Infermieri i QKUK-së refuzon kompensimin prej 150 euro dhënë nga Qeveria, e cilëson ofendues


[ad_1] Infermieri, Enlirat Duraku, ka vendosur të heqë dorë nga shtesa prej 150 eurosh e dhënë nga Qeveria e Kosovës për personelin shëndetësor. Duraku duke e cilësuar fyese këtë kompensim ka thënë se kontributin në betejën me Covid-19 do ta japë pa asnjë kompensim shtesë. Reagimi i plotë: Të nderuar qytetarë, Reagimi im lidhur me […]

Oda e Infermierëve të Kosovës reagon pas kanosjes së një infermierit në Prizren


[ad_1] Oda e Infermierëve të Kosovës ka reaguar sot për një kanosje dhe një tentim sulmi ndaj një infermieri në vendin e punës në Prizren. Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë është njoftuar nga Zahadin Destani, infermier i anestezionit në Prizren për një kanosje dhe tentim sulmi që ka ndodhur nga një familjar […]

FSSHK dënon sulmin e mbrëmshëm ndaj infermierit


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës është shprehur e shqetësuar për dhunën fizike e cila ka ndodhur më datë gjatë mbrëmjes së kaluar rreth orës 17:10 minuta, ku gjatë vizitës shtëpiake të ekipit të Qendrës së Mjekësisë Urgjente ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit infermieri I.S. me anë të një komunikate […]

Arrest shtëpiak për personin që sulmoi infermierin në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, gjyqtari i procedurës – Refki Piraj, ka caktuar masën e arresti shtëpiak ndaj të pandehurit A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulmi ndaj personit zyrtar, nga neni 402 par. 3 lidhur me par. 1 të Kodi Penal të Kosovës. Gjykata me […]

Oda e infermierëve të Kosovës dënon rastin e sulmit të bërë ndaj infermierit në Spitalin e Prizrenit


[ad_1] Oda e Infermierëve të Kosovës (OIK), e ka dënuar sulmin fizik ndaj një infermieri në Spitalin e Prizrenit. Ndër të tjera, OIK ka kërkuar nga organet e rendit dhe drejtësisë që të ndërmarrin veprime ligjore lidhur me këtë rast, transmeton Gazeta Shneta. “Sulme si këto, ndikojnë direkt në mbarëvajtjen e shërbimeve shëndetësore, derisa janë […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka […]

Një vit me pandeminë COVID-19, infermieri i QKUK-së kujton rastet e para të infektimit në vend


[ad_1] Një vit më parë, më 13 mars qytetarët e vendit tonë u përballën me një sfidë të madhe, atë të një virusi të panjohur, COVID-19, ku edhe u paraqitën dy rastet e para të infektimit me këtë virus. “Stresi, panika, ngarkesa psiqike ishin pothuajse jashtë çdo norme, si për stafin shëndetësor po ashtu për […]

Jep dorëheqje infermieri i QKUK-së Enlirat Duraku


[ad_1] Infermieri i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, Enlirat Duraku, ka dhënë përfundimisht dorëheqje nga vendi i tij i punës në këtë institucion dhe se e ka ndërprerë grevën gati njëmujore. Këtë e ka bërë të ditur përmes llogarisë së tij në Facebook. Duraku ka thënë se që nga fillimi i grevës ka humbur 18 […]

Infermieri amerikan rezulton pozitiv, gjashtë ditë pasi mori vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Historia e një infermier në dhomën e urgjencës i cili doli pozitiv për COVID-19 pasi mori vaksinën është një gjë që na rikujton se larja e duarve, distancimi shoqëror dhe maskat do të jenë akoma thelbësore, edhe gjatë vitit 2021. Sipas AbcNews, Matthew W., një infermier 45-vjeçar në San Diego, mori vaksinën e Pfizer më […]

