Infermieri Enlirat Duraku, në ditën e dymbëdhjetë të grevës


Infermieri Enlirat Duraku tash e dymbëdhjetë ditë ka hyrë në grevë urie për shkak të mosrritjes së pagesës për ndërrimet e natës për infermierët, për mospagesën e punës gjatë vikendit dhe orëve shtesë. Ai ka ftuar përseri kolegët e tij që të I bashkohen në këtë grevë. Duke ju drejtuar qeverisë për ndarjen e buxhetit […]

Protestojnë infermierët, kërkojnë rritjen e pagesës për ndërrimin e natës e orëve shtesë në vikend


Një grup infermierësh të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) kanë protestuar para Klinikës së Kirurgjisë. Ata po kërkojnë që tu rriten pagesë për ndërrimin e natës, tu paguhen orët shtesë gjatë vikendeve, por tu paguhet edhe rrezikshmëria në punë. Gjithashtu ata kanë kërkuar edhe pagesën e ndërrimeve dhe shtesave për infermierët e pranuar nga […]

Sindikata e Infermierëve e pakënaqur me shtesat nga 150 euro, kërkojnë nga 300 euro


Sindikata e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësor ka reaguar pas vendimit të Qeverisë që t’u ndajë shtesat në shumën prej 100 eurove. Kjo Sindikatë ka thënë se që nga muaji maj i vitit të kaluar kanë kërkuar vazhdimisht që punëtorët shëndetësor të cilët punojnë me pacientët me COVID-19 të marrin shtesat nga 300 […]

Ndahen mbi 5 milionë euro shtesa për pagat e punonjësve shëndetësorë dhe zyrtarëve policorë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mbi 5 milionë euro për shtesë në paga për punëtorët shëndetësorë dhe zyrtarët policorë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se sipas këtij vendimi, mjekët dhe infermierët do të paguhen me nga 150 euro bruto shtesë për muajt prill dhe maj, stafi […]

Heronjëve të heshtur të Mjekimit Intensiv


Shkrim nga Dr. Jehona Krasniqi-Zhuti Kam afërsisht 5 muaj që punoj në Mjekimin Intenziv të Klinikës Infektive. Kujtdo që i them se ku punoj, i hapin sytë dhe menjëherë të pushtojnë me pyetjet e tipit: pse, qysh, tek? Kam shumë përgjigje për të dhënë për pse, qysh, tek. Sepse jam gati të sfidojë vdekjen orë […]

Gruaja 104-vjeçare mposhti për herë të dytë COVID-19


Një grua 104-vjeçare ka marr duartrokitjet e stafit të spitalit kolumbian pasi u shërua për herë të dytë në më pak se një vit nga coronavirusi. Carmen Hernandez mori një ovacion nga mjekët ndërsa u rreshtuan përgjatë korridoreve të Spitalit Universitar “San Rafael” në Tunja ndërsa u transportua në një shtrat spitali. Dhe ndërsa ajo […]

OIK: Pa infermierët lufta me COVID-19 do të ishte e humbur


Oda e Infermierëve të Kosovës ka theksuar se jeta dhe shëndeti i qytetarëve është pika jetike në sfidën globale të shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit, e cila shënohet çdo vit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Naser Rrustemaj, kryetari i Odës së Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë, ka thënë se në luftën me pandeminë […]

Fillon vaksinimi kundër Covid-19 i personelit të shërbimit mjekësor të FSK-së


Departamenti i Mjekësisë së Ministrisë së Mbrojtjes, në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë, sot ka filluar vaksinimin kundër COVID-19 të stafit të shërbimit mjekësor të FSK-së, përfshirë mjekët, infermierët, si dhe stafin administrativ dhe mbështetës të saj. Në Qendrën e improvizuar të vaksinimit në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë, për të përcjellë nga pranë realizimin […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet e […]

5 shenja që tregojnë se vuani nga rraskapitja emocionale


Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh për jetën tënde emocionale ka rëndësi të madhe dhe gjithmonë duhet të jetë një nga […]

Dorëzohet në MSH lista e mjekëve të Kosovës për vaksinim në Shqipëri


Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë listën e mjekëve që kanë shprehur vullnetin që të vaksinohet me vaksinën antiCOVID në Shqipëri. Kështu ka thënë drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, i cili tha se në bazë të kërkesës ata kanë bërë kriteret për vaksinim dhe kjo listë tashmë është […]

Oda e Infermierëve të Kosovës mbajti Kuvendin e Pestë


Oda e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësorë, pavarësisht rrethanave të krijuara nga pandemia, ka përmbushur detyrimet e saj ligjore. Licencimi dhe ri-licencimi vazhdojnë të jenë funksionet kryesore të OIK-ut, procese këto që kanë vazhduar normalisht, falë platformës online të OIK-ut. Kështu thuhet në një njoftim nga OIK, të cilët mbajtën sot një takim online […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e profesionistëve […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se një […]

Studimi i ri: Antitrupat zgjasin 2 muaj


Antitrupat e zhvilluar nga infektimi me COVID-19 zgjasin rreth 2 muaj për personat që kalojnë një infeksion të moderuar dhe jo në faza të rënda. Në këtë përfundim arrin një studim i publikuar në revistën shkencore Nature nga një grup shkencëtarësh francezë në fushën e mjekësisë në bashkëpunim me Universitetit të Sorbonës në Paris. Ata […]

E njoh mirë atë dreq sëmundje!


