Ankthi dhe jo vaksinat kanë shkaktuar efekte


NJU JORK (AP) – Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë arritën në përfundimin se ankthi dhe jo vaksinat ishin faktori që u shkaktoi gjendje të fikti, marrje mendsh dhe simptoma të tjera afatshkurtra dhjetëra njerëzve në klinikat e vaksinimeve për koronavirusin në pesë shtete. specialistët thonë se përfundimet e detajuara të premten nga Qendrat për Kontrollin dhe […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologia, Dr. Meritë Demiri


Sonte, më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë e ftuar gjinekologia, Dr. Meritë Demiri, me të cilën do të diskutohet për infeksionet në udhët e poshtme gjenitale. Meritë Demiri-Demolli ka lindur më 1986, në Ferizaj, me vendbanim të përhershëm në Prishtinë, ku edhe jeton dhe punon.  Ka diplomuar […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologu, dr. Afrim Shabani


Të premtën më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar oftamologu, dr. Afrim Shabani, me të cilin do të diskutohet në lidhje me sëmundjet e syve dhe përdorimin e laserit për trajtim. Shabani, Fakultetin e Mjekësisë e kreu në vitin 2001 dhe në vitin 2002 zgjidhet asistent […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” hematologu, Dr. Fitim Gashi


Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar hematologu, Dr. Fitim Gashi. Gashi, pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë, ka vazhduar edhe më tej ngritjen akademike, duke u specializuar në lëmin e hematologjisë. Aktualisht punon në Klinikën e Hematologjisë në Qendrën Klinike Univeristare të Kosovës, pozitë të cilën e mban që […]

Kryemadhi: s’ fle në shtrat me Metën, në këtë moshë që jemi ne s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se s’ fle me presidentin Ilir Meta. Sipas saj, presidenti aktualisht është angazhuar me Kushtetutën dhe demokracinë, ndaj e ka lënë pas dore marrëdhënien bashkëshortore. “Në këtë moshë që jemi ne, s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit. Aktualisht s’ fle me presidentin. Është me kushtetutën dhe demokracinë”, ka […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” mjeku specializant neurolog, Fatos Morina


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar specializanti i neurologjisë, Fatos Morina. Morina aktualisht jeton dhe vepron në Gjermani, ku edhe po e kryen specializimin në lëminë e neurologjisë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Mitrovicë), për t’i vazhduar studimet në […]

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


Altina Marmullaku Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet dhe […]

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


Altina Marmullaku Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit. Më 28 mars, […]

Sa ka ndikuar negativisht pandemia në shëndetin mendor te personat me aftësi të kufizuara? Shpjegon psikologu, Fitim Uka


Në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, të premtën mbrëma, i ftuar ishte psikologu Fitim Uka me të cilin u diskutua për ndikimin e situates pandemike në shëndetin tonë mendor. Përreth gjysmë ore sa zgjati intervista, pati edhe pyetje nga publiku për të ftuarin, lidhur me shëndetin mendor. Njëra ndër pyetjet ishte edhe ajo se sa […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

Njësia Klinike Infektive 2, ka trajtuar mbi 600 pacientë me COVID-19


Altina Marmullaku Periudha e pandemisë COVID-19, po vazhdon të jetë një periudhë e vështirë dhe shumë sfiduese për stafin shëndetësorë. Punë dhe përgjegjësi të madhe, në periudhën e pandemisë COVID-19 kanë pasur edhe kardiologët. Ata kanë qenë të kyqur në trajtimin e pacientëve, me COVID-19, si nga fillimi i pandemisë. Në një intervistë për portalin […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha kalohej […]

Popullariteti i Harry dhe Meghan bie në Britani të Madhe pas intervistës me Oprah


Popullariteti i Princit Harry dhe gruas së tij Meghan ka rënë në Britani dhe s’ ka qenë kurrë më i ulët pas intervistës së tyre shpërthyese me yllin e televizionit amerikan Oprah Winfrey, sipas një sondazhi të realizuar të Premten. Gjatë intervistës së transmetuar të Dielën e kaluar, Meghan tha se lutjet e saj për […]

Fitoi 7 milionë dollarë me vetëm një intervistë. Cili është sekreti i Oprah Winfrey?


Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan, me yllin e televizionit në Amerikë Oprah Winfrey, mesa duket do të komentohet edhe për shumë vite të tjera. akoma s’ është e qartë se kush do të preket nga rezultati i intervistës, por një gjë është e sigurt; fituese është Oprah! Sipas raporteve në […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologu obstetër, Dr. Driton Prenaj


Të premten, më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar gjinekologu obstetër, Dr. Driton  Prenaj Prenaj ka lindur në Klinë, vend në të cilin jeton akoma. Studimet Bachelor i filloi në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Mjekësisë, për të vazhduar specializimin për Gjinekologji-Obstetrikë, të cilin e […]

Intervista e Princ Harry dhe Meghan, Pallati Mbretëror thyen heshtjen: Jemi të pikëlluar…


Mbretëresha Elizabeth ka reaguar për herë të parë, pas intervistës ‘bombë’ në Oprah Winfrey, të dhënë nga nipi i saj Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle. “E gjithë familja është e pikëlluar kur mësojmë se sa sfiduese kanë qenë vitet e fundit për Harry dhe Meghan”, tha Buckingham Palace në një deklaratë të […]

“Njerëzit atje po dridhen”, deklaratat e rënda të Meghan Markle, familja mbretërore britanike mbledhje urgjente pas akuzave për racizëm


Anëtarë të lartë të familjes mbretërore britanike kanë nisur takimet urgjente pas akuzave të rënda të Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan. Princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle, në intervistën e dhënë për Oprah folën për racizmin që iu është bërë nga ana e familjes mbretërore, në lidhje me ngjyrën e lëkurës së fëmijës […]

Meghan Markle: Kam menduar vetëvrasjen gjatë shtatzënisë!


Meghan Markle ka rrëfyer mes lotësh stresin e përjetuar brenda familjes Mbretërore britanike. Në një intervistë të shumëpritur përballë Oprah Winfery, Meghan u shpreh se në muajin e pestë të shtatzënisë kishte menduar edhe vetëvrasjen. Ndërkohë, ajo pretendoi gjithashtu se Dukesha Kate Middleton e kishte bërë të qante para se të martohej me Princ Harry-n. […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” patologu Fisnik Kurshumliu


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu. Kurshumliu diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë  në vitin 2001, për t’i vazhduar edhe studimet e tjera të avancuara të cilat i përfundoi në vitin 2008. Ai momentalisht ligjëron në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë e ftuar internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku. Sadiku diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në vitin 2000, në Universitetin e Tiranës, për të magjistruar më pas në Universitetin e Prishtinës në vitin 2007. Titullin “Doktor i shkencave mjekësore” e […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” logopedi Miran Xhelili


Të premtën në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar logopedi Miran Xhelili. Mirani ka përfunduar studimet për logopedi në vitin 2016. Karrierën e tij e ka fokusuar në fushën klinike dhe në ofrimin e shërbimeve të terapisë së gjuhës dhe të folurit në kuadër të intervenimit të hershëm. Ai profesionin e […]

Meghan dhe Harry paralajmërojnë një intervistë bombë për pallatin mbretëror, ja çfarë rrezikon çifti pas transmetimit të saj


Një nga çiftet më të komentuar në mediat botërore për jetën e tyre private dhe për skandalet e tyre që kanë bërë bujë kohët e fundit. Sipas burimeve bëhet me dije se çifti i njohur i showbiz-it pritet të japin një intervistë bombë që do trazojë ujërat e pallatit mbretërorë. Meghan Markle dhe Princ Harry […]

Nesër në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologia Anita Sylaj-Lokaj


Të premten, më fillim nga ora 20:00 në “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë e ftuar oftamologia Anita Sylaj-Lokaj, me të cilën do të bisedohet për thatësinë e syrit. Anita Syla-Lokaj vjen nga qyteti i Pejës. Shkollën fillore dhe të mesme e përfundoi në vendlindje (Pejë). Shkollimin universitar Lokaj e vazhdoi në Universitetin e […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” pulmologu Flamur Marku


Emisioni “Takim virtual me Shëndritin” këtë të premte, më fillim nga ora 20:00, do ta mirëpresë në lidhje të drejtpërdrejtë pulmolugun Flamur Marku. Marku, me prejardhje nga Gjakova, shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Gjakovë), për t’i filluar studimet në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Mjekësisë. Studimet për mjekësi i mbaroi […]

Si të ushtroni kur keni ankth?


Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme. Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike ndihmojnë […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar studimet […]

Si të ushtroni në mënyrë të sigurt kur keni ankth


Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike ndihmojnë […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” nutricionistja klinike, Diola Dosti


Emisioni “Takim virtual me Shëndritin”, në kuadër të produksionit Familja jonë, këtë javë do ta mirëpresë në lidhje direkte në Facebook nutricionistën klinike, Diola Dostin. Gjatë këtij takimi virtual do të diskutohet lidhur me rëndësinë e të ushqyerit shëndetshëm. Cilat janë ushqimet jo të shëndetshme? Çka duhet të konsumojmë më tepër? Cilat janë ushqimet për […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

Krejt cka duhet të dini lidhur me “Sëmundjet malinje dhe COVID-19”, i mësoni në “Takimin virtual me Shëndritin”


Emisioni “Takim virtual me Shëndritin”, në kuadër të produksionit Familja jonë, vazhdon edhe këtë javë me intervista me rëndësi për publikun. I ftuar këtë të premte do të jetë doktori Ilir Kurtishi, me të cilin do të flitet shumcka lidhur me COVID-19 dhe sëmundjet malinje. Ndërkohë, të gjithë ata që kanë ndonjë pyetje për mjekun, […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

Kryemadhi flet për jetën intime, zbulon ku u puth për herë të parë me Metën: s’ bëmë dot seks posaqë…


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka dhënë detaje nga jeta intime me bashkëshortin e saj, Presidentin Ilir Meta. Kryemadhi ka zbuluar se janë puthur për herë të parë në makinë, me iniciativë të Metës, por pa mundur të bëjnë seks. Pjesë nga intervista për Top Albania Radio   Ku e ke dhënë puthjen e parë? […]

“Familja jonë” të enjten drejtperdrejt në facebook me Dr.Lendrit Spahiu


Të enjten, më fillim nga ora 20:00, drejtpërdrejt në rrjetin social, Facebook, do të jemi me mjekun e fëmijëve Dr.Lendrit Spahiu. Përveç temës kryesore “Fëmijët dhe COVID-19” që do të diskutohet, ndjekësit e portalit Familja jonë kanë mundësi të bëjnë pyetje për doktorin lidhur me fushën që ai përfaqëson. Pyetjet kanë filluar të selektohen që […]

“Familja jonë” të ejten drejtpërdrejt në facebook me Dr.Lendrit Spahiu


Të ejten, më fillim nga ora 20:00, drejtpërdrejt në rrjetin social, Facebook, do të jemi me mjekun e fëmijëve Dr.Lendrit Spahiu. Përve temës kryesore “Fëmijët dhe COVID-19” që do të diskutohet, ndjekësit e portalit Familja jonë kanë mundësi të bëjnë pyetje për doktorin lidhur me fushën që ai përfaqëson. Pyetjet kanë filluar të selektohen që […]

“Familja jonë” sonte drejtpërdrejt në facebook me Dr.Lendrit Spahiu


Sonte, më fillim nga ora 20:00, drejtpërdrejt në rrjetin social, Facebook, do të jemi me mjekun e fëmijëve Dr.Lendrit Spahiu. Përveç temës kryesore “Fëmijët dhe COVID-19” që do të diskutohet, ndjekësit e portalit Familja jonë kanë mundësi të bëjnë pyetje për doktorin lidhur me fushën që ai përfaqëson. Pyetjet kanë filluar të selektohen që nga […]

“Familja jonë” sonte drejtpërdrejt në Facebook me ortopedin, Dr. Nderim Salihaj


Sonte, më fillim nga ora 20:00, drejtpërdrejt në rrjetin social, Facebook, do të jemi me ortopedin, Dr. Nderim Salihaj. Përvec temës kryesore që do të diskutohet, ndjekësit e portalit Familja jonë kanë mundësi të bëjnë pyetje për doktorin lidhur me fushën që ai përfaqëson. Pyetjet kanë filluar të selektohen që nga e hëna dhe doktori […]

Shefi i EULEX: Njerëzit në Kosovë besojnë se ne i arrestuam të akuzuarit nga Specialja


Në fillim të muajit nëntor ish-presidenti Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u dërguan në Hagë pas akuzave të ngritura nga Prokuroria Speciale, ndërsa misioni i BE-së në Kosovë, EULEX ishte pjesë e operacionit të bastisjes së shtëpive të krerëve të UÇK-së. Kjo solli edhe reagimin e një pjese […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore në […]

“Djaloshi që lante enët dhe donte të ishte si Ronaldo”, Uzuni flet për të përditshmen spanjolle “AS”


