Vritet regjisori iranian nga prindërit ngaqë s’ martohej, gjymtyrët ia hedhin në plehra!


[ad_1] Një regjisor nga Irani 47 vjeç i cili jetonte prej vitesh në Londër, është vrarë dhe coptuar nga prindërit për çështje nderi. Babak Khorramdin ishte kthyer në vendlindjen e tij Iran dhe kishte bërë sherr me babain që ai s’ ishte martuar akoma. Kështu ai u vra dhe u coptua, gjymtyrët e tij i […]

A luan rol era në përhapjen e virusit? – Faktet nga specialistët


[ad_1] “Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Po qe se respektohet distanca s’ ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve. Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm me anë të ngrohtësisë së trupit në […]

Sa i lartë është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol vendimtar në përhapjen e koronavirusit. Sipas specialistëve jashtë aerosolet shumë shpejt e humbasin rrezikshmërinë. “Kjo ka të bëjë me […]

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga coronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një […]

The court of international public opinion long ago found MBS guilty over Khashoggi murder. The US has just caught up


[ad_1] A Turkish intelligence audio recording captured the moments inside the Saudi consulate in Istanbul that Saudi government agents drugged, suffocated and dismembered the 59-year-old Washington Post columnist. In the 879 days since, the only geopolitical question of consequence is what role Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman, known by his initials MBS, played […]

Satellite images reveal extent of damage caused by Biden administration’s first military action


[ad_1] What he likely heard was the sound of seven 500-pound bombs slamming into a compound near the border. The compound, according to the Pentagon, was used by two Iranian-affiliated Iraqi militias, Kata’ib Hezbollah and Kata’ib Sayyid Al-Shuhada. Before-and-after satellite images released by Maxar Technologies, a space technology company, show vividly just how much destruction […]

The tough message Biden just sent Iran (Opinion)


[ad_1] Pentagon officials said two F15s dropped Joint Direct Attack Munitions (precision weapons with GPS navigation capabilities) on buildings at an unofficial border crossing believed to be used by militias to transfer munitions into Syria from Iraq. The strike sought to cripple the ability of these groups, particularly Kata’ib Hezbollah and Kata’ib Sayyid al Shuhada, […]

Biden doesn’t penalize crown prince despite promise to punish senior Saudi leaders


[ad_1] The choice not to punish Prince Mohammed directly puts into sharp relief the type of decision-making that becomes more complicated for a president versus a candidate, and demonstrates the difficulty in breaking with a troublesome ally in a volatile region. On Friday, Biden’s administration released an unclassified intelligence report on Khashoggi’s death, an action […]

Syria air strikes: US carries out strikes in targeting Iranian backed militia structures


[ad_1] The strikes mark the military’s first known action under President Joe Biden. The site was not specifically tied to the rocket attacks, but were believed to be used by Iranian-backed Shia militias operating in the region. Pentagon spokesman John Kirby said that the strikes took place “at President Biden’s direction” and were authorized not […]

Analysis: Saudi Arabia is experiencing the downside of betting on the Trump family


[ad_1] “The President’s intention — as is the intention of this government — is to recalibrate our engagement with Saudi Arabia and have counterparts communicate with counterparts,” Joe Biden’s press secretary, Jen Psaki, said Wednesday before today’s call between her boss and MBS’s father, King Salman. It doesn’t get much blunter than that. The fact […]

Opinion: How Biden can strike a blow against Saudi Arabia’s human rights violations


[ad_1] Nineteen members of the family of Saudi Muslim scholar and political prisoner Salman Al-Awda have been banned from travel outside Saudi Arabia, including six great-grandchildren, the youngest just a 1-year-old. MBS has also targeted royals, the rich and the powerful in an effort to intimidate, shake down and thwart any challenge to his power. […]

Family of Americans held hostage in Iran urge Biden admin to make release key part of Iran policy


