12 maji, dita ndërkombëtare e infermierëve


Infermierët janë heronjtë e këtyre kohëve përballë krizës së shkaktuar nga COVID-19. në të gjithë botën ata janë duke u përballur me mbingarkesë të punës dhe një situatë aspak të zakontë. Dhe sot është dita e tyre: 12 maji është Dita Ndërkombëtare e Infermierëve, e cila përkujton ditëlindjen e Florence Nightingale, infermierja e parë profesioniste. […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë filluar […]

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë


ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës është njoftuar nga Klinika e Pulmologjisë se, dje, derisa po ofronin kujdesin shëndetësor për pacientët, rreth orës 16:00, në vendin e tyre të punës, nga ana e një familjari, janë sulmuar fizikisht mjeku G.H dhe infermierja T.N. ShSKUK […]

Skepticizmi ndaj vaksinës mes punonjësve të kujdesit shëndetësor


Rreth gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në shtëpitë e të moshuarve në Francë s’ duan të vaksinohen, sipas një grupi ekspertësh që drejtojnë operacionet e vaksinimit. Skepticizmi ndaj vaksinave është vënë re edhe në vende të tjera të botës, me pretendimet për shpejtësinë e prodhimit të vaksinës dhe kohën shumë të shkurtër të testimeve. […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë […]

Sulmohet anesteziologu në Klinikën Infektive në QKUK


Një anesteziolog dhe një infermiere janë sulmuar mbrëmë në Klinikën Infektive nga familjarët e një pacienti. Anesteziologu V.K. ishte thirrur për t’i ndihmuar kolegët e tij në një rast të rëndë, por sapo kishte arritur në dhomën e pacientit ishte goditur me boks në fytyrë nga familjarët, shkruan Gazeta Shneta. Edhe pas kësaj goditje që […]

Skandaloze: Infermierja sulmohet në Klinikën Infektive


Një infermiere është sulmuar sot fizikisht në Klinikën Infektive, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, ku tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:30. “Sot rreth orës 14:30 kemi pranuar informatën për një sulm fizik që ka ndodhur brenda objektit […]

FOTO: Kjo është infermierja 41-vjeçare që vdiq dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer


Vetëm dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer kundër COVID, ka humbur jetë një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Portugali. Sonia Acevedo, 41 vjeç humbi jetën në ditën e parë të vitit 2021. “Daily Mail (klikoni KËTU)” shkruan se ditën e nesërme pritet që të bëhet autopsia për të parë edhe shkakun e vdekjes. Nëna e dy […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina shkoi […]

Pak sekonda pasi infermierja amerikane mori vaksinën kundër COVID-19, humbi vetëdijen derisa i përgjigjej pyetjeve të gazetarëve


Kryeinfermierja e një spitali në Chattanooga, Tennessee, ka frikësuar të pranishmit të enjten, kur për një moment humbi vetëdijen pak sekonda pasi kishte marrë vaksinën e Pfizer/BioNtech kundër COVID-19, shkruan Fox News. Tiffany Dover, infermiere në CHI Memorial, kishte marrë vaksinën dhe pak sekonda më vonë i është drejtuar mediave pas pyetjeve të shumta, transmeton. E […]

Video emocionuese: Infermierja ndërmjetëson komunikimin e pacientes me COVID me familjen- Ajo mbylli sytë!


Një video rrëqethëse që tregon një infermiere të Çikagos që ndërmjetëson një komunikim të një pacienteje 85-vjeçare me familjen, përmes tabletit, ndërsa i thotë familjarëve se “ajo mbylli sytë, ju dëgjoi”, kur ata i thanë “të duam” nga ekrani. Infermierja Alma Abad është kujdesur për Florence Bolton në njësinë e kujdesit intensiv në Chicago, ndërsa […]

Vdes nga koronavirusi infermierja infermierja në Gjakovë


Sot është ndarë nga jeta infermierja Vjollca Berisha, pas infektimit me koronavirus. Vjollca vdiq në moshën 65-vjecare, tri ditë para pensionimit, ku një pjesë të jetës së saj (më shumë se 45 vite) e kaloi duke iu shërbyer pacientëve në Spitalin e Përgjithshëm të Gjakovës. Ajo vdiq pas infektimit nga koronavirusi, ku, megjithë përpjekjet e […]