Myrto Uzuni mbase po kalon momentet më të mira në karrierën e tij profesionale. Kjo pasi djaloshi nga Berati, mesjavën e shkuar i shënoi gol gjigantit italian Juventus, në ndeshjen që skuadra hungareze ku luan 25 vjeari, Ferencvaros u mposht 2-1, përcjell GazetaBlic. Megjithatë, paraqitja fenomenale ka rënë në sy të të gjithëve. Kësisoj, e […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe. Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me […]

me anë të statusit të viktimave të dhunës seksuale deri te dëshmia e krimit


Përdhunimet konsiderohen ndër krimet më të tmerrshme që njeh njerëzimi dhe të cilat, si në shumë vende të botës ku kishte apo ka luftëra e konflikte, ndodhën edhe në Kosovë gjatë luftës të viteve 1998-‘99 . Bazuar në deklaratat e zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, gjatë luftës së fundit kanë ndodhur rreth 20 mijë raste […]

Premtime për infrastrukturë, transparencë e barazi gjinore në Mitrovicën e Veriut


Tradicionalisht e udhëhequr nga Lista Serbe dhe me kritika të shumta për mungesë transparence, në Mitrovicë të Veriut është nisur gara mes katër kandidatëve për kryetarë komune. Pasi ish-kryetari Goran Rakiq la udhëheqjen e kësaj komune për t’iu bashkuar qeverisë si Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal, mitrovicasit do të dalin në zgjedhje për kryetar […]

I mbijetoi luftës, u vra pas luftës


Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës, ka folur për vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës. Zyrtari i LDK-së dhe bashkëpunëtori i afërt i presidentit Ibrahim Rugova, Xhemajl Mustafa, u vra në vitin 2000 në hyrje të ndërtesës ku banonte. Në intervistë, Besian Mustafa theksoi dështimin e drejtësisë tash […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


“Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër kësaj, […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që është […]

OVL-UÇK e Hasit demanton pretendimet se ka pasur baza në Shqipëri


Arrestimet e ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale, i ka kundërshtuar edhe dega e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Has. Kryetari i kësaj organizate, Xhevdet Thaçi i ka quajtur të padrejta këto arrestime duke thëne se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka bërë luftë të ndershme dhe të dinjitetshme. Ai […]

‘Vijat e kuqe’, Albin Kurti s’ e sheh PDK-në si partner koalicioni


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e sheh Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) si partner koalicioni. “Unë aspak s’ e shoh PDK-në si partner. aspak. Por tash s’ e shoh as LDK-në [qesh]. A po kupton…”, theksoi kreu i LVV-së. Kurti ka përsëritur akuzat për […]

Ramiz Lladrovci publikon intervistën e heroit Fehmi Lladrovci për BBC, kur thoshte: UÇK-ja s’ vret njerëz të pa armatosur


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar intervistën e vëllait të tij, heroit Fehmi Lladrovci, të dhënë për BBC-në, në fillim të majit të vitit 1998, shkruan GazetaBlic. Ai përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se intervista dëshmon misionin e UÇK-së. “Kushdo që e ka harruar apo dëshiron ta rishkruaj historinë e […]

Lladrovci për ata që dëshirojnë të rishkruajn historinë e Kosovës: Shikone intërvistën e Fehmi Lladrovcit


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci thotë se kush do që e ka harruar apo dëshiron ta rishkruaj historinë e Kosovës, fillimishtë të përcjellë intervistën e Fehmi Lladrovcit, shkruan GazetaBlic. Ai me anë të një postimi në Facebook, ka theksuar se intervista dëshmon misionin e UÇK-së. Ja postimi i plotë i Lladrovcit:  

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të pranverës, […]

Lushtaku: Politikanët shqiptarë duhet t’i lënë këto marrëzira


Nënkryetari i PDK-së dhe ish-komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku ka kërkuar nga politikanët e Shqipërisë t’i lënë marrëzirat për akuzat për krimet e luftës. Ka thënë se asnjë politikan shqiptar s’ ka ardhur në Kosovë për të qenë pranë shqiptarëve të Kosovës në kohën kur Gjykata Speciale ka arrestuar figurat kryesore të UÇK-së. I ftuar […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. “Këto […]

Ish-prokurori i EULEX-it për akuzat e Ramës ndaj Bashës: Të pavërteta, s’kanë lidhje me raportin