Përfundon greva e Enlirat Durakut, arrihet marrëveshja për rritjen e pagesave


[ad_1] Pas 20 ditëve grevë, infermieri Enlirat Duraku ia ka arritur qëllimit për rritjen e pagesave. Ish-sekretari i Shoqatës së Infermierëve realizoi një grevë 20-ditore me qëllim të rritjes së pagesave ndaj punonjësve shëndetësor. Duraku, me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se tashmë është arritur që njëra nga këto kërkesa të realizohet, […]

Përkeqësohet gjendja e infermierit që është në grevë, shtrihet në emergjencën e QKUK-së


[ad_1] Infermieri Enlirat Duraku është shtirirë në Klinikën Emergjente për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore. Durakut iu është përkeqësuar gjendja shëndetësore për shkak të hyrjes së grevë urie. Tashmë janë bërë 16 ditë qëkur ai është në grevë, shkruan Gazeta Shneta. Ky veprim i infermierit në fjalë është në shenjë proteste për rritjen e […]

Infermieri Enlirat Duraku, në ditën e 16-të të grevës së urisë thotë se më s’ do të pijë as ujë


[ad_1] Infermieri Enlirat Duraku, tash e 16 ditë është në grevë urie, ndërsa ka bërë të ditur se nga sot s’ do të pijë as ujë. Ai së fundmi është prekur me koronavirus ka shkruar se Qeveria s’ ka plotësuar kërkesat e infermierëve, që të rritet pagesa e ndërrimit të natës nga 18 euro në […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

​Infermierët kërkojnë nga Zemaj plotësimin e kërkesave të tyre


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës, vazhdon të kërkojë rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve, si dhe pagesë të rrezikshmërisë në punë. Këto kërkesa kjo sindikatë i adresoi përsëri te ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, nga i cili u pritën në takim mëngjesin e së mërkurës. […]

Vdes infermieri në Meksikë nga COVID-19: Xhiron vetën në momentet e fundit të jetës


[ad_1] Një infermier nga Meksika ka xhiruar vetën teksa po vdiste nga koronavirusi. Sergio Umberto Padilla Hernandez, 28 vjec, vdiq më 6 nëntor të këtij viti, pasi pati disa simptoma të rënda të koronavirusit, me c’rast s’ arriti t’ia dilte. Padilla, gjatë kësaj kohë, mori telefonin dhe filloi ta xhironte vetën teksa vdiste, duke e […]

“Çfarë dreq virusi paska qenë ky që po ma merr shpirtin”


[ad_1] Një prej kolosëve dhe figurave më të dashura, siç do ta cilësonte mëngjesin e sotëm presidenti Ilir Meta në mesazhin e tij të ngushëllimit, artisti Koço Devole ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare. I prekur nga koronavirusi, Devole gjendej prej disa ditësh i shtruar në spital. Ajo çka duket se e rëndoi gjendjen e tij […]

Mesazhi i infermierit të Infektivës: s’ do të pendohem kurrë në jetë


[ad_1] Infermieri i Klinikës Infektive, Fitim Havolli ka theksuar se ai s’ do të pendohet kurrë në jetë për asgjë, raporton Gazeta Blic. Havolli i cili udhëheq me sindikatën e Infermierëve në Kosovë, ka shkruar se ishin pikërisht këta punjonës shëndetësor që s’ lejuan që Kosova të bëhej “horë” para botës. Reagimi i plotë: s’ […]

Infermierët të pakënaqur me shtesat që do t’i marrin nga Qeveria


[ad_1] Infermierët janë shprehur të pakënaqur me pagesën shtesë të cilën do ta marrin nga Qeveria e Kosovës deri në fund të vitit 2020. Sindikata e Infermierëve me anë të një publikimi në Facebook kanë thënë se kjo shtesë është ofenduese për komunitetin e infermierëve. “I bëjmë thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë […]