Tri ditë para pensionimit vdes infermierja e Spitalit të Gjakovës Vjollca Berisha


Spitali i Përgjithshëm i Gjakovës me anë të një njoftimi për media ka bërë të ditur se ka humbur jetën tri ditë para pensionimit infermierja Vjollca Berisha, e cila ishte infektuar me koronavirus. Infermierja Vjollca punoi prej 45 vitesh në Spitalin e Gjakovës. Lexoni të plotë njoftimin: “Vjollca Berisha (1955-2020) në spital të gjithë kemi […]

Vdes nga COVID-19 një infermiere nga Spitali i Gjakovës, tri ditë para pensionimit


Infermierja Vjollca Berisha ka humbur jetën sot, tre ditë para pensionimit. Vdekjen e saj e ka bërë të ditur Sptiali i Përgjithshëm i Gjakovës. Kolegët e saj e kujtuan Berishën si një person të urtë dhe të palodhshëm. Njoftimi i Spitalit: Ndahet nga jeta Infermierja Vjollca Berisha, Vjollca Berisha (1955-2020) në spital të gjithë kemi […]

E dhimbshme: Humb jetën nga Covid-19 infermierja nga Gjakova, Vjollca Berisha


Spitali i Përgjithshëm Gjakovë ka ndarë lajmin e hidhur për ndarjen nga jeta si pasojë e infektimit me Covid të infermieres, Vjollca Berisha, raporton Gazeta Blic. Infermierja Vjollca punoi prej 45 vitesh në spitalin e Gjakovës. Në njoftimin e spitalit u shprehet ngushëllime familjarë, miqve dhe kolegëve të të ndjerës. Njoftimi i plotë: Ndahet nga […]

Nga rënia e flokëve tek gulçimi dhe humbja e kujtesës, këto janë pasojat shëndetësore afatgjata të COVID-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19-s


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me gruan […]

Njihuni me infermieren britanike, që është bërë personi i parë që ka injektuar koktejin e ri të antitrupave


Infermierja britanike Karen Simeson që punon në repartin e kujdesit intensiv, është personi i parë në planet që ka injektuar në trup koktejin më të ri të antitrupave, të “dizajnuar” enkas në mbrojtjen e njerëzve ndaj COVID-19, shkruan Sky News. Zyra e saj e vogël në Wakefield dhe kuzhina në afërsi është shndërruar në një repart […]

Shqiptarët shpenzojnë miliona në Turqi për shërim nga COVID-19


Nga fillimi i pandemisë së COVID-19, nga aeroporti i Rinasit kanë fluturuar 565 chartera ambulancë drejt Turqisë dhe më pak drejt Italisë, duke u kushtuar pacientëve shqiptarë mbi 6.7 milionë euro për udhëtime dhe 12 milionë euro të tjera për kurimin në spitalet private.   Bilal A*, 54 vjeç, zbuloi se kishte COVID-19 pas një […]

Infermierja tregon çfarë i thonë pacientët me COVID-19 para se të vdesin


Një infermiere në SHBA ka treguar se edhe në momentet e tyre të fundit, pacientët refuzojnë ta pranojnë se koronavirusi është i vërtetë. Infermierja Jodi Doering nga Dakota e Jugut rrëfen për CNN vështirësinë e punës së saj dhe si është përballja me pacientët. “Më vjen shumë keq t’i shoh këta njerëz që akoma dëshirojnë […]

​Arrestohet një infermiere në Angli, akuzohet për vrasjen e tetë foshnjave


Një infermiere nga Anglia u arrestua për herë të tretë sot, por tani nën akuzën se është fajtore për vdekjen e disa foshnjave. Policia thotë se gruaja u arrestua përsëri nën akuzat për vrasjen e tetë foshnjave dhe përpjekjen për të vrarë nëntë të tjera, në një njësi neonatale në Spitalin Chester, në jug të […]

Pamje skandaloze, sjellja e motrës medicionale në QKUK me pacienten


KALLXO.com ka siguruar një video të Klinikës së Kardiologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ku shihet sjellja jo e mirë e një infermiereje në komunikim me një familjare të pacientit të operuar. Sipas asaj që shihet një video, infermierja ka refuzuar që pacientit të ia masë sheqerin dy ditë pas operacionit. Në video, gjithashtu, […]

Prof. Dr. Alban Y. Neziri themelon qendrën moderne të gjinekologjisë në Langenthal