Kryetari i PD, Lulzim Basha është përfshirë nga një valë akuzash nga kryeministri Edi Rama dhe mazhoranca që ai drejton lidhur me akuzat e Gjykatës Speciale mbi ish-krerët e UÇK-së dhe rolit të tij si përkthyes pranë UNMIK asokohe. Por sipas ish-kryeprokurorit të EULEX, John Clint Ëilliamson, gjatë një interviste ekskluzive për RTV Ora tha […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të shoqërisë […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet e […]

Reagon këshilltari i Osmanit: Presidentja po kritikohet e sulmohet nga i madh e i vogël në Serbi, çuditërisht edhe nga disa të “rikthyer” në LDK


Këshilltari i u.d., të presidentes së Kosovës, Faton Peci i është kundërpërgjigjur anëtarit të LDK-së, Anton Berisha, pasi ky i fundit e ka konsideruar si jodiplomatike gjuhën që ka përdorur Osmani ndaj Bashkimit Evropian, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Peci ka thënë se në intervistën e dhënë në Associated Press, Osmani, sipas tij, […]

AAK s’lëshon pe: Ne kemi dhënë qëndrimin tonë për presidentin, s’e ndërrojmë


Gazmend Abrashi, deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK, ka thënë se Kosova gjendet në një situatë të jashtëzakonshme për shkak të arrestimeve të Gjykatës Speciales. Ai theksoi se imazhi i Kosovës në këtë aspekt është përkeqësuar dhe se i gjithë spektri politik pozitë dhe opozitë duhet të jenë të bashkuar. “Mendoj që përkundër […]

“Jeta në Komunë”: Intervistë me Shaip Kamberin dhe reportazh për biznesin me të zhdukurit


Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” transmetohet intervista me Shaip Kamberin, deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë. Në emision, Kamberi flet për gjendjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, fjalimn e tij në parlamentin e Serbisë ditën kur u votua qeveria e re serbe si dhe përplasjen me Aleksandar Vuçiqin rreth teksteve shkollore në kohën […]

Intervistë me Shaip Kamberin dhe reportazh për të pagjeturit


Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” do të transmetohet intervista me Shaip Kamberin, deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë. Në emision, Kamberi flet për gjendjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, fjalimn e tij në parlamentin e Serbisë ditën kur u votua qeveria e re serbe si dhe përplasjen me Aleksandar Vuçiqin rreth teksteve shkollore […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim të […]

Kryetari i Federatës së Karatesë tregon se përse do t’i hyjë garës për kreun e Komitetit Olimpik të Kosovës


Kryetari i Federatës së Karatesë së Kosovës (FKK), Ismet Krasniqi, ka shpallur kandidaturën për të parin e Komitetit Olimpik të Kosovës. Zgjedhjet për kryetarin e ri të Komitetit Olimpik të Kosovës priten të mbahen në mars të vitit 2021. Ismet Krasniqi, në një intervistë për KALLXO.com, ka treguar se si po i ecin punët në […]

Kamberi: Lufta kundër Millosheviqit ishte e drejtë dhe antifashiste


Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se lufta kundër regjimit të Millosheviqit ishte luftë e drejtë dhe antifashiste. Kamberi shkruan se vrasja e mbi 10 mijë civilëve shqiptarë nga forcat policore, ushtarake e paramilitare të Serbisë s’ ishin të drejta, përcjellë Gazeta Blic. Luftën e UÇK-së e quan të drejtë e antifashiste, […]

Nagavci pas zhvillimeve të Speciales: Kosova në situatë të vështirë, drejtësia duhet të vihet në vend!


Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur në Euronews Albania rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Intervista e Plotë: Zonja Nagavci në fillim të bisedës ndalet në ngjarjet e fundit të cilat po ndodhin në Kosovë dhe jep mendimin e saj lidhur me to. “Të them të drejtën emocionet janë të […]

PDK: Lajmi se Haliti është ftuar nga Dhomat e Specializuara është i pavërtetë


Partia Demokratike e Kosovës ka demantuar lajmin që qarkulloi në disa media se Xhavit Haliti është ftuar nga Dhomat e Specializuara. “s’ është i vërtetë lajmi i publikuar në media se nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti është ftuar nga Dhomat e Specializuara”, shkruan PDK. Kjo parti thotë se intervista e Halitit u keqinterpretua dhe u […]

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty s’ ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën


Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë dashur vite që kjo çështje […]

Pasi humbi zgjedhjet në Amerikë, Trump mund të humbasë edhe Melaninë, mediat e huaja flasin për “divorcin e bujshëm”


Presidenti në detyrë i SHBA, Donald Trump humbi zgjedhjet presidenciale, por tashmë mund të humbë edhe bashkëshorten. Mediat e huaja shkruajtën në 2016 se Melanie Trump shpërtheu në lot, jo nga gëzimi, kur Trump fitoi zgjedhjet, ku citohet të ketë thënë se ajo “kurrë s’ priste që ai të fitonte”. Ajo priti pesë muaj para […]

Kush është Biden, Presidenti i 46-të i ShBA-së?


Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e Kolegjit […]

Floriana Garo, një jetë e re në Zvicër, larg ekranit dhe publikut


Ish moderatorja e njohur dhe pjesëmarrësja në Miss World 2012, Floriana Garo, ka braktisur gjithçka dhe ka nisur një jetë ndryshe në Zvicër. Në këtë intervistë me albinfo.ch ajo flet për sfidat e kësaj jete E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 17:00 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Floriana Garo, është moderatorja e njohur shqiptare që […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


“T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori i […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Pulmologu kosovar: Ka raste të përsëritjes së virusit tek i njëjti person


Kur jemi në valën e shpërndarjes së madhe të koronavirusit, është me interes për secilin të dihet Po qe se COVID-19 përseritet tek i njëjti person. Ndonëse s’ ka të dhëna zyrtare të publikuara lidhur me këtë çështje në Kosovë, pulmologu Flamur Marku shprehet se ka hasur raste te pacientët që virusi të jetë përseritur. […]

Botohet kompleti i veprave të Anton Çettës


Sot bëhen 25 vjet që prej kur është ndarë nga jeta atdhetari, patrioti, mbledhësi i folklorit e shkrimtari ynë i madh, Anton Çetta. Për nder të figurës së tij, me propozim të ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, Qeveria e Kosovës, ka marrë vendim që muaji nëntor të jetë muaji i Anton Çettës. […]

‘Racizmi është si një virus’


Prishtina Insight ka biseduar me Visar Morinën, regjisorin e filmit Exil, duke sjellur detaje e skena nga filmit dhe ndërlidhjen e tyre me realitetin, mbi të gjitha për emigrantët dhe format e ‘‘racizmin të fshehur’’ karshi tyre.  Kur Visar Morina nisi të angazhohej në skenarin e filmit të tij të ri, në vitin 2016, kriza […]

“E vrau burri” – Rrëfimi i ndjerë i vëllait që dyshon se trupi i motrës u fsheh rreth Ibrit


“Kemi pasur shpresë se është e zhdukur, por ajo s’ është e zhdukur, është e vrarë prej burrit të vet”. Kështu e fillon rrëfimin Rexhep Zeka, i cili qe një vjet e shtatë muaj kërkon të dijë çka gjë me fatin e motrës së tij, Mirjeta Zeka Shabanit. Po bëhen gati dy vjet prej kur […]

‘Kosovo Theater Showcase’, dy aktoret serbe shpalosin përvojat e tyre në teatër 


Dy artiste serbe, Mirjana Karanoviq dhe Jasna Gjuriçiq kanë shpalosur sot në Prishtinë përvojën e tyre si aktore dhe rolin që ka teatri në ngritjen e çështjeve të rëndësishme shoqërore e kulturore, jo vetëm në rajon. Përvojat e tyre, dy aktoret i shpalosen gjatë një diskutimi që panët në kuadër të “Kosovo Theater Showcase 2020”. […]

Si mund ta dalloni a është një vend i përshtatshëm për punë, këto 5 shenja mund t’i dalloni gjatë intervistës


Gjatë intervistës për punë, ne shumë thjeshtë mund të dallojmë se a duhet të punojmë në atë vend apo jo. Një ambient pune i shëndoshë është shumë i rëndësishëm për shmangien e stresit dhe ndjenjave negative, por gjithashtu kjo do të ndikoj në karrierën tonë, shkruan “CNBC. 1 nga 5 persona jep dorëheqje në vendin […]

Doli nga shtypi numri më i ri i magazinës albinfo.ch


E Hënë, 26 Tetor 2020 – 15:50 albinfo.ch Nga sot, në duart e lexuesve në Zvicër do të jetë numri më i ri i magazinës albinfo.ch, botim i platformës informative me të njëjtin emër. Edhe ky numër i ofron lexuesit një përmbajtje të larmishme temash, të cilat kryesisht lidhen me diasporën tonë në Zvicër e […]