Gjersa ne që në mëngjes ankohemi për gjëra koti, ata luten që së paku agu i mëngjesit të i kotë pak në gjumë. Ankohemi pse kemi mbetur pa dalë në shëtitje edhe sot, pse kemi ngelur në provim, jemi vonë për ligjërata,e ata i gëzohen faktit që mbrëmja i zuri mes njerëzish. Mërzitemi se pse […]

Infermierët paralajmërojnë prindërit se s’ duhet t’i veshin fëmijët me rroba banjo të kaltër, kur janë në pishinë


Fotografi drithëruese të publikuara në internet tregojnë qartë se pse është shumë e rëndësishme për fëmijët, të mos veshin rroba banjo me ngjyrë të kaltër kur janë në pishinë. Fotografitë janë publikuar nga një grup i njohur si CPR Kids në Australi, që menaxhohet nga infermierët – dhe ato tregojnë se pishina në shikim të […]

Nis Faza e Dytë e Vaksinimit në Vend – Priten edhe 40 mijë Doza të Tjera


Programi i vaksinimit kundër coronavirus-it në Shqipëri po vijon sot me dozat e dyta për zyrtarët dhe personelin e shëndetësisë, të cilët u vaksinuan të parët më 11 janar. Mes personave që u vaksinuan sot ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili deklaroi se deri në mesin e muajit shkurt pritet të vijnë rreth 10 […]

Covid: Thirrja për një plan afatgjatë për të ndihmuar infermierët me stres post-traumatik


Një plan afatgjatë është i nevojshëm për të ndihmuar infermierët të përballen me stresin post-traumatik që rezulton nga pandemia e koronavirusit, kanë thënë zyrtarët e sindikatës. Vitin e kaluar Kolegji Mbretëror i Infermierisë (RCN) zhvilloi një sondazh duke parë ndikimin e tij në stafin e vijës së parë dhe se si ajo kishte ndryshuar jetën […]

Simptomat e reja të COVID-19: Gunga dhe ënjtje në gojë, skuqje dhe djegie e këmbëve ose duarve


Ndryshimet në gojë, duar ose këmbë mund të jenë shenjat e fundit të infeksionit me coronavirusin e ri, sugjeron një studim i ri. Studiuesit zbuluan se 25 për qind e pacientëve me COVID-19 të parë në prill 2020 kishin një inflamacion të gjuhës ose gunga dhe ulcera në gjuhë. Për më tepër, gati 40 për […]

A mund të ndihmojnë me të vërtetë algat në luftimin e COVID-19?


Në luftën e gjatë kundër COVID-19, mjekët dhe infermierët së shpejti mund të kenë një mjet të ri, modest në arsenalin e tyre mjekësor – algat Megjithëse algat janë përdorur për qëllime medicinale për shekuj në shumë pjesë të botës, algat e detit duket se janë pothuajse inekzistente në dekadat e fundit. Por kjo së […]

Sindikata e Infermierëve paralajmëron protesta – të pakënaqur me shtesat e ndara nga Qeveria


Sindikata e Infermierëve të Kosovës, ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke zhvlerësuar punën e infermierëve. Sindikata e Infermierëve thekson se ditëve në vazhdim do të ndërmarr hapa konkret për realizimin e kërkesave të tyre. Reagimi i plotë: Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vazhdimin e shtesave në pagë edhe për tre muajt […]

5,324 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive në Kosovë është 56.732 raste nga 213.372 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.426 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.982 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.324. […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet me […]

UNICEF ia dorëzon MSH-së 1,344 transportues të vaksinave për programin e rregullt të imunizimit


Sot, UNICEF-i në partneritet me Ambasadën Britanike në Kosovë dhe Qeverinë e Luksemburgut dhuruan një donacion prej 1,344 transportuesish të vaksinave për imunizim të rregullt që do të kontribuojnë në forcimin e programit të vaksinimit në Kosovë. Transportuesit e vaksinave janë pjesë e mbështetjes së UNICEF-it për ta forcuar infrastrukturën që ka të bëjë me […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë […]

​Në Klinikën e Pediatrisë u trajtuan mbi 70 fëmijë të prekur me COVID-19, më i vogli dy muajsh