[ad_1] Babak Namazi, the son of Baquer and brother of Siamak Namazi, told reporters Monday that it “pains (him) greatly that we are now in into a third administration, with both (his) brother and father still being held captive.” “As the Biden administration develops its new Iran policy, my family expects that President Biden and […]

Iran nuclear deal: IAEA inspections to go ahead over next 3 months


[ad_1] IAEA Director-General Rafael Grossi said Sunday that the two sides had reached the temporary “technical understanding” following his trip to Iran, which had recently signaled plans to scale back cooperation with the global nuclear watchdog. Iran announced last week it would stop implementing the IAEA’s additional protocol, effectively limiting which facilities nuclear inspectors could […]

Iran hostages: White House has started to communicate with Iran over American hostages


[ad_1] “We intend to very directly communicate with the Iranians about the complete and utter outrage — the humanitarian catastrophe that is the unjust, unlawful detention of American citizens in Iran,” Sullivan told CBS News. “We have begun to communicate with the Iranians on this issue, yes, and we will continue to do so as […]

Lawmakers call Biden’s Yemen policy ‘historic shift’ in US foreign relations


[ad_1] In 2017, Khanna, a progressive Democrat from California, introduced a measure that came to be known as the Yemen War Powers resolution. It was intended to curtail US military support for the Saudi-led campaign in Yemen, which has created a humanitarian crisis in the country. At the time, there was very little support on […]

US says it is willing to sit down for talks with Iran and other nations on nuclear deal


[ad_1] “The United States would accept an invitation from the European Union High Representative to attend a meeting of the P5+1 and Iran to discuss a diplomatic way forward on Iran’s nuclear program,” State Department spokesperson Ned Price said in a statement Thursday. The P5+1 refers to the permanent members of the UN Security Council […]

As the WHO investigated coronavirus origins in China, Beijing pushed a conspiracy about the US


[ad_1] That Chinese officials should point to the US when discussing the origins of a virus first detected in central China may at first appear confusing to many. But for months now, China has been advancing alternative theories for how the coronavirus first emerged, ones that would obviate any blame officials in Wuhan may bear […]

Personat që konsumojnë speca djegës preken më pak nga këto sëmundje


[ad_1] Personat që pëlqejnë ushqimet pikante dhe konkretisht specin djegës duket se gëzojnë një jetë të gjatë dhe një zemër më të shëndetshme. Kjo mbështetet nga studime të ndryshme shkencore. Eliksir për jetë të gjatë Sipas hulumtimit paraprak të paraqitur nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ata që konsumojnë spec djegës mund të jetojnë më gjatë dhe kanë […]

Irani do të shqyrtojë rastin e tre të rinjve të dënuar me vdekje


[ad_1] Gjykata Supreme e Iranit tha se do të rishikojë rastet e tre të rinjve, të cilët janë dënuar me vdekje në lidhje me protestat anti-qeveritare në nëntorin e vitit 2019. “Rasti do të rishikohet nga një tjetër tribunal”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Supreme, ku s’ jepen më shumë detaje. Tre burrat u dënuan […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

Shkencëtari iranian i armëve bërthamore u qëllua me armë të komanduar


[ad_1] Shkencëtari bërthamor iranian, i vrarë në lindje të Teheranit, u qëllua nga një mitralozë me telekomandë që lëvizte nga një makinë tjetër, tha të dielën agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve ‘Fars News’. Derisa zyrtarët e lartë iranian po fajësojnë Izraelin, lideri suprem Ayatollah Seyyed Ali Khamenei dhe të tjerët kanë premtuar hakmarrje për vrasjen […]

FOTO: Puthja 2800 vjeçare, historia e dashurisë që sfidoi vdekjen


[ad_1] Kjo foto është shkrepur në 1972 dhe do mbetet në histori si simboli i dashurisë që triumfon mbi jetën dhe vdekjen. Njihet me emrin “skeletet e Hasanlu” – raporton DITA. Bëhet fjalë për dy skelete të zbuluar gjatë gërmimeve në Hasanlu (Iran) nga arkeologu Robert Dyson. Hasanlu është një zonë e banuar nga njeriu […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran


[ad_1] Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal. Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut. “Ky është një […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


[ad_1] Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

17 të vdekur dhe 795 raste të reja me COVID 19 për 24 orë në Shqipëri


[ad_1] Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. COVID ua mori jetën 17 personave, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2 mijë e 352 testime. Rastet janë nga: Durrësi, tre qytetarë, Tirana, dy qytetarë nga Fieri, dy qytetar nga Korça, një qytetar nga Skrapari, një qytetar […]

COVID/ 19 raste të reja në Sarandë dhe 5 në Delvinë. 795 raste dhe 17 viktima në Shqipëri


[ad_1] Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 795 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:236 raste në Tiranë, 58 në Durrës, 52 në Korçë, 51 në Vlorë, 50 në Berat, 42 në Fier, 35 në Krujë, 29 në Pogradec, 27 në Kukës, 20 në Gjirokastër, […]

17 viktima dhe 795 raste të reja me koronavirus në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2352 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 795 persona, ndërsa kanë humbur jetën 17 persona. Rastet e reja janë identifikuar në këto bashki: 236 në Tiranë, 58 Durrës, 52 Korçë, 51 Vlorë, 50 Berat, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Në Shqipëri u shënuan 17 viktima nga koronavirusi, 795 raste të reja


[ad_1] Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. Coronavirusi mori 17 jetë, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2352 testime, që u bënë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën në spitalet COVID: 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga […]

Jozefina Topalli regjistron partinë e re


[ad_1] Partia e Jozefina Topallit, Lëvizja për Ndryshim regjistrohet në regjistrin e partive politike në Gjykatën e Tiranës. Grupi nismëtar i Lëvizjes për Ndryshim përbëhet nga Jozefina Topalli, Adela Kryqziu, Evald Serriqi dhe Najada Selmani. Ne vendimin e gjykatës thuhet se, “Partia ‘Lëvizja për Ndryshim’ është një organizatë politike e pavarur, e ndërtuar si bashkim […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

Kryepeshkopi Anastas shërohet nga Covid-19, në mesditë del nga spitali


[ad_1] Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios pritet të dali nga spitali mesditën e sotme.Kryepeshkopi z. Anastasios pas largimit nga spitali, do të mbetet në karantinë në shtëpi duke ndjekur të gjitha udhëzimetLajmi për Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë, z. Anastasios siç u bë e njohur, do të dalë nga Spitali sot, pas 12 […]

Antony Blinken pritet të emërohet Sekretar i Shtetit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të zgjedhë këshilltarin e tij dhe diplomatin veteran, Antony Blinken si Sekretar Shteti, kanë raportuar një mori mediash amerikane më 22 nëntor. Po qe se nominohet dhe konfirmohet nga Senati, Blinken do të ketë detyrë krijimin e një qasje të re të diplomacisë amerikane dhe bashkëpunimit global, […]

Ikballe Huduti: Kurani në gjuhën shqipe është i përkthyer shumë keq


[ad_1] Ikballe Berisha Huduti për publikun në Kosovë njihet si mbështetëse e islamit shiit që kryesisht është i shtrirë në Iran e Irak. Në RTV Dukagjini ka prezantuar statistika për shpërndarjen e myslimanëve në Kosovë. “Shiit do të thotë pasues të familjes së Profetit Muhamed. Pasues të kësaj doktrine janë 45% të myslimanëve në Kosovë. […]

Vdes Al Zawahiri, doktori që “trashëgoi” Al Kaedën nga Osama Bin Laden


[ad_1] Sipas një seri burimesh kryesisht nga Pakistani dhe Afganistani, lideri i organizatës terroriste Al Kaeda, Ayman al-Zawahiri, ka humbur jetën për shkaqe natyrore, pas një sëmundje.   Burimet e A2CNN tregojnë se ngjarja ka ndodhur një muaj më parë, dhe se ceremonitë mortore tashmë ishin kryer. Shkak mund të jetë një sëmundje e frymëmarrjes, […]