Protestojnë kandidatët që s’ u pranuan në Fakultetin e Mjekësisë


[ad_1] Një grup i maturantëve të cilët kanë aplikuar të regjistrohen në Fakultetin e Mjekësisë, në degën e Mjekësisë së Përgjithshme, tash e disa ditë kanë protestuar para këtij fakulteti. Ata po ashtu kanë nisur edhe një peticion në drejtim të dekanatit, duke kërkuar që të rritet numri i pranimit të studentëve në këtë degë, […]

Nën masa të rrepta sigurie përpilohet testi pranues i Fakultetit të Mjekësisë


[ad_1] Është ditë e diel, por ndryshe nga fundjavat e tjera Fakulteti i Mjekësisë është mbushur me njerëz. Stafin e këtij fakulteti i bashkoi një kauzë. Ajo është përgatitja e provimit pranues për 1721 kandidatë që synojnë të studiojnë në këtë fakultet. Në momentin që ora shënon 18:00, dyert e objektit të ri të fakultetit […]

Nis testimi për studentët e ardhshëm në Fakultetin e Mjekësisë


[ad_1] Rreth 1 mijë e 700 nxënës sot do të testohen për t’u bërë studentë në degët e Fakultetit të Mjekësisë. Testimi është parapa të fillojë në ora 09:00 dhe do të zgjasë 90 minuta. Nga këta aplikantë, do të pranohen vetëm 420 studentë për të vazhduar studimet në Mjekësi të Përgjithshme, Farmaci, Fizioterapi dhe […]

Kosovarja deshi të helmonte burrin e saj: Shpëton në çastin e fundit


[ad_1] Ajo kishte përzier tabletat “Risperal” dhe “Temesta” në pijen e preferuar të burrit të saj, nga e cila ai pi dy gota. Për pasojë, 48 vjeçari bie në një gjendje “gjumi të thellë”… E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 20:45 albinfo.ch Një çift me shtetësi kosovare nga e mërkura po përgjigjet para Gjykatës së […]

Dr. Valbon Krasniqi, ushtrues i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Shërbimi…


[ad_1] Dr. Valbon Krasniqi, ushtrues i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, i shoqëruar nga Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, Kryetari i Sindikatës së Infermierëve, Fitim Havolli, përfaqësuesi i Odës së infermierëve, Muharrem Arifi dhe Flutura Jusufi nga Shoqata për të drejtat e pacientëve, kanë […]

Ministri i Shëndetësisë viziton infermierin e therur me thikë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, rreth orës 19:30 pritet të vizitojë infermierin F.B., i cili është therur me thikë gjatë ditës së djeshme brenda objektit të QKUK-së. “Ministri Armend Zemaj viziton sonte ( e diele, 27 shtator) nga ora 19:30 në QKUK infermierin e plagosur dje në Klinikën e Urologjisë, i cili dje iu […]

Kjo është gjendja e infermierit që u ther sot në QKUK


[ad_1]  Sindikata e infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë ka njoftuar se infermieri i cili u plagos me thikë në vendin e tij të punës, ka kaluar me sukses ndërhyrjen kirurgjike. “Sapo ka dal nga salla e operacionit kolegu ynë F.B. i cili sot u plagos me thikë në vendin e tij të punës, në […]

Kjo është gjendja e infermierit që u therë sot në QKUK


[ad_1]  Sindikata e infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë ka njoftuar se infermieri i cili u plagos me thikë në vendin e tij të punës, ka kaluar me sukses ndërhyrjen kirurgjike. “Sapo ka dal nga salla e operacionit kolegu ynë F.B. i cili sot u plagos me thikë në vendin e tij të punës, në […]

Reagon Ministria e Shëndetësisë pas therjes së infermierit në QKUK


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e ka quajtur të papranueshme therjen e infermierit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës që dukuri sot rreth orës 14:00. Në një njoftim për media, MSh-ja ka thënë se dënon ashpër “ashpër atë dhe sulmet e tjera që kanë ndodhur ndaj personalit shëndetësor kudo në Kosovë”. “Pavarësisht rrethnave të cilat kanë […]