Në njësinë për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në kuadër të Klinikës së Pediatrisë deri në mesin e dhjetorit janë trajtuar 71 pacientë, kryesisht të gjithë e kaluan këtë virus me simptoma të lehta. E luftën me koronavirus e humbi vetëm një fëmijë i cili kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Përkundër këtyre rasteve me […]

Javën e Tretë Të Janarit Nis Vaksinimi Kundër COVID – Procedura Si Do Të Kryhet


Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar nga pranë krijimin e kushteve për nisjen e vaksinimit kundër COVID-19 në stadiumin “Air Albania”. Gjatë inspektimit, znj. Manastirliu tha se vaksinimi do të nisë fillimisht për mjekët dhe infermierët. Të parët që do të marrin injeksionin kundër coronavirus do të jenë mjekët e […]

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020


ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020 1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, […]

Vit jo i lehtë për infermierët në Kosovë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Viti 2020 u karakterizua më shumë të papritura të cilat lindën si pasojë e shfaqjes së koronavirusit. Pa dyshim se e tërë kjo ka qenë e vështirë për infermierët të cilët, ndonëse në vijën e parë të frontit së bashku me pjesën tjerët të stafit mjekësor, s’ i merrnin pagesat që […]

Hani i Elezit: Lindje e suksesshme në kushte joadekuate në Shtëpinë e Shëndetit


Një lindje është kryer me sukses gjatë mëngjesit të sotëm në komunën e Hanin e Elezit, në kushte aspak adekuate. Doktori Hysni Trolli, së bashku me infermierët, e bënë të pamundurën dhe ia dolën që kjo lindje të jetë normale dhe e suksesshme.

Rama: Do ta fillojmë vaksinimin brenda janarit


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po e organizon mbledhjen online me gazetarët për fund të vitit. Në këtë mbledhje u diskutua edhe për sigurimin e vaksinës kundër koronavirusit. Për këtë cështje, kreu i qeverisë u shpreh se janë pranë një marrëveshjeje dhe vaksinimi pritet të fillojë gjatë muajit janar. “Do të ketë përsëri një shifër […]

Krasniqi viziton Pediatrinë, deri tani në këtë klinikë janë trajtuar 73 fëmijë të prekur me COVID-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, qëndroi në Klinikën e Pediatrisë, për të parë nga pranë punën që po bën stafi shëndetësor në trajtimin e fëmijëve të prekur me virusin COVID-19. Ai falënderoi për punën e madhe mjekët dhe infermierët, derisa i inkurajoi që të vazhdojnë të jenë […]

Zemaj e cilëson si të suksesshëm menaxhimin e pandemisë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka cilësuar si të sukseshme periudhën e menaxhimit të tij me pandeminë COVID-19. Para se t’ia fillonte me prezantimin e aktiviteteve të tij gjatë vitit 2020, Zemaj kërkoi një minutë heshtje për të gjithë punëtorët shëndetësor që humbën jetën nga pandemia. Zemaj shprehet se këtë sukses, sic e quan […]

Infermierët anulojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat


Infermierët, mamitë dhe profesionistët e tjerë shëndetësor kanë marrë vendim që ta pezullojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, u ka kërkuar grevistëve ta ndërpresin grevën pasi do të iu plotësohen kushtet. Tashmë kur është e sigurt se vendi do të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditëve, greva është […]

Hoti: Sulmi ndaj infermierëve në Prizren, akt i shëmtuar


Kryeministri  i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar lidhur me rastin e të shtunës në mbrëmje, kur në Spitalin e Prizrenit disa persona kanë sulmuar stafin mjekësor. Hoti, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se “ngjarja e mbrëmshme në Urgjencën e Spitalit të Prizrenit, ku familjarët kanë sulmuar fizikisht infermierët në detyrë është […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do të […]

A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar COVID-19? Flet mjeku i njohur


Lajmi për vaksinen kundër COVID-19 ka ndezur shpresën tek qytetarët, të cilët presin të marrin vaksinën për t’i dhënë fund pandemisë, e cila vijon prej muajit mars të marrë jetë njerëzish në gjithë botën. Drejtori i Zhvillimit të Vaksinave në Kompaninë “GEOVAX”, Arban Domi tha në Euronews Albania se lajmi për vaksinën është i rëndësishëm […]

Dy orë protestë të hënën


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Vetëm po të kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, kryetari […]

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Po qe se kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, kryetari […]

​Infermierët kërkojnë nga Zemaj plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës, vazhdon të kërkojë rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve, si dhe pagesë të rrezikshmërisë në punë. Këto kërkesa kjo sindikatë i adresoi përsëri te ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, nga i cili u pritën në takim mëngjesin e së mërkurës. Kryetari […]