​Rekord infektimesh me covid në Iran


[ad_1] Në 24 orët e fundit, COVID-19 u konfirmua në 13,241 njerëz në Iran, i cili vendosi një rekord të ri infeksionesh brenda një dite. Përfaqësuesja e Ministrisë së Shëndetësisë, Sima Sadat Larry, deklaroi sot se që nga fillimi i epidemisë në Iran, COVID-19 është konfirmuar në 801.893 njerëz dhe se numri i vdekjeve është […]

Vritet udhëheqësi i lartë i Al Kaidës përmes një operacioni sekret në Iran


[ad_1] Lideri i dytë me rradhë në hierarkinë e Al-Kaidës, i akuzuar për planifikimin e bombave vdekjeprurëse të vitit 1998 ndaj dy ambasadave të SHBA-së në Afrikë, u vra nga agjentët izraelitë në Iran në muajin gusht, raportoi gazeta amerikane The New York Times. Sipas gazetës, udhëheqësi i lartë i Al Kaidës, Abdullah Ahmed Abdullah, […]

Rezervat e uraniumit të pasuruar në Iran, 12 herë më të mëdha sesa është përcaktuar


[ad_1] Irani vazhdon të rrisë rezervat e uraniumit pak të pasuruar përtej kufizimeve të përcaktuara në marrëveshjen bërthamore, që ka nënshkruar Teherani me fuqitë botërorë, si dhe vazhdon ta pasurojë atë më shumë sesa i lejohet, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike më 11 nëntor. Ky trup ka thënë se në raportin e tij […]

Trondit ministri izraelit: Do të bëjmë luftë me Iranin Me kusht që fiton Joe Biden


[ad_1] Ministri izraelit i ‘kolonive të reja’ është një nga shumë zyrtarë vendas që duan të shohin Donald Trump të mbrojë presidencën e SHBA, kryesisht prej politikave anti-Iran. Tzachi Hanegbi tha se Me kusht që Joe Biden fiton presidencën, mund të ketë një luftë Izrael-Iran. Ai pretendonte se kjo do të vijë nga rikthimi i […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1725 testime, 105 të shëruar, 396 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 […]

6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…


[ad_1] 6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…6-vjeçari Flavio Beshiku, fëmija i tretë i Olsi dhe Fullanxa Beshikut, që në moshën 1-vjeçare është i diagnostikuar me mëlçi dhe shpretkë të zmadhuar. Prej pesë vitesh prindët e Flavios s’ kanë reshtur duke shkuar sa nga një mjek tek tjetri në Tiranë […]

COVID/ 8 raste të reja në Sarandë, 2 raste edhe në Delvinë


[ad_1] Vazhdon të shënohen shifra të larta infektimesh me Covid-19 në vend.Sipas njoftimi të ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë shënuar 396 raste të reja.Ndërkohë, kanë humbur jetën 4 persona.Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 396 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e […]

Ikballe Berisha- Huduti deklarohet e pafajshme për postimin pas vrasjes së gjeneralit iranian


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, e cila akuzohet nga Prokuroria Speciale për shtytje në veprat terroriste, është deklaruar e pafajshme në shqyrtimin fillestar të mbajtur në Gjykatën e Prishtinës. Berisha- Huduti akuzohet se me anë të rrjetit social Facebook, me paramendim dhe me dashje, ka publikuar thirrje me përmbajtje kërcënuese duke bërë nxitje për hakmarrje pas […]

Kërkoi hakmarrje ndaj Amerikës për vrasjen e Qasem Soleimanit, Ikballe Huduti deklarohet e pafajshme


