Vritet regjisori iranian nga prindërit ngaqë s’ martohej, gjymtyrët ia hedhin në plehra!


[ad_1] Një regjisor nga Irani 47 vjeç i cili jetonte prej vitesh në Londër, është vrarë dhe coptuar nga prindërit për çështje nderi. Babak Khorramdin ishte kthyer në vendlindjen e tij Iran dhe kishte bërë sherr me babain që ai s’ ishte martuar akoma. Kështu ai u vra dhe u coptua, gjymtyrët e tij i […]

Shkon në 22 numri i të vdekurve nga sulmi në aeroportin e Jemenit


[ad_1] Së paku 22 persona janë vrarë dhe mbi 50 të tjerë janë plagosur në një sulm në aeroportin e Adenit në Jemen. Një shpërthim dukuri pak minuta pas zbritjes së aeroplanit në të cilin ndodhej kabineti i ri qeveritar, i cili është përkrahur nga Arabia Saudite dhe erdhi pikërisht nga ky shtet, shkruan Indeksonline. […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Substanca Që Mbron Shëndetin Nga Sëmundjet Gjendet Tek Speci Djegës


[ad_1] Një studim i Cleveland Clinic në Shtetet e Bashkuara, pretendon se njerëzit që konsumojnë rregullisht speca djegës kanë 23-26 përqind më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme prej kancerit apo sëmundjeve të zemrës. Sipas këtij studimi, njerëzit që hanë spec djegës janë gjithësej 25% më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme nga […]

Irani do të shqyrtojë rastin e tre të rinjve të dënuar me vdekje


[ad_1] Gjykata Supreme e Iranit tha se do të rishikojë rastet e tre të rinjve, të cilët janë dënuar me vdekje në lidhje me protestat anti-qeveritare në nëntorin e vitit 2019. “Rasti do të rishikohet nga një tjetër tribunal”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Supreme, ku s’ jepen më shumë detaje. Tre burrat u dënuan […]

Izraeli paralajmëron për kërcënim ndaj qytetarëve jashtë vendit pasi Irani zotohet për ‘hakmarrje’


[ad_1]   Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


[ad_1] Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


[ad_1] Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


[ad_1] Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

Antony Blinken pritet të emërohet Sekretar i Shtetit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të zgjedhë këshilltarin e tij dhe diplomatin veteran, Antony Blinken si Sekretar Shteti, kanë raportuar një mori mediash amerikane më 22 nëntor. Po qe se nominohet dhe konfirmohet nga Senati, Blinken do të ketë detyrë krijimin e një qasje të re të diplomacisë amerikane dhe bashkëpunimit global, […]

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri


[ad_1] Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit. Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve. Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në […]

Vritet udhëheqësi i lartë i Al Kaidës përmes një operacioni sekret në Iran


[ad_1] Lideri i dytë me rradhë në hierarkinë e Al-Kaidës, i akuzuar për planifikimin e bombave vdekjeprurëse të vitit 1998 ndaj dy ambasadave të SHBA-së në Afrikë, u vra nga agjentët izraelitë në Iran në muajin gusht, raportoi gazeta amerikane The New York Times. Sipas gazetës, udhëheqësi i lartë i Al Kaidës, Abdullah Ahmed Abdullah, […]

Rezervat e uraniumit të pasuruar në Iran, 12 herë më të mëdha sesa është përcaktuar


[ad_1] Irani vazhdon të rrisë rezervat e uraniumit pak të pasuruar përtej kufizimeve të përcaktuara në marrëveshjen bërthamore, që ka nënshkruar Teherani me fuqitë botërorë, si dhe vazhdon ta pasurojë atë më shumë sesa i lejohet, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike më 11 nëntor. Ky trup ka thënë se në raportin e tij […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Bidenit


[ad_1] Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale, ka thënë nën-presidenti i Republikës Islamike, Eshaq Jahangiri “Epoka e Donald Trumpit dhe ekipit të tij aventurist dhe luftënxitës, më në fund ka mbaruar .. ne shpresojmë se Shtetet e Bashkuara do të ndryshojnë politikat e tyre shkatërruese”, […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


[ad_1] Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë […]

Trondit ministri izraelit: Do të bëjmë luftë me Iranin Me kusht që fiton Joe Biden


[ad_1] Ministri izraelit i ‘kolonive të reja’ është një nga shumë zyrtarë vendas që duan të shohin Donald Trump të mbrojë presidencën e SHBA, kryesisht prej politikave anti-Iran. Tzachi Hanegbi tha se Me kusht që Joe Biden fiton presidencën, mund të ketë një luftë Izrael-Iran. Ai pretendonte se kjo do të vijë nga rikthimi i […]

Irani thotë se ka përfunduar embargoja e OKB-së për armët


[ad_1] Ministria e Jashtme e Iranit thotë se embargoja e Kombeve të Bashkuara për shitjen e armëve ndaj Iranit ka përfunduar më 18 tetor, sipas kushteve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e arritur ndërmjet fuqive botërore dhe Teheranit. Ministria e Iranit njoftoi se ndalesa për armët është hequr duke thënë se të “gjitha kufizimet […]

26 shtete kërkojnë heqjen e sanksioneve për t’u përballur më lehtë me pandeminë


[ad_1] Njëzetegjashtë shtete kanë bërë thirrje për heqje të sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe shtetet tjera perëndimore, ashtu që vendet e shënjestruara të përballen më lehtë me pandeminë e koronavirusit. Kina ka drejtuar thirrjet për heqje të sanksioneve gjatë një takimi në Komitetin për të Drejta të Njeriut, që funksionon në kuadër të Asamblesë […]

Iran: Çdo 23 sekonda regjistrohet nga një rast i ri me Covid-19


[ad_1] Në 24 orët e kaluara, Irani ka regjistruar 3.825 infeksione të reja ose një rast të ri çdo 23 sekonda, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë të enjten. Në të njëjtën periudhë, Irani regjistroi 211 vdekje të lidhura me koronavirus, që do të thotë se një person vdes çdo shtatë minuta. Për shkak […]

Netanyahu thotë se armatimi i Hezbollahut ndodhet afër një depoje të gazit në Bejrut


[ad_1] Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi të martën grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve afër një “stacioni karburanti” në Bejrut, duke paralajmëruar për “një tjetër tragjedi” Po qe se ndodh ndonjë shpërthim. Izraeli ka akuzuar vazhdimisht lëvizjen shiite Hezbollah, të mbështetur nga armiku i Izraelit, Irani, për ndërtimin e raketave për […]

Të dënuarit për terrorizëm me programe brenda burgjeve për deradikalizim


[ad_1] Më shumë se 400 qytetarë të Kosovës përfunduan në konfliktin në Siri e Irak e dhjetëra prej tyre humbën jetën dhe s’ u kthyen më kurrë. Të shumtë janë të kthyerit të cilët, u hetuan, gjykuan e u dënuan për pjesëmarrje në grupe terroriste. akoma edhe sot s’ është zbardhur misteri se, kush i […]

Presidenti iranian me akuza ndaj SHBA-së pas vendosjes së sanksioneve të reja


[ad_1] Presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një fjalimi televiziv më 26 shtator, u tha iranianëve që ta drejtojnë zemërimin e tyre kah Uashingtonit zyrtar, sa i përket ndikimit që do të kenë sanksionet amerikane. Rohani ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për “egërsi” lidhur me vendosjen e sanksioneve, përfshirë edhe për sanksionet e reja që u […]

error: Content is protected !!