Ekzekutohen pagesat shtesë për mjekët, infermierët dhe stafin mbështetës


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat shtesë për mjekët, infermierët dhe stafin mbështetës. “Kam kënaqësinë t’ju informoj se janë ekzekutuar pagesat shtesë për të punësuarit në institucionet publike shëndetësore, në tre nivelet e kujdesit shëndetësor: primar, sekondar dhe terciar, bazuar në vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës sipas obligimeve […]

Motivohen punëtorët shëndetësorë, ekzekutohen pagesat shtesë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka dhënë një lajm të mirë për punëtorët shëndetësor, duke bërë me dije se janë ekzekutuar pagesat shtesë bazuar në vendin e Qeverisë, sipas obligimeve të dala nga Ligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19. Ja postimi i plotë: Të nderuar mjekë, infermierë dhe staf mbështetës, kam kënaqësinë t’ju […]

Ahmeti: Kemi angazhuar 10 mjekë dhe 25 infermierë, do t’i bëjmë ballë kësaj situate


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se personeli shëndetësorë është më i prekuri nga virusi COVID-19, pasi që të njëjtit në baza ditore kanë qenë në kontakt direkt me virusin. Ahmeti me anë të një postimi në Fcebook, ka shkruar se për pasojë, për shkak të nevojës për shërim dhe vetëizolim, kapacitetet tona për […]

Trump: Vaksinat mund të fillojnë të shpërndahen pas dy javësh


Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një fjalimi në Ditën e Falënderimeve drejtuar trupave amerikane, ka deklaruar se shpërndarja e vaksinave do të mund të fillojë gjatë javës së ardhshme ose në javën pas saj. “E gjithë bota po vuan nga kjo pandemi e jashtëzakonshme, jo vetëm ne, por e gjithë bota. Ne jemi duke e […]

Qeveria ua premtoi, por punëtorët shëndetësorë nuk kanë marrë asnjë cent shtesë


Edhe pse ishte e paraparë që punëtorët shëndetësorë do të merrnin shtesa edhe për muajin shtator, këta të fundit përveç rrogës bazë, nuk kanë marrë asgjë shtesë, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Në fund të muajit tetor, Qeveria e Kosovës, mori vendim që t’u ndajë pagesa shtesë punëtorëve shëndetësorë, për shkak të kontributit që […]

ndërsa COVID-19 përhapet, njerëzit po lodhen


Ky vit po shkon drejt fundit me një pandemi që preku më shumë se 47 milionë njerëz dhe u mori jetën më shumë se 1 milion të tjerëve, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Njerëzit po vuajnë nga ajo që po quhet si “lodhja pandemike”. Kudo në botë, njerëzit janë të lodhur nga pandemia. Të lodhur […]

Biden: Beteja me koronavirusin kërkon një komandant të përgjithshëm


Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden deklaroi të mërkurën se beteja kundër koronavirusit “është si të hysh në luftë, duhet një komandant i përgjithshëm”. Zoti Biden pritet të bëhet presidenti i 46-të i SHBA, pas ceremonisë së betimit më 20 janar. Gjatë një tryeze të rrumbullakët të zhvilluar përmes internetit me punonjës të kujdesit shëndetësor, […]

Vaksinat kundër gripit sezonal, vetëm me para


Vaksina kundër gripit sezonal akoma s’ ka arritur në institucionet publike shëndetësore, por ato kanë arritur në barnatore në Prishtinë, ku shiten nga 13 deri në 17.5 euro. Interesimi i qytetarëve për t’u vaksinuar është i madh. Qytetari Agim Rexha, 65-vjeçar tha se vaksinën e ka blerë 17.5 euro në barnatoren pranë Qendrës së Mjekësisë […]

Hoti: Qeveria ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me virusin COVID-19


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, me anë të një deklarate për medie, ka thënë se Qeveria e Republikës së Kosovës ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me COVID-19. Sipas tij, në QKUK në Prishtinë dhe në spitale rajonale është ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor […]

Kemi ndërmarrë veprimet e nevojshme për t’u përballur me COVID-19


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të luftuar sëmundjen COVID-19. Sipas tij, në QKUK dhe në spitale rajonale është ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, gjithashtu ai thotë se janë bërë planet operacionale në klinikat e QKUK-së në Prishtinë. […]

Hoti: Të prekurit me Covid-19 s’ janë vet, bizneset do ndihmohen nga rimëkëmbja ekonomike


Kryeministri i Kosovës thot se Qeveria e tij ka marrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Hoti tregon se në QKUK dhe spitalet rajonale janë ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, përcjellë Gazeta Blic. Ai thotë se IKSHPK po bënë një punë kolosale, kjo duke rritur testimet […]

​IKShPK: Deri në 50% e njerëzve të diagnostikuar me COVID-19 kanë qenë me diabet (sëmundja e sheqerit)


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore të diabetit (sëmundja e sheqerit), ka thënë se në Kosovë, 24.7% e pacientëve kanë diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, ndërsa 14.9% diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 1 (të varur nga insulina). Për të dy llojet e diabetit (sëmundja e sheqerit) numri më […]