‘Biri’, një rrëfim përtej dhembjes


Në rreshtat e librit “Biri” mund të lexosh e përjetosh dhimbjen e një nëne për vdekjen e të birit. Flutura Açka, shkrimtarja dhe nëna e “Birit” këtë roman e ka shkruar e shoqëruar nga silueta e djalit që e humbi në moshë të re, kujtimet dhe pasuria që i la ai, të përcjellura me rrisqe […]

Skema e mashtrimit e një “call center”-i në Ballkan


Në dhjetor 2018, një burrë i quajtur Alexander Ignjatoviç i telefonoi zyrave të policisë federale në qytetin gjerman Wiesbaden, pranë Frankfurtit, dhe kërkoi që ta lidhnin me Departamentin e Krimit Kibernetik. Ignjatoviç, i cili ka lindur në Gjermani, por ishte me origjinë serbe, i tha policisë se ai kishte informacione mbi një operacion mashtrimi prej […]

Shumë gjëra interesante të shtunën në “Familja jonë”


Familja jonë e vazhdon rrugëtimin e saj edhe këtë javë në Kanalin 10. Mysafirë do të jenë Ilir Kurtishi, drejtor i Institutit të Onkologjisë, dhe dy gra të cilat e fituan luftën kundër kancerit. Intervista kryesisht do të përqëndrohet në shkaqet, pasojat dhe statistikat për personat me kancer, ashtu që pritet të shtjellohen shumë gjëra […]

Intervista në DITA me psikiatrin Neli Demi: Kujdes! Mos neglizhoni sot shëndetin mendor të fëmijëve që mos të “shpërthejnë” nesër kur të rriten


Entela Resuli   Askush s’ është imun ndaj problemeve të shëndetit mendor. Siç kujdesemi për trupin, me të njëjtin kujdes duhet të trajtojmë edhe mendjen. Shpesh problemet me shëndetin mendor i kalojmë në plan të dytë. Kjo edhe për faktin që s’ duam ta pranojmë përball të tjerëve, duke dashur të dukemi “normal”. 10 tetori […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të vitit […]

Rëndohet gjendja e viktimave të dhunës seksuale gjatë pandemisë


Në nëntë muajt e parë të këtij viti ka pasur dukshëm më pak aplikacione për të marrë statusin e viktimës së dhunës seksuale gjatë luftës. Komisioni për Verifikim, deri më tani ka pranuar vetëm 130 aplikacione, derisa numri i përgjithshëm i aplikacioneve ka arritur në 1 mijë e 322. Minire, Begaj, Kryetarja e Komisionit Qeveritar […]

Debat për pazaret në punësime nëpër borde dhe institucione


Punësimi nëpër borde dhe pozita të larta drejtuese është temë debati sonte në emisionin “Jeta në Kosovë”. Në këtë debat të moderuar nga Jeta Xharra, panelistët do të flasin për emërimet që bëhen në institucione dhe në ndërmarrje publike dhe sa po përfillen këshillat e partnerëve britanikë të përfshirë në këto konkurse. Në debat do […]

Dosja FinCen hedh dritë mbi rrjedhjen e parave të fshehura në Rusinë e Putinit


Në verën e vitit 2015, dega e britanike e Barclays në Nju Jork lajmëroi si të dyshimtë një transferim prej 1 milion dollarësh te ish-nënkryetari i Bashkisë së Moskës, Iosif Ordzhonikidze për “shërbime këshillimi”. Transferimi u bë nga një kompani e quajtur BEM Global Corp., e cila kontrollohet nga biznesmeni që merret me pasuri të […]

Si portalet partiake po mbushin zbrazëtinë në media


Nga titujt s’ e merr kurrë lajmin e plotë, por ato të japin një ide. Kështu ndodh me disa mbulime të garës presidenciale në SHBA kohët e fundit. Ja disa tituj që bëjnë përshtypje: “Lewis thotë se liberalët e çmendur të qyteteve po i bëjnë njerëzit në Minesota të votojnë për Trumpin.” “Bideni shkon në […]

“Fle 5 net me njërën, 5 me tjetrën”, burri nga Peshkopia rrëfen jetën prej 13 vjetësh me dy gratë që i sollën 7 fëmijë: Jemi të lumtur!


