MASHTI: Të hënën dhe të martën është pushim


Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka njoftuar se të hënën dhe të martën, më datë 3 dhe 4 maj, do të jetë pushim në të gjitha shkollat. “Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) njofton drejtoritë komunale të arsimit dhe të gjitha institucionet arsimore se, në pajtim me nenin 2 të […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe ka […]

Jasharaj kërkon nga Vitia që vaksinimi i mësimdhënësve të jetë prioritet


Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj dhe koordinatori për organizim të brendshëm Ymer Ymeri, janë pritur sot në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë nga Ministri Arben Vitia. Përfaqësuesit e SBASHK-ut kanë përgëzuar Ministrin Vitia për detyrën ne emër të të gjithë të punësuarve në arsim dhe janë shprehur se do të respektojnë vendimet e institucioneve të […]

Vaksinimi i mësimdhënësve nga Kosova në Shqipëri, vjen reagimi i SBASHK-ut


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka falënderuar kryeministrin Edi Rama dhe Qeverinë e Shqipërisë për vullnetin e treguar për vaksinimin e një numri të mësimdhënësve. SBASHK -u po ashtu falënderon Qeverinë shqiptare për vullnetin e treguar dhe pret nga Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit të Kosovës që të dalin […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për shkak […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët e […]

SBAShK-u kërkon që mësimdhënësit të jenë prioritet për vaksinim kundër Covid-19


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër Covid-19. Nga SBAShK-u thuhet se në periudhën e parë të këtij viti shkollor sektori i arsimit ishte nga më […]

Kamenica bëhet me sistem të matjes së vijueshmërisë së mësuesve


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka njoftuar se pas Administratës edhe institucionet arsimore do pajisen më sistem të vijueshmërisë në Punë. Sipas të parit të Kamenicës, me anë të këtij sistemi do lehtësohet menaxhimi i mësimdhënësve në vendin e punës. “Pos administratës, edhe institucionet arsimore pajisen me Sistem të Vijueshmërisë në Punë. me anë të […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga IKShPK, […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

MAShT-i del kundër SBASHK-ut: Sot ditë pune


Ministria e Arsimit me anë të një komunikate për media ka bërë të ditur se e dita e sotma është ditë pune, pavarësisht Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, të cilët kanë bërë thirrje që kjo ditë të jetë pushim për punëtorët arsimor, shkruan Gazeta Blic. Sipas MASHT-it, vendimi i Qeverisë që dita e sotme të […]

Ministria e Arsimit u bën thirrje shkollave që të mbajnë mësim


Ministria e Arsimit dhe Shkencës u ka bërë thirrje institucioneve arsimore që të mbajnë mësim dhe të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë për realizimin e plan-programit. “Vendimi që dita e hënë (30 nëntor 2020) të jetë ditë pune edhe në institucionet arsimore, është vendim i Qeverisë së Kosovës në shenjë solidarizimi me të gjithë ata që […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak të […]

SBASHK-u kundër Qeverisë, e cakton të hënën ditë pushimi – MASHT heshtë


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka dalë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës që e hëna, të jetë ditë e rregullt pune, shkruan GazetaBlic. Kështu ka bërë të ditur SABSHK-u një komunikatë për medie, duke thënë se e hëna për ta është do të jetë ditë pushimi. “SBASHK duke u bazuar […]

SBAShK kundër vendimit të Qeverisë: Të hënën ditë pushimi


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka sqaruar për opinionin publik se e hëna do të jetë ditë pushimi në të gjitha shkollat e Kosovës, për nder të festave të 28 Nëntorit. Kjo sindikatë i ka njoftuar të gjitha institucionet arsimore në vend që këtë të hënë të mos punohet. Sipas tyre, puntorët […]

Hoti: Dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës. Sipas tij, në të gjitha institucionet shtetërore, në institucionet arsimore në të gjitha nivelet, do të punohet me orar të rregullt, në përputhje me masat anti-COVID-19 të ndërmarra nga Qeveria, njofton […]