Almir Kryeziu: Jam i lumtur me debutimin por jo me rezultatin


Kryeministri i vendit Avdullah Hoti me anë të një postimi në Facebook ka bërë thirrje tek qytetarët që të ndihmojnë në respektimin e masave të vendosura nga Qeveria e vendit. “Të nderuar qytetarë, nga sonte janë në fuqi masat e reja për secilën komunë bazuar në numrit e të infektuarve në shtatë ditët e fundit. […]

Mos e shtoni numrin e të infektuarve nga pakujdesia


Kryeministri i vendit Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka bërë thirrje tek qytetarët që të ndihmojnë në respektimin e masave të vendosura nga Qeveria e vendit. “Të nderuar qytetarë, nga sonte janë në fuqi masat e reja për secilën komunë bazuar në numrit e të infektuarve në shtatë ditët e fundit. Pa ndihmën […]

Zemaj rikujton që sot fillojnë masat e reja: Pengimi i virusit është prioritet


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemak, me anë të një statusi në Facebook ka treguar që nga sot fillojnë masat e reja kundër COVID-19. “Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës, Nga sot, në orën 18:00, janë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Kosovës. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të […]

Hapet Qendra e re e Mjekësisë Familjare në Dardani të Ferizajt


Hapja e qendrave të reja shëndetësore,  veçanërisht në këtë periudhë të kërkesës së shtuar për hapësira shëndetësore me qëllim tejkalimin e situatës epidemiologjike, ka gëzuar mantelbardhët e mjekësisë primare, infermierët e drejtuesit e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj. I tillë është edhe projekti i cili sot u përurua për hapjen e Qendrës së […]

Masat anti Covid/ Manastirliu shpjegon afatin e zgjatjes së tyre. Administrata në shtëpi


Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se kufizi do të zgjasë deri më datë 2 dhjetor. Ai tha se administrata do të punojë online.“Masa të një niveli me intensistet mesatar. Qytetarët presin më shumë informacion, të dinë çfarë do bëhet më vonë a do të kemi kufizime si dpo të jetë kufizimet. […]

Shtatë pacientë në gjendje të rëndë në Spitalin e Gjakovës


Në Spitalin Rajonal të Gjakovës aktualisht janë të hospitalizuar 62 pacientë, prej tyre 30 janë me oksigjen dhe shtatë të tjerë në gjendje më të rëndë. Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm në Gjakovë, Hilmi Shala me anë të telefonit i ka thënë KosovaPress-it se 19 pacientë janë në pritje të rezultatit të testit për COVID-19. […]

Mungesa e stafit pamundëson ofrimin e shërbimeve intenzive në Spitalin e Ferizajt


Në Spitalin Rajonal të Ferizajt s’ mund të ofrohen shërbime intenzive për pacientët me COVID-19, pasi që në këtë spital janë vetëm katër anesteziologë dhe infermierët janë të patrajnuar për të ofruar shërbime intenzive. Drejtori i Spitalit të Ferizajt, Jeton Zeqiri tha për KALLXO.com se pacientët të cilët kanë nevojë për mjekim intenziv detyrohen të […]

Ekipi mjekësor ushtarak italian bisedon me të rinjtë e Prizrenit rreth COVID-19


Ekipi mjekësor ushtarak italian që vepron në Kosovë ka zhvilluar një bisedë me asamblistët e rinj të Prizrenit për të rritur nivelin e ndërgjegjësimit rreth pandemisë. Sipas një komunikate për media të KFOR-it, të gjithë pjesëmarrësit ishin prej 18 dhe 22 vjeç, që vinin nga shkollat e mesme dhe universitete të ndryshme. Takimi u mbajt në Qendrën Kryesore të […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 centë, […]

Paralajmërimi i OKB për Përgapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit


Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“ndërsa hemisfera veriore […]

Tron ditet Greqia, tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.5


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë sot se Projektbuxheti për vitin 2021 i përgjigjet sfidave ekonomike të shkaktuara nga pandemia. Hoti ka thënë se kanë arritur që t’i adresojnë shumicën e kërkesave të ministrive në projekte zhvillimore. Ndryshe, Qeveria e Republikës së Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e të rregullt, ku ka miratuar Projektligje […]

Sindikata e infermierëve ndaj vendimit të qeverisë: Është ofenduese që infermierët të marrin 150 euro


Pas vendimit të qeverisë për dhënien e pagave shtesë për punëtorët dhe stafin shëndetësor, vjen edhe reagimi i Sindikatës së Infermierëve të cilët janë të pakënaqur me pagën e ofruar nga qeveria. Sipas tyre, infermierët janë të diskriminuar nga ky vendim. “Sindikata e Infermierëve të Kosovës ndihet e indinjuar me vendimin e sotëm të Qeverisë […]