Infermieri sulmohet me thikë në QKUK, pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin e tij të punës është sulmuar me thikë një infermier në Klinikën e Urologjisë. Në njoftimin e bërë nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës thuhet se pas plagosjes infermieri pritet t’i nënshtrohet intervenimit kirurgjik. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar […]

Infermieri u sulmua në vendin e tij të punës, pritet intervenimi kirurgjik


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka konfirmuar se sot, pak pas orës 14:00, në vendin e tij të punës, është sulmuar me thikë infermieri F. B. Rasti ka ndodhur në Klinikën e Urologjisë. Këtë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i ShSKUK-së, Shpend Fazliu. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës,  […]

Plagosja në QKUK, infermieri theret me thikë


[ad_1] Sot, pak para orës 15:00 në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dyshohet se një person ka sulmuar një infermier me thikë. Me rastin po merret edhe Policia e Kosovës. “Sot, më 26.09.2020, në ora 14:35, policia është njoftuar për një rast ‘therrje me thikë’ që ka ndodhur në QKUK, njësitet policore kanë dal në […]

Basri Lenjani – Biografia


Basri Lenjani , lindi në Karaçevë të Kamenicës më 02 gusht 1964Shkollën fillore e kreu në  Karaçevë, Kamenicë( 1979), Shkollën  e Mesme të Mjekësisë, Dega e Infermierisë  së Përgjithshme e mbaroi në Prishtinë ( 1983). Në vitin  1997 e kreu Fakultetin e Mjekësisë pranë Universitetit të Prishtinës. Specialializimin  nga Mjekësisa Emergjente e kreu në Prishtinë në vitin […]

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat


Rreth 23 mijë shërbyes civilë në administratën lokale dhe qendrore të Kosovës, po shprehin pakënaqësitë e tyre lidhur më Ligjin e ri për paga, i cili është miratuar në shkurt të këtij viti, kurse ka hyrë në fuqi më 2 nëntor të këtij viti. Sipas këtij ligji, rreth 70 për qind e punëtorëve në sektorin […]

Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!


Ndonjëherë nuk janë ilaçet që shërojnë. Një fjalë e ngrohtë, një buzëqeshje një shtrëngim duarsh, një përqafim i japin pacientit fuqinë dhe dëshirën për ta përballuar sëmundjen.  Infermieri nuk duhet të jetë assesi një mekanizëm që punon brenda orarit për të risistemuar ingranazhe pajisjesh të çrregulluara.  Në sytë e çdo pacienti INFERMIERI është hyjni. Sytë, […]

Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve


Aplikantët në portalin “Infermierët për Shqipërinë” denoncojnë në gazetën “Shekulli” se si u janë hequr pikët dhe në listat e fituesve janë përfshirë persona që nuk kanë qenë kandidatë. Shumë prej tyre janë shpallur fitues në listat e para dhe në të dytat humbës. Ministria e Shëndetësisë nuk reagon Punësimi nëpërmjet portalit “Infermierët për Shqipërinë”, […]

Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave


Gazeta Shëndeti ka siguruar dokumentin  apo kërkësën ku Infermierët përmes saj i drejtohen Presidentit të Kosovës dhe nga Presidenti kërkojnë mos t’a nënshkruaj ligjin e pagave dhe ta kthej në Kuvend për përmirsimin e Koeficientëve të INFERMIERËVE/MAMIVE dhe profesionistëve tjerë shëndetsorë, për shkak së këta koeficient janë nënçmues dhe nuk janë të duhurit me punën […]

Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve


Vende në të gjithë botën po vuajnë mungesën e infermiereve. Vetëm Britania ka 40,000 vende pune të lira. Shifra të ngjashme raportohen nga vende të tjera evropiane, si Gjermania. Një nga arsyet ka lidhje me faktin që meshkujt nuk futen në këtë profesion. Vetëm 5 deri në 10% e infermierëve janë burra, mesatarisht. Pse kaq […]

Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës


Duket se infermierët po shkojnë drejt themelimit të Sindikatës së tyre. Disa burime brenda infermierisë kanë thënë për Gazetën Shëndeti se infermierët do të themelojnë Sindikatën e tyre nëpërmjet të cilës do t’i mbrojnë interesat dhe të drejtat e tyre. Ata për fund thanë se Sindikata e tyre do të bëjë përfaqësimin dinjitoz të të […]

Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?