Njofton Hoti: Dita e hënë, 30 nëntor, do të jetë ditë pune


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se dita e hënë, 30 nëntor 2020, s’ do të jetë pushim, por do të jetë ditë e rregullt e punës. Këtë njoftim Hoti e bëri me anë të një postimi në Facebook, ku tha se ky vendim vjen si solidarizim me të gjithë ata të […]

Skandal në Parlament, sulmohen fizikisht deputetët e Merkel


Sikur të mos mjaftonin përplasjet e dhunshme me policinë, përkrahësit e djathtë gjermanë ja kanë dalë të hyjnë edhe në Bundestag, të ftuar nga partia populiste e krahut të djathtë, Alternativa për Gjermaninë, AFD. Ata kanë sharë, ofenduar, sulmuar verbalisht e fizikisht deputetët e Merkel duke krijuar një atmosferë aspak të këndshme. Ky skandal s’ […]

Arsimi profesional, zgjidhja më e mirë për Hoteleri-Turizmin në Sarandë


Shkolla e mesme profesionale “Antoni Athanas” përgatit profesionistët e të ardhmes në fushën e Hoteleri-Turizmit në rajonin e Sarandës.Sektori i Hoteleri-Turizmit është shndërruar vitet e fundit në motorin e ekonomisë shqiptare duke kontribuuar në më shumë se 25 të prodhimit të brendshëm bruto. Harta e turistëve që vizitojnë vendin tonë nga shtete të ndryshme është […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm është […]

SBAShK në përkrahje të vendimit të Qeverisë së Kosovës për arsimin parauniversitar


Me ndërmarrjen e masave të reja kundër COVID-19 u përcaktua edhe forma e mbajtjes së mësimit për arsimin parauniversitar. Sipas vendimit të Qeverisë, mësimi do të vazhdojë të zhvillohet edhe më tutje në objekte shkollore. E ky vendim gjeti edhe përkrahjen e SBAShK, të cilët u shprehen të gatshëm të vazhdojnë mësimin në këtë formë. […]

Edhe në Shqipëri hyjnë sot në fuqi masat e reja anti-Covid19


TIRANË– Nga dita e sotme, (11 nëntor), do të hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese anti-COVID, e për pasojë do të rikthehen autorizimet online në portalin e- Albania. Qytetarët që do u duhet që të dalin pas orës 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit, do duhet të pajisjen me autorizim në e-Albania. Përjashtim bëjnë […]

Ministria e Shëndetësisë publikon urdhrin për ndalimin e lëvizjes! Ja gjobat për baret dhe restorantet


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar urdhrin për kufizimin e lëvizjes brenda vendit si dhe mbylljen e aktiviteteve të bareve dhe restoranteve të cilat do të hynë në fuqi nga dita e nesërme.Në këtë urdhër parashikohen dhe masa administrative të cilat janë të njëjta me me Aktin Normativ të datës 15.03.2020 “Për marrjen e masave të […]

Lufta, politika dhe gjyqi ndaj Hashim Thaçit


Historia politike e presidentit tashmë të dorëhequr të Kosovës, Hashim Thaçi është padyshim e lidhur edhe me historinë  e vet Kosovës. Studenti i historisë nga fshati Burojë e Skenderajt, ka qenë një ndër figurat kryesore të Kosovës së luftës, pasluftës dhe pavarësisë. Sot pas konfirmimit të aktakuzës për krime lufte nga Gjykata Speciale, presidenti Hashim […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i parë […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në kulmin […]

Britania në izolim, Austria në mbyllje të pjesshme


Britania e Madhe dhe Austria kanë prezantuar masat e reja kundër koronavirusit, që përfshijnë izolime katërjavore. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johson tha se masat e reja, që përfshijnë izolimin prej katër javësh, do të hyjë në fuqi nga e enjtja e javës së ardhshme dhe do të jenë në fuqi deri më 2 […]