1603 punëtorët që kanë mbetur jashtë skemës së shtesave, do t’i marrin ato për gjashtë muajt njëherësh


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se sot është marrë vendim që të paguhen shtesat për punëtorët shëndetësor të cilët kishin mbetur jashtë kësaj skeme me vendimin e datës së 19 korrikut. Zemaj tha se 1603 punëtorët do t’i marrin pagesat për gjashtë muajt, njëherësh. “ Në këtë […]

Infermierët të pakënaqur me shtesat që do t’i marrin nga Qeveria


Infermierët janë shprehur të pakënaqur me pagesën shtesë të cilën do ta marrin nga Qeveria e Kosovës deri në fund të vitit 2020. Sindikata e Infermierëve me anë të një publikimi në Facebook kanë thënë se kjo shtesë është ofenduese për komunitetin e infermierëve. “I bëjmë thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së […]

Federata Sindikale e Shëndetësisë dhe Qeveria arrijnë marrëveshje për pagesat shtesë për punëtorët shëndetësorë


Kryeministri i Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës (FSSHK), kanë arritur marrëveshje  për pagesat shtesë për të punësuarit në institucionet publike shëndetësore të Republikës së Kosovës, në sistemin primar, sekondar dhe terciar, deri në fund të vitit 2020, bazuar në ligjin […]

Qeveria arrin marrëveshje me FSSHK-në, pagesat shtesë për personelin shëndetësorë do të kryhen deri në fund të këtij viti


Qeveria e Kosovës ka arritur marrëveshje me e Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës, për kryerjen e pagesave shtesë për të punëtorët shëndetësorë. Kjo është arritur në një takim që ka pasur sot kyeministri i Kosovë, Avdullah Hoti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë […]

Sulmohet tekniku i Klinikës së Radiologjisë në vendin e punës


Një punëtor i Klinikës së Radiologjisë në QKUK është sulmuar gjatë orarit të punës. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Infermierëve të cilët njëherit edhe e kanë dënuar këtë akt. “Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë dënon ashpër sulmin ndaj teknikut të radiologjisë B.R., që ka ndodhur në vendin e tij […]

Infermierët e rinj, të cilët kanë nënshkruar kontratën me Ministrinë e Shëndetës…


Infermierët e rinj, të cilët kanë nënshkruar kontratën me Ministrinë e Shëndetësisë, të punësuar me projektin e mbështetur nga Banka Botërore, për trajtimin e pacientëve me COVID-19, do të fillojnë nesër punën në QKUK dhe në spitalet rajonale, varësisht nga nevoja. Ushtruesi i detyrës së drejtorit… More Source

Gjermania rrit pagat në shumë fusha, deri në 600 euro për këtë kategori


Qeveria gjermane ka arritur një marrëveshje me sindikatat në sektorin publik për rritjen e pagave. Nga kjo marrëveshje do të përfitojnë 2.3 milionë punëtorë në administratën lokale dhe atë federale. Pagat më të ulëta do të rritën për 4.5%, ndërsa ato më të larta për 3.2%. Në bazë të kësaj marrëveshjeje do të përfitojnë shumë […]

Kosova në vendin e 7-të për menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka falënderuar qytetarët duke thënë se falë tyre, Kosova është radhitur në vendin e 7-të për menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19. “Ju jam falënderues që kurrë s’ u lodhët duke na qëndruar në krahë për të ardhur këtu ku jemi. Falë juve, sot, ne mund të krenohemi që jemi […]

Më shumë të shëruar se raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 49 raste pozitive me COVID-19 nga 680 testime që janë bërë. Zemaj ka dhënë lajmin që 53 qytetarë të tjerë e kanë fituar betejën me COVID-19 ndërsa 2 të tjerë kanë ndërruar jetë nga ky virus. Ministri Zemaj […]

U rritet paga mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se mjekët dhe infermierët atje do të kenë 40 për qind rritje rroge. “Sot kemi edhe atë publikimin e masës që do marrim për pagat që do fillojë nga 1 janari, do përfshihen në ligjin e ri të buxhetit për 2021. Të gjitha bluzave të bardha do ua […]

Infermieri sulmohet me thikë në QKUK, pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin e tij të punës është sulmuar me thikë një infermier në Klinikën e Urologjisë. Në njoftimin e bërë nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës thuhet se pas plagosjes infermieri pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i […]

Komuna e Prizrenit nga sot ofron kujdesin shëndetësor shtëpiak për të moshuarit


Për herë të parë në Kosovë, Komuna e Prizrenit nga sot do të ofrojë Shërbimin Geriatrik apo shërbimin shtëpiak për të moshuarit, të cilët s’ kanë mundësi të shkojnë deri në Qendrat e Mjekësisë Familjare për shërbime shëndetësore. Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, me rastin e realizimit të vizitave të para tek të […]