Në Selishtë të Peshkopisë jeton familja e Ilaz Laskajt. Në vitin 2001, Iliazi u martua me Anifën, por në vitin 2005 ai lidhi një kurorë të dytë me Manushaqen. Iliazi ka 7 fëmijë dhe pret që së shpejti të bëhet baba për herë të 8. “Martesa ime e parë qe me Anifen, por s’ po […]

Rajoni i shqetësuar nga ndryshimi i qeverisë në Mal të Zi


Pas rënies së partisë së njeriut të fuqishëm të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, spektri i pretenduar i nacionalizmit të ringjallur serb edhe një herë po i ndjek pas liberalët, intelektualët dhe disa qeveri në Ballkan. Rënia, së fundmi, e Partisë Demokratike të Socialistëve, PDS, të Milo Gjukanoviç në Malin e Zi, dhe fitorja me […]

‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?


“Do t`i kthejmë investimet komunale në zhvillim për komunën”, ky ishte koncepti mbi të cilin Ardian Gjini kishte bazuar fushatën e tij zgjedhore me të cilën arriti ta mundte Mimoza Kusari- Lilën në balotazhin për Gjakovën. Koncepti i promovuar i Gjinit premtonte se “Buxheti do të investohet s’ do të shpenzohet. Çdo projekt do të […]

Rinisja e dialogut në këtë nivel është mashtrim optik


  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka vazhduar ta kritikoj kryeministrin, Avdullah Hoti, për siç thotë, mungesë transparence për procesin e dialogut me Serbinë. Sipas Haradinajt, Qeveria Hoti e ka zbritur nivelin e bisedimeve, duke caktuar koordinator të dialogut Skënder Hysenin. Fragmente nga intervista me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj – marrë nga 21Media. .

Vlerësimi ‘sekret’ i kandidatëve për bord të KOSTT-it


Deputetet e Kuvendit të Kosovës, sot, pritet të votojnë për bordin e KOSTT nga një list prej 12 kandidatëve, të cilët janë zgjedhur në mënyrë sekrete nga komisioni vlerësues. Komisioni Vlerësues i përbër nga deputetët: Endrit Shala, Pal Lekaj, Ferat Shala, Elbert Krasniqi, Doruntinë Maloku dhe Zoran Mojsiloviq kanë arritur, për dy ditë, t’i intervistojë […]

INTERVISTA: Pentagoni e publikoi së fundmi, por ky kapiten shqiptar ka besuar prej kohësh se në Tomorr kanë zbritur alienë


Përparim Zaimi në një studim shkencor për UFO-t që kanë zbritur në territorin shqiptar. Tomorri, “vendi i Perëndive” ose mbartësi i realiteteve të përmasave të tjera të universit. Objektet e rralla të gjetura në ekspeditën shkencore. Tre gjurmët e njëjta në tyrben e Tomorrit, tyrben e Krastës, dhe tek Qafa e Nishanit. Harta ku shënohet […]

Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin më të bukur e më hum…


Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin më të bukur e më human që mund të bëhet. Anipse Shqipëria në karantinë e në krizë të madhe nga pandemia, e gjeti forcën dhe dërgoi në Itali 30 mjekë e infermierë për t’i dalë në ndihmë popullit […]

Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit


  Dr.Luljeta Hetemi-Biokimiste, është shumë e njohur për qasjen e saj profesionale në fushën e biokimisë dhe në hulumtimet shkencore mbi Autizmin, përvojën si doktoreshë edhe jashtë vendit dhe standardet, protokollet e reja në fushën e biokimisë. Dr.Hetemi, e vlerësuar nga bota akademike, shpesh ftohet edhe nëpër intervista e panele për të folur në lidhje […]

Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen kërkesat e pacientëve për këtë shërbim mjekësor


Manjola Dervishi Në një intervistë për tirananews.al, mjeku logoped Erges Eskiu teksa shpjegon se kur është e nevojshme që një fëmijë ose i rritur t’i drejtohet mjekut logoped, ngre dhe një shqetësim.   Sipas tij numri i mjekëve logoped që punojnë në shtet është shumë i ulët, krahasuar kjo edhe me sistemin privat.  “Përllogaritet që pacientët […]

Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune


Shumë nga këto pyetje janë standarde dhe e kanë burimin nga CV-ja. Krijoni një situatë sikur jeni në intervistë dhe përgjigjuni vetë. Përgatitja për intervistë është e rëndësishme. Këto janë dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune: 1. Cilat janë cilësitë e tua më të mira? 2. Po dobësitë? 3. Pse je i […]