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 270 nxënës e mësimdhënës


Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, ndërsa mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, në këtë kohë i […]

Departamenti i Shtetit këshillon amerikanët: Kujdes udhëtimet në Kosovë


Departamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona, ku ai është rritur. Në një kujtesë për udhëtimet, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka lëshuar një njoftim ku Kosova […]

Udhëzues mbi përdorimin e deyrueshëm të maskave në ambientet jashtë shtëpisë. – Instituti i Shëndetit Publik


Publikohet udhëzuesi i ISHP për mbajtjen e maskave jashtë ambienteve të shtëpisë, Fico: Përjashtohen fëmijët nën 11 vjeç dhe disa kategori të veçanta të qytetarëve me probleme shëndetësore të konfirmuara nga mjeku       Tiranë, 14 Tetor – Duke filluar nga dita e nesërme, datë 15 Tetor, mbajtja e maskës do të jetë e […]

Udhëzues mbi përdorimin e deyrueshëm të maskave në ambientet jashtë shtëpisë . – Instituti i Shëndetit Publik


Publikohet udhëzuesi i ISHP për mbajtjen e maskave jashtë ambienteve të shtëpisë, Fico: Përjashtohen fëmijët nën 11 vjeç dhe disa kategori të veçanta të qytetarëve me probleme shëndetësore të konfirmuara nga mjeku       Tiranë, 14 Tetor – Duke filluar nga dita e nesërme, datë 15 Tetor, mbajtja e maskës do të jetë e […]

Rama tërhiqet nga ultimatumi për maskat, rastet kur do përdoret dhe kur bën përjashtim


Ndryshe nga çfarë kishte paralajmëruar kryeministri Rama, nga nesër maska s’ do të jetë e detyrueshme në rrugë. Drejtoresha e ISHP-së Albana Fico ka zbardhur udhëzimin se kur duhet të përdoret maska dhe kur bën përjashtim, udhëzim që hyn në fuqi nga nesër. Sipas Fiços maska duhet të mbulojë hundën gojën e mjekrën dhe s’duhet […]

QKMF në Therandë vazhdon testimin për COVID-19 për stafin arsimor


Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Therandë së bashku me ekipet e Qendrës Rajonal të shëndetit publik në Prizren është duke vazhduar fokusin e saj nëpër Institucionet Arsimore për testim ndaj COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur drejtoresha e Shëndetësisë në Therandë, Besa Kuqi. “Në ambientet e QKMF- Therandë ka vazhduar testimi i stafit […]

Hapet shkolla shqipe në Egg të Cyrihut


… Shkollave Shqipe në Zvicër iu bashkua edhe Shkolla shqipe në Egg të Kantonit të Cyrihut E Shtunë, 26 Shtator 2020 – 8:45 Isuf Ismaili Vatrat e arsimit dhe kulturës shqiptare janë duke u përhapur kudo në Zvicër, pasi që puna aktiviteti dhe përkushtimi i mësuesve, prindërve e fëmijëve shqiptarë është duke dhënë rezultate të […]

Migrimi dhe lindshmëria e ulët mbyllin shkollat rurale në Shqipëri


Eldi Vocrri sapo përfundoi klasën e nëntë në fshatin Zerqan të Bulqizës dhe do të vazhdojë të ndjekë gjimnazin. Por ai mund t’i përkasë brezit të fundit të nxënësve në shkollën e Zerqanit, e cila po mbyll dyert pas 127 vitesh për arsimin bazë dhe gjimnazin. Shkak për mbylljen e shkollës është bërë rënia e […]

Mund të dilni jashtë për vrap? Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi?


Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin dhe mënyrën si mund të ndërpritet zinxhiri i transmetimit të COVID-19. Izolimet do të zgjasin më shumë se dy javë. Për të parandaluar një valë të dytë, qeveritë duhet të gjejnë […]