Kaubojët që s’ e mbajnë fjalën


Infermierët e Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë përfunduar misionin e tyre 30 ditësh në ofrimin e shërbimeve shëndetësore për pacientët e infektuar me COVID-19 në Klinikën Infektive, Pulmologjisë dhe Mjekimin Intensiv në QKUK. UD drejtori i Shërbimit Spitalor Klinikë Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, është shprehur se përvojat e infermierëve të FSK-së dhe ata […]

12 infermirë të FSK-së përfundojnë misionin 30 ditësh në Klinikën Infektive


Infermierët e Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë përfunduar misionin e tyre 30 ditësh në ofrimin e shërbimeve shëndetësore për pacientët e infektuar me COVID-19 në Klinikën Infektive, Pulmologjisë dhe Mjekimin Intensiv në QKUK. UD drejtori i Shërbimit Spitalor Klinikë Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, është shprehur se përvojat e infermierëve të FSK-së dhe ata […]

Infermierët e FSK-së përfundojnë misionin për ofrimin e shërbimeve ndaj pacientëve me koronavirus


12 infermierët e Forcës së Sigurisë së Kosovës, kanë përfunduar 30 ditëshin në mision për ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj pacientëve me COVID-19. “Infermierët e FSK përfundojnë misionin 30 ditor në ofrimin e shërbimeve në klinikat COVID të QKUK-së Dymbëdhjetë infermierë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) kanë përfunduar misionin e tyre 30 ditësh […]

Hoti: Rënia e rasteve me COVID-19 na ka qetësuar


Kryeministri Avdullah Hoti gjatë vizitës në SHSKUK ka falënderuar mjekët, infermierët dhe të gjithë stafin mbështetës shëndetësor për punën që po e bëjnë në luftë me pandeminë. “Me ju falënderu për punën që po e bëni s’ është e mjaftueshme, por po ju them faleminderit vërtet për punën. Të gjitha epitetet i meritoni sigurisht gjatë […]

Sulmet ndaj stafit shëndetësor në Spitalin e Ferizajt


Sulmet ndaj mantebardhëve në Komunën e Ferizajt kohëve të fundit janë bërë pothuajse të pashmangshme. Drejtori i Spitalit Rajonal në Ferizaj, Jeton Zeqiri, thotë se brenda dy viteve sa është drejtor në këtë Spital janë raportuar tre incidente ndërmjet stafit shëndetësor, familjarëve të pacientëve dhe pacientëve. “Unë tash jam në mandatin e dytë. Është rritë […]

Kryeministri Hoti “i lut” qytetarët t’i respektojnë masat e Qeverisë


Kryeministri Avdullah Hoti me anë të një postimi në Facebook ka kërkuar nga qytetarët që plotësisht të respektojnë masat kufizuese për parandalim të përhapjes së COVID19. “Masat kufizuese nevojitet të respektohen plotësisht. Inspektorati dhe policia janë në shërbim 24 orë pa pushim. Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës janë të sfilitur, por në ballë të detyrës […]

Hoti: Situata epidemiologjike në Kosovë është shumë e rëndë


Kryeministri, Abdullah Hoti, me anë të një statusi në Facebook ka thënë që situata me COVID-19 është e rêndë. “Të dashur qytetarë, Situata epidemiologjike në Kosovë është e rëndë. Numri i rasteve të infektuara mbetet i lartë, rastet e vdekjeve janë të shumta dhe të dhembshme. Masat kufizuese nevojitet të respektohen detyrimisht. Inspektorati dhe policia […]

Kosova po shkon drejt një krize humanitare


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti iu është drejtuar me një letër ambasadave të huaja të vendosura në Kosovë. Kurti me anë të kësaj letre iu ka kërkuar ndihmë shteteve të huaja, pasi sipas tij, Kosova po shkon drejt një krize humanitare. Ish- kryeministri, ka përshkruar gjendjen në të cilën ndodhet Kosova duke numëruar personat […]

Si kënaqen punëtorët shëndetësor me fatkeqësitë e njëri-tjetrit?


Shënim: ky shkrim nuk i përfshin të gjithë punëtorët shëndetësor, ka punëtorë të cilët e shikojnë vetëm punën e tyre dhe nuk iu intereson asgjë tjetër. Të gjitha pohimet që janë në këtë shkrim janë të vërteta të patjetërsueshme dhe këtë e dinë fare mirë punëtorët shëndetësor. Është e pabesueshme por thellësisht e vërtetë që […]

Qytetari: ” Nënën e kisha të shtrirë në spital – Virusi është i ashpër e mjekët janë duke luftuar me të gjitha forcat atë”


Besfort Metaj, qytetari i cili për disa ditë kishte të shtrirë nënën në Spitalin  “ Isa Grezda” në Gjakovë, në repartin e Pulmologjisë në murin e tij në Facebook ka falenderuar stafin shëndetèsorë por edhe ka bërë një lutje të madhe për të gjithë qytetarët e Kosovës që të kenë kujdes të madh, të respektojnë […]

Veshje, zhveshje, e përfunduat trajnimin, ndërsa 756 numri i personelit shëndetësor të infektuar !