[ad_1] E akuzuara për shtytje në terrorizëm, Ikballe Berisha-Huduti, në seancën e së premtes, në Departamentin Special të Gjykatës Themelore në Prishtinë është deklaruar e pafajshme. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), po e akuzon se kishte bërë thirrje për hakmarrje ndaj autoriteteve amerikane të cilët kishin realizuar një sulm në Irak, ku kishte […]

Iran ndërmerr nismë për vendosjen e paqes mes Armenisë dhe Azerbejxhanit


[ad_1] Pas dështimit të armëpushimeve të ndërmjetësuar nga Rusia dhe ShBA-ja për konfliktin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, vjen në horizont plani i paqes i Iranit. Ai do t’u paraqitet të dy vendeve, si dhe gjithashtu fuqive rajonale, Rusisë dhe Turqisë. Ministria e Jashtme e Iranit njoftoi ndërmarrjen e një nisme të re për vendosjen e […]

Në Vjenë u promovua „Pranverë e helmuar“, libër që u kushtohet mbi 8 mijë fëmijëve të helmuar në Kosovë


[ad_1] Të premten në mjediset e hotel „Eurohaus“ në Vjenë është bërë përurimi i librit „Pranverë e helmuar“ i publicistit dhe veprimtarit të shquar në Austri, Hazir Mehmeti. E Diel, 25 Tetor 2020 – 13:20 Arben Gjinaj Libri „Pranverë e helmuar“, i cili është një shenjë kujtimi e respekti për nxënësit e helmuar shqiptarë në […]

Anulohet gjykimi ndaj Ikballe Berishës, e cila i quajti “kriminelë” amerikanët


[ad_1] Është anuluar gjykimi ndaj Ikballe Berisha-Huduti, e cila nga PSRK po akuzohet se kishte bërë thirrje për hakmarrje ndaj autoriteteve amerikane të cilët kishin realizuar një sulm në Irak, ku kishte mbetur i vrarë gjenerali dhe udhëheqësi i gardës revolucionare të Iranit Qassem Solejmani. Për këto veprime, Berisha nga Prokuroria Speciale e Republikës së […]

Anulohet seanca fillestare ndaj kosovares të akuzuar që doli kundër vrasjes së gjeneralit iranian


[ad_1] Në Gjykatën e Prishtinës është anuluar seanca e shqyrtimit fillestar në gjykimin ndaj Igballe Berisha- Huduti, e cila akuzohet nga Prokuroria Speciale për veprën  shtytje në veprat terroriste. Në aktakuzë thuhet se me anë të rrjetit social “Facebook”, në llogarinë në emër Ikballe Berisha Huduti në Prishtinë, me paramendim dhe me dashje ka publikuar […]

Irani thotë se ka përfunduar embargoja e OKB-së për armët


[ad_1] Ministria e Jashtme e Iranit thotë se embargoja e Kombeve të Bashkuara për shitjen e armëve ndaj Iranit ka përfunduar më 18 tetor, sipas kushteve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e arritur ndërmjet fuqive botërore dhe Teheranit. Ministria e Iranit njoftoi se ndalesa për armët është hequr duke thënë se të “gjitha kufizimet […]

Iran: Çdo 23 sekonda regjistrohet nga një rast i ri me Covid-19


[ad_1] Në 24 orët e kaluara, Irani ka regjistruar 3.825 infeksione të reja ose një rast të ri çdo 23 sekonda, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë të enjten. Në të njëjtën periudhë, Irani regjistroi 211 vdekje të lidhura me koronavirus, që do të thotë se një person vdes çdo shtatë minuta. Për shkak […]

Aktakuzë për nxitje të terrorizimit ndaj Ikballe Hudutit


[ad_1] Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër Ikballe Hudutit për shkak të veprës penale – shtytja për kryerjen e veprave terroriste. Huduti pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani në një sulm me dron të kryer nga ushtria amerikane kishte shpërndarë në llogarinë e saj në “Facebook” një status me përmbajtje e cila dyshohet se […]

error: Content is protected !!