tre javë, mes rritjes së infeksioneve që kërcënojnë të mbingarkojnë spitalet.

OBSH thotë se javën e kaluar në rajonin e Evropës që ajo mbulon kishte 1.6 milion raste të reja dhe gati 24,000 vdekje. Bashkimi Evropian me 27 vende ka numëruar mbi 612,000 vdekje të lidhura me virusin, sipas Universitetit Johns Hopkins, dhe Po qe se llogariten vendet Evropiane si Britania, Rusia, Zvicra dhe të tjerët, Evropa ka pasur mbi 928,000 vdekje nga viruset gjatë pandemisë.

“Situata e rajonit është më shqetësuesja prej disa muajsh,” tha Dr. Dorit Nitzan, menaxheri i urgjencës i OBSH-së në Evropë, i cili paralajmëroi njerëzit të mos udhëtonin ose të mblidheshin në grupe të mëdha gjatë festave të ardhshme fetare.

“Shumë vende po vendosin masa të reja që janë të nevojshme dhe të gjithë duhet të ndjekin sa më shumë që të munden,” tha Dr. Nitzan.

Dr. Kluge tha se mesazhi i tij për vendet evropiane ishte se “tani s’ është koha për të lehtësuar masat.”

Postime të ngjashme