Shkruan: Inf.Enlirat Duraku Edhe pse ekipa e Kontrollit të Infekcioneve në QKUK, punën e tyre po e kryen me përgjegjësinë dhe profesionalizmin më të madhë, mirëpo veshje dhe zhveshje, e përfunduat trajnimin, jeni të gatshëm me u kujdes për pacientin me COVID-19, seriozisht !? Ku mbeti diskutimi për shkakun e COVID-19, renditja e faktorëve të […]

Emocionuese: Infermieria i argëton pacientët me COVID-19 me anë të tingujve të violinës (VIDEO)


Mjekët, infermierët dhe gjithë stafi shëndetësor tash e disa muaj rresht janë në luftë ndaj koronavirusit. Një infermiere, përveç punës së saj bazë, mundohet edhe t’i argëtojë të sëmurët me COVID-19. Dyherë në javë me violinën e saj, argëton pacientët e prekur me COVID-19. “Unë jam duke shpërndarë pak dashuri, pak besim dhe pak shpresë […]

Paralajmërohen masa më të rrepta nga Qeveria për COVID-19


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka marrë sot pjesë në takimin e radhës të Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me koronavirus. Në këtë takim u diskutua për gjendjen e rëndë të krijuar si pasojë e kësaj pandemie dhe veprimet që nevojitet të […]

Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente


Ministria e Financave dhe Transfereve thotë se pagat e punëtorëve në sektorin publik dhe shtesat për disa kategori do të kryhen gjatë ditës së sotme. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i MFT-së, Muharrem Shahini, duke shtuar se së bashku me ekzekutimin e pagave do të përfshihet edhe shtesa prej 300 euro për disa […]

Doktoresha kosovare për stafin mjekësor: Ndoshta nuk jemi të gjithë heronj, por të guximshëm po!


Shkruan: Dr. Dafina Krasniqi Ndoshta nuk jemi te gjithë heronj, por jemi të guximshëm po! I gjithë stafi mjeksor ne vendin tonë ne gjendje gatishmerie gjithmonë ne secilen njesi repart e qkmf ku met vertet nuk e dijm se ne çdo cep të saj ekziston frika se mund të marrësh virusin që po “gllabëron” jetë […]

Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit


Zvicra do të rrisë rrogat për të gjithë punonjësit e shërbimeve si masë për përballimin e krizës së koronavirusit.  Në spital, mjeku kryesor do te paguhet 12.320 euro në muaj, ndërsa infermierët dhe mjekët ndihmës do të marrin nga 7.200 euro. Kujdestarët në shtëpitë e pleqve marrin 3.700 euro, ndërsa punëtori i laboratorit fiton 4.360 […]

Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës


Të veshur me veshjet e specializuara, mjekët, infermierët, sanitaret e spitalit ‘Infektiv’ janë në krye të detyrës dhe kanë një mesazh për të gjithë shqiptarët, e sidomos fjalia e fundit e thënë nga ata, është ajo që duhet të mos e harrojmë në asnjë moment. Më poshtë po ju sjellim albumin me fotot nga ‘Infektivi’ […]

Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!


Kush janë heronjët ?! 💪💪💪 Ndërkohë që të gjithë qytetarët garojnë për të blerë maska mbrojtëse, i reduktojnë daljet dhe takimet e tyre, mundohen që t’mos i përshendesin njerezit as për dorë në mënyrë që t’i shmangen cilesdo mundesi per tu infektuar nga korona viruesi. Ndërkohë që u mbyllen shkollat dhe institucionet parashkollore, ndërkohë që […]

Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo


Përderisa në Shqipëri mjekët dhe infermierët stimulohen me nga 1 mijë euro në muaj plus pagën, në Kosovë lëre që nuk ndodh kjo por përkundrazi atyre madje nuk iu lejohet as pushim dhe as shtesa. Kjo gjë duhet të ndryshoj dhe të stimulohen maksimalisht punëtorët shëndetësor sepse angazhimi i tyre në luftën me koronavirusin rrezikon […]

Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi


Gjykata Kushtetuese e ka miratuar përkohësisht kërkesën e Avokatit të Popullit për pezullim të Ligjit për Paga. Kjo masë do të zgjasë deri më 30 mars të vitit 2020. Por ky vendim ka ngjallur reagime te punëtorët shëndetësorë, të Arsimit, por edhe të Policisë së Kosovës. Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, […]

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane


Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj. Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti. “Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, kinema apo restorant? Është normale. […]

Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave. Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në këtë proces derisa të merret […]