Më 1 shtator në Langenthal të Kantonit të Bernës është përuruar Qendra Gjinekologjike “Langete”, e drejtuar nga Prof. Dr. med. Alban Y. Neziri E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 14:28 Alban Neziri Teksa po pinim kafe së bashku, doktor Albani e tregoi një rrëfim interesant për babanë e tij që ishte operuar në një qendër […]

trajtimi i pacientëve me doreza të vogla ose të mëdha


Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, të […]

Mjekët ankohen për furnizime me dorëza e materiale


Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, të […]

Malli i infermieres së shëruar nga COVID-19 për vajzën 2-vjeçare


Privimi nga përqafimi i vajzës së saj 2-vjeçare ka qenë sprova më e madhe për Besarta Qardakun, e cila këtë të martë është liruar si e shëruar nga COVID-19. Pas 12 ditëve qëndrimi në Klinikën Infektive, infermierja e Qendrës Emergjente është liruar nga Klinika Infektive, transmeton KOHA. E ndonëse këtë të martë ajo në distancë […]

Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave


Gazeta Shëndeti ka siguruar dokumentin  apo kërkësën ku Infermierët përmes saj i drejtohen Presidentit të Kosovës dhe nga Presidenti kërkojnë mos t’a nënshkruaj ligjin e pagave dhe ta kthej në Kuvend për përmirsimin e Koeficientëve të INFERMIERËVE/MAMIVE dhe profesionistëve tjerë shëndetsorë, për shkak së këta koeficient janë nënçmues dhe nuk janë të duhurit me punën […]

Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve


Vende në të gjithë botën po vuajnë mungesën e infermiereve. Vetëm Britania ka 40,000 vende pune të lira. Shifra të ngjashme raportohen nga vende të tjera evropiane, si Gjermania. Një nga arsyet ka lidhje me faktin që meshkujt nuk futen në këtë profesion. Vetëm 5 deri në 10% e infermierëve janë burra, mesatarisht. Pse kaq […]

Infermierja heroinë, udhëtoi për 1 orë në këmbë për t’i shpëtuar jetën 15-vjeçarit


“Infermierja heroinë”, është cilësuar infermierja e Q.Sh.Tunje, znj.Rruzhdije Xheka, e cila falë humanizmit, aftësive profesionale dhe eksperiencës në punë, bëri të mundur të shpëtonte jetën e djalit 15-vjeçar, i cili u rrezikua seriozisht nga dy pickimet e një gjarpri.Ngjarja ka ndodhur në fshatin e thellë malor Jançë (Verri) Njësia Administrative Tunje – Gramsh. “Pas njoftimit […]

Historia e një foto që ndryshoi botën


Në vitin 1987 National Geographic  e cilësoi këtë foto si një ndër fotot e shekullit. Këtu shihet Dr. Zbigniew Religa pas një operacioni 23 orësh dhe në këndin në të djathtë është infermierja të cilën e kishte zënë gjumi. Gjate periudhës Janar-Dhjetor 2018 Klinika Emergjente ka kryer afro 60,000 shërbime. Mjekët dhe infermierët heronjët tonë […]

Studim / Mjekët dhe infermierët janë punonjësit më të rrezikuar nga dhuna


Punonjësit e shëndetësisë janë 16 herë më shumë në rrezik dhune se punëtorët e tjerë” dhe në veçanti “departamentet e emergjencave, dhe kryesisht infermierët, ka gjasa të vuajnë sjellje të dhunshme”. Një raport  i prezantuar në Komitetin Shëndetësor të Senatit italian nga presidenti i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë Emergjente Urgjente (Simeu), Francesco Rocco Pugliese bëri […]

Roli shumë i rëndësishëm i Infermierit dhe Infermierës në sistemin shëndetësor


Infermieri dhe Infermierja janë shumë të rëndësishëm në zingjirin e sistemit shëndetësor. Infermierët me punën e tyre e fuqizojnë dhe plotësojnë sistemin shëndetësor. Infermieria është një profesion shëndetësor i përqendruar në kujdesin e individëve, familjeve dhe komuniteteve në mënyrë që ata mund të arrijnë, të mbajë, ose të shërojnë shëndetin optimal dhe cilësinë e jetës. Fjala Infermier(e), “nurse” (anglisht), vjen nga fjala latine […]