Të gjithë jemi kurioz se sa para në vit i merr Sindikata e Shëndetësisë.  Gazeta Shëndeti nga disa burime të saj ka mësuar se kjo Federatë në vit i merr rreth 1 milion euro nga 14000 punëtorë shëndetësor. Rreth këtyre parave nuk ka asnjë raport se si menagjohen, ku shpenzohen dhe ku shkojnë. Këtë e […]

Infermierët e QKUK-së protestojnë për rroga


Infermierët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës po protestojnë sot për ngritjen e pagave të tyre. Protesta e infermierëve të QKUK-së ka filluar në orën 12:00. Fillimisht infermierët janë mbledhur brenda Klinikes së Kirurgjisë pastaj të gjitha janë zhvendosur në oborrin e QKUK-së.

Infermierit


Burimi: Gazeta Infermieri Infermierit Si infermier, ne kemi mundesi te lartesojme mendjen,shpirtin dhe trupin e pacienteve tane, familjareve dhe vetvetes.Mund te te harrojne emrin por jo si i ke bere te ndihen. Ti, student i infermierise, ti nuk studion per te mbaruar nje provim . Ti studion te pregatitesh per diten kur ti te jesh […]

Studim / Mjekët dhe infermierët janë punonjësit më të rrezikuar nga dhuna


Punonjësit e shëndetësisë janë 16 herë më shumë në rrezik dhune se punëtorët e tjerë” dhe në veçanti “departamentet e emergjencave, dhe kryesisht infermierët, ka gjasa të vuajnë sjellje të dhunshme”. Një raport  i prezantuar në Komitetin Shëndetësor të Senatit italian nga presidenti i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë Emergjente Urgjente (Simeu), Francesco Rocco Pugliese bëri […]

Infermieri – Nga Agim Xhafka


Pranë urgjencës së Tiranës ndodhet një bulmetore. U futa sot atje për të blerë qumësht,kos,gjalpë,djathë e salçiçe. Para meje një mesoburrë me përparëse të bardhë. E mora për doktor. Por që në nisje të bisedës nuk ishte në këtë profesion.-Erdhe,o infermieri më i mirë i urgjencës!-i tha shitësja.Dukej që njiheshin.-Po,kemi 15 minuta pushimin e drekës.-Të […]

Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe Gjinekologjisë Shqiptare, themeluesi i spitalit të Tiranës 1920


Prof. Dr. Flamur TARTARI Duke marrë shkas nga përurimi i spitalit të ri kirurgjikal, në Tiranë, nga ana e kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, unë si kirurg i vjetër prej 52-vitesh, e kam të drejtën morale të them disa fjalë, për historikun e spitalit të Tiranës, të cilët i kam shkruar në disa libra […]

Roli shumë i rëndësishëm i Infermierit dhe Infermierës në sistemin shëndetësor


Infermieri dhe Infermierja janë shumë të rëndësishëm në zingjirin e sistemit shëndetësor. Infermierët me punën e tyre e fuqizojnë dhe plotësojnë sistemin shëndetësor. Infermieria është një profesion shëndetësor i përqendruar në kujdesin e individëve, familjeve dhe komuniteteve në mënyrë që ata mund të arrijnë, të mbajë, ose të shërojnë shëndetin optimal dhe cilësinë e jetës. Fjala Infermier(e), “nurse” (anglisht), vjen nga fjala latine […]